Wachten op het wonder LEEUWENPARK BEEKSE BERGEN Bij een kerkelijk jubileum Een afscheidingskerk stond aan de dijk tussen Nieuwerkerk en Oosterland BLIK DOOR HET WERELD Zuur appeltje voor de Westduitsers Ontwerp-visieprogramma voor liet C.N.V. TUINMAN EN ZN. Een goed idee iKxtr morgen SAFARI Schouweii-Duivelandse Sportspiegel DE RODE BURCHT VAN IPHANGA ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 11 juli 1969 Nr. 20291 Na vele vergaderingen waarin de zaak op alle punten onder ogen werd gezien, besloot men tenslotte de koe bij de horens te vatten. Er werd een bouwcommissie Ingesteld en men kreeg de kans op de Sint Joost dijk enige oude woningen te kunnen ko pen van de 'heer Marcelis Verhoek, waarop kerk en pastorie konden verrijzen. De heer van Dordt uit Zie- i Lkzee werd tot architect benoemd; gebr. Stouten van hier namen het metselwerk voor hun rekening, ter- wijil de heer Soeters uit NieuwerkerK aannemer werd van het timmerwerk. De bouw kon beginnen en in het voorjaar van 1917 kon de eerste steen worden gelegd door mejuf frouw P. L. van As, thans mevrouw P. L. Krabbe-van As te Schudde- beurs. iin bijzijn van de kerkeraad en de consulent, ds. J. Sybesma uit Zieriikzee, Inmiddels was ds. Staal beroepen naar Oud Vossemeer, waar hij op 29 april 1917 intrede deed. In november 1917 kon de kerk aan de Si'nt Joostdijk worden ingebruik ge nomen met een pnediikaibie van ds. G. Klumper uit Nieuwerkerk, terwijl de pastorie, wegens de bestaande vaca ture, tijdelij-k werd verhuurd aan de hier wonende rijksontvanger, de heer S. de Waal. Men had nu de kerk op het dorp wat vooral voor wat ou dere leden geriefelijk was. Al spoe dig echter werden onder een deel van de leden symptomen waargeno men, diie in een andere richting we zen. De prediking van de toenmalige Ger. predikanten die in de vakature de gemeente bij beurten dienden, kon hen al maar minder bekoren en vol gens 'hen traden er steeds weer ver nieuwingen In, die de bevindelijke prediking, die door de predikanten Siemense en Staal werd voorgest an, al maar verder op de achtergrond dirukte. Het gistte onder vele kerkgangers en er gingen stemmen op om met het kerverband van de Geref. Kerken te KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Groningen dr. A. van Haarlem te Waddimxveen. Bedankt voor Hilversum C. A. Koorevaar 'te Rotterdam. Geref. Kerken Aangenomen naar Zwolle C. A. Wielema'ker te Joure, die bedankte voor Emmen-Angelslo; naar Rotter dam-Charlcls P. Joosse te Middel burg. Bedankt voor IJmuiden P. W. Mar- tijn te Oude en Nieuwe Biidtdijk. Geref. Kerken Vrijgemaakt Aangenomen naar Middelburg P. Schelling te Wetsiinge-Sauwerd. Chri'slt. Geref. Kerken Beroepen te Soestdijk B. de Romph, kandidaat te Apeldoorn. Geref. Gemeenten Beroepen te Kruiningen en te Nij- kerk J. Mol, kandidaat te Hard'inx- veld. breken en aansluiting te zoeken byke partij is nu de kerk met pastorie? de Geref Gemeenten. Het ging toen van kwaad tot er ger met de kerk van Oosterland en het moet tot schaamte worden ge zegd dat vaak door onverkwikke lijke tonelen de broederlijke liefde verre zoek was. Op een zondagmor gen spitste de spanning zodanig toe dat er een tumult ontstond, een be dehuis onwaardig. De teerling was toen geworpen en de scheiding een feit. De minderheid van de leden die de Ger. Kerk trouw bleef, kwam de volgende zondag niet meer ter kerke aan de Sint Joostdijk. Door een de putatie van Ger. predikanten van het eiland werden nog verschillende pogingen aangewend om de zaak nog bijeen te houden, doch tevergeefs. Nu kwam nog het vraagstuk: Voor wel- Oosterland. Egypte zal het vijfde Arabische land zijn dat diplomatieke betrek kinyen aanknoopt met Oost-Duits- land, een feit waarover eigenlijk niemand slapeloze nachten zou be hoeven te hebben, al zal dat in Bonn zeker wel gebeuren. Wat Egypte, Irak, Soedan, Syrië en Jemen dwars zit is dat West-Duits- lund flinke bedragen aan D-marken heeft geschonken aan Israël als scha devergoeding voor wat in de nazi- tijd tegen Joden is misdreven, waarna vervolgens - gestimuleerd door Adenauer - beide landen diplo- malieke vertegenwoordigers uitwis selden. Zolang de Arabische landen nog belang er bij hadden mee te profU teren van de Duitse ontwikkelings hulp bleven de protesten beperkt tot kranteartikelen en sporadische boze boodschappen. Intussen is na de juli- oorlog de Sowjet-Unie in aanzien gestegen in Arabische ogen als de enige werkelijk actieve vriend die ze in de wereld hebben .En voor wat hoort wat. Hallsteindoctrinc Oost-Duitsland als na Rusland grootste industrienatie in het Sow- jet-blok is een grote leverancier ge worden en dat land kampt nog altijd met het probleem dat het zo weinig erkenning vindt als staat - een ge volg van de Westduitse tactiek zijn ambassadeur terug te trekken als een Oostduitse ergens verschijnt. Omdat menigeen meer van West- Duitsland dan van Oost-Duitsland te verwachten heeft, werkte dit „Hall- steindoctrine" aardig: de Oostduitse vertegenwoordiging bleef doorgaans tot een consulaat of zoiets beperkt. Waarmee de Arabische landen nu Oost-Berlijn aardig helpen is dat langzamerhand het aantal landen dat Oost-Duitsland erkent te groot gaat worden om nog beantwoord te kun- FEUILLETON Door To Dorssen-van Loon Ik knikte. „Vanmorgen was ik bij Bob. voor m'n veertiendaagse con trole. Hij hij Ze begreep me. „En hij verloor zijn hoofd „Hij bekende me zijn liefde. Het moest er een keer van komen ,dat verwachtte ik. Maar we weten bei den, welke kloof er tussen ons ligt. Vanavond komt hij hier. Ik heb hem uitgenodigd. Misschien kunnen we samen tot een oplossing komen." Lenie nam de pan aardappelen van het vuur en goot ze af in de gootsteen. „Ik hoop het voor jullie. Nou, ik zal zorgen, dat je vrij baan hebt, want dan ga ik wel naar Frits". Tegen achten liet ik Bob binnen. Ik had mijn nieuwe jurk "Veer aan en gezorgd voor zijn lievelingsdrank je: sherry. Op de drempel omhels den we elkaar, alsof het ons dage lijks werk was .Zijn kus verwarde me. Even legde ik mijn hoofd tegen zijn schouder. Later liepen we ge armd naar de kamer. Opnieuw viel het me op .hoe slecht hij er uitzag. Daarom ging ik naast hem zitten en legde mijn arm om zijn -hals. „Vind je het nu werkelijk zo ver schrikkelijk. dat ik niet met je mee kan gaan naar dat verre India? Zit je daarover nu zo in, dat de ellende als het ware van je gezicht is te scheppen?" Hij schudde zijn hoofd. „India is van de baan .Afrika eveneens. Ik heb me maandag laten keuren voor de tropen. Ik ben afgekeurd." Het duurde geruime tijd, voor ik deze uiting van wanhoop kon verwer ken. Heel langzaam begon het tot me door te dringen, dait hij niet weg zou gaan. omdat hij ongeschikt was voor het klimaat. Of waarom dan ook. In elk geval werd me steeds duidelijker dit éne. mij verheugende feit: Hij bLijft! Hij blijft in Nederland! Doch toen alk de rampzalige blik in zijn ogen zag, wist ik: ik mag niets la ten merken. Ik weet >nog, dat ik als een kledn kind 'hem wiegde. Veel heb ik dat uur met hem gepraat. Niet alles kan ik me daarover nog herinneren. Al leen weet ik nog. dait ik zei: „Jij bent een. gelovig mens. al behoor je lot een andere kerk. Mag tilk je wijzen op het feit, dat je moet aanvaarden, wat God je geeft te dragen? lik weet het zelf, dat maakt vaak opstandig. Nie mand kan daar beter over oordelen dan (ik zelf. Dan 'hoef dik enkel (aan de achter me liggende jaren te den ken. Maar 'ik heb het moeten aan vaarden en alleen dit gedacht: Ik wacht op 'het wonder. Misschien komt het iin m'n leven. In elk geval mag ;ik het hopen en er naar ver langen. Dat is elk mens toegestaan, dus mij ook. Mijn ideaal was: een gaaf gezicht, zodat ik me voor ieder een kon tonen en men niét meer het hoofd omdraaide, als ik aan kwam lopen. Mede, dank zij jouw medische kunde kwam dat wonder in mijn le ven. Ik ben er alike sekonde dank baar voor. Nu 'krijg jij een tegenslag te verwerken. Jij zag het als jouw roeping de 'lijdende mensheid te hel pen in verre landen. Missohien heeft God andere plannen met je. Mis schien wil Hij juist, dat je blijft, waar je bent. Misschien heeft hij je juist hier neergezet en heeft hij mij gestuurd om door jou geholpen te worden Hij iuisterde, zonder me een enkele keer in de 'reden te vallen, star voor zich uitkijkend, de handen in ei kaar geslagen. Ik drukte hem dicht tegen me aan en vervolgde: „Toeval bestaat er niet in diit leven. Ik kwam op jouw weg en we gingen elkaar sympathiek vinden. Voor mij was er een beletsel om jou ite volgen: dik kon dat offer niiet brengen om met je weg te trek ken naar verre landen, die ik niet ken en waarvoor ik instinctmatig waarschijnlijk vrees voor heb. Zou het misschien zo kunnen zijn, dat God heeft ingegrepen in de impasse, waarin wij geraakt zijn en op duide lijke wijze zijn beslissing laat (mer ken: Jij moet hier blijven?" Langzaam draaide hij zijn hoofd naar me itoe. Er blonk verwachting dn zijn ogen. toen hij vroeg: „Dénk je, d;a!t dit de bedoeling is?" Voorzichtig antwoordde ik: ,,Die mogelijkheid bestaat immers? Ik zei je al: toeval bestaat er niet in dit le ven; alles heeft een bedoeling, al merken we dit maar zelden. Wij hou den van elkaar: jij van mij, ik van jou. We kunnen samen gelukkig worden, hier, in deze stad. Of elders in ons land. Waarom willen we al les? Jij wilde .ie 'ideaal volgen en te gelijkertijd mij bezitten. Wij krijgen niet altijd allies dn het leven, wat we zo graag willen. En wat wij als onze roeping zien, ii's hét niet altijd." ZaChit drukte iik mijn hippen op de zijne. Dat bracht hem tot zichzelf. Hij trok me in zijn armen en fluis terde: „Als Ik op dit moment jou niet had, Wouitje, zou ik er misschien niet meer tegenop kunnen. Het was zo'n igrote teleurstelling, toen men het mij maandag vertelde." Ik voelde intens met hem mee. „Wat mankeert je (d!an? Is hot ern stig?" (Wordt vervolgd) Nieuwe voorzitter geelt verantwoording Volgens recht kwam deze toe aan de leden die de Ger. Kerk trouw wa ren gebleven. Deze werden dan ook in de gelegenheid gesteld de gebou wen te behouden, maar gezien het geringe aantal leden enerzijds en de nog vrij hege schuldenlijst die op het complex drukten, anderzijds, be dankte men hiervoor en zag men van het recht af, zodat de Ger. Gemeente toen spoedig werd geïnstiueerd in het gebouw van de Chr. Bewaar school aan de Sint Joostdijk (thans Herv. Verenigingsgebouw) totdat ook voor hen een kerkgebouw verrees aan de Lange Achterweg, dat nog steeds gebruikt wordt. Dit is hetgeen een halve eeuw in Oosterland heeft plaats gevonden op het kerkelijk erf. L. A. Capelle. nen worden op de Hallsteinmanier. Oost-Berlijn heeft er twintig jaar over moeten doen, maar het lijkt nu aardig dichtbij om Bonn te dwingen zijn illusie op te geven dat alleen West-Duitsland beschouwd kan wor den als een voortzetting van het vroegere Duitsland. Voor het overige is er niets aan de hand: hoe ook ver tegenwoordigd, door een ambassa deur of alleen maar een handelsmis sie, in de hele wereld weet men in tussen dat er twee Duitslanden zijn en handelt men daarnaar. Maar voor de interne Westduitse politiek is het een zure prestige-ap- pel, die zeer kenmerkend voor door bijten wordt voorgehouden juist nu verkiezingen in zicht zijn. Papoea-stamleden doodden Indonesiërs BIAK, West-Irian, 10-7. In het westcljjk centraal hoogland van West-Irian hebben stamleden 10 tot 20 Indonesische militairen gedood, zo heeft een Indonesische regerings woordvoerder in Biak meegedeeld. Volgens hem zal dit incident niet van invloed zijn op de daad van vrije keuze, waarmee de toekomstige sta tus van hét gebied moet worden be paald. 'Het bloedige incident is volgens de Indonesische lezing op 1 juli begon nen, ito en met 'bijlen en speren ge wapende stamleden onverwacht de aanval openden op de Indonesische militairen, bij de basis nabij het dorp Moanamani. De stamleden zouden gesteund: zijn door enige politieagen ten die op 29 'april hadden deelgeno men aan de opstand iin 'het dorp Ena- rotal'i, dat enige 'kilometers van Moa- namarui ligt verwijderd. UTRECHT, 10-7. B(j de aanlei ding van het ontwerp-visieprogram ma aan de algemene vergadering heeft de opvolger van de heer J. van Eibergen, de nieuwe voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakver bond de heer J. Lanser, in een toe spraak gezegd, dat het C.N.V. een serieuze poging wil doen om wat z(jn positie en beleid betreft zo mogelijk enige helderheid te verschaffen, hoe wel het bijzonder moeilijk is om in een tijd waarin de maatschappij in beweging is en nieuwe inzichten en ontwikkelingen zich baanbreken. po sitie en beleid te bepalen. Het ontwerp-visieprogram is vol gens de heer Lanser zeer bescheiden van omvang, de inhoud is beperkt tot een aantal vraagstukken van ac tuele en fundamentele aard. De nieu we voorzitter wees erop dat het ont werp-visieprogramma in samenhang met de onlangs gepubliceerde ont- werp-conclusies van het eerste deel van het sociologisch onderzoek naai positie en beleid van de christelijke vakbeweging moet worden gezien. Afhankelijk van toekomst De heer Lanser meende dat moet worden aangenomen dat het bestaan van christelijk-sociale organisaties afhankelijk is van de toekomst van het christelijk-sociaal denken. „Daarmee is niet gezegd dat dit denken een monopolie zou zjjn van welke organisatie dan ook. Het be tekent evenmin dat de organisaties op sociaal-economisch terrein die de aanduiding „christelijk" in de naam hebben, werkelijk representanten van christelijk-sociaal denken zijn. De nieuwe voorzitter voerde ook dat er geen eenheid van christelijk sociaal denken bestaat, zeker niet in de uitwerking voor de maatschappij. Nieuw boek van Stalin's dochter NEW YORK. 10-7. Svetlana Alli- locjeva, de dochter van de Russische dictator Stalin heeft een nieuw boek geschreven, dat op 19 septem ber gepubliceerd zal worden. Dit is in New York bekendge maakt. In haar nieuwe boek, dat ge titeld zal zijn „Slechts een jaar" be schrijft zij haar leven in India met de familie van haar overleden man. Zij vertelt ook over het waarom van haar beslissing niet naar de Sowjet- Unie en haar kinderen terug te ke ren. Zij schrijft verder over haar va der en andere leidende figuren uit de Sowjet-wereld. Svetlana Stalin, die zich in 1967 in de Verenigde Sta ten vestigde, heeft reeds eerder haar memoires vastgelegd in een ander boek, „Twintig brieven aan een vriend". Advertentie elba woning liUtweH wjj eomfoHtabef WiWcMret* Grote keus uit voorraad in vloerbedekking, overgordijnen en vitrage Vraagt vrijblijvend prijsopgaaf bij Mol 19 - ZIERIKZEE Telefoon 2887 Dit feit alleen al heeft aanleiding te vragen naar de toekomst van het christelijk-sociaal denken", aldus de heer Lanser. Verdeeldheid Denieuwe voorzitter voerde ook gewichtiger redenen aan voor de vraagstelling. De verdeeldheid bin nen de christelijk-sociale beweging breekt, volgens de heer Lanser, de invloed die van het christelijk-soci aal denken op de maatschappelijke verhoudingen mocht worden ver wacht. „De belangxijkste reden is misschien wel gelegen in het feit, dat bij een aantal leden van de christe lijk-sociale beweging weinig blijkt van hervormingsgezindheid en er zelfs leden zijn die geen behoefte hebben aan een denken dat relaties legt tussen geloof en maatschappe lijke verhoudingen", zo meende hij. MOSKOU. De opperste Sowjet - het uit twee kamers beslaande par lement van de Sowjet-Unie - is voor de gebruikelijke halfjaarlijkse ver gadering bijeengekomen. Actie tegen „doodsbrigade" Brazilië NITEROI, 10-7. De Braziliaanse politie gaat de actie verscherpen te gen de beruchte „doodsbrigadever moedelijk samengesteld uit politie mannen, die in de afgelopen drie jaar meer dan 1000 kleine misdadi gers zonder vorm van proces heeft terechtgesteld. Politiecommissarissen uit 16 Bra ziliaanse steden hebben hiertoe be sloten op een vergadering in de voor stad Niteroi van Rio de Janeiro naar mededeling van het hoofd van de veiligheidsdienst van de staat Rio de Janeiro, generaal Siculo Perlin- gero, zullen alle dossiers over het optreden van de doodsbrigade, die wegens gebrek aan bewijsmateriaal in de loop der jaren zijn opgeborgen weer worden geopend. 'Advertentie Vergeet niet na deze opwindendste safari van uw leven het ontspannings paradijs van de Beekse Bergen te bezoeken. Vrije dag in Venezuela bij maanlanding CARACAS. 10-7. De Venezolaanse regering .heeft 21 juli tot een officiële feestdag uitgeroepen ter gelegenheid van de landing van de eerste mens op de maan. In een officiële bekend making wordt gezegd, dat de vrije dag de bevolking in de gelegenheid zal stellen de landing op de televisie ade te slaan. WASHINGTON. Het Pentagon heeft meegedeeld dat zich onder de Russische oorlogsschepen die op weg zijn naar Cuba drie met raketten uitgeruste 'schepen en twee onder zeeboten bevinden. De drie zijn een kruiteer, een 'torpedobootjager en een fregat. In de le klasse gaat NOAD degraderen - WIK praktisch zeker van de titel in de 2c klasse - SVOWK en Brouwershaven II gclük - Nieuwerkerkse adspirantcn zonder verliespunt kampioen - Pupillen van Brouwershaven aan de leiding. In de le klas van de Schouwen- Duivelandse Korfbal Bond, welke op één wedstrijd na is beëindigd, is nu ook bekend wie er gaal degraderen. Door de 5-2 nederlaag welke NOAD in eigen omgeving tegen ZSC leed zullen de blauw-witten in het vol gende seizoen hun geluk weer in de 2e klas moeten beproeven. SKNWK kwam nog in het bezit van de 2e plaats op de ranglijst dank zij een 5-4 overwinning te Brouwershaven tegen de club van die naam. Kam pioen All Ready klopte DFS in ei genhuis met 5-2 waardoor het de competitie zonder een enkel verlies punt je beëindigde. Br.haven ZSC II DES SKNWK II SDO 111 10 4 4 2 23-21 12 8 5 12 31-17 11 9 2 3 4 19-22 7 9 3 1 5 22-28 7 11 0 3 8 17-42 3 In de afdeling A bij de aspiranten heeft WIK de beste papieren in handen al staat NOAD met 1 puntje meer, maar twee gespeelde wedstrij den, aan de leiding. Ook Brouwers haven, dat 1 verliespunt je meer dan WIK heeft is nog niet geheel kans loos. AU Ready SKNWK Br.haven DFS ZSC NOAD 10 10 0 0 72-20 20 6 1 3 41-38 13 5 1 4 35-41 11 3 1 6 37-37 7 2 2 5 21-37 6 0 1 8 20-51 1 NOAD WIK Br.haven ZSC DFS DOSKO 9 5 3 1 44-14 13 7 5 2 0 35- 5 12 7 4 3 0 30- 9 11 8 3 14 18-16 7 8 2 0 6 11-41 4 9 0 18 5-58 1 In de 2e klas is WIK praktisch ze ker van de titel en promotie naar de le klas. Uit de twee nog resterende wedstrijden, uit tegen DOSKO en thuis tegen DFS 11, heeft de club uit Kerkwerve aan één puntje ge noeg om de titel te bemachtigen. De staart wordt gevormd door SVOWK en Brouwershaven II met ieder twee winstpuntjes. In de afdeling B is het Nieuwer kerkse SKNWK er zonder een enkel verliespunt je ingeslaagd op de kam pioenstitel beslag te leggen voor het Zierikzeese AU Ready. SKNWK All Ready WIK 11 SVOWK DES Br.haven II 7 7 0 0 53- 4 14 8 5 0 3 22-10 10 8 3 2 3 18-14 8 8 3 2 3 18-19 8 8 2 0 6 5-47 4 7 0 2 5 2-24 2 WIK DOSKO Good Luck All Ready II DFS II SVOWK Br.haven II 10 10 0 0 70-18 20 6 0 2 41-17 12 6 0 3 48-25 12 4 0 6 19-38 8 3 0 4 22-33 6 1 0 8 19-44 2 1 0 8 15-59 2 9 10 Desgewenst bezoeken wij u met onze stalencollecties aan huis In de 3e klas staan de reserves van WIK aan de leiding met één puntje voorsprong op ZSC II. Ook NOAD II kan in de strijd om de titel zeer ze ker nog een hartig woordje mee spreken. Bij de pupillen slaat Brouwersha ven, dat reeds is uitgespeeldmet 3 punten voorsprong op DOSKO aan de leiding. Weet evenwel DOSKO zijn nog twee resterende wedstrij den, thuis tegen Brouwershaven 11 en uit tegen WIK, in winst om te zetten dan zijn zij zeker van de kam pioenstitel. De mogelijkheid dat hel nog op een beslissingswedstrijd gaat uitdraaien is zeker niet denkbeeldig. WIK II NOAD II 8 4 4 0 32-19 12 9 6 0 3 29-24 12 Br.haven DOSKO NOAD ZSC WIK All Ready Br.haven II 12 8 3 1 23- 7 19 10 9 0 2 20- 8 16 11 6 3 2 38- 6 15 11 5 1 5 12-17 11 11 3 2 6 5-17 8 11 2 2 7 7-13 6 10 0 1 9 0-37 1 53. Een ogenblik stond Presto als aan de grond genageld! Dat was dus het geheim van de burchtzaal. Maar over welke schat kamer hadden die kerels het en wie waren zij? Was heer Aram hen in handen ge vallen? Maar plotseling drong de gedachte aan de oude burchtheer, die alleen boven was, al het andere opzij. Presto draaide zich om en rende zo hard hij kon naar boven. Hij had nu alle voorzichtigheid uit het oog verloren en het geluid van zijn voetstappen daverde door de gangen. Direct hoorde hij een stem achter zich schreeuwen: „Daar gaat iemand! Grijpt hem voor hij ontkomt!" Hij hoorde hoe de indringers achter hem aan draafden en het angstzweet brak hem uit. Ze mochten hem niet te pakken krijgen! Presto wierp een haastige blik over zijn schouder. Eén van zijn achtervolgers had hem bijna ingehaald en Presto verwachtte ieder ogenblik een hand in zijn kraag te voelen, doch inplaats daarvan fluisterde de man hem toe: „Blijf doorhollen! Laat niets merken!" En Presto had wel kunnen juichen toen hij Aram's stem herkende.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 7