2 25 - EL MIOR i PANTALONS j AGENDA Waterschap Schouwen-Duiveland brengt kistdammen aan op enkele gedeelten van zeeweringen Botsingkans met Loena-15 is oneindig klein Wapenstilstand in Midden-Amerika Geen voortgang in Parijs STREEKNIEUWS DE RODE BURCHT VAN IPHANGA Apollo-signalen naar Oudenbosch PAPIER Hel verhoogde waterpeil ZIERIK2EE, 17-7. In een schrij ven tot de algemene vergadering, heeflt het bestuur van 'het waterschap Schouwen-Duiveland zich gericht iipzaike een ingesteld, uitgebreid on derzoek naar de gevolgen van de in het Zijpe en de Oosterschelde optre dende verhoging van de waterstan den alls 'gevolg van de afsluiting van het Volkeralk. Aan d'e 'hand van de bij dit onder zoek verkregen gegevens werden di verse besprekingen met de Rijks- en Provinciale Waterstaatsdiensten ge voerd. Een en ander heeft er toe geleid, dat door het dagelijks bestuur stap pen worden ondernomen om de daarvoor in aanmerking komende dij ksgedeolten door mi'ddel van het aanbrengen van 'kistdammen op een hoogte ite brengen, die redelijker wijze voldoende veiligheid zal bie den. Het dagelijks 'bestuur stelt voor deze kistdammen aan te brengen op de waterkering van Brutniisse en van BIJZONDERE PIANO DEN HAAG, 17-7. in hel lie- meentemuseum in Den Haag is een door koningin Juliana geschonken piano gerestau reerd en weer bespeelbaar ge maakt. De piano is afkomstig uit het particuliere bezit van de koningin. Het instrument heeft jarenlang in het paleis op de Dam in Amsterdam ge staan. De piano is omstreeks 1820 gemaakt door de gebroe ders Meincken en P. Meyer uit Amsterdam. Het instrument heeft een zeer weinig voorko mende vorm, de zogenaamde dubbele gaffelvorm. Voor zo ver bekend is dit het enig nog bespeelbare exemplaar in zijn soort. Elegant DEURLOO Zierlkzee, Havenplein 11 Telefoon 01110-2890 Oosterland tot een totale lengte van pLm. 3 km. Tevens zal de muur op de zeewering oostelijk van Vianen plm. 25 cm worden verhoogd. De voorlopige indruk bestaat dat de betrokken Rijks- en Provinciale Waterstaatsdiensten zich in principe met deze vooretellen kunnen vereni gen. Er wordt naar gestreefd de te tref fen voorzieningen tijdig voor het aanstaande stormseizoen gereed te hebben. De Apollo-maaiireis Italiaanse militairen contra rupsen TURIJN, 18-7. Italiaanse troepen zün donderdag in de buurt van het stadje Condove, 25 km ten westen van Turijn, in actie gekomen om ecw opmars te stuiten van een miljoe- nenteger van rupsen. Met vlammenwerpers werd een terrein van twee hectaren afgebrand nadat een zwaar bombardement met een verdelgingsmiddel geen resul taat had opgeleverd. De invasie lijkt nu bedwongen. De rupsen, afkomstig uit de heu vels rond Condove, rukten op met een snelheid van 20 tot 40 meter per dag, alles kaalvretend wat ze op hun weg tegenkwamen. Deskundigen wijten de plaag aan een overmatig gebruik van insekticiden door de boeren in het gebied, waardoor het natuurlijk evenwicht was verstoord. Advertentie overhemden wit en blue Ém voor HOUSTON, Texas, 17-7. De ruim tevaarders van de Apollo-11 hebben tijdens hun rustperiode goed gesla pen en zyn omstreeks twaalf uur Ned. tijd donderdag wakker gewor den, waarna zy het laatste nieuws konden vernemen. Het ruimtevaartcentrum te Hou ston wenste Neil Armstrong, Edwin Aldrin en Michael Collins goede morgen en gaf enige technische wij zigingen van het vluchtplan voor. Op dat ogenblik was de Apollo-11 met een snelheid van 1.645 meter per seconde op weg naar de maan en had het ruimteschip meer dan 99.000 zqemijl afgelegd (ongeveer 190.000 km). Het eerste nieuws dat de ruimte vaarders te horen kregen was een bericht van het Britse observatorium te Jodrell Bank dat de Sowjetrussi- sche „Loena-15" in een baan om de maan was gegaan. Functionarissen van de NASA zeiden dat de moge lijkheid van een botsing met de Loe- na oneindig klein is. Wel bestaat er een heel kleine kans dat de Ameri kaanse ruimtevaarders de Loena-15- voorbij zien gaan wanneer zij zelf zaterdagmiddag rond de maan gaan cirkelen. Russische medailles WASHINGTON. 17-7. De ruimte vaarders vain de Apollo-11 zullen de medailles van itwee omgekomen Sowjstruss'ische ruimtevaarders op de maan aohterlalt'en, heeft president Nixon donderdag bekend gemaakt. De echtgenoten van deze twee ruimtevaarders hebben die medailles meegegeven aan die Amerikaanse astronaut Frank Bormam, 'tijdens de reis 'die (hij onlangs maar de Sowjet- Urnie iheeft gemaakt. Zij hebben ver zocht de medailles ibij de eerste lan ding van de mens op de maan te leggen. Nixon noemde dit een „ont roerend aspect" van de Apollo- vludtot. Hij zei' niet om weilke Sow- jatnussische ruimtevaarders het gaat. Men vermoedt dat de medailles toe behoord 'hebben 'aan kolonel Vladi mir Komarov, dlie bij de landing van zijn ruimteschip op 24 april 1967 is omgekomen en aan Yoeri Gagarin, de man die als eerste in de ruimte heeft gevlogen. Gagarin is vorig jaar maart bij een vliegtuigongeluk in de buurt van Moskou om het leven, ge komen. Later deelden functionarissen van het Witte Huis mee. dat de medail les inderdaad aan Komarov en Ga garin hébben toebehoord. Ook zullen de Insignes van de Amerikaanse ruimtevaarders Virgil Gris som, Ed ward White en Roger Chaffee op de maan worden achtergelaten. Deze zijn omgekomen bij de brand die uitbrak iin hun ruimtevaartcabine, tijdens een. oefening op 27 januari 1967. WASHINGTON, 18-7. De secre taris-generaal van de organisatie van Amerikaanse staten, Galo Plaza, heeft meegedeeld dat overeenstem ming is bereikt over een wapenstil stand tussen Honduras en El Salva dor. De Salvadoriaanse legerleiding had donderdagavond nog gewag gemaakt van bloedige gevechten. Volgens een woordvoerder zette het Salvadori aanse leger zijn opmars op Hondu- rees gebied in drie richtingen voort en waren tijdens de oorlog van de afgelopen vier dagen zeker 1500 Hondurese en meer dan 600 Salva doriaanse militairen gesneuveld. PARIJS, 17-7. De Zuidvietname- se delegatie op de Paryse vredesbe sprekingen heeft het jongste voorstel van president Van Thieu op tafel gelegd. Het voorstel voorziet jn het uit schrijven van algemene verkiezin gen waaraan ook de Vietcong zal deelnemen. Hoewel de voornaamste onderhan delaar van Saigon, Pham Dang Lam, voor de bijeenkomst bepaald opti mistisch was gestemd over de „kan sen" van het voorstel, werd het door de Noordvietnamezen en de Vietcong verworpen. De Noordvietnamees Xuan Thuy beschreef het voorstel als „onredelijk" en zei dat hij de 15 jaar na de overeenkomst van Genève nog eens zou bezien en daarna het standpunt van zijn regering nog eens zou verduidelijken. Jacht op wilde ganzen beperkt DEN HAAG, 17-7. Voortaan is de jacht op wilde ganzen .behalve de beschermde brand-, rot- en Canada ganzen, gedurende het tijdvak van 1 september tot en met 31 januari d.a. v. uitsluitend toegestaan tussen een half uur voor zonsopgang en des voormiddags 10 uur. Dit blijkt onder meer uit een in de Staatscourant gepubliceerde beschik king van de minister van landbouw en visserij, ir. P. J. Lardinois. Minis ter Lardinois vroeg destijds advies van de Jachtraad over de jacht op ganzen, naar aanleiding van het feit dat in het jachtseizoen 1967-1968 in Friesland ongeveer 2000 ganzen wa ren neergeschoten, waarvan alleen al in Terhoorne bijna 1000. De bewinds man achtte navolging van een der- gelijk afschot een bedreiging van de ganzenstand in ons land. Overeenkomstig het advies van de Jachtraad heeft de minister de jacht op wilde ganzen in het seizoen be perkt tot enige uren per dag. Kleuter omgekomen in braiideiitle roef VENl.O, 17-7. Terwijl het schip onder Belfcld nabij de stuw op de Maas voer, is brand uitgebroken in de roef van het sleepschip „Rose El- se" uit Millingen. De brand heeft het leven gekost aan het dochtertje van schiifpper L. van id'e Pol uilt Rotterdam en zijn echtgenote, die zich aan dek bevonden toen de brand uitbrak. Het ruim een jaar oude dochtertje van het jonge echtpaar sliep in haal bed je. Het brandende schip is on middellijk aan de oever gezet, waar na de vrijwillige brandweer van Baarlo het vuur heeft geblust. De roef is geheel uitgebrand. Het stof felijk overschot van het slachtoffer tje is donderdag door de rijkspolitie te water in' de uitgebrande roef ge vonden. Ofschoon de brand uitbrak tijdens een onweer dat op dat ogen blik boven Noord-Limburg woedde, is de oorzaak van de brand nog on bekend. DE AUTORIJSCHOLEN UTRECHT, 17-7. „Het door minis ter Bakker ingediende wetsontwerp inzake een wettelijke regeling van het autorijschoolwezen is een stap in de goede richting, maar zolang het behalen van een staatsdiploma voor het geven van rij onderricht niet ver plicht is gesteld - de grondwet stelt immers dat het onderwijs vrij moet zijn - kan men er nog niet het op timale van verwachten. Indien men dit alles echter ziet ter bevordering van een grotere verkeersveiligheid kan de maatregel worden toegejuichd hoewel de wet pas over twee jaar volledig in werking zou treden. Dit laatste is toch overbodig, omdat een snelle toepassing van de nieuwe wet alleen maar een gunstige invloed zal hebben". Aldus het commentaar van de heer A. de Jong .secretaris van de com missie van overleg autorijscholen in Nederland. ZIERIKZEE Bestrijding algengroei zwembad De Val Door het warme zomerweer van de laatste weken is de algengroei in het zwembad „De Val", vooral in het kikkerbadje en het ondiepe instruc- tiebad, zeer sterk toegenomen. Voor de bezoekers van het bad is dit niet gevaarlijk maar wel hinderlijk. Be strijding met chemicaliën helpt wei nig of niets. De gemeente wil deze hindernis graag zo klein mogelijk houden en daarom zal het bad wor den leeggepompt om aldus de algen te kunnen verwijderen, waarna het bad weer wordt volgepompt. Deze radicale wijze van bestrijding brengt echter met zich mee, dat het bad ge durende twee dagen, woensdag en donderdag 23 en 24 juli, niet kan worden gebruikt. Het gemeentebe stuur rekent er graag op, dat de vas te klanten van het bad begrip voor deze minder prettige maatregel zal kunnen opbrengen. Vondst muntjes De heer J. Schot B.Wz., bekend muntenverzamelaar, vond in een Westhoeks duindal, twee minuscuul kleine muntjes, die hij ter determi natie opzond aan het Kon. Kabinet van Munten, Penningen en Gesne den sténen. Deze week ontving hij de muntjes terug met de opmerking dat een exacte determinering niet mogelijk is gebleken. De muntjes zijn in dit „hol van de leeuw" onbekend. Gedacht wordt aan 14e eeuwse muntjes uit Vlaardingen of Frank rijk. BURGH HAAMSTEDE Openluchtbazar Wij vestigen de speciale aandacht op de openluchtbazar, die zaterdag 19 juli op de Ring te Haamstede zal worden gehouden. De opbrengst van deze bazar komt ten goede aan de Kon. Harmonie „Witte van Haem- stede". BROUWERSHAVEN Expositie schilderijen Ter gelegenheid van het optreden van het Kloetings koor, houdt de te Kloetinge woonachtige kunstschilder Gerard Menken een tentoonstelling van aquarellen en schilderijen in het koor van de hervormde kerk. De heer Menken is leraar tekenen bij het middelbaar onderwijs te Goes en te Vlissingen. Vokaal kerkconcert Op 20 juli a.s. organiseert de V.V. V. Brouwershaven een concert in de Nederlands Herv. Kerk te Brouwers haven. Het concert zal worden uit gevoerd door het Kloetings kerk koor o.l.v. Izaak Ruissen. Het koor trad reeds op voor radio en televisie terwijl de dirigent, de heer Ruissen, de leiding had van o.a. de samen zang in één van de televisie-uitzen dingen van „Zingend Geloven". Me dewerking aan he tconcert te Brou wershaven zal worden verleend dooi de solisten: Stoffel Gunst, orgel; Theo de Vin, dwarsfluit; Trudy van Mierlo, hobo. Het programma omvat o.a. werken van Joh. Seb. Bach, G. Fr. Handel en Jan Pietersz. Swee- linck. Na de pauze zal het gehele kerkgebouw worden verlicht door kaarsen die deze unieke sobere kerk een sfeervol aanzien verleent. 57. Falarso stootte een paar onverstaan bare klanken uit. Zijn gelaat was asgrauw cn hij beefde over zijn hele lichaam. Heer Jaspo en Presto waren nabij gekomen en wachtten vol spanning op liet ogenblik dat de schurk zou gaan spreken. „Spreek op!" snauwde Aram, terwijl hij eert dteigende- beweging fnet liet zwaard „Waar is de jonkvrouw Colean- Falarso .maakte een smekend gebaar. „Opop het eiland!" stotterde hij. „Er is haar geen leed geschied...." Heer Jaspo slaakte een zucht van ver lichting, doch Aram ging dreigend verder: „Wat zoekt ge hier?" Falarso wilde gaan spreken, doch ineens zag Aram een triomfantelijk licht in zijn ogen en op hetzelfde ogenblik kreeg de jonge ridder een dmv in zijn rug en een gedaante rende langs hem heen. Het was Birk, op wie niemand meer gelet had en die inmiddels was bijgekomen. Hij stormde de trap af en Falarso schreeuwde hem no: „Waarschuw de anderen!" OUDENBOSCH, 17-7. In het ruim tevaartcentrum van de volkssterre- wacht Simon Stevin in Oudenbosch zijn de eerste rechtstreekse signalen ontvangen van het ruimteschip Apollo-11 op weg naar de maan. Een aantal amateur-radioastrono men van de volkssterrewacht hebben in het kader van de eerste landing van de mens op de maan een ont- vangcentrum ingericht, speciaal be doeld om via de radio de ruimtereis te kunnen volgen. Toen het eerste contact tot stand kwam was de Apollo-11 ongeveer halverwege aar- de-maan. Hij maakte op dat ogen blik een hoek van precies 42,9 gra den ten opzichte van de aarde. De afstand was bijna 200.000 kilometer vanaf de aarde. De ontvangst van de door de as tronauten gesproken woorden was helder en duidelijk. Het gesprokene wordt op een band vastgelegd. Vermist kind blijkt verdronken HENDRIK IDO AMBACHT, 18-7. Het lichaampje van de 6-jarige Hen- ny Beertema, die sinds dinsdag ver mist werd, is vanmorgen drijvend aangetroffen in „De Noord" in zijn woonplaats. Het jongetje was dins dag, na spel aan het strandje ter plaatse, in de struiken gelopen en daarna niet meer teruggevonden. Daar hij last had van watervrees, nam men aanvankelijk niet aan dat hij te water zou zijn geraakt. Een grootscheepse actie werd ingezet door o.a. debrandweer, die met noodaggregaten het te doorzoeken terrein verlichtte. Naar de politie van Hendrik Ido Ambacht, meedeelt wordt een mis drijf uitgesloten geacht. DJAKARTA De Indonesische re gering hecfl 25 ton rijst naar liet eiland Socmba gezonden, waar 60.000 mensen als gevolg van een langdu rige droogte met voedselgebrek be dreigd worden. Er heerst ook pest. Vrijdag 18 juli Burgh-Haainstedc Ballonoptocht om 20.D0 uur. Ouwerkerk Hengelwedstrijd (kreken), 18.30 uux*. Camping „De Vier Bannen", concert „Nieuw Leven". Lampionoptocht plm. 21.00 uur, start bij caissons. Kampvuur om plm. 21.30 uur. Zaterdag 19 juli Haamstede Openluchtbazar Ring Haamstede van 2-10 uur. Ouwerkerk Jeugdviswedstrijd, 13.30 uur. Voetbalwedstrijd om 19.00 uur. Zondag 20 juli Brouwershaven Vokaal concert, kerkgebouw, 20 uur. Advertentie. KAAP KENNEDY. Het begin van de maanreis. Het moment van de lance ring van de Saturnus 5, die de Apollo-11 omhoog bracht. Terlenka/wol SIRJANSLAND Brand op perceel graszaad Donderdagmiddag brak brand uil op een perceel bouwland waarop graszaad gestaan had. In verband met mogelijke uitbreiding van de brand, werd de brandweer van Oos terland gewaarschuwd, die snel ter plaatse was. Met behulp van de spuitgasten en vele bewoners was het vuur echter snel geblust. BRU1NISSE Belangstelling van badgasten De afgelopen fraaie zomerweek is wel gebleken d'at Bruimdsse als bad plaats een beetje mee gaat tellen. Aan het zjg.n. stramdje .lag men rug aan ruig ite zonnebaden en honderden kinderen ploeterden, dm de boxen, door de tcnnelegger, de heer Beek man gemaakt, terwijl ouderen op hel vlot speelden. Langs honderden meters van de Grevelingendam stonden: auto's en tentjes in lange rijen, bevolkt met valcamlbiie houidend'e mensen. Bij hoog tij ikomlt die zanderige Krammerplaat ongeveer een meter onder water te staan. DODELIJKE ONGELUKKEN ZOELEN De 73-jariige heer A. M. Verbeek uilt ZoelGn i's in zijn woon plaats door ombekende oorzaak met zij.n bromfiets dn een langs de weg gelogen sloot gereden en verdron ken. EMST. Te Ernst, gemeente Epe, is die heer G. 'Boeve uit Ernst tijdfens het oversteken door een auto aan gereden en om het leven gekomen. WARDER. Op de weg Edam-Hoorn dn d'e gemeente Warder, i's een per sonenauto 'tij dans een anhaalmanaeu- v.rie rlh frontale botsing gekomen met een motorrijwiel. De bestuurder van die motor, 'de 20-jarige C. Th. M. Vijn U'it Wervershoof, overleed aan zijn verwondingen. AMSTERDAM. Door onbekende oorzaak 'is de 2Vz-jarige kleuter P. Mulder uiit Amsterdam iln 'het water aan de SToterweg terecht gekomen en verdronken. De moeder trof het kind. enkele minuten nadat ze het miste, levenloos din dé sloot aan. alle kleuren 2 voor 50|" Explosie in teut op eamjmig TERSCHELLING, 18-7. Donder dagavond laat deed zich een ontplof fing voor in een tent op de camping in Hoorn op Terschelling. Een Am sterdams echtpaar en een kind van vier jaar bevonden zich in de tent. De man was met een brandgevaar lijk wasmiddel een haarstukje aan het schoonmaken bij een brandende kaars. Door de ontploffing stond alles in lichterlaaie. Het echtpaar werd zwaar gewond met een helikopter naar het ziekenhuis in Leeuwarden vervoerd. Het kind lag in een slaapzak en werd niet gewond. Even een opmerking vooraf: de tragiek van oud papier-ophalerij is dat er vaak zoveel kranten tussen zitten en een krant ruikt niet alleen naar inkt, maar ook een beetje naar zweet en hij bestaat maar één dag. Dan komen vis- en groenteboer met royale gebaren om er hun spulletjes in te pakken en welke waarde heeft zo'n krant dan nog. Bijna niets. Een ander aspect van deze tragiek viel te bespeuren in het (goede) Nieuwer- kerk, waar de krantjes netjes lagen opgestapeld, om te worden afgehaald. Want dat gebeurt ook. Bazarbestu- ren, zwembadcomité's en allerlei verenigingen zijn er dol op, want heel veel kranten in bundels ver pakt, zijn juist weer wel wat waard. Een meneer had kranten. Veel kran ten en hij had er pakketten van ge maakt en die in de garage gereed gelegd. Synchroon met deze aktie viel het buiten zetten van de vuilnisemmer en daarnaast een krantig pak, groot en - zo op het oog - iets waard voor het goede doel, waarvoor de ophaal- stertjes zich zo inspannen. In het krantig pak evenwel zaten dierlijke resten, afkomstig van een slacht je dat de baas had gepleegd. Als daar zijn: kop, ingewanden en aanver wante artikelen. Feitelijk was het in concreto een papieren zak, maar en thousiasme wil wel eens nadelig zijn voor een objectievebeoordeling. De ophaalstertjes waren enthousiast en wisten niet (hoe konden zij?) dat het krantig pak bestemd was voor de vuilnisbelt en diende te worden op gehaald door de reinigingsdienst, die - ter plekke - zoveel zorgen door zijn organisatie doet (nu ja, doet; ze zijn er in ieder geval). En zo is het gekomen. De ophaal stertjes belden niet aan en infor meerden verder niet naar kranten- pakken, maar wierpen trots en vol daan de grote zak bij hun voorraad. Het is maar een incidentjemaar papierfabrieken hebben graag schoon papier, zonder stof of vuil en wc willen de riemen papier wel eens zien, ivaarin dierlijke afvalstoffen zijn verwerkt. „Ik had het kunnen begrijpen, maar liet geval ligt er", concludeert de papieren zakneerzetter. Voorlopig maar hopen dat het lekker door weegt.. Dat scheelt voor de centjes', want oud-papier ophalen is een hele toestand en zo kan er nog een mee vallertje in steken. Alaar als het font gaaf.' Het is al. met zovele dingen in het leven ,fr>' de. mooiste toe. Liefde bv. kan cc oase zijn, maar ooi: een fata mor gana. Maar dat heeft niets met pa- piernphnlen te maken. SCI! EREILANDM AN. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 2