mondragon AGENDA Algemene ledenvergadering amateurfotografenver.Delta-Foto' STREEKNIEUWS Jaar van verjonging en vernieuwing ZIERIKZEE, 5-6. In de .Heeren kamer" van „Mondragon" werd gis teren (woensdag) de algemene leden vergadering gehouden van de ama- teurfotografenvereniging „Delta-Fo to". In deze vergadering, die onder leiding stond van de voorzitter de heer J. D. C. Berrevoets, kon voor het volgende seizoen reeds een voor lopig jaarprogramma worden vast gesteld. Na de komende „zomerslaap" - waarin de foto-amateurs overigens een interessante opdracht krijgen te vervullen - zal het nieuwe seizoen worden geopend op 5 september. Daarna volgt op 26 september de eerste inlevering van zwart-wit-fo- to's, op 17 oktober gevolg door de eerste bondscollectie. Jurering van de eerste inlevering zal plaatsvinden op 7 november, waarna 28 november gereserveerd is voor de eigen dia werkers. De tweede bondscollectie wordt bekeken op 19 december, ge volgd door de nieuwjaarsreceptie en derde bondscollectie op 9 januari. De tweede inlevering zal zijn op 30 ja nuari (tevens jurering). Op 20 fe bruari volgt een werkavond, op 13 maart een lezing, 3 april de vierde bondscollectie. De avond van 24 april is nog „open" terwijl het seizoen op 15 mei zal worden afgesloten met een algemene ledenvergadering. Uit het jaaroverzicht van de secre taris, de heer A. v. d. Bvoeck, bleek dat het ledenbestand thans 20 be draagt. Tot de hoogtepunten van het thans afgesloten seizoen behoorden de avond over macro-fotografie, de jurering van eigen werk te Zierikzee en elders, bespreking van de bonds- collecties, de geslaagde fotoavond in het gemeentemuseum, de bondswed strijd, expositie in het V.V.V.-kan- toor. De gehouden instructie-avon den kregen vooral belangstelling van de nieuwe leden. „Het was een jaar van verjonging en van vernieuwing", aldus wordt in het jaarverslag ge constateerd. Afscheid penningmeester Aftredend na een bestuursperiode van zeven jaar als penningmeester was de heer A. v. d. Welle, die had besloten zich niet meer als zodanig herkiesbaar te stellen. De voorzitter dankte de heer v. d. Welle voor zijn vele activiteiten voor „Delta-Foto". Wegens zijn bijzondere verdiensten voor de Zierikzeese amateurfotogra fen werd de heer v. d. Welle door de Advertentie. gwd idee', urnmm?nifty. mAiff zmlfoee-XeiiMiMMb &otel. uiiMwmtafamfe. Spaanse schat geborgen BELFAST (Noord-lerland), 5 juni. Een ploeg Belgisch-Fran se duikers heeft een Spaanse schat geborgen uit een voor de noordkust van Noord-lerland gezonken galjoen, aldus is woensdag bekend geworden. Het galjoen, de Gironazonk ongeveer 400 jadr geleden. Daarbij verloren honderden mannen het leven. Medege deeld is, dat diamanten, arm banden en dergelijke zijn ge borgen, alsook munten en mu nitie. Het zoeken naar de schat begon vier jaar geleden. Maar bijzonderheden hierover zijn pas woensdag voor het eerst onthuld. AMSTERDAM. De vier leerlingen van de toneelschool van Amsterdam, die deze week eindexamen doen. V.l.n.r.: Chiem van Houwelinge, Lu- cienne Scheerens, Joost Prinsen en Els-lngeborg Smits. vergadering bij acclamatie benoemd tot (het eerste) ere-lid van de vere niging. Als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer W. H. Keikes. Als nieuw lid van de kascommissie werd aangewezen de heer P. Verspeek. Verder werd besloten de contributie te handhaven op f 36,- per jaar. Zo nodig zal echter een éénmalige bij drage van de leden worden gevraagd. Uit het financieel overzicht van de heer v. d. Welle bleek dat het afgelo pen jaar kon worden afgesloten met een ruim voordelig saldo. Veranderingen Bij de aanvang van de vergadering sloot de voorzitter het seizoen af met een jaaroverzicht waarin hij o.a. ZIERIKZEE. 5-6. Sinds de oprich ting van het Zeeuws Studiefonds op 6 november 1956 werd - met inbe grip van het studiejaar 1968-1969 ruim f 930.000,- aan renteloze voor schotten uitgekeerd, waarvan tot nu toe circa f 289.300,- is terugbetaald. Aldus wordt meegedeeld in het ver slag l966-'67 en l967-'68 van de Stichting Zeeuws Studiefonds, dat deze week verscheen. In het verslag wordt o.a. gewezen op het feit dat hoewel de jaarlijkse toewijzing als gevolg van een soepe ler beleid van de rijksoverheid op dit terrein en wellicht ook als gevolg van de toegenomen welvaart een da lende lijn vertoont, de praktijk leert dat nog steeds behoefte bestaat aan een provinciaal fonds dat naast de rijksstudietoelagen mogelijkheden biedt tot het verkrijgen van financië le steun voor het volgen van een voortgezette opleiding. Na het topjaar van 1965-66, toen ruim f 150.000,- werd uitgekeerd is een daling ingetreden. De verwach ting wordt uitgesproken dat de toe kenningen voor 1968-'69 en volgende studiejaren weer tot het peil zullen dalen van 1964-'65, toen f 75.000,- aan renteloze voorschotten werd ver leend. Wordt het levensonderhoud voor de ouders niet verhoogd, dan zal het noodzakelijk blijven supple ties te verlenen, vooral in de inko mensklasse van f 12.000,~f 18.000,-, afhankelijk van de gezinsgrootte, al dus wordt opgemerkt. De voornaamste subsidiegevers van het fonds zijn de Zeeuwse ge- Motorrijder reed tegen paard ■SCHÏJNDEL, 4-6. De 27-jarige J. Knuvers uit 's Hertogenbosch is op de provinciale weg tussen Schijn- del en St. Oedenrode bij een botsing met een paard zo ernstig gewond, dat hij later aan zijn verwondingen bezweek. De motorrijder raakte het paard, dat door een ruiter werd bereden en de voorgeschreven verlichting voer de, vloog met zijn hoofd tegen een boom en belandde in een weiland. Het paard moest worden afgemaakt. Vragen over rokend onderwijzend personeel DEN HAAG, 4-6. Het Tweede- Kamerlid dr. Lamberts (P.v.d.A.) heeft de minister van onderwijs en wetenschappen en de staatssecreta ris van sociale zaken en volksge zondheid gevraagd of zij over gege vens beschikken .waaruit kan blij ken in hoeverre door onderwijzers en leraren tijdens de lessen worden ge rookt. Dr. Lamberts vraagt voorts of de bewindslieden niet van oordeel zijn, dat het roken onder de les ongunstig is voor de atmosfeer in de lesruim te en een slecht voorbeeld voor de leerlingen. Tenslotte informeert dr. Lamberts er naar of de bewindslieden moge lijkheden zien om door voorlichting en overreding beteugelend op te tre den. Saboteurs gedood in Israël JERUZALEM, 5-6. De Israëlische strijdkrachten hebben sinds de „zes daagse oorlog" van juni 1967 onge veer 700 Arabische saboteurs gedood, zo heeft de Israëlische minister van defensie, Mosje Da jan, woensdag in het parlement meegedeeld. Hij deed dit naar aanleiding van een bekend making van El Fatah, dat .zij in de afgelopen vijf jaar 364 man aan do den had verloren. constateerde dat „Delta-Foto" het laatste seizoen sterk is veranderd. De vereniging is thans ongetwijfeld op de goede weg. De gegroeide star heid kon worden doorbroken en in de club heerst thans meer openheid en begrip. In dit verband meende de voorzitter dat er reden is tot tevre denheid over de ontwikkeling dit jaar, een jaar waarin vooral de crea tiviteit aan bod is gekomen. Bij de rondvraag kwamen nog tal van pro blemen aan de orde, zoals bijv. het onderhouden van contact met andere verenigingen. Allen voelden veel voor de op dracht voor de a.s. zomerweken, na melijk het maken van een fotoserie over het onderwerp „Zierikzee achter de coulissen". meenten, die ruim f 26.000 per jaar fourneren en de provincie Zeeland, die met f 15.000,- per jaar subsi dieert. Verder verlenen de Kamers van Koophandel en de landbouwor ganisaties een jaarlijkse bijdrage. Studiereis Zeeuwse Kamerleden De Zeeuwse Tweede Kamer-leden behorend tot diverse partijen, zullen op 23 juni de gemeenten Yerseke, Tholen en Bruinisse bezoeken, ten einde neg eens nader te worden ge- informeerd over de gevolgen van dé afsluiting van de zeegaten, c.q. ver nietiging van de mosselcultuur in de Eendracht en de daarmee gepaard gaande schade voor gevestigde mid- denstandsbedrijven en de voorzie ningen of leemten in de wet regelen de de Deltasdhade ex artikel 8 van genoemde wet. De studiereis is georganiseerd door „Zevibel". ZIERIKZEE Als opvolger van de heer H. Vorst- heuvel Labrand is met ingang van 1 september benoemd tot vaste orga nist van de Gasthuiskerk, de heer B. C. Wijnands te Oude Tonge. Opening fotozaak Op dinsdag 10 juni a.s. opent Foto Verschoore, in het pand Lange No- beQstraat 30 een nieuwe zaak. Ge lijktijdig bestaat de zaak te Goes vijftig jaar. Brugklassen naar Tilburg Maandag 9 juni a.s .maken alle brugklassen van de Rijksscholenge meenschap „Professor Zeeman" een schoolreis naar Tilburg. Er zal o.a. een bezoek worden gebracht aan het Tilburgs Dierenpark, de Beekse Ber gen met receatieoord, Leeuwenpark en zwembad. Personenauto slipte Dinsdagmorgen vroeg, omstreeks kwart voor zes, 'kwam de automobi liste mej. H. G. S. uit Almstetfdam met haar personenwagen op de ver keersweg nabij de Oude Tol te slip pen. De auto kwam in 'botsing met een lichtmast en werd onherstelbaar beschadigd. Mej. S. werd licht ge wond, maar kon naar huis terugke ren. De lichtmast werd door de bot sing soheef gebogen. Kijkavond Gemeentemuseum Wij herinneren aan de kijkavond in het gemeentemuseum, die heden (donderdag) zal worden gehouden. Belangstellende bezoekers zullen door de archivaris de heer Keikes persoonlijk worden rondgeleid. Deltacentrum in 1970 Reagerend op talrijke verzoeken inzake een gespecialiseerde voorlich ting op dit gebied, heeft V.V.V. het initiatief genomen om te geraken tot de inrichting van een Delta-voor- lichtingscentrum. Medewerking is gezocht van de Deltadienst, de afde ling voorlichting van de Rijkswater staat en het gemeentebestuur. Voor de inrichting van het centrum is ge dacht aan de Concertzaal. De (mobie le) expositie kan - als de plannen naar wens verlopen - worden ge opend op 1 april 1970 en zal duren tot 1 oktober van dat jaar. Geval van fraude Bij de Vesta-vestiging te Zierikzee heeft zioh, zo vernemen wij, een fraudegeval voorgedaan, de omvang waarvan thans nog niet bekend is. Hangende een onderzoek is de ver tegenwoordiger van de betrokken levensverzekeringsmaatschappij te Zierikzee F. geschorst. Wij vernemen dat morgen (vrijdag) de betreffende zaak aan de hoofddirectie te Arn hem zal worden voorgelegd. Vergadering Waterschap Schouwen-Duivetand Op dinsdag 10 juni a.s. wordt in 'sLandskamer een algemene verga dering gehouden van het bestuur van het Waterschap Schouwen-Dui- veland. SCHUDDEBEURS C. P. Cannoo overleden Te Aagtekerke, waar hij de laatste tijd woonachtig was, overleed deze week de heer C. P. Cannoo, die ge durende een aantal jaren het beken de café-restaurant „Sdhuddebeurs" exploiteerde. Later vertrok hij van Sehuddebeurs naar Middelburg. De begrafenis vindt zaterdag a.s. te Middelburg plaats. ELLEMEET Brand in slaapkamer Inde nadht van dinsdag op woens dag, omstreeks 4 uur, ontwaakte de fam. Q. aan de Kuijerdamseweg, doordat brand uitgebroken was in een benedenslaap'kamer. Omwonen den wisten het vuur met droogpoe- derblussers zover te bedwingen, dat de inmiddels gealarmeerde brand weer uit Söharendijke zich kon be perken tot ihet blussen van smeulend meubilair dat naar buiten gebracht was. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog in het duister, doch gedadht wordt aan kortsluiting. HAAMSTEDE De uit Haamstede afkomstige heer G. S. Slager is met ingang van 1 juni benoemd tot hoofd van de Christelijke School te Bilthoven. BURGH Bij het in Dordrecht gehouden examen slaagden van het Bouwtech nisch Studiecentrum Zwijndrecht voor net Diploma Bouwkundig uit voerder onze dorpsgenoten de héren J. J. Hogenstein en A. J. Kenters Az. Bij de in Utrecht gehouden exa mens voor het verkrijgen van het diploma Tarief Calculator Woning bouw slaagde o.a. de heer J. J. Ho genstein uit Burgh. Auto botste op brommer Woensdagnamiddag reed mevr. Schoonaard-Mol uit Burgh per bromfiets over het fietspad langs de Hogeweg richting Burgh. Ter hoogte van Daleboutsweg reed de Rotter damse automobiliste H. J. P. K. over de Hogeweg en sloeg Daleboutsweg in. Zij verleende geen voorrang aan de bromfietsrijdster die bij de bot sing over de motorkap der auto heen werd geslingerd. Zij werd door dok ter Simons uit Renesse behandeld die haar naar huis vervoerde. Zij liep kneuzingen op. De auto en de brom mer werden licht beschadigd. De rijkspolitie was ter plaatse. RENESSE Forummiddag Outward Bound School Voor de (huidige bezetting van de Outward Bound School te Renesse werd woensdagmiddag weer een fo rummiddag gehouden, die - met.na me ook door de talrijke en gevari eerde reacties uit de zaal een op- vaKlend succes werd. Het panel bestond ditmaal uit de beren: ds. de Wit, Ned. Herv. pre dikant; de heer H. Blom, hoofd der o.l.-school, beiden te Renesse en M. J. Bij de Vaate te Zierikzee. Het panel heeft zich in het zweet gepraat, over duidelijk aktuele vra gen, die betrekking ihadden op het onderzoek naar oorlogsmisdaden in Indonesië, het gebeurde op Curasao en de taak van de kerk in deze tijd. Met name werd gevraagd of de kerk zioh moet uitspreken over sociale en politieke problemen. Panel-leider directeur J. H. Ranft wist de diskussie in goede banen te leiden en toonde zioh content over het peil wadrop de door de leerlin gen aangesneden onderwerpen bei derzijds werden behandeld. Het hou den van forumbijeenkomsten be hoort tot de vaste programmapun ten, die elke groep leerlingen van de O.B.S. op het programma vindt. BRUINISSE „Een gast aan tafel" Het comité te Bruinisse dat de busjes van de NOVIB verzorgt, maakt met grote dankbaarheid en erkentelijkheid bekend dat de kar tonnetjes „Een gast aan tafel" in to taal f 1323,90 bevatten. In vele ge zinnen in Bruinisse is bet busje „Een gast aan tafel" te vinden. De padvindsters De meisjespadvinderij (groep Pr. Margriet) werd dezer dagen weer versterkt, doordat een negental ka bouters promoveerde naar de pad vindsters. Zoals gebruikelijk ging deze promotie met de nodige feestelijkheden gepaard. Oehoe me vrouw Kok-Kik en oebi mej. Ria van der Have hebben er de slag van de aan hen toevertrouwde padvind- stertjes aangenaam bezig te houden, dat bleek ook. weer op de middag dat de kabouters „overvlogen". Maar het hoogtepunt was wel de gezamen lijke maaltijd, ditmaal een compleet diner. Ook de kabouters krijgen de zer dagen weer vers bloed in bun rijen. Vele meisjes hadden de 'kledij die ze tijdens de feeslelijkheden van het 500-jarig bestaan droegen uit de kast gehaald om extra netjes voor de dag te komen. Herv. Vrouwenvereniging naar Doorn Op dinsdag 3 juni hield de her vormde vrouwenvereniging „Helpt Elkander" te Bruinisse haar jaar lijks zomerreisje. Onder stromende regen begaven de 41 leden en drie gasten zich naar de autobus, die door chauffeur Tuinman heerlijk was verwarmd. Via de Grevelingendam werd door de Al'blasserwaard naar Meerkerk gereden, waar de koffie werd ge bruikt en- toen werd al duidelijk dat de regen de goede stemming niet kon beïnvloeden. Via De Bilt, Zeist, Rihenen en andere villa-gemeenten reed men naar Doorn, waar men in het voormalige verblijf van ex-kei zer Wilhelm II, de keizerlijke kunst schatten en gebruiksvoorwerpen be wonderde. Liefhebbers van fraai zil ver, antiek en dergelijke kunnen daar nogal wat zien. Het diner werd gebruikt in het Pannekoekenhuis in Lunteren en toen dat goed had ge smaakt, werd langs minder bekende wegen over ide Veluwe gereden, Bar- neveld, Süherpenzeel, Woudenberg en andere plaatsen werden gepas seerd, terwijl in Zeist gelegenheid werd gegeven om te winkelen. In Haastrecht at men de meegebrachte boterham op en via de Brienenoord- brug kwam men weer op meer be kend terrein. De zon was intussen gaan schijnen en de regen was op gehouden, zodat van een gehele dag slecht weer zeker niet kon worden gesproken. Op Bru gearriveerd dankte de pre sidente mevrouw de Koning-Jumelet de leden in het bijzonder de chauf feur voor het gezellige reisje en de opperbeste stemming, ondanks het koude weer, waarin men de gehele dag samen was geweest. Landen met motor minder SCHIPHOL. 4-6. De strikte veilig- heidsvoorsohriften in acht nemend heeft de brandweer van Schiphol woensdagmiddag met groot materi eel langs een der landingsbanen pa raat gestaan bij de landing van een DC-8 van de K.L.M., waarvan een van de vier motoren was stilgezet. Het was de PH-<DCI „Sier Isaac Newton", die uit Zuid-Amerika aan kwam, Kort voor de landing lichtte in de cockpit het brandalarmlichtje van motor 4 op- De gezagvoerder zet te volgens de geijkte procedure de motor terstond1 af en stelde de sChuimblusser die zich binnen de motor bevindt in werking. De lan ding werd op de drie andere moto ren noimaal uitgcvoeid. Het vliegtuig is voor het onder zoek en het herstel van de betrok ken motor naar een hangar gesleept. Nieuwe aardappelen BROEK OP LANGEDIJK, 5-6. Aan de groentenveiling in Broek op Lange dijk zijn vanmorgen de eerste vroege aanr Sappelen van de koude grond aangevoerd: in totaal 120 ki logram. Door het koude voorjaar is het tijdstip later dan gewoonlijk. De aardappelen, die f 1.15 per ki logram opbrachten, werder. aange voerd door de tuinder 1'. Ko. dijk Oz. uit St. Pancras. Ze zijn bestemd voor binnenlandse consumptie. DEN HAAG. Het beraad tussen de fractie van de Partij van do Arbeid uit de Tweede Kamer en een aantal sympathisanten van Nieuw Links over de wederzijdse standpuntbepa ling met betrekking tot de bezet ting van het Maagdenhuis in Aim- sterdam, heeft niet tot overeenstem ming geleid. ZUID CHINESE ZEE. Het achter schip van de Amerikaanse torpedo boot jager Frank E. Evans wordt hier door een Amerikaanse marine-sleep- boot naar een basis in de Philippij- nen getrokken. De Evans is de Aine- rikaanse bodem, die door een Aus tralisch vliegdekschip werd geramd en in twee stukken brak. Het voor schip zonk na enkele minuten. Meer dan zeventig opvarenden kwamen om het leven. Donderdag 5 juni Zierikzee Gemeentemuseum, 8-10 uur, „kijk"- avond, museumcollectie en tentoon stelling „Zierikzeesche Nieuwsbode". Nutsspaarbank, de gehele dag, ten toonstelling van kindertekeningen en oude spaarpotten. Vrijdag 6 juni Zierikzee Muziektent Havenpark, 7.30 uur, concert Kon. Harmonie „Kunst en Eer". Nutsspaarbank, 9-4 uur, tentoonstel ling kindertekeningen. Renesse „De Ark", 9.45 uur, vergadering N.C! A.B. Zaterdag 7 juni Sirjansland Dorpshuis, 8 uur, concert „Nieuw Le ven". Bruinisse Jeugdsociëteit, 8 uur, dansen m.m.v. „Relax", uit Dordrecht. Woensdagmiddag heeft zioh in Frankrijk een botsing voorgedaan tussen twee toestellen van het type „Broussard" van de basis Cognac in het departement Oharente. Een van de toestellen met vier militairen aan boord stortte neer. Het andere toe stel kon verder vliegen en landen. In de Gazastrook zijn vanochtend Israëlische militairen in een hinder laag van Arabische guerillastrijders gevallen. Drie militairen kwamen daarbij om het leven en drie werden gewond. De Israëliërs zaten in een patrouillewagen, 'die door de com mando's met anti-tankwapens en granaten werd bestookt. Meisje stak uit liefdesverdriet Mariabeeld in brand MA'UBEUGE, 5-6. In Ihet Noord- Franse plaatsje Marpent kon don derdag een processie niet doorgaan omdat het Mariabeeld is verbrand. Een in de liefde teleurgestelde jeug dige inwoonster van het dorp had ■het houten beeld in brand gestoken en men had zo gauw geen ander. Onrust onder kruideniers VALKENBURG, 4-6. Tijdens een openbare manifestatie in het Valken- burgse scalagebouw heeft de Neder landse Katholieke Kruideniers Bond in een telegram aan de ministerraad zijn grote ongerustheid uitgesproken over het economisch klimaat in Ne derland en onmiddellijke opheffing van de algemene prijsstop voor de kruidenierssector verlangd. Deze prijsstop werd in het telegram als onrechtvaardig betiteld. Ook ver langde de bond een zodanig fiscaal beleid, dat de B.T.W. geen nieuwe lasten legt op de ondernemer. Opvangcentra 111 voor Zuifl-Molukkers in Indonesië DE NHLAAG, 4-6. Indonesië treft voorbereidingen voor de inrichting van meer opvangcentra voor Indo nesiërs die uit Nederland naar Indo nesië repatriëren. Tot dusver wei-den deze repatrianten, allen Zuidmoluk- kers, alleen te Djakarta opgevangen, vanwaar zij naar Ambon doorreis den. De nieuwe centra zullen worden ingericht te Soerahaja, Makassar, Koepang (Timor) en op Ambon zelf, aldus is van de Indonesische am bassade in Den Haag vernomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 2