OJ.-scholen te Haamstede en Burgh worden samengesmolten Nederlanders bij Antwerpen gearresteerd Buitenlandse groepen en Mr. Bakker groep op „Jamboralley '69" „Tijdperk van paternalisme is afgesloten" Wereldzeiler Bertus Zijdenbos gehuldigd Maanbevingen TOARNER ZLERIKZEESCHE NIEUWSBODE siumiii 2« juii ism Nr. 202411 Gemeenteraad Westerschouwen WESTERSCHOUWEN, 25-7. De raad van Westerschouwen, waarin wethouder Van Waveren en het raadslid, de heer Padmos ontbraken, had vrijdagavond geen enkel be zwaar tegen het samengaan van de openbare basisscholen van Haamste de en Burgh. In acht minuten was met inbegrip van de mondeljjke toe lichting van de voorzitter, burge meester Everwyn, de zaak rond. Zoals bekend is door de benoeming van het hoofd der school te Haam stede, de heer S. A. de Haas aan de L.T.S. te Zierikzee deze zaak plotse ling gaan spelen. Er werden twee ouderavonden gehouden, één in Haamstede en één in Burgh waarop de mening der ouders werd gevraagd. Haamstede was ten volle bereid deel te nemen in een grote school en in Burgh waren wel enkele bezwaren, doch deze konden overwonnen wor den. Ook de Schoolraad was een groot voorstander om te komen tot een 5-mans-school. Bij de aanvang van het schooljaar 1969-1970 zullen dus beide openbare scholen van Haamstede en Burgh in één grote school zijn opgegaan. In de toekomst zal aan het schoolge bouw te Haamstede een stuk worden bijgebouwd bestaande uit twee loka len zodat dan over zes lokalen be schikt kan worden. De samensmel ting gaat wel enig geld kosten om dat de school te Burgh nog niet af geschreven is en er zal voor onge veer f 12.000,- dekkingsmiddclen ge zocht moeten worden met de op brengst van de verhuur of verkoop van de school te Burgh. De voorzitter deelde verder nog mee dat ook de inspecteur achter de samenvoeging staat. Haamstede of Burgh? De heer Steur vroeg of de Prinses Beatrixschool te Haamstede wel de blijvende moet zijn omdat de school in Burgh veel jonger en moderner is. „De Prinses Beatrix School" te Haamstede is in 1952 gebouwd als semi-permanent gebouw en ligt veel centraler dan de school van Burgh. Bovendien moeten er in Haamstede maar 2 lokalen bijgebouwd worden, terwijl dit in Burgh 3 zou worden", antwoordde de voorzitter. „Ik geloof dat we direct niet zo moeten vliegen om bij te bouwen" zei de heer Hoogerhuis. „De kleuter school te Renesse wacht al zo lang op een extra lokaal en ook de Chr. school te Haamstede is aan vernieu wing toe. Ik geloof dat we maar moesten wachten tot de Burghse school verkocht is". De voorzitter was toch van mening om niet te lang te wachten. Ook de heer Priester opperde ook het plan voor drie lokalen in Burgh doch hierover kon de voorzitter nog geen antwoord geven. „We moeten bij het onderwijs niet op een dub beltje kijken" zeide hij. De heer Hendrikse zag het zo dat de Haamsteedse school in 1952 als een noodschool is gebouwd en daar moet dan nu een pre-fab gebouw te gen aangeplakt om dan in de toe komst een volkomen nieuwe school te bouwen. De voorzitter: „In die richting denken wij ook". „Er knapt iets af" „Wanneer de Burghse school gaat verdwijnen dan doet dat bij enkelen pijn" merkte de heer Dalebout op. „Er knapt ets af". Een grote scha duwzijde noemde hij het dat Burgh zijn school kwijtraakt. Doch toch meende spreker dat de samenvoeging veel voordelen zal bieden. De voor zitter herinnerde aan 10 jaar terug toen Burgh fel voor zijn school streed en die behield. Nu moeten de ze mensen een stap terug doch: „we moeten het niet in het emotionele brengen als het om het belang van het schoolkind gaat". De raad ging dan akkoord met de vermindering van het aantal scholen voor basis onderwijs in Haamstede en Burgh tot één school te Haamste de waarbij dan voorlopig in beide scholen nog les zal worden gegeven totdat de bouw klaar zal zijn. De raad ging akkoord met het benoemen van de heer A. Damman tot hoofd van de Prinses Beatrix school te Haamstede en mejuffrouw W. Bliek en de heer N. Krijnse Lokker tot leerkrachten aan dezelfde school met gelijktijdig eervol ontslag aan de openbare school van Burgh. Eveneens bestond geen bezwaar te gen de herinrichting van de nieuwe school op het gebied der leermidde len. Er is door het nieuwe hoofd een geheel nieuwe opzet gemaakt voor de moderne leermiddelen en deze werden begroot op f 15.750,79. De In specteur van het lager onderwijs te Goes heeft deze begroting reeds goedgekeurd. Tevens zullen beide schoolgebouwen telefonisch worden aangesloten. Caravan-diefstal BRUSSEL, 26-7. De Belgische po litie heeft te Schoten by Antwerpen twee jonge Nederlanders met een gestolen Belgische caravan aange houden. Het tweetal, de 20-jarige A. W. en de 19-jarige R. W., afkomstig van een woonwagenkamp in de buurt van Den Haag, is ter beschikking van de procureur des konings ge steld.. In het afgelopen jaar werden te Schoten vijf caravans en te Deurne (eveneens bij Antwerpen) negen ca ravans gestolen, die op straat ge parkeerd stonden. Van de caravan waarmee de twee Nederlanders werden aangehouden, was het Belgische kenteken B met een NL-plaat overgeplakt. Zaterdag is het personeel van de Italiaanse horeca-bedrijven voor 48 uur in staking gegaan uit protest te gen de huidige arbeidsvoorwaarden. BONN. De in de oppositie zijnde Vrije Democratische Partij in West- Duitsland wil een volledige opgave van de in de Bondsrepubliek aanwe zige voorraden gifgas van het Ame rikaanse leger. P.V.-verbroederiiig in de Westhoek RENESSE, 15-7. Vrijdagmiddag ar riveerden op het terrein „De Toe komst" aan de Hogezoom te Renesse een 80-tal padvinders uit drie lan den, t.w. een grote groep uit Hat field (Engeland) een kleinere groep uit Harrow (Engeland), een groep uit Rutlingshausen (W.-Dld.) en de „Mr. Bakkergroep" uit Zierikzee. Tijdens een bezoek vorig jaar aan Engeland was het contact tussen de „Mr. Bakkergroep" en de padvin ders uit Hatfield ontstaan. Men sprak af samen in Zeeland te gaan kampe ren. Toen echter later bleek, dat ook de groepen uit Harrow en Rutling- hausen eenzelfde plan hadden opge vat, besloot men er één groot kamp van te maken. Zo arriveerden de padvinders vrijdag op het terrein van de heer Priemis, waar tussen de appels- en pruimenbomen de tenten werden opgeslagen. Dankzij een spe- cale vergunning mocht de heer Prie mis de jongens op zijn terrein laten kamperen, een terrein, waar de re gels van de gewone campings niet Vriendschap tot in de operatiezaal BUSSUM, 26-7. De Bussumse poli tie heeft zaterdagavond uit de ope ratiezaal van het St. Gerardus Ma- jellaziekenhuis een dronken bouw vakarbeider moeten verwijderen. De man, de 28-jarige N., was sa men met een vriend de bouwvakva kantie begonnen met een autoritje en een paar borreltjes. In Blaricum was het stel tegen een hek opgevlogen, waarbij de vriend, de 39-jarige Bus- summer R., gewond raakte en naar het ziekenhuis moest worden over gebracht, waar operatief moest wor den ingegrepen. De 28-jarige kameraad wilde zijn vriend niet in de steek laten en was met geen geweld te bewegen de ope ratiezaal te verlaten. De politie moest er tenslotte aan te pas komen om de man naar het bureau over te bren gen ,waar hij zijn roes kon uitsla pen. Brandkast gevonden in rivier de Maas VENLO, 28-7. Door de abnormaal lage waterstand van de Maas in Mid den- en noord-Limburg is in tal van plaatsen oorlogstuig op de droogge vallen rivierbodem gevonden. Zon dagmorgen werd in de haven van Venlo ook een brandkast blootgelegd die in de rivier moet zijn geworpen en nu door de lage waterstand zicht baar werd. De herkomst is nog niet vastgesteld. Landbouwer verongelukt bij transport van koeien MOERGESTEL, 26-7. Zaterdag- ochtend omstreeks half elf is in een weiland in Moergestel de 42-jarige Anthonius Petrus Rijnen uit deze ge meente bij het transport van een tweetal koeien om het leven geko men. De man had de beide koeien met een koptouw aan een tractor ge bonden. Om een hek te openen sprong de landbouwer van de tractor af. Door nog onbekende oorzaak raakte het voorwiel van het voertuig in een sloot waarna het kantelde. De landbouwer kwam onder de trac tor terecht en overleed ter plaatse. gelden. Zo kan en wordt er gekookt op houtvuren. Hopman P. L. van Waveren uit Burgh leidt dit kamp, de „Jamboralley 1969" genaamd. Tachtig jongens In het kamp zijn de tachtig jon gens verdeeld in patrouilles van tien man, waarbij men ervoor gezorgd heeft dat geen patrouille uit dezelfde landslieden bestaat. Iedere patrouille voert zijn eigen huishouding, heeft zijn eigen stookplaats terwijl een lei der de verantwoording voor de ge hele patrouille draagt. VLAARDINGEN, 26-7. Rond-dc- wereld-zeiler Bcrtus Zijdenbos (62) is zaterdagmiddag na een afwezig heid van drie jaren in zyn woon plaats Vlaardingcn feestelijk ontvan gen. Zydenbos, van beroep caféhou der, heeft met zyn zeiljacht Santa Maria bijna 40.000 zeemijlen afge legd, waarvan circa 10.000 geheel al leen. „Ik was dan steeds stevig vastge bonden aan het schip", zo vertelde de heer Zijdenbos in een toespraak vanaf het bordes van het stadhuis, waar hij enthousiast werd toege juicht door enige honderden plaats genoten. De reis had ten doel om Nixon in Manilla: Zaterdagmiddag is men gaan zwemmen. De dag werd met een groot kampvuur besloten. Een veel zijdig programma moet echter nog worden afgewerkt. Zo zal ondermeer een bezoek wox*den gebracht aan de Deltawerken, de Rotterdamse havens, de Zeelandbrug en de vismijn in Co- lij nsplaat. Vrijdag is er een groot af scheids kampvuur. De Duitse en de Harrow- groep blijven tot 10 augustus, maar de padvinders uit Hatfield vertrek ken op 2 augustus, waarna zij nog een week te gast zullen zijn bij Ne derlandse pleegouders. MANILLA, 26-7. President Nixon heeft zaterdagochtend bij aankomst in Manilla gezegd dat Amerika nog slechts hen zal helpen die zichzelf helpen. Het tijdperk van het pater nalisme is afgesloten. Het accent wordt nu van militaire protectie ver schoven naa reconomische ontwikke ling en regionale samenwerking. De Amerikaanse president heeft zaterdag meer dan twee uur met de Philippijnse leiders gesproken. Na afloop is meegedeeld, dat alle vraag stukken van gemeenschappelijk be lang zijn besproken en dat bijzonde re aandacht is besteed aan economi sche en handelsaangelegenheden, aan de defensie en aan de gebeurte nissen in Vietnam. Dode bij brand op Noors schip AMSTERDAM, 2617. De brand aan boord van het Noorse schip Roy in de haven van Amsterdam heeft aan één bemanningslid het leven gekost. Het slachtoffer, een Noorse motor man, werd al vrij spoedig na het uitbreken van de brand vermist. Zijn verkoolde lichaam werd in een bemanningsverblijf op het twee de dek aangetroffen. Vrijwel zeker werd de man in zijn slaap door het vuur verrast. Volgens de politie liepen twee of drie arbeiders lichte brandwonden op, twee brandweerlieden werden door de rook bedwelmd. De omgekomen motorman is de 28- jarige Rolf Olsen uit Bergen (Noor wegen). Fraaie tegenstelling met het luxe kamperen. De stookplaats van één der groepen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). met de talrijke mensenrassen op de ze wereld kennis te maken, het was me niet begonnen om een record na te jagen, aldus de heer Zijdenbos. In stilte arriveerde de Vlaardingsc caféhouder reeds vrijdag in het Eu- ropoortgebied, in de vroegte zater dagmorgen voer hij weer uit, om 's middags in een vloot van gepavoi- seerde schepen de officieel aange kondigde aankomst te maken. De reis van deze Nederlandse zee zeiler werd door eigen middelen ge financierd. De echtgenote en enkelen van zijn negen kinderen wisten in de drie jaren van afwezigheid zijn café draaiende te houden. Wat biedt de BEELDBUIS? DINSDAG 29 JULI. NED. I. Vanmiddag weer een va kantieprogramma. Opnieuw een af levering van de Doris Day-show, een film over Wijk bij Duurstede en een natuurfilm uit de serie „The Unta med world". Na de actualiteiten van de kerken „Kenmerk" vult de VPRO de tijd tot acht uur met enkele te kenfilmpjes. Na het journaal „De Oude Draaidoos"waarin Simon van Collem het circus op de korrel neemt. Hoofdschotel van de avond is de Amerikaanse detectivefilm „Het dreigende oog" onder regie van de vroegere filmster Ida Lupino. Hoofd persoon is de jeugdige Yvette Duval, die het gemunt heeft op de boekhou der van het kantoor waar zij werkt. Ze weet diens vrouw te vermoorden en zijn vroegere vriendin in een ver dachte positie te manoeuvreren. De goede man zelf wordt ook het slacht offer van deze gevaarlijke vrouw. „Renaissance van de Santekraam" is een film rond de Brabantse kunste naar Jaak Frenken, die van oude heiligenbeelden - of van onderdelen daarvan - nieuwe kunstwerken maakt. NED. II. In Woobindade Aus tralische jeugdserie, probeert John Stevens een oude man te helpen, die door de erfgenaam van zijn landheer uit zijn huis wordt gejaagd. „Scala" komt daarna. Na het journaal „Dub belspion". De beide mannen trekken ten strijde tegen een aantal sabo teurs, die plannen hebben om de elektriciteitsvoorziening van Amen- ka's westkust in de war te schopiien. Daarna een kleurenreportage van een concert, dat werd gegeven door het Berlijns Philharmonisch Orkest onder leiding van Herbert von Ka- rajan met als solist Alexis Weissen- berg. De avond wordt besloten met de rubriek „Verbinding metDit maal dan verbinding met Engeland in een programma van de vermaarde Engelse interviewer David Frost. DINSDAG 29 JULI. NED. I: 16.00 Uit de oude film doos; 16.15 Natuurgetrouw (kleur); 16.40 Doris Day-show (kleur); 17.05 Verkenningen door Nederland (in kleur); 17.10 Einde; 18.50 Pluimpje (kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.32 Tekenfilmpjefestival (kleur); 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 De oude draaidoos21.10 Het dreigende oog (kleur); 22.00 Renais sance van de Santekraam; 22.25 Journaal. NED. II: 18.50 Pluim])je (kleur); 18.56 Ster; 19.00 Niemvs; 19.03 Woo binda (kleur); 19.28 Scala; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Dub belspion (kleur); 21.10 lste pianocon cert van Tsjaikowsky (kleur); 21.50 Verbinding metEngeland; 22.35 Journaal. Nixon heeft president Marcos ver zekerd dat Amerika zijn verplichtin gen in Azië zal nakomen, maar hij legde er de nadruk op dat de landen van Azië meer zelf aan hun ontwik keling moeten doen, want, zo zei hij, de Aziatische problemen vereisen Aziatische oplossingen. DJAKARTA, 27-7. President Nixon is zondag voor een kort bezoek in Djakarta aangekomen. Hy werd ont vangen door o.m. president Soeharto. Nixon verzekerde in een toespraak, dat hy de wens van Indonesië een zelfstandige politiek te voeren, zal respecteren. In Brazilië zijn 27 mensen aange houden, die verdacht worden van ondermijnende activiteit, zo wordt van officiële zijde in Rio de Janeiro vernomen HOUSTON, 28-7. In de afgelopen dagen zijn een reeks bevingen op de maan geregistreerd, die naar men vermoedt veroorzaakt zijn door grondverschuivingen in maankraters. Dit is door ruimtevaartdeskundigen in Houston zondag meegedeeld. Volgens een verklaring van het ruimtevaartcentrum in Houston zijn in de nabijheid van de landings plaats van de Apollo 11 sinds 25 juli 14ongewone seismische gebeurtenis sen geregistreerd door de seismogra- fen, die op de maan 'zijn geplaatst door de astronauten Neil Armstrong en Edwin Aldrin. De registraties van de maanseismografen vertonen over eenkomst met die welke bij grond verschuivingen op aarde worden waargenomen. Ondanks het feit, dat de seismo- grafen wellicht niet meer zouden functioneren door de hitte op de maan, werken zij nog steeds goed. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Koudekerke: M. J. de Jong, kand., Goes. Bedankt voor 's-Hertogenbosch: G. H. Duyvendak, Voorburg; voor Wil- nis: H. Stroeve, Lopikerkapel. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Leerdam, Ouderkerk a/d Amstel, Maassluis en voor Slie- drecht (Middeldiepstraat): R. van Beek, kand., Ede. Geref. Gemeenten Beroepen te Paterson (U.S.A.): C. Harinck, Utrecht. Advertentie original speciaalzaak: ZIERIKZEE De R.T.Af.-halte te Oosterland, om streeks 1923. Rechts het toen nog landelijk cafeetje „Even Buiten" aan de Provinciale Weg. Geheel links de houtloods van de houthandel J. J. de Vos alhier. Aan de andere kant van de weg stond het oude weegbrug huisje. Verder links een oude pe- troleumlantaarn en rechts een tele foonpaal. Men lette ook op de hoog- opstaande begroeiing. ROME. Paus Paulus heeft zondag is in een toespraak tot pelgrims, in zijn zomerverblijf in Castelgandoïfo, gezegd dat zijn aanstaande reis naar Oeganda is ingegeven door het ver langen naar vrede in Afrika en be ëindiging va nde rassendiscriminatie. DODELIJKE ONGELUKKEN LOSSER. De 28-jari'ge grondwer- ker G. P. Oldeheuvel uit De Lutte (gem. Lossex*) is om het leven geko men toen de personenauto waax-in hij als passagier meei'eed uit de bocht vloog en tegen een boom reed. De bestuux'der werd ernstig gewond ovegebx*acht naar een ziekenhuis in Oldenzaal. BREDA. Een 16-jax'ige bromfietser uit Bx-eda, die tegen een trottoirband x*eed en kwam te vallen, is later in het Laurensziekenhuis in Breda over leden. Het slachtoffer*, C. van H., bleek een ernstige schedelbasisfrac- tuur opgelopen te hebben. OPMEER. De zeventienjarige mon teur J. de Groot uit Heerhugowaax*d is zondagavond om het leven geko men toen hij met zijn bromfiets geen voox*rang vei'leende aan een Volks wagenbusje op de A. C. de Graafweg in Opmeex*. BRUNSSUM. Op de Limburgei*- weg in Bx'unssum botste in de nacht van zatex*dag op zondag een perso nenauto, bestuurd door de 22-jaxTge Theo Vijgen uit Schaesberg, tegen een andex*e auto, waarin zich de 30- jax*ige L. Veld uit Versiliënbosch en zijn 27-jarige vx*ouw A. Veld-Doh- men bevonden. Mevrouw Veld en de heer Vijgen, die geen voorrang had verleend, overleden ter plaatse; de heer Veld kx*eeg een zware hersen schudding en een shock. HOOFDDORP. Op de Lijmuider- dijk in Hoofddorp (gemeente Haar lemmermeer) is in de nacht van za terdag op zondag de 42-jarige kwe kersknecht A. C. Tol uit Purmerend, die met zijn fiets op de rijweg was gevallen, door een personenauto over reden. Hij werd zwaar gewond naar het Elisabeth Gasthuis in Haarlem overgebracht, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. BUINEN. De negenjarige Aaltje Janssen uit Buinen, die dinsdag, toen zij voor haar woning fietste, door een auto werd overreden en zwaar gewond wex*d, is zondagochtend in het Wilhelmina ziekenhuis in Assen overdeden. AMSTERDAM. Uit het water van zij kanaal I in Amstex*dam-Noox*d is zatex*dag het lijk opgedx*egd van de 62-jarige A. J. Dunnebiex*. De man bleek te zijn ver-dronken. Aangeno men wox*dt dat hij 's nachts door de duistex*nis misleid te water is ge- x*aakt. Het slachtoffer*, dat slecht zag, woonde op een in het kanaal liggend scheepje. TERHEIJDEN. Zaterdagavond - kort voor middex*nacht - vloog de 28-jarige vexixuizer J. L. Noldus, va der van vier kinderen, uit een bocht in de oude rijksweg Bx*eda-Moerdijk in een sloot. Hij werd uit de wagen geslingerd en zo zwaar gewond dat hij ter plaatse overleed. De auto bx*andde geheel uit. SLOCHTEREN. In Slochteren reed de 18-jax*ige timmerman J. A. Pijper uit Siddeburen, in de nacht van za- tex*dag op zondag, met zijn brom fiets tegen een op de weg naar Sid- deburen geparkeex*de auto. Hij was op slag dood. WAALRE. In de Heikantstx*aat in Waalx'e is een pex*sonenauto met gro te snelheid van de weg geraakt in een S-bocht en tegen een boom ge reden. De bestuurder, de 19-jarige J. C. P. J. van Beek uit Eindhoven, was op slag dood. ST. MICHIELSGESTEL. Op de Bosschebaan in St. Michielsgestel is een fietser, die de autoweg opreed om over te steken aangereden door een personenauto. Het slachtoffer, de 12-jarige J. M. A. van de Ven uitSt. Michielsgestel, is ter plaatse overde den. HERWEN. In Herwen en Acrdt is op de Schravenwaardsedijk een kleu ter vanachter de woning de rijbaan opgelopen en door een auto gegrepen Het kind, de 4-jarige F. H. J. Pelen uit Tolkamer, gemeente Ilcrwcn en Aex*dt, overleed ter plaatse.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 3