i JAAR DE ZIERIKZEESCHE COURANT GEORGES POMPIDOU GEKOZEN TOT PRESIDENT MORBIS Feestbanket te Segovia (Spanje) werd tot een ramp - 56 doden Zware onweders in West-Duitsland Kernwapenprogramma van China veel verder dan algemeen gedacht Pleidooi voor middenschool (12 tot 15) Luchtbrug Biafra, breidt zich sterk uit Minister Roolvink verwacht welvaarts verbetering voor de werknemers in 1970 Gexeente Zierikzee D® Weled.Heer Keikes tij Meelstraat 8 Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 16 juni 1969 WAARIN OPGENOMEN l REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jarmewekken II, Zierikzee, postbus I, tel. (01110) 2255, ..a 48.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave; N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75 Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 8 T.W. In dit nnmmcr: Verenigingsgroepen in Westhoek Frankrijk kiest voor Gaullisme PAKIJS, 15-6, Frankrijk heeft zondag voor de continuïteit van het Gaullisme besloten. Als opvolger van generaal de Gaulle zal diens „kroon prins" en voormalige eerste minister, Georges Pompidou, als nieuwe Fran se president het Elysee betrekken. De verkiezingsdienst van A.F.P. kwam tot een stemmentotaal in Me tropolitan Frankrijk van 10.686.498 voor Pompidou (57,58 procent van de uitgebrachte stemmen en 37,17 pro cent van het aantal kiesgerechtigden) en 7.970.601 voor Poher (42,41 pro cent van de uitgebrachte stemmen en 27,37 procent van de kiesgerechtig den). Pompidoifs tegenstander, de cen trum-politicus en waarnemend-pre sident Alain Poher, heeft zondag avond omstreeks een uur na de sjui- ting van het laatste stembureau zijn nederlaag toegegeven. Hij zei, dat de verkiezingsuitslag aan zijn verwach tingen beantwoordde. „Mijn strijd was niet vergeefs", aldus Poher. Aan de verkiezingsoverwinning van Pompidou was reeds onmiddel lijk na sluiting van de stemlokalen geen twijfel meer. Buiten- en binnenland In een eerste verklaring legde de Franse minister van buitenlandse za ken, Michel Debre, er de nadruk op, dat onder Georges Pompidou de door generaal de Gaulle aangevangen bui tenlandse politiek van Frankrijk voortgezet zal worden. Op binnen lands politiek gebied beschikte de nieuwe president over een regerings meerderheid in het parlement, waar op hij zich in alle politieke kwesties zou kunnen verlaten. Negentiende president Pompidou is de 19e president van Frankrijk. Na een interregnum van Advertentie. mmmr - Dealer voor Schouwen-Duiveland: Gauge ISTA Oojteiland Telefoon (01114) 495 Volle treinen dagjesmensen naar zee UTRECHT. 15-6. Do spoorwegen hebben duizenden mensen naar zee vervoerd. Vanuit Amsterdam ver voerde de N-S. ruim 22.000 mensen naar Zandvoort. In omgekeerde rich ting reisden ruim 25.000 mensen. Op dit traject moesten 13 extra treinen worden ingelast. Op de route Rot terdam-Hoek van Holland was het eveneens flin'k druk. Naar zee wer den 6.000 dagjesmensen vervoerd, terwijl ruim 8.000 reizigers het tra- jekt in omgekeerde ridhting afleg den. Luchtduo in circus omlaag gestort ST. MICHIELSGESTEL. 14-6. Tij- dens een voorstelling van het circus Boltini in St. Michielsgestel is een Tsjechisch echtpaar, dat onder de naam de Mazrecks als luchtacroba ten optrad, omlaag gestort en ernstig gewond. De man kreeg een bekken fractuur, een gebroken pols en een hoofdwond; de vrouw een gebroken pols en vermoedelijk een hersen schudding. Zij klaagde ook over pijn in de rug. Geen van beiden verkeert in levensgevaar. Onder het publiek realiseerden ve len zich niet terstond dat er iets mis gegaan was, zodat het vrij rustig bleef. Omdat het circus Boltini ook in Tilburg optreedt, werden de beide gewonden naar een ziekenhuis in die stad vervoerd. ongeveer zeven weken, waarin zijn rivaal Poher in diens hoedanigheid van voorzitter van de Senaat, als staatshoofd fungeerde, neemt Pompi dou het over van de Gaulle, die zich verre hield van de Franse verkie zingscampagne en in Ierland vakan tie hield. De Gaulle trap op 28 april af, om dat na een elfjarig presidentschap zijn voorstellen voor o.a. regionale hervormingen in een referendum waren verworpen. Onder de zeven kandidaten van de eerste verkiezingsronde vöor het pre sidentschap op 1 juni behaalde geen der kandidaten de volstrekte meer derheid. De kandidaten van links le den de nederlaag en Pompidou en Poher kwamen in aanmerking voor de tweede ronde. Beroep op eenheid De Gaullist Georges Pompidou heeft zondagavond, toen zijn over winning vrijwel, vaststond en nadat zijn rivaal Poher zijn nederlaag had toegegeven, een beroep gedaan op nationale eenheid en plechtig be loofd, dat hij een president voor de gehele Franse natie zou zijn. In een korte boodschap zei Pom pidou, dat hij zowel de Fransen zou vertegenwoordigen die vóór zijn te genstander van het centrum (Poher) hadden gestemd als zijn eigen aan hangers. SEGOVIA, 16-6. Het feestbanket dat de winkcliersorganisatie „Spar" in Spanje zondag aan ruim 500 aan gesloten winkclirs had aangeboden, is uitgelopen op een ramp. De betonnen zoldering van de feestzaal in het pas drie dagen ge leden geopende wooncomplex „Los Angeles" te San Rafaël, bij Segovia, begaf het om nog onbekende rede nen, en 56 feestgangers vonden de dood onder de brokken gewapend be ton, terwijl 124 personen met min of meer ernstige verwondingen in zie kenhuizen in de omgeving zijn op genomen. Enige tientallen lichtge wonden konden ter plaatse worden behandeld. De directeur van het wooncentrum en de architect van de ingestorte zaal, die slechts één verdieping telde, zijn aangehouden. Voor omwonenden was het onmo gelijk met blote handen hulp te bie den aan de onder zware brokken puin bedolven slachtoffers. Radio- Segovia werd ingeschakeld om door lopend om hulp met geschikt mate riaal te vragen. Ook werden alle art sen in het gebied naar de plaats van de ramp on boden en werd automo bilisten verzocht gewonden naar zie kenhuizen in Segoiva, El Escorial, Incident inet westelijke correspondenten in Jeruzalem JERUZALEM. 15-6. Een corres pondent van het Londense blad „Dailly Telegraph", John Wallis, en een correspondent van de Ameri kaanse „Baltimore Sun", William Schmick, zeggen door Israëlische autoriteiten ruw bejegend te zijn toen zij het slopen van veertien Ara bische huizen in de buurt van de Je- ruzalemse 'klaagmuur in ogenschouw wilden nemen. Wallis zegt door een lid van de Israëlische militaire politie en door Israëlische regeringsfunctionarissen hardhandig' vastgepakt en wegge duwd te zijn. Smick zegt eenzelfde behandeling ondergaan te 'hebben. Hij keerde evenwel later terug en werd op nieuw onzachtzinnig verwijderd. Het slopen geschiedde op last van de burgemeester van Jeruzalem en op advies van de dienst gemeente werken in Jeruzalem. De huizen wa ren in mei afgekeurd, waarna het merendeel van de bewoners ervan vertrok. Guadarrama en Madrid te vervoe ren. Ziekenauto's hadden de groot ste moeite hun bestemming te be reiken door het drukke verkeer. Naast het grote aantal Madrile- nen, dat zich in het weekeinde per auto naar buiten had begeven, was ook een grote menigte op de weg die de finale om de Spaanse voetbalbe ker had bijgewoond. Kotter in moeilijkheden DEN HAAG, 15-6. Voor Scheve- ningen is zondagmorgen een omge bouwde kotter zonder kenteken of vlag in dichte mist aan de grond ge lopen. Dè vrijwillige reddingsbri gade snelde te hulp. Het bleek dat twee Noren op het schip zaten, die op weg naar Ant werpen te dicht onder de kust waren gekomen, in de veronderstelling voor de Zeeuwse wateren te zijn gearri veerd. Hun radio bleek defect. Op eigen kracht slaagden de Noren er in hun vaartuig van de zandbank te krijgen. HAMBURG, 15-6. Zware onwe ders, in het bijzonder in het zuiden en zuidwesten van West-Duitsland, hebben in het weekeinde het zwem- genoegen van velen die de zwemba den of meren opzochten, vergald. Door blikseminslag is voor miljoe nen schade aangericht. In een zwembad in Bad Münder (Neder-Saksen) werd een 45-jarige vrouw voor de ogen van haar drie kinderen door de bliksem gedood. In Oost-Duitsland zijn volgens het Oostduitse persbureau A.D.N., in het district Heiligenstadt, huizen en stra ten door zwaar onweer beschadigd. Twee mensen werden gewond. Vrij willigers, brandweren en militairen zijn bezigaan opruimingswerkzaam heden. LONDEN, 15-6. Het kernwapen- programma van de Chinezen is veel verder gevorderd dan men in het al gemeen in het westen denkt. Dit schrijft de Australische schrij ver en journalist Francis James in de „Sunday Times" na terugkeer van een bezoek aan China. James, die gespecialiseerd is in godsdienst zaken, mocht onder meer in de pro- viricie Smkïang reizen waar hij enige atoominstaliaties bezocht. James haalt de volgende verkla ringen- aan van Chinese atoomge leerden, die hij ontmoette: .1. 'De - Chinezen beschikken over een productiecapaciteit die hun in staat steltverscheidene honderden atoombommen 'per jaar te maken, ipaar zij geven er de voorkeur aan T.b.c.-explosie in Meppel MEPPEL, 14-6. Bij een onder zoek naar een plotselinge t.b.c.-ex plosie in Meppel zijn tot nu toe 34 personen besmet gebleken, vooma- rhielijk jongeren, die bars en dan cings bezoeken. Veertien patiënten zullen moeten kuren, hoewel opname in een sanatorium voor hen niet noodzakelijk wordt geacht. 20 ande re patiënten moeten medicijnen ge bruiken om afwijkingen te voorko men. De jongeman, bij wie enige we ken geleden open t.b.c. werd gecon stateerd, en die als besmettingsbron moet worden beschouwd, is inmid dels opgenomen in een sanatorium. Daar de incubatietijd twee maanden is, zal het onderzoek tot. eind juli duren. UTRECHT, 14-6. De beroepskeuze dient zeker nog tot het vijftiende le vensjaar te worden uitgesteld, terwgl het kind de kans wordt geboden op grond van de ervaringen, die op de middenschool in de levensfase van 12 tot 15 jaar worden opgedaan, om KOPENHAGEN, 14-6. „Ik kan niet zeggen hoeveel vliegtuigen Bia fra bezit en ook niet waar zij van daan komen, maar zij zijn er en de luchtmacht van Biafra breidt zich sterk uit", zo heeft de Zweedse graaf von Rosen in een vraaggesprek met het Deense blad „Politikcn" ver klaard. UTRECHT, 16-6. In de laatste twee jaar zijn de lonen b\j de ontwikke ling van de overige inkomens ach tergebleven. Voor 1970 is het moge lijk een redelijke cn reële welvaarts- verbctering voor dc werknemers te verwezenlijken, met een lager per centage loon- en prijsstijgingen dan in dit jaar. Dit verklaart de minister van so ciale zaken en volksgezondheid, dc heer B. Roolvink, in een vraagge sprek met „Ruim Zicht", het orgaan van het Nederlands Katholiek Vak verbond. Minister Roolvink is van mening dat in de laatste jaren onvoldoende kostenbesparingen in het bedrijfsle ven via prijsdalingen aan de consu menten zijn doorgegeven. Er zouden naar zijn mening, daar waar moge lijk is, prijsdalingen tot stand moeten komen. Wat dit betreft zuilen ook de ondernemers hun medewerking aan de inflatie moeten geven. De economie in ons land noemt minister Roolvink gezond en er is geen reden tot somberheid en zwart galligheid, maar wél voor beheer sing. De graaf heeft vorige maand met enige landgenoten met lichte vlieg tuigen luchtbases van Nigeria be stookt en verscheidene Migs ver nield. Intussen hebben 18 Zweedse pilo ten gedreigd in dienst te treden van de Biafraanse luchtmacht, als Nige ria niet spoedig opheldering geeft over het neerschieten van een vlieg tuig van het Rode Kruis waarmee hulpgoederen naar Biafra werden vervoerd. Volgens graaf von Rosen kunnen deze 18 piloten in 18 dagen de luchtmacht van Nigeria vernieti gen. „De toestellen zullen hun niet ontbreken". Monnik in Vietnam liet vinger verbranden SAIGON, 14-6. Een Boeddhisti sche monnik in Zuid-Vietnam heeft als uiting van zijn verlangen naar vrede zijn vinger 90 minuten in de vlam van een kaars gehouden waar door liet vlees tot op het bot ver brandde, zo meldden Saigonse kran ten vrijdag. „Gedurende de anderhalf uur gaf hij geen kik", aldus de bladen. werkelijk te kiezen en gedetermi neerd te worden. Oriëntatie op het ontstaan van een middenschool is beslist noodzakelijk. Daarbij moeten ook de buitenlandse ervaringen meespelen. In een een wordend Europa kunnen wij het niet meer veroorloven er zeer afwijkende onderwijsstructuren op fia te hou den. Dit zei de heer J. R. Westerhuis op in de openingstoespraak voor de al gemene jaarvergadering van de al gemene bond ter bevordering van beroepsonderwijs, die in Utrecht is gehouden. Volgens hem moet de brugklas over de gehele breedte van het voortgezet onderwijs waar ge maakt worden en moet ze uitgroeien tot een brugschool van enkele jaren. Meisje verdronken BILTHOVEN, 15-6. In het natuur bad „De Biltse duinen" in Bilthoven is de zevenjarige Maria C. Mildert door verdrinking om het leven ge komen. Het kind werd op de bodem van het bad aangetroffen. Pogingen om de levensgeesten op te wekken in het beademingscentrum SAZU in Utrecht mochten niet meer baten. Baby gestikt DEN BURG, 14-6. Het vier maan den oude dochtertje van de familie N. J. Koomen is in haar kinderwa gen gestikt. Hoewel de moeder het ongeluk zeer spoedig ontdekte kon de dokter slechts de dood consta teren. De baby had zich op de buik gewenteld waarna de longen door speekselafscheiding verstikt waren geraakt. zich te concentreren op de produk- lie van materiaal voor waterstofbom men. 2. Er functioneert al een gascen- trifuge voor de scheiding van ura- niumisotopen. 3. Een raket voor het vervoer van een kernbom, met een bereik van 10.000 kilometer, is al in produktie en zal binnenkort worden beproefd. De tweede generatie kernraketten zal in de jaren zeventig gereed zijn. Meisje schreef anonieme dreigbrieven APELDOORN, 13-6. Het 19-jari- ge Apeldoornse meisje M. H. P. is door de Apeldoornse politie aange houden verdacht van het schrijven van anonieme brieven aan haar werkgever, waarin deze met moord werd bedreigd. Het meisje heeft verschillende brieven aan haar werkgever geschreven en kondigde daarin aan dat zij ervoor zou zorgen dat hij onderweg naar zijn woning in gever maakte zich daarover zorgen, Heerde zou verongelukken. De werk- stelde de politie van een en ander in kennis. Bij een diepgaand verhoor is gebleken dat mej. P. in het verle den al talrijke anonieme brieven heeft geschreven. Zo schreef zij vorig jaar aan de ouders van twee meisjes in Rotter dam een brief waarin werd beweerd dat hun kinderen zouden zijn ont voerd en tegen betaling van een los prijs van f 25.000,- zouden worden vi'ijgelaten. Later bleek dat de kin deren waren verdronken. De ouders van een 2% jarig meisje in Zand voort dat zoek was geraakt en latei- in de duinen werd teruggevonden ontvingen eveneens een anonieme brief. Gemakkelijker echt scheiding in Engeland LONDEN, 14-6. Na een marathon- debat dat de hele nacht duurde, is het Britse Lagerhuis met 109 tegen 55 stemmen akkoord gegaan met een wetsvoorstel dat echtscheiding in Engeland gemakkelijker maakt. Het ontwerp maakt de definitieve mislukking van een huwelijk tot enige echtscheidingsgrond. Echtparen zullen, na twee jaar niet meer sa men te hebben geleefd, bij onder linge overeenstemming kunnen scheiden. Na vijf jaar apart te heb- De kleuterschool te Scharendijke kreeg „Pinkeltje" als gevelversie ring. Naar een qntwerp van de heer Co de Vos, maakte de Technische School te Zierikzee er dit geslaagd geheel van. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Als men iets gedaan wil hebben moet men er zelf op uit gaan. Vrij wann Verwachting tot dinsdagavond: Zonnige perioden maar ook plaatse lijk enkele regen- of onweersbuien en in de nacht hier en daar mist; zwakke tot matige wind in hoofd zaak tussen oost en zuid; vrij warm. Voor woensdag: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min.-temperaturen: 1 tot 6 graden boven normaal. tot 7 graden Max.-temperaturen: 1 boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. 17 juni. Zon op 4.19, onder 21.02. Maan op 5.54, onder 23.26. Eerste kwartiér: 23 juni te 2.44. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 17 juni 4.53 v.m. 17.08 n.m. BROUWERSHAVEN: 17 juni 4.30 v.m. 16.54 n.m. Springtij: 17 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 16-6. Het K.N.M.I. deelt mee: Ook 't afgelopen weekeinde wa ren de luehldrukverschillen in West en Midden-Europa klein zodat er weinig wind was. In de vochtige en ben geleefd zullen man en vrouw -onstabiele lucht kwam overdag ver- kunnen scheiden ook al maakt een van hen hier bezwaar tegen. Krach tens de huidige wet moet een van beide partijen bewijzen dat het hu welijk geschonden is door overspel, wreedheid of moedwillige verlating. Het ontwerp gaat nu naar het Ho gerhuis. Echtpaar omgekomen NEDERWEERT, 13-6. In de vo rige nacht is op de rijksweg langs de Zuidwillemsvaart in de gemeen te Nedenveert een echtpaar uit Weert om het leven gekomen. Ter plaatse stond een truc met opleg ger dwars op de weg om achteruit een inrit te kunnen inrijden. Het echtpaar De Nijs-Vermijren nader de uit de richting Helmond in zijn personenauto met volle snelheid en reed tegen de linkerzijde van de combinatie op. Beide inzittenden, de 43-jarige laborant J. de Nijs en zijn 38-jarige echtgenote, waren op slag dood. De slachtoffers hadden geen kinderen. spreide onweersbuien voor waarbij de neerslaghoeveelheden in ons land in het algemeen gering waren, maxi maal 2 millimeter, In het Alpenge bied kwam vooral zondag veel on weer voor. De temperaturen stegen bijna overal in West- en Midden- Europa tot 26 a 29 graden. Vooral boven Ierland was het meest zwaar bewolkt met regen. Dit kwam door een frontensysteem dat zich uitstrekt van de Britse eilanden naar zuidwest Frankrijk en behoort bij een diepe depressie 400 kilometer ten westen van Ierland. Dit front dringt vooral in Frankrijk langzaam oostwaarts op waardoor de onweerskansen toene men. Er zal daarom in onze omge ving maar weinig veranderen zodat de aanvoer van warme en vochtige lucht aanhoudt. LEEUWARDEN. In Hompens, een dorpje bij Leeuwarden is zondagmid dagdag de 5-jarige Douwe Tichelaay in een gierput verdronken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1