Wachten op het wonder POSITIE KLEDING DE FLOPCONFERENTIE VAN MOSKOU n» Exploitatiebedrijf gaat 92 bungalows te Renesse bouwen A. VAN HESE ONZE PUZZELRUBRIEK BLIK DOOR HET WERELD DE RODE BURCHT VAN IPHANGA Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 20 juiii 1960 Nr. 20219 Ander plan geldt Den Osse RENESSE, 19-6. Binnen twee en een half jaar hoopt het exploitatie bedrijf Kavero N.V. 92 stenen bun galows t realiseren. Deze bungalows worden gesitueerd tegenover de reeds voltooide bungalowparken „De Wildhoek" en „De Westhoek" aan de lloogenboomlaan te Renesse. Het park, dat op deze manier zal ont staan, krijgt de naam „De Bongerd". Het bedrijf, dat zich ten doel stelt de recreatie op een hoger plan te brengen door het in ontwikkeling brengen van recreatiegebieden en het plannen van objekten hierop, werkt bij de bouw van deze bungalows sa men met het aannemersbedrijf van de gebr. Holm te Zierikzee. De stenen bungalows zullen geheel volgens de traditionele methodes ge bouwd en afgewerkt worden. Er is slaapplaats voor max. 10 pevsonen terwijl men er ook in de winter zal kunnen vertoeven. De prijs van de bungalows zal f 26.000 bedragen, waarbij alle voorzieningen der nuts bedrijven, inclusief riolering, zullen zijn inbegrepen. De grond zal in erf pacht (of in huur) voor de tijd van 75 jaar worden uitgegeven. De be planting van de groenstroken ron dom het park en tussen de kavels onderling zal door deskundigen in overleg met Staatsbosbeheer geschie den. Woensdagochtend werd op „De Bongerd" reeds een kantoorgebouw tje geopend. Dit kantoor heeft ver schillende funkties. Het zal o.a. die nen als beheerderskantoor terwijl het de tweede vestiging van het bedrijf wordt dat tot nu toe alleen kantoor ruimte in Rotterdam bezat. Advertentie j Vouw- en gezins- fietsen Kinder- en kleuter- fietsen Grote sortering Weststraat 5 - Zierikzee KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Groningen (vac, W. G. Gijzel) H. G. Oostinga te Lisse - te Groningen (vac.K J. C. Uitman) dr. A. van Haarlem te Waddinxveen - te Meteren en Est J. Ouwendijk, kandidaat te Soesterberg. Aangenomen naar Apeldoorn en het Loo (wijikgemeente Berg en Bos) J. Oskamp 'te Bgmond aan Zee. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Bergentheim L. Moes te Abbotsford B. C. Canada. Geref. Gemeente Beroepen te Rotterdam-W. W. C. Lamain te Grand Rapids Michigan. Advertentie haal gratis de speelgoedweek vakantiespelletjes kinderkrant bij de speelgoed winkel speelgoedweekkwartetspel aratisbii f4.-- aan soeelaoed Behalve de bouw van de 92 bun galows hoopt het bedrüf binnen zeer korte tjjd nog enkele grote plannen te realiseren, waaronder de bouw van 300 bungalows in park Den Osse in Brouwershaven, terwijl ook in de horecasektor plannen klaar liggen. Kavero bouwde in Renesse reeds 137 zomerbungalows, die op 7 na al le reeds aftrek vonden. Van de zijde van het bedrijf sprak men zijn tevredenheid uit over de goede samenwerking met het ge meentebestuur en de openbare nuts bedrijven. ZIERIKZEE, 19-6. De plattelands Jongeren Zuid, de gezamenlijke plat telandsjongeren van Brabant en Zee land, houden op zaterdag 21 juni a.s. op het Red Band Sportcomplex te Roosendaal hun jaarlijkse sportdag. Deze sportdag, thans voor de tweede maal in samenwerking met Zeeland, mag ieder jaar weer ver heugen in een groter aantal deelne mers. De vooruitzichten voor dit sportfestijn zijn eveneens weer bij zonder goed. Goede weersomstandig heden en de prima sportaccommo datie, waarover men beschikt, kun nen een belangrijke bijdrage leveren De eerste prijs van de puzzel van vorige week is toegevallen aan-: mevr. G. Bakker-Jacobi, Weststraat 22. Zierikzee De tweede prijs gaat naar: mevr. Brand, Touwbaan 15, Zierikzee Horizontaal: 1. vlotter; 7. ba gatel; 13. tronie; 15. aubade; 16. as ter; 18. blaag; 20. legér; 22. stek; 23. mesties; 25. merg; 26. kar; 27. S.O.S.; 28. lor; 30. non; 31. A.P.; 32. pet; 33. eed; 35 kol; 37. Se; 38. medoc; 40. blees; 42. bibit; 44. las; 45. Mr.; 46. te; 48. toe; 49. limiet; 50. tomaat; 51. met; 52. nu; 54. es; 55. net; 57. me nie; 59. kneep; 62. tiras; 64. O.L.; 65. eer; 67. ski; 68. roe; 69. la; 70. dol; 72. nat; 74. hol; 75. men; 76. eten; 78. meerkat; 81. rand; 82. ge vel; 84. knier; 85. Volta; 86. esopet; 88. genoot; 90. kantlijn; 91. massaal. Verticaal: 1. vlaskam; 2. otter; 3. trek; 4. tor; 5. en; 6. ribes; 7. bu gel; 8. a.b.; 9. gal; 10. adem; 11. tegen; 12. lorgnet; 14. els; 15. aai; 17. stapel; 19. atleet; 21. erosie; 23. mot; 24. sok; 27. sec; 29. rob; 32. po sitie; 33. el; 34. de; 36. litanie; 39. Dalen; 40. breuk; 41. stoep; 43. boter; 45. min; 47. Ems; 51. melote; 53. pe- kari; 56. talent; 57. modegek; 58. een; 60. N.S.; 61. ei; 62. tol; 63. sandaal; 66. ram; 68. rot; 71. leven; 73. teken; 74. harem; 75. Malta; 77. nest; 79. ent; 80. keg; 81. roos; 83. lol; 85. vos; 87. pij; 89. na. De nieuwe puzzel Horizontaal: 1. ontstemd,mis noegd; 7. kleinste dolfijnsoort; 13. wijfjesschaap; 14. milit. hoofddeksel; 16. pluis op wollen stoffen; 17. eerst komende (afk.); 18. grappenmaker; 20. bereider van spijzen; 21. deel van een auto; 23. nummer (afk.); 25. woonvertrek; 26. behaagziek; 28. fijn- gekorven tabak voor sigaretten; 29. één der spelers van een voetbalelf tal; 30. uitgestorven vogel; 31. vogel; 33. tropisch roofdier; 35. overblijfsel bij verbranding; 37. verbinding door spoor, boot enz. tussen twee plaat sen; 38. honingdrank; 40. telwoord; 41. per jaar (afk.); 42. kleefstof; 44. nest van roofvogels; 46. afgemat; 47. niet scherp; 48. loterijbriefje; 49. mu zieknoot; 50. scheepsvloer; 51. klein vertrek; 53. deel van Europa; 56. boom; 58 heer (afk.); 59. rekenkun dig vraagstuk; 61 punt bij het cric ketspel; 62. mannelijk dier; 64. file; 65. aan stukken; 67. sporendragende plant; 69. geschreeuwde aanmoedi ging; 70. kind van het vrouwelijk geslacht; 71. stad in Italië; 72. zure, donkerrode kers; 74 voorzetsel; 76. onbepaald hoofdtelwoord; 78. troef kaart bij diverse kaartspelen; 79. al vorens; 81. duivenhok; 82. schijnge stalte van de maan (afk.); 83. klein besteend rijshoofd bij zeeweringen; 85. sierdek op een bed; 87. overvloed, grote menigte (figuurlijk); 88. treur spel; 89. meubelstuk. Sportdag Plattelands Jongeren (zuid) te Roosendaal aan de verhoging van de sportpres taties. Het sportprogramma omvat: volley voor dames en heren, voetbal, ko gelstoten voor dames en heren, atle- tieknummers (100 m, 800 m en 1500 m) voor dames en heren, hoogsprin gen voor dames en heren, touwtrek ken heren, 4 x 100 m estafette en een partij damesvoetbal Brabant- Zeeland. De sportdag wordt besloten met een bal in hotel „Concordia" te Steenbergen. De muziek wordt ver zorgd door het bandje „Trio '67". Tijdens het bal vindt de prijsuitrei king plaats. De communistische topconferentie i/i Moskou is voorlopig besloten en de officiële opinie is dat het een suc- ses was. Vooral de Tsjech Husak is sterk in die beivering. Men kan het resultaat beter uiterst pover noemen. Het lange stuk dat is opgesteld, is kennelijk met opzet nogal wazig ge houden, maar desondanks heeft niet iedereen het willen tekenen Een reeks handtekeningen is voor- zien van allerhande voorbehoud, an deren tekenden alleen een enkel hoofdstuk en dan wel dat kapittel waarin gezegd wordt dat de com munistische wereldbeweging pal moet staan tegenover de imperialis tische agressie. Dat is een oud ge luid en een instemmende echo ver bindt tot zeer weinig. In feite moet die imperialistische agressie nog na der gedefinieerd worden op een ver- volgconferentie. Wat wel ter zake deed, was iii hoe verre de communistische partijen baas in eigen land zijn als ze rege ren - een onderwerp dat door Tsje- choslowakfje actueel is. Verzet De rus Brezjnew heeft hierover zijn ideeën al eerder ontvouwd: een beetje ingewikkeld met een mengsel van verantwoordelijkheid jegens de eigen arbeidersklasse, maar ook je gens de communistische wereldbe- weging xvaarvan Moskou dan graag de tolk is. Dit standpunt is in het do cument nog amper herkenbaar te rug te vinden en het was een der re denen voor sommigen om niet te te kenen, Vooral het Italiaans en Roe meens verzat bleek luid genoeg om voor het Kremlin pijnlijk te zijn. De Chinese kwestie, die toch hoofddoel van de conferentie had be horen te zijn, werd wel in een don derrede van Brezjnew aangeroerd, maar wederom door verzet van met name de Roemenen en Italianen ver der helemaal vergeten. En toch zeggen de Russen tevre den te zijn. Maar als iemand tevre den mag zijn dan is het voorzitter Mao in Peking. Duidelijker dan ooit is nu dat er twee wereldcommunis- mes zijn: dat van de Pekingse rich ting met een sterke samenhang, en verder een verdeeld groepje dat in Moskou slechts zeer beperkt het ba ken ziet waarop men zich moet rich ten. Ilusaks geestdrift Opvallend na de Moskouse top conferentie was dat de Tsjech Hu- sak nog geestdriftiger was over het geringe resultaat en dit nog hoger ophemelde dan de Russische leiders. De nieuwe Tsjechoslowaalcse partij leider voelt zich zichtbaar geroepen nog roder te zijn dan het Kremlin. In zijn land ziet men ook allerlei verschijnselen ran terugkeer tot het starste dogmatisme als uit de tijd van Novotny. Mannen als Strougal die excuses krijgen dat men hen heeft beticht van verraad door de Russen binnen te halen in aug. vorig jaar. Mannen als de schaker-journa list Pachmann die uit de partij is ge stoten omdat h\j zijn Dubcekiaanse opinie niet voor zich wenst te hou den. Het geleidelijk verdwijnen van alle vooruitstrevende überaüseerders en het opkomen van de orthodoxe, de-partij-heeft-altijd-gel\}k - mario netten. Voeg dit b(/ de censuur, bij de strengere controle op alle doen en laten en men krijgt een beeld als van een land dat als reactie op een uit barsting van vrijheid nu haast voor historisch ver terug wil naar de par tijdictatuur als die van Stalin. Achtergrond Maar dat beeld is toch ook weer bedriegeljjk. Want tezelfdertijd zijn ook herzieningen aan de gang van processen uit de Novotny-tijd, waar bij indertijd ten onrechte veroordeel den worden gerehabiliteerd. Men krijgt de indruk of Husak be zig is zich met opzet zo Moskou- trouw mogelijk te uiten om eerst maar af te raken van de wantrouwi ge blikken waarmee vanuit het Kremlin naar Praag wordt getuurd om zo te bereiken dat op een gege ven moment de Tsjechen en Slowa- ken weer zonder al te strak toezicht onder elkaar hun zaken kunnen gaan regelen. Min of meer volgens het principe van Kadar in Hongarije die eveneens naar buiten en met woor den helemaal de trouwe satelliet uit hangt, maar intussen binnenslands vrij vergaande ontwikkelingen toe staat die ongetwijfeld als ze niet veel ophef verkondigd werden de toorn van het Kremlin zouden opwekken. Vandaar dat Husak zijn uiterste best doet om zijn land niet langer onderwerp van discussies te laten zijn: hoe minder erover gepraat wordt, hoe minder eroj) gelet wordt, hoe meer Praag weer zijn gang kan gaan. Wat misschien - al komt er dan een flinke dosis huichelarij bij - wel 'de meest praktische manier is voor de Tsjechen en Slowaken om er het beste van te maken. Verbroetleringsdiner op straat AMSTELVEEN. 19-6. Met medeu>erfclR£7 van de plaatse lijke V.V.V. en de gemeente zullen de bewoners van de Pluimessetilaan in Amstelveen zaterdagmiddag 21 juni aan zitten aan een diner in hun ei gen straat ter versterking van de vriendschapsbanden. De or ganisatie van de openlucht- maaltijd is in handen van twee leerlingen van de hogere ho telschool in Den Haag. De politie zal voor afzetting van de straat zorgen, zodat de bewoners in alle rust van hun verbroederingsmaaltijd kun nen genieten en de gelegenheid krijgen nader niet elkaar ken nis te maken. Een dinermu ziekje zal het geheel comple teren. Is het onverhoopt slecht weer dan zal worden uitge weken naar e ensporthal in de buurt. Advertentie. voor de a.s. moeder ZIERIKZEE SLIEDRECHT. In Sliedrecht is de zevenjarige Peter Alex van Vliet uit Maarssen uit een op de Merwede va rende roeiboot gevallen en verdron ken. Scheepvaartberichten Ameland, 16-6 200 in. W. Barbados. Ampenan, 16-6 pass, Durban naar Kuweit. Calamares, 17-6 te New Orleans. Esso den 'Haag, pass. 16-6 Kp. Bon naar Brega. Kara, 16-6 340 m. ONO Sokotra. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 21 cn zondag 22 juni Dokter G. J. v. d. Waarden, Noord- gouwe, tel. (01112) 480, neemt waar voor de artsen Bontkes en Van Hoorn. Dokter G. A. M. Stenger, Haamstede, tél. (01115) 280, neemt waar voor de artsen Simons en Terpstra. Dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, tel. (01113) ,280, neemt waar voor dokter Speelman. Dokter L. J. v. d. Zande, Nieuwer- kerk, tel. (01114) 388, neemt waar voor dokter Vleugels Schutter. Zuster N. A. van Bevcren, Renesse, te; (01116) 303, néémt waar voor zusier Werkman en zus ter Steutel. DIERENARTS Dierenarts T. van Roon, Zierikzee, telef. (01110) 2180, heeft dienst. De weekeindediensten vangen aan op zaterdagmorgen om half tien. Verticaal: 1. dag van de week; 2. kledingstuk; 3. vogelprodukt; 4. plaats in Noord-Holland; 5. persoon lijk voornaamwoord; 6. draaiende kap boven op een schoorsteen; 7. steengruis; 8. muzieknoot; 9. deel van Azië; 10. internationale organisatie (afk.); 11. splitsingsprodukt van een molecule; 12. kinderlijk vertelsel; 15. koopman in geslachte vogels en wild; 18. spijker met smalle kop; 19. argu ment; 21. knaagdier; 22. functionaris aan een universiteit; 24. toiletartikel; 25. lijst der aanhangige rechtszaken; 26. huisdier; 27. insekt; 32. vermo gend; 34. vrijgevig; 36. zeer matig; 38. drijvende, stuwende kracht (fi guurlijk); 39. stad in Duitsland; 41. kaartspel; 43. insekteneter; 44. trek vogel; 45. gekuipt houten vat; 46. bloeimaand van het jaar; 51. Japanse goudsbloem; 52. meisjesspeelgoed; 54. kandelaar; 55. gehoororgaan; 57. kledingstuk; 59. grote ontvangka mer; 60. nabootsing op kleine schaal; 62. militair hoofddeksel; 63. flink manspersoon; 65. Ned. luchtvaart maatschappij (afk.); 66. doortocht- geld; 67. niet mager (bv. van vlees); 68. kloosterzuster; 73. toespraak; 75. leidsman; 77. oude lap; 79. plaats in Gelderland; 80. redactie (afk.); 82. dunbladerig gesteente; 84. schuifbak; 85. mu2ieknoot; 86. titel (afk.); 87. op deze wijze. FEUILLETON Door To Dorssen-van Loon „Heerlijke 'leeftijd, ik benijd u. Wat betekenen drie maanden op, la ten' we zeggen vijf en zeventig -jaar? U bent waarschijnlijk verder (kern gezond, dus waarom zoudt u 'geen tachtig worden? Uw geval vergt veel tijd, 'dat wil ik u meteen al vertellen. Omdat ik zoveel mogelijk voor (hon derd procent zekerheid wil hebben, wiil ik een paar experimentjes pro beren. Daar arroet u me tijd voor ge ven. U zult meestentijds lopend pa tiënt zijn, idus ik idacht, dat het wel mee zal vallen. Bovendienuw vriendin werkt in het ziekenhuis, die zal u vast wel een paar keer per 'dag opzoeken." Na eniig nadenken stemde ik toe. „U krijgt wel een oproep. Bent u in een' fonds? O ja, u werkt, dus bent u verplicht verzekerd. Dan hoeft u zich helemaal geen zórgen te maken." Bij de deur gaf hij me een hand en lachte. „Ik vond het (prettig met u 'kennis gemaakt te hebben, juf- je er geweest? Wat zei hij? Heeft hij 41. Het duurde niet lang of het paneel schoof opzij en het donkere gat werd weer zichtbaar. ..Dat is dus de oplossing van hel raadsel!" riep heer Jaspo uit. „Hierdoor kon iemand in de burcht komen en haar weer verlaten, zonder dat iemand het zag!" En Presto voegde er aan toe: „En dit is waarschijnlijk ook de weg waarlangs heer Aram cn Lom zijn verdwenen!" Hij aarzelde een ogenblik en keek vra gend naar de burchtheer. Doch de grijs aard begreep hem direct cn zei: „Ga ge rust, mijn jongen! Ik zal mij weten te red den en wanneer deze indringers het op mij gemunt hebben, zal ik mij tot het laatste welen te verdedigen!" Het kostte de schildknaap moeite de oude man alleen te laten, doch wie weet hoezeer zijn meester op datzelfde' ogenblik zijn hulp behoefde. Het ergste gevaar was- echter voor Aram, althans voor het ogenblik, ver dwenen. Blijkbaar had zijn opmerking over de hulp die onderweg was, zijn tegenstan der toch getroffen. Hij legde Aram op het dek neer en zei: „Misschien is het wat voorbarig, u thans reeds te laten verdwij nen! Ge kunt mij wellicht nog van nut zijn!" En zonder zich verder om zijn slacht offer te bekommeren, begon hij liet zeil van de kleine boot te hijsen. je koop 'gegeven? Is ie ge enschat? je ih'oop gegeven? Is ie geen sdhat? middellijk op :hem verliefd. Nou, 'zeg eens wat? Ik brand van nieuwsgie righeid." „Jij laat me niet eens aan het woord (komen met je igerebbel!" pro testeerde ik. 'Ze zakte naast me neer, haar man tel nog aan. ,^Stil ben ik, hoor je wel? Ik zeg geen woord' meer." Ik schoot in een lach om de in consequentie en vertelde m'n beleve nissen bij dokter Van Sprenkelen. Af en toe knikte ze en toen ik klaar was met mJn relaas, zei ze: „Typisch Bob. Echt zijn manier om iemand op z'n gemak te stellen. Fijne knul, hè?" 'Het verwonderde me, terwijl ze toch verloofd was met die ambte naar, dat ze zo over de huidarts sprak. „Waarom heb je hem niet ge nomen inplaats van Frits?" Ze schopte haar schoenen uit en g.ing lui op de bank zitten. „M'n Frits ken ik al een jaar of zes, Bob pas twee jaar. Overigens, ik zou nooit ■met een arts willen trouwen. 'Nog minder met een specialist. Die zijn toch nooit klaar met ihun werk? Ik beklaag hun vrouwen wel eens. Zij hebben veel minder aan hun man nen dan anderen. O. ik vind Bob ontzettend sympathiek. Je mag het gerust weten: we hebben elkaar wel eens gezoend. Op de wang. Ik houd vah hem als een ibroer. Fritsje weet er alles van hoor, voor (hem heb ik geen geheimen. Hij begrijpt me vol komen. Daarom zullen we een ide aal paar worden. De schat stond me op te wadhten bij het ziekenhuis. Ik verlangde naar je, zei ihij. "We zijn het park doorgegaan, want daarvoor wilde ik ihem even knuffelen, snap je?" ,,'Ilc dacht al, wat ben je laat." Lenie keek dromerig voor zich uit. Volgend voorjaar doet-ie examen. Als hij slaagt, trouwen we." „En als hij zakt?" „Dan eveneens." Ze lachte vrolijk, haar slanke armen in de lucht wui vend. „Moet-ie er als we getrouwd zijn nog maar eens een jaartje over doen. Ik heb geen zin langer te wachten. Per slot van rekening ben ik lang genoeg verloofd: ruim drie teveel over u gezegd'.' Hij boog zich wat naar me toe cn voegde er op zachte toon aan toe: „We zullen pro beren u oen gaaf lief gezicht. Ie ge ven, dat goed bij de rest zal passen." 49 Ik bleef op tot Lenie uit de late dienst kwam. Aan m'n gezicht zag ze, dat ik hoopvol gestemd was. „Ben frouw. Burgenaar. Lenie heeft niets jaar: We hebben het geld er voor ruimschoots bij elkaar." „Nodig je me uit?" vroeg ik in een jolige bui. „Allicht. Dan kom je met een nieuw gezicht, als een (knappe, ge distingeerde jongevrouw. Maar dan laat ik je niet eerder aan Frits zien, nadat we getrouwd zijn. Stel je voor, als Bob je eenmaal opgeknapt heeft, val ik zeker bij je in 't niet. Ik lachte maar wat, doch ik voel de me prettig. Ze boog zich naar me toe en zei op zachte, ernstige toon: „Als iemand het kan ,is het Bob van Sprenkelen, Woutje. Maar je moet vertrouwen' in hem hebben. Dat is een eerste vereiste. Zonder vertrou wen is elke poging bij voorbaat mis lukt. Doe het, Woutje, hij is het waard. 'Hij is de man,die je hebben moet!" Later idacht ik nog terug aam de ze wooideri, op dit moment niet be seffend, welk een grote werkelijk heid het vóór me zou worden. Tien dagen later meldde ik me om tien uur 's morgens aan het Ge meenteziekenhuis. Als speciale gunst - zo vertelde Lenie me later - wacht te ze me op en bracht me naar de zaal. „Om je in de ritus van ons zie kenhuisleventje in te leiden. We gaan je eens heerlijk verwennen, Woutje. Om te beginnen kom je op een prettig zaaltje, met twee leef tijdgenoten van je 8 De vijf weken, die ik in het zie kenhuis heb doorgebracht, waren de wonderlijkste van m'n leven. In me nig opzicht. Want dat „verwennen", waar Lenie het de eerste minuten van mijn verblijf in het ziekenhuis over had, was bedoeld om me een riem onder het hart te steken. Ten slotte kom je in zo'n inrichting, als er iets aan je mankeert. Maar in fei te was ik kerngezond en dat wreekt zicih op een bepaalde wijze. Reeds op de tweede dag realiseerde ik me, dat ik opnieuw moest leren geduldig te zijn. Wat voor mij een hele opga ve bleek, omdat ik feitelijk een rus teloze natuur had. Dat bemerkte ik pas goed tijdens mijn verblijf in zaal negen. (wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 3