GRATIS! Schouwen-Duiveland opgenomen in Ronde van Midden-Zeeland STREEKNIEUWS In sept. 50.000 Amerikanen naar huis? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Hornier dig 5 juni 1969 Nr. 20210 Vrijdag 6 juui komen renners hier ZIERIKZEE. De damesgroep van de gymnastiekafdeling van de s.v. „Delta- Sport" behaalde in de A-wedstrijd bi? de jaarlijkse ZEBRA-wedstrijden te Breda een eerste prijs met het hoogste aantal punten, waarvoor een fraaie beker in ontvangst mocht worden genomen. (Zie voor een verslag van deze wedstrijden elders in dit nummer). «MKT. r.r;rs-™^rÊRTROFFEN-. ZIERIKZEE, 4-6. Vrijdag 6 en za terdag 7 juni wordt de Internatio nale Ronde van Midden-Zeeland ver reden. Het is een jubileumronde, want voor de tiende maal vindt dit wielerevenement plaats. Belangrijk voor Schouwen-Duiveland is, dat de ronde ditmaal door deze streek zal trekken. Via de Zeelandbrug zullen even voor drie uur vrijdagmiddag de renners op Schouwen-Duiveland arriveren. De route gaat dan eerst via Ou- werkerk naar Bruinisse en vandaar is de karavaan te verwachten in de volgende plaatsen: Dreischor, Zon- nemaire, Ellemeet, Renesse, Burgh, Haamstede, Burghsluis, Serooskerke, Zierikzee. Via de rotonde gaat het dan weer richting Zeelandbrug. Van Schouwen-Duiveland nemen de volgende renners deel: Wim Evertse (Zierikzee), Chris de Jonge (Bruinisse) en Jan Plantsoen (Noord- welle). De totale route op deze eer ste (Schouwen-Duiveland)dag be draagt 167 km. De start vindt vrijdag plaats te Middelburg om 2 uur. Za terdag leidt de route over Zuid-Be- JNDERYVIJS Examens stenografie en machinesehrijven Voor de op 17 mei gehouden exa mens te Bergen op Zoom, slaagden onderstaande kandidaten voor het diploma bekwaamheid stenografie 100 lgp. Nederlands: mej. C. W. Deurloo uit Bruinisse en mej. B. Bouwman uit Zierikzee. Voor het praktijk diploma steno-typiste slaag de mej. E. M. Zwier uit Nieuwer- kerk. Voor het praktijkdiploma machi nesehrijven slaagden de onderstaan de kandiadaten: mej. G. J. de Wilde, Brijdorpe; mej. C. J. Bos, Brouwers haven; mej. C. J. Feijtel (met lof), Bruinisse; mej. C. J. Fonteine en mej. M. A. Quist, Dreischor; mevr. L. S. M. Horst-Kluit en mej. B. M. Verloo (met snelheid), Ellemeet; mej. A. Costerus (met lof), Haamstede; de heer T. Manni, Kerkwerve; de heer L. v. d. Schelde, Looperskapelle; de heer A. C. de Bruine, Oosterland; mej. M. G. de Vlieger en de heer S. de Vlieger, Ouwerkerk; mej. C. Ever- aers, de heer F. Giljamse en de heer P. A. v. d. Hoek, Renesse; de heer J. G. Kort, Schuddebeurs; de dames M. A. Deurloo (met lof), E. v. d. Est, M. W. Flikweert, E. A. Geluk, E. V. Lems, P. F. Lems, C. L. Saman, M. Suurlant en A. Braam, Zierikzee; de heren J. W. Flikweert en S. J. B. Pols en A. J. Merle; de heer B. J. v. d. Meer, Zonnemaire. Allen werden opgeleid door de heer K. Koetsdijk, leraar stenogra fie en machinesehrijven (Staatsdiplo- ma). Scheepvaartberichten Ameland, 2-6 810 m. ZW Azoren naar Curasao. Ampenan, 2-6 1000 m. ONO St. Maarten naar Kuwait. Calamares, 2-6 van Jacksonville naar Almirante. Gulf Swede, 2-6 van Gulfhaven naar Bantrybaai. Advertentie. veland, Walcheren en Noord-Be ve- land. Behalve alle belangrijke Neder landse ploegen zullen ook buiten- NEW YORK, 4-6. President Nixon en president Ngoejen van Thieu van Zuid-Vietnam zjjn van plan op hun topbijeenkomst de terugtrekking uit Zuid-Vietnam van de eerste Ameri kaanse troepen bekend te maken, zo schrijft de „New York Times" woens dag. Het zou gaan om 50.000 man met de repatriëring waarvan 1 septem ber een begin zou worden gemaakt. Aan de bekendmaking zou een waar schuwing worden verbonden dat de tegenstander van zijn kant tot ver- De regering van de Nederlandse Antillen maakt bekend, dat er een fonds gevormd wordt om de werk nemers te helpen die door het af branden van verschillende bedrijven zonder inkomen zitten. GEMEENTE WESTERSCIIOUWEN Burgerlijke stand en loop der bevolking over mei 1969: Geboren: 7. Edwin Johan Jos, z. van J. A. C. Smallegange en R. C. van Dale (Renesse, geboren te Zie rikzee); 14. Serge, z. van L. A. Brondgeest en M. Gilijame (Renesse, geb. te Zierikzee); 15. Barbera Nico- line, d. van S. van Dongen en A. J. Speelman (Burgh, geb. te Zierikzee); 16. Peter Johan, z. van N. J. Beije en M. Figee (Renesse); 22. Simon Ma- rinus, z. van W. C. den Boer en D. J. Geleijnse (Haamstede, geb. te Zie rikzee); 30. Johanna Cornelia, d. van C. H. v. d. Klooster en J. J. Land man (Burgh). Gehuwd: 2. Nicolaas Johannes Krijger, 26 jr. en Jannetje Cornelia Dalebout, 22 jr. (Zierikzee-Haam- stede); 30. Leendert Dirk Kik, 24 jr. en Cornelia Maatje Hendrikse, 19 jr. (Haamstede-Noordwelle). Overleden: 30. Lena Pieternella Linders, 91 jr., geh. geweest met J. Kloet (Haamstede). Vertrokken: 2. P. de Ruijter (Burgh) naar Schiedam; 2. mevr. J. C. Krijger-Dalebout (Haamstede) naar Ouwerkerk; 5. mevr. P. Sanna- Bol en gezin (Haamstede) naar Ka rachi; 9. B. E. Overgoor en gezin (Haamstede) naar Hillegom; 16. L. H. Motmans en gezin (Renesse) naar Zaandam; 16. M .Mol en echtg. (Re nesse) naar Scharendijke; 19. B. J. Gerbrands (Haamstede) naar 's-Gra- venhage; 20. mej. C. C. C. M. van den Berg (Burgh) naar Bruinisse; 21. mevr. E. van der Klooster-van der Maas (Renesse) naar Goes; 28. J. van Sluyters (Noordwelle) naar Neede; 28. F. T. Stuvei en echtg. (Haamste de) naar Baarland. Aantal inwoners per 1 juni 1969: 4212. Station en supermarket HEEMSTEDE, 4-6. Burge- meester Nielen van Heemste de heeft een unieke zaak in Nederland opengesteld, name lijk een supermarket gecom bineerd met een station van de spoorwegen. Sinds dinsdag zullen de bewoners van Heem stede en van een deel van Be verwijk pas in de trein kun nen stappen of van de trein uit naar huis kunnen gaan nadat zij een zeer moderne en goed voorziene supermarket zijn ge passeerd. Misschien een Ame rikaanse situatie. ProfHelle- ma, president-commissaris van het bedrijf dat deze supermar ket beheert, spra/c de hoop uit dat de echtgenoten hun kost winners 's morgens naar het station zullen brengen en dan tegelijkertijd de boodschappen zullen doen. landse teams (Belgen, Duitsers, Fransen en Zwitsers) in deze be langrijke wielerwedstrijd van start gaan. mindering van de oorlogsinspanning zou moeten overgaan. Volgens de „New York Times" achten Amerikaanse functionarissen een dergelijke bekendmaking waar schijnlijk hoewel pas zondag een de finitief besluit zou worden genomen. DODELIJKE ONGELUKKEN KRUININGEN. Op rijksweg 58 on der de gemeente Kruiningen is een ongeluk gebeurd, dat aan de 40-ja- rige A. van Agtmaal uit Nieuw- Vossemeer het leven heeft gekost. UTRECHT. De 59-jarige mevrouw De Jager-Meijer uit Doorn is bij een verkeersongeluk in (Driebergen zo ernstig gewond, dat ze in het zie kenhuis in Zeist is overleden. Ze kwam met haar auto op het kruis punt Akkerweg-Hoofdstraat-Horts- laan in botsing met de wagen van de heer M. J. van Beek (25) uit Co- then. De heer van Beek brak een been. NIEUW CUYK. Woensdagmiddag is op het kruispunt Tuinbouwweg en Abrijlaan onder Nieuw Cuyk een dodelijk ongeluk gebeurd. Een be stelauto verleende geen voorrang aan een vraahtwagen. De bestuurder van de bestelauto, de 50-jarige L. Jansen, kwam hierbij om het leven. SCHAGEN. De 83-jarige mevrouw Zeeman, wonende aan de Zeeweg te St. Maartensvlotbrug is ten gevolge van kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Haar 75-jarige eaht- genoot is in zorgwekkende toestand naar het centraal ziekenhuis te Alk maar vervoerd. MEPPEL. De 24-jarige H. Dekker uit Ruinerwold is in het academisch ziekenhuis te Groningen overleden aan de gevolgen van de verwondin gen die hij opliep toen hij enkele weken geleden in de buurtschap Sta pel met zijn auto in een sloot reed. Een aantal jeugdige korfballers die bij hem in de auto zat bleef onge deerd. HANDEL (gem. Gem er t). Mevr. C. J. M. Snepvangers (22) reed op de Heerenveldseweg in Handel op haar bromfiets tegen een tegemoetkomen de vrachtauto. Zij overleed ter plaat se aan de gevolgen van de opgelo pen verwondingen. Het slachtoffer woonde in Volkel (gem. Uden). ROTTERDAM. De rivierpolitie in Rotterdam heeft uit het water van de Nieuwe Maas het lijk opgedregd van een man. Uit verzekeringspapie ren, die in de kleding werden gevon den, bleek dat het stoffelijk over schot te zijn van de 70-jarige C. A. Voorstadt uit Rotterdam. NIJMEGEN. In de Nijmeegse nieuwbouwwijk Neerbosch-Oost is het jaar oude jongetje Robby Latten door verdrinking om het le ven gekomen. Het kind is vermoe delijk onder de afrastering doorge kropen, die langs het afwaterings kanaal is aangebracht. Mond-op- mond-beademing door een arts mocht niet meer baten. De atmosfeer van Venus MOSKOU, 4-6. De academie van wetenschappen in de Sow jet-Unie heeft volgens het Russische persbu reau Tass bekendgemaakt, dat uit metingen van de Russische ruimte sondes Venus-5 en Venus-6, die op 16 en 17 mei op Venus zijn geland, blijkt, dat de atmosfeer van de pla neet Venus voor 93 a 97,5 uit kool zuur bestaat-, voor 2 a 5,5 °/o uit stik stof en niet-reagerend gas en voor niet meer dan 0,45 °/o uit zuurstof. Op een hoogte van 40 km bevat de atmosfeer waterdamp in de hoeveel heid van 4 a 11 milligram op een li ter. Venus-5 begon met het verrichten van metingen op 36 km hoogte en Venus-6 op 38 km. ZIERIKZEE Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis Voor het overgangsexamen van de eerste naar de tweede leergang slaagden de leerling-verplegenden: T. N. Nieuwenhuyse en H. A. Nipius. Voor het overgangsexamen van de tweede naar de derde leergang, de leerlingen J. J. Nieuwenhuyse, J. M. Sinke en A. van de Velde. Concert „Kunst en Eer" Als het weer wil meewerken hoopt de Kon. Harmonie „Kuist en Eer" morgen, vrijdagavond 6 juni, aan vang om 7.30 uur, een concert te ver zorgen in de muziektent op het Ha venpark. Uitgevoerd zullen worden de volgende nummers: Prinz Eitel Friedrich, Blankenburg; Finlandia, Sibelius; Colonel Bogey on Parade, Ailford; Operetteklanken, Joh. Strauss; Americain Patrol (moderne versie), Gray; Donder en bliksem, Strauss; Fairest of the Fair, Sousa; A-Banda, Buarque en Gammatique, Boudijn. Veel belangstelling voor tentoonstelling van kindertekeningen De tentoonstellingen van kinder tekeningen die gehouden wordt in de archiefruimten van de Nutsspaar- bank alhier heeft de laatste weken flinke belangstelling genoten. De tentoonstelling, waarin de fantasie en de creativiteit van in 't bijzonder de lagere schooljeugd centraal is ge steld en welke een geschakeerd overzicht geeft van vele materialen en technieken, blijft nog dagelijks gratis te bezichtigen tijdens de kan tooruren van de bank - ook tussen de middag - en wei tot 15 juni. ZIERIKZEE/BRUINISSE Eidereenden eten mosselzaad Evenals vorig jaar komen de van de Waddenzee terugkerende mossel- kwekers weer thuis met klachten van schade op de mosselpercelen, aangebracht door eidereenden. Deze dieren leven op de Waddenzee blijk baar in kolonies .Strijken deze vo gels in grote getale op een bepaald met mosselzaad of halfwas mosselen bezaaid perceel neer, dan is het voor hen een „peulesohil" om in enkele uren tijds honderden tonnen mossel zaad te verorberen. HAAMSTEDE „Artiestenpaiet" naar „Het Eikendal" De in Utrecht gevestigde organisa tie „Artiestenpaiet" brengt op dins dagavond 10, 17 en 24 juni en 1 juli in kamp „Het Eikendal" aan de Adriaan v. d. Weydeweg, aanvang 8.30 uur, een ontspanningsprogram ma voor telkens plm. 100 Rotterdam se bejaarden. Belangeloze medewer king aan deze vier avonden verle nen: zangeres An ja van den A voort (bekend van radio, t.v. en haar in België nummer één geworden gram mofoonplaat „De laatste dans"), ac cordeonist Will Couré en De Pardo's. Produktie: Victor Conselman. OOSTERLAND Afd. Duiveland Verbond voor Veilig Verkeer Voor het bestuur van de afdeling Duiveland van de Vereniging voor Veilig Verkeer trad op in de koffie- zaal van de „Conferentiekamer" de heer Th. Phann, districtsconsulent van de Ver. voor Veilig Verkeer, uit Middelburg. De voorzitter de heer M. de Reus sprak een welkomstwoord waarna de heer Phann verschillende facetten belichtte betreffende het doel en streven van de Bond voor Veilig Verkeer. Inplaats van de heer J. Hoekman, die naar elders vertrok, werd tot secretaris benoemd de heer H. Barendse, zodat het huidige be stuur thans is samengesteld als volgt: M. de Reus (voorz.) H. Barendse (se cretaris), Abr. Bolle (penningm.), J. M. W. Boogerd, Jac. van den Houten, W. Mol, J. van Sluijs en P. K. van der Werf, leden. Verder werd beslo ten om in overleg met het gemeente bestuur van Duiveland de verkeers- tafel in het vervolg ook voor de schooljeugd der lagere scholen in de gemeente beschikbaar gesteld te krij gen. Vervolgens dat er het komende winterseizoen weer getracht zal wor den om, in samenwerking met de rijkspolitie, verkeerscursussen te or ganiseren, mede gezien de animo die in het verleden steeds voor deze leergangen bestond in de gemeente. BRUINISSE Het verkeer op de Grevelingendam Dagelijks passeren 3500-4000 auto's de teller op de Grevelingendam, des zondags groeit dit aantal tot het dubbele. In de maand mei was het aantal auto's dat passeerde 175.519. De teller stond 's morgens 1 juni op totaal 5.112.607. Zendingscollecte Ned. Herv. Kerk De in de Ned. Herv. Kerk te Brui nisse gehouden zendingscollecte bracht f 852,30 op. De kinderen van de zondagsschool brachten f 46,30 bijeen, totaal dus f 898,60. Examens catecheet Voor het eerste deel van het voor bereidend examen voor het diploma catecheet slaagden van Bruinisse de heren W. A. Jumelet en W. Verwijs Jz. Van de cursus, die 18 deelnemers telt, deden 10 personen examen, die allen slaagden, maar die in septem ber het tweede deel van het voorbe reidend examen nog zullen moeten afleggen. De ontwikkeling van de recreatie Van de waterkant blijven goede berichten binnenkomen wat betreft de ontwikkeling van de recreatie. De Bruinisser jachthaven - is op enkele grote boxen na geheel vol verhuurd (ruim 90 ligplaatsen). De zeilschool van de heer Joh. Hoogerwerf (zeil school „De Grevelingen") start deze week en terwijl in Ouwerkerk dezer dagen de derde camping („Het sluit gat") werd geopend, neemt ook op de campings te Bruinisse de bedrij vigheid toe. Vooral de camping Brui nisse (aan het eind van de Lange weg) wordt gaandeweg drukker. De echtscheiding in Italië ROME, 5-6. Het bestuur van de Christendemocratische partij in Ita lië is woensdag bijeen geweest om zich te beraden over de houding van de partij tijdens de behandeling van het ingediende wetsontwerp op echt scheiding in het parlement, die maandag begint. In een communiqué van het partij bestuur heet het, dat de Christen democratische partij zich blijft ver zetten tegen deze wet. De Christen democraten zullen de regering ver zoeken, het onderhavige wetsont werp aan een volksstemming te on derwerpen. SPORT S.K.N.W.K. Cl-Mevo Cl 4-1 Het zag er in het begin niet naar uit dat de blauw-zwarten een nogal ruime overwinning zouden behalen. De MEVO-achterhoede hield voor de rust goed stand, hoewel ze de sterke wind tegen hadden. Na de rust ech ter opende Kees Clarisse de score, wellke door Johan de Reus werd op gevoerd tot 2-0. De MEVO-voorhoe- de met nu de wind' in de rug kon doelman v. d. Zande niet bereiken. Johan van Westenbrugge bracht met een ver sohot de stand op 3-0 en toen kon Peter Sanderse de eer nog redden (3-1). Vlak voor het eindsig naal bracht Peter Tierie met een knap doelpunt de stand op 4-1. KORFBAL All Ready I ontvangt Z.S.C. I In de le klasse van de S.D.K.B. krijgt koploper All Ready I zater dagavond op het sportpark „Ban- ninik" bezoek van ZSC I uit Scha rendijke. In de uitwedstrijd wonnen de rood-zwarte Zierikzeeënaren vrij gemakkelijk met 5-0, doch of het weer zover zal komen valt nog te bezien. Enkele weken geleden speel den de rood-witten tegen Nieuwer - kerk igelijk en ongetwijfeld zullen de bezoekers ook nu hun huid zo duur mogelijk verkopen. Wanneer All Ready volledig binnen de lijnen komt, ligt een kleine overwinning het meest voor de hand. De wed strijd begint om half 7 en wordt ge leid door een scheidsrechter van de Zeeuwse Korfbal Bond. Paratyfus in opper-Oostenrijk WENEN, 4-6. In het door een paratyfus-epidemie getroffen Opper -Oostenrijk liggen nu reeds 898 be smette of van besmetting verdachte personen in ziekenhuizen. Dit is meegedeeld door de gezond heidsinspectie van de Oostenrijkse deelstaat. Men stelt alles in het werk om verdere uitbreiding een halt toe te roepen, maar in de vier weken sedert de eerste gevallen van para tyfus werden ontdekt- heeft de epi demie zich nog kunnen uitbreiden. In de westelijke deelstaat Vorarl- berg is ook een geval ontdekt. Het is een negenjarige jongen maar vol gens de autoriteiten bestaat er geen verband met de epidemie in Opper- Oostenrijk. De gezondheidsinspectie van Op per-Oostenrijk verklaarde dat „on danks de ernst" van de situatie men verdere uitbreiding buiten hel gebied van Linz heeft kunnen voorkomen. De toestand in Vietnam ZIERIKZEE, 4-6. Het was vooral de harde wind en de ('s morgens) drei gende regen die de belangstelling voor de traditionele Zierikzeese Paardenmarkt gisteren (woensdag) niet ten goede is gekomen. Ondanks het vrij koude weer heerste er ech ter toch nog een gezellige drukte. De marktkooplieden hielden de moed er in ieder geval zo goed mogelijk in. Een aardige bijzonderheid viel dit maal te noteren: voor het eerst na vele jaren waren er op de „Paar denmarkt" weer „paarden'' te zien, zij het in een kleinere (moderne?) uitgave. De heer Snijders was name lijk aanwezig met een drietal pony's. Deze levende have' herinnerde voor al de oudere marktbezoekers aan vroeger jaren toen het o-p de Paar denmarkt immers nog echt om de paarden begonnen was (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 3