Chefarine „4" doet wonderen bij pijn of griep! AGENDA mondragon Oorkonde en insigne /an Z.L.M. voor pionier H. van Toledo De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. STREEKNIEUWS Apollo-astronauten zijn vol vertrouwen in het welslagen a Caiïu^ët. gptd idee! mmeev?ini/ity. mui? zwtih.ee.JtfAbwMMfc tuftel. zestammta Cauucte. zéseweet eemtafoi OWOfflO SPROOKJE Vc«'11m-wo"«'ii lunil- en tuinbonwersleven HAAMSTEDE, 14-7. Eén van de oudste agrariërs uit de Westhoek, die" kan bogen op pionierswerk in de fruitteelt en daarnaast een rijke land- bouwervaring heeft op duingronden, heeft de beloning voor al zyn werk gekregen in de vorm van een oorkonde met insigne van de Z.L.M., dat uitgereikt wordt na 50 jaar lidmaatschap. De kringvoorzitter van de Z.L.M. de heer A. J. G. Doeleman reikte - in aanwezigheid van de voorzitter en vice-voorzitter van de Coöp. Landbouw vereniging „C. et C.", de heren M. O. Hanse en M. J. Steur, de onderscheiding uit aan de heer II. van Toledo, die welgeteld 52 jaar lid is van de Z.L.M. „Gezien de voortreffelijke kwali teiten als agrariër aan de land- en tuinbouw in de Westhoek bewezen". Zo motiveerde de heer Doeleman de onderscheiding. De halve eeuw lidmaatschap hield voor de onderscheidene impliciet in de begeleiding van de ontwikkeling van het gebied ten noorden van het duinencomplex „Het Zeepe", vroeger bekend als „de polder", een kale op pervlakte van ongeveer 500 ha zwart „klapzand". De kale polder werd een gebied met goede boomgaarden; het vliegveld paste er in en er kwamen honderden zomerwoningen. Kans te Haamstede Geboortig uit Oostvoorne als telg uit een kinderrijk gezin, waren er voor de heer Van Toledo weinig kan sen op de boerderij. Hij toog in 1913 naar het Westland en deed te Kwintsheul de nodige ervaring'op in de tuinderij. Hij moest er nard wer ken, maar leerde en verdiende „dus" niets. In 1914 kreeg Van Toledo zijn kans op 52 ha grond (en oude gebouwen) te Haamstede van de heer J. Mulock Houwer. Een vorige eigenaar was failliet gegaan. Het betrof hier de boerderij aan de Kloosterweg, waar thans de heer C. Boot een landbouw- en veeteeltbedrijf heeft. „Bar zuur" Een vijftal heren - o.w. notaris Korteweg - had deze gronden ge kocht en hoewel de heer Van Tole do ontdekte dat de gronden „bar zuur" waren, besloot hij toch te blij ven en het avontuur te beginnen. KERKNIEUWS Ned. Hei'v. Kerk OUWERKERK. Het verjarings fonds der Ned. Herv. Kerk heeft over de maand juni f 115 opgebracht. OUWERKERK. Door 93 lidmaten is bijgedragen ten behoeve van de Generale Kas f 443. Ger .Gemeente Oosterland Donderdag 17 juli: ds. J. van Vliet, te Aagtekerke (7.30 uur). Kandidaat R .Boogaard uit Nisse, die een beroep heeft ontvangen van de Ger. Gemeente alhier, heeft hier voor bedankt. DODELIJKE ONGELUKKEN WINTERSWIJK. De 21-jarïge L. G. J. Bronkhorst uilt Meddo (gem. Winterswijk) os in de nacht van zon dag pp maandag op de Ruurloseweg nabij de 'grens van de igemeent'ei Eibergen met zijn motor tegen een boom 'gereden. Hij was op slag dood. KATTENDIJKE. De 22-jarige A. L. Huiissoon en de even oude J. Ver- hulst, 'beiden uit Colijnsplaat, zijn in de nacht van zondag op maandag op de provinciale weg in Kattendijke om het leven gekomen doordat de auto waarin zij zaten van de weg raaikte en itegen een 'brugleuning reed. HORST. Het zevenjarig meisje A. G. M. Hegger ds op de Tiercray- seweg fin Horst verongelukt. Het mei'sje, dat op 'die filets was, verzuim de voorrang te 'geven aan een per sonenauto. Zij werd door de auto. aangereden en overleed ter plaatse. TILBURG. Tijdens ihet overste ken van de Riingbaan-Zuid in Til burg, ter 'hoogte van de Broekhoven- seweg is maandagochtend een man van 25 (tolt 30 jaar met zijn rijwiel onder een itrekker mét aanhanger terecht gekomen en op slag gedood. Het bleek een Turkse gastarbeider. HELDEN. In de vorige naCht is de 22-janilge bromfietser P. Verrijth uit Zevenum op de weg onder Hel den itn botsing gekomen met een te gemoetkomende personenauto. De bromfietser werd zwaar gewond naar het ziekenhuis ite Venlo ver voerd, waar hij aan de opgelopen verwondingen is 'bezweken. BERGEIJK. Maandagmiddag raak te om ongeveer 4 uur de 26-jarige gehuwde G. Daas uit Bergeijk be kneld tussen een vrachtauto en een autobus. De heer Daas liep dusda nige verwondingen op dat hij in het ziekenhuis >m Eindhoven is overle den. Eerste kennismaking De eerste kennismaking met de nieuwe grond viel niet mee. De „he ren" echter voorspelden dat de gi-ond toekomst had en - zonder het zelf te weten - kregen ze daar gelijk in en hoe. De Eerste Wereldoorlog be tekende een onderbreking, maar in 1919 kon het ontginningswex-k be ginnen. Er kwamen een nieuwe wo ning, een arbeiderswoning en een modeine schuur en zes ha fruit werd aangeplant. Op veel tentoonstellin gen werd het gekweekte fruit be kroond. Het ontginnen gebeurde met de spa, soms tot 1.10 m diep. Het kostte 50 cent per xoe en men kon vier roeden per dag doen. Er kwam vee op de boerderij en Van Toledo zaaide veel rogge en lupinen. In zijn naaste omgeving (1926-1936) speelde zich het drama „De vennoot" af. waarbij een half miljoen in het zwarte zand verdween. Deze grond - 400 ha - kwam by de heer Van Toledo in beheer voor drie cent per m- (nu „doet" dezelfde grond f 40,- per m-. In die periode had hij 1000 kippen, 6 ha goed fruit, 100 beesten en 30 melkkoeien en vele hectares goed ge cultiveerd land. Dit alles werd be heerd zonder baas of boekhouder, want Van Toledo deed alles zelf en alle zakelijke spullen zitten nog in zijn archief. Recreatie Na de vaste verbindingen ging het de recreatiekant op en stilaan werd de heer Van Toledo bemiddelaar bij gi-ondaankopen en taxateur. Hij werd dijkgx-aaf van de Westex-enban, was bestuurslid van talrijke verenigin gen, medeoprichter van de Proeftuin en bestuurslid van de Z.H.E. Veel werk verrichtte hij ook voor de fruitteeltpiopaganda. In de crisisja ren was hij in breed organisatorisch verband een leidinggevende man. Deze wetenswaardigheden vertel de de onderscheidene na de uitrei king van de oorkonde en het Z.L.M.- insigne, waarvoor hij hartelijk dank zegde. Twee doden op niet beveiligde overweg Den Bosch UTRECHT. 14-7. Op een niet be veiligde overweg aan de Pepersteeg in Den Bosch zijn vanmiddag om streeks 3 uur een bromfiets met duo- passagicre onder een passerende rei zigerstrein terechtgekomen en vrij wel op slag gedood. De bromfiets werd bestuurd door de 31-jarige mevrouw H.J. van den Boogaart-Hombeigen uit Den Bosch terwijl haar nichtje, de 16-jarige sohaensbiklsfor mej. M .N. Damen uit Waalwijk, achterop zat Volgens de pcli-ït'üe 'in Den Bosch is vermoedelijk onoplettendheid oorzaak van het on geluk -geweest De reizigerstrein di'e 'bij het onge luk betrokken raakte, was onderweg van Nijmegen naar Roosendaal. De Nijmeegse Vierdaagse van start NIJMEGEN, 15-7. Dinsdagmorgen omstreeks half vijf zijn de eerste wandelaars vertrokken d!n de Vier daagse van Nijmegen, waarvoor diiit jaar 15.901 'inschrijvingen zijn bin nengekomen. De i*oute voert op de eerste dag door de Betuwe vli'a Bern mei, Hui zen, Zuid-Arnhem en Eist. Geval van steunfraude TILBURG, 14-7. Tegen 14 Ti'l- burgers is 'procesverbaal opgemaakt wegens steunfraude. De mannen 'haddien tegenover de gemeentelijke sociale di'Jenst, waarvan zij wegens werkloosheid1 uitkering ontvingen, verklaard geen verdiensten te heb ben, 'terwijl dk wel het geva'l was. Gezamenilijik vei~z wegen zij (ruim f 26.000,-, waardoor de sociale dienst een 'bedrag van f 16.500 ten onrechte aan de 14 uilfckeerde. Poliogeval in Nicnwlekkerland NIEUWLEKKERLAND, 14-7. Te Nieuwlekkerland is polio geconsta- teerd bij een jongen van 9 jaar. Het kind is in een ziekenhuis in Rot terdam opgenomen. De bevolking zal in de gelegenheid worden gesteld op advies van de ge neeskundige inspecteur van de volks gezondheid vaccin tegen bestrijding der ziekte in te nemen. Dat zal ge beuren vrijdag, zatei'dag en maan dag a.s. Weer vogels stookolieslachtoffers EMMELOORD. 14-7. Honderden vogels zijn het slachtoffer geworden van de zware stookolie die uit de gezonken Rotterdamse tanker Livo- na is gestroomd. Deze tanker sloeg tijdens de storm van vorige week maandag lek tegen de in aanbouw zijnde brug tussen de Nooi-doostpolder en Oostelij k-Flevo- land en zonk ter plaatse in het Ke- telmeei*. Een dertigtal witte zwanen en meer dan 200 eenden en futen, die met de olie in aam-aking zijn ge weest, zijn tot nu toe gevangen. De dieren zijn voor i-einiging overge bracht naar de stichting voor vogel- olieslachtoffers in Vlaardingen. Nog regelmatig worden met olie besmeur- de vogels gevonden. Zij worden over- gebi-acht naar het diei-enasiel in Marknesse. In de Noordoostpolder is een fonds gevormd om dit reddings werk financieel mogelijk te maken. Vier middelen in één tablet - waaronder het betrouwbare maagmiddel Chefarox - helpen snel en... doen wonderen l trein reed na 40 minuten vertraging het Bossche station binnen. De ma chinist bleek teer. echter niet meer in staat de (trein nog verder te be sturen en aangezien er op dat mo ment geen anldere 'treinbestuurder aanwezig was, moest de 'brein uilt de dienst worden genomen. De reizi gers brein van Den Bosch naar Nij megen liüep nog 25 miinuten vertra ging op. Russen willen V.N.- troepen in M.-Oosten NEW YORK, 14-7. Het jongste plan van de Sowjet-Unie voor een regeling van het conflict in het Mid den-Oosten behelst o.m. de legering gedurende vijf jaar van V.N.-ti'oepen aan de grenzén van Israël en de Arabische landen, zo is uit welinge lichte bi*on in New York vernomen. Het plan is voorgelegd aan de Vei'. Staten, Engeland en Frankrijk na dat president Nasser de Amerikaan se voorstellen had verwox;pen. Het Russische plan, volgens Washington een tegenvoorstel, bevat twaalf pun ten. Behalve de legering van V.N.- conlingenten vooi'ziet het in het zen den van V.N.-waarnemers die toe zicht zouden moeten houden op de terugtrekking van Israëlische troe pen uit de bezette Arabische gebie den. Meisje gedood dooi* trein 's-HERTOGENBOSCH. 14-7. De 16-jarige scholiere mej. T. van Leeu wen uit Ooyen (gemeente Lith) is op het station in Den Bosch om het le ven gekomen bij een poging nog de trein te halen. Het meisje probeerde vanaf het perron nog in de reeds rijdende stop trein Den Bosch-Eindhoven te sprin gen. Zij kwam daai'bij ten val en raakte tussen terrein en pei-ron be klemd. Het slachtoffer overleed ter plaatse. De 111 aanreis op de t.v. HILVERSUM, 14-7. De N.O.S.- televisie en radio zullen d'e ma an reis van d'e Apollo 11 in een igroot aan tal uitzendingen vrijwel op de voet volgen. De tel'evlisi'eprograma's zul- 1 enlhijwa alle 'in. 'kleur worden 'uit gezonden. Slechits de (reportages uit het miaami'andliinigsvöerfcui'g, de repor tage van de landing op 'de maan en een viertal 'inleidende programma's uiit d'e studio worden ifn zwart-wit uitgezonden. AJl'le uitzendingen - met uitzondering van de voorbe schouwing op 15 juli - zullen ge schieden vi'a Nederland 'I. De lancering van d'e Apollo 11 (vastgesteld op 14.32 uur) .is woens dag 16 juli te zien in een program ma van 13.15 uur tot 15'.30 uui\ Limburg zou dertien gemeen ten krijgen DEN HAAG, 14-7. Gedeputeei'de Staten van Limburg wensen de be staande 62 gemeenten van Zuid- Limburg op te heffen en te vervan gen door dertien nieuwe gemeenten, aldus blijkt uit een brief aan de Kroon, waarin de regering wordt verzocht een hiertoe strekkend wets ontwerp bij de Tweede Kamer in te dienen. ZIERIKZEE Auto contra motor Op cte hoek M ulockstraat - Cau- straat vond een botsing plaats tus sen een auto en een motor. De mo tor weid bestuurd door A. v. W. te Zaierikp.ee en als duopassagier reed mee A. M. F. te Nooidgouwe. De personenauto weid bestuurd door L. J. A. te Amsterdam, die aan de van rechts komende motorrijder geen voorrang verleende. Een botsing was het gevolg, waarbij zowel de motorrijder ais de duopassagier ge wend werden. Zij behoefden echter riet naar hot ziekenhuis te woiden overgebracht. De beide voertuigen liepen schade op. De politie stelde een onderzoek in. SCHARENDIJKE Concert „Nu met Hope" Zaterdag jl. gaf het muziekkorps „Nu met Hope" te Bruinisse, met de drumband een concert in de tent. Na zich op het havenplateau te heb ben opgesteld, maakte het korps met pittig spel zijn entree in het doi'p. Na een rondgang gaf de drumband een show op het dorpsplein. Nadat het muziek.koi-ps door wethouder M. L. Hoogenboom was verwelkomd, volgde de uitvoering van verschil lende muzieknummers .waarbij ook de drumband zijn medewerking vex-leende. De aanwezige belangstel lenden genoten van het gebodene, hetgeen tot uiting kwam in een spontaan applaus. OUWERKERK Concert op kampeerterrein Ais. vrijdagavond 18 dezer vindt iin bet 'kader van de V.V.V.-evene menten op de camping „De Vier Bannen" een concert plaats. Diit zal worden verzorgd door de plaatselijke harmonie „Nieuw Leven", tesamen met de zustervereniging „Crescendo" te Dreischor. In aansluiting hierop is er een lampionoptochit, kampvuur, etc. OOSTERLAND Collecte „Valkenheide" Ten batte van de Stichting „Val kenheide" ite Maarsbergen werd' in het (tweede kwartaal van dit jaar hi'er 'ter plaaltse gecollecteerd .met de 'bakende busjescoLlieote door de jon gedames Mailde de Jonge, Rian Kwaak, Miieneke de Laiter en Nellie Mol de som van f 55,94. De leiding berustte bij mevr. H. vatn der Wierf- Nouwen. Een dankwoord aan dege nen, idiLe wekelijks dit werk willen gedenken en aan de leiding en de colledtaniten, is niet misplaatst. BRUINISSE Het mosselfeest Er behoeft nu wel geen twijfel meer te bestaan over het dooi'gaan van het mosselfeest. Integendeel, de week van 28 juli tot 2 augustus zal te Bruinisse een feestweek worden, met sportwedsti-ijden en sportvisse- rijwedstinjden, met als hoogtepunten de wielerwedstrijd op 30 juli en vlaggetjesdag van de vloot op 1 en 2 augustus. Ook voor de jeugd zullen in die week diverse evenementen woiden georganiseerd. Het ligt in de bedoe ling dat ook de middenstandstent weer zal worden geplaatst. Jongensclub maakte geslaagde vaartrip De jongensclub te Bruinisse maak te voi'ige week een x-eisje, dat on danks het minder gunstige weer toch uitstekend is geslaagd. Maandagmorgen vei-trokken de jongens met de Bru 3, van schipper H. Schot uit de haven van Bruinisse. De storm van maandagmiddag kon in de Biesbos (eei*ste doel van de tocht) woiden afgeketst. In Made en Drimmelen werd de gi-ote jachtha ven bewonder-d; later wei'den in het Slot Loevestein talrijke historische bijzonderheden opgehaald. Dinsdagmoi'gen waren allen pre sent in het zwembad te Tiel en wei'd aan de Tielse badmeester gedemon streerd, hoe goed de Bruse jeugd kan zwemmen. Als men de Maas afzakt, of liever stroomopwaarts vaart, komt men in Nijmegen. Ook deze stad werd bezichtigd, evenals Arnhem, waar men niet alleen Burgers Die renpark ,maar ook nog een reizend cii'cus bezocht. In Rottei-dam werd het Scheep- vaai'tkundig en Luchtvaartkundig Museum bezocht, en een tochtje ge maakt met de meti'o. De afspraak was. terug naar de Leuvehaven per voet, maar dat bleek nogal moeilijk. De metro deed het aanmerkelijk vlugger om bij het Centraal Station te komen, dan de jongens die van Centraal de Leuvehaven moesten ti'achten te vinden. Vrijdagmiddag de tei'ugtocht van Rotterdam naar Bru, een oponthoud van enkele uren voor de Volkerak- sluizen deed op het laatste ogenblik het reisschema nog in de war lopen, maar de leidei's, de heren de Koning en Schot hebben de Bruinisser jon gensclub toch maar een heerlijke tocht laten maken. DIVERSE BERICHTEN Drie Fi'anse alpinisten zijn bij een val in de Franse Alpen in de buurt van Grenoble om het leven gekomen. Bij het beklimmen van de 3800 meter hoge Boutertop maakten twee beig- beklimmers een val van 800 meter; zij waren op slag dood. Rhodesië heeft zijn banden met Engeland maandag formeel verbro- keu xnet het neerhalen van de vlag op het gebouw van de Rhodesische missie by Trafalgar .Square in Lon den. LONDEN. Een van Engelands suc cesvolste popgroepen - Dave Dee, Dozy, Mick and Tich - valt in sep* tember uiteen .Dave Dee gaat alleen door. Een meningsverschil over de verdere muzikale koers is de aanlei ding tot zijn stap. De groep is acht jaar bijeen geweest JORHAT. Door overstroming van d'e ïvvier Disang zijn 10.000 men sen dakloos 'geworden en as de voor naamste hoofdweg door Assam ten zuiden van Dribugarh afgesneden. De bewoners van Sibsagar zijn ge- waarschuwd dat zij mogelijk zullen mooter, evacueren. De rivjer is een zijitiaik van (de Brahmapootra'. MER A UK E. In het district Mo- rauke op West-Ir:an zijn de voorbe- reidringen getroffen voor de eerste „moesjawara-bijeenikomst". De 175 ventegenwooiidigei'S van de 146.000 inwoners van liet cV strikt werden grootscheeps ontvangen met vlaggen, reukwater en strandversieringen. MUNCHEN. Met vier hamerela- gen i's maandag op het Oberwiesen- fel'd 'in Munchen de grondsteen ge legd) voor .de bouw van de akkomo- datl'i'e van de twintfiigate Olympische Spelen, d'ic ain 1972 in de hoofdstad van Beiieren worden gehouden. DJAKARTA. De Nederlandse am bassadeur 'in Djakarta, mr. Hugo Scheltema ,is samen met de ambas sadeur van Australië en Thailand in gezelschap van de Indonesische mBrailster van buitenlandse zaken Adam Malik naar West-Irian ver trokken. EXETER. Bij een botsing tussen een vraeht'aruito en vier personen auto's op een drukke weg aan de 'kust van Zuliidwest Engeland zijn 4 mensen om het leven gekomen. Elf gewonden zijn naar een ziekenhuis gebracht. DAX. Bij eén verkeersongeluk op een grote verkeersweg dn de buurt Oastet iSn 'het departement Landes in Frankrijk zijn zes mensen om het le ven gekomen.en twee zwaar .gewond. De slachtoffers zouden Spain j aarden- geweest zijn. ROME. President Giuseppe Sara- gat van Italië heeft premier Maria no Rumor verzocht een nieuwe re gering te vormen. Rumor heeft het verzoek in beraad genomen, zo staat in een officiële verklaring van het quirinaal (het bureau van de presi dent). Dinsdag IS juli Zierlkzee Grote kerk, 8 uu Jansz. Zwart. Ets van Rembrandt ontdekt? BRISBANE (Qld.). In Toowoomba dn Queensland is een ets ontdekt die mogelijk afkomstig is van Rem- bx-andt en die in dit geval een waax-- de van een 100.000 dollar oftewel 400 duizend gulden zou vertegenwoordi gen. Garnizoensplaats van koning Josia gevonden JERUZALEM, 14-7. In het oos- lelijk stadsdeel van Jeruzalem het „vroegere Jordaanse deel", zijn de overblijfselen gevonden van een fori, waarschijnlijk daterend uit het jaar 600 voor Christus. Archeologen van het Israëlisch departement voor oudheidkunde hebben vastge steld dat hel hier een van de garnizoensplaatsen betreft van koning Josia. Bijzonderheden omtrent dit fort kan men te rugvinden in het boek van de profeet Jeremia. De plaats waar men de belangrijke ar cheologische ontdekking heeft gedaan draagt de naam „De Franse heuvel". In het uitbrei dingsplan voor Jeruzalem is op deze plaats een park geprojec teerd. De reis naar de maan KAAP KENNEDY, 15-7. De Apol lo-astronauten Armstrong, Aldrin en Collins hebben zich maandagavond, anderhalve dag voor hun vertrek naar de maan, op een persconferentie vol vertrouwen uitgelaten over het welslagen van de onderneming. Ove rigens zouden naar hun mening al leen al een geslaagde landing, zon der uitstappen, en een veilige terug keer de vlucht tot een succes ma ken. Neil Armstrong, die fungeert als commandant en als alles goed gaat als eerste mens voet op de maan zet, acht voor de hem toevertrouwde taak de kans van slagen tachtig procent een redelijke schatting, zei hij, als rekening wordt gehouden met de doelen die wij ons hebben ge steld. Angst was voor de ruimte vaarders „geen onbekend gevoel", maar daar was nu geen sprake van, alleen maar van een zekere gespan nen afwachting. Ondanks de inten sieve ti'aining wai'en ze „niet. over matig vermoeid". Vergeten man Michael Collins, die tijdens de fase van de maanlanding alleen in het moedei'schip „Columbia" om de maan zal cixkelen en door een jour nalist „de vei'geten man' 'wei'd ge noemd, „beklaagde" zich erover dat de Apollo-cabine niet met een tele visie-ontvanger is uitgerust. Hij zou nu een van de weinige Amerikanen zijn die de „maanwandeling" van Armstrong en Aldrin niet konden gadeslaan. „Bewaren jullie alsje blieft tenminste de film voor me. die wil ik namelijk gi'aag zien", zei Col lins, die overigens een uiterst be langrijke rol zou gaan spelen ingeval het maanlandingsvaartuig bij de te rugkeer niet op de vastgestelde ren- dezvous-hoogte van 110 km. kan ko men. Collins kan dan, naar hij uit eenzette, de Apollo-cabine lot op minder dan 15 km. van het maan oppervlak brengen en daar proberen de „maanspin" met Armstrong en Aldrin op te vangen. Excursie naar de broedgebieden der zilvermeeuwen. Start: Pompstation, A. v. d. Weijdeweg, 19.15 uur. Woensdag 16 juli Wijnfeest en „Miss Tourist"-verkie- zing om 9 uur. Vrijdag 18 juli Ouwerkerk Camping „De Vier Bannen", concert „Nieuw Leven". Advertentie Israëlische militair hejeweken TEL AVAV. 14-7. De Israëlische mdliitaiiir, diie 'de Bgyptenaren. bij hun 'aariva'l van vorige week donderdag op Port Taufi'k .lcrijjgsgevainigen maakten, liis aan zijn veirwondiimigen 'bezweken. Dit 'heeft een militaire woordvoerder zondag in Tel Avitv bekend gemaakt. Israël heeft d'ilt be richt vlia het Internationale Rode Kruiis ontvangen met de mededeling dat (het hj'k maandag door Egypte aan de Israëlische autoriteiten zal worden overhandigd. Het aantal ge sneuvelde Israëlische rmilii'tadren als gevolg van de Egyptische aanval op Pc-rt Tan Dille iis nu geslegen to l zeven. o De Belgische autox-iteiten hebben toestemming gegeven een nieuw vac cin tegen ï-ode hond (rubella) in Bel gië in omloop te bx-engen. Er zijn talloze voorbeelden in het verleden van de wijze, waarop de politiek de liefde doorkruisen en be moeilijken kan, maar - nu na zoveel jaar - is het nog boeiend kennis te nemen van de verloving van de Duitse prinses Victoria Louise en de hertog prins Ernst August van Cumberland. Twee mensen uit 1913 uit twee zeer verschillende werelden, die even de handen voor de ogen hielden om de dreigende wolken van de komende wereldoorlog 1 niet te zien .Het was de laatste idylle voor dat een ander tijdperk begon. Men zal als Duitse in die tijd tegen een prins oplopen in het uniform van of ficier van het Pruisische regiment Zielhen-huzaren, maar gelieerd aan het Engelse hof. Deze week stuitte ik in een oud tijdschrift op hun (toen al) foto-verhaal, een laat, gek sprookje, nog omhangen met het vreugde-aureool van de eeuwwisse ling, dat maar een paar jaar verwij derd was van de dodendans bij Ver dun en de mateloze i'erschrikking van het Argonnenwoud. Het huwelijk gaf aanleiding tot hoffeesten te Berlijn en „alles" uit die tijd was er; konina Georg V van Engeland en de koningin, czaar Ni- colaas van Rusland. Lichtgelovigen zullen (in stilte) nog gehoopt hebben dat - na zo'n x>erbroederingssprookje - vechten niet meer mogelijk was, maar dat sprankje hoop zou ijdel blijken. Ondanks zelfs de merkwaar dige verkleedpartij die de toenmalige machthebbers der wereld den volke toonden. De Duitse keizer had een Russisch uniform aangetrokken en reed met zijn gast de tsaar van liet Berlijnse Anhalter-station naar het keizerlijke slot. De Engelse koning arriveerde aan een ander station en in die tussentijd had de keizer juist tijd zich in En gels uniform te steken om zijn gast van overwater af te halén. En wat tekende de toenmalige ver slaggever op van het jeugdig paar: „het vriendelijk lachend gezicht van de prinses en dc minzame houding van den jongen hertog verhoogden dc geestdrift van het publiek"'. Bij dit alles toch een gecompliceerde si tuatie verpakt in een wolk van be- driegclijke schijn. Juist omdat het zo onbegrijpelijk „passé" is en we „ach ter de dingen" staan, geeft zo'n plaatjesverhaal nog een duidelijke steek van wantrouwen, dat onze eeuw zal blijven kenmerken. De dui zendste door de gevluchte keizer te Doorn gekapte en gezaagde boom, stond toen nog wel overeind, maar zoveel bomen (gewone en menselij ke) zijn gevallen. Maar de prinses lachte vriendelijk en de prins deed minzaam, maar het is alles verstijfd en verstrakt in het omkeerjaar 1914, toen de weg waarop geen terug was, werd betreden, SCHIEREILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 2