V 125 i DE ZIERIKZEESCHE COURANT Regering legt morgen (dinsdag) verklaring af over Curasao MORRIS Motie D'66 tegen troepenzending Vermist Amsterdams jongetje vermoord Het huurprijspeil Tijd ens rellen 17 personen gearresteerd Gaullist Pompidou en centrum-kandidaat Polier in tweede ronde S.E.R. niet eensgezind over advies beperking van „spiraalwerking" Kwart milj. mensen wordt vastgehouden gemeente tij" ^ierikzee.- ati.; MeeUtraat 8 Ziir ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REOAKTIE 6N ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, poslbus 1, tel. (01110)2255, na 18.00 uur: lel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. Maandag 2 juni 1969 ,>r. 2U2Ui WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 In dit nummer: Start buniv bejaardentehuis Briiinisse Willemstad maakt lugubere indruk DEN HAAG. 1-6. De regering heelt tegenover de voorzitter van de Twee- De regering van de Nederlandse de Kamer de wens te kennen gegeven een verklaring voor de Kamer af te leggen over de jongste gebeurtenissen te Willemstad, voor zover deze haar verantwoordelijkheid raken, zo heeft het A.N.P. van de Rijksvoorlichtings dienst vernomen. In overleg met de voorzitter is bepaald, dat de regering daartoe morgen (dinsdag) bij de aanvang van de vergadering te 14.00 uur in de gelegenheid zal worden gesteld. „Willemstad maakt een lugubere indruk. De Herenstraat en de Ma- doerostraat zijn geheel in de as ge legd. In de stad liggen de wrakken van talrijke auto's en verscheidene winkels zijn volkomen leeggeplun derd". Deze eerste indrukken seinde de correspondent van het A.N.P. in Willemstad in de nacht van vrijdag op zaterdag toen de ongeregeldhe den, die vrijdag uit een demonstratie van stakende arbeiders voortvloei den, schenen te zijn geëindigd. Hij moest daarbij gebruik maken van de diensten van radio-amateurs, aangezien de normale verbindingen nog steeds niet waren hersteld. Het A.N.P.-kantoor heeft bij de blussing zware waterschade opgelopen. De moeilijkheden begonnen toen werknemers b(j Werkspoor Carri- bean (Wcscar) op Curacao in staking gingen voor gelijke lonen met het Shell-personcel en dit uitliep op een bijna algemene staking toen werkne mers van dc olie-raffinaderij van de Shell Curacao N.V. uit solidariteit voor 24 uur in staking gingen en ook de havenarbeiders het werk neerlegden. De overheidskantoren en winkels sloten. Anderen overwogen zich bij de staking te zullen aansluiten. Het aantal stakers bedroeg op dat tijd stip ongeveer 5000. Een Shell-auto werd al spoedig in brand gestoken. De stakers trokken de stad in en sloegen aan het plunderen en brand stichten. Vakbondsleider Wilson (Papa) Godet, voorzitter van de An tilliaanse Havenunie, werd door een kogel ernstig gewond. Een door de politie in de Julianastraat opgewor pen barricade werd doorbroken. In de loop van de middag raak- ten de verbindingen met de buiten wereld in de war waardoor zeer weinig nieuws doorkwam. De corres pondent van het A.N.P. moest zijn kantoor verlaten waardoor de recht streekse verbindingen met het hoofd kantoor in Den Haag uitviel. Bij de Shell-raffinaderij, die ver moedelijk dank zij de bewaking geen schade schijnt te hebben gekregen, zijn vrijdagochtend enkele Europea nen uit hun auto's gesleurd en mis handeld. Bij Texas Instrument on derging een aantal Amerikanen het zelfde lot. Vrijdagmiddag patrouilleerden zwaarbewapende mariniers door de straten en arresteerden plunderaars. Er is een uitgaansverbod ingesteld van 6 uur 's avonds tot 7 uur 's mor gens. QBamFTOT - Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 Jhr. mr. Witsen Elias commandeur in Orde van Oranje-Nassau DEN HAAG, 31-5.( De president van de Haagse rechtbank, jhr. mr. G. Witsen Elias. is bij zijn afscheid wegens het bereiken van de zeven tigjarige leeftijd, benoemd tot com mandeur in de Orde van Oranje- Nassau. Minister mr. C. H. F. Polak van justitie had hem voor de plech tige zitting van de arrondissements rechtbank, waarin ook mi*. J. H. C. Slotemaker als nieuwe president ge ïnstalleerd werd. de versierselen, be horende bij de hoge onderscheiding, uitgereikt. Bevolking lijkt verlamd Het lijkt wel of de bevolking van Curagao van schrik is verlamd door de ontzettende gevolgen van de ge beurtenissen van vrijdag. Men houdt zich stipt aan de instructies die dooi de overheid worden uitgegeven en maakt het de controleposten van mariniers, politie en het vrijwilli gerskorps niet lastig. Men blijft thuis, wanneer men niet beslist in het centrum behoeft te zijn. Ook de stakers, die aanvankelijk, vrijdagochtend, nog al eens ki-asse taal lieten horen, komen tot geen enkele actie. Integendeel, zo werd van betrouwbare zijde vernomen, al le vakbonden willen nu nagaan hoe zij in samenwerking met het be drijfsleven, de handel en de overheid de rampzalige gevolgen voor Cura cao en zijn economie te boven kun nen komen. DEN HAAG. De politie te Wil lemstad heeft met behulp van het vrijwilligerscorps Curapao en de ter beschikking gestelde militairen de orde hersteld. Het aantal beschikbare manschap pen is echter niet voldoende geble ken voor de noodzakelijke ononder broken werkzaamheden als patrouil leren en verlenen van hulp. Antillen heeft daarom verzocht om uitbreiding van het daar aanwezige marinepersoneel. De ministerraad van 't koninkrijk heeft naar aanlei ding daarvan besloten zaterdag 'n 300-tal mariniers, speciaal opgeleid voor het verlenen van steun aan de politie, per vliegtuig naar Curapao te zenden, zo wordt door de Rijks voorlichtingsdienst medegedeeld. Avondklok in Willemstad WILLEMSTAD. De autoi'iteiten hebben voor zaterdag en zondag op nieuw een avondklok ingesteld en wel van'19.00 uur (pl. tijd) tot zon dagochtend 06.00 uur. Er zouden thans ongeveer 400 per sonen zijn aangehouden die betrok ken zouden zijn geweest bij de on lusten van vx-ijdag. Eerder op de dag was officieel meegedeeld dat toen bijna 200 arres- taties waren verricht. Bij de onlusten zijn drie doden gevallen. Rustige zondag WILLEMSTAD. Het is zondag middag heel rustig geweest op Cu- rapao. Veel inwonex-s van Willem stad hebben bij de Pox-tugese winkels buiten de stad levensmiddelen ge kocht. Het was bijzonder warm. De Nedex-landse militaii*en, die zaterdag avond waren aangekomen, onder vonden veel meeleven en kx-egen vaak een glas ijswater aangeboden. De berichten over schoten in de Klipstx-aat en mogelijke onrust op Mahaj bleken bij onderzoek niet waar te zijn. Afschuwelijke kindermoord AMSTERDAM, 31-5. De 10-jari- ge Simon Danny Visser, die sedert vrijdagavond j.l. in Amsterdam-zuid werd vermist en wiens lijk zaterdag ochtend in een bosje in het Beatrix- park werd gevonden is naar alle waarschijnlijkheid gewurgd. Er zijn heel duidelijke aanwijzin gen dat er sprake is van een zeden- misdi'ijf, zo deelde commissaris T. C. J. Sandex-s, chef van de moordbx'iga- de der Amstei-damse politie zater dagmiddag mede. Het park werd in de nacht van vrijdag op zaterdag door manschap pen van het parate peloton der mo biele eenheid afgezocht tezamen met acht rechercheui's. Het zoeken werd .des ochtends voortgezet en omstreeks kwart voor tien werd in een dicht bosje van ca. 20 bij 20 meter het deels begraven deels met bladaai*de afgedekte stoffelijk ovei'schot van de jongen gevonden. Het bosje ligt midden in het Beatrixpax-k ongeveer 100 meter van de plaats waar de jongen met een vijftal vriendjes in de vrij dagmiddag fxad gevoetbald. Danny was toen het begon te re genen en z'n vriendjes naar huis gin gen als laatste in het nogal afgele gen liggende dicht beboste park ach- tex-gebleven. Toen hij om half acht nog niet thuis was sloegen zijn ou ders, omdat hun zoon een heel ge wone regelmatig levende jongen was, alarm. Om tien uur werd de kinder politie ingeschakeld. Eén van Dan- DEN HAAG, 31-5. De Tweede Ka- xnerleden Van den Doel (P.v.d.A.) en Janssen (Groep Aarden) hebben de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening schriftelijk ge vraagd of het waar is dat het huur prijspeil van woningen op 15 apiïl jl. met 5,25 pi-ocent was gestegen en of de bewindsman thans de stijging van het huurprijspeil tot 15 mei jl. kan meedelen. Vi-aagstellex-s zijn van oordeel dat genoemde stijging er op wijst dat de niet-verplichte huurvex'hoging, even als vox-ig jaar, door bijna iedereen toch zal worden betaald. ny's vriendjes heeft een vaag signa lement van een man opgegeven. Ie der mogelijk aanknopingspunt om de dader van deze afschuwelijke kindermoox-d te kunnen opsporen trokken de rechercheurs in de loop van zaterdag na. De omgeving werd grondig afgezocht en parkwachters werden gehoord. Nieuwe „dubbeldekker" voor P.S.D. in Zeeland MIDDELBURG. 31-5. Op 5 juli a.s. zal op de scheepswerf „De Mex1- wede" te Hax*dinxveld-Giessendain de tweede dubbeldeksveei'boot voor de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland, de „Prins Willem Alexan- der", te water worden gelaten. De doopplechtigheid zal worden verricht door mevr. H. S. F. Schorer- Teding van Berkhout, echtgenote van het lid van gedeputeerde staten jhr. mr. T. A. J. W. Schorer. DEN HAAG, 1-6. Het congres van D '66, dat gisteren in Den Haag bij een was heeft een motie aanvaard waarin het zich uitspreekt tegen het militaire optreden in dc Nederlandse Antillen. De motie werd aanvaard met 84 pet. der stemmen voor, 10 pet. tegen en 6 pet. onthouding. Naar de me ning van het congres behoren Ne dex-landse troepen geen taak te heb ben ter handhaving van de oi-de op de Nedex-landse Antillen en in Suri name. Het congres verzoekt de Tweede Kamerfx-actie van D '66 met De hotels op Curagao lopen leeg. Met ieder vliegtuig dat uit Curagao vertrekt verlaten talrijke toeristen het eiland. kx-acht te stx-even naar een zodanige wijziging van het statuut van het koninkx-ijk dat het inzettexi van mi- litaii-e eenheden zoals thans gebeurt in de toekomst onmogelijk zal zijn. Nieuwe grondwet voor Gibraltar LONDEN, 31-5. De Bx-itse regering heeft vx-ijdag de tekst van de nieu we grondwet van Gibraltar gepubli ceerd, waarin zij zich verbindt „geen enkele overeenkomst te zullen slui ten waaronder het gebied onder de sou'vereiniteit van een ander land zou komen tegen de wens van de bevolking in, die op democratische manier in vrijheid is bekend ge maakt". LONDEN, 1-6. Volgens een schat ting van de in Londen gevestigde organisatie „Amnesty International", die leden in twintig landen heeft, worden in de gehele wereld onge veer 250.000 mensen vastgehouden wegens hun politieke of godsdien stige overtuiging. Mogelijk is dit aantal nog groter, aldus een zondag uitgegeven rapport. De organisatie spreekt haar be- Demonstratie in Den Haag DEN HAAG, 1-6. Tijdens de rel len bij de demonstratie, die de orga nisatie „Antiyas Liber" zondagmid dag in Den Haag organiseerde zijn door de politie zeventien personen gearresteerd. De politie is evexials de organisa tie van de demonstratie er van over tuigd, dat de protestdemonstratie waardig zou zijn verlopen, als niet de „socialistische jeugd" deze gelegen heid had aangegx-epen om te „pro testeren", zo deelde de politie mee. Ongeveer de helft van de arrestanten wordt, volgens de politie gevormd door mensen, die geen Antillianen maar „Eux-opese Nederlanders" zijn. De politie, die schat, dat ongeveer 700 pex-sonen aan de demonstx-atie voor het Antillenhuis hebben deel genomen, had ongeveer zestig man ingezet en hield het waterkanon in gei'eedheid. Veel arx-estaties wex-den gemaakt door de gcht politiemannen in burger, die in de optocht hadden meegelopen. De verkiezingen in Frankrijk DEN HAAG, 30-5. Dc Sociaal-Eco nomische Raad is er vrijdag in zijn voortgezette besloten vergadering over vaststelling van een advies ter beperking van de spiraalwerking, niet eensgezind uitgekomen. In tegenstelling tot hetgeen hier en daar werd verwacht, is het advies uiteengevallen in drie standpunten: Werknemers geven de voorkeur aan overheveling van twee procent sociale premies van werknemers naar werkgevers; kroonledcn houden vast aan de suggestie van hun collega dr. J. Zijlstra om de mogelijkheid van een uitkering-ineens van één pro cent te adviseren; de ondernemers wijzen die uitkei-ing-ineens af en handhaven hun voorstel om het ta rief van de B.T.W. op gas, elektri citeit, kolen, olie en water, alsmede de accijns op suiker, te verlagen. Naar vei-luidt hebben de onderne mers hun bezwaren tegen het com promis-voorstel van dr. Zijlstra ge handhaafd. Dit was, naar verder ver luidt. voor de drie groeperingen aan leiding op hun oorspronkelijke voor stellen terug te vallen. PARIJS, 2-6. De Gaullistische ex-premier Georges Pompidou en de centrum-kandidaat en waarnemend president Alain Pohcr gaan over naar de tweede ronde in de Franse presidentsverkiezing, op 15 juni a.s., die nodig is geworden nu geen der zeven kandidaten zondag in de eer ste ronde dc vereiste absolute meer derheid heeft behaald. Pompidou, die 43,95 procent van het kiezersvolk in Frankrijk zelf achter zich kreeg, schijnt in een goe de positie te liggen om de definitieve overwinning te behalen. Hij bracht het er beter af dan de opiniepeilin gen hadden voorspeld (rond de 41 procent). Zijn krachtige verkiezings campagne, waarin hij per vliegtuig, helikopter en auto Frankrijk door kruiste, blijkt resultaten te hebben afgeworpen en zijn poging om een bredere aanhang buiten het ortho doxe Gaullisme, te verwerven is blijkbaar gelukt. Zijn naaste tegenstander, Poher, kwam er iets slechter af dan de voox'spellingen wilden. Hij kx-eeg 23,42 procent van het aantal uitge brachte stemmen, tegen zo'n 27 pro cent volgens de opiniepeilingen. Hoewel het behaalde pex-centage niet bijzonder gunstig is, zal hij in elk geval meedoen in de tweede ronde. Pompidou deed zondagavond op grond van de uitslagen een beroep op Pohcr, zich voor dc tweede ronde terug te trekken om dc eenheid van het Franse volk te verzekeren die hij heeft gezegd te willen nastreven. Poher antwoordde echter op een persconferentie: „Ik ben vastbesloten te strijden tot het einde". Als men het percentage van 21,52 procent, dat Jacques Duclos heeft behaald, vergelijkt mei de verwachte 16 procent kan men stellen dat de communistische kandidaat, vooxal gezien de magere resultaten van de socialisten, de grote winnaar is. Er is nog geen zekerheid of de communis ten bereid zijn Poher op 15 juni hun steun te geven. In elk geval zou ex- bij een overwinning van Poher eexx periode van grote politieke onzeker heid intreden, nu zowel Pompidou als Duclos zich van een krachtige aanhang hebben verzekerd. De socialist Gaston Defferrre kon met 5,7 procent van de stemmen nog juist zijn waarborgsom redden, die bij een percentage beneden de vijf procent vei-lox-en gaat. De linkse so cialist Michel Rocard, de trotzkist Alain Krivine en de onafhankelijke kandidaat Louis Ducatel bleven be neden de vijf procent met respectie velijk 3,66. 1,06 en 1,32 procent. De opiniepeilingen hadden voor deze kandidaten betex-e resultaten voor speld. Een groep Amerikaanse oorlogscor respondenten, die in juni 1944 ver slag gaven van de landingen in Nor- mandië, bevindt zich op het strijd toneel van weleer en zal daar een kist met microfoto's van hun versla gen op een erebegraafplaats plaat sen. De foto toont president Nixon, mei de schrijver van het boek: „De langste dag", Cornelius Ryan, met het deksel van d ekist voor het ver trek naar Europa gefotografeerd. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Die 't spel niet kan Die blijv' ervan. Rapport „Amnesty International": zorgdheid uit over het feit dat be paalde regeringen in het geheim po litieke processen voeren om de om vang ervan voor de wereld verbor gen te houden. Ook bestaat er be zorgdheid over martelingen en de toestanden in bepaalde gevangenis sen. In Zuid-Afrika waren in 1968 vol gens het rapport 1.335 politieke ge vangenen, onder wie slechts een ge ring aantal blanken. In Rhodesië zit ten meer dan driehonderd mensen gevangen of zijn in hun bewegings vrijheid beperkt. Tegen geen van hen was een aanklacht ingediend of een proces gevoex-d. Onder hen bevindt zich geen enkele blanke. lil de Sowjet-Unie, aldus het rap porti, zijn afgezien van politieke ge vangenen, schrijvers en intellectue len honderden mensen ingesloten wegens hun godsdienstige overtui ging. Onder hen bevinden zich veel baptisten die zich verzetten tegen de bepei-kingen die de staat aan de uit oefening van hun godsdienst oplegt. In Spanje zitten ongeveer duizend mensen op grond van hun overtui ging gevangen. In de Vei-enigde Sta ten zijn meer dan 1.200 jeugdige per sonen ingesloten omdat zij weigeren deel te nernen aan de oorlog in Viet nam. Plaatselijk regen Verwachting geldig tot dinsdagavond Vrij koude nacht met hier en daar mist; morgen half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen; zwakke tot matige wind, krimpend naar richting tussen west en zuid. Onge veer dezelfde temperaturen als van daag. Voor woensdag: Aantal uren zon: 4 uur of meer Min. temperaturen: omstreeks nor maal Max. temperaturen: omstreeks nor maal Kans op droge periode van minstens 12 uur: 90 procent Kans op een geheel droog etmaal: 70 pi'ocent. 3 juni Zon op 4.25, onder 20.52 Maan onder 6.48 Laatste kwartier: 4 juni te 4.39. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 3 juni 5.16 v.in. 17.38 n.m. BROUWERSHAVEN: 3 juni 4.53 v.m. 17.24 n.m. Springtij: 2 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Om een lagedrukgebied dat zioh boven Finland en nooi-dvvest Rusland bevindt werd het afgelopen weekeinde met een noord westelijke stroming onstabiele lucht naar ons land getransporteerd. Hierin ont wikkelden zich voornamelijk in het zuidoosten van het land buien. Bo ven de Golf van Biseaje heeft zich de afgelopen 24 uur een rug van ho ge luchtdruk ontwikkeld, die zich langzaam naar het oosten verplaatst. Aan de westzijde van deze rug be vindt zich voor de kust van Terland een frontensysteem. Verwacht wordt dal deze fronten morgen ons land zullen bereiken waardoor er veel be wolking zal zijn en waaruit af en toe vegen of motregen kan vallen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1