DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vandaag moet einde komen aan „stiptheidsactie" op Schiphol huurverhoging Minister Schut tegen uitstel jaarlijkse jinegens „Stevensterk" wordt weer in gebruik gesteld Verzoek om lager tarief Haringvlietbrug DE REIS VAN DE APOLLO-II I GEMEENTE Zierikzee.- Meelstraat 8 Zior** ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 1 juli 1969 X/ 125 \y jaap H WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jar.newekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. (01110) 2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. (011102938). Uitgave: Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (ma*. 4 regels) f 1,75 jit n,,mmPr. Sf* ITlélPlI** lil fto II PKIIhIpI* NV. Drukkeri, v/h Lakenman Ochtman. Zierikzee. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 8 T.W In d.t nummer. I1PI „!>Ll*Vtll III ill ff I!>111111 li Minimier grijpt in DEN HAAG, 3-7. Minister drs. J. A. Bakker van verkeer en water staat heeft alle verkeersleiders en verkeersleidingsassistenten per brief opgedragen onverwijld de „stipt heidsactie te beëindigen. Wordt deze opdracht naast zich neergelegd, dan is er sprake van plichtsverzuim in de zin van het al gemeen rijks ambtenarenreglement en het arbeidsovereenkomstcnbe- sluit. Wordt plichtsverzuim gecon stateerd, dan zal minister Bakker z(jn bevoegdheden gebruiken om daar tegen op te treden. De opdracht is gegeven ter ver zekering van de algemene veiligheid en de regelmaat van het luchtver keer. De verkeersleiders dienen op de normale wijze, zoals voor 28 ju ni, hun ambt te vervullen. In een uitvoerig gesprek met het bestuur van het luchtverkeerslei- dersgilde heeft minister Bakker het „onverwijld" in zijn brief nader be paald op vandaag (Vrijdag). Rond het middaguur. Hij beoogde daarmee het bestuur van het gilde gelegen heid te geven advies in te winnen en contact op te nemen met de le den van het gilde. Minister Bakker deelde na afloop mee, dat h(j het bestuur van het luchtverkeersgllde had uitgenodigd voor een gedachtcnwisseling op zyn departement. Hij had meegedeeld, dat voorstel len over de verbetering van de sa larispositie van de verkeersleiders aanhangig waren gemaakt in de Centrale Commissie voor Georgani seerd overleg in ambtenarenzaken en wat deze commissie had besloten. Geen plaats voor druk Hij meende dat met de „stiptheids actie", die voor de verkeersleiders wel „veiligheidsactie" wordt ge noemd, een middel wordt toegepast om druk uit te oefenen. Aan dit middel kan in het kader van de reJ Alleen promoveren in rok? DEN HAAG. 3-7. Het lid van de Tweede Kamer mej. Barendregt (PvdA) heeft de minister van onder wijs en wetenschappen schriftelijk igevraagd of hij kennis heeft geno men van het voorval, dat onlangs in Leiden aan een pi-omotie vooraf ging waarbij de promovendus werd mee gedeeld dat, als hij niet in rok maar in een gewoon pak op de promotie zou verschijnen, de rector magnifi cus zou weigeren de vergadering te openen. „Berust deze weigering op regle menten of op wat in Leiden gebrui kelijk wordt geacht en wiitde minis ter in beide gevallen zijn invloed aanwenden, opdat in de toekomst promovendi kunnen promoveren in de kleding, waaraan zij de voorkeur geven", aldus mej. Barendrecht, die een dergelijke stap ook genomen wil zien bij andere instellingen van ho ger onderwijs, wanneer reglementen of gebruiken daartoe eenzelfde aan leiding vormen. NAALDWIJK. Tijdens de West- lundse Oogstfeesten Pomflora '69, die van 19 tot en met 23 augustus in Naaldwijk worden gehouden, zal El len Bouwmeester als Druivenprinses optreden (midden). Haar gevolg zal bestaan uit Bloemenfee Heieen Dis selkoen en Tomatenjonker Wil Scho- tes. geling van de ambtelijke rechtsposi tie geen plaats worden toegekend. De belangrijke vertragingen in de afwikkeling van het luchtverkeer, het daardoor in gevaar brengen van de veiligheid daarvan en de eco nomische consequenties, die uit de' vertraging voortvloeien, noopte hem duidelijk stelling in deze kwestie te nemen. „Tot ontslag Hij hoopte tevens, dat hij niet zal behoeven op te treden wegens plichtsverzuim, wat kan leiden tot straffen dwie kunnen gaan van een Tweede Kamer DEN HAAG, 3-7. Minister ir. W. F. Schut (volkshuisvesting) heeft zich in de Tweede Kamer uitgesproken tegen het advies van de sociaal-eco nomische raad, die - zoals gemeld - in het halfjaarlijks rapport heeft ge adviseerd tot een uitstel van de jaar lijkse huurverhoging van zes procent met ingang van 1 januari en deze verhoging liever ziet ingaan eerst op 1 juli van het volgend jaar of nog later. De miniüsiter (heeft als zijn oordeel te kennen gegeven hét jammer te vinden, dast de S.E.R. „zich in deze riohliiing heeft opgesteld". Dit advies, zo voegde de minister daaraan nog toe, zilt mij heel erg hoog. Minister Schut deelde de Kamer mee, 'bij de voortzetting in de Kamer van het debat over de nota- over het verloop van de uitvoering van het bouwprogramma 1969, dat inmiddels een begin is gemaakt met het extra laten bouwen van gesubsidieerde woningen die zijn onttrokken aan de vrije sector. Hiervoor kunnen eventueel 5.000 woningen worden uitgegeven. Er dis. zo zei dé bewindis- man, geen behoefte dit aantal hoger op ite voeren. Het is zélfs de vraag of het contingent van 5.000 wonin gen geheel zal worden gebruikt. Mi nister Schuit merkte op, dat het dit jaar „een harde dobber" zal zijn om het aantal van 45.000 Woningwet woningen te kunnen realiseren. De bouwkosten zullen zoveel mogelijk binnen de perken dienen te blijven, zodanig dat het daardoor mogelijk zal worden 'het gestelde d'oel te be- Duurtetoeslag overheidspersoneel DEN HAAG, 3-7. De grote meer denheid van de centrales voor over heidspersoneel willen, dat een duur tetoeslag wordt toegekend als een soort gratificatie, die niet de schijn heeft van een salarisverhoging, en die in gelijke bedragen wordt uit gekeerd, ook aan 'de gepensioneer den, zij het voor deze laatste groep onder aftrek van de duurtetoeslag, die zij eventueel reeds bij hun AOW- of A WW-uitkering hebben ontvan gen. De centrales gingen akkoord met het voorstel cm de duurtetoeslag de omvang van één procent te geven, waar het kabinet in principe ook mee akkoord gaat. Voor de bereke ning van de toeslag zal 1 augustus dé peildatum zijn. berisping tot ontslag. Als gesprekspartners op het de partement ontmoette minister Bak ker de heren Th. M. van Gaaien, voorzitter van het luchtverkeerlei- dersgilde, secretaris F. Mente, pen ningmeester P. Kalff en bestuurslid A. Vink. De heer Van Gaaien verklaarde dat de stiptheidsactie een veilig heidsactie is. Ze heeft nl. volgens hem betrekking op de veiligheid van het luchtverkeer. Hij meende dat het zeer moeilijk is van de overheid de nodige aandacht voor deze veiligheid te krijgen. antwoorden. Het is de „uitgesproken bedoeling" dit aantal van 45.000 Woningwet-woningen te realiseren. Jongen gestikt in schommeltouw ROZENDAAL, 3-7. Bij de rijks- politie in Rozendaal bij Arnhem heeft zich de 70-jarige S. uit Vélp gemeld, die het stoffelijk oversdhot aantrof van Axel van Toorn; de 12- jarige zoon van de eigenaar v;an ho tel Rosen daal, aan de Beekhuizense- weg te Rosendaal en na zijn vondst verdwenen was. De jongen wérd "•sinds maandag avond jjl. vermist, nadat (hij kort te voren nog gezien, was, spelend met een luchtdrukpistool. De bejaarde Velpenaar trof de jonogen dood aan, hangend in het schommeltouw van een speelboom. Hoe 'hij daarin verstrikt iis geraakt, is nog niet duidelijk en wordt dooi de politie nagegaan. V.U.-stuileiiteii worden toch vervolgd AMSTERDAM, 3-7. De 66 studen- ten van de vrije universiteit in Am sterdam, die in de nacht van 19 op 20 juni j.l. het administratief gedeel te van het provisorium van de V.U. bezetten, zullen terzake van lokaal vredebreuk worden vervolgd. Dit heeft de Amsterdamse officier van justitie en hoofd van het parket, mr. J. F. Hartsuiker, desgevraagd medegedeeld. „Na een gesprek mei de president-directeur, de rector magnificus der V.U. en vertegen woordigers van de bezetters - dins dag j.l. - moet ik verklaren dat ik tot mijn spijt niet aan het verzoek van de president-directeur om tot seponeren over te gaan kan voldoen. Ik acht het niet tolerabel dat stu denten, na eisen te hebben gesteld en hun zin niet te hebben gekregen, welbewust over gaan tot het plegen van strafbare feiten. Dit houdt niet in. dat op grond van jeugdige leef tijd - ik denk speciaal aan 17 en 18- jariigen - dn incidentele gevallen wellicht tot niet-vervolging zal wor den overgegaan" zo deelde mr. Hartsuiker ter toelichting op zijn be slissing mede. NIJMEGEN, 3-7. Na een restau ratieperiode van ruim twintig jaar wordt op vrijdag 19 september in het bijzijn van Piths Claus de „Stevens- kerk" tin Nijmegen officiéél weer in gebruik genomen. Het herstel van de in de oorlog zwaar geschonden hoofdkerk van Nijmegen, heefit bij na negen miljoen gulden gekost. De uiit 1245 daterende kerk. die toebehoort aan de Nederlands Her vormde Gemeenitie in Nijmegen, be vat nog vele historische kunstschat- tien. Een van de kostbaarste iaiteri- eursbukken :is het (grote, achtduizend pijpen' tellende „iköninigsorgel", waar van de restauratiekosten een half miljoen beliepen. Hét orgel, dat da teert uit 1776, behoort 'tot de grootste in ons .land. De officiële ingebruikneming van de kerk valt samen mét de viering van de vijfentwintigste verjaardag van de bevrijding van Nijmegen. Er is hiervoor een uitvoerig feestpro- grama in voorbereiding. Gunstig voor Zeelaiulbrug MIDDELBURG. 3-7. De N.V. „Provinciale Zeeuwse Brugmaat- schappij" heeft de minister van ver keer en waterstaat in een telegram dringend verzocht zijn goedkeui'ing te hechten aan een verlaging van het toltarief voor de Haringvlietbrug met een bedrag van twee kwartjes tot twee gulden per motorvoertuig, met ingang van 22 juli, de dag waarop de tunnel onder de Oude Maas voor het verkeer, dat gebruikt maakt van de Randstad-Zeelandroute zal wor den vrijgegeven. Vergiftiging Rijnwater niet opgelost NIJMEGEN, 3-7. Het door de Duitse en Nederlandse waferpoMtie ingestelde onderzoek aan boord van het lin Amsterdam liggende binnen vaartschip iiin verband met de ver- glfitiigafng van hot Rijnwater met Endosulfan, hééft geen enkele aan wijzing voor (schuld opgeleverd. Het onderzoek naar een eventuele dader dn Nederland is hiermee zonder re sultaat afgesloten. Naar het oordeel van de „Provin ciale Zeeuwse Brugmaatschappij" zal een gunstige beslissing van de mi nister een stimulans voor het door gaande verkeer via de bruggenroute en een ontlasting van rijksweg 58 tussen bergen op Zoom en Vlissin- gen betekenen. Studenten rossen hoogleraar af HEIDELBERG. 4-7. Ongeveer 200 studenten hebben donderdag in Hei delberg de hoogleraar Helmut Ferner afgerost omdat hij in weerwil van een collegestaking toch les had ge geven. Volgens de hoogleraar heeft hij het aan een tiental van zijn assi stenten, die hem ontzet hadden, te danken dat hij niet in het zieken huis terecht is gekomen. De studen ten, van een andere universiteit dan die waaraan Ferner college geeft, hadden geroepen „Ferner is een fas cist, hang hem op". HOUSTON, 4-7. In het reisplan van de Apollo-11 zijn enkele kleine wijzigingen aangebracht, die tot ge volg hebben dat de Amerikaanse ruimtevaarder Neil Armstrong als eerste mens vijf minuten eerder voet op de maan zal zetten dan oorspron kelijk was voorgenomen. Ook zullen tweemaal zoveel grondmonsters van de maan worden genomen. Volgens het nieuwe' tijdschema zal Armstrong in plaats van om 06.17 (Ned. tijd) op 21 juli om 06.12 uit het maanlandingsvoertuig stappen, dat op zijn beurt ook vier minuten eerder, op 2ó juli om 21.19, geland zal zijn. Nederland en Biafra DEN HAAG, 3-7. Minister Luns zal bij zijn Ndlgeriïaanse ambtgenoot „met de meeste klem" aandringen op m aa tregelen, opdat d'e voedsel- vluchtten maar Biafra 'kunnen word'en hervat, levensmiddelen over de Cross-Tiivi'ea" kunnen warden aange voerd en de regeriing in Lagos op nieuw itot een bevredigende samen werking met het Internationale Ro de Kruis komt. De minister deeldë dit vanochtend dm de Tweede Kamer mee in ant woord op vragen van de afgevaar digden Mommersteog en Wicrenga Ok.v.p. cn p.vJd.a.). Dr. Lind, leider van het program ma, die deze mededelingen donder dagavond deed, zei voorts dat in to taal ongeveer 58 kilogram monsters van grond en steen van de maand zullen worden meegebracht. Arm strong en zijn collega's, Edwin Aldrin en Michael Collins, zullen hierdoor bij terugkeer naar de aarde iets min der bewegingsvrijheid in hun cabine hebben, maar het meerdere gewicht zal van weinig effect op het ruimte voertuig hebben. De monsters zullen in plastic verpakt in twee metalen dozen ter grootte van een reistas worden vervoerd. Abortus in Engeland LONDEN, 3-7. In Engeland maakt het artsengenootschap zich zorgen het toenemend aantal gevallen van vruchtafdrijving in particuliere kli nieken in Londen. Het genootschap gaat er voor ijveren, dat de verrui ming van- de wettelijke bepalingen van vorig jaar weer wordt inge perkt. In de eerste twaalf maanden na de wetsherziening zijn in Engeland cir ca 40.000 gevallen van abortus gere gistreerd .Steeds meer buitenlandse vrouwen komen naar Londen om zich daar te laten helpen. Volgens de officiële statistieken waren dat er lussen maart en mei al 881. AMSTERDAM. Ongeveer vijftig Canadese en Amerikaanse piloten vertoeven van 3 tot 7 juli in ons land voor een bezoek uit dankbaarheid. Tijdens de tweede wereldoorlog wer den zij boven bezet Europa neerge schoten en konden met hulp, via ontsnappingsroutes naar Engeland ontkomen. Hier een aantal van hen tijdens een ontvangst door het Am sterdamse gemeentebestuur. Links: Loco-burgemeester Koels. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's J Het leven is kort voor de ge- t i lukkigen, lang voor de onge- lukkigen. j i Meer wind Verwachting tot zaterdagavond: Van het westen uit toenemende be wolking, tijdelijk gevolgd door re gen; aanvankelijk zwakke tot ma tige, later matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind; Iets lagere mid dagtempera turen. Voor zondag: Aantal uren zon: 4 tot 11. Min. temp.: vanongeveer normaal tol 3 graden onder normaal. Max. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. 5 juli. Zon op 4.27, onder 21.01. Maan op 23.50, ender 11.47. 6 juli. Zon op 4.28, onder 21.01. Maan op onder 13.07. 7 juli. Zon op 4.29, onder 21.00. Maan op 0.00, onder 14.24. Laatste kwartier: 5 juli te 14.17. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 5 juli 7.29 v.m. 6 juli 8.13 v.m. 7 juli 9.00 v.m. BROUWERSHAVEN: 5 juli 7.13 v.m. 6 juli 8.01 v.m. 7 juli 8.51 v.m. Doodtij: 8 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 4-7. Het K.N.M.I. deelt mede. - Achter een front, dat don derdag met veel bewolking en plaat selijk enige regen of motregen ons land paseerde, wordt met westelijke winden (fels drogere lucht naar onze omgeving getransporteerd. De wes telijke stroming wordt in stand ge houden door een hogedrukgebied, dat tussen de Azoren en Portugal ligt en een 'depressie bij IJsland. Een bij d'e depressie behorend frentensysteem verplaatst zich over de Britse eilanden naar het oosten. Het zal het komende etmaal over ons land trekken, waarbij tijdelijk reg en wordt verwacht. Na de 'front- passage stroomt koelere lucht naar ons 'land, zodat de temperaturen la- ©e*r 'Zullen worden dan vrijdag. 19.42 n.m. 20.25 n.m. 21.14 n.m. 19.40 n.m. 20.25 n.m. 21.16 n.m.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1