n5 i/ gemeente DE ZIERIKZEESCHE COURANT IN VEFX GEVALLEN STRAFVERVOLGING ONMOGELIJK Pleidooi voor verlaging toltarief van Haringvlietbrug Verkiezing leden Eerste Kamer Rode Kruis beschuldigt Nigeria Debat in Veiligheidsraad over Jeruzalem Drie doden bij frontale botsing Italië voor politieke crisis? Installatie van de prins van Wales Gevaarlijke mijnen in zwembad gevonden 2ieri!c2«« tij Meelstraat 8 Jar.newokken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, n<i 1800 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de \/aate, tel. (01110 2938). Uilgave- N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75 Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 8 T.W. In dit nummer: Centrale Fokveedag op Zuidhoek-terrein ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE KtOAKIlE EN ADMINISTRATIE: A80NNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Donderdag 3 juli 1969 Nr. 28226 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 De excessen in Indonesië MIDDELBURG, 2-7. In ccn tele gram aan de minister van verkeer en waterstaat hebben Gedeputeerde Staten van Zeeland erop aangedron gen z(jn goedkeuring te verlenen aan een verlaging van de toltarieven voor de Haringvlietbrug, en wel met ingang van 22 juli a.s., de dag waar op de tunnel onder de Oude Maas officieel voor het verkeer zal wor den opengesteld. Deze turlnel maakt, met de Haring vlietbrug en de Zeelandbrug, deel uit van de Randstad-Zeeland. De N.V. Brugverbinding Haringvliet heeft reeds geruime tijd geleden de minister verzocht het toltarief, dat voor elk motorrijtuig f 2,50 bedraagt, per 1 juli 1969 tot f 2,- te mogen te rugbrengen. Tot heden heeft de mi nister nog geen definitief besluit ge nomen. Een verlaging van het tarief acht een deel van de Gedeputeerde Staten in Zeeland van belang om de tolbarrières voor het verkeer in de ze provincie te verminderen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's j j Het is zeer onaangenaam om 4 J gesloten te schijven, maar zeer J t gevaarlijk om het niet te zijn. f 4 DEN HAAG. 2-7. De leden van de Provinciale Staten hebben de leden van de Eerste Kamer gekozen. De samenstelling van de Eerste Kamer wordt op grond van deze ver kiezingen als volgt: oud nieuw K.V.P. 25 24 P.v.d.A. 22 20 V.V.D. 8 8 A.R.P. 7 7 C.H.U. 7 8 P.S.P. 3 3 B.P. 2 3 C.P.N. 1 1 P.P.R. 1 75 75 „Expo Gouden Delta'" te Oude Tonge OUDE-TONGE. 2-7. De „Expo Gouden Delta", een expositie van gladiolen, kunst, middenstand, land bouwmechanisatie (op bollengebied) en voorlichting wordt weer gehou den van woensdag 6 augustus tot en met zaterdag 9 augustus a.s. in de sporthal van Oude Tonge. De orga nisatie is in handen van de gladio- lentelersvereniging „Goere-Over- flakkee". De hoofdattractie van de expositie is de gladiool en alles wat daarmee verband houdt. Zeeuwse staten telegraferen minister Bakker Opklaringen Verwachting tot vrijdagavond: Droog weer met opklaringen, maar ook enkele wolkenvelden; zwakke tot matige wind krimpend naar zuid west; dezelfde temperaturen als van daag of iets hogere. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 3 tot 10. Min.-tempera turen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven nor maal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. 4 juli. Zon op 4.26, onder 21.02. Maan op 23.39, onder 10.25. Laatste kwartier: 5 juli te 14.17. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 4 juli 6.43 v.m. 18.57 n.m. BROUWERSHAVEN: 4 juli 6.24 v.m. 18.54 n.m. Doodtij: 8 juli. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 3-7. - Het K.N.M.I. deelt mede: Boven het zeegebied tussen Ierland en de Azoren bevindt ziich nog steeds een gebied met hoge ba rometerstanden. Tussen dit lucht druksysteem en een depressie bij IJsland stroomt koelere lucht over de Britse eilanden naar het vaste land. Het ifiront, dalt de voorste be grenzing van deze lucht vormt be reikte In de nacht en ochtend Ne derland en veroorzaakte daarbij plaatselijk regen of motregen Achter genoemd front breidt zich een rug van hoge luchdruk uit naar onze omgeving. In verband daarmee worden er 'het komende etmaal op klaringen verwacht. Op de nadering van een volgende frontale storing, die ten. zuiden van IJsland oost waarts 'koerst, zal morgen later op de dag de bewolking weer toene men. De regenkansen zijn echter •klein. De temperaturen zullen de zelfde of I éts hoger worden dan van daag. DEN HAAG, 2-7. De gebleken fei ten met betrekking tot de excessen van de Nederlandse militairen in In donesië kunnen niet rechtvaardigen een blaam te werpen op de krijgs macht als geheel. Tot deze uitspraak kwam minister-president I'. J. S. de Jong, minister van algemene zaken, b(j de beantwoording in de Tweede Kamer van de gemaakte opmerkin gen over de regeringsnota over die excessen. De premier concludeerde, dat ook ondanks deze pubiikatie de nagedachtenis van hen. die met ere zjjn gevallen, onbesmet is gebleven. De minister-president wees erop, dat de regering met de nota de waar heid niet uit de weg heeft willen gaan. De nota behoeft naar zijn me ning geen verdere kwantificering, want daarmee zou z.i. geen zinnig doel zijn gediend. De premier beoor deelde de verschijning van de nota als juist. „Gezegend is het volk dat zoiets durft neer te schrijven om het zichzelf als een spiegel voor te hou den", aldus de minister-president. Hij zei voorts de ernst en de om vang van de gebeurtenissen niet te GENEVE. 2-7. Marcel Navillc, de nieuwe president van het internatio nale comité van het Rode Kruis, heeft op z(jn eerste persconferentie in Genève het aan de kant zetten van het Rode Kruis door Nigeria een „opzettelijk affront" jegens alel be ginselen van menselijkheid genoemd. Hij laakte ook „zekere niet-Afri- kaanse mogendheden", die naar zijn oordeel „een tragische en onbegrij pelijke beoordelingsfout" maken in het Nigeriaans-Biafraanse conflict. Hij sprak van „kanonnenkooplui, voor wie alle petroleum van Nigeria niet voldoende is om zich schoon te wassen". „Wij staan opnieuw voor een ver schrikkelijke tragedie. Honderddui zenden kinderen in Biafra zullen de komende dagen van honger sterven als wij onze hulpacties niet dade lijk kunnen hervatten", aldus Na- ville. Franse bus verongelukt KASSEL, 2-7. Op de autoweg van Bad Hersteld (Hessen) naar de grens met de D.D.R. is woensdag een Fran se autobus met 38 Franse schoolkin deren en twee begeleiders veronge lukt. Een kind is hierbij om het le ven. gekomen. Negen amderen wer den gewond. De bus, die op weg was naar Ei'senach (D.D.R.is bij het verlaten van de „autobahn" door de versperring gereden die het einde van de autoweg aanduidt en van het bermtalud gestort. Doordat de auto bus bij zijn val door bomen werd tegengehouden, is waarschijnlijk 'n ernstiger ongeluk voorkomen. De chauffeur van de bus heeft ver klaard dat zijn uitzicht door een dichte mist werd belemmerd. WILLEMSTAD. Het interrimkabi- net van de Nederlandse Antillen. V.l.n.r. A. Muyale, onderwijs, cultuur en opvoeding. H. Weber: Vice-minis ter-president, sociale en economische zaken. G. C. Sprockel, minister-pre sident, justitie en algemene zaken. D. E. Calvo: financiën en welvaarts- zorg. F. Werner: verkeer en vervoer. R. Pietersz, secretaris van de raad ran ministers. willen verkleinen. Hij concludeerde dat destijds de militaire en de bur gerlijke autoriteiten intensief aan dacht aan die gebeurtenissen hebben geschonken, evenals dat ook gebeurd is door de partijen, de pers, het par lement en door de regering. Premier de Jong verklaarde dat in de overgrote meerderheid van geval len van excessen strafvervolging we gens verjaring onmogelijk zou zijn. Zou wel een strafvervolging wor den ingesteld, dan zou het vervol gingsbeleid willekeurig zijn: niet de ernst van het delict zou beslissen, het toeval zou het beleid te veel beheer sen. „Terecht", aldus premier de Jong, hebben afgevaardigden er op gewe zen dat een strafvervolging op ern stige bezwaren van juridische en praktische aard stuit. Verjaringstermijnen Misdrijven die mogelijk door leden van het KNIL zijn begaan waarop volgens het wetboek van militair strafrecht van dit leger de doodstraf of levenslange gevangenisstraf staat, verjaren na achttien jaar. Dit bete kent dat de verjaringstermijn uiter lijk in de loop van 1967 is verstre ken. Voor de Koninklijke Landmacht en de Koninklijke Marine geldt een verjaringstermijn van 24 jaar voor misdrijven waarop de doodstraf staat. De fractieleider van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, drs. J. M. den Uyl, heeft in de Tweede Kamer een motie ingediend waarin aangedron gen wordt op een parlementair on derzoek naar de verantwoordelijk heden op Zuid-Celebes. VERENIGDE NATIES, 3-7. De vijf Afro-Aziatische leden van de Vei ligheidsraad hebben woensdagavond een ontwerp-rcsolutie opgesteld, waarin alle landen worden opgeroe pen de vvapenleveranties aan Israël stop te zetten totdat dit land afstand heeft gedaan van het oude Jordaanse deel van de stad. In de resolutie wordt Israël een maand de tijd gegeven aan deze eis te voldoen. Gebeurt dit niet, dan zou de raad zo spoedig mogelijk bijeen moeten komen om het treffen van economische sancties tegen Israël te bespreken. De resolutie, ontworpen door Al- gerië, Nepal, Pakistan, Senegal en Zambia, is reeds op verzet van de westelijke raadsleden gestuit en Nederlander in Frankrijk omgekomen NARBONNE, 2-7. Bij een auto-on geluk in de buurt van Narbonne in het zuidfranse departement Aude is woensdag een Nederlander om het leven gekomen. Zijn dochter en haar vriendin werden zwaar gewond. De Nederlander, de 47-jarige Theodorus v. d. Laan, afkomstig uit Rotterdam, die met zijn gezin op weg was naar Spanje, reed met zijn wagen tegen een auto die van de andere kant kwam. Drie van de vier inzittenden van deze auto kwamen eveneens om het leven. KESTEREN, 2-7. Op de Provinciale weg in Kesteren zyn tijdens een in haalmanoeuvre twee auto's in fron tale botsing gekomen. De bestuurder van een der wagens, de 33-jarige heer J. Sihasale werd op slag gedood, evenals mevrouw Ka- kerissa, die ook in deze auto gezeten was. De twee overige inzittenden, alsmede de bestuurder van de an dere auto wei-den ernstig gewond en naar een ziekenhuis overgebracht De echtgenoot van mevrouw Ka- kerissa is in de loop van de avond in het Juliana-ziekenhuis te Veenen- daal aan zijn verwondingen overle den. waarnemers geloven niet dat zij in de huidige vorm aanvaardbaar is voor deze groep landen. ROME. 2-7. Door een reeks van stakingen ii's ihet Italiaanse spoorweg verkeer ontwricht, hebben de post- zendingen op de stations zich opge hoopt en zijn de examens aan de universüteilten gestaakt. Volgens de Romeinse correspondent van Reuter schijnt hot land voor een politieke crisis te staan. Veel treinen, zijn uitgevallen, an dere rijden oyer tijd of ihebben een and ere route' moeten nemen als ge volg van een stalking van 48 uur van de stationschefs over een loon- geschiil. CAERNARVON, 1-7. Toen premier Wilson bij het kasteel Caernarvon aankwam voor de installatie van prins Charles als prins van Wales, deed zich niet ver van het kasteel een ontploffing voor. Twee politie mannen hielden een man aan, die een wei invluchtte. Toen de prins in een open rijtuig arriveerde, klonk een luid boegeroep, afkomstig van een groep die zich tussen de menigte op straat had op gesteld. Een jongeman die een ei naar het rijtuig van de koningin wierp, moest door de politie tegen de menigte wor den beschermd. Twee jongens zijn aangehouden. Overigens juichte het publiek de vorstelijke personen uit bundig toe. Koningin Elizabeth heeft haar oud ste zoon tot pi-ins van Wales en erf genaam van de troon gemaakt door hem een gouden kroontje op het hoofd te zetten. Zij stak hem een gouden ring aan de vinger, de een heid met Wales symboliserend, over- handigde hem een gouden staf als symbool van de wereldse macht en deed hem een hermelijnen schouder mantel om. Prins Charles legde geknield de eed af. De plechtigheid in het mid deleeuwse kasteel is door 4.000 men sen bijgewoond. De prins zei in een toespraak tot de bevolking van Wales dat hij haar naar beste vermogen zal dienen. Hij dankte het volk voor de hartelijkheid tijdens zijn verblijf van twee maan den in Wales. Het aapje „Bonny" dat sinds za terdag om de aarde cirkelt aan boord van de „Biosateliet-3" maakt het nog steeds goed. Dit heeft het onder- zoeksentrum van de „NASA" woens dag bekendgemaakt. LONDEN. Ter gelegenheid van zijn kroning tot'prins van Wales is prins Charles nu ook verschenen in het beroemde wassenbeeldenmuseum, van Madame Tussaud. Op de foto legt één van de medewerksters van het museum de laatste hand aan het kapsel van het beeld. Jongen verdronken GREVENBICHT, 2-7. Woensdag middag is de 11-jarige Fransje Arnts uit Grevenbicht toen hij achter een bal aanliep, in de Maas terechtgeko men en verdronken. DEURNE, 2-7. Sinds anderhalve week is de explosievenopruimings dienst van de Koninklijke Land macht met twee duikers van de vaar- en duikschool bezig het ge meentelijk zwembad „De Clarinet" in Zeilberg bij Deurne te onderzoe ken op de aanwezigheid van explo sieven. Woensdag zijn er vijf Duitse „tel- lermijnen" (schotelmij nen) uitge haald. Het zwembad is inmiddels ge sloten. De militairen gaan door met het opsporingswerk. De zeer gevaar- Kleuter onfier landbouwtrekker HOGE EN LAGE MIERDE, 2-7. Op het erf van de familie Van der Heij den in Hoge en Lage Mierde is woensdagmorgen een 14 maanden oud zoontje onder een achterwiel van een landbouwtrekker met aan hangwagen gekomen. Het kind werd zeer ernstig gewond en overleed eni ge tijd later. lijke mijnen zijn intussen vernietigd. Jongens die in een afgebakend, ver boden gedeelte van het zwembad zwommen, hadden een kist met ex plosieven opgedoken. Daarop is men verder gaan zoeken naar restanten oorlogstuig dat de Duitse bezetters „gedumpt" hadden' in het openlucht- bad. In Oostenrijk ook vissen vergiftigd WENEN, 2-7. Radiowagens van de Oostenrijkse politie patrouilleerden woensdag langs de rivier de Traun om de bevolking te waarschuwen te gen 't éten van vis, die, wordt ver ondersteld, is vergiftigd door chemi caliën. Duizenden dode forellen en andere vissen waren in de ochtend dm het heldere snelsbromende waiter van het riviertje gevonden. Functionarissen van bosbeheer menen dat een galvaniseerbedrijf chemicaliën in het riviertje heeft ge loosd. Welk bedrijf, dat is nog niet vastgesteld. 4 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1