a 125 t DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nigeria zou toch hulpzendingen naar Biafra willen toestaan MORRIS Nog geen beslissing over Biafra-hulp Toenemende gevechtsaktiviteit in Vietnam Door de storm drie op Oosterschelde in schepen moeilijkheden WEER IS ZEER SLECHT IN ENGELAND EN FRANKRIJK STORM HIELD HUIS IN NEDERLAND 1 i ZIERIKZEESCHE NI EUWSBODE Dinsdag 8 juli 1969 L- \/ZJT WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jar.newekken II, Zierikzee, postbus 1, lel. (01110) 22SS, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de Vaele, tel. (01110 2938). Uitgave; N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dingdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75 Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B T.W In dit nummer: Drie schepen in nood op Oosterschelde Verklaring in Britse Lagerhuis LONDEN, 7-7. De Britse minister van buitenlandse zaken, Michael Ste wart, heeft maandag in het Lagerhuis verklaard dat de Nigeriaanse regering bereid is hulpzendingen naar Biafra toe te staan, onder de voorwaarden die de federale regering heeft gesteld, en die „redelijk en aanvaardbaar zijn voor dc hulporganisaties". „De toestemming van kolonel Ojoe- kvvoe is nu van vitaal belang. Wij bestuderen met de betrokken hulp organisaties en regeringen hoe het beste zo snel mogelijk de toestem ming van kolonel Cjoekwoe kan wor den verkregen, om zo snel mogelijk het zenden van hulpvoorraden te kunnen hervatten", aldus Stewart. Het Rode Kruis heeft zich bereid verklaard overdag te laten vliegen, zoals de federale regering had voor gesteld, op voorwaarde dat precies wordt overeengekomen hoe de vei ligheid van de bemanningen, de vliegtuigen en het personeel van het Rode Kruis wordt gegarandeerd. Minister Stewart zei dat de fede rale Nigeriaanse regering „duidelijk verklaard heeft" dat er geen sprake is van uitbanning van het Rode Kruis, maar dat zjj zelf de coördi natie in handen genomen heeft. De regering van Lagos wil name lijk een plan naar voren brengen om de verantwoordelijkheid voor de hulpverlening over te dragen, in overleg met het internationale Rode Kruis, het Nigeriaanse Rode Kruis, de andere hulporganisaties en de autoriteiten te Lagos. Advertentie QOALTTY FIRST - Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 Lagos is tenslotte bereid neutrale waarnemers tot federaal gebied toe te laten om de aard van de gezonden hulp te garanderen en er voor te zor gen dat de inspectie snel verloopt. President Rode Kruis naar Lagos De president van het internatio nale comité van het Rode Kruis, Mar cel Naville, vliegt vandaag (dinsdag) naar Lagos om poolshoogte te ne men, heeft een woordvoerder van het Rode Kruis in Genève verder mee gedeeld. Een Biafraanse afgevaardigde in Parijs, Chijoke Dike, heeft er maan dag bij het internationale Rode Kruis op aangedrongen, zich te verzetten tegen wat hij noemde de Engels-Ni- gei'iaanse samenzwering om Biafra door vertragingstactiek uit te hon geren. „Sinds Hitier heeft geen en kele regering zich uit naakt eigenbe lang zo ongevoelig voor menselijk lijden en onverschillig voor de waar heid getoond als de Britse regering in het conflict tussen Biafra en Ni geria", zei Dike. GENEVE. 7-7. Het Internationale Comité van het Rode Kruis heeft te Genève ontkend dat besprekingen tussen Groot-Brittannië en Nigeria in het weekeind te Londen hebben geleid tot een overeenkomst over hulp aan slachtoffers van de honger in door oorlog getroffen delen van Nigeria. Zondagavond hadden Britse amb tenaren gezegd dat Brits-Nigeriaan- se besprekingen tot overeenstemming hadden geleid, maar zij gaven geen bijzonderheden. Een woordvoerder van het Rode Kruis te Genève zei dat de bespre- AMMAN. De Palestijnse bevrij dingsorganisatie „El Fatah" heeft be kendgemaakt, dat de dader van de mislukte aanslag op Jasser Arafat, de leider van deze organisatie, is ge arresteerd. kingen in de richting van een over eenstemming gaan maar dat er tot dusver geen besluit is genomen en dat er nog geen overeenkomst is. Er is niets ondertekend. Modelactie verkeers leiders is voorhij SCHIPHOL. 7-7. Het bestuur van het Nederlands Luchtverkeerslei- dersgilde heeft op Schiphol, hangen de het overleg over de voorstellen van personeelszijde gedaan, besloten de modelactie op te schorten. In het communiqué van het gilde staat ver-_ der te lezen dat „de hiaten in de voorschriften, naai: eigen inzicht van. de verkeersleiders zullen worden op gevuld". Keizer Hailc Selassi in Washington WASHINGTON. 7-7. Keizer Haile Selassi van Ethiopië is maandag in Washington aangekomen voor een officieel bezoek van vijf dagen. En kele uren tevoren waren tien men sen gearresteerd die de Ethiopische kanselarij in Washington waren bin nengedrongen om als protest tegen het bezoek de boel kort en klein te slaan. Het waren jongelui die zei den Ethiopische studenten te zijn. Jongen verloor been door tijdbom LONDEN, 7-7. De elfjarige jongen Ian Cox, die zaterdag in Caernar von, Wales, bij een ontploffing een been verloor toen hij op het erf van een ijzerhandelaar zijn voetbal zocht, blijkt het slachtoffer te zijn gewor den van een tijdbom. Men heeft de ze vermoedelijk willen gebruiken op de dag van de inhuldiging van prins Charles als prins van Wales, vorige week dinsdag, en hem bij het oude ijzer gegooid toen hij niet werkte. SOESTDIJK. Z.K.H. prins Bernhcird heeft op paleis Soestdijk Canadese en Amerikaanse oud-piloten ontvan gen. Hier poseert de prins temidden van de vliegers op het bordes van het paleis. WEMELDINGE, 7-7. De hevige noordwesterstorm heeft maandag op de Oosterschelde nogal wat moeilijk heden veroorzaakt. Drie schepen met in totaal 31 mensen aan boord raak ten door de sterke wind in nood, doch de Rijkspolitie te water slaag de erin alle opvarenden veilig aan de wal te brengen. Rond twaalf uur brak het nog vrij nieuwe binnenvaartschip „Rhenus 55" door de zware golven in tweeën. Op vijf ruimen bleef het schip nog drijven. De toestand werd echter zo penibel, dat een inmiddels gealar meerde -boot van de Rijkspolitie te water zes opvarenden overnam. De kapitein, de loods en nog een opva rende bleven aan boord. De sleep boot „Walrus" en een bergingsschip namen de „Rhenus 55" op sleeptouw, doch bij Ierseke liep het schip vast op een zandbank. Daar zijn de drie mensen alsnog van boord gehaald. Met hoog water zal getracht worden de „Rhenus 55" vlot te krijgen. Nabij Stavenisse kwamen drie sloepen met in totaal zestien zeever kenners vast te zitten tegen de wal. Alle zestien konden, verkleumd van de kou en doornat, behouden door de Rijkspolitie te water uit hun benarde positie gered worden. Tussen Zierikzee en Kats raakte een plezierjacht met zes mensen aan boord vast tegen het westen van dc Vondelingenplaat. De reddingboot van Burghsluis, de „President Jan Leis" voer uit en slaagde erin de zes opvarenden aan boord te nemen en veilig aan de wal te brengen. Voor zover tot heden bekend heb ben zich geen persoonlijke ongeval len voorgedaan. SAIGON, 7-7. Een twintigtal ge niesoldaten is doorgedrongen in een kampement van het Amerikaanse le ger in Zuid-Vietnam en heeft in ge vechten van man tegen man zes Amerikaanse soldaten gedood en achttien gewond, aldus heeft een mi litaire woordvoerder in Saigon mee gedeeld. Nadat ongeveer veertig raketten en mortiergranaten in het kampe- mentv dat - op ongeveer tweehonderd km ten noordoosten van Saigon ligt, waren tei-echtgekomen, bi-aken de Vietcongsoldaten door de prikkel- draadvei-sperring rond het kamp. De gevechten van man tegen man duurden bijna een uur. De aanvallers verlox-en twee man aan doden bij de sti-ijd binnen het kampement. „Matige schade" De woordvoerder zei dat de Viet- conggx-oep erin geslaagd is matige schade aan te brengen aan materieel en installaties. Met matige schade duiden de Amei-ikaanse autoriteiten een schade aan van ongeveer tien tot vijftien pi-ocent die basis niet ver hindert te functionex-en. In de afgelopen nacht zijn in to taal vijftien beschietingen geteld. Ex- was in het algemeen meer militaire activiteit dan in de vooi-afgaande da gen. Bij een bomontploffing in een bioscoop in de stad Can Tho in de Mekongdelta zijn gistex-en twee men sen omgekomen en 63 gewond, onder wie 36 Zuidvietnamese militaii'en, aldus heeft een Zuidvietnamese woox-dvoei-der in Saigon meegedeeld. De omgekomenen wax-en burgers, onder wie een kind. Gestegen dodencijfer door de storm PARIJS, 7-7. Dc zware storm heeft maandag in Frankrijk aan 23 mensen het leven gekost. De meesten kwamen door onge lukken met vaartuigen om. Maan dagavond wei-den nog vijf zeil- en motox-boten vermist. Op drie ervan bevonden zich negen mensen. Het aantal opvax-enden van de andex-e twee is niet bekend. De hele middag en een deel van de avond hebben vliegtuigen en schepen naar de ver miste boten gezocht. Aan de kust van het eiland Jex-sey spoelden maandag vijf lijken aan. Aan de Engelse kust worden nog tien mensen op zee vex-mist. Acht personen vermist - Schade in Parijs LONDEN, 7-7. Door het slechte weer dat sinds zondag de Britse ei landen teistert worden nu in totaal 8 personen vermist, onder wie vijf in zittenden van een motorboot en drie passagiers van een toeristenvliegtuig Storti-egens en windvlagen teiste- i'en heeL Engeland, in het bijzonder het zuidoosten, waardoor de zuide lijke wijken van Londen en een deel van Kent met overstx-oming wox*den bedx-eigd. De hele nacht door hebben red dingboten en een helikopter van de Royal Air Fox-ce vergeefs de kust van Sussex afgespeui-d naar een spoor van een motorbootje dat zon dagmiddag Borsham (Sussex) had vei-laten met drie mannen en twee meisjes aan booi-d. Het beschikte over brandstof voor 4 uur. Een toeristenvliegtuig met 3 inzit tenden is vei'dwenen boven het Ka naal ter hoogte van Lympe in Kent. Het wegverkeer en de treinverbin dingen zijn ex-nstig vei'stoord door omgewaaide bomen. Door het slech te zicht is een autobus met 25 per sonen tegen een vx-achtwagen ge botst. 4 mensen wei-den gedood, 13 gewond. Storm in Zuid-Frankrük NICE, PARIJS. Zonaanbiddex-s aan de zuidkust van Fi-ankrijk moes ten maandagmorgen binnen dekking zoeken voor een ongekend hevige storm die de hele kuststi'ook be stookte. Brandweex-lieden tè Nice hadden handen vol werk om de on dergelopen kelders leeg te pompen. Tien uur stonden lange files stil langs de toegangswegen naar Nice wegens het slechte zicht. Om 11 uur hield de storm plotse ling op en de zon brak weer door. In Pax-ijs hield de loeiende storm, die snelheden bereikte van 100 km per uur, velen uit hun slaap. Nacht braken ook voor bx-andweer en po litie die naar schatting 250 maal moesten opdx-aven om televisieanten nes te ontwarren die door de wind waren losgerukt, om de straten schoon te vegen van takken, om bak stenen en schoorstenen, die dreigden te vallen, vast te zetten. Ondanks hun inspanningen heeft het woeste weer veel schade aange richt maar er zijn geen slachtoffers te betreux-en. Veel gepai-keerde auto's zijn getx-offen door vallende takken en stenen. Een lijn van de Metx-o is door afgewaaide boomtakken ge- blokkeex-d. DEN HAAG, 7-7. De hevige noord westerstorm, die maandagmidag over Nederland joeg, heeft op verschil lende plaatsen in het land omvang rijke vernielingen aangericht. Op het water kwamen verscheidene perso nen met hun. vaartuig in moeilijk heden. Voor zover bekend hebben zich geen persoonlijke ongevallen voorgedaan. In het Ketelmeer, bij de nieuwe brug tussen de Zwolsehoek (Noord- oostpólder) en de Kampei-hoek (Oos telijk Flevoland) sloeg het 850 ton metende Rotterdamse tankschip „Li- vons", van de Redei'ij Van der Lin den uit Rottex-dam, als gevolg van de storm uil het roer, waai-door het tegen één van de brugpijlex-s aan voer. Het schip sloeg lek en zonk. Alleen de kajuit bleef boven het wa ter uitsteken. Een tank met stook olie, waal-mee het schip was gela den, stroomde leeg in het meei*. Dc opvarenden, drie mannen en twee vrouwen, konden worden gei-ed door in de buui't aanwezige sleepboten. Op de brug zelf sloeg een complete hijski-aan om. Diarama Holland Op het eiland Texel viel het hou ten met plastic overdekte gebouw van Diarama Holland ten pi-ooi aan het geweld van de storm. In het ge bouw wei-den sedert 16 juni panora- mische voorstellingen gegeven op een doek van 15 meter bi-eed en 5 meter hoog, met behulp van een vijf tal naast elkaar wei-kende projec- toren. Het evenement trok x-eeds en kele duizenden bezoekei'S. Initiatief nemer en eigenaar Henny Horsman uit Den Helder ki-eeg door de storm een schade van meer dan 20.000 gul den. De projectoren konden nog tij dig in veiligheid woi-den gebracht. In Barendrecht was het dé evene mentenhal van de manifestatie „Hol land Vier" die door de storm totaal werd vernield. Het „Ooslerschelde-eiland" kwam boven water en is al zo gegroeid, dat het van de lucht uil goed fologra- feerbaar is. Het eiland ligt tussen Burgh en Kamperland en is het eer ste deel, dat van de toekomstige Oos- terscheldedam, boven water kwam. Het „eilandje" zal dienen als werk- eiland, vanwaar de werkzaamheden naar beide zijden worden uitgebreid. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's l Overdrijf Uw zorgen niet f Veel drijft over! i t Koel weer Verwachting tot woensdagavond: Koel weer met af en toe een bui; overwegend matige wind tussen nooi'dwest en zuidwest. Voor donderdag: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min.-tempei-atui-en: 0 tot 4 graden onder normaal. Max.-rtemperaturen: 0 tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 pi-ocent. Kans op een geheel di'oog etmaal: 60 pi'ocent. 9 juli. Zon op 4.31. onder 20.59. Maan op 0.27, onder 16.59. 10 juli. Zon op 4.32. onder 20.58. Maan op 0.47, onder 18.13. Nieuwe maan: 14 juli te 15.11. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 9 juli 11.02 v.m. 23.26 n.m. 10 juli 12.11 n.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 9 juli 10.56 v.m. 23.24 n.m. 10 juli 12.03 v.m. n.m. Doodtij: 8 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 8-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie die maandag vergezeld van veel wind langs onze kust trok bevindt zich thans boven zuid-Noorwegen en ti-ekt langzaam verder noox-dwaarts. Om de depres sie heen stroomde koude en onsta biele lucht over west en midden- Eui-opa. De voorste begx-enzing hier van is nu gevoi'derd tot de Poolse oostgrens en strekt zich vandaar uit naar noox-d-Italië en de westelijke Middellandse Zee. In deze lucht kwamen verspreide buien voor, waarvan enkele met onweer. Nabij de Azoi-en bevindt zich een hoge- drukgebied op de noordflank waar van een nieuwe oceaanstoring ten westen van Ierland hel komende et maal in de i-ichting van Frankrijk trekt. In verband hiermee zal de wind in onze omgeving tijdelijk krimpen naar zuidwest. De aanvoer van kou de en onstabiele lucht houdt even wel nog aan zodat er in hel huidige weertype weinig verandering zal ko men.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1