VOETSTUK VERANDEREN Vliegtuigen met hulpgoederen voor Bialra zijn verdwenen Calandbrug in Europoortgebied geopend Rechtbank stelde stakers in het gelijk Kritiek op belasting nieuwe auto's Kamp treft hulpverlening STOCKHOLM-GENEVE, 7-0. Drie vliegtuigen van internationale hulp organisaties voor Biafra worden se dert donderdagavond laat tussen Fernando Po en Biafra vermist. Na te zijn beschoten. Van een der toestellen, een DC-7 van het Zweedse Rode Kruis, is ze ker dat het is neergeschoten. De Ni- geriaanse luchtmacht maakte be kend dat een Nigeriaans jachtvlieg tuig een viermotorig toestel heeft neergeschoten omdat verondersteld werd dat het wapens voor Biafra vervoerde. De DC-7 had vier beman ningsleden aan boord - een Ameri kaan (gezagvoerder), een Noorse boordwerktuigkundige en twee Zwe den (de tweede vlieger en de man die voor de lading zorgde). Een IJslandse vlieger in het ge bied meldde over zijn boordradio de kreet van de Amerikaan te hebben gehoord die meldde dat zijn toestel was geraakt en in brand stond. Daarna zweeg de boordradio De twee andere toestellen - een super- constellation en een C-97 „Strato- freighter" die door Amerikaanse en Canadese hulporganisaties waren ge huurd - zouden eveneens zijn bescho ten. Men weet niet of de toestellen zijn verongelukt of dat de vliegers er in zijn geslaagd hun toestellen aan de grond te zetten. Geen Nederlandse vliegtuigen In het gebied tussen Fernando Po en Biafra opereren geen Nederland se vliegtuigen meer. Martinair Hol land transporteert nog steeds hulp goederen naar het eilandje Sao Tome voor de Biafraanse kust en Trans- KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te IJsselmuiden: dr. H. Goedhart, Rotterdam-Delfshaven. Badankt voor Hollandscheveld en voor Wierden: G. C. Post, Giesscn- dam- Neder-Hardlnxveld. Ger. Kerken Aangenomen naar Rotterdam- Delfshaven (als evang. pred.): P. H. Steenhuis, Doetinchenr, naar Aver- eest-Dedemsvaart: kand. M. H. Slig- gers, Haarlem, die bedankte voor Grootegast, Hoek, Kantens-Kommer- zijl-Niezijl, Marum-Kornhorn, Mid- delstum, Musselkanaal-Valthermond, Noordbergum, Oosterwolde-Smilde en voor Zuidwolde (Gron.). Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Delfzijl: J. J. de Vries, N ij kerk. Voor 35 jaar Z1JPE. lit. verband met het zondag le verwachten drukke autoverkeer voor de voetbalwedstrijd Holland- België, zal de veerdienst die dag uit gevoerd worcben met hel s.s. „Schou wen- Duiv eland". HAAMSTEDE. De commissie der Crisis-Zuivelcentrale heeft voor de gemeenten Burgh, Haamstede en Re- nesse de prijs voor consumptiemelk gesteld op minstens 8 cent per liter. ZIERIKZEE. (Adv.). Boerenboter per pond 65 ct.; roomboter met rijks- merk 82 cl.; Alma margarine 27 ct.; waspoeder vanaf 7V-i ct.; stijfsel 10 ct. per pond; bloem 8 ct. per poncl. ZIERIKZEE. De onlangs hier op gerichte jeicgdluchtvaartclub hield haar eerste algemene vergadering in Concordia NOORDWELLE. Ondanks alle ge voerde aklie tot behoudis de op heffing der school een feil. De ruim 50 kinderen die de school bevolkten zijn in de verschillende omliggende gemeenten ondergebracht. OOSTERLAND. Het dorpshuis, het vanouds bekende dorpscafé op de Markt, wordt na ongeveer 2 jaar ge sloten le zijn geweest, opnieuw ge opend. OOSTERLAND. Op de vogelhillen in Den Aanwas" is het vogelleven iïi volle gang. De vogelkolonie is se dert vorig jaar belangrijk toegeno men. BURGH. Het Burgerlijk Armbe stuur was dit jaar extra zwaar be last zodat het noodzakelijk is dat de gemeentelijke subsidie wel verhoogd zal moeten worden. Noordgouwe, gezien vanaf de Oost- weg (Oosterweegje) in 1908. Het dorp toont een wal rommelige indruk, doch de bewoner van het rechter- pandje heeft kennelijk, juist wat af braak op een koopdag wezen halen en dat moest hij toch lijdelijk een plaatsje geven. avia deed dat tot voor kort ook. De twee DC-6 machines van de laatste maatschappij zijn begin mei echter overgedragen aan de IJslandse or ganisatie „Aid bij Air" die ermee op Biafra vliegt. Het neergeschoten vliegtuig had 10 ton hulpgoederen van het Rode Kruis aan boord. Hel internationale Comité van het Rode Kruis in Ge neve heeft een onderzoek gelast en de Nigeriaanse regering om mede werking verzocht. De vluchten met hulpgoederen zijn vrijdagochtend om 00.30 tot nader order gestaakt. Kotterclum deed hel weer goed ROTTERDAM, 6-ü. Vrydagmid- dag heeft de staatssecretaris van verkeer en waterstaat, M. J. Keyzer, in het Europoortgebied bjj Rotter dam de Calandbrug geopend. Deze brug over het Calundkanaal heeft een lengte van 350 meter met een hefbaar deel van zestig meter. De brug heeft vier rijstroken, twee treinsporen en fiets- en voetpaden. Het daaronder stromende Calandka- naal is geschikt voor zeeschepen. Bij de ingebruikstelling heeft de staatssecretaris er onder meer opge merkt, dat of hij in Rotterdam nu iets doet ten behoeve van de scheep vaart of het, wegverkeer, het onge twijfeld altijd goed is en stellig in een behoefte voorziet. De bewinds man bracht ook de man ter sprake naar wie de brug is genoemd. Hij wees erop, dat thans Caland met al lerlei eervolle vernoemingen wordt geëerd, maar in zijn tijd „werd ook deze doorzetter en vasthouder vaak verguisd en ais een fantast en mo nomaan beschouwd". Voor velen is dat het prototype van de Rotterdam mer, „is zelfs niet de bever met het Rotterdamse accent van onze Fabelt jeskrant de stugge, nimmer versa gende werker? Zijn broer met het Haagse accent is meer van het wik ken en wegende type, maar hij is de recht-toe-recht-aan werker". De binnenvaart Sprekende over de binnenvaart, waarvan het perspectief gelukkig wat beter is geworden, meende de staatssecretaris, dat het steeds een belangrijke taak voor de Nederland se regering zal zijn en blijven, de be langen, die hierbij in het geding zijn, met kracht te verdedigen. Voor die taak slaan wij ook voor het wegverkeer. Te dien aanzien hebben wij het op het ogenblik moei lijker met onze oosterburen, die ons KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De Fokker Friend ship PH-SAD. die door de K.L.M. wordt ingezet t.bw. het binnenlands 'luchtnet van de N.L.M., die dienst Amsterdam-Brussel en incidentele passagiers- en vradhtoharters, wordt vernoemd naar luchtvaartpionier Evert van Dijk. AMSTERDAM. De totale kosten van het overgaan van stadsgas op aardgas heeft Amsterdam 68 miljoen gulden gekost. Dit blijkt uit een aan vrage voor een extra krediet van f 11.500.000 door b. en w. aan de raad, welke eerder reeds een krediet van f 56.500.000 voteerde. DEN HAAG. In de nacht is inge broken in een wasserij aan de The- resia-straat in Den Haag. De buit bestend hoofdzakelijk uit kleding met een waarde van ongeveer 75 duizend gulden. KAMPEN. De 63-jarige mej. A. Nottrot uit Kampen is in het zieken huis te Kampen overleden als gevolg van ernstige verwondingen na eer der op de dag door een kerende vrachtauto te zijn aangereden toen zij langs de weg stond. HAARLEM. De Haarlemse recht bank 'heeft de 3I-jarige Turkse drukker O. A. uit Haarlem die te rechtstond wegens poging tot dood slag op zijn 22-jai'ige (Nederlandse) echtgenote van wie hij 'gescheiden leefde, overeenkomstig de eis van de officier Van justitie veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar. NIJMEGEN. De Unie van Studen ten in Nijmegen (U.S.N.), die de de monstratie van AnUll'ianen in Den Haag ondersteunde, heeft geprotes teerd tegen de „brute machtsont plooiing" van de Haagse politie en tegen het vasthouden van een tien tal arrestanten. DEN HAAG. De directie van Tho massen en Drijver (Verblifa) en de werknemersorganisaties hebben, on der voorbehoud van goedkeuring door de leden van de werknemersor ganisaties, in principe overeenstem ming bereikt over een sociaal plan voor de hei-groepering van de me- taalgroep van het bedrijf. met name wat deze vorm van ver voer betreft voor de ene onaange name verrassing na de andere heb ben geplaatst. Ook daarvoor geldt dat een keten van belangen in het geding is. Niet alleen die van de wegvervoerders, maar ook die van de havens en ook die van de expor terende industriële en vooral ook agrarische Nederlandse bedrijven. Verder merkte hij op er altijd weer bar veel moeite mee te hebben als hij in de sector van het vervoer voor opvattingen komt te staan, die ge tuigen van een eng nationaal pro tectionisme, dat niet meer van deze tijd lijkt. Van het vaderlandse erf Ook bij de Nederlands-Belgische spellingscommissie bestaat de ten dens allerlei overbodige hoofdletters te vervangen door normale klein ge schreven letters. Dat zal niet be zwaarlijk zijn, zolang hét om beroe pen gaat en we eindelijk minister in officiële stukken net zo klein ge schreven zullen zien staan als refe rendaris en portier. Of als het han delt om dieselmotoren, engelse ziekte, franse slag, sint-bernardhond, rijks instituut of mavo-school. In de meeste kranten en boeken worden die woorden al klein geschreven en iedere lezer ervaart dat als logisch. Anders wordt het ,als de spellings- commisie komt met haar uitzonde ringen. Titels als excellentie moeten met een hoofdletter worden gesteld, maar als het over God gaat mogen we gerust schrijven; zijn rijk, hij zal ons niet verlaten Het is toch treiLrig dat deze spel lingsprofeten een minister op een hoger voetstuk gaan verheffen dan hun God, van Wie zij dan wel geen salaris maar dan toch wel hun wijs heid ontvangen (kunnen) hebben. Wel hebben veel commentatoren gelijk, dat er in de West veel moet veranderen. Er heerst sociale onrust sinds tientallen jaren. Een tijd lang kon de raffinaderij op Curagao veel iverkkrachten gebruiken, maar door automatisering en rationalisering moesten velen afvloeien. Een aantal lonen werd verlaagd, omdat er 'zo veel aanbodvan werkkrachten was. Sociale voorzieningen zijn er haast niet, omdat de regering niet over voldoende middelen beschikt. De ar moede is er schrikbarend. Complete families moeten leven van een laag loon van een enkeling die wat ver dient en er lange dagen voor moet maken. Het zou aanbeveling verdienen, onze ontwikkelingshulp eens te rich ten op de West en dan de Antilliaan se en de Surinaamse bevolkingsgroe pen die momenteel verpauperen, uit hun noodlijdend beslaan te halen. Flitsen uit het buitenland WILLEMSTAD. Het departement van sociale en economische zaken van de Nederlandse Antillen heeft bekend gemaakt, dat het verboden is voor importeurs, de groothandel zo wel als de kleinhandel, levensmidde len, groente, fruit en huishoudelijke artikelen te verkopen tegen prijzen die hoger zijn dan die, welke golden op donderdag 29 mei 1969. (Dit is de dag voor de ramp op Curagao). PARIJS. De conventie van repu blikeinse instellingen in Frankrijk, die geleid wordt door de vroegere presidentskandidaat Frangois Mitte- rand, heeft besloten in de tweede ronde van de Franse presidentsver kiezingen de kandidatuur te steunen van Alain Po'her. SANTA MONICA. De gezondheids toestand van de Amerikaanse film ster Robert Taylor is ernstig. De 57- jarige patiënt werd maandag jl. in een ziekenhuis te Santa Monica in Californië opgenomen. Hij lijdt aan kanker. WILLEMSTAD. Gouverneur mr. N. Debrot van de Nederlandse An tillen heeft een beroep gedaan op een ieder, zijn taak weer op te vat ten en zioh volledig in te zetten op dat de rust terugkeert, de verhitte» ring plaats maakt voor bereidheid tot samenwerking en opdat aan de wederopbouw kan worden begonnen Hij deed dit in een toespraak die voor de televisie en de plaatselijke radiostations werd uitgezonden. ATHENE. Van doorgaans welin gelichte zijde in Athene is verno men dat er de afgelopen dagen weer hoge Griekse officieren zijn gearres teerd. Het gaat om militairen die voortijdig gepensioneerd zijn na de mislukte staatsgreep van koning Constantijn in december 1967. NAHA. Op 70 vez-schillende plaat sen hebben ongeveer zesduizend be woners van Okinawa gedemon streerd uit solidariteit met een 24- uursstaking die arbeiders bij de Amerikaanse bases op het eiland ge houden hebben voor meer loon en tegpn Amerikaanse plannen, het aantal Japanse arbeiders bij deze bases te verminderen. SAIGON. Boven Noord-Vietnam is een Amerikaans verkennings vliegtuig, een F-4 straalvliegtuig dat ongewapend is, neergeschoten. Dat gebeurde ongeveer 65 km. ten noor den van de gedemilitariseerde zone, vijf km. ten oosten van Dong Hoi. De twee bemanningsleden zijn met hun parachutes in zee terecht geko men. waaruit zij met een hefschroef- vliegtuig wenden gered. OEAGAPOEGOE. In Opper Volta is de eerste terechtstelling sinds het land onafhankelijk werd voltrokken. Een voormalig lid van de republi keinse garde, Michel Kabore, die in december 1967 wegens moord en diefstal ter dood was veroordeeld, is bij Oeaigadoegoe door de kogel te rechtgesteld. Hij had een schild wacht vermoord om een grote som geld te kunnen stelen. HONGKONG. China heeft de Sow- jet-Unie ervan beschuldigd, de ge wapende provocaties aan de grens te hebben opgevoerd. Het Chinese ministerie van buitenlandse zaken heeft in een protestnota gezegd dat Sowjel-Russische grenswachten in een aantal gevallen Chinees grond gebied zijn binnengedrongen. MOSKOU. De Amerikaanse hoog leraar William Chalsma, die stu deerde aan de universiteit van Le ningrad, is uit de Sowjet-Unie uit gewezen, aldus is van Amerikaanse zijde in Moskou meegedeeld. PRAAG. Een commissie van de Tsjechoslowaakse communistische partij heeft het voormalige hoofd van de geheime staatspolitie Vilia M. Salgovic vrijgesproken van beschul digingen, dat hij de Sowjet-Unie ge holpen heeft tijdens de augustus- invasie. De commissie zegt, dat de beschuldigingen tegen Salgövic ver zonnen zijn. GEORGETOWN. In Georgetown, de hoofdstad van Guyana, hebben militairen en politiemannen strate gische stellingen ingenomen. Naar vice-premier dr. Ptolemey Reid ver klaarde, hield dit verband met „nieuwe activiteit aan de grens met Venezuela". Hij zei niet wat deze ac tiviteit inhield. Zoals gemeld doet Venezuela aanspraken gelden op een deel van Guyana. STOCKHOLM. De Zweed Carl Gustav von Rosen is vanuit Biafra in Zweden teruggekeerd. Zoals be kend heeft von Rosen op eigen ini tiatief met 5 tot bommenwerpers omgebouwde Zweedse vliegtuigen aan de zijde van Biafra gevochten tegen de federale regering van Ni geria. WASHINGTON. De Verenigde Staten en Spanje hebben overeen stemming bereikt over een verleng ing met twee jaar van de pacht op de Amerikaanse bases in Spanje. Dit heeft de voorzitter van de Ame rikaanse senaatscommisie voor bui tenlandse zaken senator William Fulbrght donderdag in Washington meegedeeld. De overeenkomst zal 'binnenkort getekend worden. Advertentie Rechtzaken UTRECHT, 6-6. De president van de Utrechtse rechtbank, mr. B, H. van de Werk, heeft het stakende produktiepersonecl (ongeveer 60 werknemers) bij Berkvens Deuren- en Timmerfabriek en Houtindustrie N.V, in het Brabantse Someren in het gelijk gesteld, althans hij heeft het door Berkvens in kort geding gevraagde stakingsverbod wegens onrechtmatige daad geweigerd. Mr. Van de Werk schaarde zich trouwens in zijn hele vonnis aan de zijde van de gedaagde partij, de bij het K.V. aangesloten Nederlandse Katholieke Bond van Houtbewer kers, Meubelmakers en Aanverwan te Vakgenoten en Behangers „St. An- thonius van Padua", die de staking bij Berkvens maandag heeft uitge roepen, omdat de werkgever bleef weigeren te onderhandelen over een C.A.O. voor het productiepersoneel. Uniek in het vonnis van mr. Van de Werk was, dat hij zijn oordeel mede baseerde op de heersende rechtsover tuigingen, met name het wetsont werp tot regeling van de bepalingen DAMASCUS. Syrië heeft volledi ge diplomatieke erkenning verleend aan oost-iDuitsland, zo is donderdag officieel meegedeeld. Syrië is het derde Arabische land dat in de af gelopen twee maanden tot erkenning van de DjD.R. is overgegaan. Het volgt daarmee het voorbeeld van Irak en Soedan. LONDEN. Het T.U.C. - het Britse verbond van vakverenigingen - heeft donderdag op' zijn buitengewoon congres in Croydon hel wetsvoorstel van de regering, waarin voorzien is in strafmaatregelen bij wilde sta kingen, met 8.25 miljoen tegen 359 duizend stemmen verworpen. PARIJS-WASHIN GTON. De di verse Zuidvietnamese oppositiegroe- pen zijn begonnen met elkaar in contact te treden over de vorming van een voorlopige coalitieregering. DEN HAAG, 7-6. Na opmerkingen te hebben gemaakt op de recente prijsverhogingen, die „voor het ge motoriseerde verkeer een zeer sterke tegenwind hebben opgeroepen", heeft de voorzitter van de A.N.W.B., ir. F. H. van dér Linde van Sprank huizen, zaterdag in Den Haag op de jaarlijkse algemene vergadering in zijn .jaarrede gezegd, dat by al dat onbehagen de wetenschap komt, dat de belasting op nieuwe auto's hier te lande uitgesproken hoog moet wor den genoemd. De omzetbelasting van 25 procent is per 1 januari van dit jaar wel ge reduceerd tot het BTW-tarief van 12 px-ocent, maar door middel van de zg. egalisatieheffing van ongeveer 13 procent heeft men het oude tarief weten te handhaven. In het buiten land is dat niet het geval, zodat een zelfde auto, die men in Duitsland koopt voor f 6275 in ons land komt te staan op een bedrag van f 8288. „Wij kunnen in die egalisatieheffing moeilijk iets anders zien dan een ex tra bron van inkomsten voor het Rijk, want een andere rechtvaardi ging is er niet", aldus de voorzitter van de A.N.W.B. MARKTBERICHTEN De eierveilingen BARNEVELD, 6-6. Coop. Veluw- se eiemreiling 'Barneveld. Aanvoer 806.616 stuks, stemming redelijk.. Prijzen per 100 stuks: gieren van 52-53 gram f 9.13-9,34; van 5.6-57 igram f 10,23-10,71; van 60-61 gram f 11,24-11,60; van 64-65 gram f 11,80 -12,87. Eierveiling Barneveld. Aanvoer 482.428 stuks, stemming rustig. Prijzen per 100 stuks: eieren van 51-52 gram f 8,55-9,38; van 56-57 gram f 10,15-11,10; van 61-62 gram f 11,53-12,12; van 66-67 gram f 12,63 -13,17. Belgische eieren. Aanvoer 379.080 stuks, stemming rustig. Prijzen per 100 stuks: eieren van 53-54 gram f 9,06-9,13; van 58-59 gram f 10,63-10,67; van 62-63 gram f 11,60-11,72. Eiermarkt Barneveld. Aanvoer ca. 1.900.000 stuks, handel kalm. Prijzen per 100 stuks: eieren van 50-58 gram f 9,30-11,50, kg. prijs f 1,86-1,98; van 59-65 gram f 11,80- 13,25. lag. prijs t 2,00-2,04. met betrekking tot de werkstaking en de daarop gegeven memorie van toelichting. „De vakvereniging be hoeft zich niet zonder meer neer te leggen bij de weigering van de werk gever om een C.A.O. aan te gaan", aldus mr. Van de Werk. ETTEN-LEUR. De N.V. Wilro, fa brikant van bakkerijmachines sloot haar bedrijf te Etten-Leur. Nadat kort geleden surseance van betaling is aangevraagd, heeft de directie 'vo rige week besloten de proiduktie stop te zetten. Dat betekent ontslag voor 55 werknemers, van wie een groot aantal geschoolden. LAGOS. Met een Italiaans vlieg tuig zijn de stoffelijke resten van 10 Italiaanse olietechnici, die bij een Biafraanse commando-actie op hun werkterrein om het leven waren ge komen, uit Lagos naar Milaan ver voerd. DEN HAAG. De 22-jarige loneel- assitent L. F. van K. uit Den Haag heeft kans gezien een bank voor f 10.000 op te lichten. Wat biedt de BEELDBUIS? DINSDAG 10 JUNI. NED. I. De gezamenlijke kerken brengen in de vooravond „Kenmerk'' terwijl de VARA haar aandeel levert met „Marty", waarin de zilveren roos-winnaar uit Montreux, Marty Feldman de hoofdrol speelt. Het nieuws wordt op de voet gevolgd door „Achter het Nieuws", waarna de kijkers getuige kunnen zijn van het slot van de jubileumavond van de Nederlandse Jeugdherbergen Centrale. Daar trad op de bekende Griekse zangeres Nana Mouskouri. De Engelse comedy „Nooit een on vertogen woord" komt vanavond voor het laatst op het scherm. De hij uit het verhaal heeft ontslag geno men en de zij probeert nu de kost te verdienen. Vervolgens een documen taire van Ben Steggerda .Hij ging met een filmploeg kijken „langs de weg van Diemen naar Naarden",, d. w.z. bij de reconstructie van rijks weg no. 1 van Amsterdam naar Hoe velaken en de voorbereidende werkzaamheden voor een nieuwe weg naar de Flevopolder. Na het laatste journaal nog een voorlich tingsavond van de NOS over de plannen met de onderwijstelevisie voor het volgend seizoen. NED. II. In de voorlaatste afle vering van Kapitein Zeppos" is Ariana ondeugend en komt dus in de troubles. „Scala" vult de rest van de tijd tot acht uur. Na het journaal een aflevering van „Dubbelspion". Scolly en Kelly proberen een vijan delijke agent te vinden, maar die is heii kennelijk ie glad af. Er wor den in de directe omgving van de twee enkele moorden gepleegd en de beide mannen lijken de daders. In de rubriek „Ik vind dat...'' komen dc inwoners van het waddeneiland Terschelling aan het woord. In de serie Verbinding met ee?i pro gramma van de Saarlandse televi sie, getiteld „Studio Europa". In de ze grote Europese show treden tal van artiesten op. DINSDAG 10 JUNI. NED. I: 1S.50 Pluimpje (kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.07 Kenmerk; 19.32 Marty (kleur); 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster 20.20 Achter het nieuws; 20.45 Nana Mouskouri; 21.10 Nooit een onverto gen woord; 21,56 Langs de weg van Diemen naar Naarden; 22.25 Jour naal; 22.30 Onderwijstelevisie in Ne derland; 23.00 Einde. NED. II: 18.50 Pluimpje (kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Kapi tein ZCppos; 19.2S Scala; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Dub belspion (kleur); 21.10 Ik vind dat 21.45 Verbinding mot... Duitsland (kleur); 22.15 Journaal. 1 I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 4