GRATIS! JVIiss-Tourist" werd deze week een Haagse verpleegster In Kremlin zou machtsstrijd gaande zijn VRAAGTEKEN Twee mannen gaan er op lopen en stenen en aarde verzamelen Ook Engeland zit met een rassenprobleem Het vredesschip van Ebi Nathan Uitval van Chinese minister Lin Piao „Rode boekje" voor Kiesinger Heibel rond liedjesfeest STREEKNIEUWS Ruimte-aapje dood ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 10 juli 1909 Nr. 20230 Tijdens tweede wijnfeest Z1ER1KZEE, 10-7. De jury vond het even moeilijk gisteravond. Voor de tweede voorronde van de verkie zingen van Miss Toerist '69 hadden zich zeven kandidates aangemeld waaruit de eerste plaats moeilijk te verdelen viel. Het werd tenslotte Kicky van den Assem, een pittige 21- jarige verpleegster uit Den Haag. Ricky kampeert met een vriendin op de „Blomshoeve" in Westen- schouwen, waar zij nu al voor de tweede week vertoeft. De zon die vorige week volop iedere dag aan wezig was heeft deze langharige toe- riste diep gebruind. Ook met regen achtige dagen weet zij zich echter hier best te vermaken. Haar hobby is namelijk paardrijden en daar kan zij in de Westhoek haar hart aan op halen. Een hele goede tweede was de 17-jarige Willy Meulenberg uit de Biesbosch en de derde plaats was voor Mary Kasteel,. 18 jaar en wo nende in Dordrecht, Ue jurering Piet Daalhuisen stelde de meisjes voor en het jurylid de heer R. Ko- toun maakte de uitslag bekend en deelde de prijzen uit, bijgestaan dooi de Miss Toerist '68, mej. Els van Ginneken, die deze avond ook ju reerde. Aan de jury tafel zaten ver der mevr. J. Pieters-Swaak, schoon heidsspecialiste, mevr. J. Wijsman- Drehsen en mej. Van Buren, beiden uit de modewereld. Het optreden van de vocaliste Conny van Bergen wis selde de dansmuziek van het trio Piet Daalhuisen af en zij wist het publiek in de Mondragon-foyer, die gezellig vol was, wel te boeien. De sprong naar de maan (Foto Zierikzeesche Nieuwsbode). KAAP KENNEDY, 9-7. Volgende week gaat gebeuren wat enige tien tallen jaren geleden nog voor onmogelijk werd gehouden: de mens gaat de maan bezoeken, die sinds onpeilbare tijden ongenaakbaar voor de mens rond de aarde heeft gedraaid. Twee mannen gaan er op lopen, aarde en stenen van de bodem verzamelen, om daarmee naar de aarde terug te keren. Een missie van nog veel groter belang dan destijds de reis van Columbus, omdat met het welslagen bewezen zal zijn dat het bezoeken van de andere plane ten in ons zonnestelsel in principe mogelijk is. De mens is dan niet langer volmaakt aan de aarde gebonden. Drie mannen staan klaar om deze taak 'te volbrengen, de Amerikaan se ruimtevaarders Neil A. Arm strong, Michael Colilins en E win A'ldriin, Twee van hen landen op de maan. Armstrong zal de eerste zijn dóe met zijn voeten de maanbodem beroert, Aldr'in volgt hem. Woens dag 16 juli starten zij Ln hun Apol- ol-11 -ru cmteschip, omhooggestuwd door een machtige Saiturnus-raiket, voor 'hun reis van ongeveer 350.000 km door 'het 'luchtledige naar de maan. Armstrong en A'ldnim blijven na de landing bijina een etmaal op het hemellichaam. Zij zullen daar eenzamer zijn dan ooit een mens is geweest, maar tege lijk gehoord en gezien worden door meer mensen dan ooit. Elk woord dat zij zeggen over wat zij zien en doen, wordt over de ra dio op aarde ontvangen. Een van hun eerste daden in hun nieuwe wereld is het opstellen van een 'kleine tele visie-camera, waardoor meer dan 'n miljard paar ogen op aarde elike be weging di!e zij maken kunnen vol gen. Stukken maanrots Terwijl de wereld toekijkt gaan de twee mannen enige uren op de maanbodem doorbrengen. Zij verza melen stuikken maanrots en losse grond, doen idle in plastic zakken en metalen dozen, en zetten drie we tenschappelijke Instrumenten neer. Een daarvan is een miniatuur seis misch station, dat automatisch gege vens over maanbevingen naar de aarde zal doorseinen. Het tweed'e is een laserspiegel,- de laserstralen, van de aarde uitgezonden,, zullen terug kaatsen, waardoor de geleerden tot Tien procent heeft vooroordelen LONDEN, 9-7. Tien procent van de Britten heeft sterke rassenvoor oordelen. Dit blijkt uit een verslag van het onafhankelijke instituut voor rassenbetrekkingen in Londen, dat in Engeland een vijf jaar durend on derzoek in rassenkwesties heeft ver richt. Uit antwoorden op vragen, die aan de blanke bevolking van vijf gebie den met een groot aantal gekleurde bewoners zijn gesteld, is gebleken dat tien procent sterke rassenvoor oordelen heeft, zeventien procent helt over tot rassenonderscheid, 38 Man had halve eeuw kogel in het hart BOEDAPEST, 9-7. In het westen van Hongarije is dezer dagen Zsig- mond Kalkcszka gestorven, ruim 75 jaar oud. Hij stierf van ouderdom, ofsohoon 'hij een halve eeuw lang met een 2,5 cm lange kogel in zijn linker 'hartkamer heeft rondgelopen. Hij werd in de eerste wereldoorlog door het projectiel getroffen. Een operatie zou onmiddellijk de dood tot gevolg hebben gehad. AMSTERDAM, 9-7. De Groningse rederij 05to heeft ide afbetaJjings- termijn voor het vredesschip waar mee Ebi Nathan vredesboodschap pen in 'het Middeo-Ooéten wil gaan uitzenden, met een maand verlengd. De afbel alingsdaitum vam het aan de oostelijke Handelskade te Amster dam aangemeerde schip wordt nu 10 augustus. Dit is mogelijk geworden doordat van de aankoopsom van 160.000 gulden nu ongeveer een der de ;is binnengekomen via postgiro 99912 en 'de bij de gemeentegiro te Amsterdam en de Amrobank geo pende rekeningen ten behoeve van het vredesschip. procent is geneigd tot een tolerante houding en 35 procent is geheel tole rant. Het verslag beveelt de regering aan in de komende tien jaar veel aan het rassenvraagstuk te doen om te voorkomen dat de gekleurden blijvend tweederangs burgers wor den. HONGKONG. 9-7. De Chinese mi- mlister van 'defensie, Lin Piao, be schuldigde woensdag de Russische partijleider Brezjnef ervan „hysteri sche oorlogstaal'' gesproken te heb ben op de. communistische topcon ferentie in Moskou .Het persbureau Ni'euw-Ohiina maakte melding van deze eerste reactie van Peking op de topconferentie, waarbij Ohiina niet aanwezig was. De bijeenkomst was volgens Liin Pi'ao direct gericht tegen China en Albanië. Nadat de „S o w j ët-r eviisionistis che afvallig e kliek" vorig jaar Tsjechoslowakije had bezet, aldus Lin Piao, bedreef ze dit jaar gewapende provocaties tegen het eiland Sjen Pao (Damansky) en andere Chinese grensgebieden. BONN, 9-7. Bondskanselier Kiesin ger van Wesfc-Duiifcsl'amd zal zich bin nenkort wellicht gaan bedienen van bloemrijke, taal van partijleider Mao uit ihet verre China. Kiesinger ontving namelijk per post uit Peking- een miniatuuruitgave van de wereldberoemde „Mao-bijbel", evenals enkele speldjes met de af beelding van de voorzitter van de Chinese communistische partij. De begeleidende brief, afkomstig van hel „Ohina Publication Centre" in Peking, was gericht aan ..Kurt George K'ic.singcr. Bonn 53. Adenau- craLlee 141, West-Du iitsla.nd". Het ro de boekje was de Duitse taai gere digeerd. op centimeters nauwkeurig kunnen gaan bepalen hce ver de maan pre cies op 'bepaalde tijdstippen verwij derd is. Het 'derde instrument vangt deeltjes die de zon heeft uitgestoten en ongehinderd door lucht de maan bodem bereiken. Dit instrument ne men zij mee 'terug naar de aarde, waar deze deeltjes zullen worden bestudeerd. De geleerden zullen maanden en mischiien zelfs jaren be zig zijn met 'het onderzoeken van de gegevens er. de maanmaterie, velen vinden het zelfs het meest waarde volle onderzoek van deze eeuw. AMSTERDAM. Het Holland Fes tival 1969 is - zoals blijkt uit de zo juist gecompleteerde cijfers - een van de 'best bezochte van de laatste jaren geweest. Een ruime meerder heid van de voorstellingen was ge heel of nagenoeg geheel uitverkocht, zo wordt van de zijde van het Hol land Festival in een communiqué meegedeeld. J. van Eibergen (CNV) commandeur Orde van Oranje-Nassau UTRECHT,9-7. In de feestelijke vergadering van het Christelijk Na tionaal Vakverbond, ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van dit ver bond in Tivoli te Utrecht heeft de minister van sociale zaken en volks gezondheid, de heer B. Roolvink, de heer J. van Eibergen, die het voor zitterschap van het CNV neerlegt wegens het bereiken van de pensi oengerechtigde leeftijd, medegedeeld dat h.m. de koningin hem heeft be noemd tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. De minister heeft de heer Van Eibergen de bij deze orde behorende versierselen aangeboden. Boodschap koningin Juliana naar de maan NEW YORK, 8-7. De ruimtevaar ders vain de Apollo 11 zullen een boodschap meenemen van koningin Juliana, die op het maanoppervlak zal worden gelegd. De boodschap staat op een microfilm en 'luidt: „Ik heb grote bewondering voor de kunde en volharding van allen die 'hebben meegewerkt om deze eerste bemande vlucht naar de maan mo gelijk 'te maken. Ik 'hoop dat deze prestatie van groot nut zal zijn voor de toekomst van ide mensheid. Julia na R." DEN HAAG, 9-7. De Spanjaard Joaquin Alfonso had geen deel mo gen uitmaken van de internationale jury van het liedjesfestival in de Kurz'aal in Scheveningen. De meer derheid van de juryleden heeft be sloten de stemming van de heer Al fonso alvast te annuleren. Opnieuw zal over de uitslag van de liedjes- wedstrijd worden beraadslaagd. Dit heeft na een enorme spraak verwarring en heibel in het Kur- hauscompléx het Franse jurylid Fe lix Marouani in gezelschap van de voorzitter en de vice-voorzitter van de jury, de Engelsman Norrie Parra- mor en de Fransman Bernard Che- vry, de pers meegedeeld. De Belgen hadden reeds bij de leiding van het liedjcsfeest gepro testeerd. Zij eisen diskwalificatie van dé Spaanse ploeg, om het Spaanse jurylid. WASHINGTON. 9-7. In het Krem lin woedt een str\jd om de macht en het land staat aan de rand van een leiders-crisis. Dit is de mening van de Amerikaanse senator Jackson, voorzitter van een regeringscommis sie die voortdurend studie van de po litieke ontwikkelingen in de Sowjet- Unie maakt. Volgens de senator staan de elf le den van het politieke bureau betrek kelijk onwetend tegenover de bui tenwereld en kunnen zij in de bui tenlandse politiek ernstige beoorde lingsfouten maken, in welk verband hij aan de invasie in Tsjecho-Slowa- kije herinnerde. Steeds meer analy sen taxeren de Sowjet-Unie op een gevaarlijke, onberekenbare tegen standster die op de rand van een lei derscrisis staat waarvan de uitkomst niet valt te voorspellen, aldus Jack son in een verslag aan de Senaat. Deze onzekerheid moet naar zijn me ning voldoende reden voor de Se naat zijn een voorzichtig standpunt Bromfietser klemgereden Dinsdagmiddag 2.30 passeerde op de Hoogenboomlaan te Renesse de 17-jarige Vlissingse bromfietser C. G. de personenwagen van J. L. M. uit Haamstede, die zeer langzaam reed. Juist toen de bromfietser naast de auto reed week deze uit voor 2 voet gangers, waardoor de bromfietser in de berm werd gedrukt. De bromfiets werd hierbij beschadigd, de brom fietser licht gewond. SCHARENDIJKE Concert „Nu met Hope" Zaterdag a®. geeft de muziekver eniging „Nu met Hope" 'uit Bruinas- se een concert in de muziektent. Hieraan vooraf gaat een muzikale rondgaing door het dorp. Besloten wordt mét een taptoe. DREISCHOR Concert muziekvereniging „Amicitia" Zaterdagavond a.s. zal de muziek- vereniging „Amioiti'a" uit Dirksland een concert verzorgen in de mobiele tent op de Ring. Dit fanfaregezel- schap uit Flakkee oJ.v. de heer M. de Bonte geniet een goede reputa tie. Het 'is een tegenbezoek van dit korps aan Dreilschor voor het con cert dat „Crescendo" en „Nieuw Le ven" uit Ouwerkerk zaterdagavond j.l. 'te Dirksland verzorgden, onder ideale weersgesteldheid en grote pu blieke belangstelling. NIEUWERKERK De stormschade De storm bracht in Nieuwerkerk weinig schade met zich mee. Een enkel ruitje moest het echter ontgel den, doch van betekenis was dit niet. Verschillende bomen werden door de wind afgkraakf en ook op diverse plaatsen waren takken op de weg te vinden Op het bouwterrein van motel „Nieuwerkerk", waar sedert het slaan van de eerste paal een aantal bouwketen en nissenhutten, voor het opslaan van materialen e.d., staan, kreeg de wind vat op een houten bouwsel, dat met de grond gelijk werd gemaakt. Wrakstukken lagen her én der verspreid. Dinsdagmor gen werden twee grote vrachtwagens ingeschakeld door het bouwbedrijf van het genoemd motel om de over gebleven bouwsels voor verder ver val te vrijwaren, omdat men thans müat aan verdere bouw v'an heit mo telcomplex denkt. Woensdagmorgen kwam nog een vrachtwagen om het resterende materiaal op te halen. Het terrein ligt er nu echt troosteloos en verlaten bij. BRUINISSE Puzzel speurtocht V.V.V. Zaterdag 12 juli organiseert VVV Bruinisse een puzzel speurtocht voor de jeugd van 8 tot en met 12 jaar. Aan deze tocht is een wedstrijd ver bonden met waarde volle prijzen. De ■straat is ibij het clubhuis van de ka bouters aan de Dreef. Men kan. zich opgeven bij de adressen op de raam biljetten vermeld. Bouwval woei om De storm van maandagmiddag heeft naast veel schade, op sommige plaatsen ook nog wel iets goeds ge daan. Zo woei de schuur of liever de bouwval van de schuur omver, waarin enkele maanden geleden brand uitbrak in de Molenweg (in dertijd bewoond door de heer M. van Dijke). Het is een zekere opruiming dat een en ander thans tegen de vlakte ligt. Man stal schroef Tijdens de Paasdagen 1969 werd op de repara'tiieba'Ven ite Bruiiiniiissé een scheepsschroef gestolen. Door 'nau we samenwerking 'tussen de Rotter damse -petitie en. de Groep Brudnis- se van de Rijkspolitie werd maan dag 7 juli de 33-jarige Rotterdam mer M. J. D. aangehouden. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Inbraak in nissehutten Onbekenden hebben un de nacht van 4 op 5 jullli ingebroken tiin de Niis- sehutiten op d'e Oosbkop (GreveJin- genidam) van Rijkswaterstaat. Er werden diverse gereedschappen ont vreemd. De politie stelt een onder zoek iln. Spoedeisende raadsvergadering Op vrijdag 11 julii' wordt te Brui- uiisse een spoedeisende vergadering van de gemeenteraad gehouden. De agenda vermeldt: Verlenen van recht Vc'iia opstal taan de voetbalvereniging „Bruse Boys" in verband met de bouw van ihe't kleedlokaal. Bespre king verlenen subsidie t.b.v. het Mossel-feest. in te nemen en president Nixons program van anti-ballistische raket ten te steunen. Inspraak van burgerij bij woningbouw .s-HERTOGENBOSCH. 9-7. Hel lijkt gewenst om ook bij de planning vam nieuwe stadswijken de burgerij inspraak 'te verlenen, dan zouden tal van ongewenste situaties voorkomen kunnen worden die 'niet meer te ver anderen zijn wanneer de wijk een maal gerealiseerd is en die wellicht toe te schrijven zijn aan „beroeps- blindheid" bij de planologen en ste debouwkundigen. Deze opmerking wend gemaakt door de journalist N. Bergkamp te 's-Hertogenbosch. die in de A-wijk-Zuid het initiatief heeft genomen tot een diepgaand contact tussen de bewoners van deze wijk en het Bossche g emeemtebestuur over een aantal verkeersproblemen die als gevolg van de stedebouw- kundige opzet van deze wijk zijn ontstaan. HONOLOELOE. Hawaii, 9-7, Het ruimteaapje Benny is dbod. Bonmy die een reis van 30 dagen in de ruim te had moeten maken voor vaststel ling van de 'invloed van een langdu rig verblijf in de ruimte op het ge stel van ruimtevaarders, werd na een verblijf van slechts negen dagen naai* de aarde teruggehaald, omdat het aapje niet of nauwelijks rea geerde op de hem verstrekte op drachten. Nog geen 12 uur na terug keer op de aarde as Bonaiy overle den, zo iïs in Hano'loeloe bekendge- maa.'kt. Verschuivingen in hel kaïnpeerpatroon UTRECHT. 9-7. In de jaren 1965 tot 1967 kwam de jaar lijkse groei van de totale ca paciteit aan standplaatsen op de Nederlandse kampeerter reinen voor een deel ten goe de aan het seizoenkamperen en voor een ander deel aan het toeristische kamperen. In de periode 1967-1968 breidde de totale capaciteit aan vaste standplaatsen zich wel be langrijk uit, maar het aantal toeristische standplaatsen ging achteruit. Hieruit kan - voor zichtig - worden opgemaakt, dat er een zekere verschuiving heeft plaatsgevonden in het kampeerpatroon ten gunste van het seizoen kamperen. Het percentage van 43,3 pro cent vaste standplaatsen ten opzichte van de werkelijke be zetting op de kampeerterrei nen is dan ook opmerkelijk te noemen. Ten aanzien van kwantitatieve sanitaire voor zieningen op de kampeerter reinen is er geen reden tot be zorgdheid. Dit zijn enkele conclusies van een rapport genaamd Kamperen 1968" dat de stich ting interuniversitair voor so ciaalwetenschappelijk onder zoek (Siswo) in Amsterdam in opdracht, van de Nederlandse Kampeerraad samenstelde. KERKNIEUWS Indonesisch en Ned. Bijbelgenootschap AMSTERDAM, 9-7. Het Intone- sisch Bijbelgenootschap, dat in Bo- gor een drukkerij in eigen beheer heeft, zal dm 1970 uitkomen met de nli'.euwe Indonesische bijbelvertaling, diiie ook, zoals békend', door de R-K. kerk zal worden gebruikt. Het In donesisch Bijbelgenootschap heeft in verband met deze uitgave een beroep gedaan op het Nederlanidsch Bijbel genootschap om zijn produktiedhef, de heer H. Duym, voor de tijd van twee jaar als adviseur af te staan. ONDERWIJS Landbouw top-ltadercursus te Goes V'cor de (landbouw -top-kadercur sus zutildwesiten, te Goes Slaagden van Sehouwen-DUiiveiaind de heren P. Fliikweert te Nieuwerkerk en C. J. van Westen 'te Ziierilkzeè Tot de nieuwe cursisten behoren voor de seizoenen 1969/1970 en 1970/1971 de heren C. J. den Boer en J. K. Goe man® ite Zonnemaitre. Wie pas de Centrale Fokveetlag achter de rug heeft en de jaarlijk se C.M.M.C.-vergadering; wie denkt aan het puike vee dat Schou- wen-Duiveland kent en de plas van hoogwaardige melk, die dit vee oplevert, komt opnieuw ol an dermaal in verbazing over het feit dat de deskundigen bij dit alles voor de toekomst toch een groot vraagteken zetten. De melkplas is te groot en de boterberg te hoog en de bewaar- en opslagkosten van met name bo ter, zijn straks nog hoger dan de productiekosten. liet hele probleem - of men nu Mansholt-fan is of niet - wordt des te klemmender als het wordt ge steld tegenover de durende voed seltekorten in de wereld. Er is maar één conclusie mogelijk: de natuur is rijk genoeg en mens en dier zijn mans genoeg om veel te produceren, maar in het kader van een steeds ingewikkelder worden de economie, draait blijkbaar hiel de motor dol, terwijl hij elders stil staat, als er al een motor is. Er is - zo is wel gebleken - geen panacee voor het hele scala van vraagstukken. Toch zijn er gelui den, die in de richting van een al of niet nuttige oplossing worden vernomen. Schaalvergroting, met als mogelijkheid dalende produk- tiekosten en dan een accentverleg ging van de melk naar het vlees. Meer slachtkoeien derhalve, maar niemand vertelt er bij of er dan weer geen enorme vlcesoverschot- ten komen, die ook moeten be waard en gekoeld en dat gaat na tuurlijk minstens zoveel kosten als het bewaren van boter. Zonder in de diepte te wroeten van de E.E.G.-problematiek, con cludeert men toch geredelijk dat het - minimaal gekarakteriseerd - allemaal nog niet zo vlot loopt, dan men in de sfeer van het eerste ide alisme heeft gedacht. Dat kan ook niet, maar toch Een land als Denemarken verzorgt het publiek met zeer hoogwaardige melk- en zuivelprodukten, die duidelijk min der kosten dan in Nederland, het margarinelandje bij uitstek. De gebundelde agrarische we reld zal - zo zien wij het - ook eens puntig in moeten gaan tegen plan nen, die eigen liquidatie beogen. Veel zal moeten, maar niet alles hoeft. Een kritische begeleiding van „de plannen" blijft nodig. Laat men n'import pas in de wereld maar minderwaardig vee droog leggen of afslachten, maar geen hoog waardige dieren, die een maximaal produktievermogen hebben. De wereldproduktie in zijn totaliteit moet toch vergroot? Daarom meer sleutelen aan de economie dan aan de produktie. Advertentie RECHTSZAKEN Vier jaar geëist SPORT Indeling 1969—1970 zaterdagcompetitie sen. Ie klasse: Arnemuiden 2, Bevelan ders I, 's Heer Arendsk. I, Hien- kenszand I, Meeuwen 2, Mevo I, Middelburg 5, Nieuwdorp I. VCK I, Wemeldinge I, Wolfaartsdijkl, Zee land Sport 5. 2e klasse A: Brouwershaven I, Bruse Boys I, DFS 3, Duiveland I, Kapelle 2, Kloetinge 2, Kruiningen I. Rillandia 2, SKNWK I, Waarde I, Wemeldinge 2, WIK I. 3e klasse A: Apollo 2, Arnemui den 3, Duiveland 2, GPC I, Middel burg 6, Nieuwland 2, Schore I, VCK 2, WIK 2, Wolfaartsdijk 2, ZSC I. 4q klasse A: Bevelanders 2, Brou wershaven 2, Brouwershaven 3, Bru se Boys 2, Colijnpl. Boys 2, DFS 4. Mevo 2. SKNWK 2. WIK 3. Wissen- kerke 2. tegen aanr ander AMSTERDAM. 9-7. Eeri gevange- ruisstraf vain vier jaar en «ter beschik- kilnigS'tëllirag van de regering heeft de officier van justilliie bij 'de Amster damse trechilibamlk «geëist tegen de 34- jariige klassificeerder W. A. uit Am sterdam, die ©Hn-dl vorig jaar de hoofdstad opschrikte door een serie aanrandingen en verkrachtingen van vrouwen. De officier noemde hem een 'gevaarlijk mam voor de openbare ord'e. want behalve 'de viër tien laste gelegde feiten zijn «tegen verdachte dertiilg processen-verbaal opgemaakt terzake van .hetzelfde delict. Tijdens de rechtzitting bleef de classificeer der ontkennen. maar de officier acht te de feilt en op grond vam eerder door verdachte voor de politie afge legde schriftelijke verklaringen en d'ile van de getuigen, 'bewezen. Van de derti'g gevallen hebben tenminste vijftien vrouwen dc dader voor de volle honderd procent herkend. Ver dachte ds lifn hel verleden al vele ma len veroordeeld voor diverse strafba re feiten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 3