DE ZIERIKZEESCHE COURANT MAANVAARDERS WEER BIJEEN EN OP WEG NAAR HUIS „Harde landing" van Loena-15 op maan Nixon roept op tot hulp aan Biafra Wat op de maan werd achtergelaten Broer van Martin Lutlier King verdronken Edw. Kennedy in staat van beschuldiging Besprekingen van Humphrey en Kossygin Amnestie in Polen Israël ontkent beschieting Suez i WAT UQT Dl ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE I)in»<la>r 22 juli 1969 V WAARIN OPGENOMEN I 1797- 1869 REDAKTIE EN AOMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 7,80; per maand 2,60. Losse na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - 7> I 7 117 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (ma*. 4 regels) 1,75. In dit nummer: O I'dlMi tVCCT UCOtVOlliV(l(ll I (H'dlKl 8ij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 °/o B.T.W. v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. Laatste ronde ingezet Ontsteken van hoofdmotor goed geslaagde manoeuvre HOUSTON, 21-7. Sinds maandagavond drie minuten over halt' elf vliegt de Apollo-11 weer om de maan. De drie ruimtevaarders zyn weer bijeen en de st(jgtrap Is inmiddels ook afgestoten. De opwindendste ruimtcvlucht is de laatste ronde ingegaan, waarvan het contrölccenrum in Houston alleen nog routine en geen verrassingen meer verwacht. De Trans Earth Injection, het ontsteken van de motor om weer naar de aarde terug te keren - van nacht tegen v(jf voor zes - vormde geen moeilijkheid meer. goed gewerkt en de thuisreis naar de aarde is begonnen. Het ruimteschip is door de vuur stoot op een snelheid van 9.360 km h gebracht. Voordien was de snelheid 5.760 km'h. De ruimtevaarders heb ben gemeld dat de manoeuvre goed geslaagd is en dat zij zich prima voelen. Houston zei dat alle syste men goed werken. MOSKOU, 21-7. Dc Loena-15 heeft het maanoppervlak bereikt op dc vastgestelde plaats. Dit is maandag avond bekendgemaakt door het Rus sische persbureau Tass. Volgens Tass is het onderzoekpro gramma van dc ruimte in de onmid dellijke nabijheid van de maan nu af gesloten evenals het beproeven van de nieuwe systemen van de automa tische kunstmaan. Om 18.47 uur (plaatselijke tijd) is een boordraket in werking gesteld waardoor de Loe na-15 de baan rond de maan verliet en op de vastgestelde plaats neer kwam. Het werk van dc Loena-15 eindigde om 18.51 uur (plaatselijke tijd), aldus Tass. Dc Sowjet-Unie deelde maandag avond officieel mee dat de Loena-15 haar taak heeft volbracht met het bereiken van de oppervlakte van de maan. Het toestel „heeft de opper vlakte van de maan in het vooraf be paalde gebied bereikt", aldus de ver klaring. De Loena-15 schijnt op de maan bodem beland te zijn in de Zee van dc Crises, d.w.z. ongeveer 800 km van de plek waar de Amerikaanse maansloep Arend zich bevindt. Dc signalen van de Loena-15 zyn nog niet hervat en men weet nog niet of liet Russische ruimtevoertuig op dc maan is geland dan wel te pletter is geslagen. DE BILT, 22-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Al enkele dagen bepaalt een gebied van hoge luchtdruk dat zich uitstrekt van de Azoren tot in west en centraal Europa het weer in onze omgeving. Langs de westflank ervan stroomt vochtige lucht Engeland en ons land binnen en veroorzaakt daar tijdelijk veel bewolking en mist. In het oosten en ten zuiden van ons land handhaaft zich echter drogere lucht zodat de verschillen in tempe raturen nogal groot zijn. Zo liepen de temperaturen vanochtend uiteen tussen 17 graden aan zee tot 22 gra den in Brabant en Limburg. Het ko mende etmaal verplaatst de kern van het hogedrukgebied zich naar cen traal Europa. Hierdoor komt min of meer een eind aan de zuidwestelij ke aanvoer, zodat er morgen in hel algemeen meer zon zal zijn cn vooral in het westen van hel land hogere middagtemperaturen. Neil Armstrong en Edwin Aldrin, de twee eerste mensen die de maan hebben bezocht, hebben de terugkeer naar hun moederschip soepel uitge voerd. Na een serie remmanoeuvres kwamen de twee ruimteschepen steeds dichter bij elkaar. De eerste woorden na de koppeling gingen ver loren in het storende geruis van de toen zeer slechte radioverbinding. Houston kon pas tien minuten na de koppeling bevestigen dat deze ge slaagd was. Om 17.54 uur (Ned. t(jd> werd de laatste grote vraag beantwoord: de opstjjgmotor deed het. Niemand had dit absoluut kunnen garanderen en bjj weigering zou er voor de twee mannen geen redding meer geweest zfjn. De motor was op aarde en in het heelal wel betrouwbaar gebleken. De NASA deelde maandagavond mee dat de maanvaarders in de Apollo-11 31 Vz kg grondmonsters van de maanbodem bij zich hebben. Dr. Berry zei dat de lichaamsreacties van de twee mannen op de maan „binnen de grenzen waren gebleven die men had verwacht voordat de vlucht begon". Dat Armstrong „rond huppelde" was niet veroorzaakt door geestdrift, zei dr. Berry- Hij deed wat hem verzocht was, proberen op wel ke manieren men op de maan kan lopen. De NASA verwacht er een groot aantal gegevens van. Armstrong heeft aan boord van de Eagle op de maan slecht geslapen. Van de zeven rusturen heeft hij slechts één uur en een kwartier echt geslapen. De ruimtevaarders maakten in dc nacht van maandag op dinsdag hun laatste omloop rond de maan. Zij Koning Boude wij n ontving Eddy Merkx BRUSSEL, 21-7. Op de trappen van de rotonde van het paleis van Laken heeft koning Boudewijn maandagmiddag dc winnaar van de Ronde van Frankrijk, Eddy Merckx, ontvangen. Merckx, vergezeld van. zijn vrouw Claudine, zijn negen ploeggenoten cn ploegleider Guillau- me Driessens, schonk aan het begin van het onderhoud koning Boude wijn zijn laatste gele trui die hij zon dag op de wielerbaan van Vincennes in ontvangst nam, een gebaar dat de Belgische vorst getuige zijn dank woord op prijs stelde: „Ik had nooit verwacht zulk een mooi geschenk te ontvangen". Achter de hekken van het paleis hadden zich zo veel sup porters verzameld, dat dc vier wa gens met de renners zich slechts met veel moeite een weg konden banen. ROTTERDAM. In de Rotterdamse Waalhaven is het Russische schip Kolomnaaangekomen, met aan boord een oude Russische tram voor het Nederlandse trammuseum. De foto toont de oude wagen in de ta kels. kregen verlof om hun hoofdmotor te ontsteken voor de terugreis naar de aarde. Dat gebeurde aan de achter kant van de maan, waar het radio contact met de aarde niet mogelijk was. De vermoeide ruimtevaarders, die het druk hadden met allerlei werk, beperkten zich in hun conver satie met Houston tot het uitwisselen van technische gegevens. Dc Apollo-11 Is vanmorgen aan dc rechterkant van de maan tevoor schijn gekomen. De hoofdmotor heeft Geslaagde koppeling HOUSTON. 21-7. De koppelings manoeuvre tussen de maansloep Arend en het ruimtevaartuig Colum bia, welke plaatsvond om 22.35 uur, is bijzonder geslaagd verlopen. De beide ruimtevaartuigen bevonden zich daarbij boven de zichtbare zijde van de maan. De radioverbinding met de aarde was tijdens de koppe lingsmanoeuvre bijzonder slecht. De Arend heeft 27 uur en 48 minuten een zelfstandig bestaan geleid. WASHINGTON, 21-7. President Nixon heeft opnieuw een dringend beroep gedaan op b(j dc steun aan Biafra cn Nigeria betrokken party- en om tot overeenstemming te ko men over hervatting van de voedscl- en medicamentenvluchten, dit is vrydag In het Witte Huis bekendge maakt. Er zijn brieven gestuurd naar het Nigeriaanse regeringshoofd generaal HOUSTON. 21-7. Armstrong heeft op de maan een replica van de Apol lo 11 badge achtergelaten, weten schappelijke apparatuur, een Ameri kaanse vlag, boodschappen van staatshoofden cn een plaquette vol gens welke de astronauten „in vre de" kwamen, de medailles van de omgekomen Russische astronauten Joeri Gagarin en Vladimir Komarov, en de draagtekens van Virgil Gris- som, Roger Chaffee en Edward White, de Amerikaanse astronauten die bij een brand in een ruimtevaar tuig het leven lieten. Tot de wetenschappelijke appara tuur die is achtergebleven behoren een instrument om maantrillingen te meten en een spiegel, die door de weerkaatsing van laserstralen, het mogelijk maakt de afstand tussen de maan en de aarde nauwkeurig te meten. Gowon, naar de president van de Ivoorkust, Houphouet-Bougny, en de Canadese premier Trudeau. De Bia- fraanse regering heeft geen brief ontvangen, omdat zij geen diploma tieke betrekkingen heeft met de Ver enigde Staten, maar een woordvoer der van het Witte Huis merkte op dat president Houphouet-Boigny contacten met Biafra onderhoudt. Ook de president van het Interna tionale Rode Kruis, Naville, en bis schop Swanstrom, die de „Joint Church Aid" (Internationale Kerke lijke Hulp) vertegenwoordigt, zijn door president Nixon aangeschreven. SYDNEY. Volgens de luchtvaart correspondent van „The Sydney Morning Herald" is Ansett Airlines of Australia van plan drie of vier Fokker F-28 „Fellowship" straal vliegtuigen te kopen voor een bedrag van 2.600.000 Australische dollar per stuk en voor in gebruikname in 1972. ATLANTA, 21-7. Dominee A. D. Williams King, enige broer van dc vermoorde negerleider Martin Lu ther King, is maandag dood aange troffen in het zwembad bij zyn huis in de Amerikaanse stad Atlanta. Het stoffelijk overschot is door zijn drie kinderen in het water ge vonden. De ooi'zaak van het onge val is nog niet bekend. Wel heeft dominee Andrew Young, een van zijn assistenten gezegd dat dominee King in de nacht van zondag op maandag kort na zijn thuiskomst een bad heeft willen nemen alvorens naar bed te gaan. Dominee A. D. King is evenals zijn vermoorde broer lid van de Baptis- tenkerk. Hij had zitting in het uit voerend bureau van de conferentie BOSTON, 21-7. Senator Edward Kennedy is maandagmorgen door de politie van het plaatsje Edgartown officieel beschuldigd van overtre ding van het wetsartikel dat ieder met maximaal twee jaar gevangenis straf bedreigd die, na bij een onge val betrokken te zyn geweest, de plaats van het ongeval verlaat en zich niet direct meldt bij de politic. Edward Kennedy moet maandag, 28 juli, voor nader uitleg verschijnen MOSKOU, 21-7. Na afloop van een gesprek dat hij heeft gehad met de Russische premier Alexis Kossy gin, heeft dc gewezen Amerikaanse vice-president Hubert Humphrey maandag verklaard, dat volgens hem „de Russische leiders er behoefte aan hebben met ons te praten". Met Kossygin had hij o.a. gespro ken over een beperking van de be wapening. het Midden-Oosten en Vietnam. Ook was zeer algemeen de samenwerking op het gebied van de ruimtevaart ter sprake gekomen. Hij weigerde te vertellen op welke wijze zij over het geschil tussen de Sow jet-Unie en China hadden gespro ken. DJAJAPURA. De Nederlandse am bassade in Djakarta heeft de wens te kennen gegeven een consulaat te openen in Djajapura, de hoofdstad van West-Irian, kort na de daad van zelfbeschikking. op de zitting van de rechtbank in Edgartown, waar zal worden beslist of de bewijzen vervolging recht vaardigen. Het betrokken wetsarti kel stelt minimaal twee maanden en maximaal twee jaar op het verla ten van de plaats van het ongeluk zonder zich te melden bij de politie. De senator was, zoals gemeld, met zijn auto in het water gereden in de buurt van Edgartown, maar kon zich redden. De vroegere secretaresse van zijn broer Robert, Mary Jo Kopechne, die met hem meereed, verdronk. De ooi'zaak van het ongeluk is nog on duidelijk. WARSCHAU, 21-7. Aan de voor avond van de viering van 25 jaar communisjne in Polen heeft de re gering van dat land een amnestie regeling aangekondigd. Volgens waarnemers is de regeling voorna melijk bedoeld voor jonge Polen die vorig jaar waren gearresteerd we gens het deelnemen aan studenten relletjes en -demonstraties. TEL AVIV, 21-7. Een militaire woordvoerder in Tel Aviv heeft een Egyptische verklaring, als zou Isra ëlische zware artillerie en tankge- schut maandag woonwijken van Su ez hebben beschoten, onjuist ge noemd. Volgens de woordvoerder is de Is raëlische artillerie bij Suez maandag in het geheel niet in actie geweest. van leidende christenen in het zui den waarvan Martin Luther King di recteur was. De brand bij Werkspoor UTRECHT, 21-7. De rechercheurs van de Utrechtse politie zijn nog al tijd druk bezig met het opsporen van de oorzaak van een uitslaande brand die afgelopen zaterdag een smederij van Werkspoor in Utrecht volledig in de as legde. De schade wordt geschat op vier miljoen gulden, waarvan één miljoen voor rekening komt van het gebouw. Verreweg de meeste schade is echter veroorzaakt door het verloren gaan van houten gieterijmodellen (mal len), die volgens de directie van het bedrijf veel waarde hebben, omdat ze op korte termijn niet kunnen wor den bijgemaakt. De politie acht het niet onwaar schijnlijk, dat de oorzaak van de brand nog kan worden achterhaald. „Er zijn te weinig aanknopingspun ten". Welkom voor Vlaardiugse wereldzeiler VLAARDINGEN. 21-7. De Neder- landse zeezeiler Bertus Zijdenbos, wacht zaterdag a.s. in zijn woon plaats Vlaardingen een grootse ont vangst. Zijdenbos zal die dag - als alles goed gaat - met zijn jacht „Santa Maria" bij Hoek van Holland de Nieuwe Waterweg opvaren, na in zijn scheepje een drie jaar durende reis om de wereld te hebben ge maakt. De 63-jarige Vlaardinger is daarmee de eerste Nederlander die een dergelijke prestatie levert en de Vlaardingers zien daarin voldoende aanleiding om hun stadgenoot zeer feestelijk te begroeten. Motorbootje overvaren: twee meisjes verdronken IJSSELMUIDEN, 21-7. Maandag, omstreeks vijf uur is op de IJssel ter hoogte van het dorp Wilsuhi (ge meente IJsselmuiden) een motorboot je van de familie Huisman uit Sneek overvaren door een vrachtboot. De vader en moeder en twee zoons kon den zich redden, maar twee meisjes de 11-jarige R. Huisman en de 13- jarige M. Huisman, zijn verdronken. NAIROBI. De politie van Nairobi heeft meegedeeld een man te hebben gearresteerd die verdacht wordt van de moord op de Keniase minister Tom Mboya. De arrestant heet Na- hasjon Issac Njenga, en is maandag middag verschenen voor een justiti eel college, dat de beschuldiging uit sprak. ZEE DER STILTE. De eerste twee mensen op de maan; de astronauten Armstrong en Aldrin planten de Amerikaanse vlag op de maanbodem. Op de achtergrond het maanlan dingsvaartuig „Adelaar". Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Wie een zuigeling bedriegt ent t hem in met wantrouwen. f BILT Geleidelijk warmer Verwachting tot woensdagavond: Vrij warm tot warm en overwegend droog weer met op de meeste plaat sen zonnige perioden; zwakke tot matige wind uit uiteenlopende rich tingen. Voor donderdag: Aantal uren zon: 7 tot 14 uur. Min.-temperaturen: 1 tot 5 graden boven normaal. Max.-temperaturen: 3 of meer gra den boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procten. 23 juli. Zon op 4.48. onder 20.44. Maan op 15.10, onder 23.33. 24 juli. Zon op 4.49, onder 20.43. Maan op 16.40, onder 23.59. Eerste kwartier: 22 juli te 13.10. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 23 juli 8.42 v.m. 20.56 n.m. 24 juli 9.40 v.m. 22.03 n.m. BROUWERSHAVEN: 23 juli 8.33 v.m. 20.58 n.m. 24 juli 9.34 v.m. 22.05 n.m. HET WEEKOVERZICHT 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1