t125 Vi XJk DE ZIERIKZEESCHE COURANT Artillerieduel Israël-Egypte kost V.N.-militair het leven Ernstige schade in Tirol door noodweer Dader moord in St. Willebrord gepakt MORRIS Tachtig Poolse mijnwerkers gered Ongeregeldheden in West-Berlijn Noodhulp aan Malie Het onderzoek van de maan-monsters Intelsat-3 verloren Sympathiebetuigingen voor Edw. Kennedy ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Muaiiilaj; 28 juli 1969 Nr- -024® WAARIN OPGENOMEN 1797- 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v'h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In Uit nummer: SdlIieilSllieltillg Sclloleil III Wt'SlllOck' L)c crisis aan liet Sucz-kuiiuul CAIRO/JERUZALEM/STOCKHOLM, 27-7. Voor het eerst sedert de V.N.- waarnemers na de juni-oorlog van 1967 terugkeerden aan het Suezkanaat, heeft een artillerieducl tussen Israëliërs en Egyptenaren zondag het leven gekost aan een lid van het V.N.-korps dat toezicht moet houden op het na leven van het bestand. Het is de 37-jarige Zweedse ma joor B. R. Plane, die n zijn obser vatiepost aan Egyptische zijde, aan de zuidelijke monding van de water weg, dodelijk werd getroffen. Majoor Plane was in maart in het gebied van het Suezkanaal gestationeerd. Zijn vrouw woont met hun twee dochters in Cairo, aldus V.N.-krin- gen in Jeruzalem. Het artillerieduel was er één van een serie die begon nadat Egypti sche vliegtuigen eerder op de dag Israëlische stellingen in de Sinaï be stookten. Volgens Egyptische mede delingen duurde de luchtaanval een half uur cn werd ernstige schade aangericht aan Israëlische artillerie stellingen. De Egyptische luchtmacht ondervond geen weerstand. In Israë lische mededelingen daarentegen is gezegd dat de Egyptische luchtmacht een aanval van maar enkele ogen blikken uitvoerde en door luchtdoel geschut verdreven werd, zonder ern stige schade aan te richten. De Is raëlische luchtmacht kwam niet in actie. Bij artillerieduels zijn dit jaar om streeks twintig V.N.-waarnemings- posten aan beide zijden van het ka naal geraakt. Hierbij vielen zeker drie gewonden onder de waarnemers. Op 7 juli was dit aanleiding voor secretaris-generaal Thant te waar schuwen voor een eventuele terug trekking van de waarnemers, omdat men niet kan verwachten dat zij zich als „doelen in een schiettent laten gebruiken". Eerder, in mei, trok Bir ma zijn waarnemers terug. Het leven van de ongeveer negen tig V.N.-waarnemers is de afgelopen tijd steeds riskanter geworden se dert de artillerie- en luchtduels een dagelijks gebeuren zijn geworden. De waarnemers doen negen dagen dienst waama zij enkele dagen verlof in Cairo doorbrengen. INNSBRUCK/YVENEN. 26-7. In de late zaterdagmiddag hebben zware onweders in verscheidene delen van Tirol ernstige schade aangericht en vcrkeersbelcmmeringen veroorzaakt. Volgens de politie z(jn het zwaarst getroffen het dorp Inzing by Inns bruck cn gebieden in het Sellrain- dal. Een pas gereed gekomen zwembad in Inzing werd door een aardver schuiving getroffen. Een man uit Innsbx-uck zou daarbij het leven heb ben verloren. Zijn zoontje wordt ver mist. Het internationale treinverkeer kampt met vertragingen door het noodweer. Op vele plaatsen zijn de spoorlijnen door grondverschuivin gen versperd, soms over een lengte van honderden meters. Inzing staat voor helft blank. Het Sellrain-dal is door lawines van de buitenwereld ST. YVILLEBRORD, 27-7. In het Noordbrabantse dorpje Sint Wille brord is afgelopen nacht op enkele tientallen meters van zgn kosthuis aan een afgelegen weg de 27-jarige Hub van Gooi dood aangetroffen. De bü kennissen inwonende alleenstaan de man moet van zeer korte afstand zyn neergeschoten, vermoedelgk met een flobertgewecr. Het schot trof hem in de hartstreek. De 58-jarige M. de J. uit de Brabantse plaats Sint Willebrord is zondagmorgen vroeg gearresteerd op verdenking van de moordaanslag. Kort na het gebeurde ging de ver- Kip brak wereldrecord BEEKBERGEN, 26-7. In Beekber- gen is een wereldrecord gebroken. Daar heeft namelijk een kip in het pluimvee-instituut „Het Spelderholt" een ei van 164 gram geproduceerd, hetgeen 49 gram meer is dan de vo rige wereldrecordhoudster, een Duit se kip, die het niet verder dan 115 gram bracht. Normaal weegt een kippe-ei gemiddeld 60 gram. Mail lag een maand dood in zijn woning HAARLEM, 26-7. Toen familie een bezoek wilde brengen aan de 73-jari- ge H. Groot aan de Roerdompstraat in Haarlem-Noord, troffen zij hem dood aan. Vermoed wordt dat de man al een maand geleden is over leden. Volgens de politie zou hij een natuurlijke dood zijn gestorven. De dochter was enige weken met va kantie geweest en wilde haar vader bezoeken. Ook de buren, die contact onderhielden met de alleenwonende weduwnaar, waren enige tijd afwe zig geweest. Nieuwe toewijzingen uit Europees Landbouwfonds BRUSSEL. 26-7. De Europese com missie heeft uit het Europese oriën tatie- en garantiefonds voor de land bouw 57,3 miljoen dollar (ruim 200 miljoen gulden) toegewezen als fi nancieringshulp. Dit is de tweede tranche 1968. De eerste, die eind vo rig jaar werd toegewezen, beliep 37,5 miljoen dollar. De financieringshulp-1968 komt ten goede aan meer dan 400 land bouwprojecten op het gebied van produktic- en commercialisatiestruc- tuur, voornamelijk in Italië. denking uit naar de J. Deze laatste was vorige maand ontslagen uit het ziekenhuis. Het slachtoffer had M. de J. toen een kaakfractuur gesla gen nadat het eerder al tot plage rijen was gekomen. Nederlander verongelukt in Frankrijk Een jonge Scandinavische waarne mer noemde de situatie aan het ka naal onlangs „tamelijk heet". Hij zei dat de schuilplaatsen nu betere be scherming bieden sedert zij zijn voor zien van twee dikke lagen beton rnet daartussen een laag aarde. „Maar", zo voegde hij eraan toe, „we zitten er niet voortdurend in". Advertentie. QUALITY FIRST - Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 afgesloten. Militairen bieden hulp. Ook de provincie Salzburg had van onweer met zware hagel te lijden, het ergst in het Halbach-dal en het Hollersbach-dal. Stromen traden buiten de oevers en bruggen werden weggerukt. In Bramberg in het Hal bach-dal zijn dertig zomergasten in7 gesloten in het dorp Hollersbach tien. Gelukwens koninklijk paar DEN HAAG, 25-7. Vanuit hun va kantieverblijf in Porto Ercole (Italië) hebben koningin Juliana en prins Bernhard telegrafisch aan president Nixon hun gelukwensen gezonden met de geslaagde maanvlucht van de Apollo-11. Vliegtuig verongelukt PARIJS. Een Caravelle van de Al gerijnse luchtvaartmaatschappij is vannacht in Zuid-Algerië veronge lukt. 28 van de 30 passagiers zouden zijn omgekomen. Het toestel maakte een vlucht van Marseille naar Hassi- Messaoed voor het vervoer van werknemers in de olie-industrie al daar. Amerikaanse B-52 verongelukt - 6 doden DYON, 27-7. Gert Postma, een 21- jarige student uit Zwolle heeft za terdag in het Franse plaatsje Chagny een dodelijke val met zijn motor ge maakt. De jeugdige motorrijder ver loor zijn evenwicht toen hij plotse ling moest remmen. Hij smakte te gen de grond en liep daarbij een schedelbasisfractuur op. Het slacht offer overleed kort na aankomst in het ziekenhuis van Chalon-sur- Saone. A polio-astronauten in ruimtevaartcentrum HOUSTON, 27-7. De drie Apollo- astronauten Armstrong, Aldrin en Collins zyn zondag in het ruimte vaartcentrum te Houston aangeko men. Zg stapten uit de quarantaine- wagen. waarin zy 62 uur hebben ver toefd cn begaven zich in het afge zonderde gedeelte dat voor de be manningen van ruimteschepen is ge reserveerd. In de komende twee weken zal elk detail van de maanvlucht van het drietal worden doorgenomen, dat zich voorts aan een lange reeks van medische onderzoekingen zal moe ten onderwerpen. Leider van L.S.D.-cultus gearresteerd LOS ANGELES, 26-7. De 49-jarige dr. Timothy Leary, „hogepriester" van de L.S.D.-cultus, is vrijdag in Los Angeles gearresteerd. Hij wilde op een persconferentie uitleggen waardoor een 17-jarig meisje, Char- lene Almeida, in het zwembad op zijn boerderij is verdronken. Leary is beschuldigd van mede plichtigheid aan overtreding door een minderjarige. Gerechtelijk is vastgesteld dal het meisje is gestor ven terwijl zij onder invloed van een psychedelisch middel verkeerde. AGANA, (eiland Guam), 28-7. Een zware Amerikaanse, bommenwerper van het type B-52 is zondag, kort na dat het toestel was opgestegen voor een vlucht naar Vietnam, neei;ge- stort. Het vliegtuig kwam aan het eind van de startbaan terecht en stond onmiddelijk in brand. Er zijn vermoedelijk geen overlevenden. Al le inzittenden, n.l. een bemanning van 6 man, zijn om het leven geko men. Dodelijk ongeval in Francorchamps FRANCORCHAMPS, 26-7. Drie uur na de start van de 24-uurs race in Francorchamps is de Belgische deel nemer Leon Dernier met zijn wagen van de weg geraakt en vex-ongelukt. Het ongeval van Derniei", die met een Mazda 30 uitkwam in deze race voor sportwagens, eiste geen andere slachtoffers. Muiterij in gevangenis PRAAG, 26-7. In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn 70 gedeti- neex-den in de gevangenis van Min- kovice in midden-Bohemen aan het muiten geslagen ,zo meldt het Tsje chische pex-sbui'eau CTK. Zij hebben inventaris in brand gestoken. Poli tie en brandweer hebben de opstand onderderukt zonder dat er iemand gewond werd. Naar de oox-zaak van de onrust wox'dt een onderzoek inge steld. Treinbestuurder voor kwam treinontsporing BONN, 26-7. De politie van Trier heeft een negentienjarige Italiaan ge arresteerd die een poging had gedaan de exprestrein Dordtmund-Saarbrüc- ken te laten ontsporen omdat hij we gens wangedrag door de conducteur de trein was uitgezet. De bestuui'der van een trein uit de omgekeerde richting zag de stukken steen en beton naast zich op de rails en sloeg alarm. De trein kon tijdig tot stilstand worden gebracht. DEN HAAG. De Haagse politie heeft een aantal diefstallen van auto's en bromfietsen kunnen oplos sen met de aanhouding van een man, die door enkele bui'gei's, onder aan voering van een 33-jarige winkelier uit Delft, op de Hoefkade in Den Haag was klemgereden en naar een politiebureau was gebï-acht. WARCHAU, 27-7. Op één na zijn zondag alle 80 mijnwerkex-s gered die donderdag in de kolenmijn „Gé neraal Alexander Zawadzki" bij de Poolse stad Katowice wei-den inge sloten, zo meldt radio-Warchau. De ene omgekomene werd donderdag gedood toen modder en water de mijn binnenstroomde. De eerste geredde kompel kwam zondagavond om 18.00 uur (Ned. tijd) aan de oppervlakte nadat x-eddings- ploegen ex-in waren geslaagd zich door de modder een weg naar de in- geslotenen te banen. Daarna werden snel de anderen naar de begane grond gebï-acht. Aanvankelijk x-aakten 119 mijn werkers ingesloten, maar een aan tal van hen kon vrij snel in veilig heid wox-den gebracht. BERLIJN, 28-7. Enkele honderden jongelui hebben zondagavond in YVest-Berlyn ongeregeldheden ver oorzaakt, nadat zeven deserteurs van het Westduitse leger enige uren te voren met een gecharterd toestel van de „British Midland Airways" uit West-Berlijn naar Hannover waren overgevlogen. De deiTionstx-anten r*ukten op de Kurfüi-stendamm op tegen het kan toor van de „British European Air ways" en vex-nielden niet stenen en stokken de ruiten van het B.E.A.- kantoor en die van 'een Chinees res- taur-ant. Toen een sterke politiemacht arri- veerde bliezen de jongelui tijdelijk de aftocht en ver-zamelden zich op nieuw, waarna zij de rijweg van de den zijnd bouwmateriaal. Op borden WASHINGTON. 26-7. Senator Ed ward Kennedy heeft zaterdag enorm veel betuigingen van sympathie ont vangen, vooral in zijn eigen staat Massachusetts. In de eerste 24 uur na zijn televi- DEN HAAG, 26-7. In Brussel is een akkoord gesloten tussen de EEG en Malie over een noodactie, waarbij op korte termijn aan deze Afrikaan se republiek voedselhulp zal worden verleend in de vorm van 25.000 ton mais en 5000 ton graan. Malie had een verzoek om voed selhulp ingediend, omdat de gerst- oogst in het land ernstig heeft gele den door een sprinkhanenplaag en uitzonderlijke droogte. Ingevolge een beslissing van -minister drs. B. J. Udink, zal NedeiTand aan de actie deelnemen door de financiering van 2000 ton xrxais en 400 ton graan, het geen neerkomt op 8 pi'ocent van de totale zending. Deskundigen zijn verrukt HOUSTON, 27-7. Geleerden die in het Laboratorum van Houston de vorige weck van de maan meege brachte monsters onderzoeken, heb ben zondag een stukje rots onder zocht waarvan de oppervlakte kuil tjes bevat cn dat bedekt is met een glasachtig materiaal. Dr. Albert King, leider van het la boratorium, deelde mee dat de stof welke zaterdag een nauwkeuriger onderzoek verhinderde er is afgeval len toen het stukje x-ots werd opge tild en op een plateau werd gelegd in de vacuumruimte. Het stukje rots is ongeveer zeven centimeter lang, vier centimeter breed en twee-en-een halve centimeter dik. Het heeft een fijne structuur en lijkt op vuursteen. Er zijn, aldus dr. King, tenxninste vier minex-ale fasen in en er zijn tal rijke schilfertjes, die volgens sommi ge waarnemers mogelijk zijn veroor zaakt door de inslag van microme teorieten. De putjes zijn aan de bin nenkant bekleed met een glasachtige laag en hier en daar lijkt deze sub stantie over de rand van het putje te zijn gevloeid. De deskundigen in het laboratorium zijn verrukt. AMSTERDAM. De Dam te Am sterdam is openluchtplaats geworden voor meisjes en jongens van allerlei natonaliteitenZe trekken doorgaans hetzij permanent, hetzij alleen in de vakantietijd van land tol land, leven van de hand in de tand, zo geweld loos protesterend tegen de gevestig de orde. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's „De menigte" is het zwakste ui het slechtste argument. met teksten als „geen hulp van amb tenaren voor mensenroof", eisten de jongelui de terugvoering van de de- serteuren naar West-Berlijn. KAAP KENNEDY, 27-7. De nieu we Amerikaanse comniunicatie- kunstiriaan Intelsat-3, die vx-ijdag- avond is gelanceei'd, moet als verlo ren worden beschouwd. Dit heeft het Amerikaanse i-uimtevaartcentx-um bekend gemaakt. Men heeft nog steeds geen signalen van de Intelsat ontvangen en het is ook niet bekend of hij in de voox-geschreven baan x-ond de aarde is gekomen. Men ver moedt dat de laatste tx-ap van de Delta-i-aket niet heeft gewerkt. sietoespx-aak zijn bij het telegraaf kantoor in Boston meer dan 100.000 telegraminen binnengekomen. Twee derde deel van de afzenders schaar de zich achter de 37-jarige senator. Ook in vele telefoongesprekken en krantencommentaren hadden de sympathiebetuigingen de ovei'hand. Van de steun van zijn pai-tijvrienden kan Kennedy zich verzekerd achten. Fractieleider Mike Mansfield van de democraten verdedigde zijn plaats vervanger met de woorden: „Kenne dy heeft mijn volle vei'ti'ouwen". MOSKOU. De Sowjet-Unie en Kongo-Kinsjassa hebben besloten een streep te halen door het verle den en hun geschil om de voonnalige Kongolese leider Loemoemba bij te leggen. De twee landen zullen hun betx-ekkingen verbeteren. Rondom de Apollo-vlucht MOSKOU, 26-7. Een foto met de lachende gezichten van de drie Ame rikaanse asti'onauten, Neil Arifl- strong, Edwin Aldrin en Michaël Collins, verscheen op de eerste pa gina van de „Px-awda", die het nieuws over de texugkeer van het drietal bracht onder de kop „Onderneming voltooid". Het blad gaf een uitvoerig verslag van de laatste minuten van de maan-missie, het neerkomen in de Stille Zuidzee en de ontvangst door president Nixon. Het blad van de Russische vak bond „Troed" schreef in een com mentaar: „Men kan de Amerikaanse geleei'den en technici gelukwensen met de bouw van een ruimteraket- systeem met een dusdanig hoge vei ligheid, die het mogelijk heeft ge maakt over alle moeilijkheden op de weg naar de maan heen te komen". Het. blad noemde in het bijzonder de bekwaamheid en de moed van de Amerikaanse astronauten. KOELER Verwachting tot dinsdagavond: Tijdelijk veel bewolking met enkele lokale regen- of onweersbuien; zwakke tot matige wind, aanvanke lijk zuidoostelijk, later draaiend naar richtingen tussen west en nooi'd; morgen ovei'dag belangiijk koeler. Voor woensdag: Aantal uren zon: 5 tot 12. Min.-temperaturen: ongeveer nor maal. Max.-tempex-aturen: van 0 tot 4 gra den boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. 29 juli. Zon op 4.57. onder 20.35. Maan op 21.15, onder 4.47. Volle maan: 29 juli te 3.45. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 29 juli 3.04 v.m. 15.32 n.m. BROUWERSHAVEN: 29 juli 2.43 v.m. 15.17 n.m. Springtij: 31 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 28-7. Het K.N.M.I. deelt mede: De belangrijkste druksystemen die gedurende het afgelopen week einde op de weerkaart voor-kwamen, waren ver van ons land verwijderd, nl. een hogedmkgebied, dat van Scandinavië naar west-Rusland trok en een lagedioxkgebied bij IJsland. Een front van deze depressie kwam boven de Britse eilanden vrijwel tot stilstand en veroorzaakte daar regen. In onze omgeving waren de drukver- schillen gering, zodat er weinig wind was. De vochtige lucht gaf het weer een drukkend karakter, maar door de aanwezige bewolking kon de tem peratuur ovei'dag niet hoger oplopen dan tot omsti'eeks 25 gx*aden in het binnenland.. Intussen koei'st een randstoring van de depressie over het Kanaal nooi'doöstwaarts naar de Noordzee. Dit heeft tot gevolg dat de wind bij ons naar westelijke richting zal draaien, waardoor koelere lucht ons land zal binnendringen. iDt zal ge paard gaan met veel bewolking en plaatselijk enkere regen- of onweers buien. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1