ÉHB Hoe laat is het? Kijk op uw Prisma horloge Kies uit de volledige Prisma kollektie! Wachten op het wonder BEEKSE BERGEN BLIK DOOR HET WERELD Het thuisfront van de Arabische gueriila-strijders DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG risjsn* ZIERIK7.EESCHE NIEUWSBODE Vrijdag b juni 19b9 Sr. 29211 Voor de Arabische landen begin nen de Palestijnse guerillastrijders langzamerhand zeer lastig te wor den. In theorie zouden zij zich mo gen verheugen over deze vrijwillige medestanders in de strijd tegen Is- raël, maar in de praktijk pakt het vaak anders uit. Het opblazen van de olieleiding uit Saoedi-Arabië naar Libanon met aftakkingen naar Syrië en Jordanië is er een voorbeeld van. De Israëli's hebben zich met deze leiding niet bemoeid toen ze in de Golanheuvels een terrein bezetten waar de buis doorheen liep. Ze heb ben van het opblazen ook geen en kele schade of last. Wel Syrië, Jor danië en vooral Saoedi-Arabië dat tenslotte zijn inkomsten betrekt uit de olie. De extreme groep die zich op de borst slaat over deze bomaanslag heeft ook zeker niet bij vergissing de pijpleiding vernield. Het is voor haar al voldoende dat de eigenaar een Amerikaans bedrijf is en de V.S. dat is bekend volgens hen, zijn „he lemaal op de hand van Israël". Maar waarschijnlijk gaat het wel iets die per. Pressie De aanslag kan ook worden gezien als een aanmaning aan Saoedi-Ara bië om bij het uitdelen van miljoe nen aan Jordanië en Egypte om die landen te helpen de gevolgen van de juni-oorlog te doorstaan, ook wat meer te denken aan het bevrijdings front en organisaties als Ei Fatah. Bovendien kan er een pressie in schuilen aan de regeringen der Ara bische landen om niet met woorden alleen krijgshaftig te doen, maar het voorbeeld der fedayeen te volgen en actie/ op te treden. Een pressie die de regeringen te onaangenamer Lreft doordat ze ook wel beseffen dat die radicale gue- rilla-leiders ook sociaal-economische opvattingen huldigen die heel wat linkser getint zijn dan die der rege ringen. Als het aan het bevrijdings front ligt bijvoorbeeld zou ook het binnenlands bestuur van Jordanië, Egypte en vooral Libanon drastisch naar een feller socialisme ivordien omgebogen. Straffer optreden De reacties zijn merkbaar. Liba non dat het eerste te lijden had on- Advertent ie. doublé dameshorloge, sportief model 89,- (doublé dameshorloges reeds vanaf 64,-) doublé dameshorloge, exclusief model 105,- gouden dameshorloge 165,- (gouden dameshorloges reeds vanaf 129,-) doublé dames-hanghorloge, zeer modieus 99,- (in diverse uitvoeringen) Alle Prisma horloges Incabloc Shockproof der de ambities der gueriila-strij ders die van dit nogal neutraal hou dend land vergden dat ze ook aan de grens wat meer zou schermutse len met Israël, gaat nu straffer op treden tegen de fedayeen. Uit vrees voor Israëlische represailles natuur lijk, maar ook wei om binnenlandse onrust te voorkomen. En ook dit is wellicht het bevrij dingsfront niet onwelkomze kan nu de regeringen afschilderen als toch eigenlijk maar voor Israël bange in stituten. een propaganda die er in die landen best in wil. Zodat de Ara bisch-Israëlische controverse een pendant krijgt in een intern Ara bisch conflict, met de dreiging van burgeroorlogjes en revoluties. Enerzijds is dit voor Israël gerust stellend, doordat een tegenstander die thuis de handen vol heeft wel niet aan aanvallen kan denken. Maar aan de andere kant komt een oplossing van de geschillen hierdoor ook niet veel nader en dat is een de- betpost die hierbij veel zwaarder weegt. ROTTERDAM. De Rotterdamse recherche heeft een 44-jarige ma chinist uit Maassluis gearresteerd die de afgelopen maanden tot zes maal toe brand heeft gesticht, op het ter rein van een chemisch bedrijf in de Botlek. OVERDENKING Bij de profeet Hosea 6 3b-6 lezen wij deze zin: „Uw vroomheid is als de morgennevel, als de dauw, die vroeg in de morgen verdwijnt". Morgennevel en dauw, hoe nuttig zijn deze voor het land. Vooral wan neer in een tijd van droogte, deze nevel en dauw nog de enige midde len in de ochtend en avond zijn, om de veldvruchten nog „iets'1 mee te geven van wat ze op tijd nodig heb ben: voedsel, door het inzuigen van dit, dan weinig gegeven, levensele ment. Verdwijnt deze nevel en dauw door de overdag verzengende zon, dan hangt op het land alles weer slap en smachten de planten op nieuw naar de avonddauw en nevel. De vruchten van het veld móéten zich vaak sohikken naar hetgeen de natuur hun geeft om hun vruchten voort te brenigen. Van deze wereld springen wij nu over naar de wereld van de mens en vooral naar de mens, die door het doopsel in Ohristus' gemeenschaps leven is opgenomen en uit dat leven van Christus de kracht moet putten om ook vruchten voort te brengen uit het zaad, dat door Hem in ons geestelijk leven is gezaaid. Het voed sel voor deze groei zullen we regel matig kunnen ontvangen, vooral uit de woorden in de kerkdiensten ge sproken. Deze woorden kunnen we beschouwen als de nevel en de dauw die over ons komen en het zaad wil len doen uitschieten en vruchten voortbrengen. Maar nu komt aan u de vraag van de profeet: „Is uw vroomheid als de morgennevel en dauw, die vroeg in de morgen verdwijnt", d.w.z. als de kerkdiensten zijn afgelopen, blijven dan de woorden en voornemens niet al te vaak aoher in het gebouw en gaat ons leven buiten dat gebouw gewoon door alsof er niets gevraagd is aan ons: nl. die woorden en de daaruit voortvloeiende voornemens ook tot daden om te zetten in uw leven thuis, met anderen, op uw werkplaats enz., dus het zaad tot vrucht te laten komen. De natuur 'heeft daar haar tijd voor nodig, maar die krijgen wij ook van God .En zoals de planten in hun tijdsbestek groeien, bloeien en tot zaad komen, zó moet het ook bij ons als christenmens. De zonnehitte van de dag, d.w.z. onze dagelijkse en wekelijkse sleur moeten niet de oorzaak zijn dat we daar in verstikken en zó de rustige groei naar God in ons geestelijk le ven verhinderen. Zierikzee. H. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEIN HAAG. Een werkgroep van de Organisatie voor Economische Samenwerking en OntwikkeLing (OESO bezoekt tot en met zater_ag Zuid-Limburg en met name Maas tricht om zich op de hoogte te stellen van de voor en nadelen van Maas tricht als eventuele plaats van ves tiging voor het internationale insti tuut voor technologie. KORNWERDERZAND. Eind 1972 zal de afsluitdijk geheel vierbaans zijn en zullen ook de aansluitingen bij de Friese en Noord-Hollandse kant gereed zijn. GRONINGEN. De rijkspolitie van Zoutkamp en Zuidhorn heeft in sa menwerking met de districtsrecher che 7 mensen gearresteerd verdacht van tenminste 80 diefstallen, ge pleegd in noord- en west-Groningen en tot diep in Friesland. DEN HAAG. Op drie dagen van de aanstaande twee weekeinden zul len op drie vliegvelden in west- Europa vliegdemonstraties worden gehouden, ijs en weder dienende. Twee van de vliegvelden liggen zo dicht bij ons land dat ook Nederlan ders wel bij de bezoekers zullen zijn." MAASSLUIS. De gemeentesecre tarie te Maassluis schreef de 25.000- ste inwoner in. Op 1 januari 1960 be droeg het inwoneraantal van Maas sluis ruim 12.000 .In 9 jaar tijd is de bevolking dus verdubbeld. Maassluis is daarmee een van de snelst groei ende gemeenten in Nederland. M'HEER. Van 6 tot en met 9 juni a.s. wordt in het Limburgse plaatsje Mheer een reünie gehouden, waar een aantal voormalige RAF-piloten een groep Nederlanders zullen ont moeten, die hun in de laatste oorlog hebben helpen ontvluchten. De laal- sten zijn verenigd in de ..Royal Air Forces Escaping Society". DEN HAAG. Nederland heeft in de onlangs te Parijs gehouden ver gaderingen van de consortia voor hulpverlening aan India en Pakistan voor het jaar 1969-1970 aan de twee landen financiële steun toegezegd in de vorm van leningen tot een totaal bedrag van 56,1 miljoen gulden. SCHIPHOL. Een groep van 11 Ne derlandse parlementsleden is op Schiphol teruggekeerd van een ori ënterend bezoek van een 'week aan Joegoslavië. Het was bedoeld als antwoord op een bezoek dat Zuid- Slavisohe parlementariërs vorig jaar aan ons land brachten. Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 uur ds. v. d. Schee. Gasthuiskerk: 9.30 uur ds. Assendorp; 7 uur ds. L. M. Verseput, Vlissingen. Kerkwerve: 11 uur ds. Verseput; 9.30 uur zondagsschool. Serooskerke: 9.30 uur ds. Verseput; 11 uur zondagsschool. Burgh: 11 uur ds. Assendorp. Haamstede: 10 uur (H. D.) en 7 uur ds. Huizing. Renes- se: 9.30 uur ds. De Wit (Avondmaal). Noordwelle: 11 uur ds. De Wit. Scha- rendijke: 10 uur ds. v. d. Berg. Brou wershaven: 9.30 uur ds. Feunekes. Zonnemairc: 11 uur ds. Feunekes. Noordgouwe: 9.30 uur ds. Schone- veld. Dreischor: 11 uur ds. Schone- veld. Ouwerkerk: 10 uur ds. Faber (bed. H. D.). Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof. Oosterland: 11 uur ds. S. Bijl, Krimpen aan de IJssel, 6 uur ds. J. v. d. Berg (Eikerzee). Sirjansland: 10 en 6.30 uur ds. Abma, Reeuwijk. Bruinisse: 9.30 en 5 uur ds. S. Bijl, Krimpen aan de IJssel. Lutherse Kerk Zierikzee: Geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.30 uur ds. J. A. A. de Boer, Middelburg, 5 uur ds. v. d. Kooy. Haamstede: 10 en 7 uur ds. v. d. Kooy. Scharendijke: 9.30 en 7 uur ds. Put. Brouwershaven: 10.30 uur (bed. H. A.) ds. Wentsel, 3 uur ds. Keizer. Zonnemairc: 10 en 2.30 uur ds. Jansma. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur dr. Becker. Oosterland: 10.30 en 3 uur ds. Bremmer. Bruinisse: 9 uur ds. Bremmer, 5 uur Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 8.45 uur ds. Bosma (Curasao); 7 uur ds. Dekker, Goes. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. W. van Dijk, Gouda. Kerkwerve: 10 uur leesdienst, 6 uur ds. Van Dijken. Haamstede: 10 en 3 uur ds. J. van Dijken, Biezelinge. Nieuwerkerk: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. Van Dijk, Gouda. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. Karens. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur lees dienst. Geref. Gemeente in Nederland Zierikzee: 10 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Remonstrants Geref. Gemeente Sommelsdijk: 10 uur ds. J. Laforêt, Rotterdam. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur ver- lossingssamenkomst. Rooms-Katholicke Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen om 8 en 10 uur. Haamstede: zaterdag: 19 uur; zondag 8.30. 10 en 19 uur. Re- nesse: zaterdag: 19 uur; zondag 9.30 en 11 uur. DEN HAAG. De minister van bui tenlandse zaken van de Verenigde Arabische Republiek, de heer Mah- moed Riad, zal van 18 tot 21 juni een officieel bezoek brengen aan Neder land, aldus heeft het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. DEN HAAG. Z.K.H. Prins Claus heeft het voornemen op donderdag 12 juni de opening van de zesde al gemene vergadering van „Europa Nostra" bij te wonen in het gebouw van de „Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen" in Amsterdam. Flitsen uit het buitenland KINSJASA. In de Kongolese hoofdstad Kinsjasa zijn 400 studen ten voor ondervraging aangehouden, nadat zich woensdag felle gevechten tussen studenten en militairen had den voorgedaan, waarbij tenminste zes studenten het leven hebben ge laten. SAIGON. Voor het eerst sinds iwee weken zijn er donderdag in Saigon weer kneedbomaanslagen ge pleegd. Op drie plaatsen werden dergelijke bommen geplaatst, waar door in totaal drie Zuidvietnamese burgers om het leven kwamen en drie werden gewond. JERUZALEM. Bij een bomaanslag in Jeruzalem zijn donderdag vier Arabische burgers en een Israëlische militair gewond. De politie heeft een aantal mensen gearresteerd. BOGOTA. Vier Spaanse priesters zijn uit Columbia gewezen omdat zij ihebben deelgenomen aan de recente studentenbetogingen in Monteria, de hoofdstad van de provincie Cordoba Het verzoek tot afwijzing is gedaan door mgr. Miguel Antonio Medina, bisschop van Monteria. BONN. Binnenkort zullen twee werven in Kiel en Hamburg begin nen met de bouw van nog twaalf conventionele onderzeeboten voor de Duitse bondsrepubliek .De vaartui gen zullen een waterverplaatsing van 450 ton hebben en tussen 1971 en 1973 worden geleverd. De West- Duitse marine bezit al 12 onderzee boten van dit type. BRUSSEL. De Amerikaanse mi nister van landbouw, Clifford M. Hardin, zal maandag en dinsdag in Brussel besprekingen voeren met de Europese commissie. Hardin wordt zondag in Brussel verwacht en reist dinsdagmiddag naar Londen. Maan dag zal hij met name besprekingen voeren met dr. S. L. Mans'holt over de gemeenschappelijke landbouwpo litiek van de E.E.G CHICAGO. 31 tot de tanden gewa pende agenten van de federale re cherche (FBI) hebben een inval ge daan in het hoofdkwartier in Chica go van de militante negerorganisatie „Zwarte Panters". INDORE. Bij vechtpartijen tussen hindoes en islamieten in de Indische stad Indore zijn aoht mensen om het leven gekomen en 150 gewond ge raakt. Aan de gevechten die twee dagen hebben geduurd, ging een ru zie over een uitgestelde worstelwed strijd vooraf. De politie verrichtte 550 arrestaties. BRUSSEL. De Brusselse politie is er bij toeval in geslaagd de hand te leggen op een tweetal internationale schilderijenzwendelaars, een Cana dees en een Fransman, aldus berich ten in Brusselse avondbladen. MONTEVIDEO. Het grootste, com munistisch georiënteerde vakver bond in Uruguay, de C.N.T., heeft besloten een algemene staking van 24 uur af te kondigen voor woens dag a.s. als gebaar van solidariteit met de 14.000 arbeiders in de vlees verwerkende industrieën, die reeds langer dan 50 dagen staken, r v« - Een unieke foto van het toenmalige muziekkorps ,,'Concordia" te Kerk werve. Het muziekgezelschap werd opgericht in 1923 .maar het ging het korps niet naar den tüeze, want in 1930 ging het reeds ter ziele- Op deze oude kaart zien we de volgende muzikanten staan: A. Dake, W. Kes- leloo, J. Everwijn, C. J. Boot, C. Beije. Mart. Rotte Jz., Joz. Hendrik- se, C. Berrevoets, P. Boschart, A. Dake Az. en P. Rotte. Uniformen waren toen nog niet in zwang. BUENOS AIRES. Naar in rege ringskringen in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires verluidt, heeft president Juan Carlos Ongania het vijf man sterke kabinet verzocht af te treden om een reorganisatie van de regering mogelijk te maken. Advertentie Een goed idee voor morgen ONTSPANNINGSPARADIJS tussen Hilvarenbeek en Tilburg Vergeet niet het safari-leeuwenpark van deBeekse Bergen te bezoeken. FEUILLETON Door To Dorssen-van Loon Een poasje later had ik me bij de kraan wat opgeknapt en zaten we tegenover elkaar met thee voor ons. Hij knabbelde aan een koekje. Op zachte toon zei 'hij: „Ik kan je niet meer uit m'n gedachten zetten, Woutje, dat is het beroerde. Als ik Aat in m'n armen heb en kus, doe ik m'n ogen dicht en denk ik, dat jij het bent". „Je moet hier niet meer komen, nooit meer", was mijn antwoord. Zonder ,hem aan te kijken vervolgde ik: „Het heeft geen zin meer elkaar voor de gek te houden ,maar pro beer me alsjeblieft te vergeten. Als jij niet meer komt, zal het bij mij ook wei wegebben. Op deze manier doe je me nodeloos pijn. Ik weet, dat het je bedoeling niet is, maar kun jij dat veranderen? Laten we ons ver stand gebruiken. Wees dankbaar dat Aat dol op je is. Verwaarloos haar niet, want ze zit boordevol liefde". Hij zei niet veel meer. Ik schonk hem nog een tweede kop thee in. We rookten een sigaret en waren elk met onze eigen gedachten bezig. Het begon donker te worden, toen ik hem in zijn jas hielp. Er brandde nog geen 'lioht in de kamer. Bij de deur keken we elkaar nóg eens aan. We werden als het ware naar elkaar toe getrokken, want vrijwel meteen lagen we in eikaars armen. Hij kuste me hevig en wild, maar ik had geen weerstand. Het maakte me duizelig. Ik stond dicht tegen hem aan, ter wijl hij me liefkoosde en streelde. Was het een roes? Net alsof je te veel gedronken hebt? Alleen weet ik nog, dat ik zijn vurige kussen be antwoordde, misschien even heftig. Tot er iets in nie me alarmeerde. Plotseling besefte ik het grote ge en Peet. Er was een groot feest en ik had natuurlijk een uitnodiging vaar, waarin we beiden verkeerden. Als ik nu niet ingreep, zou het te laat zijn en zou ik geen wilskracht meer hebben om me te verzetten. Met moeite drukte ik met mijn vuis ten tegen zijn borst, tot ik los was. Wankelend liep ik een paar passen bij hem vandaan en draaide een lamp aan. De betovering was ver broken. Ik zag de gloed in zijn ogen en wist, dat hij bij mij hetzelfde ge zien had. Maar nu niet meer. Ik dwong mezelf het initiatief te nemen „Ga nu", fluisterde ik. „Ga alsje blieft, Dank je voor alles, Peter. Maar het kan niet. Begrijp het toch. Laten we dit 'als herinnering hébben, als iets moois, buiten alles om. Maar kom niet meer hier. Een volgende keer zou ik m'n verstand1 verliezen en daarna zou ik me er altijd voor schamen"- Hij bleef nog altijd bij de deur staan, met de knop in de hand. De stilte drukte op m'n slapen. Ik werd bang, bang voor mezelf en toch wil de ik het niet. „Toe nou, Peet...." prevelde ik wanhopig, „alsjeblieft;" Met een ruk trok ,hij de deur open. Een zware zucht ontglipte me. Z'n voetstappen roffelden op de traptre den. Het leek een eeutvigheid te du ren, toen hoorde ik de buitendeur in het slot vallen. Met moeite sleepte ik me naar de kamerdeur, die hij half open had laten staan en sloot hem. Met m'n rug bleef ik er tegen staan, hijgend. Maar mei een opge lucht gevoel. Ik wist, dat ik op het uiterste randje had gestaan. Was het m'n beschermengel, waar vader hei vroeger zo vaak over had, die op het laatste ogenblik me teruggetrokken had? Drie maanden later trouwden Aat voor de hele dag. Dagenlang zag ik er tegen op als tegen een steile berg, die ik zou moeten beklimmen. Doch deze beproeving bleef me bespaard, doordat ik twee dagen tevoren met griep in bed kwam. Aat zocht me daags tevoren nog even op, beklaag de me en maakte nog gauw even mijn flatje schoon. Ik wenste haar veel geluk, doch toen ze aan m'n bed stond bemerkte ik iets. „Ben je vroeg ik aarzelend. Ze knikte. „Ik wilde het zelf. Waarschijnlijk uit angst, dat ik hem nog zou verliezen. Hij is een vrese lijke flirt en 'kan eigenlijk niet leven zonder vrouwen om zich heen, die hem bewonderen. Daarmee heb ik me al verzoend. Nu helemaal, omdat ik hem al een beetje ken. Nu het zo ver met me is, laat hij me niet in de steek. Morgen om deze tijd ben ik zijn vrouw. Op de duur zal ik hem wel naar mijn hand zetten. We zijn achteraf beiden even blij, nu het zo is". „Waren ze bij je thuis niet boos?" „We hebben beiden spitsroeden moeten lopen, Woutje. Niet alleen bij hem thuis, doch ook bij ons. Nu weet ik zelf, wat mijn schoonzus be zield heeft. Het 'is achter de rug. M'n schoonmoeder is al lang lekker met het. vooruitzicht, dat ze weldra oma zal zijn". De volgende dag was ik weer zo'n beetje op. al voelde ik me nog lang niet koortsvrij. Tegen etenstijd bracht de post een telegram. Van Aat en Peet. die me, op het punt staande de huwelijksreis te begin nen, van harte beterschap toewens ten. Toen heb ik een poosje zitten hui len. (wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 7