0LGA Uw matras DE ZIERIKZEESCHE COURANT Verwijten aan „nieuwe isolatio nisten" in rede van pres.Nixon Bemiddeling op Curacao STATEN NEDERLANDSE ANTILLEN WORDEN ONTBONDEN Zenden van ruimteschepen naar „buitenplaneten" Haitiaanse regering vraagt V.S. steun na bommen op de stad O Oeasente Zierikzee De 'tfeled.Heer Kelkes ''J Meelstraat 8 afco-i Zlerikzee Zier ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 5 juni 1969 Nr. 20210 t A WAARIN OPGENOMEN REOAKTÏE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENrEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B T.W. In dit nummer: Zierikzee krijgt een talentenjacht Geen gemakkelijke vrede in Vietnam COLORADO SPRINGS, Callfornië, 5-6, President Nixon heeft woens dag in Colorado Springs de „nieuwe isolationisten" in zyn land verweten dat zy willen dat de V.S. zich een zijdig ontwapenen en de bescher mingsverplichtingen die z(j in de rest van de wereld hebben aangedaan opzeggen. „Wanneer Amerika de we reld zyn rug zou toekeren zou er een dodelijke vorm van vrede over deze planeet neerdalen. Het soort vrecle dat de vrijheid in Tsjechoslowakije heeft verstikt", zei hij. De president bleek kritiek te hebben op de eis, in Vietnam tot een gemakkelijke vrede te komen en óp de tegenstanders van zijn voorstel tot het ontwikkelen van een beperkt an ti-raketsysteem. „-De agressors van deze wereld zullen de V.S. geen rus tige periode gunnen waarin wij onze eigen binnenlandse kwesties in orde kunnen brengen, net zo min als de crises in onze gemeenschap op ëen laag pitje gezet kunnen worden tot dat de kwestie Vietnam opgelost is". Nixon prees de verantwoordelijke critici, die verspilling bij de defen sie-uitgaven hebben aangewezen en zei het er mee eens te zijn dat scherp gewaakt moet worden tegen mis bruik van gelden die voor defensie bestemd zijn. De Amerikanen moeten echter hun prioriteiten niet verwarren. Wat de hevige aanvallen In het congres op de defensiebegroting betreft zei Nixon, dat de president van de V.S. de man is, die belast is met de beoor deling van hoeveel nodig is voor de fensie. De gelden die hij nu gevraagd heeft vormen volgens hem het mini- Advertentie Koop'm en win Jl. I.OOO.- WILLEMSTAD, 5-6. De Kamer vim Koophandel cn Nijverheid van Curasao en de Vei-eniging Bedrijfs- leven-Curagao, die hun bemiddeling hebben aangeboden om verlichting te brengen in de gespannen toestand hebben meegedeeld, dat hun activi teiten nog niet geheel zijn afgerond. Zij zeggen er wel van overtuigd te zijn, dat mede door hun bemidde ling toch eer. basis is gelegd voor een periode van rust en orde, waar door een begin kan worden gemaakt met het herstel en de wederopbouw van het eiland. Zij denken hierbij o.m. aan het onmiddellijk stichten van een fonds, waarin niet alleen de overheid en bet bedrijfsleven, maar ook de individuele burgers een bij drage kunnen storten. maal nodige om aan de verplichtin gen van de V.S. tegenover zichzelf en de vrije wereld te voldoen. Kritiek WASHINGTON. De voorzitter van de Amerikaanse senaatcommissie voor buitenlandse zaken, William Fulbright, heeft woensdag felle kri tiek geoefend op de rede van presi dent Nixon voor de luchtmachtaca demie in Colorado Springs. In een rede tot de senaat ver klaarde Fulbright, dat uit Nixons woorden kan worden opgemaakt, dat volgens hem Amerika de rol van „wereldpolitieman" moet blijven spe len. Hij noemde deze gedachtengang zeer gevaarlijk. Moti ie aangenomen WILLEMSTAD, 4-6. De motie die de fractieleider van de Antilliaanse democratische (regerings) partij, de heer C. Cathalina, in de Staten had ingediend is met 14 tegen 6 stemmen aangenomen. Premier C. D. Kxoon heeft in de Staten van de Nederlandse Antillen bekendgemaakt te verwachten, dat het ontbindingsbesluit van de Staten binnen een of twee dagen tegemoet kan worden gezien. In de motie werd de regering on der meer uitgenodigd de Staten bin- Braziliaanse veiligheidsraad met de dood bedreigd BRASILIA, 4-6, Een organisatie die zich het „nationale bevrydings- front" van Brazilië noemt heeft ge dreigd alle leden van de nationale Veiligheidsraad en hun gezinnen te zullen doden, zo heeft president Ar thur Costa c Silva onthuld. De president is voorzitter van de Veiligheidsraad, die 25 leden telt. In dreigbrieven aan regeringsle den had het „bevrijdingsfront" en re gering „een beestachtige en moord dadige dictatuur" genoemd, samen gesteld uit „een groep corrupte en cynische mensen, die het financiële potentieel van het land opslokken". Een „revolutionair volksgerechts hof" had de doodvonnissen geveld. Deze zullen door „patriotten" worden uitgevoerd op leden van de raad en hun familieleden tot in de derde ge neratie. Hartoverplanting in Zwitserland na doodslag SCHWYZ (Zwitserland), 5-6. De eerste hartoverplanting in Zwitser land is mogelijk geworden dank zij doodslag. De „donor" is namelijk een particuliere detective, de 27-jarige Albert Gautschi, die op 10 april in de buurt van Schwyz ernstig werd ver wond door de man, die hij in het oog moest houden. Het is de 43-jarige Auguste Benz, die woensdag heeft bekend, de detective geslagen te heb ben, die vervolgens door een glazen ruit viel. Gauschi stierf vier dagen later in een ziekenhuis te Zürich, waar zijn hart op een patiënt werd overgeplant. ncn de kortst mogelykc termyn te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit tc schryvcn. Het verblijf van Abie Nathan in Cairo CAIRO, 5-6. Het verblijf van Abie Nathan - de Israëlische „vre- dcspiloot" - op Egyptische bodem heeft niet lang geduurd. Naar het Egyptische blad „Al Ahram" meldt, arriveerde Nathan dinsdagavond met een Japans lijntoestel in Cairo. Hij reisde op een Brits paspoort, dat hij bezit als voormalig bewoner van India waar hij piloot is geweest bij de Brits-Indische luchtmacht. Op het vliegveld werd hij verwel komd door vier buitenlandse jour nalisten, die hem meenamen naar het Hilton hotel. Twee uur na zijri aankomst werd hij door de Egypti sche autoriteiten aangehouden. Na ondervraagd te zijn door de veilig heidsdienst, werd Abie Nathan te ruggebracht naar het vliegveld van Cairo, waar hij op een Iijnvliegtuig van de Egyptische luchtvaartmaat schappij met bestemming Athene werd gezet. Speelholen in Rome ROME, 5-6. In Rome zijn in ver band met een onderzoek naar clan destiene speelhuizen zestien perso nen aangehouden, onder wie het plaatsvervangend 'hoofd van de po litie, Nicole Scire, een politie-agent en twee leden van de „carabinieri". Ook is gravin Maria Pia Naccarato gearresteerd, die als tussenpersoon zou zijn opgetreden tussen de eige naars van de speelhuizen en de po- .itiefunctionarissen die deze gelegen heden zouden hebben beschermd. Prijsstop tijdelijk noodzakelijk kwaad DEN HAAG, 4-6. Minister mr. L. de Block van economische zaken ziel de prijsstop als een noodzakelijk, tij delijk kwaad. Hij zei dit in de Eerste Kamer tij dens de begrotingsbehandeling van zijn departement. Minister de Block zei nog niet te kunnen aanduiden wanneer de prijsstop kan worden opgeheven. Hij zei te streven naar een overgang naar een minder ri goureuze greep op de prijzen, ten einde te grote spanning te voorko men. Eerst zulilen wij ervaringen op moeten doen en beschikken over de CBS-cijfers inzake de stijging van de gezinsconsumptie, aldus minister de Block. De prijsstop zal eerst kunnen wor den verzacht als van werkelijke te kenen van concurrentie zal zijn ge bleken. De kwestie-Rhodesië NEW YORK, 5-6. De groep Afri kaanse en Aziatische lid-staten van de V.N. heeft besloten om een bijeen komst van de Veiligheidsraad te vra gen ter bespreking van de situatie, welke in Rhodesië is ontstaan door het ontwerp-grondwet waarbij de blanke overheersing zal worden be stendigd. Waarschijnlijk zal deze bij eenkomst volgende week dinsdag plaats vinden. ons zonnestelsel uit, de onmetelijke ruimte in. Pasadena is al met de voorbereidingen bezig. Daartoe be hoort het ontwikkelen van „doe- het- zelf"-rekenmachines, navigatie-in- strumenten en krachtbronnen voor de sondes, die zichzelf bij uitputting weer moeten regenereren. Radiobe velen die reparaties kunnen bewerk stelligen, hebben ongeveer vier uur nodig om Neptunus te bei-eiken. Long schat dat de sondes ongeveer 550 kilo zullen wegen. Als energie bron zullen miniatuur-kern reactors worden ingebouwd. WASHINGTON. 4-6. In Washing ton is een plan bekendgemaakt voor het zenden van ruimteschepen naar de „buitenplaneten", die verder van de zon af staan dan onze aarde. De Amerikanen willen, evenals de Rus sen, tegen het eind van de Jaren ze ventig' twee onbemande sondes eén soort „slingerreis" laten maken naar de verste planeten. Voor het eerst sinds 179 jaar staan deze dan zo gun stig ten opzichte van elkaar, dat dit mogelijk wordt met de huidige raketten. De sondes kruisen de baan van de planeet Jupiter, worden door diens aantrekkingskracht langs de planeet geslingex-d en krijgen daar door weer voldoende vaart om in de buurt van de volgende planeet te ko men. Op dezelfde manier slingert Saturnus de eerste van de twee, son de A, in de richting van Pluto. Son de B moet via Jupiter naar Uranus en Neptunus reizen. „De buitenpla neten zijn zeer aantrekkelijke objec ten van onderzoek, die onze kennis van ontstaan en opbouw van het zonnestelsel evenveel kunnen ver diepen als onze kennis van zoge naamde nieuwe werelden", heeft James E. Long in de juni-uitgave van „Astronautics and aeronautics Magazine" (tijdschrift voor lucht- en ruimtevaart) geschreven. Long is lid van de staf voor de plannen op lan ger termijn van het instituut voor straalaandrijving in Pasadena, dat in de V.S. in opdracht van de NASA de leiding heeft van de onbemande ver kenning van de ruimte. De A-reis naar Pluto zal volgens Long zeven tot acht jaar duren. Zonder de ge noemde „slinger"-mogelijkheid zou dat 41 jaar zijn geworden. Saturnus kan echter een gevaar vormen voor de sonde, die in de hoge massa-con centratie van de ring kan raken. Saturnus zou al in 1976 door apar te sondes kunnen woi'den onder zocht. Voor de B-reis wordt op ne gen jaar gerekend om Neptunus te bereiken. Daarna zweven de sondes Ook ongeregeldheden in Chili SANTIAGO, 5-6. Meer dan dui zend studenten hebben woensdag drie uur lang strijd geleverd met de politie hij pogingen om 'het Aarxeri- kaanse consulaat en de Argentijnse ambassade in Santiago te hestonnen. De studenten protesteerden tegen het voorgenomen bezoek van Nelson Rockefeller aan Ohiii en de onder drukking door troepen van stüden- tenonlusten in Ai'gentinie. Ook 'dinsdag zijn er in Santiago botsingen geweest tussen studenten en de politie. N AARDEN. De minister van verkeer en waterstaat drs. J. Bakker, heeft de nieuwe brug geopend, die de verbinding vormt tussen het Gooi en het nieuwe Zuidelijk Flevoland. PORT AU PRINCE. 4-6. Een nict-gcïdentificccrd vliegtuig heeft woensdag brandbommen gegooid op de binnenplaats van het presidents- paleis te Port au Prince, de hoofd stad van Haïti, en andere delen van de stad. Maandag werd in de Haitiaanse hoofdstad bekendgemaakt dat rege ringstroepen 20 communisten, onder wie vier vooi-aanstaande leden van het centrale comité van de Haitiaan se communistische partij, hadden ge dood bij een vuuxgevecht in een van de hoofdstraten van de stad. Het schijnt de laatste tijd onrustig te zijn op Haïti. Er is melding ge maakt van acties tegen de px-esident- voor-het-leven „Papa Doe" Duva- lier. De vorige maand liet de rege ling van de Dominicaanse republiek die aan Haïti grenst, weten dat zij verstei'kingen naar de grens zou zen den als de opstand die in Noord- Haïti zou zijn uitgebroken, zich over de grens zou uitbreiden. In berichten over deze opstand werd gezegd dat de regering van Haïti ti'oepen naar het berggebied in het noorden had gestuurd om het verzet te breken. DEN HAAG. Op het ministerie van buitenlandse zaken is een overeen komst in het kader van ontwikke lingshulp tussen Nederland en Ugan da ondertekend. V.l.n.r.: minister van onderwijs Zake, minister Udink en mr. Erisa Kh-ondo. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's J De ervaring is de som 'van f J onze teleurstellingen. Cubaan vluchtte als verstekeling in vliegtuig MADRID, 4-6. Armando Socarras, een 22-jarige Cubaan heeft - ver scholen i-n de ruimte voor het lan dingsgestel van een Spaans vliegtuig - een acht uur durende vlucht over de Atlantische oceaan van Havanna naar Madrid overleefd. Een tweede verstekeling had minder geluk. Hel vliegtuig vloog op een hoogte van 10.000 meter waardoor de ver stekeling tijdens de vlucht bloot stond aan een temperatuur van 40 graden onder nul. Me bevroren lede maten en buiten beibustzijn viel de man bij de landing op het- Madri- leense vliegveld Barajas uit het rechterluik van het landingsgesteld ran het vliegtuig, een DC-8 van de Iberia Airlines. Hij is thans herstel lende in een ziekenhuis te Madrid. De andere Cubaan, wiens identi- teil onbekend is, en die in Havanna samen met Socarras onder het vlieg tuig was gekropen, is tijdens de vlucht uit de ruimte gevallen, ver moedelijk op het moment dat de pi loot het rechter-landingsgestel tij dens de vlucht in werking stelde omdat er iets niet in orde was. Mexicaans vliegtuig neergestort MEXICO, 4-6. Een Mexicaans straalpassagiersvliegtuig van het ty pe Boeing 727, is woensdag in het noorden van Mexico neergestort. Ex- waren 72 mensen aan booi-d. De kans dat er overlevenden zijn. wordt gering geaöht. Het toestel stortte 30 km. ten zui den van de Mexicaanse stad Mon terrey neer. Een van de inzittenden van het toestel is de Mexicaanse tennisster Rafael Osuna. WAT 1161 Dt BILT 5 v <13 De Haitiaanse ambassadeui' in Was hington heeft de berichten over de x-ebellie echter als „leugens" bestem peld. WASHINGTON. Na de bomaan val op Port au Prince heeft de Hai tiaanse regering woensdag via haar ambassadeur in Washington de Ame rikaanse i"egering verzocht jacht vliegtuigen te zenden ter bescher ming van de „open stad" Port au Prince krachtens het tussen de Ame rikaanse en Haitiaanse regering ge sloten defensievei'drag van Rio de Janeiro". Weers verbetering Verwachting tot vrijdagavond: Vanavond en vannacht' voornamelijk in het zuidoosten van het land nog een bui; morgen ovei-dag vrij zon nig en op de meeste plaatsen droog weer; zwakke tot matige noordoos telijke wind; iets hogere iniddag- temperatui'en dan vandaag. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 3-11 uur. Minimum temp.: 2-7 graden onder normaal. Maximum temp.: 1-5 gx-aden onder normaal. Kans op een dx*oge periode van min- sténs 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 pi-ocent. 6 juni. Zon op 4.23. onder 20.55. Maan op 1.09. onder 11.20. Laatste kwartier: 7 juni te 4.39. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 6 juni 7.53 v.m. 20.08 n.m. BROUWERSHAVEN: 6 juni 7.37 v.m. 20.07 n.m. Doodtij: 9 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 5-6. Het K.N.M.I. deelt mede:.Het afgelopen etmaal ontston den in de aangevoei'de koude en on stabiele luöht op veel plaatsen in ons land flinke buien waarvan sommige met onweer gepaai'd 'gingen. De noordelijke stroming werd in stand gehouden door een gebied met lage bai-ometerstanden dat zich uitstrekt van Rusland via Polen naar Italië en een hogedrukgebied waarvan het centrum vanmorgen boven Schot land lag. Inmiddels stijgt de lucht druk boven Scandinavië terwijl het lagedrukgebied boven de Middel landse zee zich handhaaft. Hierdoor neemt de wind in onze omgeving het komende etmaal verder af en zal hierbij uit noordoostelijke richting waaien. Door de druks tij gingen wox-dt dc buiigheid onderdrukt en zullen de temperaturen overdag 'ho ger zijn dan de afgelopen dagen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1