125 0LGA Uw matros DE ZIERIKZEESCHE COURANT Rijkspolitie te water waarschuwt schippers op de rivier Papoea-schrijver verwacht opstand in zijn land De petitie Russische burgers 0e Thant acht leven op aarde in gevaar Excuses aan Canada Oud-strijders over Dam-incident Rijn heeft gehele visstand verloren INTERMEUBEL- GATAL0GUS GEMEFNTB tij Zierlksee.- Meel straat 8 *^5 Z1ER1KZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 24 juni 1069 Nr. 20221 y, 1MB V WAARIN OPGENOMEN "fX* 1797-1889 REOAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, poslbuj 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bi) de Vaate, lei. (01110 2938). Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen) De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B T.W In dit nummer: Exposé miljoenenbedrijf „Boter Wonen Vergif in de Rijn DEN HAAG, 23-6. De rijkspoli tie te water van het district Nijme gen heeft maandagavond een viertal boten in de vaart gebracht - die nor maal geen dienst zouden hebben ge daan - om schippers op de Rijn te waarschuwen tegen het gif dat ons land via deze rivier nadert of reeds genaderd is. De bemanningen van de politieboten proberen tevens boerde rijen langs het water te alarmeren als ze zien dat er koeien in de uiter waarden lopen. Voorts wordt in woonkernen langs de rivier gewaar schuwd tegen zwemmen. Ook de po litie van Deventer treft maatregelen omdat ook het IJssel-water besmet zou raken. De direkteur van het Rijksinstituut voor de Zuivering van Afvalwater, ir. K. C. Zijlstra, verwondert er zich over dat de Duitse instanties wel be richten aan rijkswaterstaat hebben verstrekt, dat er in de Rijn een hoe veelheid verontreinigd water stroom afwaarts stroomt, maar om wélk gif het gaat is niet meegedeeld. Daar ruimschoots van tevoren be kend was dat de „gifvlek" op weg was naar Nederland en ons land in middels bereikt schijnt te hebben, zijn de waterleidingbedrijven, die water uit de Rijn betrekken, van tevoren gewaarschuwd de verbindingen met de Rijn te verbreken. De verbindingen tussen de betreffende bedrijven en de Rijn zijn dan ook alle afgesloten. De watervoorziening in het westen van het land, voorzover deze van Rijnwater gebruik maken, is reeds lang op z(jn reservevoorraden over geschakeld en heeft voldoende reser ve om dit een kleine week te kunnen volhouden, zo deelde desgevraagd het ministerie van verkeer en water staat mee. De verwachting is, dat de „gifvlek" in een dag of twee naar zee zal zijn weggestroomd, daar door een over- AMSTERDAM. - Prof. dr N. Vroom, directeur van de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam, heeft bij juweliers-antiquairs Bodes en Bode een tentoonstelling geopend van het werk van Cecile Dreesmann. Op de foto: Cecile Dreesmann bij een der vitrines met haar werk. tollige afvoer van gletscherwater er nogal een sterke stroom op de Rijn staat. „Giftige vlek" Nadat de radio in de deelstaat Rijnland-Westfalen in opdracht van het ministerie van binnenlandse za ken in die staat de bevolking had aangeraden niet in de Rijn te zwem men wegens vergiftiging van het wa ter van deze rivier, werd in alle vroegte tijdens het dagelijkse contact tussen Rijkswaterstaat en de Duitse instanties (o.m. over de waterstan den) ook een z.g. routinebericht ver strekt, dat er verontreinigd Rijnwa ter in aantocht was in de vorm van een giftige vlek, aldus het ministe rie van verkeer en waterstaat. Ondanks het contact dat het Rijks instituut voor de Zuivering van Af valwater met officiële Duitse instan ties had, kwam nog steeds de naam van het gif, dat de verontreiniging had veroorzaakt, niet naar voren. De directeur van het instituut, Ir. K. C. Zijlstra, sprak tegenover het ministerie van verkeer en waterstaat zijn verwondering erover uit dat het gif, indien het niet bekend was, nog steeds in Duitsland niet geanalyseerd en bekend zou zijn. Als vermoeden is uitgesproken dat hier sprake is van een zenuwgas dat voor de bestrijding van insecten wordt gebruikt en dat bij contact in kleine hoeveelheden met vis dezelfde kentekenen zou vertonen als wan neer het zenuwgas als strijdgas inge zet zou zijn bij vijandelijkheden. DEN HAAG, 23-6. De uit Wcst- Irian gevluchte Zacharias Sawar heeft vandaag in Den Haag bü de in troductie van zjjn boek „Ik ben een papoea", gezegd te geloven dat er in het westelijk deel van Nieuw-Guinea (West-Irian) een opstand zal uitbre ken als de Indonesische autoriteiten de bevolking zullen dwingen zich vóór aansluiting bij Indonesië uit te spreken. Volgens de heer Sawor die in 1963 in West-Irian gearresteerd is geweest en in 1965 en 1966 een jaar lang in de gevangenis heeft doorgebracht op beschuldiging van illegale politieke aktiviteit, zei lid te zijn van de or ganisatie „Vrij Papoea". De bevol king vertrouwt nu nog altijd op de daad van vrije keuze, zei hij. In zijn boek klaagt de heer Sawor Indonesië aan wegens kolonialisme. Hij pleit voor vrijheid van de pa- poea's om te mogen kiezen zonder druk van de Indonesische strijd krachten. In „Ik ben een papoea" staan lijs ten met tientallen namen van vol gens de schrijver gevangen genomen of gedode papoea's. Volgens de heer Sawor voert Indonesië ook na de machtsoverneming door generaal Soeharto, een schrikbewind in West- Irian. In antwoord op vragen in een ge houden persconferentie in Den Haag 'NEW YORK, 23.-6. Een V.N.-' woordvoerder heeft maandag tegen gesproken dat het V.N.-voorlichtings- centrum in Moskou geweigerd zou hebben een petitie van 54 Sowjet- russische burgers aan te nemen. In de petitie werd aan de V.N. verzocht een onderzoek in te stellen naar het onderdrukken van de burgerrechten in de Sowjet-Unie. De directeur van het voorlichtingscentrum, Tsjetesjet- kon, heeft meegedeeld dat de petitie niet is aangeboden. De V.N. is tevre den met dit antwoord, dat vrijdag is ontvangen, en beschouwt de zaak als afgedaan. De petitie is vorige week met aan merkelijke vertraging op het hoofd kantoor van de V.N. in New York aangekomen. zei de heer Sawor dat Indonesië West-Irian wil behouden om zowel de rijke bodemschatten als de ruimte voor transmigratie van het overbe volkte Java. Advertentie. Slachtoffers van de ontploffing in Hannover HANNOVER. 23-6. Voor zover tot nu 'toe bekend zijn er bij de ontplof fing van een met munitie gela'den wagon op een goederenstation in Hannover trwaalf mensen om het le ven gekomen en een en dertig ge wond geraakt. Bij de twaalf doden zijn drie vermiste spoorwegarbeiders inbegrepen, wier lichamen naar de mening van deskundigen letterlijk zijn verpulverd door de kracht van de explosie. Toch wilde stakingen in Engeland LONDEN, 24-6. Ondanks de vo rige week gesloten overeenkomst tussen de Engelse regering en het congres van vakverenigingen (T.U.C.) is in Engeland toch weer een wilde staking uitgebroken. Vanmorgen legde 2.500 werkne mers van de Lucas dynamo werken in Birmingham het werk neer, waar door het gehele, 6.000 arbeiders om vattende bedrijf werd lamgelegd. Aanleiding tot, deze staking is het conflict rond 'tien toiletjuffrou wen die begin vorige week in sta king gingen omdat hun mannelijke collega's wel loonsverhoging kregen en zij niet. De hygiënische toesband was hierdoor aan 'hét eind van de week zo onhoudbaar geworden, dat 2.500 werknemers naar huis moes ten worden gestuurd. Rechtstoestand van dienstplichtige militairen DEN HAAG, 23-6. By de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend dat regelen geeft betreffende de rechtstoestand van de dienstplichtige militairen van de krijgsmacht. In de Memorie van Toelichting schrijft de minister van defensie, W. den Toom, dat de wet van toepassing zal zijn op degene, die dienstplich tige is in .de zin van de Dienst plichtwet en wiens dienstplicht niet gelijktijdig met vrijwillige dienst wordt vervuld, alsmede op degene die krachtens die wet als dienst plichtige moet worden beschouwd. In 'de wet wordt het recht van be roep verleend. In het eerste lid is neergelegd, dat degene, die door een te zijnen aanzien genomen beslissing rechtstreeks in zijn belang is getrof fen, een voor beroep vatbare beslis sing moet verzoeken, alvorens hij bij de onafhankelijke rechter in beroep kan gaan. Als onafhankelijke rechter is het Ambtenarengerecht te Den Haag aangewezen, van welks uitspraken hoger beroep bij de Centrale Raad van Beroep zal kunnen worden aan getekend. NEW YORK, 23-6. Secretaris-ge neraal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft de waai'schuwing laten horen, dat de toekomst van alle le ven op aarde in gevaar gebracht zou kunnen worden door ongebreidelde wetenschappelijke en industriële technologie. Oe Thant doet in een rapport van 66 bladzijden een beroep op de rege ringen terstond maatregelen te ne men om dit gevaar te besti-ijden. De secretaris-generaal der V.N. meent, dat alle landen van de wereld bloot staan aan gevaren die in sommige opzichten en in sommige gebieden reeds kritieke afmetingen hebben aangenomen. Wapenroof uit politie bureau te Sao Paulo SAO PAULO, 24-6. Vijftien per sonen, gewapend met machinegewe ren en pistolen, hebben de afgelopen nacht een politiebureau in een van de buitenwijken van Sao Paulo over vallen. Volgens de eerste berichten hebben de overvallers zeventien mitrailleurs en een honderdtal geweren meege nomen. Politiemensen, die niets tegen de overmacht konden uitrichten, ver klaarden dat de overvallers volko men op de hoogte waren met de si tuatie ter plaatse, met name omdat zij in volslagen duisternis (de over vallers hadden zelf de elektriciteit afgesneden) met grote snelheid te werk gingen. Politie-autoriteiten van Sao Paulo zijn ervan overtuigd dat hier sprake is van een terroristenbende en dat de wapendiefstal is gepleegd uit po litieke overwegingen. DEN HAAG, 23-6. „De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft tegenover de ambas sadeur van Canada het leedwezen van de regering betuigd over het er gerlijke incident op 18 juni j.l. na de kranslegging door Canadese vetera nen bij het nationale monument op de Dam te Amsterdam", aldus heeft t het ministerie van buitenlandse za ken vandaag meegedeeld. RIJSWIJK, (Z.H.), 23-6. De fede ratie van Nederlandse Oud-strijders Organisaties heeft zich schriftelijk tot premier P. S. J. de Jong gewend met ihet verzoek op zeer korte ter mijn maatregelen te doen treffen die een einde zullen maken aan de „voortdurende ontluisteringen -van het Nationaal Monument op de Dam, welke zich van kwaad tot erger ont wikkelen". Aanleiding voor de brief van de federatie vormen de recente hande lingen met een door Canadese oud strijders neergelegde krans. DUSSELDORP, 23-6. Een onbe kend gif, dat in de laatste dagen in de rivier de Rijn een grote vissterfte heeft veroorzaakt, heeft de deskun digen in de Duitse deelstaat Noord- rijn-Wcstfalen voor een raadsel ge plaatst. Maandag is bekendgemaakt dat het gif zich inmiddels tot de Neder landse v grens bij Emmerich-Rees heeft verspreid. Daar het eerste onderzoek bij do de vissen sporen van een soort ze nuwgif aan het licht heeft gebracht, wordt aangenomen dat de gehele visstand in de Rijn aan het gif ten offer is gevallen. De minister van binnenlandse zaken van Noordrijn- Westfalen, Willi Weyer, heeft dë be volking gewaarschuwd niet in de Rijn te baden, aangezien de onbe kende stof ook schadelijke gevolgen voor de mens zou kunnen hebben. Het Landbouwschap en het Mansholt-plan DEN HAAG, 23-6. Het landbouw- schap kan er mee instemmen dat in de nabije toekomst ernst wordt ge maakt met een E.E.G.-structuurbe- leid, 'gericht op vermindering van de agrarische beroepsbevolking, toene ming van de gemiddelde bedrijfs- grootte en verbetering van het ma rkteven wicht Aldus een concept-standpuntbe paling over het memorandum inza ke de hervorming van de landbouw in de Europese gemeenschappen, het „plan-Mansholt", die doop het be stuur van het landbouwschap in zijn as-woensdag (25 juni) te houden ver gadering nog bekrachtigd moet wor den. Advertentie Vraagt GRATIS de nieuwe, kleurrijke U kunt dan thuis al gezellig kiezen ,de meubelshowroom van Zierikzee' DEURLOO Meelstraat 31 Teleloon (01110) 2946 BAARN - Ter gelegenheid van de AN. W.B.-actie: „Laat niet als dank heeft prins Claus blijk ge geven van zijn belangstelling door samen met een aantal schoolkinde ren in de bossen van Soestdijk rom mel op te ruimen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Elkander vergeven is een grote gunst Elkander Ieren begrijpen is levenskunst. Veel bewolking Verwachting tot woensdagavond: Veel bewolking met plaatselijk een bui, maar morgen overdag ook nu en dan zon; zwakke tot matige wind tussen west en noord; dezelfde tem peraturen als vandaag of iets lagere. Voor donderdag: Aantal uren zon: 4 tot 12. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. 25 juni. Zon op 4.21. onder 21.04. Maan op 16.05, onder 0.55. 26 juni. Zon op 4.21, onder 21.04. Maan op 17.36 .onder 1.11. Volle maan: 29 juni te 21.04. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 25 juni 10.36 v.m. 23.00 n.m. 26 juni 11.47 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN 25 juni 10.26 v.m. 22.58 n.m. 26 juni 11.34 v.m. n.m. Doodtij: 25 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 24-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Een gebied met lage barome terstand611 trekt vandaag over ons land. Het bijbehorende front, strékte zich vanmorgen langs de grote ri vieren lïiit. De minimum temperatu ren in het zuiden van het land wa ren omstreeks 13 graden waarbij een zwakke westelijke wind waaide. Ten noorden van het front waren de mi- niumitemperaturen vannacht om streeks 17 graden bij een zwakke oostelijke wind. Het reeds eerder go- noemde front trekt langzaam naar het noorden zodat ons land zich mor gen in de westelijke stroming zal bevinden. Er kunnen plaatselijk bui en ontstaan bij een in hel algemeen zwakke tot matige westelijke wind. De "temperaturen zullen vooral in het noorden van het land lager zijn dan vandaag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1