Inbreker met vakantie RUZIE IN BONN Hier en daar teveel tenten en caravans op kampeerterreinen VENSTER Prostitutiekampen in Columbia BLIK DOOR HET WERELD Gemeenteraad Westerschouwen WESTERSCHOUWEN, 25-7. Op de vergadering van de gemeenteraad, onder voorzitterschap van burge meester H. P. Everwijn, zjjn nog ver schillende belangrijke zaken aan de orde gekomen. Bijzonder punt was met name de hoedanigheid van de bezetting der kampeerterreinen. Bij de ingekomen stukken was een brief van de heer N. Schrier, Zand weg te Haamstede, die hierin in be roep kwam tegen een afgewezen ver zoek om op een stukje tuingrond achter zijn woning caravans te plaat sen. De voorzitter meende voor te moeten stellen dit beroep niet ont vankelijk te moeten verklaren omdat deze grond nog net in de kom ligt en caravans daar niet passen. In de toe komst kan daar v/el, bestemmings- planmatig, getracht worden een zo merwoning te bouwen. Er is de heer Schrier wel toestemming verleend voor het bouwen aldaar van auto boxen doch daar ging hij niet mee akkoord. De heer Dalebout vond het een moeilijk probleem omdat het zo'n prachtig geschikt terreintje is. Hij meende dan ook enigszins tegemoet té moeten komen aan de heer Schrier. Ook andere raadsleden, de heren Goossens en Hoogerhuis vroegen de voorzitter de zaak nog eens te bekij ken hetgeen deze na een voorlopige afwijzing van het beroep, alsnog toe zegde. De gemeente wordt lid van het Ne derlands Instituut voor Ruimtelijke ordening en Volkshuisvesting, kosten minstens f 60,- per jaar. Ook werd het lidmaatschap aangevraagd van de Landelijke Contactraad voor de Gemeentelijke Bemoeiingen met de Lichamelijke Opvoeding en Sport. Hier bedraagt de contributie f 25,- per jaar. Aan de Zeeuwse Stichting voor Beroepen Voorlichting en School- en Beroepskeuze Voorlichting, gevestigd te Goes zal een subsidie verleend worden van f 10,- per onderzochte leerling. De heer Hoogerhuis vroeg of de ouders dit zelf niet konden be talen, doch de voorzitter antwoordde dat het een algemeen principe is dat de gemeente hierin mee betaalt. De kleuterschool „Het Kleuterbos je" te Haamstede krijgt nieuw meu bilair. In totaal vergt dit f 3592,96 uit de gemeentekas. De raad had geen bezwaar hoewel de heer Goos sens opmerkte dat de f 384,96 B.T.W. de zaak duur maakt. De heer M. J. Steur werd benoemd als lid van het algemeen bestuur van de Stichting „Rusthuizen Westelijk Schouwen". De raad had voorts geen bedenkin gen tegen een subsidieverzoek van het Voorzieningsfonds voor Kunste naars te 's-Gravenhage waarvoor de premie f 78,- voor 1969 bedraagt. Het voorstel van b. en w. om op nieuw te proberen de gebouwen van de heren Van Waveren te kopen werd van de agenda afgevoerd om dat taxaties enz. nog niet rond zijn. Bouwrijp maken perceel Aan de heer F. A. Boom te Rot terdam werd vergunning verleend om het perceel sectie E. no. 33 en 569 gelegen nabij de Hoge Hlleweg (voorheen terrein Aannemingsbedrijf W. de Vos) bouwrijp te maken over eenkomstig het vastgestelde bestem mingsplan. De heer Bom zal dus wegen, rio lering, waterleiding, brandkranen, elektriciteit met straatverlichtings aders, straatverlichtingsmasten moe ten aanleggen en daarnaast een be drag van f 5,50 per m2 netto bouw- DE BERLIJNSE MUUR Op 1 au.gustus is het acht jaar gele den dat men in de oude Duitse hoofd stad Berlijn begon met de bouw van de muur. Uit de op een zondagnacht opgerichte provisorum is een bijna perfect bolwerk gegroeid. 164 kilo meter lang is thans de „ring" rond Westberlijn. De betonmuur werd tot 3,50 meter verhoogd, daarop geplaat ste ronde buizen maken deze voor een deel onoverwinnelijk. Openingen in de muur zijn door een vijf meter hoog prikkeldraad hek afgesloten. En nog steeds wordt aan het 150 me ter diepe grenssysteem gebouwd.. Minstens 68 mensen stierven sedert 1961 bij een poging, de versterkings gordel te doorbreken. Het aantal vluchtelingen uit de communistische oostsector naar het vrije deel van Berlijn is weliswaar sinds 1963 tot ongeveer een tiende teruggelopen. Maar het gevoel van saamhorigheid heeft men de Berlijners niet kunnen ontnemen. Ook niet de hoop dat meri gemeenzaam de muur eens weer zal afbreken. (Onze foto toont de Ber- lijnse muur bij de Brandenburger Poort) terrein (ca 3.04.70 hectare) moeten betalen aan de gemeente. Bij de begrotingswijzigingen vroeg de heer Steur of het mogelijk was om alle scholen van telefoon te voor zien. De voorzitter zal dit in overwe ging nemen. Werphengelaars die hun auto in Burghsluis gaan stallen om per boot te gaan vissen zullen vanaf 26 juli parkeergeld moeten gaan betalen. De situatie aldaar wordt zo druk dat het uit de hand gaat lopen en ingrijpen noodzakelijk wordt. Het gemeentelijk gedeelte van de Motelweg te Renesse krijgt een ver bod om aan weerszijden te parkeren. Aan de Westgnschouwse weg zal een dergelijk verbod aan één zijde gaan gelden. De rondvraag Bij de rondvraag vroeg de heer Hendrikse of het college op de hoog te is van overtredingen die eige naars van niet-kampeerterreinen maken in verband met het veel te veel neerzetten van tenten en cara vans. De voorzitter zei dat er al op getreden is of de politie is er mee bezig. Verder vond vragensteller dat er nog steeds rare huisjes en bouw sels op kampeerterreinen verschij nen, terwijl tevens het aantal toege laten personen op sommge kampeer terreinen veel te groot is. Er is al over dit onderwerp contact opgeno men met de Ned. Kampeerraad, doch uitsluitsel is nog niet verkregen. „Het is ook moeilijk om appèl op een camping te houden" zei de voorzit ter die in de toekomst liever zou Crises om het geld zijn er de af- gelopen maanden vele geweest en ze zijn wel bezworen, maar niet opge lost: Dat de Gaulle zei: ik devalueer de frank niet eh Kie$inger en Strauss weigerden de D-mark op te waar deren betekent niet dat daarmee ook alle redenen oni zulks iDel te doen ook van de baan zijn. De sterkte van de mark en relatie ve zwakte, vad o'.m. de Franse frarik blijven onaangename factoren, die behalve internationaal ook in die landen zelf lelden tot weinig bevre digende situaties. Waartegen ook weinig wordt ondernomen: Merk waardigerwijs hebben zowel Bonn als Parijs ter bestrijding van eigen lijk vei'schillende euvelen de zelfde medicijn genomen :de overheid be vriest wdt geld in de schatkist om tegen te gaan dat er teveel in om loop komt met zulke akelige gevol gen als inflatie met aanverwante prijsstijgingen. Doekje In het Duitse geval betekent het helemaal een doekje voor het bloe den dat aan de eigenlijke problemen niets verandertDaarover zijn minis ter van economieSchiller, zo onge veer alle hoogleraren, de onafhan kelijke economische adviesraad, de president van de circulatiebank en noem maar op het wel eens. Schiller had daarom ook méér voorgesteld, maar de socialist stuitte op het eensgezinde verzet van zijn christen-democratische collega's in het kabinet onder aanvoering van Strauss, die financiën beheert. Niet dat die beter inzicht in de materie hebben, maar ze voelen er eenvoudig niet voor om nog vóór de verkiezin gen van dit najaar iets te doen wat de kiezers misschien niet leuk zou den' vinden. De rekening kan men beter presenteren - aldus hun opvat ting - als de stemmen eerst maar binnen zijn. Dit is de tweede keer dat Schiller het in het kabinet op fundamentele zaken moet afleggen tegen de C.D.U. Eerst was het de revaluatie die niet doorging. Spijt De sfeer in het bondgenootschap is nu beneden nul gedaald. Coalitie- overleg dat eigenlijk moest plaats vinden, wordt door de C.D.U. zonder meer op de lange baan geschoven enzovoort, enzovoort. Dat de partijen niet uit elkaar zijn gegaan, is voornamelijk omdat de S. P.D. de C.D.U .niet het genoegen wil doen in de verkiezingscampagne ook nog de SP.D. te kunnen aanwrijven zien dat het aantal plaatsjes op een kampeerterrein de voorkeur zou krij gen boven het aantal personen. Het was hem overigens niet bekend dat overtredingen begaan werden. De heer Hendriks vroeg verder naar het aantal vuilnisemmers dit jaar in vergelijking met 1968. Op 15 juli 1968 waren er 2045 permanent in gebruik en n 1969 2219. Voor de zo- meremmers lagen die getallen resp. op 389 en 426. Vragen Vragensteller gaf nog een monde linge toelichting bij zijn schriftelijk ingediende vragen: Vraag 1: „Voor de eigenaars van boomgaarden enz. die zich aan de norm houden wat het plaatsen van caravans en tenten be treft, is het zuur om te horen dat anderen er meer hebben." Vraag II:: „Ik zie op diverse kampeerterreinen nog steeds oude directiewagens en oude bussen verschijnen. Controle hierop is dan ook dringend gewenst omdat onder sociale verantwoording alleen maar toekomst-recreatie mo gelijk is." Vraag III:: „Het personeel der Reinigingsdienst alhier maakt veel overuren. Ik vind het vreemd dat deze wel 10 a 11 uren per dag moeten werken, terwijl de bezetting der Duivelandse wagen nauwelijks meer uren maken. Is het niet moge lijk dat deze Duivelanders hier wat komen helpen?" Wethouder v. d. Klooster antwoordde hierop: „We zijn niet ver meer van de oplossing die in plastic-zakken gevonden moet worden". Hierna sluiting. het regeringssysteem gebroken te hebben. Maar als de socialisten er gens spijt van hebben dan is het wel met de C.D.U. in zee te zijn gegaan en het ziet er naar uit dat ze niet voor herhaling zullen voelen na de verkiezingen. De enige andere mogelijke partner voor de C.D.U. is de liberale F.D.P., die ook zo zijn ervaringen heeft met samenwerking onder leiding van de christen-democraten en derhalve niet popelt. Tenzij de C.D.U. een absolute meerderheid behaalt, wat men niet verwacht, zal het heel moeilijk wor den na de verkiezingen een nieuw Duits kabinet in elkaar te timmeren. Of de liberalen en socialisten zouden het samen eens moeten proberen, maar ook die kans lijkt gering. Dode en vier gewonden door verkeersfont APELDOORN, 28-7. Een voor- rangsfout van de 20-jarige scooter berijder J. K. uit Beekbergen leverde in Apeldoorn een dode, twee zwaar gewonde en twee lichtgewonde slachtoffers op. Op het kruispunt Oudbeekbergerweg - Debussylaan verleende J. K. geen voorrang aan een auto, bestuurd door de 20-jarige G. J. K. uit Den Helder. De duo passagier, de 32-jarige G. J .Kars uit Beekbergen overleed kort na het on geluk. De bestuurder van de auto en de scooterberijder werden zwaarge wond in het ziekenhuis opgenomen. De 16-jarige E. C. K. en de 14-jarige R. de J. die in de auto zaten werden licht gewond. Bommen en granaten gevoinlen HEERLEN, 27-7. In de Maasbed- ding bij Kessel en Neer zijn granaten en lichte vliegtuigbommen, vermoe delijk uit de tweede wereldoorlog, ontdekt, die bloot kwamen te liggen door de lage waterstand van de Maas als gevolg van het strijken der stu wen. Onmiddellijk werd de mijnoprui- mingsdienst gewaarschuwd. BANGKOK. Enkele uren voordat president Nixon in Bangkok zou aankomen, hebben Thailandse gue- rillastrijders voor het eerst sinds een jaar weer een Amerikaanse militai re basis aangevallen. Dit is van ambtelijke zijde in Bangkok meege deeld. op 1 en 2 augustus BRUINISSE, 28-7. In afwachting van de komende feestweek hebben enkele buurtverenigingen de straat reeds een feestelijk aanzien gegeven dcor versieringen op te hangen. Het begin is eigenlijk al de Ronde van Bru, op woensdag 30 juli, waarbij liefhebbers van de wielersport aan hun trekken kunnen komen. Daarnaast zijn het de liefhebbers van de hengelsport die donderdag hun kans kHjgen en ten slotte zijn dan vrijdag en zaterdag de dagen van het mosselfeest. Het begint vrijdagfriorgen van 10 tot 12 uur met kinderspelen rond de muziektent, 's middags gevolgd door behendighéidswedstrijden met brom fietsen op het havenplateau. Van 16.30 tot 18 uur watèrballet mét kus sengevechten -bij de haven en van 18.30 tot 20' uur behendigheidswed- strijden voor auto's in de Oudestraat. Om 20 uur prijsuitreiking in de mu ziektent. Op zaterdag 2 augustus volgt dan eerst om 10.30 uur de officiële ont vangst van de genodigden door het gemeentebestuur, terwijl om 11.40 uur de mosselkoningin op de haven arriveert. Om 14.30 uur vaart de gepavoi- seerde vloot voor een vaartocht op Krammer en Zijpe, gevolgd door de rondrit van de mosselkoningin door Meisje verongelukt TEXEL, 28-7. De rijkspolitie van Texel heeft een fotograaf uit Keu len gearresteerd nadat deze met zijn auto de 16-jarige mej. A. E. Neef uit Kortenhoef op de Pontweg bij De Kook had doodgereden. De man had verschillende café's bezocht en daar behoorlijk gedronken. Hij weigerde een bloedpx-oef. Het meisje kampeer de met haar ouders in De Koog. Zij was wandelend op weg naar het kampeerterrein. FEUILLETON door B. J. ten Wesepe „O, ik dacht enkel aan een kusje. Of is het daar nog te vroeg voor?" Truusje van Duinkerken herinnert zich de eerste avond, dat hij zijn arm om haar heen legde en haar hoofd naar zich toetrok. Ze voelt in ge dachten nog die warme lippen op de hare en het veroorzaakte enige ver warring bij haar. Een gewaarwor ding, waarvoor ze een beetje bang werd. Vandaar, dat ze enerzijds wat hpiverig was om nog eens met hem uit te gaan, doch anderzijds was haar nieuwsgierigheid gewekt en wilde ze weten, of zijn kussen opnieuw die eigenaardige reaktie teweeg zouden brengen. Ze buigt zich naar hem toe met gespitste lippen, maar waar schuwt tevens: „Rij wat langzamer, voor je tegen een boom terecht komt Het is ditmaal nog erger dan de vorige keer. Net of er een vuur in haar ontstoken wordt. Daarom gaat ze gauw weer recht zitten .Wat heeft die man, dat hij haar zo van streek kan maken met een paar zoenen? Als ze een half uur later, hand in hand met Frans door de drukke stad loopt en winkels bekijkt, is ze het weer vergeten .Wat een grote win kels en wat een grote sortering. Ze heeft wat geld meegenomen. Mis schien koopt ze wat, als ze iets ziet, dal haar lijkt. Frans loopt gelaten naast haar. Ik krijg m'n portie vandaag nog wel, denkt hij. Geduld, jongen. Vanmid dag dc bioscoop en vanavond ergens een rustig plekje, ver van de be woonde wereld. Ik weet een aardig hoekje, niet eens zo ver van Heiden rijk, maar er komt zelden of nooit een mens .Daar zal ik haar eens op een ouderwetse manier in de armen nemen! Rechercheur Broeks betreedt het bureau. De wachtcommandant kijkt het dorp. Van 16.30 tot 18 uur kan men weer volop mosselen eten bij de haven, terwijl na afloop van de mos- seleterij om 19.30 uur de sportver eniging Kwiek bij de muziektent staaltjes van haar kunnen op turn- gebied zal vertonen. Na de muzikale show op het havenplateau van 20 tot 21 uur, volgt om 22 uur een groots vuurwerk tot slot. De muziekvereniging Nu met Hope zal haar muzikale medewerking ver lenen. HAVANA. Het Russische smaldeel dat gedu rende een week een vriend- schapsbezóek aan Cuba heeft ge bracht, is uit Havana vertrokken. Hét was hét. eerste Russische vloot- bezoek aan een Latijns-Amerikaanse -natie. Kunstveiling ten bate van vredessehip AMSTERDAM, 28-7. Op vrijdag avond 8 augustus zal in het Apollo- hotel een kunstveiling worden ge houden waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan het vredessehip -project van Abe Nathan. Blijkens een door Abe Nathan ondertekende circulaire van de Stichting Vredes sehip Fonds Holland kwam men op 21 juli nog f 50.000 tekort op de koop prijs van het schip, de 570 ton me tende Nederlandse kustvaarder Cito. Dit bedrag moet uiterlijk 11 augus tus a.s. aan de eigenaren van het schip zijn betaald. Aan verscheidene Nederlandse schilders en eigenaren van galleries is verzocht tenminste een van hun werken voor de veiling ter beschik king te stellen. Nathan zelf zal meer dan dertig Israëlische schilderijen uit zijn gallerie in Tel Aviv in veiling brengen. op met een vragende blik. Een vier tal rechercheurs lost elkaar af met het schaduwen van Sjaak Tal, Linke Sjaak, die pas vrij is gekomen. „En?" vx-aagt de geüniformeei-de man. „Louw met de pook", antwoox'dt rechercheur Bx-oeks, die de leiding heeft in het schaduwen. Trouwens, hij heeft twee en een half jaar gele den de zaak tegen Sjaak in handen gehad. Hemel en aai-de als het ware bewogen om er achter te komen, waar de buit van de inbx-aak bij ju welier Van Zanten in de binnen stad is gebleven. Maar Sjaak is een doox-gewintex-de ouwe rot in het vak, al is hij pas vijf en dex-tig. Zij straf blad vexmeldt vier inbx-aken en een diefstal in vereniging. Daarbij kun je dan misschien nog eenzelfde aan tal voegen, \vaarvan niet voldoende bewijzen waren om Sjaak er bij te lappen. Ze noemen hem niet voor niets linke Sjaak. Voor rechex-cheur Bx-oeks staat het vast, dat Sjaak in de vier dagen die vei-liepen' tussen de inbraak en zijn arrestatie, ruim schoots tijd en gelegenheid heeft ge had om de buit op vakkundige ma nier te vex-bex-gen. Er was indertijd één aanwijzing, dat men hem in de buurt van het Achterhoekse dorp Heidenrijk had gezien. Bij confx-onta- tie had de getuige in kwestie geaar zeld, zodat het geen zin had dit meis je voor de rechtbank te dagvaarden. Toch gaf het te denken. In de dagen, dat Sjaak in voorar- rest zat, heeft men kilometei-s in de omgeving uitgekamd en afgezocht. Met een heel legertje politiemannen en beschikbaar gestelde militairen. Zonder enig resultaat. Ook de poli tiehond vond geen enkel spoor. Voor Bx-oeks stond vast ,dat Sjaak een paar dagen na de inbx-aak in Heiden rijk was geweest. Maar waax-om? Een afleidingsmanoeuvre? Best, mo- Een charmant vóór-1914-plaatje van het dorpscentrum van Noordwelle. Ook hier weer de obligate groep jeugd, die graag wilde poseren. CALI, 28-7. In de Columbiaanse stad Cali heeft de politie twee „eta blissementen" ontdekt, waarin zich een vijftigtal meisjes bevond, in leef tijd variërend van 11 tot 15 jaar, die gedwongen werden prostitutie te be drijven. De eigenaax-s van de instellingen, een als achtenswaardig bekend staande x-estauratiehouder en drie andex-e mannen die contacten onder hielden met de x-estaux-atiehouder, zijn geax-x-esteerd. De meisjes zullen aan hun families worden teruggege ven. De plaatselijke autoriteiten vx-e- zen dat het niet bij deze twee instel lingen zal blijven. Het bestaan er van wex-d ontdekt toen twee meisjes er in slaagden te ontsnappen. Zij stelden de politie op de hoogte die meteen een ondex-zoek instelde. Daarbij bleek dat de „concentra tiekampen" geïnstalleex-d wax-en in restaurants, waarvan de muren en daken tijdens de „openingsuren" vooi'tdurend onder stroom stonden. Het schakelbox-d voor het elektx-ici- teitsnet, dat een goede waax-borg bleek zowel voor het geheim houden van de huizen als voor de gedwon gen gehoox-zaamheid vah de px-osti- tuees, bevond zich in de kamer van de x-estaux-atiehouder. Deze ontnam de meisjes ovex-dag al hun kleren en gaf ze 's avonds tex-ug voor het hou den van ox-giën die hij ten bate van minnaax-s ox-ganiseex-de tegen vex-goe- ding van kleine fortuintjes. De meis jes, die geen- enkele vex-goeding voor hun „werk" kx-egen, leefden van alles bex-oofd en sliepen op stx-ozakken of zelfs gewoon op de grond. Als ze weigex-den een „klant te bedienen" werden ze afgeranseld. 7 gelijk, dat de poet op een heel andere plaats verborgen is; dat kan ovex-al in Nedex-land. Begin er maar eens aan. Na de vex-óox-deling van Sjaak Tal tot twee jaar - een koopje voor zo'n bex-oepsinbreker; zijn hax-dnekkig ontkennen heeft zelfs doox-gewinter- de mannen als x-echercheux-s mis schien aan het twijfelen gebx-acht. Zoveel aanwijzingen wax-en er ook niet - maakten de x-echex-cheux-s een plan de campagne. Voox-lopig heb ben we een poosje de tijd. Kees de Aal is sinds zijn vrijlating gescha duwd, voor zover dat bij hem moge lijk was, doch na enige tijd was de rechex-che ervan overtuigd, dat de Aal, zo hij al in het complot met Sjaak zat en zijn medeplichtige is geweest, onbekend is met de plek, waar de buit verbox-gen is. Ze we ten, dat hij zijn oude stiel als tasjes dief weer ter hand genomen heeft, want alleen kan Kees niet werken, althans inbx-eken. Daax-voor heeft hij zijn maat Sjaak nodig. Ze hebben hem twee keer thuis opgehaald en geconfi-onteex-d met een paar slacht- offex-s. Maar die herkenden hem niet. Kees opereei't enkel daax-, waar het voldoende donker is. Tenslotte liet men hem weer gaan. Op een keer loopt hij toch wel eens tegen de lamp. Het gaat nu om de buit van Sjaak Tal. En daarvoor moeten we wachten tot hij vrij komt. Sjaak Tal is nu zeven weken vrij. In die tijd is hij, om zo te zeggen, geen minuut zonder bewaking ge weest. Behalve dan als hij thuis is. En zelfs in die pex-iode hebben de recherchcui-s af en toe heel voorzich tig het achtertuintje betreden en door de ramen gegluux-d, waar Sjaak heel huiselijk in zijn overhemd de krant zat te lezen, met tegenover zich moeder de vrouw. Toonbeeld van deugdzaamheid! (Wox-dt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 4