0LGA vV Xf Uw matros 125 V/ de zierikzeesche courant ;oür/ Een volksverzekering bepleit voor de bijstand van bejaarden Hoe nu verder met maan? INTERMEUBEL- CATAL0GUS „Gebeurde op Curacao aangelegenheid van de Antillen" Franse communisten kregen advies tot stemonthouding Ook Nederland heeft alcoholvraagstuk K.L.M.-toestei) naar Ernstige ongeregeldheden in Montevideo 0 FMEFNTE Zi eriksee.- Meelstraat 8 «3.1-^.e ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 3 juni 1969 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE'. Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. (01110 2938). Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (ma*. 4 regels) 1,75 Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. Id dit nummer: Weer vogelexcursies in de Westhoek Kostun blijken steeds te stijgen UTRECHT. 2-6. „De Algemene Bijstandswet begint sterk het karak ter van een bejaardenwet te krügen. Van alle bewoners van bejaarden huizen heeft 60 procent (60.000 men sen bijstand nodig om de verzor- gingsprjjs te kunnen betalen. Het is de vraag, of er voor hen wel ooit een goed functionerende groepsregeling zal komen en het is tevens de vraag cf het wel juist is, dat 60.000 bejaar den - een aantal dat nog zeer sterk zal stijgen - die op grond van een zelfde oorzaak bijstandbehoeftig zijn, onder de Algemene Bijstandswet blijven vallen. Deze wet had toch duidelijk een individualiserend karakter. Het komt ons daarom voor, dat men moet gaan denken aan een sociale volksverzekering. De criteria daar voor zijn aanwezig: de groep is groot genoeg en het duidelijk te om schrijven risico kan iedereen tref fen". Dit beoogde de voorzitter van de Algemere Vereniging van Instellin gen voor Bejaardenzorg, mr H U. Thoden van Velzen, in Utrecht. Hij trad op als voorzitter van de eerste gezamenlijke vergadering van de vier bij de contactcommissie lande lijke organisaties van bejaardente huizen aangesloten organisaties. Kostbare zaak In verband met de voorgenomen wijziging van de wet op de bejaar denoorden, waarvoor de minister on der meer inlichtingen zal inwinnen bij de leden van de federatie voor bejaardenzorg, zei mr Thoden van Velzen, dat het de vraag is, welke inlichtingen de tehuizenorganisaties zullen kunnen geven, aangezien zij teveel buiten het werk van de pro vinciale commissies zijn gehouden. In ieder geval acht hij voorzich tigheid geboden b(j het inbouwen van opnamecriteria in de wet of het De „Apollo-11" WASHINGTON, 2-6. Wanneer de landing met de „Apollo-11" en dc drie volgende volledig slagen is de NASA van plan ruimtevaarders te laten landen op zes andere plaatsen op de zichtbare kant van de maan. De eerste vier landingen, die eind 1970 gedaan moeten zijn, gebeuren in gebieden in de nabijheid van de eve naar van de maan. De NASA heeft vijf mogelijke landingsplaatsen uit gekozen, waarvan er drie zijn ver kend en uitgebreid zijn gefotogra feerd door de ruimtevaarders van de Apollo's 8 en 10. Op de tweede daar van zullen twee ruimtevaarders van de Apollo-11 op 20 juli gaan landen. De vluchten van de Apollo's 11 tot en met 14 zijn door het congres goedgekeurd. Wanneer deze slagen, zal de NASA aan het congres vra gen, nog zes landingen, die tussen 1971 en 1973 zouden vallen, goed te keuren. De maan kan dan veel uit gebreider worden onderzocht. Advertentie Vraagt GRATIS de nieuwe, kleurrijke U kunt dan thuis al gezellig kiezen ,de meubelshowroom van Zierikzee' DEURLOO Meelstraal 31 Telefoon (01110) 2946 leggen van een te nauwe relatie met de financiering van de zorg. Hij stelde verder, dat Nederland zich nu maar eens moet realiseren dat verzorging van bejaarden een kostbare zaak is. De investeringen voor iedere plaats in een bejaarden tehuis zijn tussen 1961 en nu opge lopen van 8000 tot meer dan 25.000 gulden. Deze stijging is gedeeltelijk veroorzaakt door de stijgende bouw kosten, maar voornamelijk door de kwalitatieve verbetering. Ook de omvang van de voorzieningen is toe genomen, terwijl uiteraard de loon stijging eveneens een rol heeft ge speeld. Premier de Jong: DEN HAAG, 2-6. Minister presi dent P. J. S. dc Jong, minister van algemene zaken, beschouwt dc ge beurtenissen op Curacao in dit sta dium althans nog als „een binnen landse aangelegenheid van de Ne derlandse Antillen". De premier heeft dit meegedeeld op een in Den Haag gehouden persbijeenkomst. Het zenden van Nederlandse ma riniers naar de Antillen vergeleek en noemde hij „een beetje analoog aan de steun aan Amsterdam". De huidige situatie rechtvaardigt, naar zijn mening, niet de afkondi ging van de staat van beleg. Daar door zou de handhaving van de orde en rust gelegd worden in militaire hand in plaats van in civiele handen, waartoe thans geen aanleiding be staat. Premier De Jong wees er op, dat de Nederlandse mariniers staan on der verantwoordelijkheid van de An tilliaanse regering en van de politie autoriteiten op de Antillen. Premier De Jong wees er o.m, op, dat het Advertentie. De gewonden op Curacao WILLEMSTAD, 2-6. De directeur geneesheer van het St. Elisabeth- •hospitaal heeft aan „Beurs en Nieuwsberichten" meegedeeld, dat vrijdag en zaterdag in het hospitaal ongeveer 80 gewonden zijn behan deld, van wie er in eerste instantie ongeveer dertig voor verdere ver pleging werden opgenomen. Van de ze dertig is inmiddels een deel reeds naar huis teruggekeerd. Onder de gewonden bevinden zich vier perso nen die ernstig gewond zijn. Er zijn volgens het blad voor zover de di rectie van het hospitaal bekend twee doden gevallen. Inmiddels is een van de slachtof fers van de onlusten begraven. De teraardebestelling verliep zonder in cidenten. zenden van troepen naar de Antillen als onderdeel van een gezamenlijke strijdmacht, „in het statuut zit" en zo stelde hij, conform onze verplich tingen hebben wij ze geleverd. De regering, zo deelde de premier tenslotte mee, spreekt zich niet uit over de oorzaken van de onlusten. Regeringsverklaring via de radio HILVERSUM, 2-6. De N.O.S.-radio zal dinsdag 3 juni om 14 uur op Hil versum I de verklaring van de re gering inzake de gebeurtenissen op Curasao uitzenden. De daarop vol gende debatten in de Tweede Ka mer zullen echter niet rechtstreeks te horen zijn. Wel zal de N.O.S.-te- levisie van 21.10 tot 21.40 uur via Nederland II een samenvatting van deze debatten uitzenden. In verband met dit laatste komt de documentaire „Onze buren zijn negers" die oorspronkelijk van 21.10 tot 22.05 uur zou duren, te vervallen. Van 21.40 tot 22.06 uur wordt een af levering uit de serie „Candid Came ra" uitgezonden. Voor achttien Italianen dreigt de dood in Biafra ROME, 2-6. De Italiaanse regering heeft bekend gemaakt dat zij al het mogelijke zal doen om het leven te redden van de 18 Europese olietech nici die door de Biafranen ter dood zouden zijn veroordeeld. In een com muniqué van het Italiaanse minis terie van buitenlandse zaken wordt gezegd dat premier Rumor en mi nister van buitenlandse zaken Nenni maandagmorgen besloten hebben di rect maatregelen te treffen om de vrijlating van de olieteohnici te ver krijgen. Welke maatregelen er geno men zijn is niet bekend. Drie jongens ontvlucht uit inrichting AMSTERDAM, 2-6, Uit de rijks- inrichting voor jongens (het vroegere Lloydhotel) aan de oostelijke han delskade in Amsterdam zijn drie ge detineerden van 17 en 18 jaar ont vlucht. Het drietal ontsnapte aan de achterzijde van het gebouw met be hulp van enkele lakens die zij. aan el kaar hadden geknoopt. Gevarieerd drinkpatroon PARIJS, 2-6. De Franse commu nistische party heeft maandag haar leden het advies gegeven, zich te onthouden van stemming in dc be slissende tweede ronde van de Fran se presidentsverkiezing, die op 15 ju ni plaatsvindt. De communistische partij, die in de eerste ronde van zondag j.l. 20,14 pet. van de uitgebrachte stemmen kreeg, maakte haar besluit bekend na een bijeenkomst van het centrale comité in Parijs. Krachtens de' Franse verkiezings procedure komen slechts de twee kandidaten die in de eerste ronde de meeste stemmen kregen, de Gaullist Amerika en (le bacteriologische oorlogsvoering WASHINGTON, 3-6. Een demo- cratische afgevaardigde uit de staat New York heeft de minister van Volksgezondheid gevraagd, een on derzoek in te stellen naar proeven van het pentagon op het gebied van dc bacteriologische oorlogvoeringen, in afwachting van het resultaat van Hit onderzoek, al dergelijke proe ven stop te zetten. Volgens afgevaardigde Richard McCarthy is een deel van het lucht basis Wendover besmet met milt vuur, een ziekte die in veel gevallen binnen 24 uur tot dp dood leidt. In een blief aan minister Robert Finch stelt McCarthy, dat het betrokken terrein staat aangegeven als „per manent besmet gebied", en dat daar door het leven van mens en dier in de streek wordt bedreigd. Hij wil dat de kwestie wordt onderzocht, „opdat het Amerikaanse volk de ver zekering krijgt dat de proeven de gezondheid niet in gevaar brengen". Boeing 747 (besteld AMERSFOORT, 2-6. In tegen stelling tot vele andere landen heeft Nederland een gevarieerd drinkpa troon: naast jenever en (voor de da mes) likeur en advocaat wordt er ook veel bier en wijn gedronken. Als gevolg van de grote variatie in het geen men drinkt is het hoofdelijk verbruik in ons land van de ver schillende alcoholhoudende dranken niet uitzonderlijk hoog. In de laatste tien jaar is het ver bruik echter sterk toegenomen. In 1960 was het gemiddelde verbruik per hoofd van gedistilleerd 2,28 li ter, van bier 23,9 liter en van wijn MONTEVIDEO, 2-6. In een voor stad van Montevideo, de hoofdstad van Uruguay, hebben zich maandag felle gevechten voorgedaan tussen het stakende personeel van dc plaat selijke koelhuizen cn de politie. Dc staking die al anderhalve maand aan de gang is. vormt het protest van ongeveer 10.000 werk nemers tegen het besluit van de re gering om een dagelijks rantsoen vlees van twee kilo te vervangen door een loonsverhoging die de ar beiders onvoldoende vinden. De betrokken vooi'stad. El Cerro, telt circa 25.000 inwoners. De toe gang tot de plaats via een brug werd bemoeilijkt door verscheidene barri cades. De politie kreeg de steun van militairen. Er werd niet aiieen met stenen gegooid, maar er werd ook van vuurwapens gebruik gemaakt. De politie sprak van drie gewonden in haar gelederen. De stakers in El Cerro krijgen hulp van collega's uit dc vleesindustrie in Paysandu en Fray Bentos. die een protestmars naar Montevideo hebben georgani seerd. 1,88 liter. In 1968 waren deze cij fers respectievelijk 3, 48, 45,4 en 4,31 liter. Dit zei de heer M. J. Maas, alge meen voorzitter van dc Algemene Nederlandse Drankbestrijders Orga nisatie (A.N.D.O.), op de openings dag van het 29e congres van de In ternationale Federatie van Spoor wegdrankbestrijders Organisaties (L. E.A.V.) in Amersfoort. Groot aantal alcoholisten De heer Maas wees op het grote aantal alcoholisten, dat bij de con sultatiebureaus voor alcoholisme ge registreerd staat en onder behande ling is. Bij deze bureaus kent men de persoonlijke levensomstandighe den van ongeveer 40.000 personen, die door alcoholisme in moeilijkhe den zijn gekomen. Ieder jaar komen er tussen de 3.000 en 3.500 nieuwe gevallen bij. Een kwart van dit aan tal, aldus de heer Maas, is onder de 30 jaar. Hij verklaarde, dat het aan tal mensen, dat jaarlijks op de rand van alcoholisme balanceert, ook ruim 3.000 bedraagt. De voorzitter van de A.N.D.O. zei, dat bij de verkeersveiligheid de al cohol een grote gevarenfactor is. Van de meer dan 53.000 verkeersongeval len in '67. waarbij één of meer per sonen om het leven kwamen of let sel opliepen, was bijna zes procent aan alcöholinvloed te wijten. Parijs DEN HAAG, 2-6. Vandaag, dins dag 3 juni, zal een der vier thans bestaande Boeing 747-straalver- keersvliegtuigen voor het eerst zijn neus buiten de V.S. steken. Het grote vliegtuig, waarvan o.a. de K.L.M. zes stuks heeft besteld, zal naar de „sa lon", de internationale luchtvaart tentoonstelling op het vliegveld Le Bourget bij Parijs vliegen. Het wordt daar morgenmiddag om half drie verwacht. Staking bij houtindustrie in Someren .UTRECHT, 2-6. De ongeveer 60 produktiearbeiders van Berkvens Houtindustrie N.V. in het Noordbra bantse Someren zijn in staking ge gaan, omdat hun werkgever niet met de bij het N.V.V. aangesloten Neder landse Katholieke Bond van Houtbe werkers, Meubelmakers en Aanver wante Vakgenoten en Behangers wenst te onderhandelen over een bedrijfs-C.A.O. Veertien dagen ge leden stelde de bond een ultimatum, dat maandagochtend was afgelopen. Onmiddellijk na het proclameren van de staking heeft de directie van Berkven- de N.K.V.-bond in een kort geding gedagvaard, dat woensdag ochtend voor de president van de Utrechtse rechtbank zal dienen. Zij Georges Pompidou en de centrum kandidaat Alain Poher, voor deelne ming aan de tweede verkiezingsron de in aanmerking. Toch nog straf vervolging inzake delicten in Indonesië DEN HAAG, 2-6. De mogelijk heid bestaat dat alsnog zal worden overgegaan tot het instellen van strafvervolgingen jegens hen, die zich in Indonesië hebben schuldig gemaakt aan wandaden. Premier P. J. S. de Jong, minister van algemene zaken, heeft dit mee gedeeld in een mondeling gegeven toelichting op het rapport over het archievenonderzoek naar gegevens omtrent excessen in Indonesië. In deze nota wordt gewag gemaakt van een aantal gevallen van sepone ring van strafvervolging. De minis ter-president wees er met nadruk op, dat de regering zelf een stand punt zal bepalen of al dan niet als nog of opnieuw tot vervolging zal worden overgegaan. Het onderzoek naar eventueel be staande mogelijkheden daartoe is thans in gang, zo bleek uit de mede deling van de premier. Hij noemde dit vraagstuk moeilijk, zeer ingewik keld en niet zo eenvoudig, en zulks temeer waar bovendien sprake is van enerzijds een amnestieregeling en van anderzijds verjaring van de misdaden. Zuid-Afrika bewaakt zijn grenzen KAAPSTAD, 3-6. 1.100 politieman- nen patrouilleren dag en nacht langs de noordelijke grenzen van Zuid- Afrika om te voorkomen, dat guer rillastrijders het land binnendrin gen, zo heeft de minister van de po litie, Muller, maandag meegedeeld, bij het indienen van de begroting van zijn ministerie. Volgens hem is vooral de strook van Caprivi bij de grens met Zambia een bedreigd ge bied. Rockefeller verlaat voortijdig Zuid-Amerika PORT OF SPAIN, 3-6. Gouverneur Nelson Rockefeller van de staat New York is maandagmiddag uit Port of Spain op Trinidad naar New York teruggekeerd. Dit betekent een voor tijdig einde van de „vriendschaps- reis" die de gouverneur aan het hoofd van een Amerikaanse delega tie naar Latijns-Amerika maakte. Een bezoek aan Venezuela is voor onbepaalde tijd uitgesteld, nadat president Caldera daarom had ge vraagd naar aanleiding van de bloe dige onlusten waartoe de komst van Rockefeller in Ecuador en Columbia 'heeft geleid. Het is nog niet bekend hoe het zal gaan met de bezoeken die de gou verneur nog zou brengen aan Ar gentinië, Ohili, Brazilië en enige landen in het Caribische gebied. k De uit Nederland afkomstige 18- jarige Kathryn lm ray uit de voor stad Henley Beach is uit 1.300 kan didaten tot winnares van de „Tele vision Network Personality Quest" uitgeroepen. DEN HAAG. In verband met de ge beurtenissen op Curasao, ontving de gevolmachtigde minister van de Ne derlandse Antillen, dr. E. Jonckheer in het Antillenhuis, een delegatie van demonstranten, die een verkla ring voorlas. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's f r In 't geluk veel broodvrienden, t In armoe geen noodvrienden. f t Noordelijke wind Verwachting tot woensdagavond: Zonnige perioden met voornamelijk in het binnenland een enkele bui: matige af en toe vrij krachtige wind tussen noordwest en noord; aanhou dend koud. Voor donderdag: Aantal uren zon: 3 tot 11. Minimum temp.: 1 tot 6 graden on der normaal* Maximum temp.: 2 tot 6 graden on der normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. 4 juni. Zon op 4.24. onder 20.53. Maan op 0.30, onder 8.21. 5 juni. Zon op 4.23, onder 20.54. Maan op 0.53, onder 9.53. Laatste kwartier: 7 juni te 4.39. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 4 juni 6.09 v.m. 18.29 n.m. 5 juni 7.00 v.m. 19.19 n.m. BROUWERSHAVEN: 4 juni 5.47 v.m. 18.19 n.m. 5 juni 6.42 v.m. 19.15 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 3-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Een kleine storing welke gis teren ten noordwesten van Ierland lag trok uitdiepend naar het zuid oosten. Het centrum lag vanmorgen met een kerndruk van 1010 mb. over ons land. Deze storing werd verge zeld van een regengebied dat gis teravond het westen van ons land bereikte. Het breidde gedurende de nacht zich verder over ons land uit en bracht vooral in het westen veel regen. Zo werd vanmorgen om 7 uur in Zierikzee 18 mm afgetapt en op Schiphol zelfs 20 mm. In het oosten van het land werden kleinere hoe veelheden gemeten. Inmiddels trekt de depressie verder naar het zuid oosten weg en komt ons land in een noordelijke luchtstroming. Hierin kunnen zich morgen voornamelijk in hel binnenland enkele buien ontwik kelen. De temperaturen blijven dan ook vrij laag. 4 4 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1