0LGA Uw matras KÜH Ml geweehtb t-5 DE ZIERIKZEESCHE COURANT Streven naar uitbreiding van de Europese zangvogelstand VERLAGING SUIKERACCIJNS Lage temperaturen in Frankrijk Hindoe-leider wil voedsel verbranden Toename abortusgevallen in Engeland Tien doden na voetbalwedstrijd Gevechten in Laos Het ontbladeren in Cambodja Vergif in Rijn is chemische stof T.v.-uitzendmg van de maan BIL T 2 i 1 r i k z e abc^a. Meelstraat 8 ZlarL^- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTI6 EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110)2255, na 18.00 uur: lel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77 Redakteur: M. J. Bij de Vaaie, tel. (01110 2938). Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per «naand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 ®/o B T.W. Donderdag 26 juni 1969 Nr. 20222 k 125 JAAR iV WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 In dit nummer: Stromen geslaagden van de scholen Alleen biologische bestrijdingsmiddelen DEN HAAG, 25-6. De commissie voor sociale zaken en volksgezond heid van het Europees parlement uil een uitbreiding van de Europese zangvogelstand. Deze op het eerste gezicht wat ludieke wens heeft wel degelijk een ernstige achtergrond, zangvogels z(jn n.l. uitermate goede natuurlijke bestrijders van insecten en het is voor de biologische bestrij dingsmiddelen dat de commissie - en met name haar rapporteur, de Ned. chr. democraat drs. J. Boersma - een warm pleidooi houdt. De Nederlan der heeft in zijn rapport een aantal beginselen geformuleerd waaraan een Europese bestrijdingsmiddelen wetgeving zou moeten voldoen. Aanleiding daartoe zijn de voor stellen die de Europese commissie heeft gedaan voor een eerste veror- Koop'm en win fl. I.OOO.- Minder roken in de V. S WASHINGTON, 25-6. In de Ver enigde Staten zijn in de periode ein digende 30 april van dit jaar 1 mil jard sigaretten minder gerookt dan in de daaraan voorafgaande gelijke periode. Deze vermindering is moge lijk een gevolg van hogere prijzen en krachtiger propaganda tegen het roken van sigaretten. De binnen landse consumptie zakte van 431.800 miljoen naar 430.800 miljoen. De Amerikaanse militairen overzee rookten daarentegen meer. Hun ver bruik steeg van 16.700 miljoen naar 17.800 miljoen. Nederlandse vlieger omgekomen FRANKFORT, 25-6. In het Tau- nus-gebergte ten noorden van Ko ningstem in West dui tsla nd is woens dag het wrak gevonden van een een- motorig Cessna-150 sportvliegtuigje met aan boord een Nederlandse vlie ger dat sedert 's morgens werd ver mist. De vlieger is omgekomen. Het toestel was om elf uur van het vliegveld Frankfort gestart voor een vlucht naar Keulen. Men veronder stelt dat de vlieger boven het Tau- nus-gebergte in de wolken is te rechtgekomen en de koers is kwijt geraakt. Het toestel ligt op een hoog te van 650 meter. De wolkenbasis lag 500 meter en het zicht bedroeg maar 50 meter. Toen de Cessna tegen 12 uur niielt op het sport vliegveld Keu len-Bonn landde, is men gaan zoe ken. Vanwege de laaghangende be wolking kon echter geen gebruik van hefschroefvliegtuigen worden ge maakt. Een automobilist meldde de poliitTe de plaats van het wrak. dening betreffende vaststelling van de hoogst toelaatbare residuen van bestrijdingsmiddelen in groenten en fruit en voor het besluit om in de E.E.G. een permanent fytosanitair comité in te stellen. Deze voorstellen en het verslag van de heer Boersma worden volgende week in Straats burg, in de plenaire zitting van het Europees parlement, behandeld. De beginselen De door drs. Boersma genoemde Beer viel dompteuse aan ZEVENBERGEN, 25-6. Tijdens de voorstel ting van circus Boltini is de dompteuze Barbara Poludniak door de zwarte beer Max aangevallen, zo deelit men van de zijde van het cir cus mee. Zij lis met ernstige verwon dingen naar een ziekenhuis in Breda overgebracht. He.t circus gaf een voorstelling in Zevenbergen. Mevrouw Poludniak was met haar man, de dompteur Eugen Poludniak, bezig met het optreden met hun be ren. 'toen Max, dóe al eerder kwaad aardige neigingen had getoond, haar plotseling aanviel. Inmiddels is het circus verplaatst naar Krimpen aan de IJssel. Steeds meer aanvoer van vroege aardappelen DEN HAAG, 25-6. In de belang rijkste productiegebieden van vroe ge aardappelen beginnen de aanvoe ren toe te nemen. Vooral in Noord- Holland, en dan speciaal dn het ge bied rond Grootebroek, is reeds spra ke van een ruim aanbod en ook in het zuiden neemt het aanbod snel toe. De vraag blijft echter ook groot, vooral omdat er weinig import van vroege aardappelen tis en er ook geen grote voorraden van de oude oogst meer zijn. De veilingprijs van de vroege aardappelen dag begin deze week tussen 30 en 40 cent per kg. Aangenomen wordt toch dat deze prijs in de komende itijd wel wait zal dalen, maar er wordt toch op gere kend dat voorlopig de aardappelen van de nieuwe oogst duur zullen blijven omdat op zeer grote aanvoe ren in binnen- en buitenland de eerstkomende dagen nog niet gere kend moot worden. Besprekingen bouw nieuw stadhuis te Amsterdam iri vergevorderd stadium AMSTERDAM, 25-6. De gemeen teraad van Amsterdam is vanavond begonnen aan de discussie over het ontwerp van de winnaar van de m- tematinale prijsvraag die is uitge schreven voor de bouw van een nieuw stadhuis. Deze winnaar, de Weense architect Holzbauer, woon de deze discussie bij nadat hij a'l eer der gehoord was door de bouwcom missie ui't de raad. Hoewel de raadsleden uitvoerig op het ontwerp ingingen, zozeer zelfs dat bij het schorsen van d'e avond vergadering b. en w. die de voor dracht hadden ingediend nog niet in eerste instantie aan het woord wa ren geweest en de discussie derhalve morgen/donderdagavond zal moeten worden voortgezet, was het toch wel duidelijk dat de- raad het ontwerp zaü aanvaarden. UTRECHT. - H.M. de koningin heeft het regionaal woonwagencentrum, aan de Huppel dijk in Utrecht bezocht. De koningin hier belangstellend bij een invalide woonwagenbewoner, die dagelijks met een zelfgebouwd miniatuur orgel, getrokken door zijn invalidewagen, pleegt rond te trekken. beginselen voor een Europese wetge ving komen op het volgende neer: Vervanging van persistente bestrij dingsmiddelen (cumulatiegiften) door middelen die snel worden afgebro ken; een verbod van reclamefolders die geen waarschuwing bevatten; beëindiging van de preventieve routinebespuitingen en beperking van het aantal giftige middelen; sterke bevordering van biologische strijdmiddelen (virussen, bacteriën, zwammen, specifieke roofdieren en parasieten) - voorts fundamenteel onderzoek op dit gebied; het resistenter maken tegen scha delijke organismen door een juister selectie, plaats, soort, bemesting en grondbewerking; coördinatie en combinatie van cul tuurtechnische, biologische en che mische maatregelen; passende voorlichting opi het ver antwoordelijkheidsbesef van ieder een die met vergiften omgaat te ver sterken; de al genoemde uitbreiding van de zangvogelstand. DEN HAAG. Leden van de Nij meegse actiegroep „Plano", van het Biafra-actiecomité uit Amsterdam en ds Ketelaar uit Drachten hebben vanmiddag tijdens een demonstra tieve bijeenkomst op 'het Binnenhof nabij het gebouw van de Eerste Ka mer een stapel lijsten verbrand met bandtekeningen. Nieren beschikbaar gesteld van verkeersslachtoffer WEERT, 25-6. De 21-jarige J. van de Moosdijk uit Baexum, die zondag-r nacht tengevolge van een verkeers ongeval in de gemeente Weert, in zorgwekkende toestand in het zie kenhuis te Weert was opgenomen, is aan de gevolgen van dit ongeval overleden. Zijn familie heeft zijn beide nieren voor transplantatie ter beschikking gesteld. De organen zijn per helikopter overgebracht naar een ziekenhuis in Duitsland en naar het Akademisch ziekenhuis in Leiden. DEN HAAG, 25-6 De minister en de staatssecretaris van financiën heb ben aan de Twede Kamer voorge steld de suikeraccijns voor de tijd van anderhalf jaar te verlagen van f 19,naar f 4,50 per 100 kg. De kosten van levensonderhoud zullen door deze verlaging kunnen dalen met 0,2 punt. De verminderde opbrengst als ge volg van deze accijnsverlaging voor het rijk ad circa 130 miljoen gulden, wordt gedekt uit de opbrengst van de vervroegde schorsing van de in vesteringsaftrek. PARIJS, 25-6. Frankrijk had zijn laagste temperaturen op 24 juni se dert 100 jaar geleden met de regi stratie begonnen werd. Natte sneeuw1 en regenstormen waren kenmerkend voor het weer in Frankrijk, l'n de Alpen waren de wintersportcentra met een dunne laag sneeuw bedekt en boven de hoofdstad Parijs hing een dik regengordijn bij een maxi mumtemperatuur van 14 graden. AHMEDABAD, 25-6. Een vooraan staande Hindoeleider is van plan nog dit jaar bij wijze van offer aan de hogere machten ruim 9.000 ton voedsel te verbranden „ter bevor dering van de wereldvrede en het welzijn en de welvaart van de mens heid". Laksjman Tsjairania Brahmatsja- ridji Maharadji zei tegen verslagge vers dat dit grote offer ruim 5lVz miljoen gld. zal gaan kosten. Hij wil dit geld onder meer door middel van een. openbare inschrijving bij eenkrijgen. Minstens 1.000 echtparen moeten de levensmiddelen, waaron der bijna 2.000 ton rijst, in het vuur gooien. De plechtigheid die zal wor den bijgewoond door 125.000 Brah manen, wordt bij Rajkot in West-In dia gehouden. Het vorig jaar orga niseerde de Hindoeleider eveneens een groot offerfeest dat bijna twee miljoen gld .heeft gekost. Pas kort geleden werd nog ge meld dat er in de staat Rajasthan die bijna 600 km ten noorden van Rajkot ligt, minstens 2.600 mensen aan de gevolgen van onvoldoende voeding om het leven zijn gekomen. LONDEN, 25-6. In Engeland zijn de laatste tijd het aantal gevallen van abortus sterk gestegen. Dit blijkt uit officiële cijfers die woensdag zijn gepubliceerd. Volgens de cijfers zijn tijdens de eerste acht maanden van 1968, na de bekrachtiging van de wet op de abortus, 22.256 gevallen geregistreerd •waarin abortus is toegepast. Bijna de helft van de behandelde vrouwen was ongetrouwd en een even groot aantal had nooit een kind ter wereld gebracht. Het aantal vrouwen dat om een abortus komt vragen neemt nog steeds toe. In de maanden mei en juni van het vorig jaar werd 4411 maal abortus toegepast; van oktober ANKARA, 25-6. Tien doden en een honderdtal gewonden waren het trieste resultaat van vechtpartijen tussen supporters van twee clubs in Kirikkale (bij Ankara). De bezoekers van de ontmoeting, die meetelde voor het kampioen schap van de derde divisie, raakten tijdens de wedstrijd met elkaar in gevecht. Na afloop werden de onge regeldheden in de straten van het stadje voortgezet. Men gebruikte nu pistolen en geweren. Een compagnie gendarmes en 450 man politietroepen zijn naar Kirik kale gestuurd om de orde te herstel len. VIENTIANE, 26-6. In het noord westen van Laos zijn opnieuw ge vechten uitgebroken tussen Noord- vietnamese troepen en regerings strijdkrachten, zo wordt van de zijde van de regering in Vientiane ver nomen. De regeringstroepen hebben het radiocontact verloren met drie ba taljons die zich in de nabijheid van de stad Muong Suoi bevinden, 320 km ten noordwesten van Vientiane. Deze bataljons hadden opdracht zich op Muong Suoi terug te trekken, maar zijn afgesneden door vijande lijke troepen. De stad is door zeven Noordvietnamese bataljons omsin geld. Maandag en dinsdag is er ook in dit gebied gevochten. De Noordviet- namezen vielen toen met tien Rus sische tanks artilleriestellingen van de regeringstroepen aan. Zij werden volgens Viëntiane verdreven mei verlies vbn zes tanks. WASHINGTON, 25-6. Cambodja heeft 'de V.S. een schadevergoeding vain 8.684.810 dollar gevraagd voor hot ontbladeren van aanplant langs do grens met Zuid Vietnam door Amerikaanse vliegtuigen, heèfit bet Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken, woensdag meegedeeld. Zoals gemeld 'heeft Amerika vier ge leerden gezonden om een onderzoek i'n te stellen naar de gang van zaken. Volgens de Cambodjaanse nota is voor 7.600.000 dollar schade 'toege bracht aan rubberbomen, voor 227.688 dollar aan fruitbomen en voor 857.142 doltardcllar aan steun voor de ar beiders die door het beschadigen van de oogst geen werk hebben. tot december bedroeg dit aantal 9907. In de meeste gevallen was de me dische reden van het beëindigen van de zwangerschap de geestelijke en lichamelijke gezondheid van de moe der. In dit verband is het interessart dat deskundigen op het gebied van de geboorteregeling in Londen een ver zoek hebben opgesteld om de wetten over het gebruik van voorbehoed middelen in Engeland in die zin le wijzigen, dat ook kinderen beneden de 16 jaar in de gelegenheid worden gesteld van voorbehoedmiddelen ge bruik te maken. DUSSELDORF, 25-6. Georg' Hae- rimger, verbonden aan bet ministerie van voedsel-voorziening, lanc.- en bosbouw van de Westduitse deelstaat Noordrijn-Westfaden dat belast is meit de bescherming van bet Rijnwa ter, beeft dinsdag in Diisseldorp ver klaard dait bet geheimzinnige vergif i'n de Rijn een chemische stof is die bat ademhallngssysteem van de vis sen aantast. Rond 100 'ton vis is ge dood. Er zijn nog geen berichten ge publiceerd dat het gif ook schadelijk voor 'de mens 'kan zijn. Toch zijn er voorzorgsmaatregelen getroffen. De poliitiie heeft de kampeerders en scheepsbemanningen gewaarschuwd het 'Rijnwater nergens voor te ge bruiken. Oliepijpleiding opgeblazen in Haifa TEL AVJV, 25-6. Saboteurs heb ben een oliepijpleiding in het haven gebied van Haifa opgeblazen, waar door een grote brand ontstond. Wel iswaar slaagde de Israëlische brand weer er met alle beschikbare midde len li'n, de brand i'n <te perken, maar door de geweldige ihiiitte- en rookont wikkeling 'kon de haard van het vuur niét worden benaderd. De bewuste pijpleiding vormt een verbinding tussen de raffinaderij bij Haifa en de haven Ki'sjon. Direkt na de ontploffing werd de olietoevoer afgesloten. Het betrokken gebied is afgezet. WASHINGTON, 25-6. Het verblijf van de twee Amerikaanse ruimte vaarders Neil Armstrong en Edwin Aldring op de maan zal in zijn ge heel rechtstreeks door de televisie worden uitgezonden, heeft de NASA meegedeeld. De uitzending begint op het ogenblik dat Armstrong de Ame rikaanse vlag in de maanbodem plant en duurt tot het ogenblik waar op beide mannen, twee uur en veer tig minuten later, na het verzamelen van bodemmonsters weer aan boord gaan. Deze uitzending is in zwart wit. In totaal komen er acht recht streekse televisièuitzendingen tijdens de reis van de Apollo 11. De opna men uit de cabine zijn in kleur. Halve penny verdwijnt LONDEN, 26-6. Het kleinste munt stuk i'n Engeland, de halve penny, wordt uit de circulatie genomen. Na 31 juni zal de munt., die nog geen twee Nederlandse centen waard is. geen wettig betaalmiddel meer zijn. Deze week is - in het kader van de stadhuisrestauratie - het torentje van het dak gehaald. Eerst werden de klokken van het stadhuis verwij derd. Het werk werd uitgevoerd met e enkraan, die ook zware ijzeren bal ken in het dak heeft aangebracht. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's „Wees jezelf is vaak de slechtste raad die men som mige mensen kan geven. V/AT U6T DE Iets hogere temperaturen Verwachting tot vrijdagavond: Aanvankelijk opklaringen maar. morgen later ook hier en daar een bui. Overwegend matige naar zuid west tot zuid krimpende wind. In het algemeen iets hogere temperaturen dan vandaag. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 2 tot 8. Min. temp. van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Max. temp. omstreeks normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. 27 juni. Zon op 4.22, onder 21.04. Maan op 19.09. onder 1.33. Volle maan: 29 juni te 21.04. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 27 juni 0.12 v.m. 12.51 n.m. BROUWERSHAVEN: 27 juni 0.04 v.m. 12.35 n.m. Springtij: 2 juli. Watergeus voor Deo Briel DEN BRIEL, 25-6. Woensdagmid dag heeft de commissaris van de ko ningin iin Zuid-Holland, mr. J. Klaa- sesz in Den Briel een beeld onthuld, voorstellende een watergeus. Het beeld is ontworpen door F. Letterde uit Voorburg. Het 9taat dn het re creatiegebied Brielse Maas op het ei land Voorne. Boze menigte hield verkeer op BEEK (gemeente Bergh). 25-6. Ge durende enkele uren is het verkeer op de weg van de grenspost Babbe- rich/Elten naar Terborg opgehouden door een boze menigte. Een honderd tal inwoners van Beek versperde de weg met wagens en puin. Hun woede was gewekt doordat op last van het gemeentebestuur een tot zomerhuisje verbouwd kippehok was afgebroken. Rond middernacht was de rijkspo litie uit 's-Heerenberg nog druk be zig c\e weg vrij te maken. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1