r-s ij DE ZIERIKZEESCHE COURANT In augustus beslissing over verdere terugtrekking van troepen INTERMEUBEL- CATALOGUS Onbekenden experimenteerden met kabelbaan op het vuurtorenstrand r* W4r UQT Dl De zaak West-Irian Jeugd vernielde krans, door Canadese veteranen gelegd bij Nationaal monument Geen trouwen meer in Gretna Green? ierikzee.- lieelstraat 8 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 20 juni I960 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110)2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) J 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B T.W lu dit nummer: Duiveland heeft al „Mansholt-boerderij" Mogelijk meer dan 100.000 man weg uit Vietnam WASHINGTON, 20-6. President Nixon heeft donderdag op een pers conferentie verklaard in augustus een beslissing te zullen nemen over verdere terugtrekking van Ameri kaanse troepen uit Zuid-Vietnam. De omvang van de terug te trekken een heden hangt af van de mate van ge vechtsgereedheid van het Zuidvict- nemese leger en van eventuele voor uitgang op het vredesoverleg in Pa rijs. De president hoopt de troepente rugtrekking sneller te doen verlopen dan is voorgesteld door oud-minis ter van defensie Clark Clifford, die nog vóór het eind van dit jaar hon derdduizend Amerikaanse militairen uit Vietnam wil halen en de rest van het Amerikaanse continent vóór het eind van 1970. Nixon sprak zijn teleurstelling uit over het uitblijven van een Noord- vietnamese reactie op zijn besluit 25.000 man Amerikaanse troepen uit Vietnam terug te trekken. Do vredesbesprekingen Wat de veredesbesprekingen be treft, hoopt Nixon binnen twee tot drie maanden vooruitgang en con crete besprekingen te kunnen waar nemen. Hij zei niet pessimistisch ge stemd te zijn over het resultaat van de onderhandelingen. De president deed een beroep op Hanoi en de Vietcong akkoord te gaan met het door hem op 14 mei geopperde plan, als onderdeel van een serie maatregelen tot terugtrek king van vreemde troepen uit Viet nam en het houden van vrije verkie zingen in het land, te beginnen met Prins Claus bij start aetie ..Laat niet als dank" DEN HAAG. 19-6. Prins Claus heeft het voornemen op maandag middag 23 juni om 15.30 uur aan wezig te zijn bij de start van de ANWB-actie „Laat niet als dank" in het hoofdgebouw van de ANWB in Den Haag. Het ligt in de bedoe ling, dat prins Claus hier een korte toespraak zal houden ter inleiding van deze actie, die gericht is tegen de verontreiniging van de vrije na tuur. Nieuwe volkszangbundel DEN HAAG, 19-6. Door de heer J. P. M. Meuwese, voorzitter van de „Vereniging voor Nederlandse Volks zang", is aan minister dr M. A. M. Klompé het eerste exemplaar uit gereikt van de door deze veréniging uitgegeven nieuwe volkszangbundel Dit gebeurde op het departement van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk te Rijswijk. A.R.P., C.H.U. en K.V.P. en <le Statenverkiezingen DEN HAAG. 19-6. Voor de op stelling van een gemeenschappelijk programma van A.R.P., C.H.U. en K.V.P. voor de verkiezingen voor de Provinciale Staten, is een commissie van zes leden ingesteld, zo deelt het bestuur van het provinciaal comité Zuid-Holland van de A.R.P. mede. In de commissie hebben zitting drié organisatievoorzitters van A.R.P., C. H.U. en K.V.P. in Zuid-Holland, als mede de drie fractievoorzitters uit de Provinciale Staten. Zij zal een onderzoek instellen naar de moge lijkheid om bij de a.s. verkiezingen met een gemeenschappelijk kern programma te komen. De beslissing over het al dan niet aanvaarden van een eventueel gemeenschappelijk kernprogramma voor de a.s. verkiezingen, zal wor den genomen tijdens een in het na jaar van 1969 te houden vergadering van het provinciaal comité Zuid- Holland. Advertentie. Vraagt GRATIS de nieuwe, kleurrijke U kunt dan thuis al gezellig kiezen ,de meubelshowroom van Zierikzee' DEURLOO Meelstraat 31 Telefoon (01110) 2946 de afkondiging van een algemeen staakt-het-vuren, onder internatio naal toezicht. Dit toezicht is nodig omdat de president vreest dat anders Zuid-Vietnam en zijn bondgenoten ophouden, terwijl de tegenpartij met oorlogvoeren doorgaat. Dc regering-Thieu De onlangs opgerichte „voorlopige regering" van Zuid-Vietnam verzocht hij gevolg te geven aan de oproep van het Zuidvietnamese staatshoofd Ngoeyen Van Thieu, om in het zui den algemene verkiezingen onder in ternationaal supervisie te houden. De Verenigde Staten zullen elke beslis sing van de meerderheid van het Zuidvietnamese volk eerbiedigen, zo beloofde hij. Hoewel de Verenigde Staten „niet getrouwd zijn" met de regering- Thieu, zei Nixon dat deze wordt ge steund omdat Amerika niet van plan is toe te geven aan de communis tische druk om Thieu te verwijderen. Daaraan toegeven zou gelijk staan aan capitulatie. Geschatte schade bedraagt 14.000 gulden HAAMSTEDE. 19-6. B(j het vuur torenstrand wordt nog steeds aan de r(jen palen die gezamenlijk de duin afslag moeten tegengaan, gewerkt. Daartoe verscheen een maand gele den het hefeiland Joost Nelis uit IJ- muiden bij het strand in de buurt van de vuurtoren die de palen ver in zee moest zetten. Het werk gaat voorspoedig doch deze week kwam er een kink in de kabel. Vanaf het strand of liever van bo ven het duin is het hefeiland te be reiken met een kabelbaan. De instal latie daarvoor staat op het strand achter slot en grendel. Mensen en gereedschappen worden dan met de ze kabelbaan heen en weer getrans porteerd. Toen het personeel terugkeerde bleek dat onverlaten het slot van de installatie hadden verbroken en met de kabelbaan waren gaan experi menteren. Onoordeelkundig gebruik „Musement" geopend UTRECHT, 19-6. „Het is meer dan ooit zaak onze bevolking uit alle ge ledingen en van alle leeftijden op de gemakkelijkste wijze kennis te la ten nemen van wat kunst en cultuur te zeggen hebben. Ik acht het een le vensgroot belang dat kunst en cul tuur in toenemende mate gemeen goed van onze hele bevolking wor den". Dit zei de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, dr. M. A. M. Klompé bij de opening van „Musement", de eerste gezamen lijke manifestatie van 150 Nederland se musea in de Irenehal van de Jaarbeurs in Utrecht. Ook koningin Juliana woonde de plechtigheid bij. Worden Britse spionnen vrijgelaten? LONDEN, 19-6. Het Britse mini sterie van binnenlandse zaken heeft donderdag bekendgemaakt, dat over wogen wordt Harry Houghton en Ethel Gee, die in 1961 op beschuldi ging van spionage tot 15 jaar gevan genisstraf zijn veroordeeld, op ere woord vrij te laten. Deze twee Brit ten maakten deel uit van de spio- nagegroep onder leiding van Gordon Lonsdale, de Russische spion die in 1961 tot 25 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, maar die in 1964 werd uitgewisseld tegen de Britse zaken man Greville Wynne. Deze was in Moskou tot acht jaar veroordeeld wegens spionage voor het Westen. Lonsdale, wiens werkelijke naam Conon Molody is, werd destijds schuldig bevonden aan het in han den spelen van documenten over de eerste Britse kernonderzeeboot „Dreadnought" aan de Russen. van deze apparatuur leidde naar een volledige vernietiging van de mo tor en van de baankabels. De aan nemer schat de schade op ongeveer 1' 14.000,- gulden. Zij deed aangifte bij de Rijkspolitie. Tevens stelt zij een bedx-ag van f 500,- ter beschik king voor hem die inlichtingen kan verschaffen over de eventuele da ders. Jongeman lokte kinderen mee BOXTEL, 19-6. De gemeentepolitie van Boxtel heeft een zestienjax-ige jongeman uit deze plaats aangehou den, die bekend iheeft zich voi'ige week in het plaatselijke sport- en wandelpai-k schuldig te hebben ge maakt aan het plegen van ontucht met twee meisjes van vier en vijf jaar en schennis der openbare eer- baai'heid tegenover een dertienjarig meisje. De zedendelicten konden opgelost doordat de kinderen de jongeman later tegen kwamen en aan 'hun va'der aanwezen als dege ne die Ihen ihad mee gelokt. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Iemand die zich van schuld t J bewust is meent dat alles wat f J er gesproken wordt over hem t T gaat. t BILT <-2> DEN HAAG. De negenjarige Leo J. Meurink uit Den Haag, die sinds zondagavond werd vex-mist, is ver- dx-onken. Het lichaam van de jongen is in het water van de Oranje Bui tensingel aangetx-offen. LONDEN. Als prins Charles vol gende maand tot Prins vati Wales, zal worden gekroond zal hij deze purperen mantel dragen. Langs de zoom is de mantel afgezet met „ve ren van de Prins van Wales" in goud. Zonnige perioden Verwachting tot zaterdagavond: Zonnige pex-ioden en enkele lokale buien; overwegend matige wind uit ï-ichtingen tussen zuid en zuidwest; weinig vex-andering in temperatuur. Voor zondag: Aantal ui-en zon: 5 tot 13. Min.-temperaturen: omstreeks nor- maal. i Max.-tempex-atux-en: van ongeveer nox-maal tot 4 graden onder noi-maal. Kans op een dx-oge periode van min stens 12 uur: 80 px-ocent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. 21 juni. Zon op 4.19, onder 21.03. Maan op 10.49. onder 0.13. 22 juni. Zon op 4.19, onder 21.04. Maan op 12.03, onder 0.23. 23 juni. Zon op 4.20, onder 21.04. Maan op 13.20, onder 0.33. Eerste kwartier: 23 juni te 2.44. HOOGWATERSTANDEN 19.24 n.m. 20.04 n.m. 20.52 n.m. ZIERIKZEE: 21 juni 22 juni 23 juni 7.13 v.m. 7.52 v.m. 8.41 v.m. Wordt Tsjechische Egypte, de Sow jet-Unie en de Ver. Staten n-fiidi\nt'AnirAvin'nin:in/v wv M. 19.23 n.m. 20.06 n.m. 20.56 n.m. studentenvereniging ontbonden? PRAAG, 20-6. De Tjechische stu dentenvereniging zou op het punt staan ontbonden te worden. Een desbetreffend besluit van het minis terie van binnenlandse zaken is donderdag ter kennis gebracht van drie leiders van de vereniging, zo wordt uit goede bron vernomen. Het officiële motief zou zijn schen ding van een wet die na de inval der Warchaupact-troepen was aan genomen „ter vex-steviging van de openbare orde en bescherming van de integi-iteit en soevex-einiteit van het land". NEW YORK, 19-6. Dr. Soedjarwo Tjondronegoro, het hoofd van het bureau voor Westirianese zaken in Djakarta, heeft dondex-dagmiddag in New York een lang gesprek ge had met de ondersecretaris van de Verenigde Naties, José Rolz Bennett. Dr. Soedarwo is naar New York ge komen, omdat er ook in V.N.-krin- gen kx'itiek bestaat over de gang van zaken in West-Ix-ian. Secretaris-ge neraal Oe Thant had eerder aan am bassadeur Roeslan Abdoelgani om een rapport gevraagd over de onge regeldheden in dat gebied, maar hij heeft nog geen verslag ontvangen. CAIRO, 20-6. „Als u van mening bent dat w|j ons overleg met de Amerikanen over de crisis in het Midden-Oosten moeten opschorten, dan zijn w(j bereid zulks onmiddel lijk te doen", zo heeft de Russische minister van buitenlandse zaken, Advertentie. Beschamend tafereel in Amsterdam Andrei Gromiko, bij zijn recente be zoek aan president Nasser gezegd. Dit meldt hoofdredakteur Heykal van het gezaghebbende Egyptische blad Al Ahram. Het Egyptische staatshoofd zou daax-op hebben gezegd, dat hij het met de Russische minister eens was, dat het nuttig was het overleg in Washington voort te zetten. De Ara- bi ex-en zouden echter uiteindelijk de beslissing hebben over hetgeen ex- eventueel als resultaat uit de bus komt. Volgens Heykal had Gromiko ge zegd, dat het probleem van het Mid den-Oosten door de bespx-ekingen te Washington „in beweging" blijft en dat het overleg bijdx-aagt. tot het uit oefenen van druk op Isx-aël. Chinese concentraties BROUWERSHAVEN: 21 juni 6.57 v.m. 22 juni 7.39 v.m. 23 juni 8.30 v.m. Doodtij: 25 juni. HET WEEKOVERZICHT Het weer in ons land wordt nog steeds bepaald door een lagedx-ukge- bied dat zich lussen Schotland en IJsland bevindt. Om dit lagedrukge bied heen trekken storingen die het weer boven het westelijke deel van Europa een wisselvallig karakter ge ven. Een van die fx-ontale storingen lag vanmox-gen boven Londen en Parijs en bracht daar enige regen. Deze verplaatst zich vex'der naar het oos ten zodat ons land morgen in de wes telijke stx-oming achter dit front zal bevinden .Hiei-in komen zonnige pe rioden voor maar ook moet x-ekening gehouden wox-den met af en toe een bui. De tempex-atui-en ondergaan slechts weinig verandering. langs Russische grens? Acht Arabische AMSTERDAM, 19-6. Met tranen in de ogen nog onthutst door hun er varingen in Amsterdam, hebben 57 oud-militairen van het voormalige Canadian Scottish Regiment ons land verlaten, na een onvergetelijke en bijzonder geslaagde tocht door ons land. De Canadezen maakten samen met hun echtgenotes vanuit Nor- mandië dezelfde tocht als in de oor logsdagen, waarbij zij de bevrijders waren van o.m. Arnhem, Zutphen, Deventex*, Groningen en Amsterdam. Vooral het bezoek aan Groningen hebben de Canadezen als onvergete lijk ei*varen. Gedesillusioneerd waren zij na hun ervaringen in Amsterdam op dc laat ste dag van hun vierdaags verblijf in Nederland. De Canadezen legden bij het Na tionaal monument op de Dam een krans met het lint „For Freedom and Peace" Daarna volgde een optreden van de dx-umband van het Vetera- nenlegioen Nederland voor het ko ninklijk paleis. Terwijl de show plaatsvond heb ben jongelui de krans van de Cana dezen vernield en het lint meegeno men. Met de bloemen uit de krans werden rondedansen uitgevoerd. De Canadezen waren daarover zeer ontstemd. Vooral hun vrouwen wa ren de tranen nog niet meester toen zij de terugreis naar hun vaderland begonnen. Zij dachten dat men in Nedei'land anders zou denken over zijn bevrijders en dat vex-zet en de mocratie hier geëerbiedigd zouden worden, zo lieten de Canadezen te genover hun gastheren blijken. Opnieuw Russische generaal omgekomen MOSKOU, 19-6. Het blad van het Sowjctrussische ministerie van de fensie „Rode Ster", heeft donderdag gemeld dat generaal Terenty Y-. Iva- nov „bü dc uitoefening van zjjn dienst" een tragische dood heeft ge vonden. Verdere bijzonderheden stonden ex- niet bij. De bekendmaking is gedaan door het militaire district van Mos kou. Met welke taak genei-aal Ivanov belast is geweest is evenmin bekend. Generaal Ivanov is de zevende van een aantal Sowjetrussische generaals die de laatste twee maanden zijn overleden, van wie gezegd wordt dat hij tijdens aktieve dienst is overle den. Van de vorige zes wei'd ge meld dat zij een tragische dood had den gevonden, dat drie na een ziekte waren ovei'leden en een door niet an der aangeduide oorzaak. Van de ge- pensioneerde generaals werd ziekte als doodsoorzaak opgegeven. TAIPEH, 19-6. Peking heeft meer dan 40 px-ocent van zijn stx-ijdkx-ach- ten samengetx*okken in de pi-ovincies Heiloengsjiang, binnen-Mongolië en Sinkiang die grenzen aan de Sowjet- Unie sedei-t de toeneming van de spanning in dat gebied, zo zegt men in semi-officiële kringen in de natio nalistische Chinese hoofdstad Taipeh. De sterkte in het gebied zou bin nen zes maanden van 800.000 man op 1.200.000 man zijn gebracht. Tot de uitbx-eiding van de strijd krachten in het gebied zou mede zijn besloten na de installatie door de Russen van x-aketbases in buiten- Mongolië en de uitbx-eiding van de Russische militaire hulp aan dat ge bied. LONDEN, 18-6. De kans bestaat dat het Schotse plaatsje Gretna Gi-een in de naaste toekomst niet langer meer het toevluchtsoord zal zijn voor minstens 16-jarige gelief den uit de hele wereld die willen trouwen ondanks hel verzet van hun ouders. Een commissie onder voorzitter- schap van Lord Kilbrandon heeft nl. op vei-zoek van de Britse on derminister voor Schotse zaken, William Rose, een rapport aan de Britse regering uitgebracht, waarin wordt aanbevolen de sluiting van een huwelijk van minderjarigen uit het buitenland in Schotland al leen dan toe te staan als zij mach tigingen kunnen oveiieggen die zijn afgegeven in hun land. infiltranten gedood TEL AVIV, 19-6. Daags na de Is- i-aelische luchtaanval op Jordanië hebben Isi-aelische militairen bij twee vei'schillende incidenten acht Arabische infiltranten gedood. Het heuvelgebied van Golan, het twee de in de Gazasti-ook. Volgens een Isi-aelische militaire woordvoerder leden de Israëliërs bij de incidenten geen verliezen. Hoge verliezen Vietnam SAIGON, 19-6. De vei*liezen aan Amerikaanse en Zuidvietnamese zij de in Vietnam zijn de vorige week sterk gestegen in vergelijking met de week daarvoor. Volgens officiële op gaven sneuvelden tussen 8 en 14 ju ni 335 Amei-ikanen en 516 Zuidviet- namezen tegen respectievelijk 252 en 457 in de daaraanvoorafgaande week. Volgens het Amei-ikaanse opperbe vel sneuvelden aan de kant van de tegenstander 4360 man hetgeen bijna duizend meer is dan in de week van 1 tot 7 juni. BONN. Bondskanselier Kiesinger van West-Duitsland 'heeft zich uit gesproken tegen een volkenrechte lijke erkenning van Oost-Duitsland en voor een politiek van verstand houding, openheid en geweldloos heid. BONN. Bondskanselier Kiesinger is donderdag in Bonn fel van leer ge trokken tegen de buitenparlementai re oppositie in West-Duitsland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1