0LGA 125 i/ Uw matras DE ZIERIKZEESCHE COURANT Amsterdamse kunstenaars bezetten nachtwachtzaal R.museum Nog geen nieuwe Europese zuivelprijzen Ernstig treinongeluk in West-Duitsland Moord op jonge vrouw in Heesch opgelost Veilig Verkeer start met de actie „Veilig uit -Veilig thuis" Dode en gewonde bij verkeersongeval Geaeente Zlerikzee De V/eled.Heer Keike3 Meelstraat 8 Zierikzee fcl j abo^j. Zierik ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 12 jimi 1969 ,\r 202» WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jdnnewekken It, Zierikzee, postbus 1, lel. (01110)225$, na 18.00 uur: lel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. 8ij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochiman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B T.W. m dit nummer: Stukje eilandboven water ia Schelde Gesprek met minister <lr. Klompé geëist AMSTERDAM. 11-6. Een groep van 60 a 70 kunstenaars heeft zich in de woensdagmiddag in de Nacht- wachtzaal van het Rijksmuseum in Amsterdam geïnstalleerd. Zy zeiden de zaal niet te willen verlaten voor dat de minister van cultuur, recrea tie en maatschappelijk werk, dr. Marga Klompé, zou zijn gearriveerd. Een aanbod van de museumdirektie om naar de vergaderzaal te gaan waar men net zo lang zou kunnen verblijven als men wilde, desnoods des nachts ook, werd niet geaccep teerd. Aan het verzoek om de zaal te verlaten waar de temperatuur steeg, hetgeen nadelig is voor de schilderijeu - er moet een bepaalde verhouding tussen temperatuur en vochtigheidsgraad zijn - werd geen gevolg gegeven. Er was een vertegenwoordiger van het ministerie van c.r.m. uit Den Haag', de heer Van Velsen gekomen, die de kunstenaars mededeelde dat minister Klompé in antwoord op het telegram aan de besturen van de bond van beeldende kunstenaars en de federatie van beroepsverenigingen van beeldende kunstenaars haar be reidheid tot een gesprek heeft me degedeeld. De heer Th. van Velzen, hoofd dei- afdeling beeldende kunsten van het ministerie van c.r.m., deelde na het telefoongesprek met minister Klom pé aan de bezetters namens haar mee, dat zij het bijzonder betreurt dat de kunstenaars via dit middel van bezetting haar probeerden te overreden om naar het museum te komen. Zij benadrukte in het tele foongesprek haar bereidheid om de bezetters desnoods woensdagavond nog op haar departement te ontvan gen. De woordvoerder der kunste naars, H. Willemse, zei „het is een historische uitspraak van de minis ter. Wij gaan hierop nu ons antwoord opstellen. Wij hebben gesteld dat wij medebeslissingsrecht willen hebben. Wij gaan nu beslissen wat de minis ter moet doen". Alles wees er op dat de bezetters niet van plan waren te vertrekken, maar er op wachtten tot de minister naar hen toe zou komen. De voorzitter van de B.B.K., Ger Lataster, heeft zich gedistantieerd van de wijze waarop de actie wordt gevoerd. Hij noemde dit beneden alle niveau. Er was volgens hem afge sproken dat men enige tijd symbo lisch voor de nachtwacht bijeen zou komen en dan naar de vergaderzaal zou gaan om verder te discussiëren, zo deelde hij aan journalisten in het museum mee. Advertentie Koop'm en win II. I.OOO - SCHIPHOL. Woensdagmiddag rond het middaguur zijn 150 mariniers, die bijstand hebben verleend in Willemstad, op Schiphol in ons land teruggekeerd. De mannen toerden bij hun aankomst verwelkomd door generaal-majoor Luijk. Rond tien uur woensdagavond was de groep „bezetters" van de Nacht wachtzaal in het Rijksmuseum ge slonken tot plus minus zestig men sen. Men gedroeg zich rustig en dis cussieerde onderling. De directie van het museum heeft niet de hulp van de politie ingeroepen, maar heeft wel een aantal suppoosten voor extra dienst opgeroepen. Het Rijksmuseum zal in verband met deze „bezetting- heden (donderdag) voor het publiek gesloten zijn. Tegen 23.30 uur waren ca. 500 per sonen aan de achterzijde van het Rijksmuseum - de kant van het Mu seumplein - verzameld. Er werd ge joeld en soms in de handen geklapt. De politie had de onderdoorgang naar de Stadhouderskade afgesloten. Een korte poging van demonstranten om het Rijksmuseum binnen te drin gen werd onmiddellijk verijdeld. Op de oostelijke vleugel die verbouwd wordt waren diverse leuzen geschil derd o.a.: solidariteit kunstenaars en studenten, inspraak van kunstenaars. meer geld voor kunstenaar en Dag Marga. Ook de stoep van de weste lijke ingang was met leuzen beklad. Ongeregeldheden deden zich overi gens niet voor. Het gerei rond het Rijksmuseum te Amsterdam was tegen 1 uur tenein de. De er heen getogen bezoekers van de vergadering in Marcanti en de belangstelling van het publiek, die op grond van radio en t.v.-be- richten aanvankelijk vrij groot was, verliep rond die tijd met gevolg dat de politie, die een duidelijk kordon aan de zuidzijde van het museum had getrokken, inrukte. Gedurende de nacht bleef er ove rigens een scherpe bewaking ge handhaafd. De ongeveer zestig „be zetters" bleven in de Rembrandtzaal. Arrestaties zijn niet verricht. Hoewel de politie voor een deel helmen droeg en uitgerust was met de lange wapenstok en schilden heeft zich geen enkel incident voorgedaan. BRUSSEL, 11-6. De mihisters van landbouw van de E.E.G. zullen de vaststelling van nieuwe Europese zuivelprijzen, die reeds drie maan den is vertraagd, hoogstwaarschijn lijk opnieuw moeten uitstellen, tot het einde van het jaar, zo is woens dag in Brussel vernomen. In maart j.l. hebben de ministers als noodmaatregel het campaghejaar voor zuivel (en ook rundvlees) tot 30 juni verlengd, omdat de bestaande prijzen op 1 april jl. afliepen en zij nog geen akkoord over nieuwe prij zen hadden kunnen bereiken. Onder handelingen die sedertdien zijn ge voerd, hebben de zaak niet nader tot een oplossing gebracht. Boven dien is nu ook nog een vergadering die voor volgende week in Luxem burg was voorzien, cp Frans verzoek uitgesteld. De eerstvolgende bijeenkomst van de ministers is nu pas voorzien voor 30 juni. Verwacht wordt dat ze dan niet meer kunnen doen dan de oude Europese prijzen voor melk, boter melkpoeder en rundvlees nogeens verlengen, tot 1 november op zelfs 1 januari. Meer dan miljoen sehade door brand VUG-IiT, 11-6. Omstreeks 21 uur woensdagavond is een felle brand uitgebrokeh in een grote wasserij Beks van Nunen te Vught. Binnen een uur was het gehele gebouw met kostbare machines verwoest. De schade bedraagt ongeveer een mil joen gulden, terwijl nog voor een grote waarde verloren- is "egaan aan linnengoed van cliënten. De brand weer uit Vught en Den Bosch zijn nog met de nablussing bezig. Er werkten 45 mensen bij het bedrijf. Echtgenoot legt bekentenis af sche recherche een uitgebreid onder zoek ter plaatse ingesteld. Gebleken is, dat de vrouw de dag ervoor met een damesgezelschap vanthet N.K.V. uit Heesch op reis was geweest en omstreeks één uur 's nachts uit de bus is gestapt, vlakbij haar woning. Rijksweg 40. Daarna is ze niet meer gezien. HEESCH, 11-6. De moordzaak in het Brabantse Heesch is opgelost. De rijkspolitie ter plaatse heeft van nacht meegedeeld dat de 22-jarige mevrouw H. M. van Rosmalen-Kling door haar echtgenoot, de 22-jarige VV. van R. is vermoord. Deze heeft een bekentenis afge legd tegenover de rijkspolitie te Heesch. Hij kon geen „aanvaardbaar motief" voor zijn daad opgeven. De man heeft zijn echtgenote thuis met een nylonkous gewurgd, daarna in een deken gewikkeld en met zijn bromfiets vervoerd naar de plaats waar het slachtoffer is gevonden. Van R. wordt heden (donderdag) voor de officier van justitie in Den Bosch, mr. J. Bootser, voorgeleid. Het lijk van de vrouw was woens dagmorgen omstreeks tien voor ze ven door een krantenbezorger in een bosperceel aan de Haagstraat te Heesch in Noord-Brabant gevonden. De kleding van het slachtoffer was aan de voorzijde volledig verscheurd en de politie nam in eerste instantie aan, dat de wurging gepaard was gegaan met een zedenmisdrijf. De rijkspolitie te Heesch heeft, versterkt met districts- en techni- KOBLENZ, 11-6. By het West- duitse plaatsje Plaidt, in de nabyheid van Koblenz, zyn twee personentrei nen frontaal met elkaar in botsing gekomen. Daarbij werden twee per sonen, een machinist en een stoker, lïedood en 30 zwaar gewond. Drie van hen verkeren in levensgevaar. Het aantal licht gewonden bedraagt ongeveer 275. Het ongeluk gebeurde op een baanvak waar het dubbel spoor over een afstand van slechts honderd me ter in enkel spoor is aangelegd. De beide treinen kwamen uit de richtin gen Andernach en Mayen. Naar de oorzaak van het ongeval wordt een onderzoek in gesteld. Piper Cub verongelukt Twee doden APELDOORN, 10-6. In de omge ving van Apeldoorn is een Piper Cub van de Kon. Luchtmacht neergestort. De twee inzittenden kwamen om het leven. Het toestelletje hoorde thuis op het vliegveld Deelen. Om het leven zijn gekomen de 25- jarige vaandrig H. de Nie uit Am sterdam en de 23-jarige cornet P. J. H. Wanders, eveneens uit Amster dam. Het toestel verongelukte tij dens een zogenaamde laagvliegoefen- vlucht. In een bocht is het toestel steil naar beneden gegaan en boorde zich met de neus in de grond. Men vermoedt dat een van de ma chinisten door een onveilig sein is gereden. Direct na het ongeluk werd een grootscheepse reddingsactie op touw gezet, helikopters werden inge zet om de gewonden naar de dichtst bijzijnde ziekenhuizen te brengen. De ravage was zo groot dat vele gewon den met breekijzers en snijbranders uit de wrakstukken moesten worden bevrijd. Ook vele burgers namen aan het reddingswerk deel. Vrouw sloeg met hamer in op haar kinderen AMSTERDAM, 11-6. De 42-jarige mevrouw M. C. van den B. heeft in haar woning in de Van Beuningen- straat in Amsterdam haar kinderen Tilly (13) en Alex (9) in hun slaap met een hamer ernstige verwondin gen toegebracht. Volgens de politie liepen zij ook snijwonden op. De kinderen werden heviig bloedend naar het WiDhelmina gasthuis over gebracht en later ter verpleging op genomen door de zusters Augusti- nessen in de Warmoesstraat. De vrouw verdween na haar daad spoorloos. Zij had, aldus de politie, al enkele malen getracht zelfmoord te plegen. Het mëisje verklaarde, dat zij niets van de slagen had gemerkt .Zij was wakker geworden en ontdekte toen haar bloedende broertje. Gillend was het kind naar de buren gelopen, die de politie waarschuwden. UTRECHT, 11-6. Het Verbond voor Veilig Verkeer gaat de komen de weken één grote landelyke va- kantieverkeersactie voeren, onder de leuze „Veilig uit - Veilig thuis". In deze actie - volgens het ver bond dringend noodzakelijk gezien de ongevallencijfers van de juni-, juli- en augustus-maanden van 1968, toen er 837 doden en ruim 15000 ge wonden vielen op de Nederlandse wegen - zullen de mQtto's „2V4" (twee uur rijden en een kwartier rusten) en „Drinkjijen rijik" (glaas je op laat je rijden) speciale aan dacht genieten. De grootste drukte op onze wegen verwacht het verbond op 27 juni, wanneer de scholen en de metaalin dustrie hun poorten sluiten en bo vendien nog op een massale uittocht kan worden gerekend naar de T.T.- races in Assen. Een tweede drukte- golf volgt op 11 juli, dan sluit een groot aantal bedrijven in de provin cies Brabant, Limburg en Zeeland, terwijl tevens op die dag de vakan ties beginnen van veel scholen en bedrijven in Nordrhein-Westfalen. Tenslotte wordt de derde hausse verwacht op 25 juli, wanneer de va kanties voor de bouwbedrijven in de oostelijke en noordelijke provincies beginnen. Vast staat, aldus het verbond, dat van de honderdduizenden, die er vanaf 27 juni op uittrekken voor een Autobus met kinderen op schoolreis raakte in sloot RUCPHEN, 11-6. Op de ryksweg Brcda-Rooscndaal, in de gemeente Rucphen ter hoogte van de weg naar St. Willibrord, heeft zich woensdag middag een gecompliceerd verkeers ongeval voorgedaan, waarby één do de is gevallen en zes kinderen en een vrachtautobestuurdcr met ernstige verwondingen in het ziekenhuis te Breda moesten worden opgenomen. Bovendien liep nog een tiental an dere kinderen snywonden op. Ztf konden echter na eerste hulpverle ning in een ziekenhuis naar huis gaan. Een eerste botsing deed zich voor toen een uit de richting Etten-Leur komende personenauto, bestuurd door de 26-jarige heer M. Lindoorn uit Amsterdam, om onverklaarbare reden van de middelste van de drie rijbanen naar links uitweek en in botsing kwam met een vrachtauto, die normaal op zijn rechterbaan reed. De vrachtauto vloog vervolgens te gen een boom en kwam tenslotte dwars over de weg te staan. Een uit de richting Etten komende autobus met 55 meisjes en onderwij zend personeel van de huishoud school in Terneuzen, probeerde nog de vrachtwagen te ontwijken, doch kwam daarbij in een langs de weg lopende sloot terecht, om vervolgens tegen huizen langs de weg te botsen. De heer Lindoorn, vertegenwoor diger van C.N.A., kwam door de bot sing om het leven, terwijl de vracht autobestuurder levensgevaarlijk ge wond werd. Van de inzittenden van de autobus, die een vakantietochtje naar Amster dam hadden gemaakt, raakten ver schillenden bekneld. Na bevrijd te zijn, moesten, zes meisjes met arm en beenbreuken in het ziekenhuis te Breda worden opgenomen. Ongeveer tien anderen werden met snijwon den eveneens naar het ziekenhuis ge bracht, doch konden na de eerste hulpverlening huiswaarts gaan. OOSTDUINKERKE. Zeven leden van de Belgische Mijnopruimings- dienst zijn om het leven gekomen toen zij een oude Amerikaanse bom aan het demonteren waren, die op een camping werd ontdekt. De ont ploffing van het projectiel veroor zaakte een diepe krater en richtte aanzienlijke schade aan. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Slapen is soms een zeer dui- r deiijke vom 1 van kritiek. vakantie in binnen- of buitenland, een groot aantal over onvoldoende rijervaring en verkeersinzicht be schikt. Dit zijn juist factoren die het vo rig jaar tot zulke ernstige ongevallen hebben geleid. Het verbond advi seert dan ook alle automobilisten, die minder dan vijfduizend kilome ter per jaar rijden, een minimum aan routine op te doen door de ko mende dagen flinke proefritten te maken en geleidelijk aan op wat drukkere wegen. Een ander gevaar lijk punt in het vakantieverkeer is naar het oordeel van het verbond de grote mate van onbekendheid met de wegen en de afwijkende ver- keers- en gedragsregels in binnen- en buitenland. Droog en vrij zonnig Verwachting tot vrijdagavond; Droog en vrij zonnig weer met in de nacht en ochtend hier en daar mist; in het algemeen zwakke wind en vrij warm weer, maar 's middags aan de kust afkoeling door wind van zee. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 6 of meer. Minimum temp.: 2 tot 7 graden bo ven normaal. Maximum temp.: 1 tot 7 graden bo ven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. 13 juni. Zon op 4.20, onder 21.01 Maan op 2.43, onder 20.22 Nieuwe maan: 15 juni te 0.09. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 13 juni 2.09 v.m. 14.36 n.m. BROUWERSHAVEN: 13 juni 1.56 v.m. 14.18 n.m. Springtij: 17 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 12-6. Het IC.N.M.I. deelt mede: Het hogetfrukgebied dat de afgelopen dagen in ons land droog en zonnig weer veroorzaakte is thans in betekenis aan het afnemen. In tussen blijft de luchtdruk boven Spanje en het westelijk deel van de Middellandse zee langzaam stijgen. Voor de komende dagen is een de pressie van betekenis die in het zee gebied ten westen van Schotland ligt. Deze storing trekt naar het ncordoosten weg, maar het bijbeho rende frontensysteem zal morgen de Britse eilanden bereiken. In ons land mogen we echter nog op drcog en vrij zonnig weer rekenen. Er zal in het algemeen weinig wind zijn. In de kuststreken kan echter 's mid dags een zeewind invallen die de temperaturen, die in het algemeen weinig verandering ondergaan, en kele graden doet zakken. ARNHEM. Voor tienduizenden guldens schade hebben tot nog toe onbekende dader(s) aangericht, door met een glassnijder etalageruiten van zaken in de Arnhemse binnen stad te vernielen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1