Hoe laat is het? Kijk op uw horloge! Kies uit de volledige kollektie J. AUPERLE Goed plan voor huursubsidie röifö V.S. ZULLEN ZICH NIET UIT AZIE TERUGTREKKEN Australië wil nog meer migranten VAN HET VADERLANDSE ERF „Aanstellingskeuring is enorm bedrog" Veiligheidsraad over Portugal DE RODE BURCHT VAN IPHANGA HORLOGER - JUWELIER OUDE HAVEN 32 TELEFOON (01110) 2544 ZIERIKZEE PRISWA7 edelstaal herenhorloge, automatisch datum, waterdicht 149.- (automatische herenhorloges reeds vanaf 125.-) gouden herenhorloge, extra plat, onyx cijfertekens 235.- (gouden herenhorloges reeds vanaf 195.-) PRIom« edelstaal duikerhorloge, chronograph, tachometer 245.* chronograph modellen reeds vanaf 189.-) Alle Prisma horloges Incabloc Shockproof Persconferentie Nixon GUAM, 26-7. President Nixon heeft op een persconferentie in Guam ver klaard dat zjjn bezoek aan Roemenië geenszins moet worden opgevat als een affront voor de Sowjetunie. Het dient evenmin te worden gezien als indirect gebaar jegens China. De president sloot de mogelijkheid van een Amerikaans-Russische top conferentie in de nab|je toekomst uit. Eerst dient z.i. voortgang te worden gemaakt in de kwesties van het Mid den-Oosten en Vietnam, en op het gebied van beperking van atoomwa pens. In de Thaise hoofdstad Bangkok zal president Nixon volgende week besprekingen voeren met de Ameri kaanse ambassadeur in Saigon, Ells worth Bunker, en de opperbevelheb ber van de Amerikaanse troepen in Vietnam, generaal Creighton Abrams. Gedurende Nixon's reis zal geen verdere terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Zuid-Viet- nam worden aangekondigd omdat, zoals de president verklaarde, een studie van de in Vietnam te volgen tactiek de gehele maand augustus zal duren. De Verenigde Staten, aldus presi dent Nixon, zullen zich niet uit Azië terugtrekken omdat hierdoor nog meer conflicten zouden kunnen ont staan. De grootste bedreiging van de we reldvrede komt van China dat een agressieve buitenlandse politiek voert en van Noord-Korea en Noord-Viet- iiam. Azië voor de Aziaten De Verenigde Staten stemmen in Advertentie alleen bij met de leuze „Azië voor de Aziaten", maar, aldus Nixon, Amerika zal zijn verdragsverplichtingen nakomen en zich niet uit dit werelddeel terug trekken. De Aziatische landen dienen zelf een groter verantwoordelijkheid voor hun verdediging en voor collectieve regionale beveiliging te dragen, moe ten leren zelf het hoofd te bieden aan subversieve activiteit. Ameri kaans militair optreden zal worden afgezwakt en militaire hulpprogram ma's zullen worden verminderd, maar Azië zal voldoende economi sche hulp ontvangen. Nixon zei dat hij thans niet van plan was Zuid-Vietnam te bezoeken. SYDNEY, 26-7. Australië wil in de komende dertig jaar zeven k acht miljoen migranten het land binnen halen. Aldus een mededeling van de minister voor immigratie, Billy Sned- den. Als de huidige stroom blijft aan houden, zullen bij de komende eeuw wisseling vijf miljoen migranten het land ?ijn binnengekomen. APELDOORN. In het Julianazie- kenhuis in Apeldoorn is op 76-jarige leeftijd overleden de heer R. Klap. De heer Klap werd op 12 juni ernstig gewond bij een aanrijding op de Amhemseweg, toen hij plotseling met zijn rijwiel de weg overstak en door een auto werd aangereden. ROTTERDAM. De vijftigjarige verpleegster, F. A. Boers uit Rotter dam is op de kruising Boszoom-Lan- gepad in de Maasstad met haar brommer geschept door een perso nenauto en via de motorkap en de voorruit tegen het wegdek geslin gerd, De vrouw is naar het Bergweg ziekenhuis gebracht, waar de dood werd geconstateerd. AMSTERDAM. Ook een prettige yakantiebezigheid is het passen van hoedjes op het Watertooplein. Bedrijfsarts in „Medisch Contact": (1) Het huurbeleid blijft maar In een slop zitten en daarmee is ook het volkshuisvestingsbeleid vastgelopen. Het een hangt met het ander samen. Ook het nationale krottenvraagstuk is er ten nauwste mee verbonden. De minister heeft zich eerst achter de verworpen huurbelasting verscho len en de bewoners verklaren steeds met een oorverdovend lawaai dat men geen hogere huur kan betalen van een laag inkomen. Intussen blijft de mening rondzweven dat bewoners gerechtigd zijn op kosten van de huiseigenaren te wonen en dat kan niet voortduren. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. Het college von bur- gemeester en wethouders van Utrecht heeft de gemeenteraad voor gesteld, kredieten tot in totaal ruim acht miljoen gulden ter beschikking te stellen voor de bouw van 168 cen traal verwarmde experimentele wo ningen in de nieuwe wijk Overvecht Noord. ROTTUM. Brand brak uit in de boerderij van veehouder M. H. van der Wal in Rottum, gemeente Has- kerland. Door de vrij sterke wind sloegen de vlammen ook over naar de naast gelegen boerderij van de heer M. J. van der Wal. Beide boer derijen brandden gehéel uit. UTRECHT. De export van pluim veehouderij prod ulcten is in de eerste helft van 1969 met 19,6 procent ge stegen tot f 341 miljoen. SNÉEK. De kapitale boerderij van de familie H. Brandsma in Roodhuis bij Sneek is; in vlammen opgegaan. LELYSTAD. In Lelystad verleen de een vrachtauto geen voorrang aan een personenauto. De vier inzit tenden van dit laatste voertuig wer den gewond. Een van hen, de 73-ja- rige heer L. Marrink uit Drachten, is in de loop van de dag in het zie kenhuis te Harderwijk overleden. VEENENDAAL. De 17-jarige J. H. Vinke uit Veenendaal is bij het zwemmen in de Waal bij Nijmegen door verdrinking om het leven ge komen. DEN HAAG. De regering zal geen steun kunnen verlenen aan een Westduits verzoek tot wijziging van het protocol dér West Europese Unie, dat vervaardiging door de Bondsre publiek verbiedt van onderzeeboten van meer dan 350 ton. BOEKEL. In het recreatieoord „Boekels Ven" in Boekei is de 22- jarige M. Nedermowe patient van de psychiatrische inrichting Huize Pa dua, door verdrinking om het leven gekomen. VALKENSWAARD. Op de Eind- hovenseweg te Valkenswaard is de 17-jarige D. van Dalen uit Eindho ven dodelijk verongelukt. De jonge man reed met zijn bromfiets in de richting van Eindhoven en kwam op een gegeven moment in aanraking met een voetganger, waardoor hij viel. Met zijn hoofd kwam hij tegen een aanhangwagen van een passe rende vrachtwagen terecht. De jon gen was vrijwel op slag dood. ROTTERDAM. Op de werf Smit Kinderdijk (I.H.C. Holland) is vrij dagmiddag met succes de sleepzuiger „W. D. Gateway" te water gelaten. De doopplechtigheid werd verricht door mevrouw O. J. Samkalden- Meijers, echtgenote van de burge meester van Amsterdam. DOORNSPIJK. Op de Zuiderzee straatweg in Doornspijk is een per sonenauto tijdens een inhaalmanoeu- cre in vrijwel frontale botsing ge komen met een tegemoetkomende motorrijder .Deze laatste, de 16-jarige Norbert Baatwyk uit Duisburg-Mei- derich, overleed ter plaatse. AMSTERDAM. In het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam is de 32-ja- rige Amerikaan H. R. Weisz overle den aan verwondingen die hij opliep toen hij op 17 juli in de Nieuwe Vij zelstraat in Amsterdam werd aange reden door een tram. De man was plotseling van de vluchtheuvel op de trambaan gestapt. Nu komt minister Schut ifiet zijn huursubsidieplan. Dit houd in dat aan huurders mei een inkomen be neden c.a. f 15.500,- een huurtoeslag uit de schatkist kan worden toege kend wanneer zij een te groot deel van hun inkomen moeten verwonen. De minister gaat er vanuit dat ie dereen bereid moet zijn ongeveer een zevende van zijn inkomen te verwo nen, waarbij de lage inkomenstrek ker onder dat zevende komen en hogere bereid moeten zijn tot een zesde deel van hun salaris aan huur te offeren. Bijdrage Moet men door omstandigheden meer huur betalen, dan zou het rijk daarvan 90°/o voor de lagere en circa 60°!o van de hogere inkomens gaan betalen. Iedereen zou minimaal f 75,- per maand geheel voor eigen reke ning moeten nemen. Voorts zou ieder die meer dan f 15.500,- verdient, zelf maar een betaalbare huurwoning moeten vinden. De gedachten van de minister steunen op een advies van de Raad voor de Volkshuisvesting. Het subsidieplan van minister zweeft al enige tijd boven het rijk der volkshuisvesting. Wat men ook moge denken van de daaraan ver bonden administratieve rompslomp, het uitgangspunt is het enige econo misch juiste: huurhuizen moeten in beginsel betaald worden door dege nen die er in wonen. Helpende hand Het socialeaspect van het plan is de gedachte dat wie er niet voor kan betalen, geholpen moet worden. Ook die gedachte is in beginsel juist met deze kanttekening dat men dan toch een woning moet opzoeken waarvan men zelf zoveel mogelijk kan beta len. Op dit moment kennen wij het sy steem van de bouwsubsidie door het rijk. Dit systeem heeft het nadeel dat na de bouw ook mensen die best een hogere huur kunnen betalen, gaan profileren van de siLbsidie. De overgang van de bouwsubsidie naar de huur subsidie is niet een voudig. Zou men de bouwsubsidie ineens geheel gaan afschaffen, dan ontstaat er een huurstijging van ca. 80°/o en dit betekent dat zeer veel mensen een beroep op huursubsidie zouden moeten doen. De oplossing zal nu wel worden gezocht in een combinatie van bouwsubsidie met daarboven een huursubsidie. DEN HAAG. De aanbieding aan de Tweede Kamer van de nota over het mijnsluitingsbeleid in de komende jaren en over de industriële her- structuëring van Zuid-Limburg is enige weken uitgesteld, daar de dis cussie in de ministerraad nog niet konden worden afgerond. MARKTBERICHTEN De eierveilingen Coöp. Veluvvse Eierveiling Barneveld Aanvoer 735.674 stuks. Stemming redelijk. Prijzen (in guldens per 100 stuks): Eieren van 52-53 gram f 8,48- 9,15, 56-57 gram f 10,48-11,12, 60-61 gram f 11,90-12,19, 64-65 gram f 11.34- 13,49. Eierveiling Barneveld Aanvoer 617.400 stuks. Stemming redelijk. Prijzen (in guldens per 100 stuks): Eieren van 51-52 gram f 8,30- 8,87, 56-57 gram f 10,40-11,21, 61-62 gram f 11,23-12,07, 66-67 gram f 12,39- 13,14. Belgische eieren Aanvoer 259.200 stuks. Stemming kalm. Prijzen (in guldens per 100 stuks): Eieren van 51-52 gram f 8,31- 8,59, 56-57 gram f 10,59-10,73, 61-62 gram f 11,18-11,51. Eiermarkt Barneveld Aanvoer circa 1.650.000 stuks. Han del redelijk. Afloop kalm. Prijzen: Eieren van 50-58 gram f 9,25-11,60 (kg-prijs f 1,85-2,00), 59-65 gram f 11,90-13,20 (kg-prijs f 2,02-2,03). UTRECHT, 26-7. De bedrijfsarts G. R. van Urk (39) uit Oegstgcest, heeft in „Medisch Contact" de aan stellingskeuringen en met name de afkeuringen „een bedrog van enorme omvang genoemd. De arts vertelde het A.N.P. dat hij dit probleem nu aansnijdt omdat het al twintig jaar onder de tafel is ge veegd en omdat een aantal wette lijke maatregelen wordt voorbereid inzake de bedrijfsgeneeskunde, waar bij het gevaar dreigt dat men „ver geet" een beroepsprocedure te schep pen voor degenen die om medische redenen niet worden aangesteld. Enkele tientallen jaren geleden ging het bij de keuring alleen om het weren van duidelijke risico's, maar nu speelt de geschiktheid voor de functie de belangrijkste rol, Dok ter Van Urk acht het vrijwel geheel uitgesloten, dat er door middel van een medisch onderzoek voor kan wor den gezorgd, dat de juiste man op de juiste plaats komt. „En toch", zo zegt hij, „speelt de geneeskunde dagelijks het bedriege- lijke spel als ware dit mogelijk. Als gevolg daarvan worden jaarlijks dui zenden mensen weggehouden uit een functie die zij graag zouden hebben gehad en die zij wellicht tot ieders tevredenheid en tot niemands schade zouden hebben vervuld. Terwijl de medici nog met beide benen in de fase van waarneming, beschrijving en onderzoek op dit gebied, staan, handelen zij alsof ze al de kennis en middelen bezitten om zinvolle uit spraken te doen. Duizenden afkeu ringen' berusten jaarlijks op niets anders dan onzin". LAND- EN TUINBOUW Nog geen akkoord over zuivel regel iii" 1969-70 De ministers van landbouw van de E.E.G. hebben na een driedaagse ver gadering te Brussel geen overeen stemming bereikt over de voor 1969- 1970 nog steeds hangende (prijsre gelingen voor de melk/zuivel en het rundvlees. Wel werd uitzicht ge opend op een overeenkomst tijdens de op 28, 29 en 30 juli 1969 te houden zitting. In afwachting van deze laatste ronde, is het lopende melkprijsjaar nu verlengd tot en met 3 augustus 1969. Dat geldt ook voor het ver koopseizoen voor rundvlees. Volgens de "heer Van Urk wordt op deze manier ieder jaar niet alleen het leven van duizenden mensen no deloos bemoeilijkt, maar worden bo vendien jaarlijks honderden bedrij ven „bedrogen". DEN HAAG. In een ziekenhuis in Den Haag is de 28-jarige administra teur R. J. Mul uit Den Haag over leden aan de verwondingen die hij bij een verkeersongeluk op de Loos- duinseweg in zijn woonplaats had opgelopen. DEN HAAG, 26-7. Hoewel vr|jdag zo'n 350.000 bouwavkkers en nog tal van andere Nederlanders aan hun vakantie z|jn begonnen, was daar van op de Nederlandse wegen wei nig te merken. Het verkeer van vrijdag vertoonde het normale beeld, inclusief het nor male spitsverkeer, aangevuld met wat vakantietoerisme. Aldus de in druk van de rijkspolitie, die het ver keer niet abnormaal druk vond. Wel meldde een grenspost vrijdag avond, dat daar op een gegeven ogen blik dertig auto's per minuut pas seerden, doch verspreid over het land was daar weinig van te merken ge weest. Volgens de conclusie van de DEN HAAG, 26-7. Deze maand nog wordt een begin gemaakt met een groot onderzoek naar de invloed von de vangst van jonge haringen op de volwassen haringstand in de Noordzee. Dit experiment, waarbij circa hon derdduizend jonge haringen van een metalen merkteken zullen worden voorzien, en dat deel uitmaakt van de onderzoekingen naar de oorzaken van de grote teruggang van de ha ringstand in de Noordzee, moet ge gevens verschaffen over de mate waarin de jonge haring wordt ge vangen op de zogenaamde „bloden- Kennedy voorwaardelijk veroordeeld EDGARTOWN (Mass.), 26-7. Sena tor Edward Kennedy is door de dis trictsrechtbank van Edgartown tot twee maanden voorwaardelijke ge- va ngenisstraf veroordeeld wegens het voortijdig verlaten van de plaats van een ongeluk. De straf is voorwaarde lijk gezien de kwaliteiten van de se nator. die - naar bekend - recente lijk betrokken was bij een auto-on geluk, waarbij een vroegere secreta resse van zijn broer, die in zijn auto zat, verdronk. De jonge senator uit Massachu setts, die een enigszins gespannen indruk maakte, verklaarde na het voorlezen van de aanklacht dat hij zich schuldig achtte aan het ten laste gelegde: het voortijdig verlaten van de plaats van een ongeluk. De straf op dit delict varieert van twoe maan den tot wee jaar, maar wordt meestal voorwaardelijk opgelegd. WASHINGTON, 26-7. De perschef van senator Edward Kennedy heeft vr|jdag met kclni de geruchten te gengesproken dat deze in verband met het auto-ongeluk en de daarop gevolgde veroordeling z|jn zetel in de Amerikaanse Senaat beschikbaar zal stellen. NEW YORK, 26-7. Algerië, Nepal. Pakistan en Senegal hebben in de Veiligheidsraad een ontwerp-resolu- tie ingediend waarin wordt voorge steld dat de raad de Portugese aan vallen op een dorp in Zambia krach tig veroordeeld en Portugal verzoekt de grensoverschrijdingen van Angola en Mozambique uit te staken. Alle ontvoerde Mambianen zouden moe ten worden vrijgelaten ea de ont vreemde eigendommen teruggegeven. Starfighters verongelukt STUTTGART, 26-7. Twee Cana dese Starfighters zijn vrijdag na een botsing in de lucht, bij Illingen (Ba- den-Württemberg) neergestort. Het Canadese hoofdkwartier in Lahr deelde mee dat één piloot is omge komen; de ander wist met de schiet stoel zijn leven te redden. rijksverkeerspolitie was het een rus tige vrijdagavond. Echtpaaren dochter verongelukt GRONINGEN. 26-7. Donderdaga- vond zijn bij een auto-ongeluk op de weg tussen Bremen en Bremerhaven drie inwoners van Hoogkerk (gem. Groningen) om het leven gekomen. Het zijn de heer T. Bousema (57), zijn vrouw D. Bousema (50) en hun veer tienjarig dochtertje Gerda. gronden", alsmede in het noordoos telijk deel van de Noordzee en het Skagerrak. Het experiment, waaraan zeven Westeuropese landen, waaronder Ne derland. deelnemen, moet bovendien informatie verschaffen over de trek van jonge haring in de bedoelde wa teren. De procedure van het merken zal van juli 1969 tot maart 1970 duren. De merktekens, genummerde stalen plaatjes, zullen in de buikholte van de haring worden gebracht. Later zullen de merken na vangst aan de wal worden verwijderd en ingele verd. Bij aanvang bouwvakantie Geen extra drukte op de Nederlandse wegen VISSERIJBERICHTEN Onderzoek teruggang, haringstand in de Noordzee DEN HAAG. De 23-jarige barkee per R. de G. heeft tegenover de po litie bekend dinsdagavond in een ca fé in de nieuwe Molstraat in Den Haag met een pistool te hebben ge schoten op de 28-jarige bouwvakker F. F. Zoals bekend liep deze bij de vecht- en schietpartij in het café een schotwond In de hartstreek op, waar aan hij overleed. 62. Langzaam liet Aram het zwaard zak ken. Dit betekende het einde van alles! Met een driftige beweging ontrukte Fa- larso hem het wapen. „Thans zijn de rollen omgedraaid, ellendeling!" beet hij Aram toe. „Thans zult ge dezelfde weg gaan als die andere dwazen, die mij in de weg tra den!" Hij hief het zwaard op, terwijl Presto een doordringende kreet slaakte en zich voor zijn heer wierp om de slag op te van gen. Op hetzelfde ogenblik klonken van alle kanten kreten. Een pijl snorde door de hall en trof Falarso midden in de borst. Zonder een geluid te geven sloeg hij ach terover. Opeens waren hall en trappen vol vechtende mannen en boven het rumoer uit schalde de kreet: „Voor Aram en Bar ranca!" Presto snikte van blijdschap. „Iklas!", stamelde hij. „Iklas is gekomen!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 4