Wachten op het wonder TWEESLACHTIGHEID IN MOSKOU SUCCESJES BLIK DOOR HET WERELD Bruint mèt en zonder zon Flitsen uit het buitenland Gedeputeerde Staten van Zeeland óók beducht voor overstromingsgevaar Wat biedt de BEELDBUIS? Opeens is er zoveel Batjst voor de nacht]! Boek uit Russische gevangenka ampen De communistische topconferentie die de Russen na vele, vele jaren moeizaam nanoeuvreren eindelgk in hel Kremlin hebben kunnen beleg- (jen, biedt een wat vreemd twee slachtig beeld. Daar zij,t aan de ene kant de redevoeringen waarmee de Russische partijleider en zijn Poolse collega Gomoeika getracht hebben de toon te bepalen. Dat loog er niet om. Afschrikwekkend werd afgebeeld hoe het imperialisme de socialisti sche wereld weer bedreigt, zodat in het rode kamp meer dan ooit eens gezindheid is geboden waarbij uiter aard aan de Russische party' als grootste en ervarenste de leidersrol moet toevallen. Dat klinkt allemaal vol heimwee naar de starre dogma tiek waarmee voorheen Stalin de club zo aardig in hel gareel wist te houden. Weliswaar werd in niet mis te verstane termen ook aangeduid hoe infaam bijvoorbeeld de Chinezen handelden, maar de nadruk lag toch op wat populair wel hel Bresnjev- doctrine wordt genoemd en wal grof -weg inhoudt dat de Sowjet-Unie bepaalt wat kan en wat niet kan, waarbij men met Tsjecho-Slowakije als voorbeeld mag denken hoe dit in de praktijk werkt. Erkende oppositie Daarentegen hoort men het van andere zijden heel anders. Niet al leen dat de Roemeen Ceausescu het vertikt om op deze plaats over Chi na te gaan richten - dat punt komt ook in de officiële leidraad voor het congres niet voor -'maar hij vecht ook de Russische verlangens naar het primaat over de communistische partijen aan. Zoals ook de vertegen woordigers uüji nieL-regerende par tijen, zoals de Franse en Australi sche, die doen daarbij rustig gewa gen van hun misnoegen over cle ma nier waarop de Sowjet-Unie in Tsje cho-Slowakije heeft ingegrepen. Niet alleen dat dit wordt gezegd op de conferentie, maar het komt ook in de Praicda en voor de Russische radio - in menig opzicht voor lezer je in paleis „Huis ten Bosch" DEN HAAG, 1G-6. Van 21 juli tot en met 22 augustus kan iedereen, die het wil, een kijkje nemen in een stuk van het koninklijk paleis „Huis ten Bosch" in Den Haag. Van tien uur 's morgens tot vier uur 's middags kan men er op de werkdagen terecht. Te bezichtigen zijn behalve de ves tibule een paar kamers en een paar zalen, ook enkele zilverwerken uit het privébezit van de koningin. In de vestibule is een bijzondere schouw en zijn er enkele schilderijen van Tischbein. In de Chinese kamer is het behang van rijstpapier. In deze kamer vindt men prachtig borduur werk van gordijnen en meubelen. Chinees schilderwerk kan op een spiegel worden bewonderd. In de witte eetzaal bevindt zich aan het gebeeldhouwde plafond een licht kroon van Engels kristal. In deze zaal zijn grisailles van Jacob de Wit. Japanse houtsoorten in verschillende soorten treft de bezoeker aan in de betimmeringen van de Japanse ka mer, waar ook Japans lakwerk is te bezichtigen. In de oranje zaal zijn fraaie schilderwerken te zien. Derde Biafra-actie nadert Iwee miljoen DEN HAAG. 13-6. De derde Bia- fra-aktie die begin mei onder de titel „Uw geld - hun leven" werd gehouden is thans het bedrag van 2 miljoen gulden genaderd, zo deelt de Stichting Vluchtelingenhulp Biafra- conflict mee. Doordat vooral de in zameling van de kerken en de giften per giro de verwachtingen verre overtroffen kon dit resultaat toch nog worden bereikt, aldus de stich ting. DODELIJKE ONGELUKKEN OOSTERHOUT. De 78-jarige heer A. dè Hoogh uit Oosterhout is ter hoogte van de kruising voormalige z.g. Platteweg en provinciale weg door een auto geschept, nadat hij met zijn fiets vermoedelijk een verkeerde manoeuvre had gemaakt. Hij werd naar het ziekenhuis te Tilburg ver voerd, maar bij aankomst aldaar bleek hij reeds te zijn overleden. UTRECHT. De 31-jarige rangeer der G. Scheeroren uit Zwolle is op het rangeeremplacement van het station Zwolle door een rangeerdeel aangereden en zwaar gewond ge raakt. De man is naar het R.K. zie kenhuis Wezenlaan aldaar overge bracht. FRANEKERADEEL. De 12-jarige Louise Lenstra uit Midlum, gemeente Franekeradeel, is bij het oversteken van de rijweg door een auto gegre pen en zwaar gewond. Tijdens haar vervoer naar het ziekenhuis in Har- lingen overleed het meisje. ROTTERDAM. De 25-jarige dek- knecht H. J. Aandewiel uit Katwijk aan Zee is dodelijk gewond aan boord van het blokkenvaartuig Nor- ma, dat is ingeschakeld bij de bouw van de nieuwe havenmond van Hoek van Holland. Hij is enige uren na het ongeluk in het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam overleden. BEERTA. In Becrtn is de 19-ja- rige scholier J. D. Schwcrtman ver dronken tijdens het zwemmen. De jongen was met een tweetal vrienden gaan zwemmen in een zandkuil. Toen hij enkele meters van de kant af was stak hij plotseling zijn armen om hoog en zonk naar de diepte. Zijn ka meraden konden hem niet meer te rugvinden. en luisteraar een eerste openbaring dat zelfs onder zuiver-op-de-graatse corurrumisteu het optreden van het Warschaupact niet wordt gewaar deerd. Die openbaarheid is nu weer ge heel in tegenstelling tot het heim wee naar het Stalinistische principe van de internationale tucht dat men bij de hoofdsprekers kon beluisteren. Er is, wat onder Stalin ondenkbaar zou zjjn, een erkende oppositie en die krijgt - nog ondenkbaarder - alle gelegenheid zich te uiten. Het is prikkelend voor de nieuwsgierigheid: hoe harmonieert deze conferentie tenslotte deze tegenstellingen tot een communiqué xoaannee ieder het eens kan zijnToch niet door een niets zeggend stuk op te stellen, mag men hopen. Dat zou wel heel zielig zijn na alle moeite die de Russen zich hebben getroost om tot deze bijeen komst te geraken. Advertentie beschermt tegen zonnebrand Pigma-^iK derm^K MARKTBERICHTEN De eierveilingen BARNEVELD, 12-6. Coöp. Veluw- se eierveiling Barneveld. Aanvoer 966.560 stuks, stemming kalm. Prijzen per 100 stuks: eieren van 52-53 gram 1' 9,04-9,23; van 56-57 gram L' 9,78-10.19; van 60-61 gram f 10,53-11,09; van 64-65 gram f 11,27 -11.92. Eierveiling Barneveld. Aanvoer 686.435 stuks, stemming redelijk. Prijzen per 100 stuks: eieren van 52-53 gram f 8,70-9,11; van 56-57 gram f 10,36-10,88; van 61-62 gram f 10,84-11.61; van 66-67 gram f 11.89 -12,37. Belgische eieren. Aanvoer 416.160 stuks, stemming redelijk. Prijzen per 100 stuks: eieren van 56-57 gram f 9,12-9,68; van 59-60 gram f 9,95-10,25; van 63-64 gram f 10,57-10,93. Eiermarkt Barneveld. Aanvoer ca. 1.850.000 stuiks, handel traag. Prijzen per 100 stuks: eieren van 50-58 -gram f 8,75-10,70, kg. prijs f 1,75-1,84; van 59-65 gram f 11,00- 12.30, kg. prijs f 1,86-1,89. PALERMO. De politie van Paler mo heeft een rijke Siciliaanse advo caat aangehouden op beschuldiging van het ontvoeren van twee jonge vrouwen uit Parijs. MOSKOU. William Kashtan, se cretaris-generaal van de Canadese communistische partij, heeft op een persconferentie in Moskou verklaard dat er op de communistische top conferentie in Moskou geen enkel document is ingediend waarin China wordt veroordeeld. BONïN. In zijn huidige vorm biedt het plan-Mansholt geen voldoende basis voor de oplossing van de vraagstukken in het agrarische be drijf, zo luidt de conclusie van een studie van het Westduitse ministe rie van landbouw, die minister Her mann Hoecherl aan de openbaarheid heeft prijsgegeven. TEL AVIV. Een Israëlische pa trouille is in de vallei van de Jor- daan vanaf de andere oever met ba zookagranaten beschoten, waardoor een Israëliër sneuvelde en twee wer den gewond. LONDEN. A'bébe Bikila, tweevou dig Olympisch marathonkampioen, is aan zijn ziekbed te Londen be zocht door keizer Haile Selassie van Ethiopië. De keizer wa9 voor-het be zoek speciaal van Genève, waar hij het congres van de internationale arbeidsorganisatie bijwoonde, naar Londen gevlogen. SAN QUENTIN. Bij een rassen- oproer in de gevangenis van San Quentin (Californië) zijn een dode en zes gewonden gevallen, allen blanken. Boot in cle netten. LONDEN, 14-6. Voor de schotse kust hebben twee vissersboten de 2000 ton metende Britse onderzee boot „Onyx" in hun sleepnet gevan gen. De commandant van de „Onyx" liet zijn oorlogsbodem direct boven water komen en vernielde daardoor de netten. Na een inspectie zette de onderzeeboot de reis voort. De vis sers zullen de Britse marine voor de schade aansprakelijk stellen. LONDEN. 14-6. De 32-jarige Sowjetrussische ingenieur Anatoly Marsjenko, die zes jaar in verschei dene gevangenkampen heeft door gebracht. heeft onder de titel „Mijn getuigenis" een boek over de toe standen in die kampen geschreven dat naar het westen is gesmokkeld. Het boek is nu verschenen by een uitgevery in Londen. Marsjenko verbleef van 1960 tot 1966 in de kampen en schreef zijn boek in 1967. Het leven in de kam pen is „nog even verschrikkelijk als ten tijde van Stalin". Men heeft er van hem, een sterke, gezonde Sibe rische jongeman, een lichamelijk wrak gemaakt, schrijft hij. In 1966 werd hij vrijgelaten maar vorig jaar juli werd hij opnieuw gearresteerd en tot een jaar dwangarbeid veroor deeld. In de gevangenis heeft hij Yoeli Daniel leren kennen, de Sowjetrussi- sche schrijver die eveneens veroor deeld is. Deze gedroeg zich waardig onder de martelingen van de bewa kers, van wie velen het „vak" on der Stalin geleerd hebben. Deze be wakers passen zwaar werk bij vries weer toe, 24 uur achtereen, en uit hongering en afranseling om de ge vangenen een „heropvoeding" te ge ven. Bepaalde gevangenen worden daardoor tot zelfmoord of zelfver minking gedreven of worden gek. Prins Clans naar Cape Kennedy DEN HAAG, 14-6. De Rijksvoor lichtingsdienst deelt mede, dat Z.K. H. prins Claus een uitnodiging van de NASA hèeft aanvaard om op 16 juli de lancering van de Apollo 11 op Cape Kennedy bij te wonen. Minister Klompé over bezetting Nachtwachtzaal DEN HAAG, 14-6. „Ik sta open voor volledig overleg. Ik wijk ech ter niet voor chantage". Dit zei mi nister dr. M. A. M. Klompé van cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk in het perscentrum Nieuws poort in Den Haag op een perscon ferentie naar aanleiding van de in middels beëindigde „bezetting" van de Nachtwachtzaal van het Rijks museum in Amsterdam door een ak- tiegroep van voornamelijk kunste naars. De „bezetting" noemde zij een onjuiste daad. Zij zei voorts zich niet te laten „opcommanderen naar een plaats, waar de kunstenaars ten onrechte zaten". Mej. Klompé voegde er desge vraagd aan toe, dat ze niet van plan is in deze situatie een aanklacht in te dienen. Ze behield zich wel het vecht voor zoiets in een andere si tuatie eventueel wel te doen. Contra woningoptimisme minister Schut DEN HAAG, 14-6. Het werkver- band huisvestingsnood in Den Haag verwyt minister ir. W. F. Schut van volkshuisvesting en ruimteiyke or dening, dat hy geen voorstellen heeft gedaan ter leniging van de woning nood, maar wel het tegendeel. De minister heeft in feite tegen krotbewoners en woningzoekenden, in strijd met de feiten, gezegd: het gaat goed in Nederland met het bou wen. Het werkverband luidt de noodklok tegen het traditionele op timisme in, dat zonder ophouden „van boven af neerdaalt" op de Ne derlandse bevolking, het zal blijven luiden tot overheid en volksverte genwoordiging ernst zullen maken met de aanpak van een probleem, dat een groot deel van ons volk ver ziekt, aldus het werkverband. MIDDELBURG, 14-6. In een brief aan het hoofd van dc Deltadienst van Rykswaterstaat in Den Haag hebben Gedeputeerde Staten van Zeeland er op aangedrongen de noodzaak van het treffen van - zg het tydelgke - voorzieningen aan de zeedijken met het oog op de hogere waterstanden als gevolg van de afsluiting van het Volkerak nader te bezien. Het gaat in de eerste plaats om de waterkerende dijken van het inter provinciale waterschap de „Prins Hendrikpolder", gelegen in de ge meenten St. Philipsland en Steenber gen. Berekeningen en onderzoekingen hadden uitgewezen, dat de gemiddel de hoogwaterstand aan het Steen- bergse Sas na de afsluiting van het Volkerak zou oplopen tot gemiddeld 1,80 meter boven N.A.P. Uit waar nemingen na de afsluiting is echter gebleken, dat de waterstanden hier vrij regelmatig meer dan twee meter boven N.A.P. komen. In hun brief aan het hoofd van de Deltadienst schrijven G.S., dat deze situatie hen met enige zorg vervult ten aanzien van die waterkerende dijken, waarvoor blijkens verkregen inlichtingen op grond van de voor spelling der waterstanden verhoging of enige andere voorziening niet in de bedoeling zou liggen. „Weliswaar zullen de te treffen voorzieningen, mede in verband met een over enige Bedelaars verdronken RIO DB JANEIRO, 14-6. Een Braziliaanse (politiechauffeur, (Ani- zio Magalhaes da Costa is vrijdag tot 202 jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat hij meegeholpen heeft met het ter dood brengen door verdrinking van bedelaars in de buitenwijken van Rio de Janeiro. Zes andere po litiefunctionarissen worden er met hem van verdacht, in 1960 13 bede laars te hebben vermoord. Twee daarvan hebben langdurige gevangenisstraffen gekregen, een is overleden voordat het proces begon en drie moeten nog terecht staan. Egyptische troepen in Koeweit? TEL AVIV, 14-6. „Legereenhe den van Koeweit zijn in Egypte ge stationeerd en nemen actief deel aan hernieuwde daden van agressie van de Verenigde Arabische republiek in het gebied van het Suezkanaal", dit schrijft de Israëlische vertegenwoor diger bij de Ver. Naties, Yosef Te- koah, in een brief aan de president van de Veiligheidsraad. „Tekoah voegt daaraan toe dat de regering van Koeweit openlijk steun blijft verlenen aan terroristische organi saties. „Deze houding moet ernstig worden opgevat omdat de regering van Koeweit op 8 juni 1967 gezegd heeft de resolutie betreffende het staakt het vuren niet in acht te zul len nemen en ze vervolgens de re solutie van 22 november 1967 heeft verworpen, aldus de Israëlische ver tegenwoordiger. jaren in het kader van de Schelde- Rijnverbinding aan te leggen leidam van slechts tijdelijke aard behoeven te zijn, maar de mogelijkheid van een overstroming lijkt ons zo reëel aanwezig, dat thans geen groter ri-, sico mag worden genomen door het achterwege laten van de nodige maatregelen", aldus G.S. DINSDAG 17 JUNI. NED. J. Na de wekelijkse actuali teitenrubriek van de kerken „Ken merk" gaat de NCRV van start met „Haal je kijkgeld terug", de quiz waarmee de deelnemers een jaar gratis kijkgeld kunnen verdtenen. Quizleider is Leo Smith .Na de ac tualiteitenrubriek „Hier en nu" de rubriek „Kijkkijk", waarin Jan Fi lekers, Ruud Keers en presentator Kees van Maasdam tveer een aantal grepen in het leven doen en allerlei figuren in het beeld brengen, die denken dat ze iets te zeggen hebben. In Bureau Bristol" is sprake van een geval van moord. Het slachtoffer is een homofiel, die getrouwd is en vader van een kind. Het zou voor de nabestaanden allervervelendst zijn als alle facetten van deze moord bekend zouden worden. Inspecteur Barlow probeert daarom zeer diplo matiek het een en ander te verbloe men. Het laatste onderdeel van het NCRV-programma is Psalterwaar in de 124ste psalm wordt uitgebeeld door het ger. kerkkoor van Zaan dam Te Deum Laudamus, de voor drachtskunstenaar Hans Veerman en de organist Cor Kee. Het program ma komt uit de Schuilkerk van de oud-katholieke gemeente in Zaan dam. De NVSH besluit de dinsdag met een programma van Kees van Maasdam en Hans Baay over „Sex en Vakantie", een brandend pro bleem voor vele ouders NED. II. De jeugdserie „Kapitein Zeppos" neemt voorlopig afscheid. Het verhaal Twengbeleeft nl. zijn slot. Ariane komt nog even in de grootste moeilijkheden maar natuur lijk is de kapitein precies op tijd om haar uit het slot te redden. „Scala" vult de rest van de tijd tot acht uur. Na het journaal een avondvullende televisieregistratie van „Mama, kijk zonder handen" van Hugo Claus. Het is een produktie van de Nieuwe Ko medie, onder regie van Berend Bou- dewijn. Hugo Claus heeft met dit stuk een brok eigentijds toneel wil len creëren. Hij voert een jonge kan toorbediende ten tonele, die graag dichter zou willen zijn. Hij heeft on miskenbaar aanleg, maar het komt er allemaal niet van. Net als vroe ger, toen hij op de fiets zat en zijn moeder toeriep „Mama, kijk zonder handen". Maar op hetzelfde ogen blik smakte hij tegen de grond. In dit stuk wordt tegen zoal niet maat schappelijke misstanden, dan toch wel tegen menselijke eigenschappen aangeschopt. Te koop Soljde houten verkooptent, zg.a.n. 4 bij 2 meter, geheel uitneembaar. C. W. Jonker, Haamstede, tel. (01115)383. Zeer sterke draaibare droog molen; 1 uitklapbaar droog- rek. Ring 29, Noordwelle, te lefoon (01116)435. Personeel gevraagd Gevraagd iemand voor 't sei zoen voor de bar. Camping „Duin en Strand", Kuyer- damseweg 35, Scharcndijkc. Diversen Thee-, eet- en ontbijtservie zen. Elk deel los verkrijg baar. Geschenkenhuis R. den Boer, Dam 11, Zierikzee. „Brabuntia"-artikelen. J. F. v. d. Ven, v/h Wijsman, tel. 2973, Schuithaven 6, Zierik zee. Verloren: Schilderstas met gereedschap in centrum Zierikzee. P. J. Beuzenberg, Poststraat 22, Zierikzee. DINSDAG 17 JUNI. NED. I: 18.50 Pluimpje (kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.07 Kenmerk; 19.32 Haal je kijk geld terug; 19.56 Ster; 20.00 Journaal 20.16 Ster; 20.20 Hier en nu; 20.45 Kijkkijk; 21.30 Bureau Bristol; 22.20 Psalter22.25 Sextant; 22.45 Jour- naal. NED. II: 18.50 Pluimpje (kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Kapi tein Zeppos; 19.28 Scala; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Ma ma, kijk zonder handen; 22.05 Jour naal. m Kongo-Brazzaville heeft de voor lopige revolutionaire regering in Zuid-Vietnam, waarvan de vorming door het Nationale Bevrijdingsfront werd bekendgemaakt, erkend. UTRECHT. De politie in Maas tricht heeft begin .juni de 42-jarige A. N. J. H. uit Soest aangehouden. Hij wordt verdacht van een reeks oplichtingen en flessetrekkerijen, waarbij hij zich steeds uitgaf als uit getreden priester die in moeilijke omstandigheden was komen te ver keren. Advertentie De mode wil weer veel batist, fijne weefsels, altijd koelideaal luchtig in het dragen. Daarom hebben wij als speciaalzaak veel batist als nachtkleding, in moderne en romantische dessins en fijn geplooid en héél veel pastel op wit En over de prijs gesprokenal voor 13,50 voor 'n nachthemdje, dat is erg weinig voor zoveel liefs. Teveel mode om op te noemen, u moet 't echt zienJa mevrouwbij KOHSCHULTE, gespecialiseerd in foundations, corsetterie en lingerie. FOUNDATIONS SPECIAALZAAK CORSETTERIE SCHUITHAVEN 4 LINGERIE ZIERIKZEE FEUILLETON Door To Dorssen-van Loon Brievenbus-wetsontwerp" in Tweede Kamer DEN HAAG, 14-6. Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp lot wijziging van de Postwet, het zo genoemde „brievenibussen-wetsont- werp" van minister drs. J. A. Bak ker van verkeer en waterstaat, In dit wetsontwerp worden twee onderwerpen aan de orde gesteld: Woningbrievenbussen: deze zullen straks in nieuwe en beslaande hui zen behoren te voldoen aan bepaalde regels. O.m. dient de gleuf horizon taal te zijn aangebracht. De hoogte ervan moet 3,2 cm. bedragen en de breedte minstens. 26,5 cm. Woning brievenbussen in ihoogbouwcomplex- en en ook in portiekwoningen zullen zoveel mogelijk op de begane grond moeten zijn aangebracht. Buitenbussen: Deze komen aan de openibare weg te staan bij huizen, die meer dan een bepaalde afstand (voorlopig wordt gedacht aan tien meter) van de straat zijn gelegen. Desgewenst kunnen bewoners van bestaande huizen of ten tijde van de invoering in aanbouw zijnde huizen de eerste keer gratis zo'n buitenbus van de P.T.T. krijgen. Met het wets ontwerp tot wijziging van de Post wet wil de minister de mogelijk heid openen om bovengenoemde voorschriften bij algemene maatre gel van bestuur (d.w.z. in het Post- besluit) te introduceren. Als ik m'n buurman en zijn mol lige vrouwtje zag tijdens de kaart avond j es, hoe ze heimelijk elkander met de ogen liefkoosden, dan vond 'ik het leven wreed, omdat mij dit •waarschijnlijk nooit ten deel zou vallen. Dan diwong ik mezelf er niet aan te denken en wendde ik hard nekkige pogingen aan om ergens an ders m'n aandacht aan te wijden Het prettigste voelde ik me nog in de veilige beslotenheid van m'n flatje, waar niemand m'n handicap zag. Geruime tijd aten we zonder te spreken. Het werd zelfs pijnlijk. Op een gegeven ogenblik keken we el kaar aan. Op Lenies gezicht lag een geschrokken blik. „Ben je nu boos?" vroeg ze zacht. „Ik had er niet over mogen praten, hè? Maar i'k dacht je er misschien een dienst mee te kunnen bewijzen. Ik zou je zo graag willen helpen". Nee, boos was ik niet. Enkel bang. Op dit eigenste ogenblik zelfs heel erg bang. Dat vertelde ik aan mijn tafeligenote. „Wanneer je, zoals ik, van hot naar ihar gesleept bent, el ke keer weer in hoopvolle verwach tingen, dat er eindelijk eens iemand1 gevonden zal zijn, die me ervan af kon helpen en het worden even zo vele mislukkingen, zodat je precies zo terugkeert in het dorp, als je er uit bent vertrokken, dan word je bitter en ga je denken: waarom ren ik dan van de een naar de ander, terwijl het vrqwel zeker is, dat het nuttig resultaat nihil zal zijn? Ten slotte ga je berusten. Je raakt er steeds meer mee verzoend, dat. je de rest van je leven lelijk zult zqn, on opgemerkt door mannen langzaam op weg om een oude vrijster te wor den. Zodra dan iemand je in die rust verstoort en probeert de zoveelste poging te wagen om van die ellen dige pukkols af te komen, dan be kruipt die oude vrees je weer. Zal het baten? Onwillekeurig klem je je vast aan een strohalm, tegen beter weten in. omdat de wens de vader der gedachte is, denk je: het is al weer zoveel jaren verder en de me dische wetenschap staat niet stil. Misschien hebben ze eindelijk iets gevonden, dat dje puistjes kan weg werken. Je gaat en laat je behande len, pijn of geen pqn, langdurig of niet. En je bemerkt, dat ook deze poging weer. opnieuw is uitgelopen op niets, dan val je met een smak terug in de harde werkelijkheid. Dan is het erger, veel erger als wan neer je alles op z'n beloop had ge laten. Weetje, Lenie, dan bekruipt de wanhoop je. Elke poging, die geen baat heeft gehad, duwt je zwaarder op de realiteit, die enkel dragelijk is. als ze niet wordt verstoord. Be grijp je? Helemaal verzoend raak je er nooit mee, want diep in je bin nenste blijf je opstandig, omdat je niet bent zoals honderdduizenden andere jonge vrouwen. Thuis, in m'n flatjeals ik alleen ben, dan heb. ik wel eens de neiging om het uit te gillen van ellende. Ik heb het ook wei eens gedaan, als ik weer hele maal in de, put zat. Dat mag je best weten. Waarschijnlijk verhuur ik daarom een kamer, om iemand om me heen te hebben, die me afleid van m'n handicap. Maar je leert je gelukkig steeds beter beheersen en als dat nare gevoel dreigt boven te komen, drük je het met kracht terug Met de metbode van Coué zeg ik dan maar tientallen malen tot mezelf: ik wil er niet meer aan denken, ik wil er niet meer aan denken, ik wil er niet meer aan denken, tot in het on eindige. Dat versohaft me dan de rust, die ik zo nodig heb. Met af en toe de opstandige buien als inter mezzo". Ze legde mes en vork neer. me ernstig aankijkend. „Ik geloof, dat ik je begrijp, Woutje. Het moet iets ellendigs zijn". Ik daüht aan Peet en had behoefte m'n hart verder uit te storen. „Het meisje, dat voor jou de kamer had. was ook min of meer verloofd. Ze nam hem eens mee. We maakten kennis met elkaar. Hij was een vlotte jongen, een charmeur en een flirt. Razend knap en dat wist hij natuur lijk ook. Hij peilde m'n gedachten, zonder dat ik er een wapen tegen had. Hij wist precies, hoe hij me moest bespelen. Aat - nou noem ik tooh een naam, ik hoop, dat je mijrj confidenties als vertrouwelijk zult beschouwen: ze is intussen met hem getrouwd - Aat dan, was niet jaloers als hij een beetje met me flirte. In tegendeel, ze moedigde het zelfs aan. Hetgeen gevaarlijk was. Hij kwam] een keer, toen Aat er niet was, op een zaterdagmorgen. In m'n hart was ik verliefd op hem. maar dat mocht ik niet laten merken. Ik had geen rechten op hem en wat was ik, met m'n pukkels en m'n slechte ogen?" „Waarschijnlijk zag hij er door heen", merkte Lenie rustig op. Ik knikte. „Dat zei hij en hij voeg de er aan toe, dat hij me bewonder de, dat ik een prachtig figuurtje had en zo voort. Hij palmde me hele maal in, hoewel ik me lang bleef verzetten. Toen hij me kuste, was ik verloren. Later kwam hij nog eens en weer overrompelde hij me. Hij sprak er zelfs over het met Aat uit te maken en met mij te trouwen. Het klonk me als muziek in de oren, maar ik was niet zo gemeen, dat ik het. aanvaardde. Met veel moeite kreeg ik hom de deur uit. Ik was aan het eind van m'n verzet. Als hij niet gegaan was en me opnieuw in zijn armen had genomen, zou ik in alles toegegeven hebben. Misschien besefte hij het zelf, dat het tooh niet mogelijk was. Zijn vader was niet gemakkelijk en Aat vond hij de ide ale vrouw voor zijn zoon". (wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 4