DE MENS BEREIKTE IN DE AFGELOPEN NACHT DE MAAN 125 DE ZIERIKZEESCHE COURANT Een historische mijlpaal Zuid-Vietnam wil rechtstreekse onderhandelingen met het Noorden Vreemd ongeluk op Okinawa President Thieu over de vrede Nixon had gesprek astronauten Negentien kinderen verdronken in de Loire (Fr.) Weer voedselhulp voor Biafra ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 21 juli 1969 Nr. 2623b WAARIN OPGENOMEN V REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6e Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) j 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer Vandalisme te Renesse ZEE DER STILTE, 21-7. De mens heeft in de afgelopen nacht de maan bereikt. De astronauten Ahlriii en Armstrong maakten met de Eagle" een perfekte landing op de maan, in de Zee der Stilte. Om precies 03.56 en 20 seconden zette Neil Armstrong voet op de inaaiihodem. „Dat is een klein stapje voor een man maar een reuzesprong voor de mensheid", zei Armstrong, terwijl hü op de maanbodem stapte. „Het is hier tamelijk donker in de schaduw en voor my is het moeilijk om te zien waar ik m'n stappen zet. Als ik naar de LM kjjk, kan ik alles heel duidelijk zien - alles is erg duidelijk te zien". Armstrong zijn stem beefde enigs zins toen hij zei dat de oppervlakte uit fijne zanddeeltjes bestond. „Het schijnt niet moeilijk te zijn om rond te lopen. De krater die de afdalings motor heeft gemaakt is van geen be tekenis. We zijn hier op een zeer vlak stuk". „De oppervlakte is fijn en poeder achtig. Ik kan het met mijn tenen losjes opnemen. Het blijft als poe derkool aan mijn laars hangen. Ik zak er maar een paar millimeter in". Om precies kwart over vier had Aldrin eveneens de onderkant van de ladder bereikt. Hij sprong er weer even tegenop om te laten zien hoe gemakkelijk dat onder de geringe zwaartekracht van de maan ging. De televisiekijkers op aarde kregen redelijke beelden, waarop duidelijk de landingspoot van de maanlander en de ladder te zien waren, met de ruimtevaarder aan de voet daarvan in de zwarte schaduw van de arend. Armstrong raapte een stukje maanbodem op om het in de zak van zijn ruimtepak te steken. „Het is zeer interessant. Het is een zeer fij ne, zachte oppervlakte, maar als ik het monster wil nemen blijkt het een hard, samenhangend materiaal van dezelfde soort. „Het lijkt veel op de woestijn van de V.S., maar het heeft een eigen schoonheid. Het is erg mooi hier". „Nood"-nionster Houston moest Armstrong er aan herinneren dat hij het eerste „nood"- monster moet nemen, dat direct na het uitstappen genomen moest wor-* den voor het geval de twee mannen snel naar de LM terug zouden moe ten. Nadat Aldrin was neergekomen zei hij„Het is erg eenvoudig om van de ene tree naar de andere te sprin gen." Hij zei dat de stenen nogal glib berig waren. Armstrong vond het bukken moeilijk. „Je moet opletten dat je in de richting buigt waarin je gaan wilt, anders lijk je dronken te worden". Aldrin meldde dat hij een purperen steen had gevonden. Arm strong bracht de televisiecamera la ter verder van de maanlander af. Daarna onthulde hij de plakette aan de poot van de maanlander. Daarna gingen de ruimtevaarders monsters van de maanbodem verza melen. Armstrong moest ook aan de ze taak worden herinnerd. Armstrong bleek verrast dat hij zich zo gemakkelijk kon bewegen. „Het heeft er alles van dat het veel gemakkelijker gaat dan tijdens de si mulatie van de maanzwaartekracht op aarde". Hij was bezorgd of de mensen op aarde wel televisiebeel den ontvingen. Gemakkelijk lopen De mannen bleken met verbazend gemak te lopen en zich te kunnen bewegen. Armstrong deed verder een belangrijke waarneming, nl. dat de grond op bepaalde punten harder scheen dan op andere punten. Aldrin controleerde later de maan- sloep en meldde dat hij niets abnor maals zag. De schotels onder aan de landingspoten waren slechts onge veer 5 cm in de maanbodem gedron gen. De afdalingsmotor zat ongeveer 30 cm in de grond. Houston gaf Armstrong toestem ming om een kwartier langer op de maan te blijven. Toen hij weer naar binnen ging was hij ongeveer twee uur en 55 minuten op de maanbodem geweest. Om 05.53 uur N.T. kreeg Aldrin de opdracht zich gereed te maken voor terugkeer naar de „Arend" („Eagle"). Armstrong was nog bezig met het verzamelen van grondmonsters. De ruimtevaarders hebben de la ser-reflector, de seismograaf en de zonnewindmeter neergezet. Aldrin heeft ook met een grondboor een maanmonster genomen, waarby zyn boor tot 12.7 cm in de bodem werd geboord. „Het lijkt byna nat", zei hy. TOKIO/WASHINGTON, 19-7. Ja pan heeft de Ver. Staten om een ge detailleerd rapport verzocht over een ongeluk op Okinawa dat resulteerde in de overbrenging van 24 Amerika nen naar een ziekenhuis. Het Amerikaanse ministerie van defensie wilde bij de bekendmaking van het ongeluk niet de berichten te genspreken dat de mannen, allen van de Amerikaanse basis op Oki nawa, blootgesteld waren geraakt aan zenuwgas. Volgens het Pentagon konden ze allen binnen zes uur hun werk hervatten. De Japanse opposi tiepartijen hebben laten weten dat ze de kwestie in het parlement aan de orde zullen stellen. Volgens de Japanse pers kan het incident ge makkelijk uitgroeien tot een politie ke zaak, nu de onderhandelingen met Amerika over de teruggave van Oki nawa aan Japan dichtbij het beslis sende stadium zijn. SAIGON, 19-7. President Thieu van Zuid-Vietnam heeft zaterdag ochtend op een persconferentie ver klaard, nog steeds bereid te zijn tot besprekingen met de „andere partij" over zijn recente aanbod inzake ver kiezingen. hoewel dat zowel door Noord-Vietnam als het bevrijdings front (NLF) is verworpen. Hij be treurde die „negatieve houding" en zei te hopen dat daar verandering in komt, eraan toevoegend dat de te genstanders „met wachten niéts zul len winnen". Torenspits met menie ingesmeerd UTRECHT, 20-7. Enkele jongelui hebben de 60 meter hoge Utrechtse domtoren beklommen en daar op het uiterste topje het grootste deel van de dakbedekking met rode menie in gesmeerd. Werklieden hadden deze grondverf daar - compleet met kwasten - in bussen neergezet om dat de zoldering van het dak moest worden geschilderd van gemeente wege is men lange tijd bezig geweest de rode substantie weer van het dak te verwijderen. De grappenmakers heeft de politie nog niet gevonden. Houston moest er bij de twee maanvaarders op aandringen hun werk af te maken, zodat ze binnen de veiligheidslimiet van hun levens- pakken zouden blijven. Wegens ge brek aan tijd moest een klein mon ster-experiment vervallen. Nadat hij twee uur en 55 minuten op het maanoppervlak was geweest klom Edwin Aldrin terug in de Arend. Neil Armstrong volgde wat later. Voordat Aldrin naar binnen ging hees hij aan een koord de maan- monsters en het instrument voor het meten van de zonnewind aan boord. De Nasa maakte om 06.06 uur Ned. tijd bekend dat de laserspiegel al met succes gebruikt was. Een laser straal uit Californië was terugge kaatst. Bijna alle soorten rots HOUSTON, 20-7. Hieronder volgt een fragmentje van het gesprek dat het grondstation te Houston met de mannen in de op de maan gelande Eagle hebben gehad na de landing. Armstrong: Houstondat zal wel op een erg lange slotfase geleken hebben. In het doel zouden wij rechtstreeks zijn terechtgekomen in een krater zo groot als een voetbalveld met een groot aantal grote keien en stenen in het rond us vlogen we met handbestu- ihg over het veld met stenen om een redelijke landings plaats te vinden". Houston: „We noteren het, het ging prachtig van hieruit gezien". Aldrin: „We zullen in bijzon derheden vertellen hoe het hier is, maar het lijkt op een verzameling van alle soorten vormen hoeken, korrels, bijna alle soorten rots die met kan vinden. De kleur iswel, die verandert nogal, naar gelang van de hoek van de zon. Er schijnt niet veel kleur te zijn in het algemeen. Het ziet er echter naar uit alsof een paar van de keien, waarvan er heel wat in dit gebied zijn, interes sant gekleurd zijn". HOUSTON/TEXAS, 21-7. President Nixon heeft rechtstreeks gesproken met de maanvaarders en hen geluk gewenst met hun historische landing. Zyn gesprek werd via het centrum te Houston overgebracht. Hij zei: „Ik spreek met u via de telefoon uit de ovale kamer van het Witte Huis en dit moet zeker het meest historische telefoongesprek zijn dat ooit is gemaakt. Ik kan u niet zeggen hoe trots wij allen zijn op jullie. Voor iedere Amerikaan moet dit de meest trotse dag van ons leven zijn." „Ik ben er zeker van dat de men sen over de gehele wereld met de Amerikanen erkennen wat voor im mens feit dit is. Doordat wat jullie gedaan hebben zijn de hemelen een deel van de mensenwereld geworden. En terwijl jullie tegen ons spreken vanuit de Zee der Rust, inspireert ons dat tot dubbbele inspanning voor het brengen van vrede en rust op aarde". Zo ging het, al was het hier nog oefenen op de aarde. ANGERS, 19-7. In de Loire b(j Angers zyn minstens 19 kinderen verdronken toen een zandbank, waar op zy aan het spelen waren, weg zakte. Het ongeluk gebeurde op een plek in de rivier waar een sterke stro ming is. Maandag was daar oök iemand verdronken. De kinderen behoorden tot een groep die op kamp Was. Onder lei ding van vier ouderen was men een dagje uit aan de oevers van de Loire. Vierentwintig kinderen waren in het water tqen de zandbank weg zonk. Vier konden direct worden ge red. Politie- en kikvorsmannen heb ben later elf lijkjes geborgen. SAIGON, 19-7. De regering van Zuid-Vietnam heeft een beroep ge daan op Noord-Vietnam rechtstreek se onderhandelingen met haar te be ginnen over een hereniging van het land door middel van algemene ver kiezingen. In een ter gelegenheid van de 15e verjaardag van de Akkoorden van Genève gepubliceerde verklaring vraagt de Zuidvietnamese regering de „Noordvietnamese autoriteiten plechtig met de regering van de re publiek Vietnam directe en serieuze besprekingen te beginnen over het vraagstuk van de hereniging van het land door middel van algemene ver kiezingen onder internationaal toe zicht in de twee zones". In afwach ting van het tijdstip van hereniging zouden de twee partijen bij elkaar kunnen komen om de ontwikkeling van de betrekkingen in beide gebie den te bestuderen, zo staat in de door het ministerie van buitenlandse zaken uitgegeven verklaring. Concentreren op wederopbouw De Zuidvietnamese regerihg doet daarin verder een beroep op Noord- Vietnam de „agressie tegen Zuid- Vietnam te beëindigen en zich te concentreren op de wederopbouw van het land". „De regering van de republiek Vietnam", zo gaat de verklaring ver der, „heeft de vaste overtuiging dat de door de Noordvietnamese com munisten tegen de belangen van land en volk gevoerde agressie volledig is OWERRI/GENEVE, 19-7. De vorige week zijn volgens goede bronnen per nacht gemiddeld tien vliegtuigen ge land op het Biafraanse vliegveld Oeli. De vliegtuigen zijn hoofdzake lijk gecharterd door „Charitas", het Franse Rode Kruis, een protestantse kerkengemeenschap en een particu liere Canadese groepering, nu de vluchten van het Internationale Ro de Kruis bijna drie weken geleden op bevel van de Nigeriaanse rege ring zijn gestaakt. Tribune ingestort: 2 doden en 15 gewonden BOGOTA, 21-7. Twee toeschou wers werden gedood en tenminste 15 geraakten gewond, toen zondag een tribune instortte tijdens een stieren gevecht in Buga, 350 km. ten zuid oosten van Bogota. De tribune, die 5.000 personen kon bevatten, was ge bouwd rond een geïmproviseerde arena. Buit van tien mille bij inbraak te Eindhoven EINDHOVEN, 20-7. B(j een in- braak in een kantoor van de Eind- hovense verbruikers coöperatie Etos is een bedrag van f 10.000 ontvreemd. Een groot deel van het bedrag be staat uit loonzakjes van werknemers die met vakantie zyn. Zondagmorgen werd de inbraak ontdekt. Aan de achterzijde van de broodbakkerij waar het kantoor deel van uitmaakt, zijn verbouwings werkzaamheden aan de gang. De die ven (volgens de Eindhovense politie is er meer dan een man bij deze in braak betrokken) wisten zich door de met gebrekkige middelen afgeslo ten achteringang toegang tot het pand te verschaffen. Amerikaanse sergeant met auto verongelukt ZEIST, 19-7. Gisternacht om kwart voor vijf vond aan de Soestdijkse- weg op de grens tussen De Bilt en Zeist een ongeval'plaats, waórbij' dë Amerikaanse militair, sergeant P. E. B. van het 32e Fighter Intercep tion squadron te Soesterberg om het leven kwam. De mede-inzittende, sergeant M. J. M. van hetzelfde on derdeel raakte gewond en liep een shock op. Hij kon nog niet gehoord worden. Omtrent de oorzaak van het onge val tast men nog in het duister. Er was geen ander verkeer bij betrok ken. Vermoedelijk is de auto geslipt en daarna met hoge snelheid tegen een boom gereden. De auto was total loss. vastgelopen. Hoewel de regering van de republiek Vietnam het volk blijft leiden in de strijd tegen de agressie, blijft zij niettemin haar pogingen voortzetten de tegenstander ertoe te bewegen zijn agressie en sabotage te beëindigen, teneinde de vrede te her stellen en mensenlevens te sparen, zonder het zuiden in de handen der communisten te laten vallen. Dit nummer bestaat uit G pagina's Nooit hoort men wijzen Zichzelf prijzen. ZOMERS Verwachting tot dinsdagavond: Droog en warm weer met zonnige perioden; zwakke tot matige wind uit richtingen tussen zuid en west. Voor woensdag: Aantal uren zon: 5 tot 14. Min.-temperaturen: 1 tot 5 graden boven normaal. Max.-temperaturen: 1 tot 6 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog" etmaal: 80 procent. 22 juli. Zon op 4.46, onder 20.45. Maan op 13.44, onder 23.15. Eerste kwartier: 22 juli te 13.10. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 22 juli 7.56 v.m. 20.08 n.m. BROUWERSHAVEN: 22 juli 7.44 v.m. 20.08 n.m. Doodtij: 24 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 21-7. Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen dagen breidde een gebied van hoge luchtdruk zich uit van de Azoren tot boven west en midden-Europa. Met de zuidwes telijke tot westelijke stroming die dit systeem tot stand bracht, wordt de komende dagen vochtige en vrij warme lucht naar onze omgeving gevoerd. Gisteren kwam in ons land nog veel bewolking voor zodat de middag temperaturen niet hoger kwa men dan omstreeks 22 graden. In Frankrijk, Italië en Spanje daaren tegen, waar vrijwel geen bewolking voorkwam, steeg de temperatuur tot 30 a 35 graden en in Madrid zelfs tot 38 graden. Het komende etmaal trekt de kern van het hogedrukgebied geleidelijk van het zeegebied ten westen van Frankrijk naar het vasteland, terwijl storingen van de oceaan langs de westflank naar IJsland trekken. Het zal hierdoor ook morgen droog en enigszins drukkend weer zijn met wolkenvelden, afgewisseld door zon nige perioden. De temperaturen kun nen hierbij tot zomerse waarden stij gen. TEL AVIV. Israëlische patrouil les hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag in twee gevechten met Arabische saboteurs, die Israëlisch gebied waren binnengedrongen, ze ven Arabieren gedood, aldus een be richt uit Tel Aviv. Advertentie GROESBEEK. Bij de Wolfsberg te Groesbeek is de 23-jarige H. B. uit Nijmegen bij een verkeersongeval om het leven gekomen. De jongeman botste met zijn personenauto in een bocht van de weg op een tegemoet komende vrachtauto met aanhanger geladen met antraciet. iwjirnwr - MORRIS B.L.M.C.-servIce Dealer voor Schouwen-Dulveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1