DE ZIERIKZEESCHE COURANT Russische schrijver Koeznetsov krijgt een verblijfsvergunning Mislukte overval op kassier te Amsterdam Beelden van Mars Arrestaties na rellen in Valkenburg Engeland acht vrede in Laos bedreigd Nixon's bliksembezoek aan Zuid-Vietnam De regeringscrisis in Italië Polio-geval te Nieuwlekkerland LAATSTE NIEUWS Oe Thant dringt aan op hervatting liulpvluchten op Biafra 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 31 juli 1969 Kr. 20242 WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, lel. (01110) 2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse na 18.00 uur: lal. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 nummers 20 cent - Verschijnl maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Hiaiisanp/m///>zirl llu>nin(r.ff/>//ffoili»ff uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) j 1,75. In dit nummer: lJllllClllllCl Q'l! Clf Mfcffff l IVUIl lll^ lil 11 Illll Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 °/o B.T.W. v h Lakenman Ochtman, Zierikzee. Bt'sluit Engelse regering Dit nummer bestaat uit 8 pagina's LONDEN, 30-7. Engeland heeft de liberale Russische schrijver Anatoli Koeznetsov een verblijfsvergunning voor onbepaalde tijd verstrekt. De 40-jarige auteur, die maandagavond uit zijn hotel in Londen was ver dwenen, had het ministerie van bin nenlandse zaken woensdagavond ge vraagd in het land te mogen blijven en dit verzoek was ingewilligd, aldus een woordvoerder van het ministe rie. H(j lichtte toe dat het hier geen politiek asiel betrof. Koeznetsov, die oorspronkelijk een bezoek van tien dagen aan En geland zou brengen, was zelf naar het ministerie gekomen. De woord voerder zei dat krachtens internatio nale overeenstemming politiek asiel wordt verleend wanneer personen gevaar lopen in eigen land wegens politieke activiteit te worden ver volgd. Kocznetsov's geval lag anders. Hij had enkel vergunning gevraagd te mogen blijven. Óp de vraag waar de schrijver momenteel verblijft, ant woordde de woordvoerder: „Wij ge loven dat hij bij vrienden is, moge lijk in Londen". Hij was verder vrij in zijn doen en laten. Het departement van buitenlandse zaken had de Russische ambassade, die daags na de verdwijning van Koeznetsov de Britse autoriteiten in kennis had gesteld van de „vermis sing", over het besluit ingelicht. Felle kritiek Anatoli Koeznetsov, een korte, ge drongen man met dikke brilleglazen, heetf de laatste jaren felle kritiek ontmoet van conservatieve kringen in zijn larid, die vonden dat hij te veel afweek van het voorgeschreven socialistisch realisme. Hij is afkom stig uit het stadje Toela, 160 km ten zuiden van Moskou en sinds 1955 lid van de communistische partij. Tot het eind van de jaren vijftig combi neerde hij zijn schrijverschap met los werk als timmerman en bull dozerchauffeur. Sensatie verwekte hij in 1966 met zjjn roman „Babi Yar", over de mas samoord van de nazi's op duizenden Joden in een Oekraiens ravijn. Conservatieve kritici verweten hem een „te Joodse" benadering van dit drama. Vorige maand ontlokte zijn boek „Vuur", over het leven in een denkbeeldige Russische fabrieksstad, nieuwe kritiek. Koeznetsov werd er van beschuldigd de Russische arbei dersklasse belachelijk te hebben ge maakt. Vorige week werd bekend dat hij was opgenomen in de redactie van het populaire literaire tijdschrift voor jongeren „Joenost". Koeznetsov arriveerde vorige week donderdag in Engeland, met het zelfde vliegtuig waarmee de uit Rus sische gevangenschap ontslagen Brit se lector Gerald Brooke terugkeerde. Volgens een kenis bezocht hij met instemming van de Russische schrij versbond Londen, om er een serie verhalen te schrijven over het ver blijf van Lenin in die stad. AMSTERDAM, 30-7. Een nog on bekende jongeman heeft woensdag morgen voor het kantoor van de Al gemene Bank Nederland in de Vij zelstraat in Amsterdam, tevergeefs getracht een kassier een bedrag van büna f 140.000,afhandig te maken. Door de vasthoudendheid van de kas sier lukte het de overvaller niet hem zijn tas met het geld te ontnemen. De dader is daardoor op de vlucht geslagen. Tot nu toe ontbreekt elk spoor. De 51-jarige kassier van de han delsfirma Lindeteves-Jacoberg had bij de bank de salarissen opgehaald. Met een totaal bedrag van f 138.650 in een tas verliet hij de bank en werd onmiddellijk aangevallen door een jongeman in een blauw-wit truitje. Volgens ooggetuigen was het een zuidelijk type. De overvaller trachtte met beide handen de tas uit de handen van de kassier te rukken. Engelse Thalidomide- kinderen Deze klemde de tas stevig vast. Toen de overvaller inzag, dat het niet lukte, rende hij weg en sprong ach terop een uit de richting van de Munt aanrijdende, motor. Een passerende automobilist, de 23-jarige A. J. Gelens, zette de ach tervolging in, maar raakte de motor, die een half omgekeerd kenteken bord had, op het Thorbeckeplein kwij.t PASADENA. 30-7. Het belangrijk ste detail op de Marsfoto's die de Mariner-6 heeft doorgeseind is een donkere vlek in het midden van de zuidpool. Deze vlek is nooit eerder waargenomen en men weet nog niet wat de betekenis ervan is. Op de laatste beelden van de serie van 33 die dinsdagavond in Pasadena zijn ontvangen is de nooi'dpool van de „rode planeet" zeer duidelijk te zien. Het 33ste en laatste beeld is slechts gedeeltelijk ontvangen. HOUSTON. De eerste originele foto's van het verblijf van de eerste mens op de maan zijn, na de ontsmettingsperiode, vrijgegeven. Vanuit de LM hier een beeld op de maanbodem in de Zee der Rust met duidelijk de voet afdrukken in het maanstof. krij jgen vergoeding Beierse prins ongen Gcdw geboorteregeling in India BOPHAL, 30-7. De regering van de Indiase staat Mahya Pradesh zal binnenkort geen medische steun meer verlenen aan regeringsambte naren die meer dan drie kinderen hebben. Het besluit, dat binnen een jaar in werking zal treden, is be doeld als aanmoediging voor een ver antwoorde geboorteregeling. Inu Mahya Pradesh krijgt elke re geringsambtenaar van regeringswege een bepaalde tegemoetkoming in de medische kosten. Zo bestaan er voor hen ook speciale ziekenhuistarieven. LONDEN, 30-7. Een rechter in Londen heeft woensdag schadever goedingen toegekend aan twee kin deren, die misvormd ter wereld zijn gekomen, doordat hun moeders tij dens de zwangerschap het kalme ringsmiddel Thalidomide hadden ge bruikt. De farmaceutische onderne ming die het oorspronkelijk West- Duitse middel in licentie in Engeland heeft vervaardigd, moet aan een achtjarige jongen zonder armen en benen 20.800 pond (bijna 180.000 gul den) betalen, tei'wijl een zevenjarige jongen zonder armen 12.800 pond (ruim 110.000 gulden) krijgt. De uitspraak zal als richtlijn die nen voor nog ongeveer 60 soortgelij ke gevallen in Engeland, LONDEN. 30-7. De Britse regering vraagt internationale aandacht voor de situatie in Laos, waar haars in ziens door toedoen van Noord-Viet- namese troepen de vrede wordt be dreigd. Dit is woensdag in Londen bekendgemaakt. De landen die over deze kwestie worden benaderd zijn de staten, die in 1962 de Gcneefse overeenkomst SAIGON. President Nixon bracht een bliksembezoek aan Vietnam. Op de foto: de president werd hartelijk be groet door president Nguyen van Thieu bij zijn aankomst in Saigon. hebben ondertekend, waarbij Laos tot neutraal gebied werd verklaard. Aanleiding tot de Britse bezorgd heid is de Noordvietnamese actie te gen de strategische plaats Moeong Soei, op 160 km ten noorden van Vientiane, die eind vorige maand in communistische handen is gevallen. Volgens een woorvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Londen heeft de Sowjet-Unie, die sa men met Engeland de conferentie van 1962 voorzat, tot dusver niet ge reageerd op herhaalde verzoeken van Londen om gezamenlijk in de kwes- tie-Laos op te treden, zulks op ver zoek van de Laotiaanse regering. met anderen omgekomen HECHINGEN, 30-7. Bij een vlieg tuigongeluk bij Hechingen in Baden- Württemberg zijn woensdag drie mensen om het leven gekomen. Tot de doden behoort prins Constantijn van Beieren, lid van de Westduitse Bondsdag voor de C.S.U., de Beierse tak van de christen-democraten. Hun sportvliegtuig is tijdens zware regen en dichte mist neergestort in een bos. De kunstschatten van Florence en Venetië ROME, 30-7. Een raadgevende commissie van de Unesco, de V.N.- organisatie voor onderwijs, weten schap en cultuur, heeft woensdag in Rome een reeks aanbevelingen ge daan tot bescherming van de kunst schatten van Florence en Venetië te gen overstromingen. Wat Florence betreft pleit de commissie enerzijds voor maatregelen ter voorkoming van nieuwe overstromingen van de Arno en aan de andere kant voor het overbrengen van de belangrijk ste kunstwerken naar hoger terrein. VALKENBURG, 30-7. De politie is in Valkenburg opnieuw opgetreden tegen straatschenners en ordever stoorders in het centrum van de toe ristenstad. Herhaaldelijk werden de straten „schoongeveegd" door een politiemacht van circa 50 man. De politie voerde charges uit met auto's en ook te paard. Omstreeks midder nacht luwde de onrust en bedroeg het aantal arrestaties dertig. Ook maandag en dinsdagavond waren er rellen geweest, maar toen was de politie nog lankmoedig opge treden. Woensdagavond werd echter besloten met harder hand op te tre- den omdat op sommaties en waar schuwingen dat samenscholingen niet geoorloofd wai-en niet naar behoren werd gereageerd. Ruim honderd jongelui waren omstreeks tien uur Tovenares verbrandt Mexicaans kind MEZICO-CITY, 30-7. Een Mexi caanse moeder vond dat haar zeven jarig zoontje door de duivel was be zeten. Zij ging met hem naar een to venares, die de kleine Juan Hernan- dez met alcohol overgoot en daarna in brand stak om de boze geesten te verdrijven. In een ziekenhuis in Mexico-City is hij gisteravond over leden. De moeder en de tovenares zijn door de politie geari-esteerd. samengedromd op de hoek Wilhelmi- nalaan-Reinaldstraat bij een jonge renbar. Op de stoepen stonden bo vendien nog enkele hondex*den toe schouwers. Vanuit een patrouillewa gen werd met een luidspx*eker de menigte gesommeerd zich te ver spreiden. Toen dit niet vlot genoeg geschiedde besloot men over te gaan tot charges. SAIGON, 30-7. President Nixon van de Verenigde Staten heeft gis teren (woensdag) een bliksembezoek van vijf uur en drie kwartier aan Zuid-Vietnam gebracht waar hij in Saigon het grootste deel van de tjjd besprekingen voerde met president Ngoejen van Thieu in het presiden tiële palcis in Saigon. Het was de eei-ste maal sedert hol begin van de oorlog dat een Ameri kaans staathoofd de Zuidvietnamese hoofdstad bezocht, veelvuldig het doel van Vietcong-acties. De veilig heidsmaatregelen waren uiterst streng maar er deden zich geen in cidenten voor. De Amerikaanse president was te gen vier uur (Ned. tijd) woensdag ochtend aangekomen op het vlieg veld Tan Son Nhoet waarna hij en zijn echtgenote, beschermd door een vloot van hefschroefvliegtuigen, naar Saigon wei'd gevlogen. Besprekingen Daar voerde Nixon anderhalf uur besprekingen met president v an Thieu, gevolgd door een werklunch van het gezelschap en een onder houd van een kwartier met vice- president Ngoejen Cao Ky. Voor zijn vertrek zei de Ameri kaanse president in een korte toe spraak op het bordes van het onaf hankelijkheidspaleis: „we zijn zover gegaan als we kunnen of zouden moeten gaan bij het openen van de deur naar vrede en het is nu de tijd voor de andere kant. om te antwoor den". Hij noemde president Thieu's aanbod voor verkiezingen met deel neming van de Vietcong „edelmoedi ger dan ooit in de geschiedenis van de oorlog". Niemand leeft ongezonder ian hy, die steeds bezorgd is voor zijn gezondheid. Iels hogere temperaturen Verwachting tot zaterdagavond: Op de meeste plaatsen droog weer met geleidelijk vanuit het oosten meer opklaiingen; zwakke tot ma tige wind tussen noordoost en oost; over het algemeen iets hogei'e tem- pei'aturen. Aantal uren zon: 4 tot 12. Min.-temperaturen0 tot 4 graden boven normaal. Max.-temperaturen: 2 tot 7 graden boven normaal. Voor zondag: Kans op een di-oge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. 1 aug. Zon op 5.01, onder 20.30. Maan op 21.56, onder 9.23. Laatste kwaxriier: 5 aug. te 2.38. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 1 aug. 5.37 v.m. 17.49 n.m. BROUWERSHAVEN: 1 aug. Springtij 5.11 v.m. 31 juli. 17.38 n.m. ROME, 30-7. De afgetreden pre- mier Mariano Rumor heeft woens dag px'esident Giuseppe Saragat ver slag uitgebracht over zijn pogingen een nieuwe Italiaanse regering te vormen. Volgens welingelichte krin gen zou Rumor de px-esident hebben meegedeeld, dat een mindex'heidsre- gex-ing van christen-democx-aten nog de enige mogelijkheid is, nu zijn po gingen om een nieuwe coalitie van midden-links te vormen, zijn mis lukt. NIEUWLEKKERLAND, 30-7. Voor de tweede keer binnen kox'te tijd is te Nieuwlekkei'land polio geconsta teerd ,nu bij een meisje van vijf jaar. Het kind is opgenomen in het Dijkzigtziekenhuis te Rottex-dam. Het eex-ste geval van polio betrof een jongen van negen jaar. Ook deze werd in het Rottex'damse Dijkzigtzie kenhuis opgenomen. De burgemeester van Nieuwlek- kex-land heeft met klem bij de be woners van de plaats aangedi'ongen hun kinderen te laten vaccineren. Nederlandse toeristen zaten opgesloten GARMISCH - PARTENKIRCHEN. 30-7. Een groep Nedei'landse toeris ten is in het Hoellendal bij Gai'misch enige tijd van de buitenwereld afge sneden geweest, doordat tijdens een hevig noodweer drie bi'uggen door het water werden meegesleurd. Met lange ladders konden de 21 Neder landers. waaronder enige kinderen, in veiligheid worden gebracht. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 31-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied bevindt zich boven Scandinavië en West Rus land. Laag daai'entegen zijn de ba- rometei'standen boven Italië en Griekenland. Als gevolg van' deze luchtdrukvei'deling staat er boven midden-Eui'opa een oostelijke lucht stroming. Hiermee stroomt warme lucht over Duitsland in de richting van Nederland. Het fi'ont, dat de voox'ste begx'enzing van deze lucht vox-mt zal morgen boven ons land liggen. Er wordt daai'om vrij veel bewolking verwacht, de regenkan sen blijven echter klein. De tempera- tux-en worden in het algemeen iets hoger dan dondei'dag, voox-al in het noordoosten van het land. De verkiezingen in Gibraltar GIBRALTAR. 31-7. De partij ter bevox'dex'ing van de bui'gerrechten van Sir Joshua Hassan heeft bij de verkiezingen voor Gibraltars eerste volksvertegenwooxdiging 7 van de 15 zetels behaald. De pax'tij van majoor Robert Pe- liza, die integi'atie met Engeland vooi'staat. kx'eeg 5 zetels en de partij van Peter Isola de i'estex'ende drie. Waai'nemei'S verwachten dat Isola zal samengaan met de integratie partij, waai'door eei'ste minister Sir Joshua geen meerderheidslegering zou kunnen vormen. Ernstig treinongeluk in Ziiid-Slavië SKOLPJE, 31-7. Te Badovina in de omgeving van de Zuidslavische stad Skolpje zijn gistei-avond dertig men sen om het leven gekomen en acht tien gedood bij een treinbotsing. Het ongeluk gebeurde toen een lokaal treintje uit Skolpje in botsing kwam met drie tankwagons die waren los geraakt van een rangerend ti'einstel. Hulpploegen hebben de gehele nacht dooige werkt om de slachtoffei's uit de wrakstukken te bevrijden. NEW YORK, 30-7. De secretaris generaal van de Ver. Naties, Thant, heeft woensdag een beroep gedaan op beide partijen in de Nigeriaanse burgeroorlog, een hervatting van de hulpvluchlen naar Biafra toe te staan, opdat de burgerbevolking „niet opnieuw wordt gestort in de verschrikkelijke cirkel van uithon gering, ziekte en dood". De opschor ting van de vluchten naar het dooi de oorlog verscheurde gebied heeft, aldus Oe Thant, het gehele hulppro gramma in gevaar gebracht. Oe Thant dringt er bij Nigeria en Biafra verder op aan het openstellen van land- en riviercorridors voor hulpschepen „in onmiddellijke over weging" te nemen. 0

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1