iksdnltt Wachten op het wonder BESTORMING VAN DE BASTILLE mond rag on De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! WARNER Jaarlijkse mosself eest te Bruin isse aan een zijden draad gpod Ldeel mme&i?vuj<ty Vergadering „Algemeen Vissersbelang" original DE RODE BURCHT VAN IPHANGA Vissers vereniging besloot „nee'' BRUINISSE. 7-7. Gedurende 10 jaar wordt te Bruinisse jaarlijks Vlaggetjesdag gehouden, feestelijk heden, waarop duizenden vreemde lingen naar Bruinisse trekken om in het feestelijk versierde dorp de in tocht van de mosselprinses mee te maken, een tochtje met de gepavoi- seerde vloot mee te maken, of de evenementen te bezoeken, die men op deze dag altijd organiseert. Deze feestelijkheden culmineerden ün de feestelijkheden ter herdenking van het 500 jarïg bestaan van de ge meente. Na afloop van de buitengewoon goed geslaagde feestelijkheden in 1968 ging het eigenlijk al mis met het feestcomité. De gebruikelijke kater na adile spanning om de zaak goed te laten verlopen, deedj verschillen de comiitéleden besluiten er mee op te houden; ook was er wel eens op lange tenen getrapt enzovoorts. Maar ook het bestuur van de vife- sersvereniging „Algemeen Vissers- belang" verkeerde enige weken ge ileden in mineurstemming. De door de gemeente Goes en an deren veroorzaakte watervervuiling maakte begin van de mossellevering op 14 juli uiterst, onzeker reeds eer der was men van' 15 juni, over ge gaan naar 14 juli en zo redeneerde men, men kan geen opening van het seizoen vieren, als het seizoen nog niét open lis. Verder was van het Bedrijfschap bericht ontvangen, dat niét op sub- Drie Franse zeilers gered IJMUIDEN, 7-7. De ikotter KW 195 heeft 'drie Fransen van een zeiljaoht- je aan boord genomen, dat als ge volg van de noordiwesiterstorm in nood was geraakt. Het Katwijikse vissersvaartuig bracht de schipbreu kelingen naar IJmuilden. Het jachtje drijft nog stuurloos rond. Voor déze redding waren reeds de redding boot van IJmuiden, een loodsboot en een sleepboot uitgevaren, die echter geen hulp meer behoefden te verle nen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Zeddam J. W. Albers 'te Milds land. Geref. Kerk en Bedankt voor Hoogezand-Sapper- meer P. W. Martijn ite Oude en Nieu we B'iildtddjlk. Ohrilst. Geref. Kerken Beroepen ite Eemdijk, Gorinohem, Maarssen en ite Wormer H. de Graaf kandidaat ite Nieuw Vennep; te Nun- speet J. vain Amsitel ite Middelburg; te Ouderkerk aan den Amstel R. van Beek, kanid. 'te Ede. Geref. Gemeenten Beroepen ite Apeldoorn, Boskoop en te Klaaswaal R. Boogaards kan- dlildaat te NLss; Ite Almelo, Bodegra ven, Ouddorp en te Terwolde Th. van Stuyvenberg, kandidaat te Bo degraven; te Waarderuburg J. Mol, kandidaat te Giessendam. sïdie van het Broduktschap moest worden gerekend voor lokale feeste lijkheden. Drs. D. J. van Dijk is voorstander van één groot feest te organiseren in het centrum van de mosselhandel Yerseke. Naar verluidt zou da-ar het vorstenechtpaar van Monaco prins Rainier en prinses Gracia dit jaar te gast zijn. Zo besloot het bestuur van de vis sersvereniging alt jaar geen feest te oiganiseren. Er bleek echter een communicatiestoriing te zijn opgetre den, men maakte dat besluit niet be kend en zo rekende V.V.V. dat al zijn drukwerk al had vervaardigd en dat verschillende evenementen rand de datum 1 en 2 augustus had gepland er nog steeds op, dat het feest door ging. Het was dan ook wel een beetje een koude douche voor vele leden van de gemeenteraad om (bij de rondvraag) te vernemen, dat het be stuur van de vissersvereniging had besloten geen vlaggetjesdag te hou den en het was tevens het begin van diverse protesten, zodat het bestuur besloot nogmaals zich over een en ander te beraden. Maai* intussen heeft Zienikzee beslag gelegd op de datum (1 augustus) die Bruinisse voor het mossel feest had gereser veerd. 14 juli 1789 - 180 jaar geleden (slot) Bovendien verwachtten de autori teiten allerminst een aanval, zodat men alleen volstond met het afschie ten van een kanon, waardoor de steeds groeiende menigte van voor namelijk kleine burgers uit Fau bourg St. Antoine, aangevoerd door een zekere Hulin, Maillard en be roepssoldaten, die zich met hen had den verbroederd, betrekkelijk ge makkelijk met bijslagen de kettingen van de ophaalbrug te breken. Het gepeupel kreeg daardoor plotseling vrije toegang tot de poort naar de binnenplaats. Hoofd op een piek Toen de betogers eenmaal op de binnenplaats waren doorgedrongen, voerden de Zwitsers een meedogen loze charge uit, waardoor een twee honderdtal woeste aanvallers werd gedood of gewond. Inmiddels hadden anderen kans gezien de toegangspoort op zo'n wij ze te bewerken dat zij het onder voortdurende bijlslagen en storm rammen begaf, en zij zich toegang tot het gebouw konden verschaffen. Hier onthoofde een kok, een zekere Desnot, de markies, waarna het volk de gevangenen, vier valsemunters, twee krankzinnigen, die later weer werden opgesloten, en een verlopen graaf bevrijdden. Met het hoofd van de markies op een piek gestoken keerde men in triomftocht naar de stad terug. Sein tot de opstand Het bericht over de verovering van de Bastille drong al gauw tot de ver ste uithoeken van Frankrijk door en het zou niet zo lang meer duren of de revolutie kon algemeen worden genoemd. Overal, maar vooral op het platteland en in de grote steden kwam men in opstand tegen de rege ring. Duizenden geestelijken en adellij ke personen vluchtten naar het bui tenland. Velen konden echter niet meer aan de voortrollende wals der bloedige revolutie ontkomen, ontel bare onschuldige burgers, waaronder zelfs kinderen, werden het slachtof fer van haat, verraad en verregaande corruptie en stierven onder het val lende mes. Souvenirs Toen eenmaal de totale ommekeer een feit was besloot men het gehate gevangeniscentrum met de grond ge lijk te maken .Een jaar lang hebben achthonderd werklieden hier dag werk aangehad. De aannemer van het slopingswerk leverde de arbeid een extra verdienste op door verkoop van stenen en gruis als souvenir! Toch sleet geleidelijk aan de her innering aan deze gedenkwaardige dag, totdat in 1880 na de val van het tweede keizerrijk de jaarlijkse her denking tegen de toen nog sterke monarchistische partij met het doel propaganda te maken voor de jonge derde republiek. En ook zal dit jaar de veertiende juli weer voor Frankrijk een nationa le feestdag zijn, de eerste van de nieuw gekozen president. 1UMlff totel, uiiMUimtatawte. mewwi&M NIJMEGEN. In het Oaniisius zie kenhuis iln Nijmegen is de 14-jarige P. dé Va)Lk milt Drulten overleden. Hij was op 3 jiulil gewond geraakt itoén hij op zijn fiets in die gemeente Sdhaijlk de weg overstak en door een 'auito werd gegrepen. UTREOHT. Premier P- J. S. de Jamg heeft d!e eerste gezamenlijke presemtaltie van de Nederlandse mu sea, Musemenlt" iln Uitrecht in ogen schouw genomen. FEUILLETON Door To Dorssen-van Loon Hij vroeg me op 'd'e man af: „Wiil je mee?" Hoewel hij ai heel wat wist van mijn leven, vel telde ik nog enkele •trieste voorvallen uit m'n kinderja ren. En later, toen dk volwassen was. Hoe dik overal bewust werd buiten gesloten, als gevolg van m'n minder aantrekkelijke uiterlijk. „Daardoor heb dk vrijwel allés gemikt, wat an dere jonge meisjes wel hadden, Bob. Nu ben dJk als iedere andere jonge vrouw, mede dank zij jouw onschat bare hulp. Hoe kun je dan van mij verwachten, dat dik dit allies weer opgeef? Mijn pas verworven geluk? Het feit, dat niemand meer zijn hoofd omdraait, alls ik aan kom lo pen? Moet ik me nu gaan begraven in een ver, vreemd, warm land, waar we met enkele blanken zullen zijn en voor de rest.... Dat mag nie mand mij vragen! Dat is onredelijk. Ik heb als iéder mens recht op ge luk „Dat hebben de zieken in India ook," wli'erp hij er tegen dim. Ik ik wam overeind en begon door het vertrek te lopen. „Er is een ge dicht, ik meen van Tennessee. Op de middelbare school moestén we het leren. Precies kan 'ik het 'in de oor spronkelijke taal niet meer zeggen: Hét begon ongeveer zo: „You can not set the hole world night in just ean siingle mflnutHet komt hier op neer: Al zou je nog zo graag wil len: de hele wereld kun je toch niet helpen. Maar zoek dn je omgeving maar wat je hand te doen vindt „'and' help your nexiter neighbour Ik ben die buurman, die je geholpen hebt. Er zijn er hier, 'in de stad, en omgeving waarschijnlijk nog tiental len, die jouw hulp niet kunnen mis sen. Jij benit specialist.wie moet je hier opvolgen, als jij naar dat verre India 'gaat? Heb je daar wel eens aan gedacht?" Hij bleef koppig en zag zijn roe ping ginds in dat verre India. Het wais al miiddag, toen i'k vertrok. Met de belofte er nog eens over na te zullen denken. Doch een halve mi nuut later, op straat, wist ik al, dat ik niet met hem mee kon gaan. Hoe veel hij voor me betekende. Hoeveel ik al van 'hem was gaan ihoudén! Was dilt het noodlot In mijn leven, dialt er telkens liets tussen moest komen, als dk van een man ging houden? Na een een week 'kwam ik er ach ter, dat Lenlïe van een en ander enigszins op de hoogte was. Het be gon op een avond met de vraag: „Wat is er met jou en Bob aan de hand? Hebben jullie gekibbeld?" Ik werd een beetje boos. „Wat zou er met Bob en mij 'aan d'e hand zijn? Wat bedoel je eigenlijk?" Ze bemerkte, dat ze zich bloot had •gegeven 'en haastig krabbelde ze te rug. „O, 'ik dachtlik meende, dat jullie 'goed met elkaar overweg kon den." Zorgvuldig zocht ik naar een pas send antwoord en ik meende het ge vonden te 'hebben', toen dik op afge meten toon zei: „Hij heeft me van zijn toekomstplannen verteld. Die zijn, van zijn standpunt bekeken, waarschijnlijk begrijpelijk. Ze komen evenwel niét overeen met d'e mijne." Leniie knikte. „Hij wil hier weg, hè? Daar 'heeft hij het met mij ook al eens over gehad. Bob is een fijne vent. Z'iit barstens vol mét medelij den. Jammer.juillie zouden uit stékend bij ellkaar passen." Opnieuw 'legde ik uit, ditmaal aan Leniie, wat me weerihliéicL. Dat .ik nu pas me een mo'rmalte vrouw voelde, terwijl ik tot voor kort zo ongeveer door liedereen werd genegeerd van wege m'n min of meer afzichtelijke uiterlijk. „Ik heb niet een gave huid willen hebben om me daarmee te begraven in een of ander oerwoud, tussen mensen, 'die van een ander ras zijn, met een handjevol Europe anen om mee ite converseren. Dank je wel. Allé respect voor Bob en zijn roeping, maar dat sluit niét tevens 'in, dat Ik hem zonder meer ga vol gent Er zit 'iitu mij geen pioniers- bloed." „Op z'n tijd moéten we allemaal in het leven wel eens een offertje brengen." mediteerde Leniie, maar ze vermeed het, me aan ite kijken. Ik barstte verontwaardigd los: „Welja, alsof ik nooit offers gebracht heb, tegen wil en dank. Vergelijk jouw jeugd maar eens met de mijne! Je hebt er geen idee van, in wat voor hel ik soms leefde. Jij kunt het niet begrijpen, wat het zeggen wil, Flitsen uit het buitenland KOBLENZ. Vier Turkse gastarbei ders uit Nederland, die voor vakan tie op weg naar Turkije waren, zijn op de autoweg Keulen-Frankfort om het leven gekomen. Hun auto kwam in botsing met een vrachtauto met een Nederlandse chauffeur. Deze treft volgens de politie geen schuld. DA VOS. Bij een ongeluk met een minibus in de bergen bij Davos is een Nederlandse vrouw om het leven gekomen en zijn zeven andere in zittenden gewand geraakt De wagen, met Oostenrijkse kentekens, was in een bocht omgeslagen. OOST-BERLIJN. De Oostduiitse leider Walter Ulbrioht, die al enkele weken ziek is, is niet naar Moskou gereisd, zoals het plan was. Hij zou aan het hoofd van een negeiings- en partijdelegatie gaan, maar is op ei gen verzoek achtergebleven „ten be hoeve van zijn verder herstel". SAIGON. De Vietcong heeft een vrachtschip met 'tweeduizend ton rijst door een mijn itoit zinken ge bracht in de rivier Nha Be, 13 km ten zuidoosten van Saigon. CAIRO. Het persbureau voor het Middenoosten heeft meegedeeld dat op 2 juni in Egypte alle leden van een spiionagenet, dat voor Israël werkte, zijn gearresteerd. De groep spionnen stond onder leiding van een Westduitser van Egyptische afkomst, Albert Wiinzer, aldus het persbureau. AMSTERDAM. Het stoffelijk over schot van, de 40-jarige C. ZitvaSt uit Amstelveen, die sinds woensdag j.l. werd vermist, is opgedregd uit het Nieuwe Meer iin Amsterdam. DJAKARTA. Een Indonesische de legatie van drie leden, onder leiding van de directeur-generaal voor eco nomische betrekkingen Ismaël Th'a- jeb, 5is voor een bezoék van tien da gen naai* Nederland vertrokken, waar zij economische besprekingen zal voeren. WILLEMSTAD. De Antilliaanse premier, G. C. Sprockel, heeft lin een toespraak voor radio en televisie verklaard dat zijn interim kabinet eerlijke en vrije verkiezingen 'garan deert. HARPSUND. Socialistische leiders uit zes Europese iland'en, onder wie de Britse premier Wilson en de westduitse minister van buitenland se zaïken Brandt, kwamen zondag in de Zweedse stad Harpsund bijeen ter besprekingen o.a. de mogelijke uit breiding van de E.E.G. TEL AV'IV. Op 157 km van Ei-Lat zijn itwee illidhttmiasben opgeblazen, waardoor Eilait zonder elektriciteit kwam te zitten. Dit heeft ex Isra- efilsdh'e woordvoerder meegedeeld. BERGAMO. Drie mensen zijn om gekomen, Itoen Itwee spoiitvliegtulilgen bij Bergamo in Noord-Itailïë met el kaar lin boltsing kwamen'. BRUSSEL. Möi'se Tsjombe, de voormalige Kaitangese en Kongolese leider, lis zaterdag begraven op het kerkhof -van de Brusselse gemeente .Etterbeek. LAGOS. Nigeria iis bereid toe te staan, ;da!t neutrale waarnemers voedselversohepingen naar Biafra conitrolerenl 'Hiertoe ïis 'besloten met hef oog op Biéfraanise beschuldigin gen!, dat de goederen misschien ver- Izouden worden. Advertentie door iedereen gemeden te worden. M'n bijnaam was „Woutje Pukkel". Ik moest tenslotte een betrouwbare winkeljuffrouw nemen, want de klanten bleven om mij weg. Vrien dinnen heb ik in die jaren nooit ge had. De twee mannen, die in m'n le ven kwamen, hadden enkel belang stelling voor m'n geld. Het vrouwtje, met het afzichtelijk pokdalig gezicht wilden ze dan wel op de koop toe nemen, 's Nachts zijn alle katjes grauw, nietwaar? Dan heb je je ogen niet nodig, enkel je handen maar. Houd er alsjeblieft over op,Lenie, ik heb mijn portie wel gehad in het le ven. En als jij een andere mening bent toegedaan en zo hoog loopt met het brengen van offers, waarom doe jij het dan niet? Jij bent tenminste verpleegster en zou zijn rechterhand kunnen zijn." (Wordt vervolgd) TEL AV'IV. Bij een aintiillerdieduel aan hét Suezkamiaail 'tussen Israëli sche en 'Egyptische abrijidlkrachitem ils eeni Israëlische soldaat gesneuveld, zo heeft een militaire woord/voerider in Tel Avfiiv meegedeeld. Twee Itsra- elisdhe imliilmtaJi'ren- raakten gewond. Rijke buit bij inbraak te Heerenveen HEERENVEEN, 7-7. In de nacht van zondag op maandag iils ingebro ken in de juwelierszaaik van de fir ma H. Steensma, op de Dracht in Heemeniveen. Viia diverse platte da ken moet 'de diader zioh in de tuin hébben laten zakken. Door het ver wijderen van een hor uit het kelder raam Is de dader 'binnengekomen. Hij heeft zïdh uiit de winkel voor een zeer ihoog bedrag aan gouden siera den 'toegeëigend. Hoewel de bewo ners op 'de bovenverdieping slapen, hebben zij geen onraad bemerkt. Uit alles blijkt dat d'e Inbreker rustig en vakkundig -te werk .Is gegaan. Onder mear werd' de telefoon 'afgesneden. De omliggende zakenpamden zijn 's nachts niet bewoond. Er 2ijn 2200 vestiging-in. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan 15 ?elfs ook op viijdagavond of de plaatselijke koopavond w geopend. Voor do postagentschappen gelden aparte openingstijden. BRUINISSE, 4-7. Op de jongste vergadering van de vissersvereniging heeft de voorzitter, burgemeester C. H. v. d. Linde - zoals reeds geméld - medegedeèld, dat de pogingen om Domeingrond in het afgesloten Vol kerak té krygen met succes waren bekroond. Er zullen daar 130 nieu we mosselpercelen kunnen worden gecreëerd. Over het verkrijgen van percelen in het oostelijk deel van de Ooster- scheldezijn de besprekingen nog gaande:.-Ter sprake kwam de ope ning van :het mosselseizoen, oor spronkelijk gesteld op 15 juni en na dien vérschovèn naar 14 juli. Deze laatste datum zal waarschijnlijk wel kunnen worden gehandhaafd De Deense mosselen (dikwijls een geduchte concurrent van de Hol landse) zijn slecht van kwaliteit; de Waddenzee-mosselen geven goede verwachtingen. De schadewet Burgemeester Van de Linde had tot zijn verwondering vernomen dat art. 2a van de Delta-schadewet ex art. 8 zo wordt uitgelegd, dat mos selkwekers, die hun bedrijf door een ander laten uitoefenen, niet binnen het kader van de wet, voor schade loosstelling in aanmerking zouden komen. Dit is echter een absurd ge geven, waartegen tijdig moet worden opgetreden, maatregelen, om indien dat mocht nodig blijken op dit punt de wet te wijzigen zullen worden ge nomen. Geattendeerd werd op het te stich ten visserij museum, als onderdeel van de oudheidkamer. Voorwerpen vroeger bij de visserij gebruikt zou den zeer welkom zijn. Bij de rond vraag werd langdurig gesproken over het alsnog organiseren van Vlaggetjesdag en over de wenselijk heid om het bestuur van het Pro- duktschap voor Vis- en Visproduk- ten er op te attenderen, geen verga deringen uit te schrijven op tijdstip pen dat de kwekers niet vertegen woordigd kunnen zijn, omdat de mosselzaadvisserij hen opeist of we gens andere werkzaamheden. Bij de bestuursverkiezing werd de heer H. Schot bij akklamatie herko zen. In de vakature, ontstaan door het bedanken van de heer Jac. de Waal-van Engelen, werd gekozen de heer S. de Koning Jz. SCHIPHOL. De premier van West- Ausfraliie, silr DaivM Brand, 'is uit Londen1 op Schiphol 'aangekomen voor een bezoek van drie dagen aan ons land. Advertentie speciaalzaak; ZIERIKZEE 51. De grijze burchtheer slaakte een diepe zucht. „Ik begrijp dat het moeilijk voor u is, mijn jongen", zei hij. „Maar het baat. ons eniet of wij ons al opwinden! Het is beter om te gaan slapen, zodat wij morgen, als de krijgsknechten van heer Aram hier zullen zijn. fris en helder zijn!" Presto zag wel in dat de grijsaard gelijk had. „Wilt ge nog een beker water voor me halen?" vroeg Jaspo, om de schild knaap een ogenblik af te leiden. Presto nam de kruik en begaf zich naar beneden, doch terwijl hij over de gangen liep, hoorde hij plotseling een gerucht. Hij boog zich over do bnllustradc en zag dat i er beneden licht brandde. Tegelijkertijd hoorde hij het geluid van vele voetstap pen. Zijn eerste gedachte was terug te ren nen naar heer Jaspo, doch toen won zijn nieuwsgierigheid het. Behoedzaam sloop hij de trappen af. Het geluid kwam uit de burchtzaal. Door een kier in het gordijn gluurde Presto naar binnen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 4