Ëiiie Wachten op het wonder Symbolisch aftochtje uit Vietnam In <le toekomst verplaatsing van aantal bedrijvigheidsvormen BLIK DOOR HET WERELD Wat biedt de BEELDBUIS? VENSTER ZIEHIKZFESCHE NIEUWSBODE donderdag juni 1969 Nr. 20214 „Di* binnenstad van Zierikzet'" Zlt'fllKZKK, 11-6. In het vervolg van het E.l'.l.-rapport over de Zie rikzeese binnenstad, worden nog be langrijke zaken besproken, als de ho- recaseetor. de verschillende gebou wen, waarin vormen van bedrijvig heid voorkomen, de schoten, het par- keervraagstuk en de noodzaak van aangepaste bouw in de binnenstad. De telling van de gemeente wijst 22 panden aan, waarin een horeca bedrijf wordt uitgeoefend. Ondanks een mogelijke vermindering van het aantal traditionele café's, kan in to taal een uitbreiding van 10 a 15 een heden worden voorzien, voorname lijk steunend op de recreatieve ont wikkeling. Daarbij wordt vooral ge dacht aan uitbreiding van de hotel- en pensionaccommodatie en aan ves tigingen van cafetaria's, eethuisjes, tearooms, milkbars, bars en even tuele Jeugdsociëteiten. Vormen van bedrijvigheid In de Zierikzeese binnenstad zijn verschillende vormen van bedrijvig heid gevestigd. Volgens moderne op vattingen zijn deze daarin niet meer op zijn plaats en de bezwaren richten zich dan tegen het aantrekken van het zware verkeer, lawaai, luchtver ontreiniging, rommelige aanblik e.d. Het betreft hier 6 fabrieks- en be drijfsgebouwen en 13 garagebedrij ven. Daarnaast zijn er nog 445 pan den in gebruik als werkplaats, pak huis en soms als autostalling. De aanwezigheid van minder aantrek kelijke bedrijfsgebouwen in de bin nenstad zal in de meeste gevallen als een gegeven moeten worden aan vaard, mede gelet op de economische belangen. Op korte termijn zal het in enkele gevallen mogelijk zijn ver vangende ruimte aan te bieden op het oude industrieterrein. Op lange termijn zal door stadssanering een groot aantal minder gewenste bedrij ven kunnen worden beëindigd. Daar bij kan in principe de mogelijkheid worden opengehouden om - bij voor keur in concentraties - ruimte te re serveren voor „schone" bedrijven, die funktioneel in de binnenstad passen zoals showrooms, bepaalde ambachtsbedrijven en magazijnen. De gemeente kan in deze regulerend optreden door het gemeentelijk aan koopbeleid in de saneringsgebieden, door het bouwvergunningenbeleid en door verkeerstechnische maatregelen die de ontwikkeling van bepaalde bedrijvigheidsvormen afremmen. De scholen In de binnenstad zijn thans 11 scholen. Eventuele nieuwe scholen zullen buiten de binnenstad moeten komen, waar ook steeds meer het zwaartepunt van de bevolkingscon centratie zal komen te liggen. Om deze reden kan ook nauwelijks een uitbreiding van het aantal kerken in de binnenstad worden verwacht. Wel is enige uitbreiding mogelijk in de culturele sfeer: ontspannings- en verenigingsaccommodatie, ateliers, expositieruimte etc. De in het laatste deel van de pu blicatie over het E.T.I.-rapport, op genomen in het dinsdagnummer, ge- genoemde voorzieningen ten behoeve van het verkeer, worden voldoende geacht. i Een verdere uitbreiding met name van de parkeercapaciteit is niet wen selijk. vooral niet in de binnenstad, daar forse ingrepen stviiten op kos- tentechnische bezwaren en het be houd van een zekere stedelijke in timiteit de voorkeur verdient. SPORTBERICHTEN Waterpolowedstrljd de Zeepaardjes- S.Z.V. Souburg 7-2 De waterpoloploeg van de zwem vereniging De Zeepaardjes te Zierik- zee heeft maandagavond j.l. om 8 uur in zwembad De Val haar eerste waterpoïowedstrijd voor dit seizoen gespeeld. De wedstrijd ging tegen de poloploeg van de Souburgse zwem vereniging en stond onder leiding van scheidsrechter W. Buijs. Reeds spoedig trok het Zierikzee se team ten aanval, zodat de rust eindigde met een voorsprong van 4-1. Ook in de tweede helft was er een meerderheid van de zwemvere niging de Zeepaardjes. De wedstrijd eindigde uiteindelijk met een mooie overwinning van 7-2 voor de Zee paardjes. De doelpunten werden ge maakt door Roel Verbeek, de aan voerder van het Zierikzeese zevental, Kees de Vos en Adri Struyk. Hoewel er tijdens de wedstrijd nog diverse minder goede aanvallen op het Souburgse doel plaatsvonden, is toch wel gebleken bij deze eerste wedstrijd van dit seizoen, dat het speelpeil aanzienlijk is vooruitge gaan. Dit is mede een gevolg van het feit, dat de zwemvereniging in de af gelopen winter wekelijks een avond met de leden naar Middelharnis is geweest, om aldaar in een overdekt zwembad de training voort te zetten. Parkeerplaatsen immers trekken ook meer verkeer naar de binnen stad, hetgeen niet bevorderlijk is voor de verkeersveiligheid en voor het woonklimaat. Kuiten de wallen Op lange termijn zal een groot deel van het toeristisch verkeer - vooral autobussen - buiten de wallen moeten worden opgevangen. De voorzieningen dienen ook niet te worden afgestemd op de behoefte op enkele topdagen. Voor speciale toe ristische parkeerterreinen, moet hef fing van parkeergelden op deze ter reinen redelijk worden geacht. Door middel van blauwe zones of parkeer- meters kan verder invloed worden uitgeoefend op de omvang en de sa menstelling van het parkeerverbod. Verplaatsing bedrijvigheidsvormen Kenmerk van de binnenstad - zo vervolgt het rapport - is het grote aantal monumentale gebouwen, een Chauffeur raakte hekuehl APELDOORN. 11-6. Op het nieu- we, in aanleg zijn de gedeelte van de rijksweg E-8 nabü Apeldoorn heeft zich in de vorige nacht een verkeers ongeluk voorgedaan. De 30-jarige chauffeur B. Eilan der reed daai met een 40-tons vrachtauto, waarmee hij juist zand had gelost. Vermoedelijk heeft hij vergeten de laadbak van de zandauto weer horizontaal te draaien of is er een technische storing opgetreden. De chauffeur wilde met zijn auto on der een viaduct door rijden, waarbij de laadbak tegen het viaduct terecht kwam. Het voorste gedeelte van de auto werd omhoog gedrukt en klem gereden, waarbij de chauffeur om het leven kwam. Men is urenlang bezig geweest om de auto los te wer ken en het slachtoffer te bevrijden. Poging tol aanranding aan het strand BERGEN, 11-6. Drie Amsterdam mers hebben, naar eerst nu bekend is geworden, getracht op het strand te Bergen aan Zee drie meisjes aan te randen. De drie meisjes, de 15-jari- ge R. M. en A. B. en de 14-jarige A. K. uit Alkmaar, werden plotseling lastig gevallen door de drie jongens, dc 22-jarige H. V., de 19-jarige P. S. en de 16-jarige F. van A. Toen de meisjes begonnen te schreeuwen - een van de jongens had al een kle dingstuk van een meisje afgerukt - ontstond er een oploop. Vriendinnen van de meisjes probeerden hen te ontzetten. Ook andere strandbezoe- kers bemoeiden zich ei; jnee zodat er een fikse vechtpartij ontstond. In middels gealarmeerd wist de Bergse rijkspolitie met de grootst mogelijke moeite de Amsterdammers die zich hevig verzetten naar het hoofdbu reau van de rijkspolitie over te bren gen. SCHIPHOL. Een uit 10 kamerle den bestaande Nederlandse parle mentaire missie is van Schiphol naar Praag vertrokken voor een oriënte rend bezoek van een week VRIJDAG 13 JUNI NED. I. „Fan-Fan" is de titel van het NCRV-vooravondpr.ogramma, waarin twee fanclubs tegen elkaar uitkomen, nl. die van Cliff Richard en die van Eluis Presley. De leden worden ondervraagd over hun idool. Na het journaal eerst aclualitieten in „Hier en Nu", waarna „Vakantie in Zwitserland"het programma van de Zwitserse televisie dat in Mon- treux de Gouden Roos won. Het is een satirisch programma., waarin de Zwitsers hun eigen toerist'sche at- trakties op de hak nemen. Een mu sical eigenlijk over een handige kleine boer, die de grondslag legt voor het toerisme. ''Farce Majeure", dat in Montreux ook heel hoge ogen gooide, komt daarna met een nieuw stukje vakwerk. Hoofdschotel is het Treffer-verhaal. De Amsterdamse rechercheur M. Visser, die onder het pseudoniem Martin Treffer een aan tal detectieveverhalen schreef, ont leende ook de gegevens voor het spel van vanavond, getiteld „Judasgeid", grotendeels aan de werkelijkheid ontleend. Twee mannen zitten dik in de schxild bij een kroegbaas, die hen ertoe aanzet een fikse kraak te plegen. In het programma „Psalter" zien en horen we vervolgens een uitvoering van enkele psalmen in de oud-katholieke Schuilkerk in Zaan dam. heterogene samenstelling van de woningvoorraad en een omvangrijk aantal kleine en grote bedrijfsgebou wen, waarvan een deel in slechte staat. Op lange termijn zal een ingrij pende sanering nodig zijn, gepaard gaande met de verplaatsing van een aantal bedrijvigheidsvormen. De vrijkomende ruimte zal groter zijn dan nodig is voor de uitbreiding van de bijzondere bebouwing, zodat er in principe voldoende ruimte overblijft voor handhaving van de woonfunk- tie van de binnenstad. Een aantrek kelijk woonklimaat moet dan echter worden gewaarborgd, met een wo ningtype dat kwalitatief past bij het karakter van de binnenstad. De toe ristische verkeersdrukte in de bin nenstad dient beperkt. Bovendien - zo meent het rapport - is een alter natief voor het streven naar handha ving van de woonfunktie het aan trekken van bijzondere bebouwing (winkels, horeca, kantoren, cultuur etc.). NED. Ilm Na „Scala"' komt de TROS aan bod, die het „Spook en mevr. Muir" nog steeds niet heeft afgeschreven. Mevr. Muir krijgt be zoek van haar schoonouders en wil len haar meenemen. Na het journaal nieuws over de TROS-Anjeractie en dan de tweede serie Danger Man". John Drake spoort de dieven op van een aantal geheime papieren. Hij vindt een meisje dat als koerier ster dienst schijnt te doen. Door haar te achtervolgen hoopt hij de bende te kunnen vinden. „Visie op vuil" is een eigen produktie van de TROS, maar het is wel een herhaling, want deze korte documentaire over de vuilverwerking nu en in de toekomst is al eerder uitgezonden. Voor het laatste uur van deze vrijdag schake len we weer over naar het buiten land. Het is cle Amerikaanse bijdra ge op het Montreux-festival, „Jack Benny's Bag", een shoiu rond de grappemaker Jack Benny. Er werken nog wat grappemakers aan mee en enkele vocalisten zoals de negerzan ger hou Rawls en de bekende Eddie Fisher. ZATERDAG 14 JUNI. NED. I In het middagprogramma van de VARA „Dagje Ouder" waarin Sonja Barend de vaste rubrieken presenteert en voorts nieuws wordt verteld over de schilderwedstrijd en over het dierenpark en de die renbescherming. Een Tsjechisch te kenfilmpje en een stok-oude film- comedy maken het middagprogram ma vol. De VPRO brengt 's avonds het programma „Later", waarin de jeugd wordt geconfronteerd met problemen waarmee ze later te ma ken krijgen. Na het journaal intro- diLceert Merel Laseur de ster van vanavond in „Transit". Het is Esther Ofarim, ditmaal alleennu.ze na het conflict met haar echtgenoot Abra ham, voortaan als soliste verder wil gaan. „Wereld op Wielen", de atito- rubriek van de VPRO, behandelt ditmaal de Ford Capri, een van de grootste successen van de laatste jaren. Fred v. d. Vlugt zal bovendien nog wat vertellen over de nieuwe Fiat 125 en de Austin 1500. De VPRO kocht de Oostduitse inzending op het Montreux-festivai getiteld Tele- generell", die werd bekroond met de Chaplin-prijs voor de meest komi sche produktie. Het wil de televisie op de hak nemen: er wordt een beet je gespot met songfestivalkoorts, met de sportverdwazing en zo meer. Een volgende serie: „Onaantastbaar". Eliot Ness is weer een grote bende op het spoor. Dan Esther Ofarim in „Transit". Op het programma staan liedjes, chansons en songs uit aller lei landen. NED. II. In het KRO-programma het slot van de serie „Mijn broer en ik". Het wordt een echte uitsmijter. Na het journaal de Duitse serie „Wat nu grote man". De grote man die in zijn hart altijd klein is gebleven - heeft deze keer problemen met een nieuw groot huis da.t hij vanwege zijn status heeft moeten aanschaffen. Vervolgens een Amerikaanse docu mentaire met een sociale inslag. In een werkkamp in de buurt van New York werken negers onder keiharde omstandigheden. Het loon !s niet na venant. De misstanden worden dui delijk aan de kaak gesteld. „Brand punt Buitenspel" behandelt sport- problemen alvorens Drs. J. Bcsemer in de rubriek „Evangelie" spreekt n.a.v. Lukas 5:27-32. VRIJDAG 13 JUNI NED. I. 18.50 Pluimpje (kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster19.07 Fan Fan; 19.56 Ster; 20.00 Journaal 20.16 Ster; 20.20 Hier en Nu; 20.45 Vakantie in Zwitserland; 21.15 Far ce Majeure; 21.45 Treffer serie; 22.35 Psalter; 22.45 journaal; 22.50 pauze; 23.00 En France avec Nicolas (Tele- ac); 23.30 Einde. NED. II. 18.50 Pluimpje (kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Scala; 19.30 Het spook en mevrouw Muir (kleur); 19.56 Ster20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Programma-over zicht; 20.22 Anjeractie; 20.32 Danger man; 21.22 Visie op vuil; 21.50 Jack Benny's bag (kleur); 22.10 Journaal. ZATERDAG 14 JUNI NED. 1. Teleac: 10.30 Filmkude in het voortgezet onderwijs; 11.00 en France avec Nicolas; 11.30 Einde; 16.00 Nieuws; 16.02 Dagje ouder 17.00 Fluweeltje (kleur); 17.15 Fatty Arbuckle in Zoem-Zoem: 17.35 Ein de; 18.50 Pluimpje (kleur); 18.56 Ster 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.07 Later; 19.56 Ster; 20.00 Journaal20.16 Ster; 20.20 Merel Laseur interviewt Esther Ofarim; 20.30 Wereld op wielen; 21.00 Telegenereü; 21.35 Onaantast baar; 22.20 Transit (kleur); 22.55 Journaal. NED. II: 18.50 pluimpje (kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Scala; 19.30 Mijn broer en ik; 19.56 Ster 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Wat nu, grote man; 21.17 Wie de haver verdient; 22.05 Brandpunt-buiten spel; 22.50 Evangelie; 22.55 Journaal. Mei 25.000 man is de omvang van de Amerikaanse terugtrekking uit Vietnam bekeken, zo blijkt uit de re sultaten van het beraad tussen de presidenten Nixon en Thieu op Mid way. Dat is geen enorme troepen macht, vergeleken met de ettelijke honderdduizenden militairen der VS, die nog steeds de voornaamste steunpilaar zijn van het regiem in Saigon. Het lijkt er veel op dat de 25.000 het symbolische minimum zijn dat Nixon nodig acht om de publieke opinie thuis althans de idee te geven dat hij bezig is de Ver. Staten los te maken uit de strijd. Het aantal is zeker niet groot genoeg om Noord- Viëtnam en het Bevrijdingsfront de indruk te geven of er reëel iets ver andert en dat wordt kennelijk ook niet beoogd: verdere tergtrekking word uitdrukkelijk afhankelijk ge steld van de vooruitgang bij de be sprekingen in Parijs en van de mo gelijkheid om de gereorganiseerde Zuidviëtnamese troepen de taak der Al was de verstandhouding tussen ons beiden uitstekend; we gingen nooit samen uit. De avonden, dat ze thuis bleef, waren overigens maar weinig, want als ze geen late dienst of nachtdienst had, ging ze al gauw na het eten weg. naar'haar verloofde Behalve, wanneer hij moest stude ren. Ze zei dan lachend: „Ik ben vanavond ongewenst; hij moet blok ken. Enkel m'n aanwezigheid stoort hem dan; hij is hypergevoelig. Dus blijf ik rustig bij jou." Dat vond ik altijd fijn. Een keer vroeg ik ondeugend, toen ze het weer had over zijn hypergevoelig heid: „Is dat geen afwijking? Mij dunkt, jij als verpleegster zult dat kunnen beoordelen." Ze werd niet boos, maar lachte schaterend. „Die Woutje! Acht van de tien mensen hebben een of ande re afwijking. Helemaal niet storend voor de anderen en soms nauwelijks merkbaar. Neem nu mij: ik ben ge woon allergisch voor zoetigheid. Elk gebakje betekent een half pond ge- wiohtstoename." „Dat is toch geen afwijking?" pro testeerde ik. „Kan zijn," antwoordde ze droog. „Maar het is wel lastig. Frits kan zich enkel concentreren op zijn stu die, als hij eenzaam op zijn kamer zit. Zelfs een tikkende klok irriteert hem dan." Ze keek verheerlijkt. „Trots die afwijking ben ik dol op 'm. Ik laat het niet al te vaak mer ken. want mannen worden zo gauw ijdel." Tijdens de kaartavondjes zat ze vaak te «lezen. Van kaarten hield ze niet, maar bleef er wel een paar uurtjes bij cn zorgde dan voor kof fie. Wil Stopezee had haar toen ik Lenie aan hem voorstelde, de hand Amerikanen te laten overnemen. Voor president Thieu is dat in zo verre aangenaam dat de Amerikaan se pressie om in Saigon te komen tot een regering met ook de andere zijde in de coalitie kennelijk nog niet zo zwaar is. Voorlopig, zo zijn de presidenten overeengekomen, veran dert er niets. Een soort uitstel van beslissingen, waarvan echter geen afstel kan komen: beiden weten maar al te goed dat voortgaan op deze manier niet voor zo heel lang meer mogelijk kan zijn. Onduidelijke generale De verkiezingen voor de gemeen teraden in Rijnland-Palts werd wel gezien als de generale repetitie voor de bondsdagverkiezingen en de par tijen hebben zich derhalve extra in gespannen. Met niet zo heel veel re sultaat. De CDU is de grootste ge bleven, de SPD zit haar nog steeds op de hielen al is de afstand ietsje uitgelopen en de extremen van links en rechts betekenen niet veel. Trou- Advertentie gedrukt en gezegd; „Zo, verpleeg ster? Leuk. Dat geeft een veilig ge voel." Doch «daarna ging hij kaarten wassen en bestond ze niet meer voor hem. Alleen de buurman maakte wel eens een grapje met haar, waarop ze ad rem reageerde, want ze was niet op haar mondje gevallen. Zo kwamen de twee jaren in de stad vol. Lenie was inmiddels een volwaardige huisgenote geworden. Ik deed overdag m'n werk in het archief van de verzekeringsmaat schappij en probeerde me na werk tijd zoveel mogelijk te vermaken, al of niet met Lenie. Maar op de dag, dat het twee jaar geleden was, dat ik in de stad kwam wonen, raakte ik uit m'n evenwicht, door Lenie. Haar advies zou voor mijn verdere leven van invloedrijke betekenis zijn. 6 Nadat ik 's avonds van m'n werk thuis gekomen was, ging ik me ver kleden. Want ik was vastbesloten deze dag te vieren. Op mijn manier. Ik kookte geen eten, want ik zou mezelf vanavond op een exclusief etentje trakteren. En daarna zou ik a 1' improviste mezelf vermaken. Tot middernacht. Om met een taxi naar huis terug te keren. Vanavond zou ik niet op een paar centen «kij ken. Een restaurant had ik al uit gezocht en daarna zou het waar schijnlijk een film worden. Om te besluiten met een drankje in een of andere gezellige gelegenheid, die er voldoende in de stad waren. Gele genheden, waar vrouwen zonder be geleiding desondanks mochten bin nenkomen. En waarom ook niet? Ik zag er immers ongevaarlijk uit met De Israëlische vredespiloot Abte Natan heeft de eerste betaling ge daan op de Nederlandse kustvaarder „Cita", die nu nog onder Panamese vlag vaart, doch die - als alles goed gaat - als radioschip in de Middel landse zee de zaak van Nathan zal gaan dienen. Het scheepje meet 570 ton en moet ruim llA ton opbren gen. Naast x>redesboodschappen zal het schip ook muziek uitzenden. wens niemand had verwacht dat de pas toegelaten nieuwe communisti sche partij, de DKP, werkelijk een voet aan de grond zou krijgen ook al had ze in meer plaatsen meege daan dan alleen in drie grote steden. Maar enige verbazing hebben wel de schrale resultaten gewekt die de uiterst rechtse, om niet te zeggen neo-nazistische NPD heeft behaald al moet gezegd dat die zeker niet op dit bondsland haar hoogste verwach tingen zal hebben gesteld. Maar nog ver beneden de drie procent blijven terwijl zeven of acht procent moge lijk werden geacht is wel heel wei nig. Voor zover deze generale iets zegt over de stembusuitslag van dit jaar dan wordt het weer hangen en wur gen om een regering bijeen te bren gen. De grote coalitie van SPD en CDU zou weer mogelijk zijn, maar de animo daarvoor zal gering zijn, gezien de vele interne controverses. Een andere combinatie van kracht is evenmin dtiidelijk geworden. ZIERIKZEE LINGERIE 44 m'n pukkeltjesgezicht en m'n bril met dikke glazen? Niemand zou me storen en al wachtte ik nog altijd diep in mijn hart op het wonder, m'n verstand vertelde me iedere keer weer, dat zoiets voor mij waar schijnlijk nooit zou komen. Mannen hadden enkel voor m'n bankreke ning belangstelling en wilden de le lijke vrouw desnoods op de koop toenemen. Ondanks verheugde ik me op deze avond. Het feit, dat ik over voldoen de geld beschikte, gaf toch een pret tig gevoel. In ieder geval was ik vol komen onafhankelijk, want als ik morgen m'n baan op de archiefzol der me begon te vervelen en ik zeg de hem, op zou ik er geen boterham minder om behoeven te eten. De rente van m'n kapitaaltje was vol doende om ervan te leven. Al slok te de belasting elk jaar er een hele part van op. Terwijl ik op het punt stond de deur uit te gaan, kwam Lenie thuis. Als altijd opgewekt en vrolijk. Ik keek verbaasd. „Wat ben je vroeg?" Ze lachte en er blonken pretlicht jes in haar ogen. „Vorige -maand «heb ik een collega een halve dienst ver vangen. Voor een bruiloft. Nu is het haar beurt. Ik had dienst tot tien uur; ze heeft het een half uur ge leden van me overgenomen. Ben ik lekker vrij tot morgenmiddag half drie. Heerlijk!" Ze keek me aan en ontdekte, dal ik m'n mantel aan had. „Moet je weg? Het is toch geen woensdag?" Woensdagsavonds at ik altijd in de stad. Ik vertelde het haar. „Vandaag is het een jubileum: op de kop af twee jaar in de stad. Dat ga ik vieren." (wordt vervolgd). Advertentie 'n Goede tip voor Vaderdag: zeg liet met bloemen! Met een royaal boeket. Of een potplant •vol kleur. Goed idee! Hij is er vast blij mee. Charmante onderjurkjes in mode-modelletjes, uni pasteltinten en fijne dessins. Mode uit alle windstreken TRIUMPH SCHIESSER WALETTE POMPADOUR HOLLANDIA zijn er borg voor dat 't goed is. Reeds voor 7,95 al 'n schattige onderjurk Teveel mode om op te noemen. U moet 't echt zien Ja mevrouw.... bij KOHSCHULTE. SPECIAALZAAK FOUNDATIONS SCHUITHAV.EN 4 CORSETTERIE TON Door To Dorssen-van Loon

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 7