125 VMR/ de cf teling DE ZIERIKZEESCHE COURANT Amsterdam opnieuw schouwplaats van schandelijke tonelen „Apollo"-vlucht op 16 juli INTERMEUBEL- CATAL0GUS Berechting van Maagdenhuisbezetters Bij de resten van een „Pathfinder" uit oorlogsjaar 1944 Vrije verkoop van voorbehoedmiddelen Gemeente Zierikzee 2^Teied-?eer Jkikes tij Meelatraat 8 21erlk"e &9h, ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 13 juni 1969 Ar. 20215 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110)2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (ma*. 4 regels) J 1,75 Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B T.W. WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 In dit nummer: Raad Duiveland over woningbouwzaken Na berechting Maagdeuhuisbezetters AMSTERDAM, 12-6. Opgeworpen barricades, een met stenen bezaaid Spui, een Bloemenmarkt vol met potscherven, kapotte fietsen en vuil nisbakken, dit beeld vertoonde van nacht om half een de omgeving van het Maagdenhuis na enkele uren van grootscheepse charges van ruim tweehonderd man politic en mare chaussee, gesteund door de drie wa terkanonnen, die de stad rijk is. De rellen, waarbij zowel van de kant van de opgeschoten jeugd en de poli tie hard werd opgetreden, volgden na een optocht van meer dan tweedui zend demonstranten voor stopzetting van het proces tegen de Maagden- hulsbezetters. Na zijn veroordeling tot een ge vangenisstraf van zes weken begaf Ton Regtien zich naar de Oudeman- huispoort, waar hij een propaganda- actie organiseerde voor de optocht van 's avonds. Mede hieraan is het te wijten, dat de opkomst niet gering was en de gemoederen verhit. De eigenlijke demonstratie had een betrekkelijk rustig verloop tot het moment, dat de deelnemers bij de Oudemanhuispoort aangekomen ont dekten dat het universiteitscomplex was gesloten. Het was de bedoeling om in de collegezalen discussies te houden. De hoofdgroep trok weer naar het Spui, waar het al spoedig tot vrij ernstige ongeregeldheden kwam. Op diverse plaatsen werden door relzoekende jongelui barricades op geworpen en werden de chargerende politiemannen en ruiters met stenen bekogeld. Een waterkanon by het Lieverdje op het Spui werd geruime tijd door honderden jongelui met stenen en andere voorwerpen onder vuur ge nomen. Ettelijke maken spoot het waterkanon dc Spuistraat schoon, maar met of zonder nat pak keerden de jongeren telkens terug. De barricades van planken, stenen, fietsen en vuilnisbakken bleken geen hindernis voor het zware voertuig, dat er dwars doorheen reed. Bij een van deze manouevres kwam een steen terecht in een van de wielen van het voertuig, waardoor het eni ge tijd niet voor of achteruit kon. Tegen half een begon de politie op grote schaal de diverse onderdelen te laten inrukken. Om kwart voor een kreeg ook het verkeersdetachement, dat ingezet was om het verkeer op afstand van de onrusthaard te hou den, toestemming om naar het hoofd bureau terug te keren. Charges op Koningsplein Ook op het Koningsplein werden diverse malen charges uitgevoerd. Op de Bloemenmarkt aan het Singel had zich een grote groep jongelui be- WASHINGTON, 12-6. De NASA heeft donderdag officieel bevestigd dat de Apollo-ll op 16 juli zal wor den gelanceerd. De eerste Amerika nen zullen dus op 20 juli op de maan landen. AMSTERDAM. In Amsterdam-Noord is een gewapende overval op een geldauto gepleegd. Hier de chauffeur (l.) en de bijrijder van de geldauto, waaruit een tas met salarissen en vakantiegeld werd weggenomen. wapend met de daar voor het grij pen liggende bloempotten en zakken aarde. Zij gingen hiermee de politie te lijf, die spoedig een einde aan het gevecht maakte. Toen enkele politiemannen, die een groep kijkers op het dak van een bouwkeet voor de R.K. kerk „De Krijtberg" op het Singel wilden ver wijderen en daartoe op het dak klommen kreeg een van hen van een jongeman een slag met een stukhout, waardoor hij van het dak tuimelde en op de grond terecht kwam. De politie had tenslotte de omge ving van het Maagdenhuis tot de Heiligeweg, het Singel tot aan de Munt, een deel van de Leidsestraat schoongeveegd. De ongeregeldheden AMSTERDAM, 12-6. Als eersten in de lange rij van Maagdenhuisbe zetters die zich voor de Amsterdam se politierechter moeten verantwoor den werden donderdagochtend de 22- jarigc Paul V., voorzitter van de A.S. V.A., en de 30-jarige Ton R., oprich ter van de S.V.B., in dc zittingszaal geroepen. Zy kwamen daar oog in oog tc staan met mr. G. H. Nomes, die samen met mr. A. Oostcrbaan, in dit monsterproces als politierech ter optreedt. Officier van justitie was mr. J. J. Abspocl. Tegen oud-ASVA-voorzitter Paul V. die als eerste terecht stond, eiste mr. Abspoel wegens lokaalvrede breuk twee maanden gevangenisstraf Toen deze eis in het zwaar bewaak te en overvolle zaaltje viel klonk vanaf de publieke tribune de uitroep: „Jezus, Jezus, klassejustitie". De politierechter, die de dagvaar ding juist achtte, verwierp het be roep op overmacht en afwezigheid van schuld. „De minister heeft zeer zeker niet tot het bezetten van het Maagdenhuis geadviseerd", zo luid den zijn woorden. Hij achtte wettig en overtuigend bewezen, dat de oud voorzitter van de ASVA zich schul dig had gemaakt aan artikel 139 be treffende lokaalvredebreuk. Reke ning houdend met het feit, dat ver dachte een leidende rol heeft ge- Loongrens ziekenfonds moet flink omhoog UTRECHT, 12-6. Het is onbillijk en onbevredigend dat werknemers bij overschrijding van de huidige loongrens een verkapte, maar zeer forse loonsverlaging moeten incasse ren, vindt de heer H. van der Hoe ven, directeur van het Haagse zie kenfonds „De Volharding". In „Het Ziekenfonds", orgaan van de Centrale Bond van Onderling Be heerde Ziekenfondsen (C.B.O.Z.) heeft hij becijferd waarop de „straf" neerkomt, als iemand boven de loon grens van f 13.800 komt. Hij moet dan een boete van f 785,- per jaar betalen. De heer Van der Hoeven pleit daarom voor een drastische ver hoging van de loongrens. De huidige methodiek voor het bepalen van de loongrens op basis van de ontwikke ling van lonen en prijzen vindt hij ongewenst, de heer Van der Hoeven wil een aanpassing op basis van het indexcijfer van de kosten van me dische verzorging. concentreerden zich daarna in hoofd zaak in de Spuistraat, waar honder den jongeren bleven terugkomen, tot uiteindelijk met een grootscheepse charge een eind aan hun activiteiten werd gemaakt. Om één uur meldde het hoofdbureau, dat er in de Spui straat weer barricades werden op geworpen. Blijkens opgave van de politie en geneeskundige dienst zijn 4 burgers en 1 agent van politie naar zieken huizen vervoerd. Allen konden na behandeld te zijn naar huis terug keren. Daarnaast werden nog 5 an dere politiemannen verwond, zodat zij niet in staat waren hun dienst verder uit te voeren. speeld in de Maagdenhuisaffaire, veroordeelde de politierechter hem tot vier weken onvoorwaardelijke gevangenisstraf. De tweede verdachte, de 30-jarige Ton R., werd na een eis van drie maanden verooi'deeld tot zes weken gevangenisstraf. Advertentie. Vraagt GRATIS de nieuwe, kleurrijke U kunt dan thuis al gezellig kiezen ,de meubelshowroom van Zierikzee' DEURLOO Meelstraat 31 Telefoon (01110) 2946 Niagara-waterval drooggelegd NIAGARA FALLS, 12-6. Technici hebben donderdag bij de Ameri kaanse Nigara-waterval „dc kraan dichtgedraaid", waardoor van de van 54 meter hoogte omlaag donderende watermassa niet meer dan een straaltje overbleef. Het water dat duizenden jaren over de rand bruiste, werd tegenge houden door een tijdelijke dam van 180 meter lengte. De waterval blijft circa een half jaar „droog" om geo logen in staat te stellen de rotswan den te bestuderen en maatregelen te treffen tegen de erosie. Per minuut passeert er zo'n 500.000 ton water, en de rotsen worden steeds verder afge slepen. Geleerden vrezen dat de wa tervallen - een van de grootste toe ristische trekpleistex-s ter wereld - tezijnertijd zullen verdwijnen. Ove rigens zijn de beroemdste en groot ste aan Canadese kant te vinden. De ze stromen normaal door. Rechtszaken DEN HAAG, 12-6. Uit het ver splinterde wrak van een op II ja nuari 1944, 's middags om half twee op het IJsselmeer te pletter geslagen „Pathfinder" Boeing B 17 van dc Amerikaanse luchtmacht, is in dc polder Oostelijk Flevoland o.m. een opblaasbaar reddingvlot met alle nood-tocbchoren geborgen. Het was een van de twee grote rubberboten die, opgerold, aan het dak van de romp waren bevestigd tijdens de vluchten overdag van En geland uit. Dit vlot, dat in vrij gave, overeen komstig de voorschriften gepakte, toestand uit de kleibodem voor het eerst sinds vijfentwintig jaar weer aan het licht werd gebracht door de bergingsdienst van de Koninklijke Luchtmacht, heeft de elf koppen tel lende bemanning van die „vliegende forten" niet meer als redmiddel kun nen dienen. Drie van de elf hebben er het leven afgebracht, zeven zijn overleden en geborgen, één wordt nog steeds vermist. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's t f Het is gemakkelijker om een f j vuurwapen te gebruiken dan om moed te tonen. J 5 Meer bewolking Verwachting tot zaterdagavond: Aanvankelijk warm, later van het westen meer bewolking gevolgd door afkoeling, en kans op een lokale re gen- of onweei'sbui; meest zwakke wind. Voor zondag: Aantal ux'en zon: 6 of meer. Minimum temp.: omstreeks normaal. Maximum temp.: van 4 graden bo ven normaal tot ongeveer normaal. Kans op een di'oge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. 14 juni. Zon op 4.19, onder 21.01 Maan op 3.12, onder 21.27 15 juni. Zon op 4.19, onder 21.02 Maan op 3.54, onder 22.19 16 juni. Zon op 4.19, onder 21.02 Maan op 4.48, onder 22.58 Nieuwe maan: 15 juni te 0.09. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 14 juni 2.53 v.m. 15.19 n.m. 15 juni 3.35 v.m. 15.59 n.m. 16 juni 4.15 v.m. 16.36 n.m. BROUWERSHAVEN: 14 juni 2.35 v.m. 15.00 n.m. 15 juni 3.14 v.m. 15.41 n.m. 16 juni 3.53 v.m. 16.18 n.m. HET WEEKOVERZICHT iDE BILT. 13-6. Het K.N.M.I. deelt méde: Een gebied van hoge lucht druk, dat zich uitstrekt van Enge land over de Noordzee naar Polen neemt steeds verder in betekenis af. Aan de zuidkant bevindt zich boven het Alpengebied en Frankrijk een lagedrukgebied, dat daar lokale re gen en onweei'sbuien vexrooi-zaakt. Aan de andere kant trekt een de pressie. die nu ten noorden van Schotland is aangekomen naar het noordoosten weg. Het front van deze depressie is nu boven Engeland aan gekomen. en dringt langzaam verder naar het vasteland op. Het zal mor gen ook Nederland bereiken en daarbij wolkenvelden, maar waar schijnlijk geen neerslag veroorzaken, terwijl voorts ook enige afkoeling moet worden, verwacht. De wind blijft zwak. Advertentie attracties voor een toegangspi'lJS in kaatsheuvel AMSTERDAM. Een groep van 60 a 70 kunstenaars hield deze week tijdelijk de Nachtwachtzaal van het Rijksmuseum te Amsterdam bezet. Zij wensten dat de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk zich in de zaal zou vervoegen voor een gesprek. Dit ging niet door; later ontruimden de kunstenaars het gebouw. Tweede Kamer DEN HAAG, 12-6. Zonder hoof delijke stemming is de Tweede Ka mer akkoord gegaan met het wets ontwerp, waarbij de verkoop van voorbehoedmiddelen, ook aan min derjarigen.'geheel wordt vrijgelaten. De fracties van de ARP, SGP, GPV en van de Boerenpartij en de Gx*oep-Hax-msen verklaai'den zich te gen aanvaai'ding van dit wetsont- Politiemannen gokten mee NEW YORK, 12-6. Een „grand jury" in New York heeft donderdag acht politiemannen in staat van be schuldiging gesteld wegens bescher ming van benden gokkers die in de getto's van Brooklyn miljoenen om zetten. Vijf van de beschuldigde politie mannen zijn belast geweest met het onderzoek naar de benden, maar zij hadden zich bij hen aangesloten in plaats van ze voor de rechter te bxengen. Twee van de benden had den een omzet van zes miljoen dol lar per jaar. De politiemannen ont vingen 50.000 dollar voor hun hulp, aldus de officier van justitie. De politiemannen kunnen veroor deeld worden tot straffen van 27 tot 66 jaar. Advertentie werp, evenals de twee KVP-leden Ter Wooi-st en Van Koeverden. Het amendement van de libex-ale afgevaardigde mr. W. J. Geertsexrxa om de gemeenten eventueel de be voegdheid te geven deze verkoop op bepaalde plaatsen te verbieden werd vei-worpen met 62-61 stemmen. Bij de stemming over dit amendement, die woensdag plaatsvond, staakten de stemmen (52-52), als gevolg waar van herstemming nodig was. In de nieuwe wet woi'dt bepaald dat gemeenten de verkoop van voor behoedmiddelen kunnen verbieden buiten besloten ruimten. Jongeman poogde vrouw aan te randen EINDHOVEN, 12-6. Dc Eindho- vexise politie heeft een jongeman ge zocht die op de vlucht was gesla gen nadat hy had getracht een 56- jarige vrouw voor haar woning aan te randen. De jongeman, de 19-jarige L. V. werd spoedig aangehouden. Bij con frontatie bleek dat hij samen met de vrouw de bus naar het stadsdeel Woensel had genomen en met haar was uitgestapt. De jongeman was daax'op meegelopen tot haar woning. Daax'na vervolgde hij zijn weg al leen. De vrouw werd echter even daai'na toch door de jongeman vast gegrepen en wel toen zij de vuilnis bak buiten zette. Zij verweerde zich heftig en krabde de aanvaller door zijn gezicht. Deze vluchtte, door haar gegil in verwarring gebracht. De po litie had geen xnoeite de getekende dader op te spoi'en. Hij bekende di rect.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1