Ia. „DAAROM IS GILIJAMSE ET" MERCEDES-BENZ DEALER Herste stuk werkeiland in Oosterscheldemonding bovenwater Indijkingen in kader van de Deltawet Protestvergadering Maagdenhuisproces ZIERIK7.F.ESCHF, NIFUWSBODF Donderdag 12 juni lbts Nr. 20214 Eerste iiiijlpaaKtje) gepasseerd fiURGIISLUIS. 11-0. Bij Rijks waterstaat of liever bij de Delta dienst en bij de N.V. Dfjksbouw heerste dinsdagavond grote vreugde. Het eerste stukje van het werkeiland in de monding van de Oosterschelde was boven water gebracht! Nog maar enkele maanden geleden werd het werk, bestaande uit de aanleg van de Oosterscheldearm die Sehou- wen-Duiveland in de toekomst, zo mogelijk in 1978, nog eens en dan voor de vierde maal gaat vastnagelen aan het vasteland, gegund aan de N.V. Djjksbouw. Deze naamloze ven nootschap is opgebouwd uit de Hol landse Aannemings Maatschappij, Van Hattem en Blankevoort, Adr. Volker en Breejenbout Overveen. De Deltadienst en Rijkswaterstaat hadden al ettelijke jaren gewerkt aan de voorbereidingen voor dit gi gantische werk, dat tot de grootste van de Deltawerken gerekend kan worden. De ramp in 1953 met zijn vreselijke gevolgen voor mens, land en dier versnelde de plannen om de kustlijn van ons vaderland drastisch te gaan verkorten waardoor opstu wing van water kon worden voor komen. Reeds in de middeleeuwen en ook in de 19e eeuw kwamen geregeld dijkdoorbraken voor waardoor grote stukken van Schouwen-Duiveland en Zuid-Beveland verloren gingen. In onze tijd van menselijk vernuft en hoog opgeschroefd technisch kunnen waren dijkdoorbraken „niet meer mogelijk", doch 1953 drukt ieder met de neus op de verschrikkelijke waar heid. Het Rijk greep in en de eerste fasen van het Deltaplan zijn reeds uitgevoerd. Eerste mijlpaaltje Op de plaats waar de laatste jaren heel vredig de garnalenvissers hun netten trekken en waar bij laag wa ter wel een stuk zandbank boven komt, onderdeel van de grote Rog- genplaat die het beeld van de Ooster schelde volledig beheerst, is nu het eerste mijlpaaltje bereikt met het boven hoog water uitbrengen van een stukje werkeiland. Dinsdag laat in de namiddag werd dit punt bereikt en een bulldozer van Van Hattem en Blankcvoort werd er vanaf een zolderbak opgezet. De chauffeur begon direct met het ma ken van een verhoging waar hy vei lig zat voor onverwachte gebeurte nissen. Woensdagmiddag waren we de gast van de Deltadienst en onze gast heer, ir. H. v. d. Tuin van Rijkswa terstaat maakte ons wegwijs in dè wirwar van plussen en minnen in waterhoogten en toonde daarbij dat hij veel van het gigantische projekt in het hoofd heeft. Een gezellig vlet- je, de Pluto bracht ons de haven van Burghsluis uit de woelige Ooster schelde op. Burghsluis wordt en is reeds gedeeltelijk het hoofdkwartier van de Deltadienst en van Dijksbouw N.V. en van hieruit komen alle beve len via mobilofoon en marifoon bin nen. In het Dijksbouw-kantoor spat ten uit verschillende luidsprekers dan ook stemmen die hun mededelingen doen of inlichtingen vragen. Operatiegebied Oosterscheldcmond Voor de wind ging het richting „operatiegebied Oosterscheldemond" waar van verre al een grote aktivi- teit van schepen te zien was. Enkele grote kanjers sprongen uit deze ar mada en de zand-asfalt fabriek „Jan Heijmans" is daarvan de grootste. Deze asfaltfabriek brengt een meng sel van zand en bitumen op de bo dem der zee. Dit produkt komt met 170 °C warmte in het water hetgeen een grote stoomwolk ten gevolge heeft. De laag bitumen-zand kan ge zien worden als een vervangend pro dukt voor de mijnsteen. In totaal zal benodigd zijn circa 500.000 ton mijn- steen en hiervan ligt het overgrote deel al gedumpt in een gebaggerde put in het Scheldebekken. We voe ren een z.g. achterbak tegemoet die beschouwd kan worden als precisie- stuurinrichting bij het neerlaten van zinkstukken. De ouderwetse, klassie ke zinkstukken waar vroeger vele handen werk aan hadden worden hier niet meer gebruikt en het mo derne materiaal voor de vervaardi ging ervan is filterdoek. De zinkstukken hebben een lengte van 60 a 70 meter en rijshout komt er zeer weinig in voor. Ze worden in de Schelphoekhaven gemaakt. Aan de oostzijde, dus aan de binnenkant van de dam, zullen nog enige klas sieke zinkstukken gebruikt worden. We naderden de Beverwijk 39, een enorme zandzuiger die de 7 grote z.g. „splijtbakken" van zand voorziet. De 650 m:: zand worden door deze gi gant in een klein kwartiertje in de bak gedraaid. Dan vertrekt de splijt- bak, getrokken door een sleepboot naar zijn stortplaats en daar aange komen splijten de wanden van het schip van onderen af, uiteen. Binnen de minuut ligt 1000 ton zand op zijn plaats, aangegeven door de stortbaas die hier met een speciaal meetbootje ligt te wachten. De zeven splijtbak ken varen een vaste route en zijn continu in de weer. Met het mooie weer van deze week wordt er hard doorgewerkt en „eind september moet het eiland stormvrij en voor de winter de zaak geconsolideerd zijn", aldus ir. Van der Tuin. De Beverwijk 38 is een profielpers- zuiger en perst met een drijvende „slang" van buizen zand naar het eiland. Bulderend verlaat het meng sel zand-water de grote perspijp en zo wordt het eiland op hoogte ge bracht. En daar rijdt dan plotseling de eer ste bulldozer op een nietig stukje geel gekleurd zandeilandje. De bre de rupsbanden hebben al een diep spoor getrokken in de oppervlakte en de machtige schuif stuwt steeds meer aangeperst zand omhoog. Het toekomstige eiland is in het water gemarkeerd door grote ineet- stoelen zodat het al ras duidelijk wordt dat het eiland eivormig wordt met een werkhaven aan de zuidzijde. Deze haven wordt geschikt gemaakt als veilige ligplaats van vaartuigen tijdens de verdere werkzaamheden aan de dam en op deze plaats komen ook de uitwateringssluizen in de toe komst met een doorlaatopening van 225 m~ door middel van 9 kokers van 5x5 meter. Dan zal het reeds mo gelijk zijn om in Willemstad zoet water in te laten en bij Burghsluis bij laag water zout uit te laten. Na enige jaren zal - zo verwacht men - het gehele Oosterscheldebekken ver zoet zijn. Overal in dit nu zo druk bevaren gebied liggen markerings- bollen van fel gekleurd plastic en naast ons reeds de al meer beschre ven ponton op, die in veertien dagen door de firma Maaskant uit Brui- nisse werd klaargestoomd. Hij dient nu als richtinggever oin de juiste lospunten aan te geven aan de sche pen met mijnsteen. Een zandwingebied van een mil joen m3 wordt aangetast om zo snel mogelijk het werkeiland te voltooien. Hoe de uiteindelijke sluiting plaats zal hebben is echter nog steeds een vraagteken. In de verte lagen de zondoorbak- ken en gebruinde badgasten op het strand en ook voor hen vormt deze drukte op het water „een verzetje". De Pluto bracht ons daarna weer in een snel tempo naar de haven Burghsluis. Daar toonde ir. v. d. Tuin ons nog het in aanbouw zijnde werk- gebouw van Rijkswaterstaat-Delta- dienst. Dit 30 meter lange houten gebouw krijgt o.a. een instructiezaal van 10 meter lengte waar gasten of belang stellenden op een soort toneel in structief materiaal voorgeschoteld krijgen. Het topje van „het eiland" steekt boven water uit. Meisje gedood door materiaallift ZEVENAAR, 11-6. Het 15-jarig meisje Jelle de Grooe uit Zevenaar, die met enkele vriendinnetjes aan het spelen was op een nieuwbouw- terrein, is woensdagavond om het leven gekomen, nadat zij bekneld was geraakt in de kabel van een materialenlift, die bij de nieuwbouw wordt gebruikt. Vermoedelijk had een van de andere meisjes op een knop gedrukt, waardoor de lift in werking werd gesteld. Prinses Beatrix opent kinderboerderij DEN HAAG, 11-6, H.K.H. Prinses Beatrix heeft het voornemen dinsdag 24 juni a.s. de officiële opening te verrichten van het kinderboerderij - complex, igelegen op het terrein van het BIO-revalidatiecentrum te Arn hem. Deze boerderij kon tot stand komen door de actie „Drie-in-een", welke georganiseerd werd door het garnizoen Arnhem. Torenspits uitgebrand MEERSSEN, 11-6. Omstreeks vier uur woensdagmiddag is brand uit gebroken in de toren van de Heilig Hartkerk te Rothem-Meerssen. Het vuur greep zo snel om zich heen dat de torenspits in minder dan een half uur in lidhter laaie stond en volko men uitbrandde. De brandweerkorp sen van Meerssen en Maastricht konden het vuur echter tot de toren beperken. „Hervormde kerk van België" BRUSSEL, 11-6. De „Belgische Christelijke Zendingskerk" heeft op haar 116e synode te Bergen (België) besloten haar naam te veranderen in „Hervormde Kerk van België". Het besluit werd genomen om beter tot uitdrukkirtg te brengen dat dit kerk genootschap tot de kerken van de hervorming behoort. De Hervormde Kerk van België is lid van de We reldhond van Hervormde Kerken en de Wereldraad van Kerken. De synode heeft voorts besprekin gen voorgesteld met de Katholieke Kerk over wederzijdse erkenning van huwelijken, ook van gemengde. Nederlands-Indiaas kinderhulpprojekt WASSENAAR, 11-6. De Indiase zaakgelastigde in Nederland, de heer R. S. Goel, en de voorzitter van de Stichting Nederlands Kinderhulp plan, mr. V. G. M. Marijnen, hebben woensdag in Wassenaar brieven uit gewisseld waarin formeel de basis wordt gelegd voor de uitvoering van een gezamenlijk project van algehele kinderzorg in een gebied nabij Hyde rabad in de Indiase deelstaat Andhra Pradesh. MIDDELBURG, 11-6. Gedeputeer de Staten van Zeeland hebben de minister van verkeer en waterstaat medegedeeld geen bezwaren te heb ben tegen het ontwerp tot indijking van buitendijkse gronden (waaron der begrepen de haven aan de Kruispolder) bij de verbetering in gevolge de Deltawet van de zeewe ring tussen dijkpaal 23 van de Kruis polder en de Van Alsteinpolder in de gemeenten Hontenisse en Graauw -en-Langendam. Zij hebben evenmin bedenking tegen het verlenen van een concessie tot indijking zoals die is aangevraagd door het waterschap Hulster Ambacht. Door de aanleg van twee nieuwe dijkgedeelten over de schorren zal de totale lengte van de zeewering met 500 meter worden teruggebracht tot 2.625 meter. Ook de haven van Paal zal van de Wes- lerschelde worden afgesloten. De kosten zullen ruim f 4,5 miljoen be dragen. SPORT VOETBA1L K.N.V.B. District zuid I Afdeling Zeeland Zondagcompetitie Het programma voor a.s. zondag 15 juni luidt: Res. Ie klasse: Hontenisse II-Mid- delburg IV. Beslissingswedstrijd: HVV II-Ter- neuzen III. 2e klasse B: Kwadendamme I-Zon- nemaire I (half 3, scheidsr. C. de Nooijer). 3e klasse D: Robur III-Zonnemai- re II (half 3. scheidsr. L. J. C. Kes- selaar); Kwadendamme II-Cortgene II. Zomeravondcompetitie Rayon Zierükzee Het programma voor de volgende weëk luidt: Dinsdag 17 juni: Stella Boys-Veloci- tas (te Serooskerke); Zeelandia- Rijkswaterstaat (te Zierikzee). Woensdag 18 juni: Hartogs P.V.- Toren Boys (te Zierikzee). Donderdag 19 juni: PZEM-Smit en Bolnes (te Serooskerke). Vrijdag 20 juni: PTT-VAB (te Zie rikzee). Alle wedstrijden vangen aan om 7 uur. KORFBAL Belangrijk treffen SKNWK I- All Ready I Zowel voor SKNWK I uit Nieu- werkerk als voor AU Ready I uit Zierikzee wordt zaterdag 14 juni 1969 een belangrijke dag. Dan ko men namelijk de beide leidende twaalftallen in de le klasse van de S.D.K.B. te Nieuwerkerk binnen de lijnen. In de reeds gespeelde wed strijden heeft SKNWK drie verlies- punt enopgelopen terwijl de Zierik- zeeënaren nog geen enkel winstpunt hébben prijsgegeven en dus een kleine voorsprong op de blauw zwarte Duivelanders hebben geno men .Voor SKNWK is er dan ook alles aan gelegen om deze laatste kans aan te grijpen, want verliezen de Nieuwerkerkersdan is All Rea dy kampioen. In Zierikzee werd het destijds maar een kleine overwin ning voor All Ready, zodat nu zeker een spannend dUel mag worden ver wacht. Scheidsrechter is de heer L. van Popering uit Kapelle. DUIVENSPORT P.V. „Zierick" te Zierikzee Wedvlucht op 31 mei 1969 uit Chartres. Afstand plm. 396.954 km. In concours 94 duiven. A. M. Berrevoets 1, 10, 20, 23; P. Flikweert 2, 16, 24; Fr. Maijs 3, 4, 6, 19; M. M. v. d. Wielen 5, 15; J. v. d. Sande 7, 12, 17, 21; I. L. v. d. Maas 8, 14; Jac. Verwijs 9, 18, 22; B. Vis ser 10, 13. Snelheid eerste duif: 1269.63 meter per minuut. Wedvlucht 7 juni 1969 uit Orléans. In concours 124 duiven. Afstand plm. 4475.272 km. I. L. v. d. Maas 1, 30; A. M. Ber revoets 2, 13, 31; B. Visser 3, 7, 18, 21, 22; Fr. Maijs 4, 9, 16 ,19, 28; Jac. Verwijs 5, 8, 10, 11, 17, 23, 29; H. Slagboom 6, 15, 20; J. v. d. Sande 12, 27; A. J. Stoutjesdijk 14, 26; P. Flik weert 24; Jac. Stoutjesdijk 25. Snelheid eerste duif 868.80 meter per minuut. DEN HAAG. De vaste commissie voor 'buitenlandse zaken uit de Tweede Kamer heeft in een woens dag géhouden bespreking met minis ter Luns (buitenlandse zaken) uit drukking gegeven aan haar ernstige ongerustheid met betrekking tot de gang van zaken in West-Irian. Mi nister Luns zei di egevoelens te de len. Uit liet aan de minister van ver keer en waterstaat uitgebrachte verslag en advies blijkt, dat 16 be zwaarschriften togen de uitvoering van de plannen zijn ingediend, waar van twee na afloop van de voorge schreven termijn werden ontvangen. De arrestatie van Panagoelis ATHENE, 11-6. De bewaker die de inmiddels gepakte Alexandras Panagoelis uit de militaire gevange nis van Bojati had helpen ontsnap pen, korporaal Morakis, heeft zich bij de politie gemeld. Dit is dinsdag in Athene bekend gemaakt. Voorts werd meegedeeld dat de beloning voor de aanhouding van Panagoelis (circa 60.000 gulden) waarschijnlijk naar een niet nader genoemde persoon zal gaan. Volgens onbevestigde berichten is dat de vrouwelijke concierge van het pand waar twee studenten Panagoelis on derdak hadden verleend. Regionale autonomie voor Zuid-Soedan KARTOEM, 11-6. De nieuwe machthebbers in Soedan, eind vorige maand door een staatsgreep aan het bewind gekomen, zijn „vastbesloten" de bevolking van het zuiden regio nale autonomie te verlenen. Dit heeft de leider van de revolutionaire raad, generaal Nimery, dinsdag verklaard. De raad had in afwachting van het tijdstip waarop het zuiden zijn nieu we rechten kon gaan uitoefenen al vast een program opgesteld, dat voorzag in uitbreiding van de am nestiewet, de sociale en culturele ontwikkeling van het zuiden, de aan stelling van een minister voor zaken het zuiden betreffende, en de oplei ding van overheidspersoneel. Voor dat dit program ten uitvoer kon wor den gelegd moest echter de orde her steld zijn, aldus generaal Nimery. Oin looncompensatic voor werknemers UTRECHT, 11-6. Het overleg or gaan van de drie vakcentrales (NW, NKV en ONV) heeft zich vandaag in Amsterdam beraden over stappen die kunnen worden ondernomen waardoor druk kan worden uitge oefend op de regering met betrek king tot een algemene maatregel, waar door de werknemers een com pensatie ontvangen voor de door de prijsontwikkeling geslonken reële inkomens. Na afloop van deze bij eenkomst onthield de woordvoerder van het overlegorgaan zioh van na der commentaar. Vlissingse krijgt antivoord EAST LONDON (Zuid-Afrika), 12 -6. De visser I. Vorster in East Lon don in Zuid-Afrika heeft woensdag aan het strand bij zijn woonplaats aan de Indische oceaan een fles ge vonden met een brief die een Vlis- svngs meisje twee jaar geleden in zee heeft gegooid. De brief, gedateerd 9 juni 1967, had de volgende inhoud: „Ik ben een Nederlands meisje dat wil corresponderen met jongens en meisjes in uw land. Ik ben 18 jaar en ken Engels en Nederlands. Ik verzamel aanzichtkaarten van an dere landen, wees zo goed mijan- zichtkaarten van uw land, stad of dorp te sturen. Ik beloof te zullen antwoorden. Mijn adres is: Mej. J. C. de Zeeuw, Bloemenlaan 125, Vlis- singenJHolland". Vorster, een 21-jarige vrijgezel, zei het allemaal romantisch te vin den en voegde daaraan toe: „Ik zal het meisje zeker schrijven en ik hoop dat ze inmiddels niet getrouwd is". Zeven mannen gedood dooi' bomontploffing BRUSSEL, 10-6. Zeven leden van de mjjnopruimingsdienst van de Bel gische zeemacht zijn dinsdagmiddag gedood door het ontploffen van een zware Amerikaanse bom, die bij werkzaamheden te Oostduinkerke aan de Belgische kust was gevonden. De slachtoffers, allen onderofficie ren, waren van de marinebasis te Oostende uitgezonden, nadat melding was ontvangen dat bij werkzaamhe den aan een nieuw pand op het kam peerterrein „Westhinder" te Oost duinkerke een bom was ontdekt. De bom, afkomstig uit de tweede wereldoorlog, is onder nog onbeken de omstandigheden ontploft toen de ploeg aan het werk was. Verscheidene slachtoffers hadden meer dan 20 jaar ervaring met dit gevaarlijk werk, zo blijkt uit een mededeling van het ministerie van defensie in Brussel. AMSTERDAM, 11-6. Woensdag avond is in gebouw Marcanti in Am sterdam een protestb(jeenkomst ge houden tegen de Maagdenhuis-pro cessen. De vergadering, georgani seerd door het initiatiefcomité hulp aan studenten, is door een kleine duizend mensen, bijgewoond. Het merendeel der aanwezigen was, volgens de heer R. Jansen, voorzitter van het initiatief comité, geen student. Tevoren was een pro testoptocht gehouden vanaf de Oude Manhuispoort naar Marcanti, waar aan door een honderdvijftigtal de monstranten werd deelgenomen. Sprekers waren Bakker (C.P.N.). G. ONDERWIJS Afd. gymnasium R.S.G. „Professor Zeeman" Voor de afdeling gymnasium van de Rijksscholengemeenschap „Pro fessor Zeeman" slaagden de volgen de kandidaten: C. F. Postma, Zierikzee (diploma A); J. H. Becker, Nieuwerkerk (dipl. B); J. den Boer, Haamstede (dipl. B); D. W. Schönau, Noordwelle (dipl. B); B. C. van Sloten, Zierikzee (dipl. B); M. Swenne, Ouwerkerk (dipl. B); J. W. Vorstheuvel Labrand, Zierikzee (dipl. B). Afgewezen kandidaten: geen. Kweekschool voor Zeeland Aan de Ohr. Kweekschool voor Zeeland te Middelburg, slaagden voor het examen 2e leerkring, de heren G. Boot te Kerkwerve, L. de Oude te Zierikzee en W. Kostense te Renesse. Vakexamens bakkerij Op de dezer dagen te Roosendaal gehouden examens voor Ihet brood- ba nketbakkersdiploma „eerste gezel" (praktijk 'brood-banketbakken en vaktiheorie) afgenomen door de Stidhting voor vakopleiding en exa mens in ihet bakkersbedrijf te Den Haag, slaagden onder meer: T. C. van Aken, Zieriikzee; H. A. ten Hove, Nieuwerkerk; W. G. Potappel jr., P. C. Roelse, Zierikzee; P. A. L. Rotte, Oosterland; C. W. Verwijs, Zierik zee; allen leerlingen parimecursus L.T.'S. Zierikzee. Voorts slaagde op ihet patroons examen (commercieeLhandels-tech- nisch diploma) te Middelburg: J. P. Boot te Ouwerkerk. Te Goes slaagden voor het diploma „gezel" brood-banketbakken: H. de Haan, Zonnemaire en J. P. de Regt, Sohuddebeurs, eveneens leerlingen van de partimecursus (dag/avond- söhool) van de L.T.S. te Zierikzee. Het banketbakkersdiploma „le be diende" werd behaald door W. Ba- rendse te Burghsluis en P. M. Manni te Kerkwervee oudleerlingen van de afd. brood/banketbakken der L.T.S. te Zieri'kzee. Kramer (N.V. Jongeren), B. van der Lek (P.S.P.), Maagdenhuis-bezetter Ton Regtien en A. Voortman (ge westbestuurder P.v.d.A.). Ton Reg tien riep op om donderdagavond deel te nemen aan een grote demonstratie vanaf de Westermarkt. Hij kondigde aan, dat de Maagdenhuisbezetters allemaal tegelijk naar het paleis van justitie zouden gaan om niet indi vidueel berecht te worden. KERKNIEUWS Nöd. Herv. Kerk Beroepen te Baambrugge (toez.): J. de Vos, Katwijk aan Zee. Aangenomen naar Borne (toez.): M. J. Gols, Den Haag; naar Bruinis- se: P. Post, Nieuw Stadskanaal; naar Abcoude: W. den Toom, Souburg; naar Zoetermeer (toez.): G. de Boer, Katwijk aan Zee. Bedankt voor Nijverdal (toez.): P. Post, Nieuw Stadskanaal; voor Oost- ihem (toez.)dr. B. W. Steenbeek, Nunspeet; voor Groningen: C. Balk, Sluis. Ger. Kerken Beroepen te Grootegast: W. Vis- sdher. Maasdijk. Benoemd tot predikant van het diaconessenhuis te Leeuwarden: M. E. van Heesen, Uden, die deze be noeming heeft aangenomen. Ger. Gemeenten Bedankt voor Opheusden: J. Ka rens, Nieuwericerk. Australië en de Papoeavluchtelingen DJ A JAPOERA, 11-6. Twee Au stralische bestuursambtenaren, Roy- ce Webb en Kenneth Brown, zijn dinsdag in de West-Irianese hoofd stad Djajapoera aangekomen om de Indonesische autoriteiten te verzoe ken, een einde te maken aan de ach tervolging en beschieting van Pa- poeavluchtelingen door Indonesische politiemannen tot in Australisch Nieuw-Guinea. Sinds de opstand van iniheems politiepersoneel in het gebied van Enarotali, eind april, zouden een paar honderd vluchte lingen de grens zijn overgetrokken. Volgens een welingelichte zegsman zijn daarbij veel meer schietpartijen voorgekomen dan in de pers ver meld. ROTTERDAM. De 78-jarige heer G. N. Emons is op een zebrapad op de Boezemlaan in zijn woonplaats Rotterdam door een auto van de ge meentelijke reinigingsdienst aange reden. Hij is nog tijdens het vervoer naar een ziekenhuis, overleden. Advertentie Een gigant in het waterde Beverwijk 39". (Foto's: Zierikzeese Nieuwsbode). Snelle, attente vakmensen uitstekende outillage met de modernste apparatuurMercedes-Benz speciaalgereed- schap alle (originele!) onderdelen altijd in voorraad dat zijn de eisen die Mercedes-Benz aan service stelt. Die „Ster"-service wordt u door ons geboden. AUTOMOBIELBEDRIJF FA. W. GILIJAMSE Renesse, Lange Reke 2, tel. 01116-370

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 3