125 DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vijf en twintig duizend Amerikanen weg uit Zuid-Vietnam MORRIS Cliina stemt toe in besprekingen met de Sowjet-Unie Mariniers terug naar Nederland Prinses Beatrix opende jachthaven te Enkhuizen Gemeante Zierikzee De ïfeled.Heer Kelkes Meelstraat 8 Zierikzee I> ixa. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 9 juni 1969 i(V Nr. 20212 •al "vji xi IAAT) 1/ Vfi jaaK NJv WAARIN OPGENOMEN ~S7T 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken It, Zierikzee, postbus 1lel. (01110)2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave- N V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: P/ijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cenl - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) J 1,75. Vraagt onze contreciprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 BT.W In dit nummer: Mosselzaad visserij be-eiiuligd Na overleg niet president Thieu MIDWAY, 8-6. President Nixon heeft meegedeeld dat hü in overleg met president Thieu van Zuid-Viet nam besloten heeft voor eind augus tus 25.000 Amerikaanse militairen uit Zuid-Vietnam terug te trekken. Bin nen een maand 2ullen de eerste troe pen repatriëren. Sinds januari 1961 zyn in Vietnam meer dan 34.000 Amerikanen gesneuveld. Er zyn meer dan 500.000 man Amerikaanse landstrijdkrachten in Zuid-Vietnam. President Nixon heeft het besluit genomen op aanbeveling van zijn opperbevelhebber Creighton Abrams, nadat Thieu had verzekerd dat de taak van de vertrekkende Amerika nen door Zuidvietnamezen kan wor den overgenomen. Nixon zei van mening te zijn dat de maatregel zal bijdragen tot het vestigen van een duurzame vrede in zuidoost-Azië. President Thieu wens te zijn Amerikaanse ambtgenoot ge luk met zijn beslissing. Het terugtrekken van meer troe pen zal afhangen van de voortgang by de vredesbesprekingen in Parys, van de opleiding en uitrusting van Zuidvietnamese troepen en van de militaire activiteit van de tegenstan der. De geallieerde strijdkrachten in Zuid-Vietnam mogen in geen geval in gevaar komen, noch ook de natio nale zelfstandigheid van Zuid-Viet nam. Nixon zei dat Thieu hem bemoe digende berichten had verstrekt over de pacificatie van gebieden die op de Vietcong zijn veroverd. Niet zonder goedkeuring volk In een later uitgegeven communi qué wordt gezegd dat met geduld en goede wil naar een billijke oplos sing van het Vietnamese conflict zal worden gezocht. De twee presiden ten zullen zich verzetten tegen elke poging Zuid-Vietnam een coalitiere gering op te dringen zonder de goedkeuring van het volk, dat zich puunrasT - Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 De Veiligheidsraad en Rhodesië NEW YORK, 7-6. Een groep V.N.- leden, waaronder meer dan 40 Afri kaanse en Aziatische landen, hebben om een spoedzitting van de veilig heidsraad over Rhodesië verzocht. De ondertekenaars van het ver zoek wijzen er op dat de door de volkerenorganisatie verplicht gestel de economische sancties tegen Rho desië niet de gewenste resultaten hebben opgeleverd, met name door toedoen van Zuid-Afrika en Portu gal. In Rhodesië wordt op 20 juni een volksstemming gehouden over een nieuwe grondwet, waarin de status van het gebied als onafhankelijke republiek wordt vastgelegd. Stil op zee j voor W.C.-sleutel t ROTTERDAM, 5-6. Twee if Duitse zeeschepen hebben mid- f den op de Atlantische oceaan de machines stop gezet om een t klein pakketje over te bren- gen: inhoud een wc.-sleutel. f De sleutel, behorende bij de toiletten op de werf Wilton j Feijenoord in Schiedam was if aan boord gebleven na een re- j paratie aan het 33.760 d.w.t. metende Duitse schip Adolf f Leonhardt". Op weg naar de l plaats van bestemming ont- moette dit vaartuig de August Leonhardt (15.400 d.w.t.) van dezelfde rederij. In volle zee (het was nog slecht weer ook) besloten de kapiteins hun schepen stil te leggen en een sloep te strijken. Keurig ver pakt werd de sleutel aan boord van de August Leonhardt ge nomen. Bij deze manoeuvre gingen twee riemen van de sloep verlorenDe August Leonhardt was op weg naar Rotterdam waar zij na een lossing voor een onderhoud- beurt naar de werf Wilton Feijenoord kwam .Hier werd het pakje triomfantelijk over handigd. moet uitspreken in vrije verkiezin gen onder internationaal toezicht. Zij stellen vast, dat de tegenstan der geen militaire overwinning kan behalen en verwachten dat hij ten slotte een oplossing zal aanvaarden gebaseerd op het beginsel van zelf beschikking van het Vietnamese volk, zonder buitenlandse inmenging en zonder pogingen een schrikbe wind te vestigen. Het overleg op Midway wordt zeer nuttig en openhartig genoemd. Pre sident Thieu heeft ontkend dat er meningsverschillen zouden bestaan. De geleidelijke aflossing van Ame rikanen door Zuidvietnamezen noemde Thieu een zeer belangrijke stap. Hij dankte het Amerikaanse leger voor de offers die het zich ge troost heeft bij de verdediging van het land tegen de communisten. Om grenskwesties HONGKONG, 7-6. China heeft zaterdag bekendgemaakt, dat het een Russische voorstel heeft aanvaard, besprekingen te beginnen op 18 juni over de scheepvaart op de rivieren, die grenzen vormen tussen de Sow jet-Unie en China. Deze besprekingen zullen de eer ste zijn sinds twee jaar van de Chi nees-Russische commissie voor de scheepvaart op de grensrivieren. 2ij worden gehouden in de Russische grensstad Chabarovsk, die door de Chinezen Politie wordt genoemd. Het officiële Chinese persbureau „Nieuw China" heeft uit Peking ge meld, dat de Russen vrijdag in een boodschap is meegedeeld, dat China DEN HAAG, 8-6. De Rijksvoor lichtingsdienst deelt het volgende mee: „De gouverneur van de Neder landse Antillen heeft, na overleg met de Antilliaanse regering, beslo ten de militaire bijstand op maandag 9 juni om 8 uur Antilliaanse tijd te beëindigen. Dit is Nederlandse tijd' 3 uur namiddag. Het op zaterdag 31 mei uitgezonden extra contingent mariniers ter sterkte van ongeveer 300 man zal zo spoedig mogelijk per vliegtuig naar Nederland terugke ren". Belgische koning door een delegatie van tien man naar Chabarovsk zal zenden. China heeft de Sowjet-Unie vrij dag in een protestnota beschuldigd van toenemende gewapende provo catie langs de Chinees-Russische grens. Deense kroonprinses Spaanse regering grendelt Gibraltar af geluidsmuur BRUSSEL, 7-6. Koning Boudewijn heeft vrijdag met een door hem zelf bestuurde Belgische straaljager - een F-104 - tweemaal de geluidsbar rière doorbroken. De koning was voor deze vlucht opgestegen van de luohtmadhtbassi Bevekom en bereik te tijdens een vlucht van 25 minuten een hoogte van 12 kilometer. Vrijdag is overigens een straalja ger van hetzelfde type en van de zelfde basis in de Belgische Arden nen neergestort. De piloot, die kort voor het ongeluk via zijn radio liet weten dat 'hij van zijn schietstoel ge bruik ging maken, was zaterdag nacht nog niet teruggevonden. Schramme naar Angola? BRUSSEL. 7-6. De Belgische huur- lingendeider Jean Schramme, die vo rig jaar na terugkeer van de huur lingen in België werd beschuldigd van moord op een Belg in een Kon golees huurlingenkamp, zou naar Angola zijn ontsnapt, zo meldt za terdag „De Gazet van Antwerpen". De 40-jarige Schramme was vorig jaar op vrije voeten gelaten in af wachting van een proces, dat begin van dit jaar werd verwacht. Volgens de Gazet zou hij kans hebben gezien via Portugal naar Angola te reizen en was 'het niet bekend of de Belgi sche regering zijn uitlevering had gevraagd. Kremlin gebelgd door kritiek MOSKOU, 8-6. Het Kremlin is gebelgd over de aanhoudende kritiek op sommige aspecten van het Russi sche beleid door buitenlandse kame raden op de communistische wereld conferentie. In een artikel in het partijorgaan „Prawda" worden de gedelegeerden vandaag gewaarschuwd, niet te trachten thuis meer populariteit te verwerven door kritiek op Rusland te leveren. Het blad zou het begre pen hebben op de Italiaanse, de Aus tralische en sommige andere gedele geerden. Op de zitting van vrijdag had de Australische partijsecretaris Laurie Aarons openlijk de militaire interventie in Tsjechoslowakije af gekeurd en ook verklaard dat zijn delegatie het belangrijkste dokument van de conferentie niet kan tekenen als de huidige vorm wordt gehand haafd. kreeg zoon KOPENHAGEN, 7-6. Kroonprinses Margrethe van Denemarken heeft het leven geschonken aan een twee de zoon, zo heeft het hof in Kopen hagen bekend gemaakt. Prinses Margrethe, oudste dochter van koning Frederik en koningin Ingrid, is getrouwd met prins Hen- rik. de vroegere Franse graaf Henri de Laborde de.Monpezat Haar .eer ste kind, prins Frederik, werd op 26 mei van het vorige jaar geboren. De rehabilitatie van Stalin MOSKOU, .8-6. Het onlangs door het Moskouse instituut voor het Marxisme en, Leninisme gepubli ceerde boek „Herinneringen aan Le nin" is voor een deel de grootste stap die tot dusver in de Sowjet-Unie is gedaan in de richting van de reha bilitatie van Stalin, zo meldt de Moskouse correspondent van het Zweedse persbureau TT, StUre Stjernloef. In het boek wordt her haaldelijk in positieve zin ovef Sta lin gesproken. Hij wordt afgeschil derd als een van de belangrijkste re volutionairen naast Lenin. Het boek geeft een beschrijving van Lenin's leven van 1891 tot de revolutie van 1917. Nog geen licht in Midden-Oosten BADEN BADEN, 8-6. Premier Achmed A-Bakr van Irak heeft zon dag in een vraaggesprek voor de ra dio te Baden Baden verklaard dat een nieuwe oorlog in ihet midden oosten onvermij delijk is. Volgens 'hem heeft de ontwikkeling van de Zionistische beweging aangetoond dat het expansionistische streven dat deze beweging kenmerkt, zich niet zal beperken tot de agressie van juni 1967. Filmster Robert Taylor overleden SANTA MONICA, 8-6. De filmac teur Robert Taylor is zondag op 57- jarige leeftijd in een ziekenhuis te Santa Monica in Californië aan kan ker overleden. In oktober van het vorig jaar werd zijn rechterlong weg genomen. Maandag nam men hem weer in het ziekenhuis op. Zijn toe stand ging daarna snel achteruit. Taylor trouwde in 1939 met de ac trice Berbara Stanwyck. Het huwe lijk hield 12 jaar stand. In '54 huw de hij de actrice Ursula Thiess. Uit dit huwelijk werden twee kinderen geboren. MADRID, 8-6. Volgens een be kendmaking van de Spaanse televisie heeft de Spaanse regering besloten, met ingang van vandaag (maandag) de verbinding over land naar Gigral- tar af te snijden. Deze beslissing van het Spaanse kabinet was een reactie van de re gering in Madrid op de afkondiging van de Britse Gibraltar-constitutie van 31 mei, waarin .de status van.de kroonkolonie in die van een stad met zelfbestuur veranderd wordt. Volgens de Spaanse televisie wordt elk verweer te land. met Gibraltar afgesneden - ook voor bezitters van buitenlandse passen. Het Amerikaanse «bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) heeft vanaf de basis Vandenberg een on bemande satelliet gelanceerd, be stemd voor geofysisch onderzoek. Amerikaans verkenningsvliegtuig vermist JUNEAU, 7-6. In de Beringzee is nabij de plaats waar vrijdag een Amerikaans verkenningsvliegtuig met 19 inzittenden is verdwenen, een reddingsvlot waargenomen. Dit heeft de Amerikaanse kustwacht in Ju neau op de kust van Alaska mee gedeeld. Of er tekenen van leven ge zien waren, kon men nog niet zeg gen. Het vermiste toestel, een RC-135, was op weg van Sjemya op de Ale- oeten naar de luchtmachtbasis Eiel- son bij Fairbanks in Alaska. Nieuwe politieke groepering in Frankrijk PARIJS, 8-6. Jacques Duhamel. de leider van de leden van de cen trumgroepering in het Franse parle ment die zich achter Pompidou heb ben geschaard, heeft op een pers conferentie in Parijs meegedeeld dat er binnenkort een nieuwe politieke groepering onder zyn leiding ge vormd zal worden. De centrumgroepering in het par lement, die nooit een homogene een heid is geweest, is uiteengevallen. Een deel onder leiding van Duhamel steunt Pompidou als kandidaat voor het presidentschap, een ander deel met Jean Lecanuet aan het hoofd wil in de oppositie blijven. Er gaan de laatste tijd in Parijs geruchten dat Duhamel een belangrijke functie in een regering onder Pompidou zal krijgen. ENKHUIZEN, 7-6. Zaterdagmid dag is onder grote belangstelling de nieuwe jachthaven in Enkhuizen (190 ligplaatsen) officieel geopend door II.K.H. prinses Beatrix. De prinses, prins Claus en de klei ne prinsjes waren aan boord van de Groene Draeck de jachthaven bin nengevaren, vooraf gegaan door het motorschip Bonne, de veerboot Enk- huizen-Urk, waarop zich de geno digden bevonden. Hiertoe behoorden de commissaris der koningin in Noord-Holland, mr. Kranenburg, en de burgemeesters van Hoorn en Enk- huizén, resp. de heren Canneman en De Zeeuw met hun echtgenote^. Aan boord van de Groene Draeck weiden aan de prinses twee scheeps modellen van botters aangeboden door mevr. Canneman en mevr. De Zeeuw, alsmede een kistje gerookte paling. Gedurende de komende week zul len er verschillende festiviteiten in Enkhuizen zijn. Na ongeveer 20 mi nuten in de jachthaven van Enkhui zen te zijn geweest, zette het prinse lijk paar met de Groene Draeck koers naar Muiden. De Spaanse arbeiders in Gibraltar zouden van de Spaanse regering ge lijkwaardige betrekkingen in Spanje aangeboden krijgen. Historische boerderij afgebrand NIJVERDAL, 8-6. Zondagmiddag is de historische boerderij, die be woond werd door de heer A. Arfman en eigendom is van de stichting De Strengenberg, uitgebrand. De brand is ontstaan doordat een net gebruik te bromfiets omviel en de benzine die er uit stroomde in aanraking kwam met een brandend gascom- foor. De boerderij die een waarde had van een ton brandde geheel uit. Ook van het huisraad kon niets ge red worden. De eigenaar en de be woner waren verzekerd. Ten gevol ge van deze brand zijn zes mensen dakloos geworden. Kunstverbranding in Groningen GRONINGEN, 8-6. Een aanlal noordelijke kunstenaars heeft zon dagmiddag op de Grote Markt te Groningen een serie kunstwerken verbrand in het kader van een op roep van de noordelijke afdeling van de bond van beeldende kunste naars om te komen tot een lande lijke vernietigingsactie van kunst voorwerpen. De aktie is bedoeld als een protest tegen het tegenwoordige cultuurbeleid. In zijn oproe.p zegt de Bond van Beeldende Kunstenaars (B.B.K.) onder meer dat de „con sumptiemaatschappij de creatieve ontplooiing van de mens onmogelijk maakt". Aanslag op Amerikaanse negerleider C NEW YORK, 8-6. Charles Kenjatta de leider van de Amerikaanse „Mau Mau"-beweging die haar hoofdkwar tier heeft in de Newyorkse neger- wijk Harlem, is zaterdagavond het slachtoffer geworden van een aan slag. Hij werd, zittend in een gepar keerde auto, beschoten eri door ver scheidene kogels in rug en armen getroffen. Zijn toestand is kritiek. Voordat hij de leiding kreeg over de ..Mau Mau'' was Charles Kenjatta lijfwacht van Malcolm X., de later vermoorde leider der Zwarte Mos lims. Hevige onrust in Montevideo MONTEVIDEO-CONCEPTION. 8-6. Zaterdagavond is het in de Urugue- se hoofdstad Montevideo tot botsin gen gekomen tussen stakende arbei ders van de diepvliesindustrie en or detroepen. Gemotoriseerde eenheden van het leger hebben opstandige wijken afgegrendeld. Er is ook ge vochten tussen de politie en studen ten ,die op sommige verkeerswegen tot tolheffing waren overgegaan om de stakingskas van de arbeiders te spekken. Het comrnunistische-gezin- de vakverbond C.N.T. heeft voor woensdag een algemene 24-uurssta- kirrg uitgeroepen. Daarnaast willen 70.000 gemeente-ambtenaren deze week voor onbepaalde tijd in sta king gaan. Generaal sir Miles Denpsey, die het tweede Britse legerkorps aan voerde tijdens de invasie van Nor- mandië - 25 jaar geleden - is vrij dagochtend in de leeftijd van 72 jaar overleden. DEN HAAG. Bij de aanvang van de x>orige week gehouden vergadering van de Tweede Kamér werden drie nieuwe kamerleden beëdigd. Van Hinks naar rechts: mevr. A. de Padi- Jansen (P.v.d.A.), H. Gortzak (PSP. vroeger lid CPN-fraktie) ,en B. J. M. Hermsen (KVP). Op de foto: de be ëdiging. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Verveling en veelsprekerij zijn broer en zus. Weinig verandering Verwachting tot dinsdagavond: Droog en zonnig weer met in de nacht en ochtend hier en daar mist of laaghangende bewolking. Meest matige wind tussen noord en oost en weinig verandering in temperatuur. Voor woensdag: Aantal uren zon: 5 of meer. Minimum temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden onder normaal. Maximum temperaturen.: omstreeks normaal. Kans op een, droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. 10 juni. Zon op 4.21, onder 20.58. Maan op 1.53, onder 16.35. Nieuwe maan: 15 juni te 0.09. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 10 juni 11.59 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 10 juni 11.49 v.m. n.m. Doodtij: 9 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 9-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied, waarvan de kern zich boven de Noordzee be vindt strekt zich uit van de Britse eilanden naar Scandinavië. Daaren tegen is de luchtdruk laag boven zuid-west Europa en de Balkan. In de noordoostelijke stroming die het gevolg is van deze drukverdeling komt maar weinig bewolking voor. Elders in Europa, in de omgeving van de genoemde lagedrukgebieden is het weer wisselvallig terwijl oce aanstoringen op de noordflank van het hogedrukgebied te ver weg blij ven om invloed op het weer in onze omgeving te hebben. Ook het komende etmaal blijft het hogedrukgebied dicht bij ons land. zodat er in het huidige weerbeeld weinig verandering komt en het aan houdend droog zal zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1