bij DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nixon in Azië Edward Kennedy laat gedachte Ver. Staten zullen Thailand zo nodig tegen agressie beschermen aan jiet presidentschap varen Beelden van Mars waarnemingspost 1 E.E.G. reageert op Amerikaanse tarwe-prijsmaatregelen Drie doden auto-ongeluk Onderzeese Tyfoon eist 26 mensenlevens Het maanstof bestaat uit glan zende glasachtige bolletjes ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 29 juli 1969 f s i; ibf Ni M 125 im j<*AK M 'j VJv /J/ WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REDAKTI6 EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - \J li 1**1* 11* *1 117 f I» w »1» uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. In dit nummer: IT (ICillGllJ K VQlKidllSltlC 111 Up tr iJSlltOl.ri Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 B.T.W. v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. PASADENA. 28-7. Heden (dins dagmorgen zou de Amerikaanse ruimtesonde Marines-6 zijn eerste beelden van de planeet Mars naar de aarde zenden. De sonde, die op 24 fe bruari op Cape Kennedy is gelan ceerd, bevond zich op een afstand van zestig miljoen mijlen van de aarde. Vandaag zou de sonde 33 foto's maken en morgen (woensdag) 33. Overmorgen vliegt de sonde Mars voorbij, om in een baan om de zon terecht te komen. Een tweede sonde, die op 27 maart werd gelanceerd, gaat het straks nog eens overdoen. Heroïne in holle skis tok keu NEW YORK, 28-7. - Een Ameri- kaanse kapper van Franse geboorte is zaterdag in een Newyorks café gearresteerd toen hij twee kilo he roïne, met een waarde van engen miljoen gulden, leverde aan een F. B.I.-agent van de dienst tot bestrij ding van de handel in narcotica, die hij ten onrechte aanzag voor een „betrouwbare" koper. Tijdens een huiszoeking bleek dat de kapper, George Roupinian, nog tien kilo had, verborgen in 200 ski- stokken, uit Duitsland, die tien da gen tevoren per vliegtuig waren ge arriveerd. De kleur van het onderzochte maanstof is geschakeerd van donker ¥T l* riet partikuüer wapen- HELGOLAND, 29-7. Maandag is op 23 meter onder de zeespiegel ter hoogte van het eiland Helgoland een post voor waarnemingen geïnstal leerd, die Helgoland heet. WASHINGTON. 29-7. Een Ameri kaanse commissie onder leiding van dr Milton Esenhower heeft ver klaard, dat de beste manier om wa pengeweld in de V.S. te verminderen zou zijn, 90 procent of meer van de 24 miljoen particuliere handvuurwa penen in de V.S. nit te schakelen. Het onderzeese station bestaat uit een stalen buis van negen meter lengte en 12,80 meter doorsnee en rust op vier poten. De eerste „bewo ners" zullen de eerste tien dagen vier aquanauten zijn, die een stu die zullen maken van de biologie van hun omgeving. Zij worden gevolgd door drie ploegen aquanauten, die werken voor rekening van het West- Duitse ministerie van landbouw. Zij zullen nagaan in hoeverre de mens gedurende een lange periode op de bodem van de oceaan kan werken en bestaan. De commissie werd gevormd na de moord op president Kennedy. Zij stelt voor het gebruik van handvuur wapenen te beperken tot degenen, die ze rechtmatig nodig hebben. De commissie heeft na een studie van langer dan een jaar bevonden, dat de Amerikaanse burgers samen 90 miljoen vuurwapenen bezitten, waarvan 24 miljoen revolvers en 66 miljoen geweren. In 1967 kwamen er in de V.S. 7.000 moorden met vuurwapens voor en waren er 2900 ongelukken met vuur wapens. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Een mens zonder geduld is f als een lamp zonder olie. BANGKOK, 28-7. President Nixon is maandag op z(jn rondreis door zuidoost-Azië in Thailand aangeko men. De Thaise autoriteiten die hem op het vliegveld van Bangkok verwel komden verzekerde hij dat Ameri ka zijn verdragsverplichtingen om Thailand tegen agressie te bescher men, zal nakomen, maar dat zij voor het bestrijden van binnenlandse on rust op eigen krachten zijn aange wezen. Enige uren tevoren hadden guer rillastrijders een aanval gedaan op de Amerikaanse luchtbasis bij Oebon, op 700 km ten noordoosten van Bangkok. Met explosieven bescha digden zij, volgens een Arperikaanse Dpgave, twee vliegtuigen van het ty pe C-47 en een mobiele radarpost. Eén militair zou licht zijn gewond. Twee verdachte personen werden aangehouden. Het zouden communis ten zijn. Volgens Thaise autoriteiten opereren in het betrokken gebied on geveer 50 communistische guerilla- BRUSSEL, 28-7. De ministers van landbouw van de Europese Gemeen schap hebben maandag in Brussel besloten te reageren op een Ameri kaanse en Canadese verklaring dat z(j zich niet meer volledig zullen houden aan de minimumprijzen van het Internationale Tarwcakkoord van 1967. Door verhoging van de EEG-res- tituties zal EEG-tarwe naar alle be stemmingen ook tegen lagere prijzen aangeboden kunnen worden, doch alleen als aanpassing op lagere Ame rikaanse en Canadese prijzen, aldus een beslissing van de Europese mi nisterraad. Vooral dr. Mansholt, vice-voorzit ter van de Europese Commissie, heeft aangedrongen op een snelle EEG-reactie. De Verenigde Staten hebben onlangs eenzijdig besloten dat ze bij export naar Europa de minimumprijzen van het internatio nale akkoord niet meer zullen na- leven, een beslissing die kort daar op ook door Canada is genomen. Het Amerikaanse besluit zal gaan tot een prijsverlaging van 5 tot 7 dollar per ton onder de internationale mini mumprijzen. De EEG-beslissing om ook met la gere prijzen te gaan werken, gaat onmiddellijk in. Het is de bedoeling dat over twee maanden de situatie opnieuw wordt bezien aan de hand van een rapport van de Europese Commissie. 55- Antenneheilige' BORCULO, 28-7. Bij een verkeers ongeluk op de weg Haarlo-Eibergen zijn drie personen om het leven ge komen en twee ernstig gewond, toen de auto waarin het vijftal zat in een flauwe bocht van de weg raakte, te gen een boom botste en vervolgens in brand vloog. De 22-jarige mej. T. Veldhuis (Bor- culo) overleed ter plaatse. De 18-ja- rige J. H. H. Sprokkereef (Markelo) overleed na overbrenging in het zie kenhuis te Lochem. De derde veron gelukte is de 20-jarige Gerrit B. Zig- gers uit Markelo, die in de auto ver brandde. De 46-jarige bestuurder en een 17-jarige jongeman, beiden uit Markelo, werden ernstig gewond in het ziekenhuis te Lochem opgeno men. Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan het rijden met te hoge snelheid. In verband met diens shocktoestand kon de bestuurder nog niet gehoord worden, zodat nadere gegevens omtrent de toedracht van het ongeluk ontbreken. HOUSTON. De drie Apollo-astro- nauten Armstrong, Aldrin en Col lins kwamen deze week aan in het ruimtevaartcentrum te Houston. Voor het raam van hun mobiele quaran taineruimte vond de eerste ontmoe ting plaats na hun maanreis met hun echtgenotes. V.l.n.r. op de rug gezien: mevr. Collins, mevr. Armstrong en mevr. Aldrin. LONDEN, 2S-7. Een onbeken de heeft maandag voor zijn plezier en tot ongenoegen van zes uur en drie kwartier door gebracht op een 165 meter ho ge televisiemast van de onaf hankelijke Britse-televisieom roep in Norwood (Zuid-Lon- den). Hij klom van tijd tot tijd op en neer langs de antenne, of zat maar wat op het meta len staketsel. Technici moesten een paar keer de stroom af sluiten daar de zeer krachtige antenne gevaarlijke stralen uitzendt. Het televisie-publiek wanhoopte al het programma van die avond op het scherm te krijgen, toen een politieman en een technicus er in slaagden de enthousiaste „pilaarheilige" te bereiken en hem na een kwartier moeizaam onderhan delen te overreden zijn pano ramisch uitzicht op te geven. Bestrijdingsmiddelen op tabak gevaarlijk WASHINGTON. 28-7. De Ameri kaanse senator Gaylord Nelson heef! maandag gewaarschuwd dat de be strijdingsmiddelen die op de tabaks planten worden gespoten de gezond heid van de roker kunnen schaden. In sommige Amerikaanse sigaretten en sigaren zijn grote percentages DDT en andere bestrijdingsmiddelen gevonden. De senator zei dit na de publikatie van een regeringsrapport waarin nieuwe bewijzen worden aangevoerd voor het verband tussen het roken van -sigaretten en een groot aantal ziekten, w.o. kanker en hart- en longklachten. bezit in de V.S. KOELER Verwachting tot woensdagavond: Vanavond en vannacht enkele regen en pnweersbuien; morgen overdag zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog, maar belangrijk koe ler dan vandaag; aanvankelijk krach tige. tot harde, morgen matige weste lijke wind. Voor donderdag: Aantal uren zon: 4 tot 11. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 3 graden boven nor maal. Max.-temperaturen: 0 tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. 30 juli. Zon op 4.58, onder 20.34. Maan op 21.32, onder 6.24. 31 juli. Zon op 5.00, onder 20.32. Maan op 21.45, onder 7.56. Volle maan: 29 juli te 3.45. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 30 juli 4.01 v.m. 16.22 n.m. 31 juli 4.54 v.m. 17.10 n.m. BROUWERSHAVEN: 30 juli 3.37 v.m. 16.07 n.m. 31 juli 4.29 v.m. 16.55 n.m. Springtij: 31 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 29-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie trok het afge lopen etmaal in noordoostelijke rich ting naar het Kanaal, nam daarbij in diepte toe en begon te vertragen. Engeland en Wales lagen hierdoor geruime tijd binnen de invloedssfeer van deze storing en vooi'al in Corn wall en Devon vielen grote hoeveel heden regen .Plaatselijk werd hier in 24 uur 50 tot 100 millimeter neerslag gemeten. Ook een bij de depressie behorend koufront verplaatste zich langzamer dan zich eerst liet aan zien, zodat bij ons het zeer wanne weer aanhield. Verwacht wordt, dat de depressie verder over de Noord zee naar het noordoosten zal koersen, terwijl het koufront, dat woensdag morgen boven Frankrijk en België lag, ons woensdag met regen- en on weersbuien gepasseerd zal zijn. Wij komen dan geleidelijk meer onder de invloed van een hogedrukgebied, dat zich in oostelijke richting naar de Golf van Biscaje zal verplaatsen. Met westelijke winden wordt dan belangrijk koelere lucht aangevoerd, waarin opklaringen zullen voorko men. troepen van in totaal 1.500 man. Vanaf de aangevallen basis opereren de Amerikanen boven Zuid-Vietnam. President Nixon blijft drie dagen in Thailand. Het eigenlijke overieg met de leiders van dat land begint dinsdag. Twee jongens in zee verdronken BERGEN. 28-7. Twee jongens zijn maandagmiddag in zee ter hoogte van Bergen aan Zee verdronken. De slachtoffers zijn de 20-jarige C. Aardoom uit Slikkerveer en de even oude Leo van Driel uit Ridderkerk. Het ongeval gebeurde omstreeks vier uur. De jongens gingen met nog twee vrienden de zee in, alhoewel ze volgens de politie de zwemkunst niet of nauwelijks machtig waren. Twee van hen geraakten op circa veertig meter uit de kust in moeilijkheden, Een zwemmer, geassisteerd door een van de vier jongens, slaagde er in Leo van Driel op het strand te bren gen. Hier werd direct mond op mond beademing toegepast, doch op weg naar het centraal ziekenhuis in Alk maar is hij overleden. De andere jongen wordt nog vermist. Goederenwagons ontspoor UTRECHT, 28-7. Omstreeks half twaalf is maandagavond op het baanvak Meppel-Zwolle door een nog onbekende ooi'zaak een goede rentrein met tien wagons ontspoord, waarvan er drie zijn gekanteld. De trein was op weg van Leeuwar den naar Amersfoort. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorge daan. Het treinverkeer is over beide sporen gestremd. De N.S. hebben en kele bussen ingelegd om de passa giers van de laatste personentreinen om de ongevalsplaats heen te leiden. Het is nog onbekend hoe lang de op ruimingswerkzaamheden zullen du ren. Veel slachtoffers bij bus ongelukken in Z.-Korea SEOEL, 28-7. Bij twee busongeluk ken in Zuid-Korea zijn volgens de politie van Seoel het afgelopen week einde 21 mensen om het leven geko men. Het eerste ongeluk gebeurde bij de Zuidkoreaanse hoofdstad toen een autobus van de weg raakte en langs een steile rotswand in een rivier stortte. Twaalf personen vonden daarbij de dood. Bij de stad Miryang verloren negen andere personen het leven toen een bus vanaf een brug het water inreed. WASHINGTON, 28-7. Edward Kennedy heeft de gedachte aan een kandidatuur voor de presidentsver kiezingen van 1972 laten varen. Dit zeggen veel van z(jn partygenoten, die menen dat hjj wel lid van de se naat zal blijven na de gunstige reac ties in Massachusetts op zijn tele-, visicverklaring. Officieel heeft de veelbesproken senator nog geen beslissing genomen over zijn politieke houding na het fatale auto-ongeluk dat de voorma lige secretaresse van zijn broer Ro bert het leven heeft gekost. Onder de ongeveer 40.000 brieven en telegrammen die Kennedy heeft ontvangen na zijn televisieverklaring van vrijdag j.l. verhouden zich de gunstige en afwijzende reacties, vol gens het bureau van de senator als vier tot een. Een grote menigte die Edward Kennedy mag jaar niet rijden BOSTON. 28-7. Senator Edward Kennedy is voor de periode van een jaar zijn rijbewijs kwijt. Het besluit hiertoe, voortvloeiend uit de wet, is genomen door het verkeersbureau van de staat Massachusetts. De grif fier van het bureau heeft dit bekend gemaakt. Treinontsporing in Duitsland HANNOVER. 28-7. Een treinont sporing in de buurt van Meinersen, ten oosten van Hannover, heeft maandag vijf mensen het leven ge kost; 31 personen werden deels zwaar gewond. Het ongeluk gebeurde met de sneltrein Leipzig-Düsseldorf. Op een brug ontspoorden bij een snel heid van 120 km/uur vier wagons, vermoedelijk als gevolg van door de hitte verbogen rails. De laatste wa gen sloeg tegen de bovenbouw van de brug en werd totaal vernield. MANILLA, 28-7. De tyfoon Viola, die het afgelopen weekeinde het nooi'den en het oosten van de Phi- lippijnen teisterde heeft aan min stens 26 personen het leven gekost. Dit is in Manilla vernomen. Zestien van de slachtoffers werden bedolven door een aardverschuiving ,de overi gen verdronken. Ook het zuidoosten van het eiland Formosa werd dooi de tyfoon getroffen. Volgens de po litie in Taipeh werden twee personen gedood en zes anderen gewond. op Kaap Cod. waar Kennedy ver bleef, zijn adhesie kwam betuigen, heeft zondag een groep anti-Kenne- dy-betogers met eieren bekogeld. De politie bracht de gemoederen tot be daren. Er is niemand gearresteerd. bruin tot geel, van donker-geel tot kleurloos. De oppervlakte van de korrels wordt „merkwaardig glad" genoemd. De chemische samenstel ling'loopt eveneens uiteen, zo schijnt het. Een geleerde meent dat het stof waarschijnlijk het resultaat is van condensatie van gassen of dampen, veroorzaakt door het geweld, dat de kraters vormde. Daarna regende het glasdeeltjes op het maanoppervlak, waarvan sommige rond, sommige hoekig en weer andere sigaarvormig, aldus de geleerde, dr Frondel. De glasdeeltjes maken overigens een kwart a een derde uit van de maanstof, dat verder naar voorlopig is vastgesteld kritallijne bestandde len bevat en ook mineralen, die in aardse rotsgesteenten voorkomen. KATOWICE (Polen). Met man en macht is gewerkt om ingesloten mijnwerkers ïn een overstroomde mijn bij Katowice in Zuid Polen te bereikenDe foto toont een lid van de reddingsploeg met eeii voedsel- container:, die via een geboord gat werd neergelaten naar de 79 inge sloten mijnwerkers. De reddingsactie had succes. De ingeslotenen konden worden gered; één man kwam om- het leb en.. Geschakeerde kleur HOUSTON, 2917. Het maanstof be staat uit een grote hoeveelheid klei ne „wonderlijk glanzende" glasachti ge bolletjes en schijnt organisch overeen te komen met zeer, zeer ar me aardse grond, die waarschijnlijk geen enkele vorm van leven in stand zal kunnen houden. Dit is wat ge leerden in het maanlaboratorium in Houston maandag verklaard hebben. Aan de andere kant zeggen de ge leerden, dat er nog niet voldoende bekend is om nu reeds gissingen te doen naar de oorsprong van de maan. Voorts zijn zij van mening, dat al les wat er tot dusver te zeggen is, is, dat er een soort smeltingsproces op de maan heeft bestaan, maar waar door het is veroorzaakt, is nog niet duidelijk. De ontdekking van de kleine glas stukjes, variërend van microscopisch klein tot enkele tienden van een mi- limeter, is door een geochemicus te Houston „het opwindendste dat we tot dusver hebben gevonden" ge noemd. Hij zei nog: „er is iets gaan de op de maan, dat iets anders is dan wij verwacht hadden". I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1