DE ZIERIKZEESCHE COURANT :OUR/ Van lichting '70 worden 14.000 dienstplichtigen niet opgeroepen Thailand volgend rood doelwit? Egypte beschouwt zich in voortdurende staat van oorlog met Israël Juli-sneeuw in Italië Dodental door noodweer gestegen BIAFRA IS EEN LAND ZONDER KLEUTERS GEWORDEN - ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dunilcrdag 10 juli I960 WAARIN OPGENOMEN 1797- 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jor.newekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, lel. (01110 2938). Uilgave- N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochiman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) J 1,75 Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 8 T.W In dit nummer: De problemen aan het zuivelfront (CMMC) Maatregel minister van defensie BANGKOK, 9-7. „Na de oorlog in Vietnam zou Thailand wel eens het volgende doelwit van de communis ten kunnen worden. Er zijn aanwij zingen van een communistisch plan om zich op Thailand te richten", heeft de stafchef van. de Thaise strijdkrachten, luchtmaarschalk Da- wï, woensdag tegen journalisten ver klaard. West-Duitsland en de Arabische landen BONN, 9-7. Volgens de Westduitse minister van buitenlandse zaken Willy Brandt moet Duitsland ondanks de ophanden zijnde erkenning van Oost-Duitsland door Egypte (het vijfde Arabische land) een politiek van begrip blijven voeren tegenover de Arabische wereld. In een uitzen ding van de Duitse televisie ver klaarde Brandt dat men open moest blijven staan voor de mogelijkheid dat men in de toekomst niet met en kele maar met alle Arabische lan den moet samenwerken. De gevolgen van de crisis in het Midden-Oosten voor West-Duitsland zijn in feite slechts nevenverschijnselen. Zij vloeien voort uit de grotere politieke machtsconcentraties, zoals o.a. de aanwezigheid van de Russen in de Middellandse Zee en het Midden- Oosten. DEN' HAAG, 9-7. Minister \V. den Toom van defensie heeft in verband met het geschatte surplus aan oproepbare dienstplichtigen van de lichting 1970, tot een tweetal maatregelen besloten, waarbü in totaal circa 14.000 ingeschrevenen van deze lichting kunnen worden bestemd tot buitengewoon dienstplichtige. De bewindsman heeft dit besluit genomen op grond van een interim-rapport van de interdepartementale commissie dienstplicht- beleid, zo blfjkt uit een brief van minister Den Toom aan de Tweede Kamer en aan de burgemeesters. De eerste van de genoemde maat regelen houdt in, dat, evenals bij de lichtingen 1968 en 1969, een aantal ingeschrevenen van de lichting 1970 - hoewel goedgekeurd voor de mili taire dienst - zal worden bestemd tot buitengewoon dienstplichtige. Deze dienstplichtigen, volgens berekening ongeveer 10.000, dat is circa 90 pro cent van de totale lichtingssterkte, krijgen deze bestemming, omdat zij op grond van hun keuringsgegevens niet tot de meest geschikten beho ren. Degenen die hiervoor in aan merking komen, zullen daarvan tij dig bericht ontvangen van het mini sterie van defensie. Met de tweede maatregel heeft mi nister Den Toom voorat tegemoet willen komen aan de reeds eerder in de volksvertegenwoordiging geuitte verlangens betreffende de dienst plicht van de oudste zonen uit grote gezinnen. Deze zonen kunnen worden be stemd tot buitengewoon dienstplich tige als zij uit een gezin komen van tenminste vijf kinderen, waarvan zij het oudst in leven zijnde kind zijn. Bovendien moeten er onder de vier of meer jongere kinderen tenminste twee zonen zijn. Deze maatregel, die uitsluitend geldt voor ingeschreve nen van do lichting 1970, wordt eerst toegepast indien de belanghebbende daartoe de wens te kennen geeft. Volgens berekening zullen tussen de 3500 en 4000 dienstplichtigen van deze lichting voor deze regeling in aanmerking kunnen komen. De derde zoon Wellicht ten overvloede wordt op gemerkt dat indien de oudste zoon van deze mogelijkheid gebruik maakt, de derde zoon uit dit gezin geen vrij stelling wegens broederdienst meer Mannequin zat 15 maanden onschuldig ROME, 9-7. De jonge dichteres en mannequin Daniela Ripetti heeft ten onrechte vijftien maanden in de ge vangenis gezeten. Zij werd indertijd gearresteerd op aanwijzing van de Nederlander Van S. bij wie een hoeveelheid opium werd aangetrof fen. Bij huiszoeking in haar huis werd een half gram van een stof gevonden, die door de politie maar meteen hasjiesj genoemd werd. Toen het meisje tegen haar ver oordeling tot 2 jaar gevangenisstraf in hoger beroep ging, werd de stof voor het eerst nader door experts onderzocht. De hoeveelheid bleek te klein te om met zekerheid de aard van de stof te kunnen vaststellen. Van S. trok later zijn beschuldiging tegen Daniela Ripetti in. UTRECHT. Tijdens het jubileum congres van het Chr. Nat. Vakver bond hier voorzitter J. van Eibergen (r) in gesprek met de heer J. Lanser, zijn opvolger. zal kunnen krijgen. Volgens artikel 19 van de dienstplichtwet moeten namelijk tenminste twee broers uit één gezin hebben gediend. De minister heeft - ondanks dit minder prettige aspect vóór de jon gere zonen - de thans genomen maat regel in deze vorm gegoten, omdat, afgezien van de eerder genoemde re den, daarmee het tijdelijk karakter CAIRO, 9-7. Egypte heeft woens dag verklaard dat het zich in voort durende staat van oorlog met Israël beschcuwt. Een Israëlische terug trekking van het schiereiland Sinaï zou „een zeer goede remedie" zijn cm aan deze gevaarlijke situatie een eind te maken, zo zei regerings woordvoerder Zajjat op een percon ferentie. Om commentaar gevraagd op Oe Thants jongste waarschuwing be treffende de spanning aan het Suez- kanaal, zei Zajjat: „De heer Thant heeft alle reden tot bezorgdheid". De secretaris-generaal moest zich overi gens niet alleen zorgen maken over het Midden-Oosten „maar ook over de toekomst van de Verenigde Na ties". Het Egyptische blad „Al Achbar" Zwaar luchtgevecht boven heuvels van Golan DAMASCUS/TEL AVIV, 8-7. Bo- ven Koeneitra, in de door Israel be zette heuvels van Golan hebben Syrische en Israëlische straaljagers een zwaar luchtgevecht geleverd, dat volgens Syrië eindigde met het neerstorten van vier Israëlische en drie Syrische toestellen. Israël zegt, dat de Syrische luchtmacht zeven straaljagers van het type Mig-21 heeft verloren terwijl aan eigen kant geen verliezen zijn geleden. Storm teisterde streek in Joego-Slavië NOVI SAD, 9-7, De Vojvodina, de graanschuur van Zuid-Sla vië, is dinsdagmiddag geteisterd door de zwaarste storm Sinds d'errttig jaar. In de hoofdplaats Novi Sad, niet ver van Belgrado, vielen bij een orkaan met windstoten van 160 km/u twee doden en drie zwaar gewonden. Er werden zelfs kiosken weggeblazen, enikele met de venkoopsters erbij. Aan de gewassen 'te velde werd gro te schade aangericht. De Sava- scheepswerf ite Macvahska Mitrovi- ca i's zo ernstig beschadigd dat er voorlopig niet kan worden gewerkt. van de maatregelen in verband met het surplus van de lichting 1970 be ter wordt gerealiseerd. Bovendien wordt er zo niet vooruitgelopen op hetgeen de commissie dienstplichtbe- leid straks in haar eindrapport zal adviseren over het voor de latere lichtingsjaren te volgen opi'oepings- beleid. Oudste zoon weduwe Voorts heeft de minister van de fensie besloten de sedert 1956 be staande regeling inzake vrijstelling voor de oudste zoon van een weduwe te verruimen. Voor die vi'ijstelling kan nu ook de oudste zoon van een gezin van vier kinderen in aanmer king komen; voorheen was de voor waarde vijf kinderen. schreef woensdag dat recente nach telijke commando-acties van Egyp tische geregelde troepen die het Suez- kanaal waren overgestoken, „van grote betekenis" zijn. „De strijders staan gereed voor de dag van de grote oversteek.De toestand is grondig gewijzigd na de oversteek van het Suez-kanaal maandag door twee afdelingen infanterie", aldus het blad. Duikerklok gelicht UBERLINGEN, 10-7. Dó drie dagen geleden m heit Bodenmeer gezonken duikerklok van de Westduc'tse mari ne. waarin zich twee personen onder wi'e de constructeur van het appa raat bevonden, .ïs woensdag gelicht. Het tweetal, dat voortdurend in con tact met de reddingsploeg heeft ge staan, kwam ongedeerd tevoorschijn. De 'klók, die van de kabels was los geschoten en iin vijftig meter diep water 'terechtkwam, moest heel langzaam worden opgehaald om caiissomziekte, luchtbellen in het bloed, bij de inzittenden te voorko men. Zuivering in Brazilië? BRASILIA, 9-7. Wegens onder mijnende activiteit, corruptie en het in gevaar brengen van de veiligheid' din de lucht zijn woensdag bij pre- si'denteel decreet 26 personeelsleden van de luchtmacht, onder wie offi cieren, ontslagen. Twee luiiitenant- kolonels verloren voor tien jaar hun politieke rechten. SCHIPHOL, 8-7. In Biafra zijn de kleuters van twee a drie jaar reeds aan de hongerdood gestorven, nu gaan de ouderen er aan. De hele bevolking lijdt aan eiwit tekort en balanceert op de rand van de hon gerdood. Het Roode Kruis heeft al vier weken geen vlucht meer kun nen uitvoeren. Alle gaarkeukens in Biafra, zo moeizaam met behulp van SCHIPHOL. Dr. Middelkoop met zijn echtgenote na aankomst uit Ge neve, waar hij als bestuurslid een vergadering heeft helpen leiden van de Joined Church Aid, de gezamen lijke hulporganisatie der kerken, die in de afgelopen jaren de voedsel- vluchten naar Biafra heeft georgani seerd. ROME, 9-7. Sneeuw-, hagel- en regenbuien hebben woensdag in noordoost-Iitalië ernstige schade toe gebracht aan idë oogst. Verscheidene bergpassen werden voor auto's zon der sneeuwkettingen ontoegankelijk. De Gii'.ovo- en StelViio-passen dn de Dolomieten lagen onder een 20 cm dikke sneeuwlaag. Europeanen opgebouwd, worden ge sloten. Dat waren enikele van de trieste mededelingen, waarmee mevrouw Middelkoop 'haar 'in meer nuchtere termen sprekende echtgenoot op Schiphol aanvulde. „Ik ben vorige wéék met nonnen en paters uit Bia fra teruggevlogen", zo riep ze uit. „Zelfs die mensen kunnen de ellende wiet meer dragen. De 'kinderen 'liggen dn het gras te sterven. Dat maakt een vreselijke indruk op de Europe anen, die er werken. Ze raken over stuur of krijgen er zelfs een shock van. Er gaat van die hongersnood zo'n demoraliserende invloed uit. Ie dereen in Biafra 'begint te stelen. Dat gebeurde vroèger nooit. Toen was iedereen er goud-eerlijk. Hoe is het in de wereld mogelijk, dat Europa di't alles toelaat, vragen we ons af. Het vertrouwen i's bij 'iedereen weg. Waarom grijpen met name Engeland en Frankrijk 'naet iin? Waarom stop pen ze hun wapen/leveranties naar Nigeria niet? Dan zou Rusland ook wel vol/gen. Waarom verbreken de Europese landen 'de economische be trekkingen met Nigeria niet? Dan wordt oorlog voeren daar onmoge lijk maar kennelijk hechten deze Europese landen meer waarde aan hun handel met Nigeria dan aan het verhinderen van de ooiilog, en daar mee doel .ik ook op Nederland, dal voor zover het de handel met Nigeria betreft na Engeland dé tweede plaats inneemt". Biafra verwerpt eisen LONDEN, 8-7. De Biafraamse zaakgelastigde in Londen, Ignatius Kpogbarra, heeft iiin Londen gezegd de eisen van de federale regering in Laos om alle hulpgoederen voor de hongerende bevolking in Biafra van te voren ite controleren te verwerpen. Biafra zou volgens Koegbarra wel bereid zijn controle van de vtieg- tuigen te accepteren op plaatsen bui- tien Nigeria zoals Cotonou en Fer- De begrafenis van Mboya NAIROBI, 9-7. Het stoffelijk over schot van de Keniase leider Tom Mboya,is woensdagmorgen over-g'e- brachtt naar de plaats Horna Bay waar het iter aarde zal worden be steld. Tijdens de rit naar Horna Bay, zijn als gevolg van hét slechte weer twee. volgauto's, verongelukt. Vijf personen, onder wie de weduwe van Mboya, raakten hiérbij gewond. Bij de onregelmatigheden van dinsdag in Nairobi' heeft een functionaris van een Duitse bank in de Keniase hoofdstad, Klaus Engler, het leven verloren. Zijn auto vloog tegen een boom nadat een steen de voorruit' had vernield. Engler is woensdag morgen in een ziekenhuis overledén. n'ando Po. Hij stemde in met de in stelling van een 'luChtcorri'dor op voorwaarde dat van neutrale zijde de garantie wordt gegeven dat Nige ria er igeen misbruik van maakt. In de verklaring van de Biafraan wordt ide Britse minister van buiten landse zaken Stewart beschuldigd van „oneerlijkheid en gevoelloos heid". GENEVE, 8-7. De verenigde ker kelijke hulporganisaties „Joint Church Aid" heeft in Genève een nieuw plan gelanceerd voor de her vatting van de hulpvluchten op Bia fra. In een communiqué wordt een beroep gedaan op alle „regeringen van goede wil" het plan te onder steunen. PARIJS-LONDEN, 8-7. Minstens 36 doden, grote materiële schade, verwoeste kampeerplaatsen en ver trekkende vakantiegangers: dat is de balans van het noodweer dat begin deze week de landen van noord- en west-Europa heeft geteisterd. Alleen al in Frankrijk loopt de materiele schade In de miljoenen frank. Door het. omslaan van jachten en zeilboten voor de Franse kust kwamen in het Kanaal minstens 26 mensen om het leven. Dinsdag wer den inoig 15 mensen vermist.. In Enge land kostte het noodweer heit 'leven aan minstens 10 mensen. Het zoeken naar vijf vermiste waterskiërs iin het Kanaal werd voortgezet. De vermis ten werdén voor de haven van Chi chester door het plotseling uitbre kende noodweer verrast. Een ver kenningsvliegtuig van de Britse luchtmacht heeft maandag in de buurt van Brighton een omgeslagen boot waargenomen, die mogelijk van de waterskiërs was. „Nu gaan fle onderen er aan" Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Geen schoner gewaad t l Als een zedig gewaad. Veel bewolking Verwachting tot vrijdagavond: Veel bewolking met tijdelijk wat re gen of motregen; zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen; on geveer dezelfde temperaturen als vandaag. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. 11 juli. Zon op 4.33, onder 20.57. Maan op 1.14, onder 19.21. Nieuwe maan: 14 juli te 15.11. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 11 juli 0.35 v.m. 13.11 n.m. BROUWERSHAVEN: 11 juli 0.29 v.m. 13.02 n.m. Springtij: 16 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-7. Het K.N.M.I. deelt méde: Nog steeds bevindt ons land ziich 'i'n een noordwestelijke lucht stroming. Deze wordt in stand ge houden door een gebied met lage barometerstanden boven Skamdina- vië en een ihogedrukgebied ten noordwesten van Spanje. Met -deze stroming wordt koude onstabiele lucht naar ons land gevoerd, waarin gisteren op uitgebreide schaal buien vtorkwamen. De neerslag verdeling gaf dam ook grote verschillen te zien. Zo werd gisteravond in Eindhoven over ;de voorafgaande 12 uur 9 milli meter regen afgetapt, terwijl in de zelfde periode op het vliegveld Vol- ■kei slechts 2 millimeter gemeten werd. Niét alleen in ons land was het onaangenaam weer. Ook dn vele an dere we9t-Europese landen was het koud voor dé tijd van 'het jaar. Een uitzondering hierop vormde de zui delijke lain,den van West-Europa!. Daar steeg het kwilk tot omstreeks 25 graden. Het reeds eerder genoem de hogednukgebied breidt zijn in vloed 'langzaam naar West-Europa uit waardoor de buiïgheid vandaag onderdrukt wordt. Boven Engeland bevindt zi'oh echter een warmtefronl dat morgen ihet weer :iin ons land zal bepalen. Er zal dam ook veel bewol king zijn, waaruit af en toe wat lich te regen of motregen kan vallen. Hierbij 'komt in het temperatuurver- loop niet veel verandering. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1