DE STATUS VAN B E R L IJ N KORPORAAL Na het busongeval in Dinant BLIK DOOR HET WERELD VENSTER CENTRALE VERWARMING ZIEK1KZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 18 juli 1969 Nr. 20235 AMSTERDAM. In Carré te Amster dam is de langspeelplaat van de musical „Sweet Charity" gepresen teerd. Op de fotona deze presenta tie, v.l.n.r. Jasperina de Jong, Jacco van Renesse, Milly Scott, Wim Hod- ders en Ronny Bierman. SPORT DUIVENSPORT P.V. „Zierick" te Zierikzee Wedvlucht uil Charfcres op 28 juni. In concours 53 duiven. Afstand pl.m. 397 km. A. J. Beeke 1; Jac. Verwijs 2 en 13; I. L. v. d. Maas 3 en 8; P. Fid/k- weent 4; F- Mays 5, 7 en 12; A. M. Berrevoets 6; J. v. id!. Sainde 9, 10, 11 en 14. 'Snelheid le duif 1097.70 m. per minuuit. Concours van Ruffle op 4 juli1. In concours 59 duiven. Afstand pl.m. 683 km. A. J. Stoutjesdijk 1 en 3; F. Mays 2, 6, 7, 8 en 13; A. M. Berrevoets 4; Jac. Verwijs 5, 9, 12 en 14; H. Slag boom 10; H. v. d. Maas 11; P. Flik- weert 15. Snelheid le duif 1084.12 m. per minuut. De kinderverlamming DEN HAAG, 17-7. Naar het mi nisterie van sociale zaken en volle- gezondheid meedeelit zijn An d!e laat ste -weken gevallen van kinderver lamming voorgekomen dn enkele plaatsen van ons land. Er zijn twaalf gevallen aangegeven, waarvan in 10 gevallen de diagnose met zekerheid vaststaat. Geen van deze patiënten bleek ooit volledig itegen kinderver lamming te zijn ingeënt. Het optre den van de ziekte dn Rijssen (4 ge vallen) en in Niieuw Lekkerland (1 geval) heeft daar aanleiding gege ven itot massa-vaccinatie met het zogenaamde Sabin-vaccin (gedrup peld opeen 'klontje suiker) in de leeftijdsgroep 4 maanden tot en met 19 jaar. Nederlandse gedenkpenningen voor maanreizigrs UTRECHT, 17-7. De Koninklijke Van Kempen en Begeer in Voor schoten zijn begonnen met de uitgif te van een serie munten, die zijn ge slagen ter gelegenheid van de eerste reis naar de maan. Voor deze munten bestaat grote in ternationale belangstelling. Vooral vanuit de Verenigde Staten bestaat grote vraag naar de zilveren uitgave die met een diameter van 30 milli meter overeenkomst vertoont met de dollar. De penningen vertonen op de ene 'zijde de beeltenissen van de drie kosmonauten met hun namen. Op de keerzijde staat de maan, het maan landingsvaartuig en de twee kosmo nauten (waarvan een de Amerikaan se vlag plant) en de Apollo-11 afge beeld. Het randschrift wordt ge vormd door de tekst „1969 first U.S.A.-landing on the moon". De eer ste penningen waarvan het ontwerp door de Nederlandse kunstenaar Joop Hekman is vervaardigd - zul len de kosmonauten na hun terug keer op aarde worden overhandigd. EINDHOVEN, 17-7. Tijdens een persconferentie van het Eindhoven- se vakantiecomité werd meegedeeld dat de autobusonderneming Quo Vadis te Eindhoven W.A. verzekerd is b\j de Engelse verzekeringsmaat schappij General Accident die ook in Amsterdam kantoor houdt. Een inspecteur van deze maat schappij die reeds ter plaatse was, heeft verzekerd dat de verplichtin gen ten aanzien van de slachtoffers zo ruim mogelijk zullen worden na gekomen. Het Eindhovense vakantie comité verklaarde bijstand aan de nabestaanden te zullen verlenen in dien het tot moeilijkheden zou ko men, hetgeen niet wordt verwacht. Omtrent de oorzaak van het onge luk is nog niets naders bekend. De chauffeur was vijf weken bij de au tobusondernemer in dienst. Hij werkte voordien in een ander dienst verband waarbij hij eveneens op in ternationale routes reed. De kwestie-Berlijn is al geruime tijd zo dood als een pier. Zelfs kleine treiterpartijtjes van Oostduitse zijde als reactie op enige Westduitse folk lore als bondsvergaderingen in de ex-hoofdstad, lijken met weinig geestdrift uitgevoerd. En Moskou zelf schijnt helemaal geen behoefte meer te hebben de status van Berlijn te bedreigen om daarmee bijvoor beeld Amerika of de bondsrepubliek dwars te zitten. Dat wil echter niet zeggen dat men in Moskou helemaal vergeten is dat er nog zoiets bestaat als de Berlijnse enclave van westers op Oostduits gebied. Gromyko heeft het in zijn rede nog eens aangesneden al viel dat minder op doordat de hoofdtoon van zijn toespraak was dat de rela tie met de V.S. wel verder verbeterd mocht worden naar zijn smaak - een opvatting waarvan zijn Amerikaanse collega opvallend snel en gretig de wijsheid erkende. Dat houdt in dat Washington en Moskou beide graag vaart zouden willen zetten achter de behandeling van voor hen zeer belangrijke affai res als de beperking van de kostbure kernwapenwedloop. Eigen belang Maar Gromyko zei terloops ook dat een definitieve regeling van de status van Berlijn ook nuttig zou zijn voor de goede onderlinge be trekkingen: dat zou een mogelijke steen des aanstoots van het pad der vriendschap verwijderen. Men kiin dit in samenhang zien met het be zoek van de Oostduitse premier Wil ly Stoph aan Moskou. Bij zijn terug keer werd opvallend rijkelijk gewag gemaakt van de technologische ban den die waren gesmeed. Waarschijnlijk heeft daarbij van beide zijden eigenbelang voorgeze ten. Oost-Duitsland is de zevende in dustrienatie in de wereld met niet geringe capaciteiten en enige speci ale gebieden en zoekt markten voor de export van zijn produkten. De Sowjet-Unie zou er een kunnen zijn. Als die er niet is blijft als logische uitlaat voor Oostduits vernuft alleen het westen over. Het ligt in de rede dat voor Mos kou niets zo onaangenaam zou zijn als een oriëntatie op de westelijke markten van hel Oostduitse indus triële potentieel en het heeft die daar enige afspraken over in elkaar passen van eikaars normen bijvoor beeld bij de computerbouw. Gezagsprobleem Dat is zeker geen kwestie geweest van alleen maar dicteren - de ver houdingen in het oostelijk blok zijn niet meer zo dat de Russen de Oost- Duitsers zouden kunnen beletten markten in het westen te zoeken. WASHINGTON. Een hoge functi onaris van het Amerikaanse miimi'ste- r.Ie van landbouw heeft voor het eerst 'toegegeven dait dé Verenigde Staten tarwe 'hebben verkocht onder de minimumprijzen die zijn vastge legd dn de internationale graanover- eenkomst (I.G.A.). LONDEN. Europese vraagstuk ken, zoals de mogelijkheid1 van toe treding van Groot-Brititannië tot de E.E.G., zijn het 'hoofdonderwerp ge weest van een gesprek van vijf kwartier, id'ait d'e Nederlandse minis ter van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H, Luns, in Londen heeft ge had met zijn Britse collega Michael Stewanit. MOSKOU. De vroegere Ameri kaanse vice-president Hubert Hum phrey, die een achtdaags privé-ibe- zoek aan Moskou brengt, heeft met de Russische minister voor buiten landse handel, Nikolai Patolichev, gesproken over de ontwikkeling -van de handel tussen Rusland en Ame rika. BURGOS (Spanje). Drie jonge Bas- kische nationalisten zijn door een militaire rechtbank veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van vijf tot zeven jaar wegens militaire rebelie en -illegale samenwerking. Ruim 50 jaar geleden was de Dee in Bruinisse nog een open water. Later werd dit de Deestraat. Links op de achtergrond de oude - in de oorlog zierwoeste - hervormde kerk met het ranke torentje. Men kan zich ook voorstellen dat de Russen langzamerhand een beetje beducht worden voor de Oostduitse economische macht en vooral voor de logische neiging van ieder om zijn economische macht ook politiek uit te buiten. Een eventueel Oostduits toekom stig bedreigen van de Berlijnse sta tus zou heel wat moeilijker door Moskou te verbieden zijn en zowel uit overwegingen van werkelijke rust in Europa maar ook uit zorg om zelf niet te zijner tijd met een on- aangenuam gezagsprobleem binnen het blok geconfronteerd te worden, zouden de Russen graag zien dat de zaak Berlijn nu eens definitief en goed geregeld werd. OVERDENKING Bevel tot afscheiding met een belofte 2 Cor. S 17. Paulus, een geroepen dienstknecht van Jezus Christus, waarschuwt de gemeente van Corinthe, een grote wereld- en handelsstad. In het jaar 146 voor Christus werd deze stad door de Romeinen verwoest, doch ongeveer 100 jaar later weer opge bouwd. Weldra was deze stad weer het centrum waar Griekse wereld wijzen, kunstenaars en kooplieden samenstroomden ,een stad van grote welvaart en weelde, doch ook een plaats waar op allerlei wijzen de z.ondelust werd bevredigd en niet het minst de zinnelust. Is dit niet het beeld van 1969 in ons land. Dit alles was voor de gemeente van Corinthe een zeer groot gevaar .Weldra was het onderscheid tussen de gemeente en de wereld slechts heel vaag te be merken ;de noodzakelijke en onmis bare klove tussen kerk en wereld was schier weggenomen. Zie ook in onze tijd, alles roept om eenheid, ten koste van de waarheid. Daarom een dringend bevel, een vermaning. Trekt niet een ander juk aan met de ongelovigen, want wat mededeel heeft de gerechtigheid met de onge rechtigheid; en wat gemeenschap heeft het licht met de duisternis? Daarom gaat uit het midden van hen en scheidde u af. De apostel schrijft niet: Daarom ga ik uit het midden van u en ik scheid mij af; neen hoe droevig het ook gesteld was in de gemeente van Corinthe door onder linge twisten en door verslapping van de kerkelijke tucht, een afschei ding van de gemeente daar had de Heere geen bevel toe gegeven. Het is een aanhaling uit Jesaja 52 11, een bevel tot de oudtestamentische kerk in ballingschap, dat hun verlos sing uit Babel zou komen. Vertrekt, vertrekt, gaat uit van daar, raakt het onreine niet aan, gaat uit het midden van haai', reinigt u gij die de vaten des Heeren draagt, geen deel te hebben of te nemen aan het heidense zondige leven van de Co- dinthiërs. God zelf heeft de grenslijn getrokken tussen Christus en Belial, tussen de ongelovige en onboetvaar dige wereld en tussen de ware gelo vige gemeente, als bruid des Lams. Het bevel betekent niet om de plaats Corinthe te verlaten. De Ho gepriester heeft gevraagd aan de Va der voor Zijn Bruidskerk hen niet uit de wereld weg te nemen, maar dat Hij hen bewaart van den bozen! Zij zijn niet van de wereld gelijker- wijs Ik van de wereld niet ben. Dit is geen verhevenheid, op deze ver vloekte aarde om onze zonde samen leven naar Gods raad en daar juist vergadert God Zijn levende gemeen te. Het is geen afscheiding van raakt niet en smaakt niet en roert niet aan. Geen wereldmijding door een kloos terleven welke dingen alle verder ven door gebruik, ingevoerd naar geboden en leringen der mensen. De welke wel een schijnrede van wijs heid en eigenwillige godsdienst heb ben en nederigheid en in het lichaam niet te sparen, doch zijn niet in waarde. Raakt niet aan hetgeen on rein is, als wil Hij zeggen doe niet mee aan de levenspraktijken dezer wereld ook niet onder een christelij ke vlag .want ze zijn onrein; gedurig wordt de gemeente van Christus in verzoeking gebracht onder de schone schijn van verdraagzaamheid mee te doen met het streven dezer wereld, naar grootsheid des levens. Heb de wereld niet lief, noch hetgeen in de wereld is, zo iemand de wereld lief heeft. de liefde des Vaders is niet in hem. Want al wat in de wereld is, namelijk de begeerlijkheid des vle- ses, de begeerlijkheid der ogen en de grootsheid des levens, is niet uit de Vader, maar is uit de wereld. En de wereld gaat voorbij en haar begeer lijkheid ,maar die de wil Gods doet, blijft in der eeuwigheid .Zo iets van dal ware afscheidingsleven mag be oefend worden, is het door U, door U alleen om het eeuwig welbehagen. En wordt het een weinig beoefend, alle dingen schade en drek te achten om de uitnemendheid Christus te ge winnen en als een lichtend licht en een zoutend zout te leven uit Hem, door Hem, in Hem tot ere Gods en stichting van onze naasten, och of ze ook nog voor Hem gewonnen mogen worden, eer het te laat is. Jong en oud, de dood wenkt ieder uur, voor alle leeftijden. De Heere bekere en doe ons uit vrije genade nog als de tollenaar roepen: Wees mij den zon daar genadig. De Heere ontferme zich op het noodgeschrei der ellendi- gen. Daar wordt bevestigd: al wat Gij wrocht zal juichen tot uw eer. De belofte aan dezulken is, en Ik zal ulieden aannemen, en Ik zal u tot een Vader zijn, en gij zult mij tot zonen en dochteren zijn, zegt de Heere de Almachtige. Nieuwerkerk. KARENS. Advertentie OUD BEIJERLAND (01860) 2697 MIDDELHARNIS (01870) 3197 ZIERIKZEE (01110) 3569 Flitsen uit het buitenland YOUNGSTOWN (Ohio). De nati onale 'garde heeft de vorige nacht een negerwijk bezet in Yourigstown, Ohio, waar zich dinsdag en woens dag relletjes hebben voorgedaan. Er geldt een avondklok. In de naburige plaatsen Ravenna en Canton is de nationale garde in staat van paraat heid gebrcht. LONDEN. We st-D uitstand en En geland zijn 'het iim principe eens ge worden over betaling van de kosten van de in de bondsrepubliek gele gerde 'Engelse itroepen. In de komen de dagen zal nader over de bijzon derheden van gedachten worden ge wisseld. RIO DE JANEIRO. In de Brazili aanse stad Sao Paulo Is een televi siestation door brand verwoest. Het is het derde 'tv.-station dat door brand lis vernield, hetgeen voor de autoriteiten aanleiding is om te ver onderstellen dat 'hier sprake is van sabotage. KOBLENZ. In de Westduitse ri vieren komen nog steeds vissen door vergiftiging om. Deze week is ge constateerd, dat in de rivier de Sieg (Rijnland-Palts) bijna alle vissen door vergiftiging gedood zijn. Het gif zou al in de afgelopen maand in het water zijn gekomen. BRUSSEL. De Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena heeft het boekjaar 1968 moeten afsluiten met een verlies van 277 miljoen frank (20 miljoen gulden). LONDEN, Het Britse observato rium Jodrell Bank heeft seinen van het Russische ruimteschip Loena-15 opgevangen. Heit bevond zich toen op korte afstand' van d'e maan. MANAGUA (Nicaragua). Vijf link se guerillasitirijders en twee leden van de nationale garde zijn gedood bij twee schietpartijen in de straten van Managua (hoofdstad van de centraal Amerikaanse republiek Nicaragua). DODELIJKE ONGELUKKEN ROTTERDAM. De 26-jarige clas sificeerder A. A. Warner uit Rotter dam, di'e op de kruising Maashaven N.Z.-Bananenstraat met zijn auto te gen een verkeerspaal botste en door de klap uit zijn wagen werd geslin gerd, is in het Dijkzigitzdekenhuis aan zijn verwondingen overleden. ZWIJNDRECHT. In het zwembad „De Hoge Devel" in Zwijndrecht is d'e negenjarige jongen L. Kok uit Capelle aan den IJssel verdronken. De jongen was in het ondiepe bad aan het baden. UTRECHT. Bij een frontale bot sing tussen twee personenauto's is op de provinciale weg tussen Hilversum en Haarlem de 25-jarige dra'glihe- mach'inist J. Snel uit Nedërhorst den Berg om het leven gekomen. Drie anderen werden gewand. LEEUWARDEN. De tienjarige Johannes Otter uit Leeuwarden is din zijn woonplaats in een sloot ge vallen en aan de gevolgen daarvan overleden. LEEUWARDEN. Op de rijksweg tussen Leeuwarden en Franeker is de 25-jarige S. Zondervan uit Dron- rijp met zijn 'bromfiets dodelijk ver ongelukt. De man kwam ahNbotsilng met een andere bromfietser, die hij wilde passeren. DUBBELDAM. Het twaalfjarige meisje M. Recourt uilt Dubbeldam is overleden aan de verwondingen die zij 'had opgelopen toen zij bij het oversteken van de provinciale weg naar de kop van 't land door een vrachtauto werd aangereden. VLIJMEN. In de vorige nacht is overleden de 77-jarige heer L. van den Brand uit Vlijmen, die bij het oversteken van de Heusdense weg in zijn woonplaats door een auto werd overreden. Voor 30 jaar ZIERIKZEE .In een buitengewone zitting van de gemeenteraad werd de secretaris de heer P. F. Wittermans getnddigd i.v.m. zijn 25-jarig ambts jubileum. NOORDGOUWE. Door de Ned. Herv. Kerk is een gemeenteavond belegd om de leden inzage te geven in de plannen tot restauratie van de oude dorpskerk. BRUINISSE. Zondagavond heeft de heer C. van de Gruyter afscheid van zijn gemeente, de oud-gerefor meerde kerk, genomen. Hel kerkge bouw was meer dan vol. DREISCHOR. Thans is definitief opgericht een landelijke rijvereni- ging met een flink aantal leden. Reeds enige weken wordt geoefend in manege-rijden TEL AVIV/AMMAN. Bij verschei dene vuurgevechten, die zich in de nacht aan het Suezkanaal hebben voorgedaan, is aan Israëlische zijde één dode gevallen, zo maakte een militaire woordvoerder dim Tel Aviv ibekend. PARIJS, i Zeven vertegenwoordi gers van de anti-Vietnam-beweging in Amerika zijn vanuit Parijs naar Hanoi vertrokken om drie Ameri kaanse gevangenen op te halen, die door Hanoi zullen worden vrijgela ten. Aan het hoofd vatni d'e groep staat de 29-j'arige mr. Rennard Davis NIEUW DELHI. De waarnemend president van India1, V. V. Girii, (heeft premd'er Indira Gandhi meegedeeld, dat hij wil aftreden als vdce-presi- d'ent en waarnemend president, om zich voor d'e presidenisvenkiezilngen kandidaat ite kunnen stellen. In Praag zullen de woningen van degenen idle het afgelopen jaar het i'amd „illegaal" hebben verlaten, voor d'e afwezigen beschikbaar worden 'gehouden itot de dn mei afgekondigde 'amnestie op 15 september i!s verstre ken. GELDERMALSEN. De achttien jarige J. van Doesburg uiit Gelder- matsen, die in Meteren: met zijn bromfiets over de kop sloeg en naar een ziekenhuis dn Utrecht werd' overgebracht, is aan zijn verwondin gen overleden. UTRECHT. De 77-jarige Utrech ter G. E. H. Kuitenbrouwer is be trokken geraakt bij' een verkeerson geluk iin de Domstad en enkele uren daarna .in het Academisch Zieken huis aan zijn verwondingen bezwe ken. HELDEN. De 20-jarige Th. Tiie- ilen uiit HeldenJEgchei as, toen hij van d'e 'Heidense 'kermis huiswaarts keerde, van achteren aangereden door een 'auto, bestuurd door dte heer N. uiit Helden. Het slachtoffer kwam via de voorruit in de auto terecht. Enkele uren later overleed hij in het ziekenhuis in Venilo. LEEUWARDEN. In het Acade misch 'Ziekenhuis in Groningen is d'e 14-jarige Elisabeth Greven uit Kol'lüm overleden. Het meisje weid zwaar gewond bij een verkeerson geval 'iln haar woonplaats. ZIERIKZEE. (Adv.). Grutten 10 ct., tarwegries 15 ct., rijstgries 10 ct., ha vermout 10 ct., tapioca 25 ct., maca roni 25 ct., Java-rijsi no. 1 12 ct., tarwebloem 10 ct., alles per pond. ZIERIKZEE. De minister van bin nenlandse zaken, de heer H. van Boeyen, bracht in gezelschap der commissaris der koningin een be zoek aan Schouioen .Het hoge gezel schap bezocht Haamstede, Renesse en Brouwershaven. BRUINISSE. De gemeente willigt het verzoek in van het bestuur der op te richten kleuterschool om van 1 september tot 15 november te mo gen beschikken over twee lokalen en een gedeelte van het schoolplein dei- openbare lagere school. ZIERIKZEE. Ged. Staten zetten hun pogingen om op Schouwen-Dui- veland tot een concentratie te komen op het gebied van het gemeente-ont vangersambt voort. Thans zijn de gemeenten Renesse ,Burgh en Se- rooskerke onder één gemeente-ont vanger. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Goref. Kerken. Beroepen le Baarland-'s-Graven- polder: J. G. J. van Echten, kand. te Eestrum; te Vrijhoeve-Capelle: A. Vreugdenh.it, kand. te Zwartewaal; te Zuid-Be ijerland-Klaaswaal: A. v. Vliet, kand. te Utrecht, die dit be roep heeft aangenomen. Beroepb aanstelling. Kand. A. van Vliet, Valkstraat 21 te Utrecht, is beroepbaar. Geref. Kerken Vrijgemaakt Aangenomen' naar Beigentheim L. Moes tc Abbatsford, B.C. (Canada) (Can. Ref. Church). B'eroepen te Mat eren en Est: P. Vro'egiindewey, kandidaat to Delft; ite Anna Paulowna c.a. (toez.): P. Panuekoek, kand. te Aalsmeer; te Emmen (tcez.): B. C. Juckema te Marknesse. Aangenomen naar Doesburg-Vlist G. C. Kunz, kand. te Delft; naar Vol- •lenhove (itoez.): P. C. Snoep te Wa genborgen; naar Utrecht: G. Pettin- ga -te Wageningen; naar Windeshedm: B. F. C. de Grootte Kortenhoef; naar Genidt: M. Th. Germs te Aalsdorf West diuitsl and) Bedankt voor Aalburg, Andel, Eemoes-Buiten. Haaften, Kamerik. Mastenbroek, Ned'erlanigbroek, Nieuw Bei j Ierland, Oud-Alblas, Schoonre- wo'erd, Tholen en Zegveld: G. C. Kunz, kandidaat te Delft; voor Mus setkanaal: R. Dijkmeijer te Kollum; voor Nieuw-Vennep-Abbenes: N. Roo remain te Rhënen; voor Gronin gen: H. G. Oostiinga te LiSse. I i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 7