\7 AGENDA Verzoek om inlichtingen In combinatie „V. en D." heeft Nieuwerkerk „Mansholtbedrij P Wat biedt de BEELDBUIS? STREEKNIEUWS FOLKLORE Met het oog op <le toekomst MEt'WtKKEKK, 19-6. Jaarlijks worden de leden (o.a.) de Coöpera tieve Landbouw vereniging „Een dracht Bindt" te Nieuwerkerk, met de neus op de feiten gedrukt, dat al léén door méér samenwerking het rendement zal oplopen, zodat het toekomstbeeld er rooskleuriger komt uit te zien. Aan deze zo vaak herhaalde op roep hebben twee Nieuvverkerkse landbouwers, de heren A. J. G. Doe- lenian en R. J. Visser, laatste woon achtig op „Zeemanslust", al negen ZONDAG 22 JUNI NED. In het middagprogram ma na het weekjournaal en de ver keersinformatie weer een bijdrage uit de serie uitwisselingsdocumen taires van zeventien landen. Van daag de Zweedse, die handelt over het oorlogsschip Wasa, dat in 1961 iverd geborgen na bijna drie en een halve eeuw op de zeebodem te heb ben gerust en dat nu een museum is. Daarna een filmprotret van de wiel renner-zakenman Jan Jansen. Een kerkdienst uit de Opstandingskerk te Leeuwarden sluit het middagpro gramma af. 's Avonds natuurlijk Woord voor Woord" en een kerke lijke uitzending. Vandaag is dat een rondetafelgesprek over industriali satie als ontwikkelingshulp. Na „Stu dio Sport" gaat de Vara van start met een kort filmpje uit de serie over de toekomst „De Shadoks en de Gibis", mannen van andere planeten, die elkaar naar het leven staan. Hoofdschotel is een aflevering van „De laatste vijf minuten", de serie met de Franse inspecteurs Bourrel en Dupuy, die ook de vorige zomer op het scherm kwam. Vijf mimiten voor het einde wordt de serie on derbroken teneinde de kijkers de ge legenheid te geven hun oplossing van het mysterie te toetsen aan die van de schrijver. Tot slot een con cert van de vermaarde violist Ye- hudi Menuhin, die werken van Schu bert speelt. NED. II.: „Het spook en Mevr. Muir" - in Amerika bekroond met een Oscar - opent de rij van Tros- ontspanningsprogramma's. Als inter mezzo een programma'tje waarin de Franse chansonnière Nicoletta een drietal liedjes zingt. Daarna nieuws over de Anjeractie en voor de laat ste maal „Old time movie club". Jan Keja laat explicateur Max Mendels vamps uit het verleden aan de kij kers voorstellen, zoals bijvoorbeeld Mariene Dietrich, Gloria Swanson, Mae West en Marilyn Monroe. Daar na hoogtepunten uit de geschiedenis van de Tour de France. Enkele grootheden van vroeger, zoals Wim van Est en Wout Wagtmans komen naar de studio. De tweede buiten landse serie is „De Dief van Was hington". Alexander moet proberen een vriend en collega ervan te weer houden gevaarlijke documenten aan de vijand te brengen. Tot slot spreekt Godfried Bomans met de oud-we reldkampioen schaken dr. Max Eeu- we, leraar wiskunde en computer deskundige. MAANDAG 23 JUNI NED. I.: In de nog altijd verruk kelijke come die „Vaders tegen wil en dank" gaal butler French met va kantie en oom Bill en de kinderen besluiten zichzelf gedurende deze pe riode wel te redden. Tot acht uur nieuws uil de regio in Ria Bremers „Regiovizier"Na het journaal Fred Oster met zijn „Keerkwis", waarin de vragen weer geraden moeten worden als de antwoorden bekend zijn. Spanning, romantiek en amu sement in The Saint, die ditmaal ver schijnt in het verhaal „The Persi stent Patriots", oftewel de volhou dende patriotten. Dan de documen taire „Manana", die een filmploeg van de Avro-lelevisie maakte in Zuid Amerika. Vijf weken zwierf de ploeg door Brazilië, Columbia en Pe ru teneinde een beeld te krijgen van de problemen daar en de mogelijk heden om die op te lossen. Latijns Amerika is hel probleemgebied van nu, waar revoluties schijnbaar niet te vermijden zijn. De documentaire kwam tot stand in samenwerking met de landbouw en voedselorgani- satie van de V.N., de F.A.O. en richt zich vooral op het wereldvoedsel- vraagstuk. NED. II.: De Ncrv begint na „Sca la" mei de tweed,- aflevering van de Franse serie „Yao" die werd opge nomen in West Afrika met als me dewerkenden voornamenlijk inboor lingen, Na het journaal een musical jaar geleden, gehoor gegeven, dóór samenwerking met z'n tweeën een koers te volgen, zoals die te vinden zal zijn op de bedrijven van de „toe komst", op de „Mansholt"-boerderU- De combinatie Visser en Doeleman (afgekort V. en D.) bestaat nu negen jaar, en het stemt tot aller tevreden heid. De beide bedrijven, met 63 en 48 ha bouwland, liggen, hemelsbreed gezien, niet meer dan honderd meter van elkaar verwijderd. Slechts een (Foto Zierikzeesche Nieuwsbode). van David Shaw en Lee Pockr'ss in een Duitse bewerking en vertaling. In de hoofdrollen zien we Karin Hubner en Peter Weck. Het verhaal speelt zich af kort na de Russische revolutie, toen in Parijs veel uitge weken Russische aristocratie leefde. In het programma Omdat-ie anders is" gaat de heer N. van Gelder met een aantal kweekschoolleerlingen naar een psychiatrisch ziekenhuis teneinde hen te confronteren met het probleem van de geesteszieken. Er komen nog enkele uitzendingen over dit onderwerp. Dr. Okke Jager zet bij wijze van-dagsluiting zijn medi tatie ober 'het Onze Vader voort. zondaIj h Jiuiii c NED. I.: 15.30 nieuws: 15.32 week journaal; 15.55 verkeersinformatie; 16.00 jeugddocumentatie; 16.25 be roep óp wielen; 17.00 kerkdienst; 18.00 einde; 18.55 pluimpje (kleur); 19.00 woord voor. .woord- 19.05 via humana; 19.30 studio-sport; 20.30 1 journaal; 20.35 de Shadoks en de Gi bis (kleur); 20.38 de laatste vijf mi nuten; 22.10 Menuhin-trio; 22.50 journaal. NED. II.: 18.55 pluimpje (kleur); 19.00 journaal; 19.05 programma- overzicht; 19.08 het spook en me vrouw Muir (kleur); 19.32 Nicoletta (kleur); 19.40 anjeractie; 19.50 old ti me movie club; 20.30 sportliglit „Rondom de ronde"; 21.05 de dief van Washington (kleur); 21.55 Euwe over Euwe; 22.35 journaal. MAANDAG 23 JUNI NED. I.: 1S.50 pluimpje (kleur); 18.56 ster; 19.00 nieuws; 19.03 ster; 19.07 vader$ tegen wil en dank (kleur); 19.32 regiovizier; 19.56 ster; 20.00 journaal; 20.16 ster; 20.20 keer kwis; 20.50 de Saint (kleur); 21.40 manana; 22.30 journaal; 22.35 pauze; 23.00 filmkunde in het voortgezet onderwijs (Teleac); 23.45 einde. NED. II.: 18.50 pluimpje (kleur); 18.56 ster19.00 nieuws; 19.03 scala; 19.30 Yao (kleur); 19.56 ster; 20.00 journaal; 20.16 ster; 20.20 Towaritsj; 21.50 omdat ie anders is?; 22.55 evan gelie; 22.30 journaal. Advertentie haal gratis de speelgoedweek vakantiespelletjes kinderkrant bij de speelgoed winkel speelgoedweekkwartetspel gratis bij f4.-- aan speelgoed Haal GRATIS de speelgoedweek vakantiespelletjes JOH. DE VVMESJT ZIERIKZEE - HAVENPLEIN 8-10 asfaltweg, de Stolpweg, houdt ze van elkaar gescheiden. Door een efficiënt zich instellen op alles wat er zich af speelt in de landbouwwereld, trach ten zij het „hoofd boven water te houden", en de kosten zoveel moge lijk te drukken. Gezamenlijk exploi teren ze alle werktuigen die hun ter beschikking staan, om hun 11 hec taren te bewerken. „Je moet bereid zijn te aanvaarden, dat je niet steeds zelf eerst aan bod kunt zijn. De moeilijkheid in de landbouw is het vaak wisselvallige weer, zodat je vooraf nooit een vast schema kunt maken. Er is steeds weer onderling overleg nodig", vindt de heer Doele man. De heer Visser antwoordt: dat het slechts een kwestie is van „een beetje bij elkaar passen" Het begin Dat bij elkaar passen vond zijn oor sprong, negen jaar geleden, zij het dan op strikt zakelijke basis. „Buur man bezat een machine met wat overcapaciteit en ik had er juist één nodig, en er bleek een aantrekkelijk tarief aanwezig te zijn", memoreert de heer Visser. Na dit voorval heb ben de buurmannen de hoofden bij elkaar gestoken en gezegd dat ex- veel meer samengewerkt kon wor den. De heer Doeleman vult aan: „We zijn toen tot de conclusie ge komen, dat we de samenwerkings vorm wel aandurfden. Erg ui*gent was het op dat ogenblik nog niet, maar we zagen dat dit spoedig zou kunnen veranderen". Voor deze twee Nieuwerkerkse boeren bracht dit alleen voordelen met zich mee. Nu zijn ze zover, dat door veel ervaringen er geen brok ken meer gemaakt kunnen worden. De bedoeling van de „combinatie V. en D." is het bedrijf zo efficiënt mo gelijk te beheren. De capaciteit der machines heeft thans zo'n hoogte be reikt, dat ze voor één bedrijf onren dabel blijven. De pei-soneelsbezetting op machines, dat wordt uitgeleend aan eventuele andere bedrijven, laat in veel gevallen ook te wensen over, omdat er niet genoeg personeel is. Hiervoor zijn de landbouwwerktui gencoöperaties en loonbedrijven. De voordelen Het is enorm belangrijk dat de één weet, wat er op het bedx-ijf van de ander omgaat. Bij ziekte is een collega in dit geval in staat het werk op zich te. nemen. Bij de aankoop van landbouwmachines gaat het ook heel anders dan in een coöpex-atie, waar de leden afhankelijk zijn, van wat de vereniging zelf te bieden heeft. We kunnen zelf nog een keer overleggen, wat we willen kopen", aldus de heer Doeleman. De samenwerking tussen (twee) be drijven, is thans aan de orde. De pers schrijft er genoeg over. Mansholt's plannen Dr. Mansholt streeft naar een to tale hervorming in de landbouw, en tracht bedrijven van de grond te doen komen met een totaal van 80- 120 ha aan bouwland. Dit is in Nieu werkerk het geval. Het bezit dus nu een eerste „Mansholt"-bedrijf. Drie vaste krachten bewerken de hon derdelf hectaren mechanisch. Beide bedi-ijven zijn nu zover, dat alles vol ledig gemechaniseerd is. Bespuitin gen gaan echter via de werktuigen- vei-eniging, en de produkten gaan voor ruim 80 °/o via de Coöperatie, de deur uit. Bouwplan en financiën Het bouwplan 1969 van de Mans- holt-boerderij, ziet er als volgt uit: vijftig ha tarwe, 22 ha aax-dappelen, twee en twintig ha suikerbieten, acht ha erwten, drie ha uien, drie ha gras zaad en drie ha gerst. Komt het financiële resultaat beter uit? De heer Visser antwoordt: „Na negen jaar zou je wel de tendens verwachten dat jé qua kostenfaktor tot de laagste behoort. Die tendens ligt er bij mij niet helemaal hoewel ik toch maar met een haltfe investe ring zit". De heer Doeleman vindt: „we moe ten er tot onze verdediging wel bij zeggen, dat we snel geneigd zijn ge weest te investeren. Dat geldt al thans voor mij - en buurman' remde me op dat punt niet zo sterk." Beide hei*en zijn enthousiast over hun samenwerking. Vooral als je toe komst in het bedrijf blijft zien, dat moet je ook met de tijd meegaan. De heer Visser bekent dat ze onge merkt de ontwikkeling een beetje te ver hadden ingehaald, door in aai-d- appelrooiers te investeren, toen er nog voldoende mensen waren. Maar alles moet geleerd worden. Het is dan ook van groot belang dat meer boeren, die nu nog - zij het met moeite - de ontwikkelingen pro beren bij te benen, gaan inzien, dat alles veel goedkoper en beter kan gaan, door een gesprek hierover te gaan aanknopen met een buurman, zoals bovengenoemde heren land bouwers en de plannen uit te wer ken. SPORT VOETBAL Zomeravondcompetitie rayon Zierikzee Heden (vrijdag)avond wordt ge speeld: P.T.T.-V.A.B. (7 uur) te Zie rikzee. Het programma voor de volgende week luidt: Maandag 23 juni: Smit Bolnes-Ve- locitas (te Serooskerke). Dinsdag 24 juni: Zeelandia-P.Z.E. M. (te Serooskerke). Woensdag 25 juni: Hartogs P.V.- P.T.T. (te Serooskerke). Donderdag 26 juni: Stella Boys- Toren Boys (te Serooskerke). Vrijdag 27 juni: Rijkswaterstaat- V.A.B. (tc Zierikzee). Alle wedstrijden vangen aan om 7 uur. Bezoek Zeeuwse Kamerleden Het bezoek van Zeeuwse Kamer leden aan diverse Visserijgemeen ten dat op maandag 23 juni zou plaats hebben is uitgesteld tot don derdag 28 augustus. ZIERIKZEE Excursie Jeugdvogelwacht Op zaterdag 21 juni organiseert de Je ugd vogel wach t Scho u wen-D ui ve- land een excursie naar de zilver meeuwenkolonie in het domanxale duingebied. HAAMSTEDE De kermis Zaterdag begint in Haamstede de kermis. De tijd waarop de nieuwe aaxdappelen dus ongeveer goed zijn en de tulpen gerooid kunnen wor den. Ook wordt het dan tijd om de andijvieplanten in de grond te zet ten. Dit zijn nu eenmaal aan de his torie vastgenagelde feiten die nog maar alleen bij de ouderen weer klank vinden. Voor de kermis hebben inge- schx*even: een kindermolen en een gebakkraam beiden van de bekende kermisfamilie V. d. Zande uit Hal steren. Verder5 een schuifspel, een schiettent en een lijnti'ekspox't-tent Mogelijk dat deze attracties mede werken aan een druk kei-misbezoek. WESTERSCHOUWEN Vergadering gemeenteraad In een openbare vergadering komt de raad a.s. maandag 23 juni des avonds te 19.30 uur bijeen voor het behandelen van een 16 tal punten. Salaris-maatregelen voor het ge- meentepersoneel zullen nader be sproken worden evenals de huur- ductie bejaardenwoningen. Subsi- dieaanvxagen kwamen binnen van Slot Haamstede (restauratiegelden), Nierstichting Nedei-land en de Ne derlandse Hartstichting. Een voor stel inzakz 'n lidmaarschap Alg. Ver laders- en Eigen Vex*voerders Ox*ga- nisatie staat eveneens op de agenda Bouwgrond zal weer vex-kocht worden terwijl 'n voox-stel ingediend zal worden om de D.K.W. bestelau to te vervangen. B. en W. doen me dedelingen over het sluitingsuur voor Horecabedrijven. Als punt 12 staat op de agenda een vooroverleg omtx-ent de voroge- nomen wijziging van het bestem mingsplan Renesse-West. Tot slot een voorstel om een be stuurslid van de stichting Renesse te benoemen, i.v.m. een door over lijden ontstane vakature. BRUINISSE De te Bruinisse gehouden collecte voor de Zonnehuizen bracht f 443,37 op. De heer W. Kootstra te Bruinisse behaalde op het in Gouda gehouden examen het diploma „Erkend Gas fitter. De bouw van hei bejaardencentrum Op het bouwteiTein waar het be jaardencent rura te Bx-uinisse zal verrijzen, arriveerden deze week de bouwketen en de graafmachines. Het ligt in de bedoeling aan het slaan van de eerste heipaal, over enkele weken een officieel tintje te geven. Geslaagde proefvaart Noordzee-kotter O.D. 17 Na het maken van een zeer ge slaagde proefvaart op het Zijpe en het Krammer, vertrok vorige week uit de reparatie- en industriehaven van Bruinisse de Noordzeekotter O.D. 17 „Deo Volente" van schipper D. Tanis te Ouddox-p. Dit schip was het vijfde in een serie kotters gebouwd bij de fii*ma De Klei-k te Kruispolder, voor re kening van de fima L. Padmos Zn. te Bruinisse. Door deze firma werd in het schip een 325 pk Krom hout Dieselmotor geplaatst, terwijl het verder geheel voor de visserij werd uitgerust. Tot deze uitrusting behoorde aan het dek allei-eerst de vijftrommelige Padmos-lier en de Verburgse garnalenspoelmachine. Tot de technische uitrusting be hoort de Kuipers-keerkoppeling 6:1, de Seffle-hydraulische stuurinrich ting, een 13 pk. Lister-hulpmotor, twee Kuhl en Rottinghuis Balast- pompen met een capaciteit van elk 30 ton en een Van Voorden-schroef De elektriciteit werd verzox-gd Vrijdag 20 juni Zierikzee Ned. Herv. verenigingsgebouw, 7.30 uur, afscheidsavond openbare basis scholen. Bruinisse 7.30 uur, vergadering gemeenteraad. Ned. Herv. verenigingsgebouw, 7.30 uur, ouderavond openb. lagere school Dreischor Openb. lagere school, afscheidsavond Bergen op Zoom Schouwburg, 2 uur, vergadering Z. L.M. Zaterdag 21 juni Zierikzee Havenplein, 2.30 uur, demonstratie- wedsti'ijden zaalhandbal. Huis van Nassau, 5 uur, oprichtings vergadering zaalhandbalvereniging. R.T.M.-station, 9 uur, start excursie Jeugdvogelwacht. Graanbeurs, 8 uur, „Beat Tea-Cix-cle" Bruinisse Muziektent, 7.30 uur, openlucht-con cert. Dreischor Ned. Herv. kerk, 2 uur, district Zee land, Ned. Organistenvereniging. Ouwerkerk 7.30 uur, concert „Nieuw Leven" en „Crescendo". Haamstede A. v. d. Weijdeweg, 9.30 uur, start excursie Jeugdvogelwacht. door de fix-ma Huibers, Bruinisse, de betimmering werd uitgevoerd door de heer C. Bal. De gehele nautische installatie werd gelevexd door INA, Rotterdam. Brand aan boord van schip De H.A. 8, de Noordzeekotter uit Harlirxgen, van de firma Gebrs. van Stee, die enkele maanden geledén op de Noordzee uitbrandde, schijnt een zekere aantrekkingskracht te hebben voor vuur. Het schip is aangekocht door de fii*ma L. Padmos en Zoon te Bruinisse en ligt in de reparatieha- ven. Woensdagmiddag werd de brandweer gealarmeerd, omdat op nieuw brand op Ihet schip was ont staan die een sterke rookontwikke ling tot gevolg had. Aanleiding voor de brandweerlieden Jac. Littooy en M. Jumelet om met zuurstofmasker en poederblusser in het schip af te dalen. Tegen de vakkundige blus sing van deze Bruinisser brandweer lieden waren de smeulende olieres ten niet bestand. Nieuwe schade werd hoegenaamd niet aangeridht. Concert „Sempre Crescendo" Zaterdagavond 2i juni zal op uit nodiging van de plaatselijke mu ziekvereniging „Nu met Hope" en met medewerking van V.V.V. Brui nisse de Koninklijke Fanfare Sem pre Ci'escendo" uit Middelhaxmis- Sommelsdijk een concert verzorgen in de muziektent. Vooraf gaat een rondgang door het dox*p. Het vol gend programma zal worden uitge- voex'd The Standard of St. George (K. J. Alford), 2. Die Koppenbrüïer Hohle (verplicht nummer Ex-e-afdeling) M. Boekei, 3. March of the Herald Nichols Mol, 4. A. Banda C. Buar- qüe de Hollande Pi Scheffer, 5. Hoch ünd Deutsmeister Erlt-Spaan, 6. Peddars Way keuze nummer ere- afdeling K. A. Wright-J. W. Sin- gerling, 7. Puppet on a String Mar tin R. Coulter-M. Everaarts, 8. Ja zuster, Nee zuster (Bannink-Hout- vast), 9. The Gladiators Fax-ewell H. L. Blankenburg, 10. Konings mars uit de Profeet Meierbeer-Mo- Ienaar, 11. Sempre Fidelis Soussa- Molenaar. Jeugd deed verkeersexamen Door de Rijkspolitie werd donder dagmiddag het praktisch verkeers examen voor de schooljeugd afge nomen, daarvoor was een parcours in de oude nieuwbouw (Beatrix- sti*aat, Irenestraat, Julianastraat en Wilhelminalaan. Maandag 23 juni Zierikzee Foyer Concertzaal, 8 uur. algemene ledenvergadering woningbouwvere- ninging „Beter Wonen". Ned. Hervormd verenigingsgebouw, 7.30 uur, uitreiking getuigschriften landbouwhuishoudschool. Dreischor Plaatsenhuis, 7.30 uur, vergadering gemeenteraad Brouwershaven. Haamstede Gemeentehuis, 7.30 uur, vergadering gemeenteraad Westerschouwen. Dinsdag 24 juni Zierikzee Burgei-weeshuis, 5.30 uur, officiële opening zomertentoonstelling. Lagere Technische School, 7.30 uur, uitreiking diploma's. Haamstede Kamp Het Eikendal, 8.30 uur Arties- tenpalet. Dreischor Kleuterschool, 8 uur, ouderavond. Donderdag 26 juni Zierikzee Grote kerk, 8 uur, orgelbespeling Dirk Jansz. Zwart. Vrijdag 27 juni Zierikzee Beatrixschool, 3.30 uur, vergadering algem. bestuur. Bruinisse 7 uur, excursie Chr. Piatlelandsorga- nisaties. Zaterdag 28 juni Schuddebeurs Landgoud Weelzicht, 10 uur, zen dinsdag Chr. Geref. Kerken. Reisje Hervormd Kerkkoor Wie bij het water woont en daar mee vertrouwd is, wil wel eens wat bos zien en daarom koos het her vormd kerkkoor te Bruinisse een „Veluwe-tocht" voor haar jaarlijks reisje. Maar eer men bomen zag genoot men van een lekkere kop koffie in Haastrecht terwijl men in Scherpen- zeel opnieuw iets gebruikte. Vervol gens reed men langs de zuid-Veluwe en bezocht „De Postbank" om in Arnhem te winkelen. De Westei-bou- wing is een bekende uitspanning waar het goed toeven is en waar men ds. en mevrouw Jagersma (die een tip hadden gekregen) nog ontmoette, aanleiding tot een geanimeei'd ge sprek. In Huis ter Heide stond het diner te wachten, dat alle eer werd aan gedaan. Zoals altijd was de stem ming opperbest. BEEKBERGEN. Op de Engelan- derweg in Beekbergen (gemeente Apeldoorn) is een tankauto lek ge raakt, doordat een steunbeugel van de tank het begaf. Tengevolge daar van stroomde duizend liter zoutzuur over de weg. De Avondvierdaagse is een neo- folkloristische instelling en daar mag men wel een beetje blij mee zijn. We hebben alles afgeschaft of er nooit aangedaan. Het wemelt van koeien op Schouwen-Duiveland, maar van midwinterblazen hebben we zo geen weet. We doen ook niet aan volks dansen. Voorbehouden aan heel an dere landen blijkbaar, als Rusland en Spanje. We houden ook geen oogstfeesten met hooiivagens en een hooikoningin en druiven groeien hier niet, althans niet van noem. Tegen Carnaval kijken we een beetje aan en van een Ouwerkerks schaap- scheerdersfeest heeft ook niemand ooit gehoort. Alleen Stra, ja. SflH hebben we wel, maar niet altijd gaan de paarden zee in, om de benen te spoelen en dat is dan weer jammer. Maar de Avondvierdaagse hebben we wel en (we stomen op naar de 25) die heeft een door de traditie gehei ligd folkloristisch recht gekregen, al moet men wel een plooitje glad strij ken om het helemaal als zodanig te zien. Wie meeloopt echter is er zeker van. Ach mensen, onderweg zie je nog eens wat en je hoort nog eens wat. Op een gegeven moment in een troep kabouters terecht gekomen, die lollige en lacherige dingen tegen el kaar zeiden. Een meisje had rode balletjes in het haar, dat in twee sluike strengetjes was vastgemaakt. „O meneer', zei er een, „kiek us da's van liefde". Ja, ja, het begint al vroeg. Veel verbazing over een drietal dal het allemaal op blote voeten deed. Het was een majestueuze pas sage van deze drie gratiën, zeer kort gerokt en met prachtige benen en ze riepen: „we hebben eelt op de zolen". Dat moet dan ook wel, want verbij stering over het wandelend brokje lieftalligheid, dat gezegend was met acht blaren en een verstuikte enkel. Alle ridderlijkheid rees in ons om hoog, haar te ondersteunen, maar ze wilde alleen doorzeten, „to the bitter end". k z\jn ook de praatjonge- tjes die sterke verhalen vertellen OV,fr f}ndere marsen: „ik was zo r „o „t" verslele: „da'k mun kou sen nie mi uut kon kriege". En dan helemaal aan het slot de bloemen. Ziet U wel echt folkloris tisch, Het zoeken door de dames (het zijn altijd dames, die bloemen geven) is niet zo gemakkelijk, want de slang is groot. Maar dan ziet er weer één een prooi. Hij krijgt een boeket aan geboden. Verrassend zijn natuurlijk tuiltjes waar men niet op heeft ge rekend. Soms geeft de folklore een lollige verrassing in petto. Zierikzee is uitgelopen; overal stemmen, gelach en vrolijkheid tot op (ons aller) Havenplein de bloemen omhoog gaan en men - straks zit tend - ontdekt moede benen te heb ben en l kilo gewicht te hebben ver loren, Voor de folklore, want de we reld loopt niet meer, maar rijdt! SCH1EREILANDMAN 1 ZIERIKZEE, 19-6. Op verzoek van de Rijksrecherche te Amster- i dam en de Zentralstelle für Landcsjustiz Verwaltung tc Ludwigsburg i (D.B.R.) brengen wy het onderstaande ter kennis van onze lezers. Op zaterdag 11 maart 1944 verongelukte een geallieerd vliegtuig boven de Noordzee, ter hoogte van dc Schouwsc kust. Eén der vlie- i (i gers wist de vaste wal te bereiken, maar twee andere piloten kwamen (I terecht op de voor dc kust gelegen zandbank „Nieuwe Zand" ten 1 n.w. van de Verklikker. Op het tegenover gelegen strand waren op die dag en op dat tijdstip Nederlandse (waarschijnlijk Schouwcn-Dui- i (i velandsc) mannen werkzaam. In dienst van dc Organisation Todt i» waren zjj bezig met het planten van palen (stammen) in het kader i1 van de Duitse kustverdediging met het oog op de verwachte invasie. i De mannen zagen dc beide piloten op de zandbank cn vroegen i1 dringend aan de toezichthoudende Duitse militair om toestemming de piloten te redden. Eén hunner zei kans tc zien met een roeiboot l' in eert uur tijds dc mannen veilig te stellen. (i Dc Duitse militair pleegde overleg met zijn superieuren, maar het i1 antwoord was negatief. By dc opkomende vloed zyn dc vliegeniers daarop verdronken. Bovenstaand kort geschetst incident wordt als oorlogsmisdaad aan- (i gemerkt en /tel zoeken is thans naar de bewijslast van schuld voor ,i de verantwoordelijken. Daartoe dienen ooggetuigen zich tc melden. i» Gemakshalve kunnen degenen, die een nauwkeuriger verslag weten 1 r te geven van dc gebeurtenissen op genoemde dag, zich in verbinding ,i i stellen met dc Postcommandant der Rijkspolitie Haamstcdc-Burgh, i1 (i Zuidstraat 12, Burgh, telefoon (01115) 258, die rechtstreeks contact 1 I» onderhoudt met dc met het onderzoek belaste rcchcrclicur tc Am- 1 sterdam. De uitrit van de kapitale boerderij van de heer A. J. G. Doeleman, aan de Stolpweg. Het bedrijf is onderdeel van de eerste „Mansholt-boerderij".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 2