it '2' DE ZIERIKZEESCHE COURANT MORRIS i Militaire onrust en diplomatieke ongerustheid in M.-Oosten Sovjet-Unie lanceerde onbemand ruimteschip naar de maan Australische krant pakt uit tegen Indonesië Tien gewonden bij een frontale botsing Napalees vliegtuig blijkt verongelukt Chinezen schoten op Indische patrouille ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 14 juli 1969 ^r. 20232 WAARIN OPGENOMEN 7 x 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tei. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Drukte in Westhoek brak los MOSKOU. 13-7. Rusland heeft zondag een onbemand ruimteschip gelanceerd, dat naar de maan moet vliegen, aldus radio Moskou. De naam van de sonde luidt „Loena 15", zjj heeft tot taak de ruimte in de naaste omgeving van de maan nader te verkennen. Naar mededeling van radio Mos kou vond de lancering zondag om 03.55 uur (Ned. tijd) plaats, ruim drie dagen voor de lancering van de Amerikaanse Apollo 11, waarmee de eerste mensen op de maan moeten land. De lancering geschiedde van uit een baan rond de aarde. Communistische zegslieden hebben de afgelopen drie maanden beweerd dat Rusland zou trachten een onbe mand vaartuig naar de maan te zen den dat op dit hemellichaam grond monsters moet verzamelen en dan naar de aarde moet terugkeren. Twee voorspellingen van dergelij ke operaties - in maart en in juni - bleken onjuist te zijn, maar volgens sommige zegslieden kwam dat al leen doordat de lancering van de sondes mislukte. Geen zachte landing In de berichten van radio Moskou wordt geen gewag gemaakt van een eventuele zachte landing van de Loe na 15 op de maan. Het onbemande ruimtevaartuig moet omstreeks de tijd dat woensdag op Kaap Kennedy de lancering van de Apollo 11 plaats hoort te vinden in de omgeving van de maan aankomen. Naar mededeling van het persbu reau Tass is het doel van de „Loena 15" missie de „beproeving van het instrumentarium voor een ruimte station en uitbreiding van de weten- schappel^ke bestudering van de maan en de ruimte in de nabijheid van de maan". Advertentie JMLÏÏT FfflST - Dealer voor Schouwen-Dulveland: Garage ISTA Ooslerland Telefoon (01114)495 Opvarenden gekapseisd ïered jacht PORTSMOUTH. 13-7. Alle opva- rencjen, ongeveer twintig, van een plmetr jacht, dat zondag op zee m de buunt van Portsmouth kapseisde, zijn door ite hulp gesnelde boten ge red. Het ongeluk gebeurde in kaïlme zee vlak voor 'het sibrand van de Zuid-Engelse badplaats Dee-on-the- soleht. Helikopters van de lucht macht stegen op en twee redding boten voeren uit. Zeilboten en mo torjachten lin de buurt waren er toen echter al in geslaagd alle drenkelin gen op te pikken. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Laat niet het gras groeien op f de weg der vriendschap! i t BELGRADO. Een delegatie vanu de Palestijnse bevrijdingsorganisatie heeft de niet-gebonden landen op hun conferentie in Belgrado opge roepen tot steun in de strijd tegen Israël. Drukke onderhandelingen vonden plaats IJLFT. Een toeristisch en sportief „grapje" voor jongeren is ieder jaar weer de Tour de Fiets, die in het plaatsje Ulft van start ging. In totaal werden acht etappes gereden .Op de foto: de deelnemers (jongens tussen 11 en 17 jaar) onderweg naar Drie bergen. Vrij warm Verwachting tot dinsdagavond: Droog, vrij warm en tamelijk zon nig weer; weinig wind, later op de dag in de kuststreken wind van zee. Voor woensdag: Aantal uren zon: 9-15 uur. Min. temp.: van 0 tot 5 graden bo ven normaal. i Max. temp.: 4 of meer graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. 15 juli. Zon op 4.37. onder 20.54. Maan op 4.55, onder 21.52. Nieuwe maan: 14 juli te 15.11. Eerste kwartier: 22 juli te 13.10. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 15 juli 3.57 v.m. 16.15 n.m. BROUWERSHAVEN: 15 juli 3.33 v.m. 16.00 n.m. Springtij: 16 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 14-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Het afgelopen weekeinde stond het weer in een groot deel van west-Europa onder invloed van een hogedrukgebied, waarvan de kern boven zuid-Engeland lag. Daar steeg het kwik zondag plaatselijk tot 27 graden. Tropische warmte heerste in zuid-Frankrijk, waar rriiddagtempe- raturen van 30 graden werden be reikt. In ons land was het met maxi me van 23 graden het warmst in het midden en zuidoosten. De kern van het hogedrukgebied was maandag morgen inmiddels boven het zuiden van Nederland aangekomen. Het ko mende etmaal verplaatst de kern zich nog langzaam verder naar het oosten. Er wordt dan ook aanhou dend droog weer verwacht met vrij veel zon. Het wordt warmer dan vandaag. Even voordat Amerikanen gaan va nEngeland en de Verenigde Sta ten de Egyptische regering zaterdag op de hoogte gesteld van hun onge rustheid over de verslechtering van de toestand langs het Suezkanaal. Dit zou gebeurd zjjn in een on derhoud tussen Donald Burgess, hoofd van de Amerikaanse missie in de Italiaanse ambassade (die de Amerikaanse belangen in Egypte vertegenwoordigt zolang beide lan den geen diplomatieke betrekkingen onderhouden) en Mohammed Riaad, chef van het kabinet van de Egyp tische minister van buitenlandse za ken. In Londen zou een onderhoud hebben plaatsgevonden tussen de Egyptische ambassadeur Hassan Fik- ki en de Britse staatssecretaris van buitenlandse zaken, G. Roberts. De Egyptische bewindvoerders hebben in de gesprekken volgens Al Ahram te kennen gegeven dat zij Israël verantwoordelijk achten voor verslechtering van de toestand, om dat dit land weigert de V.N.-resolu- ties voor het Midden-Oosten te aan vaarden. President Nasser heeft geconfe reerd met de communistisch-Chinese ambassadeur in Cairo, aldus radio Cairo. Bijzonderheden over het on derhoud wei-den niet verstrekt. De sonde staat in voortdurende ra dioverbinding met de aarde en alle instrumenten 'werken naar behoren. Andere sondes Het laatste maanschot van de Rus sen vond plaats in november vorig jaar, toen de „Zond 6" een reis rond de maan maakte en naar de aarde terugkeerde. Twee maanden daar voor had een andere Russische son de, de „Zond 5", een dergelijke tocht voor het eerst gemaakt. Het laatste schot in de „Loena-reeks", de „Loe na 14", vond plaats in april 1967. Het ruimteschip kwam in een baan rond de maan terecht, maar keerde niet naar de aarde terug. De Russische ruimtevaartdeskun dige Anatoliy Blagonravov heeft in maart in een vraaggesprek met het partijorgaan „Prawda" toegegeven dat het grootste probleem voor een landing op de maan ligt in uitvoering van de zachte landing en, daarna, het weer starten van de raket voor het verlaten van de maan. De zaak Wesl-lriaii CAIRO TEL AVIV, 13-7. Egyp tische en Israëlische troepen aan het Suezkanaal hebben zondag ter hoog te van Port Taufik drie uur land een zwaar artillerieduel geleverd, zo is in Cairo meegedeeld. SYDNEY, 14-7. De „Sydney Mor ning Herald" heeft de vandaag (maandag) op West-Irian beginnende volksraadpleging over de toekomst van het gebeid gebrandmerkt als „de laatste fase van het verraad je gens het volk van West-Irian". In een hoofdartikel schreef het blad: „Onder doodse stilte van de buitenwereld worden de zwarte in boorlingen van West-Irian ertoe ver oordeeld, tot in eeuwigheid te wor den geregeerd door een vreemd bruin volk dat hen als een minder waardig ras beschouwt en welks peil van bruutheid en bestuurlijke onbe kwaamheid al overduidelijk aan het licht is gekomen". Neo-kolonialisme In het hoofdartikel, onder de kop „neo-kolonialisme", stond verder: „onder auspiciën van de Verenigde Naties, goed gekeurd door de Vere nigde Staten in de vorm van een sa menvallend presidentieel bezoek, van harte ondei*schreven door de Austra- Gevechten tussen Honduras en El Salvador TEGUSIGALPA, 13-7. Vier mili tairen van El Salvador zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag ge dood toen legereenheden van dat land in botsing kwamen met solda ten van Honduras. Het gevecht vond plaats op tien kilometer binnen de grens van Hon duras. Dit is in welingelichte kringen in Tegucigalpa vernomen. De rege ring van Honduras heeft een klacht ingediend bij de Organisatie van Amerikaanse Staten. De secretaris-generaal van deze organisatie heeft twee functionaris sen aangesteld die als bemiddelaars moeten optx-eden in het conflict tus sen Honduras en El Salvador. Zoals bekend is de al geruime tijd bestaan de gespannen situatie onlangs' nog verscherpt toen de nationale teams van beide landen tegen elkaar moes ten uitkomen in het kader van de voorronden voor de wereldbeker. Honduras won toen met 1-0. lische minister van buitenlandse za ken, en aanvaard zonder het minste protest door de communistische en afro-Aziatische voorvechters van ko loniale emancipatie, moet vandaag de laatste fase van het verraad je gens het volk van West-Irian be ginnen. De Indonesische regering heeft haar duizend stromannen ver zameld wier bespottelijke „consulta ties" zullen beslissen over de poli tieke toekomst van hun 800.000 van kiesrecht beroofde landgenoten. Hun is gezegd dat slechts één besluit- aansluiting bij Indonesië geduld zal worden en dat elk ander als ver raad zal worden beschouwd: actie ve andersdenkenden worden be stookt door troepen en vliegtuigen, gevangengezet (een voormalige Ne derlandse kazerne is ingericht als concentratiekamp) of in ballingschap gedreven. In verband met drukte Frankrijk neemt drastische verkeersmaatregelen O PARIJS, 11-7. Met ingang van za terdag begon op de Franse wegen een „grote slag" om het aantal ver keersslachtoffers in de zomer van dit jaar beperkt te houden. Zondag vertrok een groot aantal Fransen met vakantie, terwijl tevens het lange weekeinde van de 14de juli begon. Tot 15 september zullen op de grote doorgaande wegen uit zonderlijke maatregelen worden ge troffen, waarbij een deel van het Franse leger wordt ingezet. De maatregelen zijn vrijdag door premier Chaban Delmas bekendge maakt. Hij wil met alle middelen pogen het aantal slachtoffers van 4.000 doden en 90.000 gewonden van vorilg jaar voor dijt jaar omlaag te brengen. Vanaf zaterdag zijn op de veertien uitvalswegen van Parijs op elke 40 km van de eerste 150 of 200 km medische oproepposten ge ïnstalleerd. Het dokterskorps werd versterkt met 74 militaire artsen, terwijl het leger over de hulpcentra talrijke onderofficieren, brandcard- dragers, sanitaire voertuigen en ma terieel, waaronder 64 tenten voor 12 personen, beschikbaar heeft gesteld. SCHOONLOO, 13-7. In Schoon- loo ontstond zondagmiddag om ca. half vjjf een frontale botsing tussen twee personenauto's, waarbij tien personen werden gewond. Met drie ambulances werden zes ernstig ge wonden naar het Wilhelminazieken- huis in Assen overgebracht. Een personenauto bestuui'd dooi de 46-jarige heer Bloemraad. uit - Wormerveer, verleende geen voor rang aan een personenauto, bestuurd door de heer Glas uit Stadskanaal. De heer Bloemraad, zijn 45-jarige echtgenote en een 69-jarige schoon vader werden ernstig gewond. Een vierde inzittende mevr. Oostveen kon na behandeling huiswaarts ke ren. Van de andere auto werden de twee dochtertjes (11 en 12 jaar) van de familie Glas en een grootvader Biafranen bezetten stad OWERRI (Biafra) 11-7. Biafraanse troepen houden op het ogenblik be paalde gedeelten van de enige tijd geleden door federale strijdkrachten veroverde in Biafra liggende plaats OeMoeahia bezet. Dit heeft de Bia fraanse gevolmachtigde voor de pers, Ifegwoe Eke, vrijdag op een pers conferentie in Owerri bekendge maakt. Hij zei, dat de Biafraanse eenheden in hun voormalige hoofd stad gevechten leveren met de fe derale troepen, die op sommige plaatsen van hun hoofdmacht zijn afgesneden. ernstig gewond. De heer Glas zelf, zijn echtgenote en een grootmoeder werden licht gewond. Beide auto's waren totaal vernield. Zes en dertig honderd militairen weg uit Vietnam c SAIGON, 13-7. Nadat vorige week dinsdag reeds 800 militairen naar huis werden gehaald, is Amerika zondag begonnen met het terugtrek ken van nog eens 3600 man uit Viet nam. Deze terugtrekking zal drie dagen duren. 2800 van hen zijn mariniers die gelegerd waren in de noordelij ke garnizoensstad Da Nang. Ze be horen tot het negende regiment van de Amerikaanse mariniers die bij de meest bloedige gevechten, o.a. de be legering van Khe Sanh, betrokken zijn geweest. De andere 800 beho ren tot de negende infanterie-divisïe. De terugtrekking vormt een on derdeel van het door president Nixon aangekondigde plan voor het eind van augustus een contingent van 25.000 man uit Vietnam terug te trekken. DEN HAAG. Op het Oosteinde in Zevenaar liep de zesjarige Mientje Geljaratan, bang voor een hond, de weg op. Zij werd door een personen auto aangereden en is overleden. Vijf en dertig doden KATMANDOE, 13-7. Een vlieg tuig van de Nepalese luchtvaart maatschappij, dat sinds zaterdag NEW DELHI, 13-7. Het Indische ministerie van defensie heeft beves tigd dat Chinese militairen op 10 ju li een Indische militaire patrouille in de Lipu-Lekhpas nabij het drijan- denpunt van India, Nepal en Tibet (China) onder vuur hebben genomen. Geen van de Indiërs werd' getrof fen. Het vuur werd niet beantwoord, a'ldus 'het miinilsterle. Het kon niet zeggen of de Chinezen dé grens mét India hadden overschreden. De Lipu-Lehpas liiigt op 5.453 me ter hoogte, maar de grens tussen In dia en China lii'gt veel hoger. Beide landen betwisten ihet beziit van een weidegebied op grote 'hoogte, ge naamd Bara Hoti, enige kilometers ten westen van Lipu Leklh. De wedde werd voor ihiat uitbreken van de In- dfech-Ghinese grensincidenten zowel door Indische 'all's door Tibetaanse 'herders gebruikt. vermist was, blijkt verongelukt te zijn op 40 kilometer van de plaats Hitauda in het zuiden van Nepal. Er is weinig kans dat de inzittenden van de verongelukte DC-3 het ongeluk hebben overleefd. Een helikopter heeft getracht te landen op de plaats van de ramp, maar moest wegens de zware regen ter plaatse onverrichtërzake naar Katmandoe terugkeren. De piloot van het toestel had gezien dat de wrakstukken van het vliegtuig over een groot gebied verspreid lagen. Het vliegtuig voerde op de onge-« luksvlucht een lijndienst uit van Katmandoe naar de grensstad Simra en vervoerde 31 passagiers - allen Indiërs en Nepalezen - en een be manning van vier leden. WASHINGTON. Het Amerikaanse leger heeft de pers toegelaten in het nieuwe onderagrondse commandocentrum van het Pentagon. De bouwkosten van het centrum bedragen 2.7 miljoen dollar, waaronder begrepen een com- putersysteeem dat 130 miljoen gegevens kan bevatten over Amerikaanse troepen over de gehele wereld. Vanuit het centrum kan het hoofd worden geboden aan 25 burger-ongeregeldheden tegelijk. Volgens een Egyptische militaire woordvoerder werden enige Israëli sche geschutsstellingen en voertuigen vernietigd. In Tel Aviv is gemeld dat Israë lische militairen zaterdagavond in het Jordaandal drie Arabische ver zetsstrijders hebben gedood zonder zelf verliezen te hebben geleden. Naar mededeling van het dagblad „Al Ahram" hebben de regeringen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1