Ji IPI DE ZIERIKZEESCHE COURANT Indonesische troepen verliezen terrein bij de Wisselmeren Nigeria wat soepeler tegenover het Internationale Rode Kruis De Joden in de Sow jet-Unie Amerikaanse steun aan strijd in Laos „Eerste voetstap" op de maan iets eerder? Soemba bedreigd door hongersnood Frankrijk wenst EEG-topconferentie Noodweer in West-Duitsland Rond de Loena-15 blijft het speculeren Handtekeningenactie voedselhulp Biafra ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. Vrijdag 18 juli 1969 -r:^vÊ 12* WAARIN OPGENOMEN h: In dit nummer: Bekistingen op sommige dijkstukken De zaak West-Irian DJAJAPOERA. 17-7. De Indone sische troepen verliezen terrein in het gebied van de Wisselmeren. De bevelhebber van de sterke strijd macht, die daar Is ingezet sinds het begin van de gevechten met opstan dige papoea's ruim drie maanden geleden, probeert nu z(jn mannen naar het Wagetadistrict en vandaar naar Enarotali te verplaatsen, zo meldt de correspondent van het A.N.P. in West-Irian. In Moeanemani, twintig km ten westen van Enarotali, bevinden zich nog steeds Indonesische eenheden, doch het huis van de plaatselijke re geringsambtenaar, dat voortdurend wordt beschoten is de enige plek die zij nog in handen hebben. Zij zijn geheel door met pijlen en bogen ge wapende papoea's omsingeld. Uit be trouwbare bronnen is vernomen, dat tot dusver vijftig Indonesische mili tairen zijn gesneuveld, doch militai re woordvoerders in Anajapoera wil len niet verder gaan dan „meer dan twintig". der waarschuwing naderende pijlen van de papoea's dan voor de kogels uit de min of meer ouderwetse vuur wapens, die tenminste nog een knal geven. Geen versterkingen? De militaire bevelhebber van West-Irian, brigade-generaal Sarwo Edhie, is ongetwijfeld bij machte zijn in paniek geraakte manschappen aan de wisselmeren met versterkingen te hulp te komen. Hij aarzelt zulks te doen omdat hij de zuiveringsacties niet de schijn van een grootscheep se militaire operatie wil geven. Voorts zou de Indonesische rege ring er niets voor voelen de aan dacht van de wereld te vestigen op een opstand in de woeste hooglan den op het moment dat in West-Iri an de „daad van vrije keuze" gaan de is. Intussen is het gehele gebied van de wisselmeren afgegrendeld. Er wo nen ongeveer 80.000 mensen, tien procent van de totale bevolking van West-Irian, niemand wordt daar toe gelaten zonder speciale toestemming van het militaire hoofdkwartier. Hervatting hulpverlening De plaatsen Timipa en IVIadio, die midden in het oerwoud liggen, zyn door de Indonesische troepen ont ruimd. De bevolking heeft gedreigd dat zjj vliegtuigen, die zouden probe ren te landen, zullen vernietigen. Vele in het gebied van de wissel meren gestaaoneerde papoea-politie- mannen heoben hun standplaatsen verlaten. Zij hebben zich bij de op standelingen gevoegd, daai-bij zoveel vuurwapens en munitie meenemend als zij konden. De Indonesiërs zijn echter veel bevreesder voor de zon- Man doodt mede-patiënt in inrichting DELFT. 17-7. In een plotselinge vlaag van agress^M'teiit nee ft de 22- jariige J. van der D. uit Den Haag, verpleegde iln d'e Delftse psychiatri sche linri'chtilng het Sint Joris Gast huis, zijn 37-jarige medepatiënt F. Boomkens uit Delft door wurging om het leven gebracht. De Hagenaar pleegde zijn daad op d'e slaapzaal. Een motief (i!s niet bekend. De itwee pabüëntien konden over het algemeen goed met elkaar opschieten. Eert verpleger van d'e inrichting ontdekte de moord. De verdachte is politie. Amerikaanse marine let op Russisch eskader WASHINGTON, 17-7. Het minis terie van defensie in Washington heeft meegedeeld dat de Ameri kaanse marine nauwlettend de be wegingen volgt van een Russisch es kader dat voor het eerst de Golf van Mexico is binnengevaren. De hele dag had het met een grote hoeveelheid elektronische appara tuur uitgeruste escortevaartuig „Thomas J. Gary" de vijf Russische schepen - een kruiser, een fregat, een torpedoboot jager en twee onder zeeboten - van dichtbij gevolgd. Het eskader, dat op weg is naar Cuba, kruiste circa 250 mijl ten noordwes ten van Key West. Voorts houden vliegtuigen drie Russische onder steuningsschepen, die op slechts 75 mijl uit de Amerikaanse kust voor anker zijn gegaan, in het oog. GENEVE, 17-7. „Zeer voldaan" over de eerste resultaten van zyn bezoek aan Lagos is de voorzitter van het internationale comité van het Rode Kruis, Marcel Naville, in Genève teruggekeerd. Hij heeft met de Nigeriaanse lei ders besprekingen gevoerd over de overdracht aan een federale instan tie van het coördinatiewei'k inzake de hulpverlening aan Biafra. Volgens Naville is de hoop gewettigd dat bin nenkort de hulpactie kan worden hervat. Hij hoopte echter niet dat men van hem verwachtte dat hij „een konijn uit zijn hoed toverde". Aan de hulpvluchten naar Biafra za ten heel wat moeilijkheden vast van politieke, praktische, technische, fi nanciële en zelfs meteorologische aard. Het zijn moeilijke onderhande lingen, zei hij. De sfeer van opperst wantrouwen die er tussen Nigeria en het internationale Rode Kruis hing begon echter te verdwijnen en dat was al heel wat, vond Naville. Chinezen hadden weer hun massale zwempartij HONG KONG. 18-7. Honderddui zenden Chinezen hebben donderdag weer deelgenomen aan massabijeen komsten en zwehpartijen ter herin nering aan Mao Tse Toengs legen darische zwemtocht over de Jangtse, drie jaar geleden. Zo doken in Woehan duizenden militairen de Jangtse in en trotseer den te Hengjang meer dan vierdui- zend soldaten en burgers de ruwe Hsiang-rivier. Radio-Peking noemde de dag „een gelegenheid om de mensen in herin nering te brengen dat voorzitter Mao ze gezegd heeft, dat ze zich door zwemmen moeten harden. Volgens regeringskringen in Lagos hebben de Nigeriaanse autoriteiten het Rode Kruis toestemming gege ven voor een nachtvlucht naar Bia fra, ter overbrenging van medica menten en aflossing van personeel. Ook zou Nigeria bereid zijn het ver voer van hulpgoederen over de ri vier de Cross te laten beginnen. Daarvoor liggen sinds half juni in Lagos al twee schepen gereed. JERUZALEM, 16-7. In de Sow- jet-Unie zijn vele Joden die toestem ming hadden gevraagd het land te verlaten, gearresteerd, gevangen ge zet of uit hun werkkring ontslagen, aldus heeft de Israëlische minister van voorlichting, Tisraël Galili in het parlement meegedeeld. Hij had hierover betrouwbare in lichtingen ontvangen. De minister legde de nadruk op ernstige ver slechtering van de positie van de Jo den in de Sowjet-Unie en hij be schreef de toezegging van de Russi sche premier Alexei Kosygin, dat de Joden die zich bij hun familie in het buitenland willen voegen, vrij zijn dit te doen, als „lege woorden". Bomaanslagen in Calcutta CALCUTTA, 17-7. In Calcutta zijn donderdag bomaanslagen gepleegd op de bibliotheek van de Ameri kaanse voorlichtingsdienst en het Amerikaanse visumkantoor. Drie personen werden hierbij gewond. De schade aan de gebouwen is zeer ge ring. De politie heeft de veiligheids maatregelen bij de Amerikaanse ge bouwen verscherpt. HOUSTON, 18-7. De mogelijk heid bestaat dat de Amerikaanse as tronauten Armstrong en Aldrin en kele uren eerder dan oorspronkelijk het plan was voet op de maan zet ten, zo heeft vluchtleider Clifford Charlesworth donderdagavond op een persconferentie meegedeeld. Dat zou dan wellicht maandag om 04.00 uur (Ned. tijd) gebeuren in plaats van om 07.21 uur. Gevraagd naar deze mogelijkheid verklaarde Charlesworth dat het vluchtplan voorzag in een periode van bijna tien uur van werken, eten en rusten in het maanlandingsvaar tuig na de landing op de maan. Als de bemanning echter voldoende uit gerust was en graag wilde uitstap pen en als alles in orde was met hun maanschip, dat behoorde het „niet tot de onmogelijkheden" dat ze hun historische stappen wat eerder zou den doen. 00.32 uur vannacht bevond de Apollo-11 zich 233.000 km van de aarde. Haar snelheid bedroeg toen nog „slechts" 4804 km per uur tegen 4889 km per uur een uur tevoren. Op dat moment begon de bemanning weer met een uitzending van televi siebeelden van de aarde. VIENTIANE, 17-7. Amerikaanse Moeong Soei steun aan de Laotiaan- strijd om de door Noordvietnamese en Pathet-Lao-troepen bezette stad straaljagers hebben donderdag bjj de se regeringsstrijdkrachten verleend. Moeong Soei is een strategische plaats, die op 160 km ten noorden van Vientiane ligt. Het verlies van de stad wordt door de regering in -Vientiane als een zware tegenslag beschouwd. In de felle strijd, waar bij de regeringstroepen bij hun po ging de stad te heroveren zware ver liezen leden, verloren de Amerikanen twee gevechtsbommenwerpers en twee hefschroefvliegtuigen. Het is de eerste maal, dat melding wordt ge maakt van Amerikaanse deelneming aan de slag om Moeong Soei, dat op 28 juni in handen van de Pathet- Lao-strijdkrachten viel. Officieel be staat de rol van de Ver. Staten in DJAKARTA, 17-7. Op het Inido- n'es'iïsdhe leiland 'Soemba worden! 60 duizend mensen met voedselgebrek bedreigd als gevolg van langdurige droogte gevolgd door overstromin gen). Er heerst 'bovendien pest, aldus het persbureau Anltara. PARIJS, 17-7. De Franse rege ring wenst een topconferentie van de zes landen van de E.E.G. om te be spreken over problemen zoals de toe lating van andere landen. Voor een intentieverklaring van de zes over toelating van nieuwe leden, zoals voorgesteld door de Nederland se minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, voelt de Franse regering minder. Minister Luns, die donderdag iri Parijs bespreikngen heeft gevoerd met premier Chaban-Delmas, de minister van buitenlandse zaken, Schumann, en staatssecretaris van buitenlandse zaken de Lipkowski, zei te verwachten dat Frankrijk reeds volgende week officieel een dergelijke topconferentie zal voor stellen. Laos uit verkenningen, waarbij de Amerikaanse vliegtuigen slechts vu ren wanneer zij worden aangevallen. DUSSELDORF, 17-7. Zware on weersbuien, slagregens en hagelstor men hebben donderdag in Noord- rij n-Westphalen en Rijnland-Pfalz voor miljoenen guldens schade aan gericht en een mensenleven geëist. In Altenrath bij Keulen werd een twintigjarige Belgische soldaat die op wacht stond door de bliksem ge troffen. In Bingen om Rhein voerde het regenwater aarde en stenen tot in de straten. De schade bedraagt 300.000 mark. Noodweer in Bad Hoenningen bracht het verkeer tussen Bonn en Wiesbaden een uur tot stilstand. Minister Luns naar Kameroen DEN HAAG, 17-7. De minister van buitenlandse zaken ,mr. J. M. A. H. Luns, zal op 29 juli in Yaoende, de hoofdstad van de bondsrepubliek Kameroen, het verdrag tekenen dat de voorlopige verlenging regelt van de associatie tussen de E.E.G. en 18 Afrikaanse landen en Madagaskar. Minister Luns is sedert 1 juli funge rend voorzitter van de ministerraad van de E.E.G. Een aantal functiona rissen van de Nederlandse perma nente vertegenwoordiging in Brussel bij de gemeenschappen, zal hem ver gezellen. Papier als dreigmiddel PRAAG, 17-7. Tsjechoslowaakse kranten en tijdschriften die niet pre cies doen wat de communistische partij zegt, kunnen zonder papier komen te zitten Dit blijkt uit een artikel in „Rude Pravo', het blad van de Tsjechoslo waakse communistische partij, ge schreven door Jaroslav Havelka, de directeur van het voorlichtingsbu reau in Praag. De staat, aldus Havel ka, zal meer te vertellen moeten krij gen bij de distributie van papier. „Et- zullen maatregelen genomen moeten worden om ervoor te waken dat de verdeling van het papier in overeen stemming is met de sociale beteke nis van de diverse bladen. KAAP KENNEDY, MANCHES TER, 17-7. Het uitblijven van me dedelingen over het doel van de Sowjetrussische Loena-15 blijkt toch verwarring te veroorzaken. IJMUIDEN. Een lid van de mijnopruimingsdienst is hier bezig met het on schadelijk maken van een deze week in lJmniden gevonden vliegtuigbom. Voor de demontage moest - met het oog op de veiligheid - een hele stads wijk worden geëvakueerd. LEIDEN, 17-7. Een door vier studenten van de katholieke studen tenparochie in Leiden georganiseer de handtekeningenactie voor voed selhulp aan Biafra heeft 34.500 hand tekeningen opgeleverd. Deze handtekeningen zullen dezer dagen, tegelijk met een aantal brie ven waarin wordt aangedrongen op een uiterste poging van Nederland tot het doorbreken van de bestaan de impasse in de voedselhulp aan Biafra, aan minister Luns worden aangeboden. De actie werd ingezet ter onder steuning van het dooi' de Joint Church Aid, de gezamenlijke hulp verlenende kerken, geopperde plan om een derde neutrale mogendheid garanties te laten stellen voor een voedselluchtbrug vanaf neutraal ge bied. De initiatiefnemers van de ac tie menen, dat een principiële be reidverklaring van Nederland om deze taak op zich te nemen, van niet geringe betekenis kan zijn voor het snel weer op gang komen van de hulpverlening. De Britse geleerde sir Bernard Lovell, de directeur van de radio sterrenwacht te Jodrell Bank, zei donderdag dat hij nog steeds gelooft dat de Loena-15 stukken van de maanbodem gaat halen, ondanks de bekendmaking van Moskou eerder op de dag. Radio Moskou had gezegd dat de Loena-15 in een baan om de maan was gegaan, en uit de bewoor dingen meende men te mogen opma ken dat er geen poging zou worden gedaan om het ruimteschip op de maan te laten landen. „De Loena-15 is een kunstmatige satelliet van de maan geworden", zei de Russische omroeper woordelijk. Dat is donder dagochtend met de radiotelescoop van Jodrell Bank ook vastgesteld. „We hebben er weinig houvast aan, maar ik kan me niet indenken dat de Russen hun ruimteschip in dit sta dium in een baan zullen laten, om dat er op die manier maar betrek kelijk weinig meer te weten is te ko men", zei Lovell. neemsters aan de Nijmeegse Vier daagse hebben het dit jaar - door het warme weer - bijzonder zwaar. De foto toont het legioen op de der de dag, toen de route leidde over de heuvels bij Groesbeek. Dit nummer bestaat uit '10 pagina's Het is met de ware liefde als met spookverschijningen: de gehele wereld spreekt ervan, maar weinigen hebben haar gezien. Meer wind Verwachting tot zaterdagavond: Veel bewolking en op de meeste plaatsen droog weer; tot matig of vrij krachtig toenemende wind tus sen zuid en zuidwest; ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Voor zondag: Aantal uren zon: 5 tot 12. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent- Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. 19 juli. Zon op 4.43. onder 20.49. Maan op 9.52, onder 22.41. 20 juli. Zon op 4.44, onder 20.48. Maan op 11.07, onder 22.51. 21 juli. Zon op 4.45, onder 20.47. Maan op 12.24, onder 23.01. Eerste kwartier: 22 juli te 13.10. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 19 juli 6.14 v.m. 20 juli 6.44 v.m. 21 juli 7.18 v.m. BROUWERSHAVEN: 19 juli 5.51 v.m. 20 juli 6.25 v.m. 21 juli 7.02 v.m. Doodtij: 24 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 18-7. Het K.N.M.I. deelt mede: De minder warme lucht, welke donderdag ons land binnenstroomde, verdrong de zeer warme en vochtige lucht verder naar het oosten. Dit binnendringen van de minder warme lucht werd veroorzaakt door een uit loper van het Azorgenhogedrukge- bied, dat via de Britse eilanden naar het vasteland trok. Intussen is ruim 1000 kilometer ten westen van Ierland een diepe oce aan-depressie aangekomen, die in noordoostelijke richting verder trekt, waardoor ook in onze omgeving wat meer wind zal komen. Om deze de pressie wordt met zuidwestelijke winden tamelijk warme en vochtige oceaanlucht naar west-Europa ge stuwd. Een frontensysteem dat de voorste begrenzing van deze lucht vormt en boven Ierland veel bewol king en regen brengt, zal het ko mende etmaal verder naar het noord oosten opdringen. De hierbij beho rende regenzone zal waarschijnlijk in hoofdzaak ten noorden van ons land voorbijtrekken. 18.20 n.m. 18.50 n.m. 19.27 n.m. 18.13 n.m. 18.47 n.m. 19.25 n.m.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1