Nu! Moccona Roodmerk in oud-hollandse stopflesjes Lekker-pittige Moccona van Douwe Egberts PARIJS, PRAAG, WILLEMSTAD Elke keer als uw Moccona Roodmerk op is, heeft u er nu een gezellig oud-hollands stopflesje bij. Voor alles wat in keuken, kast of kamer wordt bewaard. Van kruiden tot koekjes. En... de nieuwe goudglanzende stop sluit luchtdicht af en verzegelt zo de smaak van lekker-pittige Moccona. Moccona Roodmerk. Nu in oud-hollandse stopflesjes voorde verlaagde prijs. (Ookin coffeïne-vrij). 50 gram 1,92 100 gram 3,64 200gram 7,05 BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Bondsdag Ned. Christelijke Vrouwenbond Samen naar kerk iii Z.-Afrika mag niet De communistenleider Jacques Duclos - hoewel kansloos uitgescha keld voor het presidentschap - was de grote overwinnaar in de Franse verkiezingen. Met 21 pet. van de stemmen bij een vrij grote opkomst eindigde hij vlak achter de centrum kandidaat Alain Poher die nog nel geen 24 pet. haalde. En Georges Pompidou lag ver voor met 44 pet., zodat men mag aannemen dat hij in de tweede ronde ook de overhand zal krijgen op de dan enige concur rent Poher. Zelfs als men zou aannemen dat de kiezers braaf gevolg zouden ge ven aan een eventueel advies der communistische partij om Poher te verkiezen boven Pompidou, dan zou dit tevens Poher genoeg stemmen kosten van lieden die eenvoudig geen president wensen die zijn zetel aan de communistische partij te dan ken heeft. Een dergelijk advies is overigens voor de C.P.F. toch moeilijk: in een aantal belangrijke zaken zoals de N.A.V.O. en de E.E.G. mag ze ver wachten dat Pompidou koeler zal zijn dan Poher, een goede reden om de neo-gaullist te preferen. Maar aan de andere kant zal Pompidou geen behoefte hebben verkiezingen uit te schrijven en Poher wel en de kans om de nieuw gebleken aanhang ook om te zetten in kamerzetels moet ook aantrekkelijk zijn voor Duclosmannen. Maar hoe dan ook: mede door hel zeer droevige resultaat van de socia listische kandidaten, die maar en kele percenten behaalden, is zonder twijfel vast komen te staan dat de communistische partij in Frankrijk weer in een behaaglijke positie mid den op de wip is komen te zitten, met aan de ene kant een verdeeld en geslagen groepje socialisten en aan de andere kant de neo-gaullisten die door hel wegvallen van hun gro te man nog zoekende zijn naar een nieuwe eigen houding, zonder ga rantie dat Pompidou hen even goed zal weten verenigd te houden als de Gaulle. Praag op oude koers Fan aantal zuiveringen in de par tijtop en een nieuw programma dat de Tsjechoslowaakse partij weer he lemaal op de Moskou.se lijn brengt, dat zijn de uitkomsten van een korte vergaderperiode in Praag. Wat de Russen na 21 augustus vorig jaar niet voor elkaar hebben weten te krijgen met een handjevol vazallen, dat is Husak nu wet gelukt. Alle plannen voor hervormingen, zowel die op economisch als die op politiek gebied, zijn nu definitief verlaten. Er komen verkiezingen volgend jaar, maar de uitslag daar van kan niets meer veranderen: Husak heeft al aangekondigd da al leen communisten kandidaat kunnen staan en zijn hele doen en laten staat in het teken van het herstel van de overheersende positie van de partij. De censuur is ai weer bijna op het peil van voor Dubcek. Kort om alle vernieuwing en alle streven naar een humanistische communisme is weer van de baan. Dal wil zeg gen: uiterlijk. Maar men mag niet aannemen dat de geest van liberalisatie die sinds 1967 over het land is geslagen en die zozeer is gebleken algemeen te zijn, nu opeens helemaal is verdwenen. Zc kan alleen maar onderdrukt zijn, onder de oppervlakte geduwd, waar ze toch zal wachten op een gunstiger moment om. weer naar boven te ko men. Het bcstf wat men hopen kan, is dal Husak thans zo krachtig streeft naar herstel van wat Moskou de normale toestand acht om - zodra de wantrouwende aandacht van de oppermacht in oost-Europa weer wat is verflauwd - voorzichtiger dan de eerste keer een hernieuwde poging te wagen wat los te komen van de dwang vanuit hel Kremlin. Een typisch Latijnse explosie De uitbarsting op Curagao is er een die geheel verlopen is naar het Latijns-Amerikaanse patroon, waar bij het er weinig toe doet dat het dit maal gaat om een land dat bezig is vanuit een koloniale positie naar on afhankelijkheid over te schakelen. Sociaai biedt het eiland het zelfde beeld al-s men ook in andere gebie den in de omtrek aantreft: een bo- venlaag die de economische macht bezit en de massa die zich bekropen voelt door een toenemende armoede. In dit geval een teruglopen van de werkgelegenheid in de olie, die maar ten dele word gecompenseerd door een overschakeling op het toerisme. Dal toerisme heeft bovendien hst nadeel dal het gepaard gaat met een vertoon van luxe - het lokmiddel voor de cruises - dat te bitterder de welvaartsverschillen accentueert. De weinige pogingen om door industri alisatie een steviger basis voor alge menere welvaart te scheppen zijn bovendien steeds gedoemd om de bij smaak te krijgen dat het voorname lijk Amerikaanse industrieën zijn die komen profiteren van de goedkope arbeidskracht - een economisch niet onlogische zaak, maar die daardoor psychologisch niet bepaald makke lijker wordt te verteren. De spanningen die zo in hel leven worden geroepen, barsten bij tijd en wijle uit, waarbij zich het ongeluk voordoet dat daardoor de gebieden zowel onaantrekkelijker worden voor toerisme als voor. industrialisatie. Wat ondernemers kon aanlokken was dc relatieve rust. Zo werken de gewelddadige explosies helaas ook nog tegen wat. er aan bescheiden mogelijkheden beslaat om de econo mische misère die aan de. verbeten situatie ten grondslag ligt te bestrij den. DEN HAAG, 4-6. Overweldigend was de belangstelling voor de regio nale bondsdag, die de Nederlandse Christen-Vrouwenbond dinsdag in Den Haag organiseerde voor de drie Zuidhollandse afdelingen. De 2000 plaatsen in de grootste zaal van het Nederlands Congresgebouw waren bezet. 1500 christen-vrouwen moesten uitwijken naar de Kurzaal in Sche- veningen, waar een eender program ma werd geboden. Een paar honderd christen-vrouwen hadden thuis tij dig bericht gekregen, dat er voor hen geen plaats meer was. Samen werd gezongen en gebeden en uit de schrift gelezen. Over „dient elkander door de liefde" werd in het Congresgebouw gemediteerd door de presidente van de Nederlandse Chris ten-Vrouwenbond, mevr. A. H. Rich- ters-Wolvius en in de Kurzaal dooi de vice-presidente mevr. J. Jonkers- Tiemensma. Prof. dr. J. M. van dei- Linde uit Zeist sprak in Schevenin- gen over „Wij in de wereld van nu". In het Congresgebouw deed dit prof. di\ H. Jonker uit Utrecht. Man neergestort met lift ROTTERDAM, 2-6. Dc 28-jarige schoorsteenbouwer Johan A. Brons uit het Groningse Wagenborgen is maandag in Rotterdam by een on geluk om het leven gekomen. Bij werkzaamheden aan de schoor steen van een elektriciteitscentrale aan de Waalhaven stortte de Gro ninger met een bouwlift 90 meter naar beneden. Zijn collega, de 32-ja- rige J. H. Brons, die ook in de lift zat wist zich op het laatste moment vast te grijpen. Hij kon door colle ga's worden gered. Het is niet be kend hoe het ongeluk kon gebeuren. De twee Groningers waren in de goederenlift die binnen in dc schoor steen loopt, naar boven gegaan. Op het hoogste punt ontstond er een de fect waardoor do lirt naar beneden stortte. Muzikale reis Met de sopraan Lea de Boer, die zich op de harp begeleidde, werd in het congresgebouw een internationa le muzikale reis gemaakt. De con certzanger Henry Blackman zong in de Kurzaal een tiental volksliederen, begeleid door pianist Kees van dei- Ben. Onder leiding van Ary Noord- hoek werd voor beide groepen chris ten-vrouwen gezongen door het Schevenings Vissersvrouwenkoor. De deelneemsters aan de bondsdag werd voorts een kroniek voorgehouden, waarin vijftig jaar bondswerk werd belicht door mevr. F. G. C. Huyzin- ga-Bridel uit Ommen en mevr. A. van Oosten-de Haan uit Den Haag. De officiële herdenking van het vijf tigjarig bestaan van dc Nederlandse Christen-Vrouwenbond heeft in ok tober plaats. Contra belastingen j LYON, 3-6. Een organisatie in Frankrijk die zich verzet te- gen'het belastingstelsel, heeft maandag in Lyon de aandacht op zich gevestigd. Een „lelijke oeiwi" van een vrouwelijke hoofdconlroleur van de direc te belastingen die omstreeks het middaguur als vermist op gegeven waswerd in de late avond in volkomen gedemon teerde staat teruggevonden voor het plaatselijke belasting kantoor. Er was een boodschap bij van de „Organisatie tot on derdrukking van de onfat soenlijke en rampzalige belas tingheffingdie waarschuw de: „Pas op, wij zullen veel verder gaan. en met veel min der humor tegenover hen die onze waarschuwing niet wil len begrijpen PRETORIA, 4-6. De Zuid-Afri kaanse politie heeft in Turfloop (Transvaal) 10 blanke studenten, be horend tot de „Christelijke universi taire beweging", aangehouden, om dat zij samen met Afrikaanse stu denten een (godsdienstoefening had den bijgewoond. Zij moeten elk een boete van 120 rand( meer dan 100 gulden) betalen of voor ihet gerecht verschijnen, we gens ongeoorloofde betreding van een voor Bantoes gereserveerd ge bied. Lagere verzekeringspremie voor niet-rokers SCHIPHOL. 1-6. B(j zij" terug- keer op Schiphol uit Frankryk, waar hy een vergadering heeft geleid van het internationale bureau voor kan keronderzoek, heeft dc staatssecreta ris voor dc volksgezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga op Schiphol de beslis sing toegejuicht van dc levensver- zckcringmaatscliappy Abbey Leven Nederland N.V., die als eerste in Ne derland en volgens hem ook als eer ste in heel Europa besloten heeft over te gaan tot een verlaging van dc premie voor niet-rokers. Desgevraagd bevestigde de staats secretaris, dat de suggestie er toe van hem zelf is uitgegaan. Enkele maanden geleden heeft hij de levens verzekeringsmaatschappijen n.l. per circulaire gewezen op een Ameri kaanse onderneming, die het idee in dc V.S. al tot uitvoering had ge bracht. Men kan het als een onbillijkheid voelen, dat niet-rokers mede dc ex tra risico's van de rokers in dc pre mies moeten dragen. Een niet-roker leeft volgens dc statistieken 2 lot 8 jaar langer dan een roker. Hoe dc maatschappijen moeten controleren of iemand al of niet rookt, is hun zaak, zo vindt dr. Kruisinga.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 8