"Aardens uw levens verzekering verhogen zonder dat het u iets kost sparen... verstandig en EB handig AGENDA Chemische bestrijdingsmiddelen is oorzaak van vogelsterfte ONZE PUZZELRIJBR1EK STREEKNIEUWS „Flitsen" uit het buitenland Roofvogels en uilen vooral slachtoffer AMSTERDAM, 12-6. Tenminste zestig procent van een willekeurige steekproef uit de in de afgelopen winter dood gevonden roofvogels en uilen blijkt te zjjn omgekomen door chemische bestrijdingsmiddelen. Dit is de conclusie van een onlangs af gesloten onderzoek, verricht door het instituut voor Veterinaire Farmaco logie en Toxicologie in Utrecht en het Reactor Instituut in Delft. Van dat weer klopt dus toch niet. Gelukkig maar voor „onze rubriek". Veel zon buiten, maar toch veel puz zelinzendingen. Wellicht zijn de moesten buiten in de tuin of balkon netje „uitgebi'oed". De eerste prijs is ditmaal voor: de dames Wandel, Kerkring 41. Nieuwerkerk De tweede prijs gaat naar: mevr. J. Wagemaker-Otte, Alb. Schweitzerstraat 22, St. Maartensdijk. De oplossing van de puzzel is de volgende: Horizontaal: 1. raket; 5. teken; 10. japon; 12. kreek; 14. Lopik; 15. via; 17. anker; 19. bok; 20. Nederland; 23. rem; 25. over; 27. rat; 28. lat; 29. eega; 30. Coram; 32. lever; 34. innig; 35. Hr.; 36. mal; 38. ras; 39. weg; 40. ei; 41. amper; 43. baret; 45. öre; 46. lijm; 47. boa; 49. log; 50. klein; 53. drost; 56. er; 58. Ate; 59. put; 61. dcm; 62. kt.; 63. nijdas; 65. kolos; 67. gaper; 69. Oder; 70. lot; 71. opa; 73. Nero; 74. rek; 75. parafrase; 78. zet; 79. renet; 81. sen; 82. treil; 84. noren; 86. lenig; 87. kuras; 88. strak. Verticaal: I. rap; 2. apin; 3. koker; 4. en; 6. e.k.; 7. krant; 8. eend; 9. nek; 10. joker; 11. sir; 13. keren; 14. lever; 15. veter; 16. alles; 18. regie; 19. bocht; 21 .dal; 22. aar; 24. magie; 26. rammelaar; 29. Engelsman-, 31. map; 33. va'k; 34. Ier; 37. lelie; 39. waard; 41. ark; 42. Rijn; 43. bod; 44. tot; 49. tenor; 51. ets; 52. sul; 54. oog; 55. strot; 57. rijder; 59. potas; 60. toom; 62. kerel; 64. deken; 65. kor; 66, Spa; 68, pezig; 70. later; 72. aster; 75. Peru; 76. fee; 77. erna; 80. nok; 83. eik; 85. na; 86. Lt. De nieuwe puzzel De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. drijver v.e. visnet; 7. kleinigheid; 13. gezicht (ongunsti ge betekenis); 15. hulde met muziek of zang; 16. bloem; 18. lastig kind; 20. krijgsmacht; 22. uitschot van fruit; 23. kleurling; 25. zachte en vette zelfstandigheid die de holte van de beenderen vult; 26. voertuig; 27. radiografisch noodsein (afk.); 28. oude lap; 30. kloosterzuster; 31. Am sterdams peil (afk.); 32. hoofddeksel; 33. plechtige verklaring; 35. witte plek op het voorhoofd v.e. donker harig paard; 37. chemisch symibool; 38. wijnsoort; 40. vl'iesje om graan korrels; 42. jonge zaailingen van rijst, suikerriet enz. die worden uit- gepoot (Ind.); 44. ingezet stuk; 45. ti tel (afk.); 46. voorzetsel; 48. gesloten, dicht; 49. uiterste grens; 50. vruaht; 51. voorzetsel; 52. op het ogenblik; 54. boom; 55. proper; 57. rode kleur stof; 59. handigheid; 62. sleepnet voor het vangen van patrijzen; 64. aardrijkskundige aanduiding (afk.); 65. alvorens; 67. lange, platte sneeuw -schaats; 68. landmaat; 69. schuifbak 70. onbezonnen; 72. vochtig; 74. niet massief; 75 onbepaald voornaam woord'; 76. voedsel- spijs; 78. soort aap; 81. grens of omtrek v.e. vlak; 82. voormuur; 84. scharnier; 85. Ita liaans natuurkundige; 86. bundel fa belen naar Aesopus (13e eeuw); 88. hij die niet een ander iets samen be zit; 90. lijn op enige afstand van de linkerrand v.e. blad papier getrok ken om een marge te vormen; 91. een groot geheel vormend. Verticaal: 1. werktuig om vlas te hekelen; 2. roofdier; 3. eetlust; 4. insekt; 5. voegwoord; 6. Amerikaan se siex-heester; 7. blaasinstrument; 8. aan boox^d (afk.); 9. bittere vloeistof; 10. levenslucht; 11. voorzetsel; 12. knijpbril; 14. schoenmakex'spriem; 15. streling; 17. opgetaste hoop; 19. beoefenaar van zekei*e tak van sport 24. uitslijting van land door de wer king van stromend water enz.; 23. insekt; 24. korte kous; 27. wijnsoort; 29. waterbewoner; 32. plaats, ligging 33. oude lengteëeniheid; 34. lidwoord; 36. lange, eentonige opsomming (fi guurlijk); 39. plaats in Dx*ente; 40. gebx-oken getal (rekenkunde); 41. ste nen opstap; 43. zuivelprodukt; 45. laag, verachtelijk; 47. stad in Duits land; 51. ihoningklaver; 53. soort zwijn; 56. natuux-lijke begaafdheid; 57. pronker die alle grillen der mode volgt; 58. telwoox-d; 60. Ned. Spoor wegen (afk.); 61. vogelprodukt; 62. doortochtgeld; 63. soort schoeisel; 66. teken van de dierenriem; 68. instaat van bederf; 71. herrie, lawaai; 73. symptoom; 74. vrouwenverblijf; 75. eiland in de Middellandse zee; 77. vogelwoning; 79. boomloot; 80. wig om hout te klieven; 81. deel v.e. schietschijf; 83. plezier, pret; 85. x-oofdier; 87. kledingstuk v.e. kloos terling; 89. voorzetsel. Advertentie Zwaar? In de laatste twee maanden van 1968 en de eerste vier maanden van 1968 en de eerste vier maanden van dit jaar heeft zich op vele plaatsen in het land opnieuw een omvangrij ke sterfte voorgedaan onder de in het wild levende roofvogels en uilen. Zo werden alleen al in Zeeland 185 en in Groningen 70 dode exempla ren aangetroffen, waarbij moet wor den bedacht dat het aantal gevon den vogels slechts een deel is van het werkelijke aantal, aldus de con tact-commissie voor Natuur- en Landschapsbescherming - waarin x-uim hondex'd organisaties samen werken. Het onderzoek heeft aangetoond, dat het insecticide dieldrin en kwik verbindingen verantwoordelijk zijn voor tenminste zestig procent van de stex-fte, beide worden in de land bouw gebi-uikfc als zgn. ontsmettings middelen van zaaizaad. De fatale do ses werden aangetroffen in lever, nieren en hex-senen. De vergiften, af komstig uit vergiftigde prooidieren als zaadetende vogels en muizen, woi'den in het lichaam van x-oofvo- gels en uilen* opgeslagen. ZIERIKZEE Woningbouwvereniging Beter Wonen" Op 23 juni a.s. vindt in de Con certzaal-foyer een algemene leden vergadering plaats van de Woning bouwvereniging „Beter Wonen". Bestuursverkiezing is noodzake lijk i.v.m. het aftreden van de heer L. A. Sohouls (heikiesbaax-). Verder verkiezing van commissaxnssen i.v. m. aftreden van de heer M. C. Ver- heijen (heikiesbaar) en ter voorzie ning in de vakature H. M. Ui.il. Vera der vindt verkiezing plaats van de ledenraad. Aan de oxde kamt verder de stand van de bouwplannen. Aannemer verongelukt Op een bouwterrein te Kortgene, is woensdagmiddag rond één uur, de 55-jarige - te Zierikzee woonachtige - aannemer T. K. de Jonge, dodelijk verongelukt. De heer De Jonge was in verband met een rustperiode niet bij het werk ingeschakeld, maar kwam slechts een kijkje nemen, juist op het moment, dat een draglinemachinist bezig was een te heien paal op zijn plaats te zetten. De draad waarmede paal en machine waren verbonden knapte, met het noodlottig gevolg dat de zware paal op de heer De Jonge tereoht kwam. Ijlings werd hij overgebracht naar het ziekenhuis te Goes, waar hij overleed zonder nog bij kennis te zijn gekomen. BURGH HAAMSTEDE Brandjes De brandweer rukte deze week 2 maal uit. Een keer naar Burgh waar in de W. G. Bootlaan wat houtafval lag te branden en woensdagavond naar de Kamperfoelieweg waarbij een zomeihuis de vex'branding van pakmatei'iaal uit de hand liep. In beide gevallen warén hier geen pro blemen voor de brandweer. BURGH Stranddag o.l. school De leerlingen der eerste twee klassen maakten woensdag een uit stapje naar het strand. Ze werden des morgens omstreeks 9 uur weg gebracht door ouders en 'belangstel lenden. Op het strand' aangekomen bleek weldra dat het een der mooiste en warmste dagen van het jaar zou worden. De zon straalde dat het een lieve lust was en voor de onderwij zers-begeleidster mej. J-. Bliek werd het een last om toch maar te voor komen dat de kleinen zouden ver branden. Gelukkig was er volop zon werende olie en met behulp van de andere begeleidsters, dames van de oudercommissie werden zonnebrand -gevolgen tegengehouden. Op het strand werd naar hartelust gespeeld en werden forten gebouwd. De kin- dex'en modhten het water in en di verse spelletjes deden de dag snel voorbij gaan. Des avonds werden de kinderen weer opgehaald en kwa men vermoeid doch tevreden weer thuis. SCHARENDIJKE Tunnel Rampweg gereed Naar wij van de zijde van de Rijkswaterstaat vernemen, zal het doorgaand verkeer 28 juni a.s. weer gebruik kunnen maken van de Rampweg door het (voorlopig) ge reedkomen van de tunnel onder de dammenweg. Het is de Betonbouw H. Laevn N.V. uit Heerlen gelukt de tunnel juist voor de gx*ote vakantie- drukte zover klaar te krijgen, dat hij kan worden gébruikt. In oktober zal de Rampweg opnieuw worden afge sloten voor verdere afwerking van de tunnel. ZONNEMAIRE Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, slaagde voor het kandi daatsexamen godgeleerdheid, de heer A. J. Jansma te Zonnemaire. OOSTERLAND „Kijk'-avond in de Chr. Kleuterschool Op dinsdagavond 17 juni a.s. zal er weer gelegenheid gegeven woi-den om in de lokalen van de chr. kleu terschool „Ra'ci'da Barnen" aan de Sint Joostdijk alhier het werk te komen bezichtigen dat in het afge lopen jaar door de leerlingen werd gemaakt. Zulks voor ouders en ver dere belangstellenden. Jeugdboek „Toen de stormvloed kwam" wordt uitgegeven in Japan Van het jeugdboek „Toen de stormvloed kwam", een verhaal uit de watersnoodramp van 1953, ge- SANTÉ MONICA (Cal.). Hope Lang, bij ons beter bekend als „Mrs. Mnir", die regelmatig overhoop ligt met de geest van zeekapitein en Don Adams, op ons scherm bekend als de nimmer versagende geheim agent Maxwell Smart, zijn onderscheiden met een „Ennny", een prijs voor t.v.-series op het komische vlak. schi'even door onze vroegei-e dox-ps- genoot de heer M. C. Capelle, hoofd ener schooi te Nieuwendijk (N.B.), en uitgegeven door de fa. Bosch en Keuning te Baarn, is thans een Ja panse vertaling in voorbereiding. Deze uitgave zal worden verzorgd door de uitgeverij Iwanami Stroten te Tokio. Zoals bekend speelt het verhaal in en om de doi-pen Ooster- land en Nieuwerkerk. Het zal inte ressant zijn te zien hoe in deze streek bekende namen, als bv, boer Stcutjesdijk, die in het werk de hoofdrol speelt, er in een Japanse vertaling uit zullen zien. Ovex'igens geeft ook deze uitgave weer blijk hoe dit werk, dat een buitengewone realistische beschouwing geeft op het calamiteuze gebeuren van 1953, zijn weg ook in het buitenland heeft ge vonden. Tallozen, die de geweldige ramp niet van nabij meemaakten, zijn door dit werkje, dat zowel in pers als radio destijds een mooie re censie genoot, op de hoogte gebracht van wat er is gebeurd in deze ge weldige natuixx-ramp. Geslaagd Aan de Ohr. opleidingsschool voor Kleuterleidster „De Vooi'post" te Rotterdam, slaagde voor kleuter-leid ster met de akte Chr. Kleuteronder wijs (C.K.O.), o.a. mej. Ellie Stout- jësdijk Jasp.d„ te Oosterland. Volop bouwbedrijvigheid De vier woningen in aanbouw aan de Burg. v. d. Havestraat en de twee aan de S. M. Loncquestraat zijn on der de pannen en water- en wind- didht. Wanneer stucadoor, schilders en installateurs het verdere werk aanpakken kan de tijd niet meer ver zijn dat de woningen door de toekomstige bewoners betrokken zullen worden. Aardig schot zit ook in de bouw van de negen bejaardeniwoningen. De dakspanten staan overeind om straks de dakpannen te torsen. Vol op bouwbedrijvigheid dus in dit ge deelte van het dorp, dat steeds meer uitbreidt, gelet ook op het feit dat er straks opnieuw een twintigtal wo ningwetwoningen bijkomt en een negental bejaarden woningen. BRU1N1SSE Schip vaart paal kapot Bij het doorvaren van de Greve- lingensluis, waarbij last werd onder vonden van de harde noodooster is een besdhermingspaal van het rem- mingswexk voor de gemeentelijke steiger afgevaren. Het betrof het il36 ton gx-ote motorschip Willy Raab", kapitein Birnfeld, die het 940 ton gr-ote motorschip Raab N. 52 sleepte. HONGKONG. De Chinese minis ter van defensie, Lin Piao, en pre mier Tsjoe En-Lai hebben een po ging van mevrouw Mao Tsje-Toeng om weer minister van cultuur te worden verijdeld, zo meldt het in Hongkong verschijnende blad „Star". COTONOU. Tegen de verwach ting in zijn woensdagnacht geen Ro de Kruisvluchten gemaakt van Coto- nou naar Biafra. De piloten wachten op veiligheidsgaranties uit Lagos en Genève. DAMASCUS. Syrië heeft beslo ten het voorlopige revolutionaire be wind van Zuid-Vietnam te erken nen, zo is dondex-dag officieel in Da mascus bekend gemaakt. ROME. Andex-half miljoen Itali aanse landarbeiders zijn voor drie dagen in staking gegaan. Zij eisen loonsverhogingen en verbetering van de sociale verzekeringen, alsook de waarborg, dat zij aan het werk kun nen blijven. PARIJS. Op de 21ste zitting van het vredesovex-leg in Pax-ijs heeft de nieuwe delegatie van de eerder de ze maand gevormde voorlopige revo lutionaire regering van Zuid-Viet nam zich vandaag gepx-esenteerd, CREWE. In de Rolls Royce-fa- briek in de Engelse stad Cx-ewe is de produktie tot stilstand gekomen ais gevolg van de schox-sing van een ar beider, die hexhaaldelijk collega's met water had gespoten. BRUSSEL. Een Belg die op 31 mei j.l, in Brussel een longtx-ansplan- tatie ondex-ging, is woensdagavond - de elfde dag na de opex-atie - ovex-le- den. In een officieel communiqué van de vrije universiteit als gevolg van een hax-taandoening. TOKIO. Het eerste Japanse vx-achtschip met kernaandrijving de 8.350 ton metende „Moetsoe" is in Tokio te water gelaten. Het schip is 130 meter lang en 19 meter bx-eed. De kernreactor van het vaartuig zal in 1972 gereed zijn. BURGOS. Vijf Baskische pries ters zijn door een militaire rechtbank veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van 10 tot 12 jaar, wegens een protestactie tegen „martelingen door de politie" in Baskenland. Aan de px-iesters was „militaire x-ebellie" ten laste gelegd. SCHIPHOL. Prinses Ii'ene en px-ins Carel Hugo zijn uit Parijs op Schiphol aangekomen. Vanaf de luohthaven reed het prinselijk paar in een hofauto naar paleis Soesldijk. Vrijdag 13 juni Zierikzee Stadhuis, 2 uur, veigadering Vlees keuringskring. Huis van Nassau, vei'gadeiing Voet- balscheidsx-echtex-svereniging. Nutsspaax-bank, 9-4 uur, tent. kin- dei'tekeningen. Zaterdag 14 juni Zierikzee Autospuiterij Kort, 6 uur.stai't oriën- tex-ingsi-it M.C. „Spax-ta". Maandag 16 juni Zierikzee Maandag 16, dinsdag 17, woensdag 18 en donderdag 19 juni: Avondvier daagse. Dinsdag 17 juni Zierikzee Reisje bejaax-den, vertrek 7 uur v.m. van het Havenplein. Kamp „Het Eikendal", 8.30 uur, Ar- tiestenpalet. Vrijdag 20 juni Zierikzee Ned. Herv. verenigingsgebouw, 7.30 uur, afscheidsavond openbai'e basis scholen. Bergen op Zoom Schouwbux'g, 2 uur, vex-gadei'ing Z. L.M. ij 111111111111111111111111111111111111111111111111 li STEUNT de aktie Overdekt zwembad' 5 Stort uw büdrage op giro s 137677 t.n.v. Zierikzeesche SE S Nieuwsbode met vermelding 5 van het motto! Ook kasstor- S S tingen zijn welkom! 5 iiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiii! ACAPULCO. De Mexicaanse po litie heeft in een hotel te Acapulco Charles Gi'ant Allen, volgens de F. B.I. een der gevaarlijkste Ameii- kaanse gangsters, aangehouden. Al len werd reeds lange tijd gezocht door de F.B.I. en Intei-pol, op ver denking van mooi'd, handel in ver dovende middelen, diefstal en andere xnisdaden. A'RCEN. In het ziekenhuis te Ven- lo is de 55-jax-ige F. van Heesdh aan de gevolgen van een verkeersonge val overleden. Het slachtoffer werd zondagavond in zijn woonplaats Ar- cen, toen hij in zijn invalidenwa gentje plotseling de rijweg ovex-stak, door een pexsonenauto gegrepen en zwaar gewond. Jazeker, dat kan! Als u en uw vrouw deelnemen aan het Premie Spaarplan. Stel dat u samen jaarlijks f 500,— premie betaalt voor uw levensverzekering. Dan krijgt u later per jaar een premie van 20% (maximaal f 100,—). Belastingvrij. Als u met die spaarpremie uw levensver zekering verhoogt, kan dat soms duizenden guldens uitkering schelen. En dat is toch zeker de moeite waard. Aan het Premie Spaarplan kunnen deelnemen zij die in Nederland wonen, tot de leeftijdsgroep van 21 t/m 59 jaar behoren en in het vorige jaar een belastbaar in komen hadden van ten hoogste f 15.000,- Het maximum spaarbedrag is f 250,— per deelnemer per jaar en f 500,— voor een echtpaar. Vraag morgen eens nadere inlichtingen. Levensver zekeringmaatschappijen, Assurantie-adviseurs en Raden van Arbeid (V.O.V.) zullen u graag helpen. U kunt ook een brochure over alle spaarvormen van het Premie Spaarplan aanvragen bij het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, afdeling Voorlich ting bezitsvorming, Postbus 51, Den Haagy-^

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 2