DE ZIERIKZEESCHE COÜRANT Heden (donderdag) 17.35 uur duikt Apollo" in aarde-atmosfeer Maan is mogelijk toch deel van aarde Dag-consumptie ijs: 2 miljoen gulden Medische conclusies van maanreis Verloren kunstschatten gevonden Gewijzigde opzet herhalingsoefeningen Hulpvluchten op Biafra dienen onmiddellijk hervat Egypte wil oorlog In Utrecht komen K.V.P., A.R.P. en C.H.U. met gezamenlijk programma Verhoging van jaarlijkse bijdragen voor de woningbouw ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Douriertlug 24 juli 1969 Nr. 2023a WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: aB||||||||HaH|B|a|||||||||aa||||||a||B||BBaBa|H|||||||||H|a||a|||||H||a||a|||||||||||||||||B||||||HHB|B|||aHBfl||aB|| Jönnewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - rm c 1 ,11, ^7», uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. In dit nummer: J-jW€6T VI 111 llOOClI Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. v h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. HOUSTON, 23-7. Met de tweede kosmische snelheid van 39.715 km per uur zal de Apollo-11 heden (don derdag) om 17.35 uur Ned. ttfd in de atmosfeer van de aarde duiken. Een koerscorrectie die voor woensdag op het programma stond, kon opnieuw vervallen. Bij het binnengaan van de damp kring wordt het hitteschild van de cabine witgloeiend, het bereikt een temperatuur van 2700 graden celci- us. Veertien minuten later, om 17.49 uur Ned. tijd, moet de Apollo-11 naast het bergingsschip „Hornet" in het water neerkomen. Het is uitein delijk duidelijk geworden wat de oorzaak is geweest van de gillende storingen in de radio, waardoor het controlecentrum van Houston in de nacht van dinsdag op woensdag is opgeschrikt. Uren naderhand merkte Neil Armstrong terloops op, dat hij een geluidsbandje had laten draaien met zijn lievelingsplaat, getiteld „Muziek van de maan". „Klinkt dat even merkwaardig", zei Houston. Armstrong antwoordde: „dat moet toch ook". Edwin Aldrin zei daarop dat hij er net zo over dacht als Hous ton, „maar de tsaar wil het zo". Sinds de Prawda Armstrong „de tsaar van het ruimteschip heeft ge noemd, spreken zijn collega's hem nog steeds zo aan. In Aldrins bio-medische meetap paratuur heeft de gevoelige hartson- de het begeven, waardoor de regis tratie in Houston is uitgevallen. Hij heeft geprobeerd de sondes uit te pakken van zijn twee collega's te ge bruiken, maar dat hielp niet. Aldrin verzekerde dat hij wel kon laten zien dat zijn hart nog werkt. Houston: „we geloven het zo ook wel". Bekend gezicht Neil Armstrong zal een bekend ge zicht zien wanneer het luik van de capsule wordt geopend als deze in het water is neergedaald. Het spe ciale steriele omhulsel wordt hem dan aangereikt door Eldridge M. Neal, die uit de bergingshelicopter springt en het rubbervlot uitbouwt. Deze 25-jarige kikvorsman kent Neil Armstrong goed. Op 16 maart 1966 voer Neal op de Amerikaanse torpe- dobootjager „Leonard F Mason" in de Stille Oceaan. Het schip behoorde tot de bergingsvloot voor de ruimte vaart, die over de hele wereld was verspreid. De stemming aan boord was niet ei'g goed. Alle ruimtevluch- ten van de V.S. eindigden in de at- lantische Oceaan bij de Mermuda- eilanden, en de Mason bevond zich alleen uit voorzorg aan de andere kant van de wereld. Eldrigde ver veelde zich. Totdat in de nacht alarm gegeven werd. De Gemini-8 was na het koppelen aan een onbemande ra- kettrap, een Agena, in gevaar, het samenstel was in een rol geraakt. Neil Armstrong was commandant Leven op de maan? HOUSTON, 23-7. Witte mui zen, kwartels, kleine vissen, kakkerlakken en planten zul len blootgesteld worden aan de maanmonsters, nadat de Apollo 11 op aarde is terug gekeerd. Deze proeven hebben ten doel na te gaan of zich bacteriën op de maan bevin den. De geleerden willen een antwoord op de vraag of er le ven is op de maan, wellicht microscopisch en virus-achtig. Al sdat zo is, zouden zij te we ten willen komen of het lijkt of het hier op aarde bestaande en of het op aarde ziekten zou kunnen veroorzaken waarte gen de mens geen verweer heeft. Aan de andere kant wij zen geleerden er op, dat het ontbreken van lucht en water op de maan weinig geschikt is voor leven „zoals wij mensen, dat kennen". De astronauten zullen drie weken in quaran taine worden gehouden, zódat men de zekerheid heeft, dat, mochten er maanbacteriën be staan, deze zich niet zullen verspreiden. van deze vlucht. Naast hem zat Da vid Scott, die later de stuurcabine van de Apollo-9 bediende. Armstrong greep onmiddellijk zo koelbloedig en voorzichtig in dat men in de Nasa er nu nog van overtuigd is dat dit optreden rechtstreeks geleid heeft tot zijn uitverkiezing voor de historische vlucht met de Apollo-11. De Gemini-commandant neutrali seerde de rolboweging en moest daarna de eerste en tot dusver enige noodlanding van de Amerikaanse be mande ruimtevaart uitvoeren. Hij had geen tijd meer om het doelge bied in de Atlantische Oceaan te be reiken. Na tien uur en 42 minuten vliegen kwam de Gemini in de Stil le Oceaan terecht. Van het schip ste gen de hefschroefvliegtuigen op, in nummer één stond Eldridge Neal klaar om te springen. Hij hoefde niet lang te wachten, want Armstrong had de noodlanding niet alleen per fect uitgevoerd maar zijn ruimte vaartuig zo dicht bij het schip ge bracht dat hij daarmee een record vestigde, namelijk slechts twee kilo meter. Eldridge bevestigde de drijf krachtkraag en opende het luik. Vanavond (donderdag) zal hij in de Stille Oceaan hetzelfde doen. HOUSTON, 23-7. Vier Amerikaan se geologen die deelnemen aan het onderzoek van de maan hebben van daag gezegd dat de maan mogelijk ontstaan is door krachten die de aar de in stukken hebben gedeeld. Gegevens die de op de maan ge plaatste seismograaf heeft geregis treerd hebben hen de mogelijke con clusie aan de hand gedaan dat de maan is opgebouwd uit lagen die zich rond een gesmolten kern heb ben gegroepeerd. Deze kern is af gekoeld. De geologen zijn hoopvol gestemd over het functioneren van de seismo- UTRECHT. 23-7. De Nederlandse ijsindustrie werkt de laatste dagen onder hoogspanning om aan de enorme vraag naar ijs te voldoen. De hoge temperaturen in de laatste weken hebben er voor gezorgd dat nu al kan worden gesproken van een recordjaar „ook al zou het de rest van het zomerseizoen sneeu wen", aldus de heer R. Krol, direc teur van de Ermi ijsfabriek in Rot terdam. Dagelijks consumeert de Nederlandse bevolking nu voor ruim 2 miljoen gulden aan ijs. Werkstudent bekneld HOOGKERK, 23-7. De 16-jarige werkstudent J. van Dijk uit Gronin gen is bij de strokartonfabriek De Halm te Hoogkerk om het leven ge komen. De jongen was op een vork heftruck gaan staan, zonder dat de bestuux-der hem zag. Toen deze zijn lading tegen de muur wilde zetten, is de jongen met zijn hoofd bekneld geraakt tussen een vork en de muur. Hij was op slag dood. Bromfietser tegen vrachtauto DRACHTEN, 23-7. De 19-jarige kinderverzorgster R. van der Veen uit Drachten is woensdagmiddag in haar woonplaats op haar bromfiets frontaal in botsing gekomen met een vrachtauto. Zij liep ernstig hersen letsel op en overleed in de loop van de middag in het academisch zieken huis te Groningen. Het ongeluk ont stond, doordat het meisje een bocht te ruim nam, waardoor de vracht auto haar niet meer kon ontwijken. graaf die waarschijnlijk oververhit is door de felle zonnestralen. Van de nog te verwachten gegevens hopen zij zich later een betere mening te kunnen vormen over de oorsprong van de maan. Vier doden bij vliegongeluk in Chili SANTIAGO, 23-7. Een kapitein en vier luitenants zijn woensdag gedood toen een verkenningvliegtuig van de Chileense luchtmacht neerstortte. Het ongeval vond plaats bij Guillan, ongeveer 420 km. ten zuiden van de luchtmachtbasis Quinteros waar het toestel even tevoren was opgestegen. De oorzaak is nog niet bekend. Poststaking in Israël TEL AVIV. 23-7. De Israëlische minister van P.T.T., Israël Jesjaja- hoe, heeft woensdag een beroep op.. vrijwilligers gedaan om de 700.000A brieven te bestellen die zich door een staking van de postbestellers in Tel Aviv hebben opgehoopt, de sta king gaat om meer salaris. HOUSTON, 23-7. De leider van de groep artsen voor de Amerikaanse ruimtevaart, dr. Berry, heeft over de lichameiyke toestand van de thans naar de aarde terugkerende Ameri kaanse ruimtevaarders, gezegd niet tevredener te kunnen zijn dan hij is. Hij heeft de gezondheidstoestand van Armstrong, Aldrin en Collins tot dusver kunnen controleren aan de hand van met apparaten gemeten en door de radio doorgegeven gegevens. De eerste conclusies die men heeft getrokken waren dat de ervaring van voorgaande ruimtereizen dat de mens, althans de opgeleide ruimte vaarder, zich uitstekend kan aanpas sen aan de gewichtsloosheid in de ruimte, bevestigd is. Ook aan het verblijf en het werken op de maan blijken Armstrong en Aldrin zich goed te hebben aangepast. Uit Bio-medisch gezichtspunt be zien, schijnt de vaart met de „Apol lo 11" de meest geslaagde van alle bemande Amerikaanse ruimtevaar ten te zijn geweest. Tot nu toe heeft zich geen enkele moeilijkheid voor gedaan. BELGRADO, 23-7. In Joegoslavië is een sinds 1944 verloren gewaande kunstcollectie bijna geheel terugge vonden en bevindt zich veilig in de opbergruimte van het Nationale Mu seum te Belgrado, zo heeft de publi cist Borivoje Nescovic in het Joego slavische blad „Borba" onthuld. Het gaat om ongeveer 200 olieverf schilderijen, aquarellen, gouaches, pastels en tekeningen van beroemd heden als Gauguin, Bonnard, Degas, Renoir, Cezane, Utrillo, Matisse, Pi casso, Dufy, Derain ,Forain en om enkele beelden van Rodin en Maillol. Volgens „Borba" bracht de eige naar, Erik Slomovic ,die de kunst schat had geërfd van een beroemde Parijse verzamelaar, de collectie vlak voor de dreigende bezetting van Frankrijk over naar Joegoslavië. Na dat Duitsland ook dit land had aan gevallen, verborg hij zich wegens zijn Joodse afkomst in een dorpje in midden Servië. De verzameling met selde hij in. Na de bevrijding van Belgrado in 1944 was alleen zijn moeder nog in' leven, hij zelf en de rest van de fa milie waren gefusilleerd. Ook zij kwam om doordat de trein waarmee zij de collectie naar de hoofdstad wilde vervoeren, verongelukte. Sinds dien ontbrak ieder spoor van de ver zameling. DEN HAAG, 23-7. Op het minis terie van defensie wordt op het ogenblik gewerkt aan een gewijzig de opzet van de herhalingsoefenin gen, waarbij aan de individuele functionele opleiding meer aandacht zal worden besteed. Het ligt in het voornemen in 1970 met enige een heden deze nieuwe opzet op zijn bruikbaarheid te beproeven. Dit heeft de minister van defensie W. den Toom, geantwoord op de schriftelijke vragen van enige Twee de-Kamerleden Kleisterlee, Jansen en Maenen (allen K.V.P.). Met deze gewijzigde opzet denkt de minister tegemoet te komen aan het bezwaar dat er tijdens herhalingsoefeningen, evenals in oorlogstijd, voor het per soneel uiteenlopende wachttijden op- Siamese tweeling gescheiden NIEUW DELHI, 23-7. In het insti tuut voor medische wetenschappen in Nieuw Delhi is afgelopen zondag een zes maanden oude Siamese twee ling gescheiden. De kinderen maken het goed, aldus is dinsdag door de artsen meegedeeld. De twee in januari jl. geboren meisjes hadden een gemeenschap pelijke lever en borstbeen en zaten met de buikjes aan elkaar vast. OWERRI, 23-7. Ambtenaren van het Internationale Rode Kruis in Bi afra hebben woensdag geëist dat de hulpvluchten op Biafra onmiddelltyk worden hervat. In een in Owerri uitgegeven com munique wordt gezegd dat alle po gingen die het afgelopen jaar zijn ondernomen om de burgerbevolking van Biafra te redden anders vruchte loos zullen zijn. De gehele staf van het Rode Kruis in Biafra is volgens het communiqué „zeer gealarmeerd" door de verklaring van de president van het I.R.K., die de situatie in Bia fra ernstig maar niet catastrofaal noemde. Het communiqué eindigt met de eis ,dat alle hulpvluchten zonder uitstel op volle schaal worden hervat om honderdduizenden kinde ren van een zekere dood te redden". treden, hetgeen bij herhalingsoefe ningen aanleiding geeft tot klachten over leegloop. MADRID. Prins Juan Carlos van Bourbon heeft het door generaal Franco aangeboden koningschap aangenomen. In het La Zarzuela'pa leis licht de toekomstige monarch de aanvaarding toe. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Europese topconferentie ----- in Den Haag? BRUSSEL, 23-7. De Franse minis ter van buitenlandse zaken, Schu mann, heeft in de Europese minis terraad in Brussel voorgesteld ,dit jaar nog een E.E.G.-topconferentie te houden in Den Haag, over ver sterking van de Europese Gemeen schap en uitbreiding met Groot-Brit - tannië en andere kandidaten. Verdronken in duinmeer SCHAGERBRUG, 23-7. Woensdag middag tegen vijf uur is de 33-jari'ge heer L. Verheijen uit Tilburg door verdrinking om het leven gekomen. Tijdens het spelen met een van zijn kinderen is hij in het diepe gedeelte van het duinmeer in Petten terecht gekomen en verdronken. Het kind werd gered. Stamhoofden vermoord op West-Irian DJAJAPOERA, 23-7. Zeker zes stamhoofden uit het gebied van Me- rauke zijn naar verluidt door hun eigen mensen vermoord nadat zij tij dens de eerste moesjawarah bijeen komst voor de „daad van vrije keu ze" in West-Irian op 14 juli voor In donesië hadden gestemd. Drie van hen zouden vermoord zijn in het ge bied van Moejoe, twee in dat van Mondobi en een in het gebied van INJapi. Nadere bijzonderheden ontbre ken nog. CAIRO, 23-7. Generaal Moham med Fawzi, de Egyptische minister van oorlog, heeft in een toespraak tot de strijdkrachten oorlog het enige middel genoemd om de sporen van agressie uit. te wissen. Hij sprak aan de vooravond van de 17e verjaardag van de revolutie die de monarchie deed verdwijnen. Dit is het jaar van de bevrijding, zei hij, en het is de heilige plicht van de strijdkrachten de nederlaag van 1967 tegen Israël goed te maken. „Wij zijn van actTeve verdediging overgegaan tot het stadium van be vrijding. Wij zijn vastbesloten de overwinning te behalen, wat de prijs ook mag zijn". Wie zich blind staart op de jeugd, verliest de volwassenen. Gematigde temperaturen Verwachting tot vrijdagavond: Op de meeste plaatsen droog weer met veel bewolking en in de nacht en ochtend in de kustgebieden plaat selijk mist, maar later op de dag ook zonnige perioden; weinig wind en gematigde temperaturen. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 6 tot 14 uur. Min.-temperaturen: 1 tot 5 graden boven normaal. Max.-temperaturen: 3 of meer gra den boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. 25 juli. Zon op 4.51, onder 20.41. Maan op 18.08, onder Volle maan: 29 juli te 3.45. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 25 juli 10.57 v.m. 23.28 n.m. BROUWERSHAVEN: 25 juli 10.50 v.m. Doodtij: 24 juli. 23.24 n.m. UTRECHT, 24-7. Delegaties van de K.V.P., de A.R.P. en de C.H.U. in de provincie Utrecht zyn het eens ge worden over een gezamenlijk con cept-programma voor de statenver kiezing in maart 1970. Er staat onder meer in, dat aan een verdergaande democratisering, onder andere door openbaarheid en verruiming van de mogelijkheden tot inspraak, hoge prioriteit moet wor den gegeven. De tekst van het program moet nog worden goedgekeurd door de provinciale organen van de drie par tijen. De delegaties hebben voorge steld, in de nieuwe zittingsperiode van de Provinciale Staten meer ge meenschappelijk dan tot nu toe, op te treden. Het concept-programma gaat uit van een op de evangelische op vatting over mens en samenleving gebaseerde politiek-radicale grond slag. DEN HAAG, 23-7. De jaarlijkse bijdragen voor woningen die op 1 januari 1969 in aanbouw waren, zul len in verband met de invoering van BTW worden verhoogd, aldus blijkt uit een mededeling van het ministe rie van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening. De jaarlijkse bijdrage voor huur woningen zal worden verhoogd met een bedrag, dat gelijk is aan de 50- jarige annuiteit, berekend over de verhoging van de stichtingskosten. De rente die bij de berekening van de annuiteit in aanmerking wordt genomen, is voor woningwetwonin gen, waarvan de bouw vóór 1968 is aangevangen, gelijk aan de rente van de lening welke voor de betrokken woningen is verstrekt. Voor woningwetwoningen, met de bouw waarvan in 1968 een begin is gemaakt, is deze rente 6 3/s procent. De 50-jarige annuiteit a 6 3/r pro cent is 6,679 procent, de bijdrage zal derhalve worden verhoogd met 6,679 procent van het bedrag waarmede de stichtingskosten zijn verhoogd. Dc bijdrage voor deze categorie woningen zal eveneens worden ver hoogd met 6,679 procent van het be drag waarmede de stichtingskosten ten gevolge van BTW zjjn gestegen. De in 1968 toegekende jaarlijkse bijdragen voor eigen woningen zal op dezelfde wijze worden verhoogd als die voor particuliere huurwonin gen. Aangezien de in 1968 toegeken de bijdragen voor eigen woningen 50 procent hoger lagen dan die voor particuliere huurwoningen, wordt op de verhoging van de bijdrage voor eigen woningen een toeslag van 50 procent gegeven. Voor een aantal eigen woningen die op 1 januari 1969 in aanbouw waren, is vóór 1 januari 1968 een bijdrage in eens toegezegd. Voor deze woningen zal die bijdrage ineens worden verhoogd met 29 procent van het bedrag waarmede de stichtings kosten zijn gestegen. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 24-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Een boven oost Europa ge legen hogedrukgebied nam de afge lopen 24 uur nog in betekenis toe, terwijl een tweede hogedruksysteem bij de Azoren zich naar de Britse eilanden uitbreidde. Tussen beide hogedrukgebieden trok een storing over Frankrijk in noordelijke rich ting naar onze omgeving, daarbij is plaatselijk in ons land onweer opge treden. Achter deze storing, die lang zaam naar Denemarken wegtrekt stroomt van Engeland iets drogere lucht in de richting van Nederland. Het front, dat deze lucht begrenst zal morgen dicht bij of over ons land liggen. Er wordt veel bewolking ver wacht met in de kustgebieden in de nacht en ochtend mist en op de meeste plaatsen droog weer. De tem peraturen zullen vooral in het bin nenland op een lager niveau komen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1