BINNENSTAD Wim Evertse grote pechvogel in Ronde van Midden-Zeeland College van b. en w. nam afscheid van de Woonruimte-commissie Dr. Zijlstra over monetaire problemen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 10 juni 1969 Nr. 29213 Inspraak burgerij een evidente zaak College gaf rapporten binnenstad Zierikzee vrij Een tweetal rapporten is ver schenen, die betrekking hebben op de binnenstad van Zierikzee. Het eerste rapport is opgesteld door het E.T.l. voor Zeeland („De bin nenstad van Zierikzee") en het tweede door de Stichting Zeeland („De sociale en culturele ontwik keling van de binnenstad van Zie rikzee"). Beide rapporten kunnen gebruikt worden als „working pa pers" voor de stedebouwkundige, die geroepen is om het sanerings plan van Zierikzee op te stellen. Tijdens een door het college van b. en w. gehouden persconferentie, hebben vertegenwoordigers van zowel het E.T.l. als de Stichting Zeeland nog een globale toelich ting gegeven op deze rapporten, waarbij aanvullend het college van b. en w. informaties verstrekte over de te verwachten gang van zaken in de toekomst. In de rapporten is een gevari eerde dokumentatie neergelegd, exerpten waarvan wij in vervolgen hopen te publiceren. Zulks als in leiding op een rechtstreekse voor lichting aan het publiek door het gemeentebestuur op een gunstig moment. „Gunstig" in dit verband - het werd uitdrukkelijk onder streept - betekent „tijdig", zodat er een vorm van publieke inspraak mogelijk zal zijn, waarmede het gemeentebestuur - binnen de ka ders van het mogelijke - rekening kan houden. Over het tempo waarin een plan als het onderhavige kan worden gerealiseerd, valt - zo bleek - nog weinig te zeggen. Het E.T.l. rekent met een bevol kingsgroei voor Zierikzee in 19S0 tot 11.000 en voor 1980 tot 15.000. Wellicht dat in deze cijfers juist de grootste onzekerheidsfaktor is in gebouwd, die voorspellingen ten aanzien van realisering en tempi uiterst moeilijk maken. Niet weinig toch zal men de ontwikkeling op het punt van de bevolking in het verleden, als maatstaf moeten ne men voor de toekomst. In dit licht gezien lijken ons de voorspellings- cijfers duidelijk aan de optimisti sche kant. Hoewel de rapporten de indruk wekken, dat zij niet ovennatig subtiel zijn afgestemd op het heel specifieke karakter van een stad als Zierikzee, daar is toch geen reden voor een al te grote beduchtheid, dat met deze papieren in de hand, in de toekomst al te rigoureus zal worden ingegrepen in de Zierik- zeese binnenstad. Weliswaar wordt gesproken van „een vrijko mende oppervlakte van 30.000 m2, maar een groot deel van deze ruimte is al vrij en de opmerking houdt dus niet impliciet in een massale afbraak van bestaande panden. De onderwerpelijke affaire in tussen is een tere. Van de beslissin gen die straks worden genomen, hangt het toekomstbeeld van Zie rikzee af. Een juiste oplossing zal alleen een midden-oplossing kun nen zijn, een gemiddelde dat ener zijds het typisch karakter van de ze oude stad onaangetast laat en anderzijds een aanvaardbare mar ge benut, om tegemoet te kunnen komen aan de specifieke eisen van deze tijd, dit laatste overigens dui delijk gebonden aan de beperkte mogelijkheden, die een oude stad biedt. Juist door een goede samen spraak tussen direct betrokkenen en de burgerij kan de stadssane- ring tot een aanvaardbare zaak worden. Opdat het nageslacht niet zegge: „wat hebben ze toen ge daan?" Ian Paisley, de militante Ierse predikant, is maandagavond voor de tweede 'keer in een week tijd de toe gang tot Zwitserland geweigerd. De Nationale Partij Suriname (N. P.S.) heeft de regering gevraagd S.f 300.000 ter beschikking van de Nederlandse Antillen te stellen tot leniging van de nood als gevolg van de recente gewelddaden. ZIERIKZEE, 8-6. Pech en nog eens pech beeft Wim Evertse in de tweedaagse Ronde van Midden-Zee land op beide dagen achtervolgd. Met vier lekke banden en betrokken by twee valpartijen vestigde bü onge twijfeld een nieuw record. Ondanks al deze tegenslagen wist hij van de 88 vertrekkers toch nog in het eind klassement op de 27e plaats te eindi gen. In het begin van de le etappe zag alles er nog bijzonder hoopvol uit. Wim, die vast van plan was op Schouwen-Duiveland geen onderge schikte rol te spelen, was steeds in de slag. Vooraan in de kopgroep be trad hij als een der eersten Schouw- se bodem. Het pechduiveltje kwam toen reeds snel opdagen. Nog maar nauwelijks De Val gepasseerd stond hij langs de kant van de weg op zijn ploegleider te wachten voor een nieuw achter wiel. In een bijzonder hoog tempo, waarbij hij heel wat renners pas seerde, zette hij de achtervolging in. Bij Ouwerkerk zou het noodlot voor de tweede maal toeslaan waardoor zijn kansen op een goede klassering definitief waren verkeken. Beslissende slag Tussen Zonnemaire en Brouwers haven viel de beslissende slag in de ze etappe. Eerst wisten v. Dongen, v. Stralen, Leliaert en Bogers uit de 29 man sterke kopgroep te ontsnappen waarna Aldershof, v. d. Burg, Stolle en v. Beers nog aansluiting wisten te krijgen. Stolle, v. Dongen, v. Stra len en Alderhof vielen nog terug maar hun plaatsen in de kopgroep werden ingenomen door Bravenboer, Koeken, Snijder, Benjamins, v. Donck Legierse. In Zierikzee zag het er nog even naar uit dat de achter volgers er nog in zouden slagen de vluchters te achterhalen. Bij het ver laten van Schouwen-Duiveland slaagden de vluchters er evenwel in definitief afstand te nemen. Inmiddels had Wim Evertse, die zich in de derde groep had weten te nestelen, op nog geen 100 ra. afstand van zyn woonhuis voor de derde maal met een lekke band af te re kenen. Hoewel velen er toen op rekenden dat hij verder de ronde de ronde zou laten bleek hij over de iïbede renners moraal te beschikken. Na reparatie zette hij zijn tocht naar Middelburg voort waarbij hij zelfs nog een aan tal renners wist te passeren. De etap pe werd op overtuigende wijze door Jos van Beers gewonnen met Leo Bogers op de 2e en Guus Leliaert op de 3e plaats. Van de 63 renners die de finish haalde bezette Wim Evert se de 48e plaats. Tweede etappe In de 2e etappe, over 170 km heeft het er lang naar uit gezien dat Wim Evertse op een der ereplaatsen be slag zou gaan leggen. Tot 20 km voor de finish had hij hierop nog alle ERMELO. Maandagmiddag stak de 50-jarige heer R. Staal, vertegen woordiger te Groningen, zonder vol doende op te letten, de Stationsstraat in Ermelo over. Hij werd door een juist passerende personenauto ge schept en stierf vrijwel onmiddellijk. DEN HAA. Bij de Tweede Ka mer is ingediend het wetsontwerp tot goedkeuring van de beschikking van minister Witteveen en staatsse cretaris Grapperhaus (financiën) waarbij de investeringsaftrek buiten toepassing wordt gesteld. DEN HAAG. De 76-jarige A. P. Taumann uit Den Haag is op de Gouverneurlaan in de residentie om het leven gekomen. De bejaarde man stapte plotseling van een vluchtheu vel de rijbaan op. Hij werd gegrepen door een personenauto. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Kootstertille (Fr.) (toez.): A. Sieders, Biezelinge en Eversdijk (reet.). Bedankt voor Meteren en Est: L. van der Peut, Renswoude; voor De venter (toez.): B. Klopman, Zelhem. Ger. Kerken Aangenomen naar Stad aan 't Ha ringvliet: kand. Th. Weerstra, Leeu warden, die bedankte voor Elim, De Wilp en voor Westerlee; naar Wer kendam: A. W. Bol, Urk. Bedankt voor Gouda: D. Pasman, Alkmaar. Oud-Gereformeerde Gemeente OOSTERLAND: vrijdagavond 13 juni, 7.30 uur, ds. E. du Marchie van Voorthuijsen, Urk. Ned. Herv. Kerk BRUINISSE. Ds. P. Post te Stads kanaal, beroepen predikant te Brui- nisse, heeft dit beroep aangenomen. kans. Het lot echter sloeg andermaal nog eens toe toen de winnaar van de vorige dag, Jos v. Beers, demar reerde waarbij zijn achterband van zijn wiel sprong waardoor hij ten val kwam. Evertse, die aan zijn wiel zat, kon hem niet meer ontwijken en viel over hem heen. Voor Van Beers, die versuft bleef liggen, was de wed strijd ten einde maar Wim kon na de schade te hebben hersteld de wedstrijd nog voort zetten. In de resterende km wist hij nog veel van zijn opgelopen achterstand op de SPORT KORFBAL NOAD-adspiranten - WIK 2-2 De NOAD-adspiranten verspeelden aan WIK uit Kerkwerve een kost baar punt. Nadat de eerste speelhelft met 0-0 was afgesloten wisten de gasten door Wim van de Klooster de leiding te nemen (0-1), doch in de 22e minuut liet Wij na van Nieuwen- huijzen de gelijkmaker voor "de blauw-witten aantekenen (1-1). Er was een half uur gespeeld toen Kees Bos de Kerkwervenaren opnieuw de leiding gaf (1-2), doch NOAD kon de kracht opbrengen om vlak voor het einde door Leo van Gastel opnieuw gelijk te maken (2-2). DES-adspiranten - All Ready 0-3 De DES-adspiranten boden in Sir- jansland tegen All-Ready uit Zierik zee goede tegenstand, maar konden niet verhinderen, dat de beide pun ten moesten worden afgestaan. An- geliek Koevoets gaf de rood-zwarten de leiding (0-1), waarna Sjoerd Nau- to voor 0-2 zorgde. Uit een strafworp bracht Elly Verkaart de eindstand op 0-3. VOETBAL Zonnemaire-Zierikzee III 9-0 Zondagmiddag is het Zonnemaire in haar voorlaatste wedstrijd van het seizoen gelukt om Zierikzee III met een grote nederlaag naar huis te sturen. In de eerste helft had de thuisclub het voordeel van de vrij harde wind en nam toen al een'voor sprong van 5-0. Na zes minuten nam Zonnemaire de leiding door en goed doelpunt van I. Hanse. Zonnemaire had een groot veld'overwicht en van Nieuwemhuize zorgde in de 14e en 17e minuut voor 2-0 en 3-0. In de 20e minuut maakte Koster van Zie rikzee geheel onnodig hands en dat betékende een strafschop voor de thuisclub. Hanse sdhoot tegen de paal, maar omdat de Zierikzeese doelman te vroeg naar voren was gelopen, mocht hij het dan nog eens overdoen en nu schoot hij! onhoud baar in de rechterbovenhoek <5-0). Met deze stand kwam dan ook de rust. Na de rust had de thuisclub opnieuw een groot veldoverwicht, wat al na 7 minuten resulteerde in een treffer van Hanse, na zeer goed voorbereidend werk van de Munnik. In de 13e minuut werd de Munnik gestuit door één der Zieiitetee-verde- diigers en tot ieders verbazing gaf scheidsrechter Maas een strafschop. Hanse maakte opnieuw geen fout en ihet was 7-0. Zonnemaire wilde nog meer en in de 22e en 24e minuut schoten A. Geelhoed en Hanse de thuisclub naar 8-0 en 9-0. ATLETIEK Damesploeg van „Delta- Sport" naar Vlissingen In verband met het veertigjarig bestaan organiseert de Vlissingse at letiekvereniging „Marathon" in het a.s. weekeinde competitiewedstrijden. Aan deze nieuwe competitiestrijd zal o.a. worden deelgenomen door de dames-atletiekploeg van de s.v. „Del ta Sport". „Delta-Sport" B en C- meisjes namen deel aan „Diomedon"-strijd De atletiekvereniging „Diomedon" organiseerde zaterdag te Steenbergen regionale wedstrijden. Bij de deel neemsters aan de sportieve strijd waren twee juniores van de atletiek- afdeling van de s.v. „Delta Sport". Bij de B-meisjes slaagde Ria Kloet er in de tweede plaats te veroveren, namelijk bij het verspringen met een sprong van 4,79 meter en bij het speerwerpen met een worp van 21,66 meter. Bovendien liep Ria voor de eerste maal de 100 meter en zij deed dat in de voor een B-meisje uitste kende tijd van 13,6 sec. Bij de C-meisjes was het Isolicn Hage die van zich liet spreken en wel bij dc 600 meter waaraan zij voor de eerste maal meedeed, maar niettemin de mooie tijd liet noteren van 1 min. 55.9 sec. Verder slaagde Isolicn er in dc kogel te sloten over een afstand van 8,64 meter. koplopers weg te werken maar de afstand was te kort om de kloof nog geheel te kunnen overbruggen. Win naar van de etappe werd Henk Ben jamins uit Hollandscheveld die zich hiermee tevens verzekerde van de overwinning in het eindklassement. Wim Evertse eindigde in deze etappe op de 14e plaats. Vrijdag kreeg Wim de prijs voor de grootste pechvogel, terwijl zaterdag deze te beurt viel aan Jos van Beers die met zijn val de kans op de eindoverwinning ver speelde. Flitsen uit het buitenland ROME. De Italianen hebben het zondag zonder kranten moeten doen daar het grafisch personeel voor 24 uur in staking was gegaan om kracht bij te zetten aan hun eis voor waar borgen tegen het ontstaan van over tollig personeel als gevolg van de nieuwe produktietechnieken. GENEVE. Rond 2.000 Zwitserse protestanten hebben in Genève een dienst in de open lucht gehouden om hun trouw aan het erfgoed van de hervorming te bevestigen en te waarschuwen tegen een te gemakke lijk tot stand gekomen en opper vlakkige kerkelijke eenheid. WILLEMSTAD. Te Willemstad op Curasao zijn 66 jongelui wegens plundering veroordeeld tot gevan genisstraffen van een tot zees maan den. SALISBURY. De Rooms-katholie- ke en grootste protestantse kerken in Rhodesië hebben de gelovigen op geroepen zich te kanten tegen de nieuwe grondwet, die op 20 juni aan een volksstemming zal worden on derworpen. SAIGON. Naar mededeling van het Amerikaanse opperbevel zijn in de zware gevechten die zich in de af gelopen 48 uur in de twee grenspro vincies ten noordwesten van Saigon hebben afgespeeld, ongeveer 600 Noordvietnamezen en Vietcongleden gedood. LONDEN. De sneltrein Bradford- Londen, waarin zich de Britse pre mier Harold Wi'lson bevond, is za terdagavond te Granthem tegenge houden nadat een onbekende de po litie had opgebeld met de medede ling, dat er een bom in was ge plaatst. DJAJ'APOERA. Te Djajapoera in West-Irian is maandag meegedeeld dat de Nederlandse scheepsbouwer, de heer van den Bos sr. sinds 28 april in Sorong gevangen zit omdat hij politieke activiteit bedreven zou hebben. De heer van den Bos is eigenaar van de werf Karim in So rong, de enige werf in West-Irian die in particuliere handen is. TOKIO. Bij vechtpartijen die zich in Ito, een stad ten zuidwesten van Tokio gelegen, hebben voorgedaan, zijn 152 studenten en politiemannen gewond geraakt. Burgemeester D. W. Kastelein had er behoefte aan het volle licht te werpen op het belangrijke werk van de W.R.C., die ten aanzien van toe wijzing van woningen adviezen uit bracht aan het college. In grote lij nen ging hij de geschiedenis van de W.R.C. na. In het afscheid werd ook betrokken de heer Simmers, die niet aanwezig kon zijn. De heer Kaste lein herinnerde er aan dat een eer dere fase in dc liberalisering een verruimde mogelijkheid van vesti ging van partikulieren inhield. Wat betreft dc intrekking van dc Woonruimtewct, heeft het college zich verweerd met het argument, dat Zierikzee nog altfód een woningte kort heeft boven dc 300 en bovendien 700 slechte huizen bezit. Ook dc doorstromingsnoodzaak is als argument gebruikt, maar er ZIERIKZEE. 9-6. Ten stadhuize werd maandagavond een persconfe rentie gegeven door het college van B en W, waarin een tweetal rappor ten over de binnenstad van Zierikzee respektieveiyk opgesteld door het E.T.l. en de Stichting Zeeland, wer den vrijgegeven. De rapporten zul len dienen als handleiding voor een op te stellen saneringsplan voor de binnenstad door de stedebouwkundi ge. De rapporten werden toegelicht door drs. C. de Schipper (van het E.T.l.) en drs. A. M. van den Broecke (van de stichting Zeeland). In rijn inleidend woord wees bur gemeester D. W. Kastelein er op dat een eerste saneringsplan stamt uit 1962. Het werd echter niet uitgevoerd door gebrek aan financiën en mid delerwijs zijn ook de inzichten op het punt van de ruimtelijke ordering gewijzigd. Allerlei oorzaken zijn daarvoor aan te wijzen, als de vasté oeververbindingen, de toenemende verkeersdrukte. „Men was met dit eerste plan niet gelukkig". De thans gevolgde procedure - ge richt op de ontwikkclingsbelangen van de gemeente - heeft geleid tot dit „plan voor de toekomst". Een werkcomissie heeft er zich toe gezet een accentabel plan voor de gemeente Zierikzee op te stellen en de raadsvoorzitter kon slechts hopen dat het uitgebrachte advvies 'n juiste zal blijken te zijn. Belangrijk achtte de burgemeester de noodzaak van inspraak van de burgerij, op een zo danig tijdstip dat door gezamenlijke inspanning en samenwerking iets goed tot stand kan komen. Samenwerking Met de rapporten in de hand, be spraken hierna drs. De Schipper en drs. Van den Broecke de inhoud. Wij zijn voornemens hiervan uitvoerige uittreksels (te beginnen vandaag) le publiceren, zodat wij hun betoog hier thans niet op de voet behoeven te volgen. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd ruimschoots ge bruik gemaakt, waarbij aspecten werden belicht, die mede het - even eens in dit nummer - afgedrukte commentaar hebben beinvloed. Dui delijk werd gesteld, dat - in afhan kelijkheid van de ontwikkeling - buiten- en binnenbouw (buiten de wallen en binnen de wallen) zullen blijken te correleren. De woningbe hoefte en andere faktoren zullen op dit beinvloedingsproces inwerken. BAZEL, 9-6. De prijzeninfl'atie en de mogelijikiheid van nieuwe mone taire storingen vormden de hoofd punten van de rede, welke dr. J. Zijlstra, president van de Neder- landsohe Bank, in zijn hoedanigheid van president van de Banik voor in ternationale betalingen, heeft uitge sproken op de jaarvergadering van deze bank. Dr. Zijlstra wees er op dat het af gelopen jaar op economisch en mo netair terrein werd gekenmerkt door ernstige storingen en dat men kwam geen toestemming van de mi- mister tot uitstel. Akkoord met „Beter Wonen" Gelukkig is een goed akkoord ge sloten kunnen worden met de Wo ningbouwvereniging „Beter Wonen", dat toewijzingsbevoegdheid krijgt, maar in dier voege gebonden is aan de statuten, dat leden van de vere niging voorrang hebben. Een be roepsmogelijkheid in de woningpro cedure nieuwe stijl, staat open bij de kantonrechter. Een probleem apart zou kunnen worden de tweede wo ning, die door recreanten wordt ge bruikt, met voorbijgaan van degenen die een huis voor permanente bewo ning nodig hebben. De gemeente houdt - na het genoemde overleg met „Beter Wonen" - de „schrijnende ge vallen", dc induslricwoningen en dc ontruimingsgevallen. In do nieuwe Werkcommissie, stedebouwkundige en gemeentebestuur zullen eendrach tig moeten werken aan een de tot standkoming van een voor Zierikzee acceptabel geheel. DJAKARTA. De regering van In donesië is voornemens ongeveer 70 duizend communistische gevangenen vrij te laten die niet rechtstreeks bij de mislukte staatsgreep van 1965 be trokken waren, zo wordt van mili taire rijde in Djakarta meegedeeld. MADRID. De Spaanse overheid heeft de grens met Gibraltar ook ge sloten voor de 4800 Spaanse arbei ders die dagelijks in de Britse kolo- niet gingen werken. In mei vorig jaar heeft Spanje, dat aanspraak op Gibraltar maakt, de grens al geslo ten voor al het overige verkeer. TEL AVIV. Twee Arabieren rijn in Tel Aviv tot gevangenisstraffen veroordeeld wegens een bomaanslag op de cafetaria van de Hebreeuwse universiteit in Jeruzalem op 6 maart, waarbij 22 mensen verwondingen opliepen. NIJKiERK. Maandagmiddag is de 16-jarige scholier Riohard Schutte uit Amstelveen, toen hij per fiets in de Oosterstraat in Nijkerk een stil staande auto passeerde, van achte ren aangereden door een vrachtauto. Zwaar gewond werd de jongen over gebracht naar een ziekenhuis in Am sterdam, waar 'hij later op de middag overleed. Scheepvaarlbericbten Attis, 7-6. 50 m. NO Tunis naar Hamburg. Camitia, 8-6 te Valparaiso. Esso den Haag, 9-6 te Brega. Kelletia, 7-6 te Punta Cardon. Kenia, 7-6 400 m. ZW Tokio naar Miri. Vlieland, 7-6 600 m. O Kp. Kenne dy naar Curacao. nog ver verwijderd is van een op lossing der voornaamste problemen. Men moet constateren, aldus dr. Zijlstra dat in vele landen de over heidsuitgaven zeer snel zijn geste gen1 zonder dat de financiering er van voldoende is verzekerd en dat het feit dat de lonen sneller zijn ge stegen dan de productiviteit mede een der voornaamste oorzaken van de inflatie is geweest. Bovendien hebben de ondernemingen zioh te gemakkelij'k in de inflatiespiraal la ten meeslepen. constellatie is het wel nodig dat be langhebbenden zich aanmelden als lid van „Beter Wonen". Voor een tijd van twee jaar is een nieuwe advies commissie ingesteld, werkend uiter aard op een andere basis. De secretaris houdt zitting op woensdagen (7-8 uur) terwijl men ook tydens dc kantooruren terecht kan voor woningzaken. De burgemeester houdt zitting op dinsdagen (half 11 tot half 12). Dc commissie is samen gesteld uit het college van b. en w„ een raadslid en een bestuurslid van „Beter Wonen". De burgemeester bracht hierna warme dank uit aan de scheidende leden van de W.R.C. er op wijzend dat zij op uitstekende wijze de be langen van de burgerij hebben be hartigd. Huurwet nog wel Wethouder mr. K. A. Keuning wees er op dat - onder de nieuwe omstandigheden - de huurwet nog wél van kracht blijft. „Er blijft huur- bescherming en een verhuurder kan de huurder niet zo maar op straat zetten, maar het publiek dient wel tc beseffen dat de gemeente in wezer> geen taak meer heeft ten aanzien van de woningtoewijzingsproblema- tiek. „Dit hoofdstuk heeft afgedaan: het had - volgens de prognoses van destijds - al in 1960 zover moeten zijn", «ileitis de wethouder Naar normalisering op wouiuggebied ZIERIKZEE, 9-6. Het college van b. en w. heeft op een maandagavond ten stadhuize belegde vergadering afscheid genomen van de leden van dc Woonruimtecommissic, die - het ene lid iets langer dan het andere - vele jaren zich hebben ingelaten met dc woonproblemen tc Zierikzee. Het af scheid gold mevr. Van der Wcrvc-Schouls en dc heren Leydckkcr, Kloet en Quant. Dit is de z.g.n. „kleine commissie", die destyds de voorheen bestaande grote commissie is opgevolgd. De W.R.C. is thans overbodig geworden, daar de Woonruimtewct per 1 juni, krachtens ministeriële beslissing, werd opge heven. Een dringend verzoek van het college om voor Zierikzee een uit zondering te maken, gelet op de nog altijd bestaande woningnood, werd niet ingewilligd, zodat ook hier de belangrijkste stap is gezet naar een genorma liseerde toestand, zoals dc na-oorlogsc generatie feitelijk niet heeft gekend. Advertentie Kom. Laten we die grijze gevel eens opflenren. Zó moeilijk is dat niet. Want planten en bloemen geven een vrolijk, fris en fleurig balkon. Een paar bakken.... de hele zomer feestl I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 3