t 125 V DE ZIERIKZEESCHE COURANT Na aftreden enkele ministers, legt gehele kabinet taak neer Veel doden door storm op Eriemeer Kleuter werd gevonden na 24 uur zoeken Veerboot Prins Willem-Alexander voor Westerschelde te water gelaten Besprekingen tussen V.S. en Sow jet-Unie Haile Selassi naar de Ver. Staten Spaanse nationaliteit aan Storm in Bretagne Margarine één cent goedkoper Noodweer in de Ver. Staten GEMEENTE Zierikzee.- Ideelstraat 8 "tij 'J Ci ZiïVi\LZÏ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE UP Maandag 7 juli 1969 Nr. 2022s WAARIN OPGENOMEN REOAKTIÊ EN ADMINISTRATIE: Jar.newekken II, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110)2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave N.V. Orukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B T.W In dit nummer: Auto-cross in Wester schouwen Moeilijke tijd voor Italië HOME, 5-7. Na ernstige onrust in het land, regelrechte opstanden in Turyn en het aftreden van de socia list Nenni als minister van buiten landse zaken, heeft ook de Italiaan se regering het bijltje er bU neer gelegd. Na een kabinetsb(jeenkomst van tien minuten maakte de minister van handel en industrie, Mario Tanassi, die een van de leiders is van de za terdagmorgen opgerichte socialisti sche eenheidspartij, bekend dat de regering was afgetreden. Tanassi zei: „Het woord is nu aan de partijen". Zoals bekend is het vrijdag tot een breuk in de Italiaanse socialistische partij gekomen. De gematigden die de minderheid vormden, traden uit de partij omdat zij zich niet konden verenigen met het streven van de linkervleugel om tot een nauwere sa menwerking met de communisten te komen. Kort na de breuk maakten de gematigde socialisten die deel uitmaakten van de regering, bekend dat zij besloten hadden hun zetels ter beschikking te stellen. Ministers „(le schuld" Als reden voor het aftreden werd in een regeringscommuniqué ge noemd „het besluit van enkele mi nisters om hun functie neer te leg gen". Dit slaat dan op de leden van de regering die behoorden tot de ge matigde vleugel van de voormalige socialistische partij. De regeringscri sis zal waarschijnlijk leiden tot ge manoeuvreer bij de partijen en po litici die bij de samenstelling van de nieuwe regering een vinger in de pap willen hebben. Dit komt nu wel bijzonder ongele gen want in Italië is de sociale on rust groot. Met geweld gepaard gaande stakingen, waaronder die van donderdag in Turjjn, zyn aan de orde van de dag. Belangrijke sectoren van het eco nomische leven worden hierdoor aangetast. Het Romeinse avondblad „Giornale d'Italia" schreef in dit verband dat de jongste rellen het alarmsein zijn voor een spanning die Dader overval bekende nog een overval TILBURG, 6-7. De 20-jarige ver- tegenwoordiger E. B. uit Roozendhal, d e op 3 juli in Den Bosch werd aan gehouden na een mislukte bankover val, blijkt ook de dader te zijn ge weest van de overval op 5 juni in Tilburg gepleegd op een bijkantoor van de Boerenleenbank i:n de Sta tionsstraat. De man wiet toen te ver dwijnen met f 5.000,- di'e hij onder bedreiging met een revolver, wat thans blijkt te zijn geweest een luchtdrukpistool, van de cassiere wist af te nemen. De man is In Tilburg ingesloten en heeft een volledige bekentenis afgeleg Hij zal aan de officier van justitie in Breda worden voorgeleid. Dode en zes gewonden bij auto-ongeluk TEUGE, 6-7. In Teuge (gem. Voorst) is zondagmiddag omstreeks halfvijf een personenauto met zeven inzittenden tegen een boom gebotst. De 56-jarige mevr. N. Verstege- IJling uit Almelo werd hierbij ge dood. Haar man en drie kinderen, alsmede een zuster en een broer van het slachtoffer werden zeer ernstig gewond. Carmichael verlaat „Zwarte Panters" NEW YORK, 5-7. Stokelcy Car michael, een van de leidende figu ren van de „zwarte panters", die er naar streven de negers met geweld aan de macht te brengen, gaat de be weging verlaten. Zijn vrouw, de zangeres Mini an Makeba, heeft vanmorgen in New Yoik aan journalisten een afschrift van de ontslagbrief «getoond die Car michael gezonden heeft aan de -lei ders van de „zwarte panters". Car michael schrijft onder meer: „Ik ben het «niet eens met de tactiek en de methoden die de partij gebruikt om een -ieder nadrukkelijk de plicht op te leggen zich te onderwerpen aan haar gezag. Al degene die het niet eens zijn met de lijn die de par tij volgt, of dat nu .incidenteel is of al-gemeen, worden in dezelfde cate gorie gerangschikt, ze worden be stempeld als folkloristische en mu- zelma-nachtige nationalisten, als -re actionaire zwijnen, -enz. Dat is mis schien wel een -gemakkelijke, maar toch vooral een gemene manier van handelen." zich op noodlottige wijze kan ontla den. De 78-jarige Pietro Nenni, de nes tor van het Italiaanse socialisme en een belangrijke figuur in de inter nationale socialistische beweging, liet zaterdag nog voor de kabinetsver gadering weten dat hij als minister van buitenlandse zaken zou aftreden ook al zou de regering aanblijven. Premier Rumor bood later presi dent Saragat het ontslag van zijn re gering aan. Saragat verzocht Rumor samen met de overige ministers voorlopig in functie te blijven en de lopende zaken af te handelen. .De Italiaanse president zal pas donder dag beginnen met het overleg dat een einde moet maken aan de rege ringscrisis. CLEVELAND, 6-7. De zware stor men die vrijdagnacht boven de zui delijke oever van het Erie-meer, op de grens van de V.S. en Canada, heb ben gewoed, hebben aan zeker veer tien mensen het leven gekost. Er zijn 100 gewonden, en de schade loopt In de miljoenen dollars. Toen het noodweer begon bevon den vele toeristen, profiterend van het lange vrije weekeinde t.g.v. On afhankelijkheidsdag, zich in bootjes op het meer. Circa 200 van hen wer den gered, maar er worden er nog een honderdtal vermist. Men neemt aan dat de meesten zich in veiligheid hebben weten te brengen, maar dit wegens verbroken telefoonverbindin gen niet kunnen laten weten. De stad Vermilion is getroffen door een ern stige overstroming. Een helikopter haalde er zondagochtend 36 mensen van daken. Tij ijger viel mensen aan HAMBURG, 4-7. Een tijger van het Westduitse circus Hagenbeek heeft een dompteuse en haar assi stent aangevallen en ernstig ver wond. De tijger kwam net terug van een Hamburgse krant, waar hij voor een persfotograaf geposeerd had. Waarschijnlijk is het dier geschrok ken toen hij weer naar zijn kooi ge bracht werd en heeft toen het cir- cuspersoneel aangevallen. Kort na het ongeval werd het roofdier weer gevangen genomen. HARDINXVELD-GIESSENDAM, 5-7. Op de Scheepswerf en Machi nefabriek „De Merwede" N.V. te Hardinxvcld is, in aanwezigheid van de commissarissen van de koningin in Zeeland en Zuid-Holland, de tweede dubbeldeksveerboot voor de Westerschelde te water gelaten. De doopplechtigheid werd om 10 uur verricht door mevr. H. B. F. Scho- rcr-Teding van Berkhout, wier echt genoot zitting heeft in het college van Gedeputeerde Staten van Zee land. Het vaartuig draagt de naam Prins Willem-Alexander en is een zuster schip van de eerder door de Merwe de gebouwde dubbeldekker Prinses Christina, hoewel enkele details zijn gewijzigd. De nieuwe veerboot heeft een lengte van 113.60 meter, de breedte is 18.55 meter, holte 6,75 meter en diepgang 4.65 meter. Het is ontworpen voor de Provin ciale Stoombootdiensten in Zeeland (P.S.D.) door het Bureau voor Scheepsbouw te Bloemendaal. De twee rijdekken hebben een ge zamenlijke oppervlakte van plm. 2500 vierkante meter en bieden sa men plaats aan een kleine driehon derd personenauto's. BARENDRECHT, 6-7. Byna 24 uur is de 3-jarige Jolanda Sinnema van de Middcldyk in Barendrecht zoek geweest. Haar ouders lieten haar vrijdagmiddag onder de hoede van kennissen achter en gingen boodschappen doen. Het meisje liep echter in een on bewaakt ogenblik weg en werd niet meer teruggevonden. Tien man poli tie en een veertigtal leden van de vrijwillige brandweer en burgers, tesamen een 100 man, zochten daar op het dorp af. Tot zeven uur in de ochtend ging de actie door. Daarna werd met luidsprekerwagens in het dorp aan de burgerij om tips ge vraagd. Het leverde niets op. Laat in de middag van zaterdag wilde men op- Automobilist verbrand WIERTNGERMEER6-7. Zondag ochtend vroeg ds de bestuurder van een auto, die op de splitsing Seha- gemveg-Dalf ij nweg in Wieringer- meer links voorgesorteerd stond en van achiteren werd aangereden door een andere auto, verbrand. De au'to kantelde en vloog in bi-and. Het slachtoffer was een boer uit Slootdorp, de 55-jarige I. van Dis. Verslaafd echtpaar brak in in apotheken MASSLUIS, 6-7. Naar is meege deeld heeft de Rotterdamse poilitie op 1 juQii de 24-jarige E. E. T. en zijn 22-jarige vrouw gearresteerd op verdenking van «inbraken dm apothe ken «in Maassluis en Rotterdam. De echtelieden, die beiden verslaafd zijn a«an verdovende middelen, bra ken in om zich deze middelen te verschaffen. Zij hebben bekend. Zij zullen voor de officier van justitie in Rotterdam worden geleid. Studenten-spoorgrap blijkt duur UTRECHT, 5-7. De Groningse stu denten, die in het kader van hun lustrum hun „studententrein" tot tweemaal toe onnodig lieten stoppen door aan de noodrem te trekken, zul len diep in hun portemonnaic - of die van hun vader - moeten tasten. De Nederlandse Spoorwegen heeft namelyk laten weten dat deze „grap pen" vele duizenden guldens hebben gekost. De stud enden zullen alle kosten moeten vergoeden, aangezien zij zich van te voren contractueel hebben verplicht «aansprakelijk te zullen worden gesteld voor alle schade d«ie door het «trekken aan de noodrem kan worden veroorzaakt. Het tot tweemaal itoe laten stoppen van ihun uit 15 rijtuigen bestaande trein van Groningen naar Hindelo pen, leverde een verlies op van 29 minuten. Voor «iedere minuut opont houd «ii's een vast bedrag per rijtuig van f 3,- vastgesteld. In totaal dus een verliespost van f 1305, boven dien, aldus de Spoorwegen, zijn er duizenden guldens schade voor ver tragingen van andere «treinen en 'het inloggen van een exbra «trein. KEY BISCAYNE, 5-7. President Nixon heeft Gerard C. Smith, direc teur van het Amerikaanse bureau voor het toezicht op de bewapening en ontwapening, benoemd tot leider van de Amerikaanse afvaardiging die met de Russen moet gaan praten over de beperking van de strategi sche kernbewapening. Ronals Ziegler, de woordvoerder van de president die dit zaterdag be- Russische waarschuwing aan president Nixon MOSKOU, 5-7. - De Sowjet-Unie heeft in een perscommentaar nega tief gereageerd op het voorgenomen bezoek van de Amerikaanse presi dent Nixon aan Roemenië. In „Nedieia" (De Week), het weke lijkse bijvoegsel van het regerings blad „Izvestia", wordt de Verenigde Staten effektbejag verweten, dat slechts tot een „spectaculaire mis lukking" kan leiden. Het hoofdartikel verbreekt voor het eerst de stilte die het Kremlin bewaard heeft rond het voorgenomen bezoek van Nixon aan Boekarest. De enige aanwijzing tot nu toe was de mededeling uit betrouwbare Russi sche bron, dat dit bezoek een „nega tieve invloed" zou hebben op de Amerikaans-Russische betrekkingen. kendmaakte, zei dat er nog steeds geen datum en plaats is vastgesteld voor het overleg met de Russen. Men wacht op het antwoord van Moskou op het voorstel van Nixon om tus sen 31 juli en 15 augustus met de besprekingen te beginnen. Hulp aan slachtoffers Biafra-conflict LONDEN, 6-7. De minister van buitenlandse zaken van federaal Ni geria, dr. Arikpo, een vertegenwoor diger van «het Internationaal Rode Kruiis en de Britse onderminister Maurice Foley hebben volledige overeenstemming bereikt over de 'kwestie van 'het vervoer van hulp goederen voor de slachtoffers van ■het Nigerrjaans-Biiafraans confLict, zo is zondag in gezaghebbende kringen te Lenden meegedeeld. De drie rjran- nen hadden «dit probleem zaterdag avond en zondag besproken. In «genoemde kringen wijst men er evenwel op dat deze overeenstem ming «niet betekent dat maandag al de «hulptransporiten kunnen worden hervat, daar de Biafraanse «leider Ojoökwoe nog nliet met vluchten overdag heeft ingestemd. Spanje biedt inwoners van Gibraltar ADDIS ABEBA, 7-7. Vergezeld van 17 ministers .is 'keizer Haile Se lassi van Ethiopië maandag naar de V.S. vertrokken voor een 'bezoek «van vijf dagen. Hij zal de Amerikanen «trachten ite bewegen tot grotere in vestering in zijn land. De economi sche moeilijkheden van Ethiopië worden door de 'gouverneur van de Nationale Bank hoofdzakelijk toege schreven aan de siui'.hüng van het Su- ez-kamaal. RENNES, 7-7. Aan de kust van Bretagne stak zondagmiddag onver wacht een hevige storm op, met windstoten van 150 km per uur. Drie mensen zijn door de golven meege sleurd en verdronken. Verscheidene pleziervaartuigen kwamen in moei lijkheden .Een Brits jacht moest door een sleepboot in veiligheid worden gebracht. Scheepjes in de haven lie pen schade op. Bijna overal in Bre tagne zijn bomen en telefoonpalen omgewaaid. MADRID, 5-7. De Spaanse rege ring «heeft alle inwoners van Gibral tar de Spaanse nationaliteit aange boden. 'De mensen die op dit a«am)bod ingaan, mogen 'hum hele bezit mee naar Spanje nemen zonder hiervoor invoerrechten te hoeven 'betalen. Academische (titels zullen in Spain je worden erkend en studenten die in Gibraltar wonen, zullen hun studie in Spanje kunnen voortzetten. Zij die besluiten naar Spanje te gaan, kunnen rekenen op 'alle mogelijke medewerking van Spaanse zijde. Hei aanbod werd békend gemaakt dooi de Spaanse minister van voorlich ting, Manuel Praga Iribarne, na een kabiinetsbijeenkoms't «in Madrid. Zeker vier mensen kwamen zon dag in de buurt van St. Neots in midden-Engeland om het leven toen de touringcar waarin zij zaten in botsing kwam met een zware vrachtwagen. Minstens drie anderen werden zwaar gewond. nieuw gaan zoeken - nu versterkt met politiepersoneel van elders, maar nog voor men op pad was ge togen werd het kind door de moe der in een aardappelveldje op nog geen kilometer afstand van het ou derlijk huis teruggevonden. Het was wel overstuur maar had kennelijk geen nadelige gevolgen van het ver blijf in de open lucht ondervonden. Actie Praagse politie tegen „parasieten" PRAAG, 5-7. De politie van Praag heeft van 26 tot 28 juni een actie ge-, voerd tegen „parasieten zonder werk of vaste verblijfplaats", die zich in de Tsjechoslowaakse hoofdstad op houden, zo is bekendgemaakt door Karei Kalidova, hoofd van de cri minele recherche. Tijdens de actie werden 457 per sonen ondervraagd, van wie 46 ge arresteerd werden; 238 van de on dervragers hadden een veroordeling op hun naam staan. Van de 107 on dervraagde vrouwen bleken er 58 prostituee te zijn, aldus Kalidova. Gouverneur Rockefeller terug in New York NEW YORK. 6-7. Gouverneur Nel son Rockefeller van New York is zondag van het laatste deel van zijn reis door Latijns Amerika als afge zant van president Nixon in New York teruggekeerd. Zijn bezoek aan Barbados, waarmee zijn reis werd afgesloten, was misschien het rus tigste van de hele reeks, die zoals bekend gepaard is gegaan met felle anti-Amerikaanse en meermalen bloedige demonstraties. Bij zijn aan komst in New York verklaarde Rockefeller dat hij „waardevolle in lichtingen" had verkregen „over be langrijke nieuwe tendensen die zich in aangelegenheden op het westelijk halfrond ontwikkelen". Hij gaf toe dat zich op zijn reis meer geweldda den hadden voorgedaan dan hij had verwacht. DEN HAAG. 7-7. De prijsdaling van margarinegrondstoffen op de wereldmarkt 'heeft «tot gevolg, dat de prijs van «het pakje margarine 'kan worden verlaagd in overleg met het ministerie va«n economische zaken •heeft 'de bond van Nederlandse mar- ganilnefabniikanten besloten om met ingang van maandag 7 juli 1969 de consumentenprijzen van de meest gangbare merkartikelen te verlagen «met 1 cent per eenheid van 250 gram, d.l. 4 cent per kg, aldus een mededeling van de bond. CLEVELAND, 5-7. Rij de 'hevige stormen die vrijdagnacht boven de zuidelijke oever van het Eriemeer hebben gewoed, zijn minstens negen mensen om 'het Jeven «gekomen en llionderden gewond geraakt. Tiental len mensen worden nog vermist. Aan de oever en op e endëel van het meer was 'het vrijdagavond propvol mét toeristen die onafhankelijkheids dag hier vierden. Zij weidden venast door de plotseling losbrekende storm, waarbij snelheden van 192 km per uur voorkwamen. MOSKOU. Astronaut Frank Bor- man heeft vorige week een bezoek gebracht aan Moskou, waar hij ver welkomd werd door v.l.n.r.: kosmo naut Georgi Beregovoi, een tolk, Cherman Titov en generaal Nikolai Kahanin, hoofd van het Sovjet-ruim tevaart-programma. Gdieel links Borman Dit nummer bestaat uit 6 pagina's t Beier een leven vol teleurstel- J lingen dan een leven zonder l idealen, Plaatselijk enkele buien Verwachting tot dinsdagavond: Koel weer met een wisselende be wolking en plaatselijk enkele buien; langs de kust lot hard of krachtig en in het binnenland tot krachtig of matig afnemende noordwestelijke wind. Voor woensdag: Aantal uren zon: 3 tot 11. Min.-temperatauren: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 1 tot 6 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. 8 juli. Zon op 4.30, onder 21.00. Maan op 0.12, onder 14.24. Nieuwe maan: 14 juli te 15.11. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 8 juli 9.55 v.rn. 22.15 n.m. BROUWERSHAVEN 8 juli 9.49 v.m. 22.17 n.m. Doodtij: 8 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 7-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Op de oceaan trok een depres sie ten zuiden van Ierland naar Bre tagne, zette vandaar koers in noord oostelijke richting en nam voortdu rend nog «in betekenis toe. De de pressie bracht iangs de Franse en Engelse kust. plaatselijk 40 tot 50 mm regen. Het regengebieè bereikte zondagavond ;het; westen van ons land en breidde zich snel noord waarts u«lt. De depressie zal waar schijnlijk langs onze westkust naar Denemarken trekken. Met noord westelijke winden stroomt morgen koel en vrij onstabiele lucht ons land bimirten, waarbij naast enkele buien ook versprëide opklaringen worden verwacht. TURIJN. De politie van Turijn heeft de orde hersteld' in de stad, na een nacht van hevige straat gevechten met slakende arbeiders, die protesteerden tegen huurverho gingen en het gebrek aan woon ruimte.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1