Teleurstelling over vergoeding van bepaalde soorten wegen Wat biedt de BEELDBUIS? Ook zaterdagspelers wonnen van de Haarlemmers (4-2) HOOFDPIJN? WITTE KRUIS Gemeente Utrecht installeert commissie voor zittenblijvers 1 W alrrschap Scliouw<-n-Duiv*-laml ZIERIKZEE, 10-6. lil zijn openingsrede op de alge mene vergadering van het Waterschap Schouwen-Dui- veland, die lieden (dinsdag)middag wordt gehouden, heeft de voorzitter, dijkgraaf A. M. Celuk, herinnerd aan de installatie van de Studiecommissie Water schappen. Deze commissie moet t.z.t. adviseren over de toekomstige taken en de struktuur van de waterschappen. De dijkgraaf toonde zich voorstander van struktuurwü'zegingen, maar waarschuwde tegen het uithollen van de huidige positie van de waterschappen. De waterschappen moeten waar nodig gemoderniseerd en soms geinte- greerd met andere publiekrechterlijke lichamen, maar zjj moeten vele be langrijke waterstaatszaken blijven verrichten, waarbij durend inspraak van de regio noodzakelijk is. Uit de rekening 1968 blijkt dat de voorgenomen werken naar behoren konden worden uitgevoerd. De fi nanciële lasten stegen weliswaar tot een hoog, maar niet tot een onaan vaardbaar niveau. De uitkering van rijksgelden ter mede-financiering van onderhouds- en verbeteringskos- ten van bepaalde categorieën van wegen, vallen in hun totaliteit tegen. Teleurstelling bestaat over de totale lengte van het quartiare wegenplan, dat is vastgesteld op 155,5Ey km i.p.v. 230 km die het bestuur redelijk acht. Tot eind 1971 kunnen geen middelen worden verwacht voor verbetering van de tertiaire wqgen, waarvan het onderhoud bij gemeenten of water schappen berust. Het waterschap is volop met een verbeteringsprogram ma aan de gang, gelet op de toename van het verkeer en de toestand der wegen. Deltaplan en de gevolgen. De uitvoering van de Deltawerken vindt gestaag voortgang. Door ver andering in stroomsnelheid en ge tijhoogte in Oosterschelde en Zijpe (oorzaak: Volkeraksluiting), vonden in het Zijpe uitgebreide grintbestor- tingen plaats. Voor eventuele gevol gen van de aanstaande sluiting, kan - blijkens mededeling van de minis ter - in de werkcommissie overleg worden gepleegd. Aanleiding tot paniek in verband met de hogere waterstanden is er niet. Het rjjk draagt de verantwoor delijkheid en de voorzitter was er van overtuigd dat iedereen en alles is ingeschakeld om de gevolgen van de afsluiting te bestuderen en indien nodig maatregelen voor te stellen. Het waterschap wil zelf in de pe riode voor de afsluiting van de Oos terschelde, geen grotere risico's lopen dan tot nu toe. Voor enkele lage dijkgedeelten ten zuiden van Brui- nisse wordt het risico te groot ge acht en dit vereist nader overleg met de betrokken instanties. De recreatie De recreatie is toenemende; de druk op het „verspreid" toelaten van recreatie wordt groter en de over heid gaat bezwijken voor deze druk. Dit houdt in verspreide bewoning, kampeerbedrijven en caravanplaat sing en als gevolg daarvan nog gro tere vervuiling van sloten en water lopen. In de toekomst zal het schoon maken van door de recreatie gescha- RECHTSZAKEN Zes weken ge-eist voor dodelijk ongeval De officier van justitie bij de rechtbank te Middelburg, mr. Th. Lebret beeft vorige week een on voorwaardelijke gevangenisstraf van zes weken en drie jaar onzegging van de rijbevoegdheid geëist tegen A. van V. uit Sommelsdijk, die in de nacht van 20 op 21 april onder in vloed van drank zou hebben gere den. Bij Oosterlan'd sloeg de auto over dc kop en daarbij werd een 21- jarige jongeman uit Sommelsdijk ge dood. Twee andere inzittenden van de wagen raakten bij het ongeluk gewond. De uitspraak vindt plaats over veertien dagen. MARKTBERICHTEN Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 9-6. Klei-aardap- pelen voor het binnenland: Bintje 35-55 mm f 27,00-28.00; Bintje 40 mm opwaarts f 29,00-31,00; Bintje 55 mm opwaarts f 30,00-32,00; Furore, 40 mm opwaarts f 35,00-40,00. Klei-aardappelen voor de export: Bintje 35-55 mm f 27.00-28,00; Bint je 55 mm opwaarts f 30,00-32,00. Voer-aardappelen f 1,50-3,50. Stemming: binnenland en export zeer vast. Prijzen (excl. omzetbelasting vast gesteld per 100 kg af bedrijf op auto volgens kwaliteitseisen binnenland, c.q. export. pen „open riolen'» moeilijkbeden kunnen opleveren. Het D.B. heeft derhalve besloten bij uitbreiding van recreatie-acco- modatie gpen toestemming meer te verlenen voor het lozen van onge zuiverd afvalwater op het polderwa ter. Hetzelfde geldt voor grote var- konsfok- en mestbedrijven. Ook hier zal paal en perk worden gesteld aan de lozing van ongezuiverd afvalwa ter. Dringend behoefte bestaat aan eenvoudige installaties, waarmee het water op de bedrijven kan worden gezuiverd. Als Schouwen-Duiveland „open ruimte" wil blijven, ,dan mag de vijand ons niet van binnenuit be dreigen". Mechanisatie Voor geschotsheffing als voor an dere administratieve verwerkingen is de administratieve dienst ingesteld op de mechanisatie. Bij een provin ciale samenwerking, waarbij ook de gemeenten zouden kunnen worden betrokken, zou nog meer te bezuini gen zijn. Te denken ware verder aan gezamenlijk aanbesteden van mate rialen door waterschappen (en pro vincie?). Van goede samenwerking is de nieuwe peilboot een voorbeeld. De oevers van de gehele Oosterschelde zijn met deze boot gepeild. Ook de mechanisatie in het water schap is goed op gang gekomen. Tot slot deed de heer Geluk ver slag van het afscheid van de direc teur van de Unie van Waterschap pen dr. Th. F. J. A. Dolk, die werd opgevolgd door mr. A. P. v. d. Berge, waarin het bestuur het volste ver trouwen stelt. Van 25 juli tot 2 augustus Op „De Tekoinst" Renesse komt „Jamborailly '69' ZIER IK ZEE, 9-6. Van vrijdag 25 juli tot zaterdag 2 augustus a.s. wordt op „De Toekomst" aan de Hoogezoom te Renesse een «groot kamp van de padvinderij gehouden onder do naam „Jamborailly 1969". Deelnemers zijn 34 jongens uit Hatfial'd in Engeland en uit Harrow bij Londen, waarvan 12 jongens ver wacht worden. Verder komen 20 Duitse jongens uit Rütlinghausen aan de Rijn en tenslotte 24 jongens van de groepen uit Zierikzee en Westensohouwen met 8 jongens. Het programma is voor alle deel nemers hetzelfde en ziet er in grote lijnen als volgt uit; kampopbouw, kampvuren, koken, zwemmen, spe len, etc. Vaste punten op het pro gramma zijn: 's maandags een tocht naar Europoort, het Westland en Rotterdam. Dinsdag d.a.v. volgt een groot spel in de Westhoek en woens dag wordt een bezoek gebracht aan waterkeringen te HëHevoetsluis en Willemstad. Vrijdag volgt een Sohel- detooht met een bezoek aan Colijns- plaat, terwijl om half 8 een groot kampvuur in Renesse wordt gehou den. Vanaf half 8 worden hier ook de ouders toegelaten. De Duitse jon gens en de jongens uit Harrow blij ven daarna nog lot en met 7 augus tus kamperen. De jongens uit Hat field gaan tot 7 augustus met de Zie- rikzeese jongens mee naar huis. Op woensdag 6 augustus staat verder te Jongetje verdronken STEENWIJK, 9-6. De 7-jarige C. J. Kleveringa uit Steenwijk is maan dag in de vijver nabij de hunnebed den te Havelte verdronken. De jon gen werd gevonden, nadat twee pe lotons militairen langdurig naar hem hadden gezocht. Terugkomst mariniers DEN HAAG, 9-6. Op woensdag 11 juni zullen 150 man van de Neder- landse mariniers die op 31 mei naar Curagao zijn vertrokken, op Schip hol terugkeren. Zij reizen per extra lijntoestel van de K.L.M., dat om 12.05 uur op Schiphol zal arriveren. Op don'derdag 12 juni zal een twee de groep groot 65 man aankomen om 13.55 uur. De laatste groep zal op vrijdag 13 juni om 12.10 uur op Schiphol arriveren. De tweede en de derde groep zullen met de normale lijntcestellen van de K.L.M. reizen. N aaktmanif estatie in Wageningen WAGENINGEN, 9-6. Maandag- avond heeft een 25-tal studenten een faculteitenvergadering van de land bouwhogeschool te Wageningen ver stoord. Zij versohaften zich toegang tot het gebouw door een achterdeur van «het 'gebouw te laten springen. Meteen liep het gezelschap luid joe lend door naar de vergaderzaal waar een zeventigtal hoogleraren en lec toren confereerde. De rector magni ficus, prof. dr. ir. F. Helinga, sloot onmiddellijk na het binnen dringen van de studenten de vergadering. Na het vertrek van de hoogleraren en de -lectoren namen de studenten zingend bezit van de zaal, enkelen van hen, van beiderlei kunne, ont kleedden zich en ging over tot een naaktm&nifestatie. Op de blote lij ven hadden zij in schrille kleuren leuzen geschilderd als „Weg met het bestuur" enz. Het bleef een vertoning voor eigen «kring, want een publiek om dit alles gade te slaan was niet aanwezig. SPORT ATLETIEK Mooi resultaat voor topgroepje van „Delta-Sport" bij zes-districtenontmoeting ZIERIKZEE, 9-6. Een selecte groep „DeIta-Sport"-atlctcn heeft uitstekende resultaten behaald by de zes-districtcnontmoeting welke in het afgelopen weekeinde plaats vond te Utrecht. Zo slaagde Harry Dost er in zijn eigen Zeeuws record op de 400 meter horden opnieuw een halve seconde scherper tc stellen en terug te brengen op 54,3 sec. Zeer goede prestaties leverden ook de dames E. Goedhart-Schot en J. de Jonge-Schot. De twee bekende Zie- rikzeese atletes eindigden elk op een eerste plaats: Mevrouw Goedhart veroverde de titel bij het discuswer pen met een worp van 43 m 63 cm, terwijl mevr. De Jonge zegevierde bij hel kogelstoten met 12,71 meter, wel ke afstand bovendien een nieuw per soonlijk record betekende. Wij vernemen intussen dat deze zes-districtenontmoeting de laatste is geweest in deze vorm. Volgend jaar zal namenlijk een andere inde ling plaatsvinden: er zullen minder, maar wel grotere districten worden gevormd. Daarbij zal Zeeland wor den opgenomen in een combinatie met Zuid-Holland en/of Noord-Bra bant. Zierikzee een afscheidsavond op het programma. Als kampleider fungeert hopman P. L. van Waveren uit Burgh. WOENSDAG 11 JUNI. NED. I. De NCRV brengt in het middagprogramma voor de kinderen „Kijkkast" met de avonturen van Gompie en zijn vriendjes. Het voor programma is helemaal voor de ploeg van „Scala", d.w.z. met aan sluitend het gewestelijk journaal. De politieke zendtijd na het nieuws is voor de Boerenpartij. Na een kort Socuterafilmpje het Holland Festi val Magazine", waarin voorbeschou wingen van de komende voorstellin gen. Dan de hoofdfilm. Het is de be kende „Les quatre cent coups", waar mee Franqois Truffaut tien jaar ge leden debuteerde. De Nederlandse vertaling „Zij kusten en sloegen hem", wijst al in de richting van op voedingsmoeilijkheden. De hoofdper soon, de veertienjarige Antoine Doi- 7icl, is zo'n jongetje dal tussen wal en schip valt, omdat zijn ouders het niet met elkaar kunnen vinden. Het is een ontroerende film, die eigen lijk meer milieutekening is dan ver haal. Het is bovendien een schok kende film, al stelt hij een probleem waaraan de gemeenschap toch maar weinig kan veranderen. Truffaut kreeg voor deze film de prijs voor de beste regie in Cannes. Na het laatste nieuws volgt nog een programma over de onderwijstelevisie in het volgende seizoen. NED. II. De NCRV brengt een te levisieportret van de Spaanse dan ser Antonio. De Spaanse inzending voor Montreux „El Amor Brujois het hoogtepunt van d't portret. Hierin danst Antonio nl. ook de hoofdrol. Voorts zien we hem in ver schillende andere balletten. Aanslui tend. aan het journaal voor de twee de keer deze week een aflevering van „Bureau Bristol". „Draadloos contact" is de titel. Met afluisterap- paraten hebben misdadigers een fik se kraak mogelijk gemaakt. Commis saris Barlow en inspecteur Watt krijgen er de lucht van en gaan pro beren het draadloze contact in hun voordeel te gebruiken. Wie is Max Frisch" is de zesde aflevering van de serie over beroemde kunstenaars van deze tijd. Max Frisch was jour nalist en architect. In zijn vrije tijd schreef hij boeken en toneelstukken. Sinds 1955 schrijft hij alleen nog. De actualiteitenrubriek „Hier en Nu" en de avondoverdenking van ds. A. C. v. d. Bosch sluiten het programma af. DONDERDAG 12 JUNI. NED. I. De KRO houdt de donder dag in amusante sfeer. Ze begint met „Lulu according to Freud". De En gelse zangeres Lulu en de zanger Frank Irfield zijn de hoofdfiguren. Na het journaal en „Brandpunt" een toneelstuk. Het is een reportage van de opvoering van George Feydeau's „De Methode Ribadier" door het Groot Limburgs Toneel. Het verhaal is eenvoudig. Iedere avond hypnoti seert meneer Ribadier zijn vrouw als ze naar bed gaan. Op deze manier komt zij zijn slippertjes en losboUig- heden die hij uithaalt terwijl zij vre dig slaapt niet te weten. Zijn vriend komt daarachter en aangezien hij een oogje heeft op mevrouw Ribadier haalt hij haar uit de hypnotische toestand. Het komt allemaal weer op z'n pootjes terecht na veel lach- werk. Het is een typisch Feydeau- stuk, pikant en geestig. Rob de Lan ge heeft de regie. In de pojmlair we tenschappelijke rubriek „Gamma" een Russische film over de maan. NED. II. De VARA komt met de gebruikelijke belevenissen van „Co- ronationstreet". Na het journaal een aflevering van de western-serie „The Virginian". Een nieuw avon tuur voor rechter Garth en The Vir ginian. Een mijngang is ingestort en Dave Henderson is daarvan nogal overstuur. Deze nieuweling in het stadje is een idealist, die denkt dat hij op z'n eigen houtje de machtige heren de baas kan. Hij bindt de strijd aan met de mijneigenaren om bete re veiligheidsvoorschriften te krij gen. Nadat Simon Carmiggelt een verhaaltje heeft verteld sluit „Ach ter het Nieuws" het VARA-aandeel in de avond af. Het IKOR gaat nog door met de negende aflevering van ,,'t Zal de kerk een zorg zijn". On der leiding van Han Lammers wordt gediscussieerd over oorlog en vrede tussen burgers en militairen. WOENSDAG 11 JUNI. NED. I: 17.00 Kijkkast; 17.35 Ein de: 18.50 Pluimpje (kleur); 18.5G Ster 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.07 Scala 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster 20.20 BP; 20.30 Socutera; 20.35 Hol land-festival magazine; 21.00 Les quatre cents coups; 22.35 Journaal; 22.40 Onderwijstelevisie in Neder land; 23.10 Einde. NED. II: 18.50 Pluimpje (kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws19.03 An tonio; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; Ster; 20.20 Bureau Bristol; 21.10 Wie is Max Frisch (kleur); 21.40 Hier en nu; 22.05 Evangelie; 22.10 Journaal. DONDERDAG 12 JUNI. NED. I: 18.50 Pluimpje (kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.07 Harten 5; 19.13 Lulu volgens Freud; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Brandpunt; 20.45 De methode Ribadier; 22.20 Gamma (in kleur); 22.57 Journaal. NED. II: 18.50 Pluimpje (kleur); 1S.5G Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.30 Coronationstreet; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 De Virginian; 21.35 Simon Carmiggelt; 21.45 Achter het nieuws; 22.10 't Zal de kerk een zorg zijn; 22.55 Journaal. Het Zeeuwse zaterdagelftal, dat in de le helft het nadeel van de sierke wind had, behaalde een verdiende 4-2 zege op de Haarlemse gasten. Met uitzondering van de eerste 20 minuten hadden de Zeeuwen in de le helft overwegend het beste van het spel. In het begin zag het er evenwel nog niet naar uit dat de overwinning in Zeeland zou blijven. Reeds in de 4e min. konden de gas ten de leiding nemen toen een slech te uitworp van doelman Wisse bij een Haarlemse speler belandde die van ver inschoot (0-1). Enige goede schoten van de Zeeuwse aanvallers wist de Haarlem doelman voortref- Expositie Joodse pers AMSTERDAM, 9-6. Gister- avond heeft de Duitse ambas sadeur in Nederland, Hans Arnold, in het Anne Frank huis in Amsterdam de ten toonstelling „Joodse pers in Nederland en in Duitsland van 1674-1940" officieel geojxend. De expositie duurt tot 30 juni en omvat een grote collectie Joodse dagbladen en periodie ken. Voor zover bekend is de eerste Joodse krant in Neder land verschenen. Hel oudste exemplaar, dat bekend is, is het novembernummer van de „Gazeta de Amsterdam" in 1674. Hei oudste thans nog be staande Nederlands-Joodse tijdschrift is het Nieuw Isra ëlitisch Weekblad, dat in 1865 voor het eerst verscheen. De periode tijdens de laatste we reldoorlog wordt niet getoond, omdat dit volgens de organi satoren - dr. Fuks van de Bi- bliolheca Rosenthaliana en dr. Poll van het Internationaal Persmuseum van de stad Aken - „een periode apart is". PAIRIJS. De vlucht van ihet Franse prototype van de Concorde boven Parijs is twee uur vertraagd na de ontvangst van een anoniem telefoon tje, dat een bom in het supersone passagiersvliegtuig was geplaatst. PARIJS. De Noordvietnamese de legatie naar het vredesoverleg in Parijs heeft maandag president Nixons besluit om 25.000 man Ame rikaanse troepen uit Vietnam terug te trekken, een „vulgaire klucht" ge noemd. GENEVE. Het internationale co mité van ihet Rode Kruis heeft zijn in Cotonou (Dahomey) gestationeer de vliegtuigen toestemming gegeven, de nachtelijke vluchten ter leniging van de nood in Biafra te hervatten. Dit iheeft een woordvoerder van het Internationale Rode Kruis in Genève verklaard. GENEVE. De piloten van de elf vliegtuigen van de interkerkelijke hulporganisatie voor Biafra hebben besloten met goederen en medicijnen naar Biafra te blijven, vliegen on danks het neerschieten; van het toe stel van het Rode Kruis op donder dag, waarbij de vier bemanningsle den om het leven kwamen. De leider van de communistische partij in de Sowjet-Unie, Leonid Bresnjev, heeft zaterdag op de com- munistisdhe wereldconferentie in Moskou een zeer scherpe aanval op Ohina gedaan en daarmee het plei dooi van Roemenië, de politiek tegen Ohina ie staken, genegeerd. NEW YORK. De economische en sociale raad van de V.N. (ECOSOC) heeft met aohttien stemmen voor bij acht onthoudingen de stidhting aan bevolen van een „radio-omroep van de Verenigde Naties". fel ijk te stoppen. In de 9e minuut moest v. Belzen zich door Harings van Veere laten vervangen. Uit een goed opgezette aanval bracht Ha rings uit een voorzet van Kiel in de 14e min. de stand weer in evenwicht (1-1). Een tweetal hoekschoprpen op het Zeeuwse doel leverde we] veel gevaar maar voor de Haarlemmers geen doelpunten op. Een fraaie kop bal van v. d. Kreeke ging aan de andere zijde rakelings over de lat. Na een goed half uur spelen had de zelfde speler pech toen hij keihard op de lat schoot. Haarlem begon de 2e helft met een ]idht veldoverwicht maar na een kwartier spelen wisten de Zeeuwen het initiatief over te ne men. In de 21e min. wist Haring een snelle doorbraak te forceren waarna zijn voorzet door v. d. Kreeke on houdbaar werd ingeschoten (2-1). Nadat Kiel nog eens rakelings had naast geschoten werd v. d. Kreeke in de 25e min. in het strafschopge bied van het leder gelopen. De hier voor toegekende strafschop werd door Jan bij de Vaate in een doel punt omgezet (3-1). Toen na een half uur spelen Westerweel via de bin nenkant van de paal de stand op 4-1 had weten te brengen was er geen vuiltje meer aan de lucht. Met een treffer in de 38e min. bracht de Ij- buiten van Haarlem de eindstand op 4-2. Maagdenhuisbezetters praten over monsterproces AMSTERDAM, 9-6. Ongeveer 400 Maagdenhuisbezetters, .leden van de Socialistische Jeugd, arbeiders en andere sympathisanten zijn maan dagavond in een van de collegezalen van de universiteit van Amsterdam in de Oudemanhuispoort bijeengeko men om te discussiëren over het monsterproces van de ruim 600 be zetters van het Maagdenhuis, die de komende weken terecht zullen staan. Er werden diverse voorstellen inge diend en procedures besproken om het de overheid lastig te maken. KERKNIEUWS Geref. Gem. in Nederland NIEUWERKERK: donderdag 12 juni a.s.: ds. J. neuzen, 7 uur. Pannekoek te Ter- Advertentie Weg pijn fijn! Want helpt (en spaart bovendien de maag) Poeders, tabletten, cachets. Jj gedachte om combinaties te maken van de eerste zes leerjaren een op lossing kan bieden", zo zei hij. De commissie zal over enige tijd met suggesties komen over het te voeren beleid. UTRECHT, 9-16. De gemeente Utrecht heeft deze week een com missie geïnstalleerd ter bestudering van het zitteblijvenvraagstuk bij* de scholen voor basisonderwijs in deze gemeente. Deze commissie zal ondermeer rapport moeten uitbrengen over het percentage zittenblijvers in de scho len. De correlatie tussen dit zitteblij- verspercentage en de bestemming .van de leerling na de lagere school. De oorzaak van het zittenblijven, de kosten verbonden aan het doubleren en maatregelen, die het percentage zittenblijvers kan doen dalen. De chef van de afdeling onderwijs en jeugdzaken van de gemeente Utrecht, de heer A. Oerlemans, is van oordeel, dat reeds in de eerste klas een gedifferentieerd systeem van lesgeven zou moeten worden toegepast, aangezien juist deze klas heterogeen is samengesteld uit leer lingen van verschillende leeftijden, ontwikkelingsniveaus, milieus en ge aardheid. „Wellicht dat de „Haagse" De Ooststraal te Nieuwerkerk, met op de voorgrond de oude - na de ramp afgebroken - gereformeerde kerk in het jaar 1920. Vredig en lan delijk was tet totaalbeeld van deze straat, die toen nogprovinciale weg heette. Voor de huizen lagen sloten, die afzonderlijk waren overbrugd en omheind. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 4