V™/ 125 i DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nixon kondigt scherpe strijd aan tegen verdovende middelen Ontwerp van wet tot herziening van het echtscheidingsrecht „Speciale troepen" Noordierse politie worden versterkt „Arme landen mogen niet in poel van armoede wegzinken" Von Braun over „Loena 15" zijn binnengevallen Klaagmuur wordt blootgelegd Kaap Kennedy beleeft een enorme drukte Salvodoriaanse strijdmacht zou Honduras ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Diuoriag 15 juli 1969 Nr. 20233 WAARIN OPGENOMEN "/V 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 7,80; per maand J 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. Iu dit nummer: Burgemeester A. .4. van Eeten met pensioen Uriel aan congres HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 15-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied met cen trum boven Duitsland veroorzaakt fraai en warm zomerweer. In Frank rijk en Noord-Italië kwamen maan dag middagtemperaturen voor van boven de dertig graden. In Engeland werd plaatselijk 28 graden gemeten. Een lagedrukgebied breidde zich over Spanje en Portugal naar het noorden uit. Hierdoor kwam er dins dag boven onze omgeving een zwak ke tot matige oostelijke stroming tot stand. Het komende etmaal verplaatst het lagedrukgebied zich in noordelijke richting naar de Britse eilanden. De invloed van dit lagedrukgebied op het weer in ons land zal klein zijn. Het blijft droog, overwegend zon nig en warm. maar wel kan latei- door wind van zee enige afkoeling optreden. WASHINGTON, 14-7. President Nixon heeft in een brief aan het Amerikaanse congres maatregelen aangekondigd die effectiever optre den tegen gebruik van verdovende middelen beogen. In Amerika loopt hot aantal ver slaafden aan verdovende middelen in de honderdduizenden, aldius Niixon Van hen, die wegens gebruik wer den gearresteerd is ongeveer de helft minderjarig. Bovendien hebben mil joenen studenten kennis gemaakt met marihuana, hachiseh, l.s.d). of barbituraten. De maatregelen beogen tevens in- terriatiionaile samenwerking om de produktae en smokkel van verdoven de middelen tegen te gaan en herstel van verslaafden te verbeteren. Binnen enkele dagen zullen het congres wetsvoorstellen bereiken waarbij o.a. de straffer, op het ver kopen of ihet in bezit hebben van l.s.d. even zwaar zuilen, worden als die welke voor marihuana gelden. Op het verkopen van l.s.d. komt dan - wiet als heit recidive betreft - een gevangenisstraf van vijf tot twintig jaar te staan (thans maximaal vijf jaar) en op het ibezit van dit hallu cinerend middel twee tot tien jaar •gevangenisstraf (thans ten hoogste een jaar). De straffen op het venko pen of het tn bezit hebben van an- Plaat voor de maan WASHINGTON. 14-7. De ruimte vaarders van de Apollo-11 laten na hun landing een gegraveerde meta len plaat aohter met de inscriptie: „Hier' hebben mannen van de pla neet aarde in juli 1969 voor de eer ste maal voet op de maan gezet. Wij zijn uit naam van de mensheid in vrede gekomen". Daaronder staan de namen van de ruimtevaarders van president Nixon. Het plaatje zit 'aan hot onderste deel van de maanlan der. dat op de maan wordt achter gelaten. Meisje door bromfiets gedood HELL1EVIOETSL.UIS. 12H7. Go- schrokken van een hond die op haar toesprong, liep de 8-jarige Brigitte Schwartz uit Hellevoetshuis nabij de woning van haar ouders het fiets pad op van de rijksstraatweg in Heülevoetslluils. Hier reed juist een bromfiets, bestuurd door de 19-jarige Gerda Weltevreden uit Mdddelharnis dli'e een aanrijding niet meer kon voorkomen. Brigitte Schwartz werd met zware verwondingen naar een Rotterdams ziekenhuis vervoerd' en is daar in de loop van de avond overleden. De bromfietsberijdster 'kreeg lii'chte verwondingen. dere verdovende middelen zullen in het algemeen niet worden verhoogd. Sterke bedreiging Indien de voorstellen worden aan genomen zullen de federale autori teiten de bevoegdheid hebben per sonen >in hechtenis te nemen zonder zioh te Identificeren, indien het ver moeden bestaat dat de verdachte de gelegenheid heeft om bewijsmateri aal te vernietigen. Een dergelijke bevoegdheid hebben thans uitslui tend staatsautoritioiten. Het stijgend gebruik van verdo vende middelen, aldus president Nixon, vormt een steeds sterkere bedreiging voor het welzijn van de Verenigde Staten. De laatste jaren is het aantal minderjarigen dat we gens het gebruik van verdovende middelen is gearresteerd' met het achtvoudige gestegen. BELFAST, 14-7. De „speciale troepen" van de Noordierse politie zullen worden versterkt. Dit heeft de minister van binnenlandse zaken van Noord-Ierland, Robert Porter, bekendgemaakt. Deze „speciale troe pen" zijn in feite aanvullende troe pen, die de rol spelen van een wel willende volksmilitie. Onder normale omstandigheden bestaan deze troe pen uit 10.000 man. De leden van de speciale troepen zijn gerecruteerd uit de protestant se burgerij (kleine zakenlieden, kan toorbedienden, boeren). Zij hebben een veel grotere macht dan de gewo ne politie-agenten en worden met name door de katholieken in Noord- Ierland gevreesd. LONDONDERRY. Na een week einde vol plunderingen, brandstich tingen en vuurgevechten lijkt de rooms-katholieke wijk van de Ierse stad Londonderry een waar slagveld. Volgens de balans die maandag is opgemaakt werden in totaal 49 per sonen gewond van. wie 29 politie agenten en 20 burgers. Twee bur gers liepen schotwonden op. Er werden 17 arrestaties verricht. De totale schade aan omvergeworpen voertuigen en in brand gestoken en geplunderde winkels loopt in de hon derdduizenden ponden sterling. Eer ste minister Chichester-Clarke heeft zijn vakantie in Engeland afgebro ken en is onmiddellijk naar Belfast teruggereisd. Verwacht wordt dat hij een spoedzitting van het kabinet zal beleggen. Engeland en de E.E.G. LONDEN, 14-7. Vijfenveertiig le den van het Engelse Lagerhuis heb ben een resolutie ingediend waaodn de regering wordt verzocht de aan vraag tot toetreding tot d'e E.E.G. op t'e schorl ten. Volgens de initiatiefnemer van de resoilultlie, d'e conservatieve afgevaar digde Neil Marten, pa®t het Enge land niet bij de gemeenschap aan te kloppen, terwijl de zes partners ■onderling nog geen overeenstem ming hebben bereikt. Indien het tot onderhandelingen zou komen zou dé mogelijkheid dat een der landen zij o véto over 'dé toetreding van Enge land uitspreekt, niet langer aanwe zig moeten zijn. Voorts wensen de ondertekenaars, die 'afkomstig zijn uit aill'e partijen, te worden ingelicht over de kosten van eventuele toetreding. Oproep van Oe Thanl GENEVE, 14-7. Slechts een ge ringe vermindering van de uitgaven voor bewapening zou al veel kun nen bijdragen tot een oplossing van enkele der zwaarste economische en sociale problemen van deze tijd. De secretaris-generaal der Ver enigde Naties, Thant, heeft dit ver klaard in een boodschap, dli'e hij maandag stuurde aan de dn Genève voor zijn 47ste zitting bijeengeko men economische en sociale raad der Verenigde Naties (E.C.O.S.O.C.) Thant waarschuwde dat men d'e ar me landen niet in een „poel van ar moe en vertwijfeling" mag laten wegzinken. Thant drong er verder op aan de volkerenorganisatie aan te passen aan het Steeds snellere itempo waar din de veranderingen 'in de wereld plaats vinden w.il men haar niet een „moéde linsteliliing" zien worden. De economische en sociale raad. die het bestuurlijk en coördinerend orgaan' voor de talrijke gespeciali seerde organen van de V.N. is, zal vier weken In Genève vergaderen. De belangrijkste onderwerpen van bespreking zijn de bevordering van buitenlandse Investeringen, de uit breiding van de teöhnlisöhe hulp en de internationale samenwerking bij het ontsluiten en exploiteren van de rijkdommen der zee. BANNEUX (België). Te Banneux werd de vijfde zigeunerbedevaart gehouden, met deelname van enige duizenden zigeuners en kermisreizi gers. Op de foto: een beeld van de fakkelstoet. Centraal staal het beeld van O.L.V. van Reizigers. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's J j f .Gestage arbeid komt alles te f t boven. f den, zal voor het verkrijgen van echtscheiding niet meer de een de ander behoeven te betichten van overspel. In plaats daarvan zullen zij tegelijkertijd moeten zeggen hoe zij zich de voogdij over hun kinderen en hun onderlinge financiële betrek kingen voor de toekomst voorstellen. De memorie van toelichting van het wetsontwerp, dat veranderingen betreft in het burgerlijk wetboek en in het wetboek van burgerlijke rechtsvordering, is ondertekend dooi de minister van justitie mr. C. H. F. Polak. Voornaamste voorstellen De voornaamste voorstellen van het wetsontwerp zijn: duurzame ontwrichting van het hu welijk is de enige grond zowel voor echtscheiding als voor scheiding van tafel en bed; echtscheiding kan als regel eerst worden uitgesproken na een proce dure van een jaar en nadat het hu welijk tenminste twee jaar heeft ge duurd; echtscheiding en scheiding van tafel en bed worden ingeleid door een verzoekschrift in plaats van door een dagvaarding; een verzoek kan zowel door de beide echtgenoten samen als door een van hen beiden worden ingediend; bij een tweezijdig verzoek wordt de echtscheiding uitgesproken, indien de echtgenoten een jaar lang in hel verzoek volharden. KAAP KENNEDY, 14-7. Dr. Wer ner von Braun, 'directeur van het ruiirnJtecentrum te HunibsVille, adht het mogelijk daft bet Russische ruim- fevaartuig „Loena 15" donderdag ochtend op de maan landt en de eersite monsters maanaar.de naar de aarde brengt. Het as „redelijk", zo verklaarde bij op een persconferen tie In Kaap Kennedy, te veronder stellen dat diit bet doel uan de lan cering ils geweest. WASHINGTON, 15-7. Volgens Honduras hebben vliegtuigen en troepen van El Salvador een groot scheepse „Pearl Harbour-achtigc aanval" op zijn gebied ontketend, waarbij niets ontziende bombarde menten op steden zyn uitgevoerd. De Hondurese ambassadeur Sola deelde maandagavond laat in Was hington na de ontvangst ,van tele grammen en een telefonisch rapport uit de hoofdstad Tegucigalpa mee, dait een 'Salva'doriaanse strijdmacht van meer dan negenduizend man over 'land op twee punten aan de grens een grote aanval was begon- Ernstige treinramp in India COETTACK, 15-7. Een treinramp in de Indiase staat Orissa heeft van nacht naar men vreest aan meer dan honderd mensen het leven gekost. In onofficiële berichten wordt zelfs van tweehonderd doden gesproken. Ten noorden van Coettack reed een goe derentrein van achteren in op een volgepakte personenrtein, waarvan vier wagens totaal werden vernield. In allerijl is een trein met artsen en medicamenten naar de plaats van het ongeluk gestuurd. Coettack ligt ongeveer 3320 km. ten zuidwesten van Calcutta. nen. Tegelijk hadden mustangs van ;de Sailvadorlaanse luchtmacht, bur- gervlöegtuigen en transporttoestellen van bet type C-46 negen Hondurese steden gebombardeerd en gemitrail leerd. Daarbij was dè burgerbevol king miet ontzien en waren sommige scholen en ziekenhuizen bestookt, zonder dait er militaire doelen <i'n de buurt waren. -Hét 'aantal slachtoffers en de schade waren nog niet vastge steld. 'aldus ambassadeur Soto. JERUZALEM. 14-7. Dc klaag muur in Jeruzalem zal over de volte lengte, tot aan dc zuidelijke muur van de tempel die reeds wordt uitge graven, worden blootgelegd. Thans is ongeveer 27 meter van de klaagmuur - de overblijfselen van de westelijke muur van de tempel, die onder Herodes werd gebouwd en in het jaar 70 door de Romeinse legioe nen werd verwoest - toegankelijk. De rest, ca. 400 meter, is bedekt dool aarde die volgens archeologen de overblijfselen van de vroegere hoofdingang bedekt. Droog en- warm Verwachting tot woensdagavond: Droog, warm en overwegend zonnig weer; zwakke tot matige wind tus sen oost en zuid, later wind van zee met enige afkoeling. Voor donderdag: Aantal uren zon: 5 tot 14. Min. temperaturen: 0 tot 4 graden boven normaal. Max. temperaturen: 2 of meer gra den boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. 16 juli: Zon op 4.39, onder 20.53 Maan op 6.10, onder 22.08 17 juli. Zon op 4.40, onder 20.51 Maan op 7.25, onder 22.21 Eerste kwartier: 22 juli te 13.10. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 16 juli 4.38 v.m. 16.50 n.m. 17 juli 5.11 v.m. 17.21 n.m. BROUWERSHAVEN: 16 juli 4.13 v.m. 16.35 n.m. 17 juli 4.46 v.m. 17.09 n.m. Springtij: 16 juli. DEN HAAG, 14-7. Het einde van „de grote leugen" is naby. Als de beide kamers der Staten-Generaal goedkeuring hechten aan het maan dag ingediende ontwerp van wet tot herziening van het echtscheidings recht zullen dc nu in het burgcrlyk wetboek genoemde gronden van echtscheiding vervallen. Daarvoor in de plaats komt dan een enkele grond: duurzame ontwrichting van het hu- wclyk, hetgeen door een van beide echtgenoten of door beiden samen kan worden gesteld. Dit laatste betekent het einde de zogenoemde grote leugen. Wan- PARIJS. De Franse president Georges Pompidou en premier ChabanDelmas neer beide echtgenoten tot de con- tijderis de inspektie van de erewacht ter gelegenheid van de 14e juli (be- clusie zijn gekomen dat hun huwe- storming van de Bastille) in de Franse hoofdstad. lijk definitief schipbreuk heeft gele- Twee miljoen mensen verwacht nieuwe voorraad besteld. Ook blijkt het bier op te raken. De alco holconsumptie is omhoog geschoten en café's hebben nieuwe spoedbe stellingen moeten doen. In heel Florida is geen huurauto meer te krijgen. Hotelkamers zijn even schaai's als maanstof, binnen 110 kilometer van de Kaap is alles vol. De tafels van de restaurants zijn voor dinsdag en woensdag alle bespz'oken. De meeste restaurants hebben tweemaal zoveel als gewoon lijk ingeslagen. Er worden nu ander half tot twee miljoen toeschouwers verwacht. In het pex-scentrum op Kaap Kennedy verdrongen zich zon dag al 3000 joux-nalisten uit alle lan den. De politie heeft een vex-keers- centx-ale ingex-icht, van waaruit on geveer duizend politiemannen, hef- schx-oefvliegtuigen en boten van de kustwacht zullen wox-den gedirigeerd Er worden minstens 300.000 auto's verwacht, die 1600 km. stx-aatlengte aan parkeexTuimte vergen. KAAP KENNEDY, 14-7. Kaap Kennedy met omgeving begint lang zamerhand een kokende heksenketel te worden. De verkeex-spolitie had zondag op de gx-ote hoofdwegen al de handen vol met het x-egelen van de verkeex-sstx-oom naar de Kaap, en dat was nog maar een voorproefje van wat het zondag en maandag was en vandaag (dinsdag )zal zijn. De benzinestations i-aken door hun benzine heen en hebben in allerijl

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1