125 it ja» V DE ZIERIKZEESCHE COURANT GEZOCHT GROTE SCHUUR Sovvjet-Unie bereid tot uitgebreide besprekingen met Amerika I De kosten van de maanreis De „Ra" heeft moeilijkheden Reactie Amerika op rede Gromiko Nederlands zeiljacht vermist Garnalenvisserij in moeilijkheden De vrijstelling van dienstplichtigen Hervatting vcedselvluchten Wereldtankervloot groeit snel Teleurstelling over uitkering in 1970 uit het Gemeentefonds Viering van het 25-jarig bestaan der V.N. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 11 juli 1969 Nr. 20231 WAARIN OPGENOMEN '/X REOAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lei. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: Westhoek-badgasten hadden slecht weer Advertentie 111 Westerschouwen: tenminste 500 m2 om gedurende juli en augustus 1970 en later voor ontspan ningsdoeleinden te gebruiken. Telefoon 070 - 24 23 71. China en Azië Over China merkte Gromiko op, dat van de wijze waarop dat land zijn buitenlandse politiek oriënteert „in grote mate de toestand in Azië, en niet alleep in Azië, afhangt". De Russische minister veroordeelde de anti-Russische propaganda en acti viteit van Peking en zei dat zijn land de vriendschap met China wilde her stellen, maar zich krachtig teweer zou stellen tegen elke provocatie. De afloop van de huidige onderhande lingen in Chabarovsk over grenspro blemen viel moeilijk te voorspellen in verband met „sommige verkla ringen die door de Chinese afgevaar digden aan het begin van de werk zaamheden en daarna zijn afgelegd, en ook in verband met de recente nieuwe Chinese provocatie op de Amoer". Milde rede van Croniiko Dit nummer bestaat uit 10 pagina's t De liefde is een vogel, die zingt t j| in het hart der vrouwen, NEW YORK, 10-7. De maanlanding kost de Nasa 350 miljoen dollar. De Saturnus-5-raket kost alleen al 185 miljoen, de stuUrcabine 55 miljoen, de maanlander 41 miljoen. Brandstof en grondinstallaties slokken nog eens 69 miljoen op. In zijn tienjarig be staan heeft de Nasa 23.915 miljard dollar aan ruimtevaart uitgegeven. De ruimtevaarders van de Apollo-11 verdienen het volgende: Neil Arm strong 27.401 dollar per jaar, Edwin Aldrin 18.622 dollar en McHael Col lins 17.147 dollar per jaar. Aan sa laris kost het verblijf op de maan dus slechts 32,92 dollar - voor de twee uur en 40 minuten. SAN JUAN. Puertorico, 10-7. De steven van de papyrusboot „Ra" waarmee Thor Heyerdahl met zijn zes gezellen de Atlantische Oceaan oversteekt, heeft bij zwaar weer ter hoogte van Marokko veel water op gezogen. Het vaartuig verkeert echter niet in gevaar, aldus de Amerikaanse kustwacht in San Juan. Onstandvastig weer Verwachting tot zaterdagavond: Veel bewolking en af en toe enige regen of motregen; overwegend ma tige wind tussen west en noordwest; dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Voor zondag: Aantal uren zon: 4 tot 13. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. 12 juli. Zon op 4.34, onder 20.56. Maan op 1.51, onder 20.17. 13 juli. Zon op 4.35, onder 20.56. Maan op 2.42, onder 20.59. 15 juli. Zon op 4.36, onder 20.55. Maan op 3.44, onder 21.30. Nieuwe maan: 14 juli te 15.11. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 12 juli 1.37 v.m. 14.07 n.m. 13 juli 2.31 v.m. 14.55 run. 14 juli 3.17 v.m. 15.36 n.m. BROUWERSHAVEN: 12 juli 13 juli 14 juli Springtij: 16 juli. 13.55 n.m. 14.40 n.m. 15.21 n.m. 1.26 v.m. 2.14 v.m. 2.56 v.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 11-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Het afgelopen etmaal trok een frontale storing van de Britse ei landen naar het oosten en bereikte vannacht ons land. Het regengebied dat hiermee samenhing had zich van morgen tot over het hele land uitge breid. De luchtstroming waarmee dit regengebied naar ons land werd gevoerd, vond zijn oorzaak in een hogedrukgebied, waarvan het cen trum met een kerndruk van 1.036 mbar vanmorgen voor de Golf van Biscaje lag. Dit hogedrukgebied strekt zich uit tot over de Britse eilanden. Hier omheen trekken klei ne storingen die het weer de eerst komende 24 uur in ons land zullen bepalen .De aangevoerde lucht is vochtig en er komt dan ook veel be wolking in voor waaruit nu en dan lichte regen kan vallen. De tempe- raturen zullen hierbij iets hoger zijn dan vandaag. MOSKOU, 10-7. De Russische minister van buitenlandse zaken, Gromiko, heeft donderdag in een toespraak tot de Opperste Sowjet (het parlement) verklaard, dat de Sowje-Unie bereid is tot uitgebreide besprekingen met de Verenigde Staten over internationale en bilaterale problemen. Gromiko zei dat zyn land ook uitvoerige besprekingen met Peking wenst over de onderlinge betrekkingen, maar hy" leverde tegelijk aanzienlijk scherpe kritiek op de Chinezen. Waarnemers zagen de verklaring als één van de mildste jegens het Westen van de laatste jaren, waaruit kennelijk een verlangen sprak van de Russische leiders om de betrek kingen met Washington bij de ver scherping van het conflict met China te verbeteren. Communistische eenheid bewaren Gromiko gal" echter tevens duide lijk te kennen dat toenadering tus sen Oost en West niet ten koste mocht gaan van de Oosteuropese communistisch eenheid. Hij verde digde krachtig de inval der War- schaupact-troepen in Tsjecho-Slo- wakije en waarschuwde in bedekte termen dat hetzelfde opnieuw zou gebeuren als het communistische stelsel in een der andere Oosteuro pese landen bedreigd werd. Wat de betrekkingen met Amerika aangaat, verwelkomde de minister de uitlating van president Nixon in diens installatierede, dat de tyd van confrontatie voorbij was en dat het tijdperk van onderhandelingen was aangebroken. De Sowjet-Unie was er steeds van uitgegaan dat in vraagstukken be treffende het behoud van de vrede de twee landen tot „een gemeen schappelijke taal" kunnen komen. „Het is duidelijk dat overeenkomsten over deze kwesties haalbaar zijn wanneer ze stroken met de weder zijdse belangen ,met inbegrip van de belangen van bondgenoten en vrien den", aldus de Russische bewinds man. De Sowjet-Unie was bereid de mo gelijkheden te bespreken van ont wikkeling van de Amerikaans-Rus sische betrekkingen. Gromiko stelde een uitwisseling van delegaties van de Opperste Sowjet en het Ameri kaanse Congres voor. Zelfs de tegenstanders in de V.S. van goede betrekkingen met Moskou moesten begrijpen „dat de verhin dering van botsingen tussen de twee grote mogendheden in de wereld en de vestiging van normale, of beter nog: goede betrekkingen, in het be lang van beide landen is". Gromiko zei voorts nog dat Ni xon's verklaring dat hij goed-voor- bereide besprekingen op het hoogste niveau voorstond, „duidelijk niet on opgemerkt is gebleven", maar hij weidde daar niet over uit. mogendheden over Berlijn, met het doel complicaties te voorkomen, maar Moskou zou niets ondernemen wat Oost-Duitsland's belangen of de bijzondere status van West-Berlijn kon aantasten. Minister Gromiko herhaalde Mos- kou's bereidheid besprekingen met de Verenigde Staten te beginnen over beperking van de strategische kern bewapening, echter zonder een da tum te noemen. (President Nixon heeft voorgesteld daarmee de eerste helft van augustus te starten). De Sowjet-Unie was ook bereid tot overleg met de andere drie grote BETHPAGE, N.Y. In een televisie reportage zal te zien zijn hoe de eerste Amerikaanse astronaut de vlag op de maan zal planten. De op namen overigens werden op aarde gemaakt. De man in het ruimtepak is Scott HacLeod en de ML op de achtergrond is een model op ware grootte. Een en ander is ten behoeve van de uitzending nauwkeurig nage bootst. WASHINGTON, 10-7. Het State Department heeft vrydag in voor zichtige bewoordingen gereageerd op de rede van de Russische minister van buitenlandse zaken Gromiko tot de Opperste Sowjet, waarin deze de wens tot betere Russisch-Ameri kaanse betrekkingen uitsprak. DEN HAAG, 10-7. Scheveningen Radio heeft de schepen op de Noord zee verzocht uit te kjjken naar het Nederlandse zeiljacht „Zee jonker" uit Rotterdam, dat sedert zijn ver trek uit Hoek van Holland op za terdag 5 juli j.I. wordt vermist. Aan boord van de „Zeejonker" be vonden zich bij het vertrek de eige naar, de heer R. Krijgsman uit Rot terdam", de 18-jarige Rudi Van der Waal uit Rotterdam plus nog een derde opvarende, van wie de naam niet bekend is. Het jacht, dat om één uur 's middags Hoek van Holland verliet, had maandag in Dover moe ten arriveren, doch is daar volgens ingewonnen informaties niet aange komen. De „Zeejonker" is 7,5 meter lang en is uitgerust met een grootzeil en een voorzeil. DEN HAAG, 10-7. Het bestuur van het Produktschap voor Vis en Visprodukten heeft in zijn openbare vergadering in Den Haag besloten de kwestie van de garnalenvisserij bij de regering aanhangig te maken en haar te verzoeken dit bedrijf op een of andere wyze te willen subsi diëren. De situatie in het garnalenvisserij- bedrijf is thans reeds zo ernstig, dat verscheidene vaartuigen de visserij hebben moeten staken en aan de ka de liggen, zo werd duidelijk. De moeilijkheden zijn het gevolg van onder meer het gebrek aan pelcapa- citeit, het voorkomen van concentra tie van grote aanvoeren tegen het weekeinde en het feit dat er, vooral in het noorden, nogal wat kleine gar nalen worden aangevoerd. Levenslang voor S.S.-er BOCHUM, 10-7. De voormalige S.S.-er Karl Opperman is donderdag door een rechtbank in Bochum ver oordeeld tot levenslange gevangenis straf omdat hij in een ghetto in het tijdens de oorlog door Duitsland be zette Polen 47 Joodse mannen, vrouwen en kinderen had vermoord. Volgens de rechtbank had de S.S.-er louter uit bloeddorst gehandeld. Het proces heeft acht maanden geduurd. NEW YORK, Verenigde Naties, 11-7. De secretaris-generaal van de V.N. heeft aangegeven, dat hy het hoogst wenselijk zou vinden om jon ge mensen in te schakelen by de vie ring van het vijfentwintigjarig be staan van de organisatie, het vol gend jaar. Men is hier in New York druk be zig met de voorbereidingen van de ze viering. Oe Thant gaf aan, dat hij onder jonge mensen verstaat zij die jonger zijn dan 21 jaar. De Verenigde Sta ten en Engeland menen dat de leef tijdsgrens 25 jaar zou moeten zijn. Nederland heeft nog geen eigen voorstel in deze zaak gedaan, maar op de Nederlandse missie bij de Ver enigde Naties werd verklaard dat ons land voorlopig akkoord zal gaan met.de besluiten die genomen wor den in de werkcommissie. Deze com missie bestaat uit de vice-voorzitters van de vorige algemene vergadering. Verschillende andere landen kwa men met concrete voorstellen met betrekking tot het inschakelen van Aftellen Apollo-11 begonnen KAAP KENNEDY, 10-7. Het af- tellen voor de lancering van de Apollo-11, waarmee twee mannen op de maan moeten landen ,is donder dagavond 8 uur (vrijdagochtend 01.00 uur Ned. tijd) volgens plan begon nen. Het aftellen duurt 93 uur, het tijdstip van lancering is woensdag 16 juli 14.32 uur Ned. tijd. Het lek in het druksysteem van de tweede ra- kettrap, dat eerder op de dag was geconstateerd, is verholpen. BUSSUM, 10-7. Het hoofdbestuur van de vereniging van dienstplich tige militairen heeft commentaar ge leverd op de door defensie aange kondigde maatregelen volgens wel ke in 1970 14.000 goedgekeurde Ne derlandse dienstplichtigen buitenge woon dienstplichtig kunnen worden De vereniging heeft met gemengde gevoelens van die maatregelen kennis genomen .Enerzijds juicht ze het toe dat de groep dienstplichtigen zo klein mogelijk wordt gehouden. Anderzijds meent het bestuur echter dat de „on redelijkheid in de lastenverdeling op die manier wel steeds meer toe neemt. de jongeren bij deze viering. Enge land, Zweden en Finland suggereer den een speciaal internationaal sym posion. Engeland kwam met het plan om van zoveel mogelijk landen vijf jon ge afgevaardigden te kiezen die zou den spreken over problemen als ras senverhoudingen, wereld-veiligheid en andere onderwerpen die de voort durende wereldbelangstelling heb ben. Bemiddelingsbureaus overbodig voor afkoop rentekaartverzekering UTRECHT, 10-7. De vereniging van Raden van Arbeid heeft een ernstige misstand geconstateerd, die bij de afkoop van rentekaartverze- keringen aan het licht is gekomen. Er zijn bemiddelingsbureaus, die via advertenties hun diensten aan bieden voor het invullen en inzenden van aanvraagformulieren. Voor deze bemiddeling wordt een bedrag van tien gulden in rekening gebracht. De vereniging van Raden van Ar beid vestigt er de aandacht op, dat deze bemiddeling volstrekt overbodig is. Indien men zich rechtsstreeks met betrekking tot de afkoop van de rentekaartverzekeringen tot de Raad van Arbeid wendt, ontvangt men gratis alle gewenste inlichtingen. Eveneens wordt, indien het recht op een afkoopsom is vastgesteld, het bedrag vrij van kosten uitgekeerd. OTTAWA, 11-7. Nigeria en Bia- fra hebben een voorstel van Canada voor een spoedige hervatting van de voedselvlucliten naar Biafra in be ginsel aanvaard. Dit maakte de Ca nadese minister van buitenlandse za ken, Sharp, donderdag in het parle ment bekend. Hy zei dat Canada heeft voorgesteld voor neutrale toe zichthouders te zorgen om te verze keren dat de hulpvluchten alleen voedselzendingen bevatten en geen wapens. Beide partyen hebben met het voorstel ingestemd, doch over de details moet volgens de minister nog worden gesproken. DEN HAAG, 10-7. „Het is duide- lyk dat met de thans geopende pers pectieven de gemeenten in 1970 een byzondcr moeilyk jaar tegemoet zul len gaan". Aldus de vereniging van Nederlandse Gemeenten in een com mentaar op de dezer dagen bekend geworden uitkeringspercentages uit het Gemeentefonds. „Vergeleken bij het thans voor 1969 nader vastgestelde uitkerings percentage bedraagt de verhoging ruim 2 °/n. Vergeleken bij 1969 kun nen de gemeenten op z'n best reke nen op een algemene uitkering die slechts 416 pet hoger is dan die over 1969, indien althans het extra gere serveerde bedrag-van 50 min. gulden tot verdeling v>ordt gebracht", zo vervolgt dit commentaar. Het eind resultaat van 4% pet ligt naar de mening van de vereniging van Ne derlandse Gemeenten belangrijk be neden de ruimte van 6 °/n, die minis ter Witteveen blijkens zijn medede lingen in de Eerste Kamer op 10 juni j.I. als norm voor de groei van de overheidsuitgaven wenst te hante ren. OSLO, 10-7. De wereldvloot van grote tankers (boven 50.000 ton d.w.) is in 1968 met circa 30 procent geste gen. De groei trad vooral op by schepen boven 200.000 t.d.w. en van rond 100.000 ton. Dit vermeldt een overzicht van Fcanley and Egers Ltd. in Oslo. Nederland neemt op de lijst van grote tankers een bescheiden elfde plaats in met achttien schepen, waarvan zestien in het bezit van oliemaatschappijen. Vier landen do mineren duidelijk in deze sector van de scheepvaart: Liberia (171 sche pen), Noorwegen (138), Japan (97) en Groot-Brittannië (91). Op 1 januari van dit jaar waren achttien tankers met een tonnage boven de 200.000 d.w.t. in de vaart en 173 in bestelling. Commentariërend op de onderdelen van de toespraak die betrekking heb ben op verbeterde betrekkingen en bereidheid tot besprekingen over een beperking van strategische wapens, zei een woordvoerder van het mini sterie: „Wij zijn zeker bereid te stre ven naar vooruitgang ten aanzien van de oplossing van diverse vraag stukken die tussen de Verenigde Sta ten en de Sowjet-Unie bestaan". Hij voegde hieraan toe, dat Mos kou niet heeft geantwoord op het voorstel van Washington op 31 juli besprekingen te beginnen. LEEUWARDEN. Het prinselijk gezin brengt op het ogenblik een vakantie in Noord-Nederland door. De foto toont prins Claus met zijn zoon prins Willem-Alexander tijdens een wandeling in de omgeving van Leeuwarden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1