anders dan ^andere POSITIE KLEDING SgHS MaMli 25 stuks 1.75 „Pomona"-leden neusden rond op goed verzorgde bedrijven V.N.-waarnemers bij verkiezingen in snijtafel West-Irian DE RODE BURCHT VAN IPHANGA Amerikaans geweld op wetenschappelijke Advertentie caballero Toneelspeelster en TV-acirics Jenny Arena Problemen rond de chemische dunning De „Tromp" naar .1.. i BURGH, 4-6. Rykeiyk voorzien van winterjassen, knielaarzen en klompen bekeek een 25-tal leden van de Ver. v. Oud-Leerlingen „Pomona" de eerste verschijnselen die de fruit bomen vertonen om hun vruchten groot te brengen. Zij werden daartoe een welkom toegeroepen door de voorzitter, de heer J. C. de Feiter, ditmaal in zijn eigen boomgaard aan de Dreef. Het is zo langzamerhand wel ze ker dat de Cox's het dit jaar wel zal doen, ofschoon een late rui altijd nog voor verrassingen kan zorgen. Bij de heer De Feiter staan deze bomen ook wat de bladstand betreft er zeer goed voor. De Golden Delicious houdt zich nog wat mysterieus en niemand kan met zekerheid zeggen wat er nog aan pas gezette vruchtjes af sa! vallen. Het koude weer vertraagde de bloei zeer en nu reeds doen zich de eerste problemen voor over de chemische dunning. Doen of niet? Bij een vlotte zomerse bloei gaat de zetting zeer vlug en kan snel gecon stateerd worden of een chemische dunning verantwoord zal zijn. De meeste Pomona-leden zaten dan ook met hun handen in de haren en meenden het nog even aan te moeten zien. Wel zal het weer snel moeten veranderen want zoals woensdag morgen hagel en zelfs enkele sneeuwvlokken de jonge vruchtjes geselden is toch uitermate abnor maal. De heer De Feiter heeft een goed gewas peren met enkele mindere rassen er tussen. Het is zeer wel mo gelijk dat gibberellazuur dit jaar van grote betekenis gaat worden. Geen perenjaar Dit jaar wordt geen perenjaar het geen na de enorme topoogst van 1968 zeker te begrijpen valt. Reden te meer om de peren met de meeste zoi'g te omringen. Natuurlijk is de Clapp's weer in zijn element even als de Precose zijn jaarlijkse top- dracht weer prolongeert. De Doyen ne wordt dit jaar zeer waarschnijlijk een zorgenkind omdat de zetting niet zo best is en elk vruchtje kostbaar wordt. De overmatige regenval van deze week, omstreeks 20 mm, was duide lijk zichtbaar doch dit is een geval dat overal de nodige moeilijkheden met zich mee brengt. Andere bedryven Het huurbedrijf van de heer C. v. d. Kreeke was hierna aan de beurt. Deze jonge boomgaard met daarnaast een heel oud gedeelte in struikvorm lag er eveneens uitstekend bij. De zelfde vruchtzettingsverschijnselen als bij de heer De Feiter kwamen hier aan het licht en er moet dan ook gerekend worden dat hetgeen hier op deze excursie te zien was zich ovei-al in Zeeland wel zal voor doen. Tot slot werd nog een bezoek ge bracht aan het bedrijf De Feilêr- Koopman gelegen langs Dalebouts- weg. Eenzelfde beeld van goede Cox's en Delicious waar nog niets van te zeggen valt. Voor 50 jaar.... ZIERIKZEE. Ten overstaan van een notaris werd de akte van oprich ting gepasseerd van de alhier geves tigde N.V. NeptunusRederij, Visse rij. Conserveninrichting, Garnalen- pellerij, Zouterij en Drogerij. ZIERIKZEE. In de vergadering van de Neutrale Middenstandsver- eniging is gesproken over het aan hangige wetsontwerp inzake de 8- urige arbeidsdag. Algemeen was men van oordeel dat zij voor een plaats als Zierikzee onnodig belem merend zal werken. ZIERIKZEE. De 23-jarige veldar- beider C. W. is tot een week gevan genisstraf veroordeeld wegens een voudige belediging van een ambte naar in f-unktie. DREISCHOR. In een kie ne plech tigheid werd de eerste steen gelegd van de muziektent door een zoontje van een bestuurslid van de harmo nie Crescendo RENESSE. Waarschijnlijk door het spelen met lucifers van een paar kinderen raakte een aanmerkelijke oppervlakte helm in brand. Met hulp van padvinders werd de brand ge doofd. RENESSE. (Adv.). Voor de maan den juni, juli, augustus en septem ber gevraagd een nette juffrouw voor de directie en bediening van de theetuin „Het Torenbosjewelke ook genegen is de directie van de Ka merhuisjes op zich te nemen. ZIERIKZEE. (Adv.) Dienstbode ge vraagd te Bussum, in klein gezin. Loon f 160, was vrij, dre maal per jaar een week vrij met reisgeld. ZIERIKZEE. Op de heden gehou den paardcmarkl waren aangevoerd 65 paarden. 7 hitten en 8 veulens. De prijzen varieerden van f 278 tot f 100. Voor de loterij werden aange kocht 12 paarden. De handel was slap. Pomona heeft een eerste indruk gekregen van goed verzorgde bedrij ven die. wat produktie betreft vrij goed zitten. Toch schoot door deze fruittelers nu al weer de gedachte over het prijsbeleid van dit jaar. Zal het beter zijn dan in voorgaande ja ren of zal alle moeite en werk weer WASHINGTON. 5-6. Dc Amerika nen zyn een nogal bloeddorstig volk en zullen dit ongetwijfeld blijven zolang er zovelen zijn die denken dat geweld een oplossing kan bieden voor de sociale vraagstuukken in het land. Tot deze conclusie zijn twee Ame rikaanse geleerden gekomen die een rapport hebben opgesteld door de nationale commissie die een onder zoek instelt naar de oorzaken van dit geweld. In hun inleiding op hel ï-apport leggen de beide geleerden - Hugh David Graham, hooglei-aar in de ge schiedenis aan de John Hopkins uni- vex-siteit en Ted Robert Gun-, hoog leraar in de politieke wetenschappen aan de universiteit van Princeton - er de nadx*uk op dat „de Amerikanen altijd een gewelddadig volk zijn ge weest hoewel het geweld in de loop van de geschiedenis in vex-schillende vox-men tot uiting is gekomen en er vex-schillende groeperingen bij be trokken zijn geweest. Unieke protestacties Na een ovex-zicht te hebben gege ven van de conflicten tussen blank en zwart in de afgelopen jaren, wij zen Gx-aham en Gurr ex-op dat de huidige protestacties tegen de oor- log, zowel wat hun omvang als be tekenis betreft, zich nog nooit eei-der in de Amerikaanse geschiedenis heb ben vooi-gedaan. Hetzelfde geldt voor de onlusten aan de univex-siteiten en de „x*ecente en vex-bazingwekkende epidemie van politieke moorden op nationale leidex-s". Maar, audus beide geleerden, al moet men de V.S. rekenen tot het half dozijn onx-ustigste landen van de wereld als men tenminste afgaat op het aantal politie.ke moorden, op standjes en gewelddadige betogin gen. het is toch ock zo dat het na tionale leven hierdoor veel minder Fel protest tegen plaii-Maiisliolt HILVERSUM, 4-6. De voorzitter van de Nederlandse Bond van Var- kcnshandelaren de heer J. Lok te kende tijdens het zomercongres van deze bond in Hilversum fel protest aan tegen het Europese landbouw- plan van dr. Mansholt c.s. Het lag deze voorzitter vooral zwaar op de maag dat er volgens de Eux-opese plannenmakers voor de particuliex-e vee- en vax-kenshandel de vleeshandel en in uitgebx-eidere zin voor de gehele handel in agra rische pi-odukten in de nieuwe struc- tuui-plannen van Bx-ussel geen plaats meer is. De vee- en vleeshandel zo zei hij, wox-dt in het plan Mansholt gewoon weggesaneerd en dat niet al leen zonder enige inspi-aak of in breng maar blijkbaar ook nog zon der behooi-lijke sociale begeleiding. Het nieuwe landbouwstructuurplan bexgt dermate vex-stx-ekkende maat regelen voor bedx-ijven en personen dat er naar de mening van de heer Lok gesproken kan wox-den van een soort landbouwmaatschappijhervor- ming. Zeeuws Tijdschrift In het jongste nummer van het Zeeuws Tijdschrift schi'ijfl A. L. Borst over het dezer dagen door de Zeeuwse Ou'lturele Raad gepubli ceerde Cultuurplan. Hierin wordt de wens uiügesproken dat er in de toe komst een Algemeen Zeeuws Cul tuurfonds komt, teneinde een flexi bel cultuux-beleid te kunnen voeren. Laux-ens van der Pol publiceert een rijk gedocumenteerd artkel over de stads-muziokmeester van Middel burg W. R. Ceulen (1806-1868). Interessant is een artikel van dr. A. C. J. Mulder over twee wapen- knipsels uit 1723. Het ene bevat vier jachttaferelen en 'het andere vier voorstellingen van de vier jaargetij den. In hot Zeeuws prentenboek pu bliceren L. W. de Bree en M. P. de Broxin foto's van Zeeuwse gehuch ten (Stroopuit, Moll'kot, Maagd van Gent) en Tj. Spanjer publiceert, over kievitseieren zoeken in Zeeland. Tenslotte de „Zeeuwse kroniek" van M. P. de Bruin en mededelingen van bet Zecuwah Genootschap dor We tenschappen. voor niets geweest zijn. De tijd zal het leren. In de schuur van de heer De Fei ter dankte de heer J. v. d. Bex-ge als voorzitter der N.F.O. de heren De Feiter en v. d. Kreeke voor hun be reidwilligheid en de verkleumde aanwezigen voor hun belangstelling. ontwricht weid dan in vele andex-e landen. Tussen midden 1963 en midden 1968 hebben 11 op de 1000 Amex'ika- nen deelgenomen aan sociale agita tie. In verhoudingscijfers uitgedxukt was het aantal doden als gevolg van gewelddaden in de V.S. in de afge lopen vijf jaar 1,1 op de miljoen in woners, in Europa 2,4 op de miljoen en in de hele wereld 238 op de mil joen. voor de a.s. moeder ZIERIKZEE DEN HAAG. Het dagelijks be stuur van het Bedrijfschap Horeca heeft een onlwerp-verox-dening op gesteld over een indeling van hotels in ons land Jn vijf categoi-ieën. WEEKEINDE- ARTSEN DIEN ST Zaterdag 7 cn zondag 8 juni Dokter C. M. van Hoorn, Zierikzee, tel. (01110) 2080, neemt waar voor de artsen Bontkes en Van der Waarden. Dokter H. J. Simons, Rencsse, telef. (01116) 280, neemt waar voor dokter Stenger cn dokter Terpsti-a. Dokter K. van Leeuwen, Bruinissc, tel. (01113) 280, neemt waar voor dokter Speelman. Dokter L. J. v. d. Zandc, Nieuwer- kerk, tel. (01114) 388, neemt waar voor dokter Vleugels Schutter. Zuster A. K. Werkman, Kerkwerve, tel. (01110) 2309, neemt waar voor zuster Van Beveren en zuster Sleutel. DIERENARTS Dierenarts T. van Roon, Zierikzee, telef. (01110) 2180, heeft dienst. De weekeindediensten vangen aan zaterdagmorgen half tien. DEN HELDER, 5-6. De voormalige lichte kx-uiser H. M. Tromp die half mei door Simons Handelmaatschap pij N.V. te Rotterdam werd gekocht van de inspectie Domeinen te Haar lem zal in Den Helder aan haar laat ste lange zeereis beginnen. Door be middeling van 'het scheepsmake laarskantoor Jacq Pierot and Sons te New York is H.M. Tromp door verkocht naar Spanje waar het schip in Castellon zal worden gesloopt. De zeesleepboot Hector van N.V. Bureau Wijsmuller zal de sleepreis uitvoe ren. De 3350 Ion metende Tromp werd in 1937 te water gelaten bij de Nederlandse Scheepsbouw Maat schappij te Amstei-dam en heeft voox-al in de tweede wereldoorlog naam gemaakt. Om „levcnsfranje" voor bejaarden DEN HAAG, 4-6. Hel gaal om de franjes van het leven, die voor de bejaarden van belang zijn. Het gaat om het scheppen van mogelijkheden om stille nood te kunnen lenigen, die in alle lagen van de bevolking on der bejaax'den wordt aangetx-offen. Daarvoor is een mentaliteitsveran dering nodig. Wordt de nood gezien, dan kunnen hand- en spandiensten worden vexieend, dan kan met geld ook nog veei worden gedaan. Zo werd in het per*scentnjm Nieuws poort in Den Haag het doel geschetst van de stichting „Help nu, straks voor u", die zich het werkterrein heeft uitgekozen, waarop in ons land anderen zioh nog niet bewegen. DE MELKPRIJS DEN HAAG, 5-6. Minister mr. L. de Block van economische zaken heeft gemeend ten aanzien van het doox-bex-ekenen van een aantal kos tenstijgingen in de prijs voor con- sumptiemelk de piijzenbeschikking goederen en diensten 1969 voors hands te moeten handhaven. De bewindsman heeft dit geant woord op schi-if lelijke vragen van de Tweede Kamer-leden Tuijnman en Schlingemann (beiden V.V.D.), die wilden weten waarom de minister afwijzend heeft beschikt op een ver zoek van het Produktschap voor Zui vel en het zuivelbedrijfsleven, om de ze kostenstijgingen door te bex-eke- nen. DJAJAPOERA, 4-6. De V.N.-af- gezaut voor West-Irian, dr. Fernan do Ortiz-Sanz, is in Djajapoera aan gekomen om het restant van de ver kiezingen voor de raadgevende ver gaderingen voor zover nog mogelijk te volgen. Hij was na zijn aankomst uil Dja karta op Biak dix-ect met een char tervliegtuig naar de hoofdstad van West-Irian dooigex-eisd zonder op Biak te overnachten zoals gebruike lijk is. Het zijn de i-aadgevende vex-gade- ringen, één in elk der acht i-egent- schappen, die er zich in de periode van 10 juli lot 5 augustus volgens hel Indonesische Moesjawai-ah-prin- cipe (onderling overleg) over moeten uitspreken of West-Ixian al dan niet bij Indonesië blijft. Twee van de zes V.N.-waaxnemexs volgden don derdag de laatste fase van een ver kiezing op het eiland Biak voor zo'n vei-gadei-ing. Dit wox-dt de eerste verkiezing die het waai-nemei-skox-ps in West-Ix-ian bijwoont sinds de voi-ming van de raden in de laatste week van april begon. De vex-kiezingen in het re gentschap waar Biak deel van uit maakt, eindigen vandaag 6 juni). Die in andex-e gebieden zullen tegen het einde van deze maand voltooid Jouwe doet beroep op Canada OTTAWA, 5-6. De voox-zitter van het vrijiheidscomité van West-Pa poea, de 46-jarige Nicolaas Jouwe, heeft woensdag op px*emier Trudeau van Canada een schriftelijk beroep gedaan indien mogelijk in samen- werking met de vier Scandinavische landen, er bij de secretai'is-genex-aal van de V.N. op aan te dringen de drie Papoea-leiders in de V.N. ge legenheid te geven tot een uiteen zetting. Hij verzocht tevens een V.N. cominissie van onderzoek naar zijn land te stux-en om „de slachtoffers van een nieuw soox-t kolonialisme" te horen. Indonesië is van plan voor de miljoenenbevolking van Papoea slechts 1.025 afgevaardigden over de toekomst van het volik te laten be slissen, in plaats van een vrije stem ming toe te staan. zijn. In de i-estex-ende paar weken zullen alleen de moeilijke vex-bindin- gen al het de V.N.-waamemex-s on mogelijk maken meer dan wat for mele waainemingen te verrichten. AMSTERDAM. De Maatschappij lot Redding van Dxenkelingen heeft in 1968 voor 53 reddingsgevailen waai'bij 67 pei-sonen waren betx-ok- ken bekroningen toegekend. Hiervan ontving een pex*soon als beki-oning de gouden legmedaille en getuig schrift gouden medaille in goud, 26 personen de zilveren legmedaille en getuigschi-ift zilveren medaille en 38 ontvingen een beki-oning in bi-ons. Satellieten voor plaatsbepalingen ROTTERDAM, 5-6. De Ko- niuklijke Shellgroep gebruikt satellieten om de juiste positie voor boortorens en pijpleidin gen bij de oliewinning op zee te kunnen vaststellen. De Shell -Canada en de B.I.P.M. in Den Haag beschikken over appara tuur om met behulp van pool- satellieten, die in noord-zuid- richling banen om de aarde beschrijven, exacte plaatsbe palingen uit te voeren. Deze zijn bij de opsporing van olie van het grootste belang, zo heeft de Shell meegedeeld. De locatie van interessante olie formaties moet goed zijn be paald om later een boorinstal latie op de juiste plaats te kunnen neerzetten. Ook als 'n put eenmaal produceert, moet precies bekend zijn, waar pijp te idingentransmi ssi elij nen, pulafwerkingen en andere hulpapparaturen zijn geplaatst AMSTERDAM. Spelers en bestuur van Ajax zijn deze week door b. en w. van Amsterdam op het stadhuis ontvangen. Op de foto: burgemeester Samkalden in gemoedelijk gesprek met de spelers Johan Cruyff en Va- sovic. 34. Het volgende ogenblik stapte een donkere gedaante door de opening de burchtzpal in cn ging met sluipende schre den op de schildknaap af. Iljj was nog slechts enkele slappen van dc jongen vcx-wijdci-d, toen Presto het hoofd ophief. Onmiddelijk zag hij het ge vaar, waarin hij verkeerde. Hij spi'ong over de bank heen cn schoof die met een fox-se duw naar de ander toe. Dc indrin ger wilde op zij springen, doch toen dc bank in onzachte aanraking met zijn ene •been kwam, verloor hij zijn" evenwicht en viel voox-over op dc grond, Presto wachtte niet af, wat er vex-der zou gebeuren. Zo hard zijn bonen hom konden drageh rende liij de burchlzaal uil. Ongeveer op hetzelfde ogenblik sloeg Aram langzaam zijn ogen op. Hij trachtte zich te bewogen, doch bemex-kte, dat zijn armen cn benen gebonden waren. Zijn hoofd deed hem zo'n pijn. dat het hem moeite kostte, zijn ogen open te houden. Hij lag in een kleine, donkei-e ruimte en slechts dodr de naden van het hout dx-ong hier cn daar wat licht naar binnen „Nogal bloeddorstig volk"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 4