LEEUWENPARK BEEKSEBERGEN De oude aardappelmarkt een goed besluit Wereldtarwe-oogst 1969-'69 gaat naar record van 306 miljoen ton NIEUW DELHI, 29-5. De hittegolf die sinds vijf dagen in '\et midden en noorden van India heerst, heeft tot dusver veertig mensen het leven gekost. In Bihar zijn 19 mensen, on der wie 11 pasgeborenen, overleden. In dezelfde staat zijn 200 gevallen van zonnesteek gemeld. 14 mensen stierven in Oettar Pradesj en 7 in Madhya Pradesj, waar het kwik in Boenhoenpoer is opgelopen tot 48 graden Celsius. NieurwenkePk. J. H. B. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Besoyen: F. J. Sinke; Ridderkeilk-Bolnes; te Borne (toez.): M. J. Gols, Den Haag. Aangenomen naar Zeddam: J. W. Albers, Midsland; naar Alphen aan den Rijn: M. Fokkema, Nieuwleusen. Bedankt voor Ketlhel c.a.: C. D. Kousemaker, Zwijn'drecht; voor Windesheim: J. de Vos, Katwijk aan Zee; voor Koudekerk: K. den Har- tog, Ulst; voor Kootstertille (toez.): A. Sieders, Biezelinge c.a.; voor Hon- selersdijk (Ver. van Vrijz. Hervorm den): G. Ol'deman, Heerewaarden. Ger. Kerken Beroepen te Wolvega: M. E. van Heesen, Uden-Grave. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Leek: J. J. de Vries, Nijkerk. Ger. Gemeenten Bedankt voor Veenen'daal: Chr. van den Poel, Yerseke. Dankzij het slechte voorjaar OVERDENKING Stormwind en vuurtongen vulde het gehele huis het zette zich op een ieder van hen. Hand. 2. We hebben nog maar net Pinkster gevierd! Bezinning daarop is niet overbo dig. Er gaan zoveel stormen over de wereld. Niemand ontkomt daaraan: geen land, geen universiteit, geen kerk zelfs. Gelukkig, er is óók een storm van God: Pinkster! Een storm van boven! Genade is het, om in het krachtenveld van die Stormwind des Gcestes te mogen staan. Dat geluld vulde het gehele huis. De Pinkstergave, die hemelse kracht is voor heel Gods Kerk be stemd. Er is nog hoop. En er is nog hou vast te midden der aardse stormen. Zi enaar boven.' Zie op God, op Christus en looft de Heilige Geest, Maar - het mag nog persoonlijker worden. Er kwamen ook vuurtongen. En 't zette zich op ieder van hen. Allen die Christus willen gehoor zaam zijn in geloof, delen in die he melse gaven. Is 't ook voor mij, zult u vragen? Ja, zalig, die gelooft! God wil ook u gebruiken in zijn dienst! Om de boodschap uit te de len, door te geven. Ze begonnen te spreken, lees ik in Handelingen 2. Spreekt ook u over de dingen Gods? Draagt u het uit in woorden daad. Dat is de bedoeling van Pinkster! Dat is die zegen van Pinkster! Welzalig die gelooft. Christus geeft Zijn zegien van uit de hemel. En dan hebt u kracht. Bij alles dat wankelt in de storm! (Slot) Wie het weet De telers schelden veelal op de ter- mij nmarkt, maar doen er zaken mee. Zij hekelen de speculatie maar speculeren zelf even hard. Zo niet, dan zou er geen termijnmarkt zijn en uitsluiteno een effectieve. Ieder wil graag profiteren van zeer hoge voor- jaarsprijzen. In 1966 en 1967 is dat sommigen schitterend gelukt. Tevens wil men zich beveiligen tegen risi co's en dan grijpt men toch weer naar de termijnmarkt. Zo zal de strijd wel lang doorgaan. Niettemin kan men vaststellen, dat de mening veld wint dat het zo niet langer kan, omdat de risico's te groot worden. Die mening is nu ver sterkt door de ongelukkige afloop van de termijnmarktleveringen. En dan komt het oude ideaal weer naar voren: de afzet in eigen hand hou den door coöperatie of telersvereni gingen en onderlinge afspraken. Minimumprijs In theorie is dat ideaal juist. Wan neer alle aardappeltelers van Neder land verenigd waven in één af/.et- vereniging, dan zou men de zaken aardig goed kunnen regelen. OnJ danks het feit dat er wel eens invoer is zou men de markt tamelijk goed in de hand kunnen houden en een soort minimumprijsregeling kunnen hanteren. De moeilijkheden zijn echter vele. Oogst en afzet zijn niet vooruit te ramen. Een overschot zou men geza menlijk moeten vernietigen. Bunde ling is prachtig, maar de vraag blijft klemmen of men dan over voldoen de vakmanschap zou beschikken om uit de markt te halen wat er in zit. Dit betreft vooral de uitvoer. Gesteld dat 75 "/o van de telers zich zou bundelen, dan zou het resterende deel daaromheen blijven dartelen met speculaties. Dit deel zou via de vrije handel en de export wel eens beter prijzen kunnen maken dan het andere deel. Het vraagstuk is dus verre van eenvoudig. Europese regeling Een regeling door de E.E.G. is eveneens bijna ondenkbaar. De kwestie is dat er veel rassen, sorte ringen en kwaliteiten zijn, om over de herkomst maar niet te spreken. Een Europese telersvereniging is denkbaar, maar moeilijk tot stand te brengen. Het zou een organisme kun nen zijn met marktordenende be voegdheden, dus zoiets als een En gelse Board. Ter voorbereiding daar van zou men in Nederland een bun deling van telers, kunnen proberen op te richten. Daarbij behoeft de vrije handel niet te worden uitge schakeld en dat moet ook niet, daar deze een behoorlijk deel van de aardappelen evalueert via export en afzet in grootwinkelbedrijven. De grote vraag is: wil men aan speculatie blijven doen of wil men een gelijkmatig oplopende prijs? Dat oplopen ziet dan zowel op de steeds stijgende produktiekosten als op de winterperiode. Wil men een gelijk- matige prijs zonder uitschieters naar boven en naar beneden, dan moet men kunnen en willen organiseren. Is dal inderdaad het geval? Telersverenigingen en coöperaties zijn in wezen niets anders dan onge subsidieerde producentengroepen. Voorzover zij een deel van de afzet lot aan de detaillist in eigen handen nebben, kunnen zij veel doen. Of zij de markt kunnen ordenen zonder de anderen erbij te betrekken is echter de vraag. Gezien het gesol met de Ademtest voor voetgangers SYDNEY, 29-5. De regering van Nieuw-Zuid-Wales in Australië vo^ll voor invoering >a7l ecu ademtest voor voet gangers die betrokken zijn bij verkeersongelukkenVolgens de staatsminister van trans port, Hilton Morris, komt het voor dal dronken voetgangers plotseling voor voertuigen gaan lopen, waardoor de be stuurders bijna geen kans heb ben hen. te ontwijken. Nieuw- Zuid-Wales kent reeds de ademtest voor bestuurders van. motorrijtuigen die betrokken zijn bij een nug' luk of de in druk wekken gedronken te hebben. kwaliteitskeuringen blijkt de bereid heid tot samenwerking wel te groeien. Flitsen uit het buitenland LIMA. Na een ontploffing die zich in een fabriek te Congata, 15 km. van de Peruaanse plaats Arequipa, heeft voorgedaan, zijn 22 doden en 42 gewonden geteld. Vijf mensen worden vermist. Een aantal gebou wen in de nabijheid zijn beschadigd. De oorzaak is onbekend. PARIJS. Taliq Ali, oen van de lei ders van de militante studenten 'in Engeland, is na zijn aankomst in Parijs door de politie aangehouden. De politie wilde niet tegen verslag gevers zeggen waarom hij is aange houden. BELGRADO. De groep Nederland se parlementsleden die onder leiding van mr. D. A. Dclprat tweede on dervoorzitter van de Eerste Kamer, een bezoek 'aan Zuid-Slavië brengt, heeft in Belgrado van gedachten ge wisseld met een afvaardiging van het federale parlement van Zuid- Slavië. ATHENE. De militaii'e regering in Griekenland heeft twee hoge officie ren laten arresteren. Het zijn gene raal Cristos Papadatos en brigade generaal Constantinos Papageorgiu. Hun arrestatie is niet officieel be kend gemaakt, maar zij werd tele fonisch door familieleden van de of ficieren aan de pers meegedeeld. BUENOS AIRES. Opnieuw hebben zich de vorige nacht in de Argen tijnse plaats Tucuman, 1200 km. ten noorden van Buenos Aires, ernstige botsingen voorgedaan tussen studen ten en de politie. Talrijke studenten zijn gewond, van wie tien ernstig, en er zijn meer dan honderd arres taties verricht. PARIJS. Bij de hoofdingang van het Parijse sportpaleis is woensdag teen binnen een verkiezingsbijeen komst van de Trotskistische presi dentskandidaat Alain Krivine werd gehouden een auto geëxplodeerd en in brand gevlogen. SAIGON. Een vijf man sterke Ar gentijnse militaire missie brengt een bezoe'k van twee weken aan Zuid- Vietnam. De delegatie, die wordt ge leid door vice-admiraal Agustin Ce- sare Ledesma, kwam vorige week zaterdag in Saigon aan en is woens dag door vice-president Ngoeyen Cao Ky en premier Tran Van Hoe- ong ontvangen. THORN EY EILAND. De Ameri kaanse grondwerktuigkundige Paul Adams Meyer, die er in Engeland van door ging met een Hercules vrachtvliegtuig (kosten 9 miljoen), verongelukte in zee. Een Britse he- licopterbemanning haalde bij de Ka naaleilanden stukken van een red dingsvlot op dat blijkens de kente kens behoorde tot de uitrusting van het Amerikaanse toestel. ROME. Het Italiaanse Huis van Afgevaardigden heeft besloten het wetsvoorstel tot legalisering van echtscheiding in behandeling te ne- FQEKOESJIMA. In de Jaiaanse stad Foekoesjima is een auto inge reden op een vrachtauto, die tenge volge van een aanrijding met een andere vracihlauto was omgeslagen. Zeven personen kwamen om het le ven en 14 werden gewond. De om geslagen vrachtauto vervoerde 17 vrouwelijke landarbeiders. BALTIMORE (Maryland). Arthur Goldberg, voormalig federaal opper rechter en gewezen Amerikaans V. N.-vertegenwoordiger, heeft gouver neur Ronald Reagan van Californië verzocht gratie te verlenen aan Sir- han Bishara Sinhan, die wegens moord op senator Robert Kennedy ter dood veroordeeld is. Sclieepvaartberichten Ameland, 28-5. 225 m. NW Casa blanca naar Curasao. Attis, 28-5. 5 m. Z Rhodes. Acmaea, 27-5. Van Charleston naar New Tripoli. Esso Den Haag, 28-5. 90 m. ZO Kp. St. Vincent naar Frawley. Gulf Swede, 28-5. Van Bantrybaai naar gulfhaven. Zafra, 29-5. Aankomst Bombay. Schitterende lantaarnpaal UTRECHT29-5. De Utrechtse politie heeft de 22-jarige stu dent H. V. mee naar hel bu reau genomen omdat hij van af het ba-Icon van zijn studen tenflat aan de Ina Boudier Bakkerlaan een lichtmast oranje verfde. Hij gebruikte daarvoor een lange stok waar aan hij een verfkwast had ge bonden. Het motief van de - overigens nuchtere - student: .Die lantaarnpaal schittert zo dat ik er hoofdpijn van krijg". DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Ned. Herv. Kerk Zicrikzce: Grote kerk: 10 uur ds. As sendorp. Gasthuiskerk: 10 uur ds. v. d. Schee, 7 uur ds. J. v. d. Berg (Scharendijke). Kcrkwervc: 11 uur ds. De Wit 9.30 uur zondagsschool. Scrooskcrke: 11 uur ds. Huizing; 9.30 uur zondagsschool. Burgh: 9.30 uur ds. Huizing. Haamstede: 10 uur ds. J. van Vliet. cm.-predikant. 7 mu ds. M. O. Hansc L/.n. Rcncssc: 9.30 uur ds. De Wit (voorber. Avond maal). Noordwclle: 7.00 uur ds. De Wit. Srbarendijkc: 10 uur ds. v. d. Berg. Brouwershaven: 11 uur ds. Feunekes. Zonncmaire: .9.30 uur ds. Feunekes. Noordgouwc: 11 uur ds. Schoneveld. Drcischor: 9.30 uur ds. Schonovekl Omvockcrk: 10 uur ds. Fabcr. Nicuwcrkcrk: 10 uur ds. Wcs- terhof. Oostcrland:. 10 en 6 uur ds. C. L. v. d. Broeck, Westerhaar. Sir- jansland: 10 uur en 6.30 uur ds. Dc Raad St. Annaland. Bruinissc: 10 uur en 5 uur dc heer A. van Zetten, Maassluis. Lutherse Kerk Zicrik/.cc: 10 uur de heer J. A. van Rhenon, Amsterdam. Gereformeerde Kerken Zicrikzce: 10 en 6.30 uur ds. D. Brommer. Bruinissc (kinder-neven- dienst). Haamstede: 10 en 7 uur ds. v. d. Kooy. Scharcndykc: 9.30 en 2.30 uur ds. Pul. Brouwershaven: 10.30 en 3 uur ds. Keizer (voorbereiding H.A.) Zonncmaire: 10 en 2.30 uur ds. Jans- ma. Nicuwcrkcrk: 10 en 5 uur dr. Becker. Oostcrland; 10 uur gecomb. dienst met Nieuwcrkcrk, 3 uur kand. Ezinga, Zwolle. Bruinissc: 10 en 5 uur kand. Ening. Zwolle. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 9 uur leesdiensi, 7 uur ds. Dekker, Goes. Chr. Gcref. Kerken Zicrikzce: 10 en 6 uur dr. Joh. Prins, Den Haag-Rijswijk. Kcrkwervc: 10 en 6 uur ds. v. d. Weele, Huizen. Haamstede: 10 uur dienst des woords 3 uur ds. v. d. Weele. Nieuwerkcrk: 10 uur lecsdienst, 3 uur ds. Op den Velde. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdiensi. Nicuwcrkcrk: 10 cn 3 uur leesdiensi. Oostcrland: 10. 2.30 en 6.30 uur ds. W. Hage, Krabbendijke. Gercf. Gemeente in Nederland Zierikzce: .10 en 6 uur leesdiensi. Renessc: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nicuwcrkcrk: 9.45 cn 3 uur lees dienst. Bruinissc: 10 en 5 uur lees diensi. Oud-Gereformeerde Kerken Ooslerland: 9.30, 2 cn 6 uur lees diensi. Bruinissc: 10 en 5 uur lees diensi. Remonstrants Gcref. Gemeente Sommclsdyk: 10 uur mcj. ds. A. C. Dorhoul Mees, Lochcm. Leger des Hcils Zicrikzce: 10 uur hciligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur ver lossingssamenkomst. Rooms-Katholiekc Kerk Zicrikzce: Eucharistievieringen om 8 en 10 uur. Haamstede: Eucharistie viering om 10 uur. LAND- EN TUINBOUW ROME, 29-5. Volgens een raming van de studiegroep voor graan van de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties zal de we reld-tarweoogst in 196"8-'69 een re cord van 308 miljoen ton bereiken, 13 procent meer dan in 1967-'68. De tarweexportlanden leveren 't groot ste deel van de produktie. Ondanks slecht weer heeft de Sowjet-Unie een op een na de grootste oogst in de ge schiedenis van het land gehad. De opbrengst van de Russische tarwe oogst bedraagt naar schatting 96 mil joen ton. De Verenigde Staten hebben on danks areaalinkrimping een record- oogst van bijna 43 miljoen ton bin nengehaald, terwijl de oogst in Aus tralië dankzij gunstig weer en een tot een record uitgebreid areaal bij na 15 miljoen ton tarwe heeft opge leverd. De Canadese tarweoogst is geste gen tot bijna 18 miljoen ton. Maar in Argentinië werd met bijna 6 miljoen ton minder geoogst dan gewoonlijk, wat kwam doordat het weer slecht was geweest. De uit vertegenwoordigers van 39 regeringen en acht internationale or ganisaties bestaande studiegroep noemt het meest opvallende van de wereldtarweoogst van dit seizoen de krachtige stijging van de tarwepro- duktie in het Verre Oosten (zonder China). De produktie nam in dit ge bied met 41 procent toe. Dit werd mogelijk gemaakt door goed weer, verbetering van de landbouwmetho den en de toepassing van tarwesoor- ten met hoge opbrengsten in India en Pakistan. De Afrikaanse tarweproduktie steeg ook krachtig en wel van zes tot zeven miljoen ton. Maar in het Na bije Oosten is de produktie als ge volg van slecht weer gedaald van 20 tot 19 miljoen ton. Uitbreiding rooipreniieregeling DEN HAAG, 28-5. Het bestuur van het ontwikkelings- en sanerings fonds voor de landbouw heeft een uitbreiding gegeven aan de regelipg voor de verstrekking van de rooi- premie voor appel- en pereboom gaarden. De boomgaarden moeten vóór 1955 zijn geplant. Tot dusverre lag de grens bij 1950. De premie bedraagt f 15,- per hoog- of halfstam en f 7,50 per struik met een maximum van f 1.500,- per ha. Weg. met auto GRAVE, 28-5. Wat de mooiste dag van haar leven moest ivordien is voor een aanstaand bruidje uit Grave op een grote teleurstelling uitgelopen. Zij zou met een 23-jarige kantoor bediende uit Genève, waar zij hem had leren kennen, in het huwelijk treden. De bruide gom die daags tevoren was gearriveerd en de nacht by fa milieleden had doorgebracht, heeft zich op het laatste mo ment bedacht en is er 'j mor gens in alle vroegte met de auto van de familie vandoor gegaan. Advertentie. Een f/oed idee voor morgen SAFARI tussen Hitvarenbeek en Tilburg ROME. 28-5. Grote Italiaanse fir ma's zijn er toe overgegaan, voor het buitenland bestemde post over de grens te brengen en daar te posten, aangezien het binnenlands postver keer al enige weken door een deels officiële, deels wilde staking is ver lamd. Zo krijgt het postkantoor in de Zwitserse grensplaats Chiaso koffers vol poststukken te verwer ken. Hoewel de regering in grote mate aan de eiser, van de bonden van het PTT-personeel is tegemoet gekomen, is de staking neg niet geëindigd. In de postkantoren liggen nog reusach tige hoeveelheden brieven en druk werken op verzending te wachten. Veel doden door hittegolf in India Italiaanse firma's posten stukken in het buitenland De droomcarrière van een voetballer GLASGOW, 29-5. Gerhardt Neef, tot voor kort een volkomen onbe kende Duitse amateurvoetballer, heeft zich in een tijdsbestek van vier weken opgewerkt tot eerste doelman van de Glasgow Rangers. Een der gelijke bliksemcarrière lijkt een on waarschijnlijk sprookje. Ook Neef zelf kan het nog nauwelijks geloven, maar als binnen drie kwartier niet minder dan acht handtekeningenja gers bij zijn huis in een voorstad in Glasgow aanbellen, moet hij het wel tot zich laten doordringen: ik ben beroemdHoe heeft dit wonder zich voltrokken? Reeds als jongen droomde de 22- jarige Gerhardt (1.80 m. lang en 76 kg. zwaar) ervan eens het doel van Rotweiss Oberhausen, een club in het Roergebied, te verdedigen. Van zijn vader mocht hij niet voetballen, maar een oom zorgde ervoor, dat hij lid van zijn favoriete club kon wor den. Als doelverdediger bewees hij al snel zijn talent. Inmiddels had Neef een baan bij het Britse Rijnle- ger gekregen. Tijdens het carnaval leerde hij daar een Schots meisje kennen en trouwde enige tijd later met haar. Ze had echter heimwee en toen de jonggehuwden met Pasen 1968 in Aberdeen logeerden zochten ze naar mogelijkheden om in Schot land een toekomst op te bouwen. Gerhardts schoonvader had connec ties in de voetbalwereld en bewerk stelligde, dat zijn schoonzoon een training bij Aberdeen mocht mee maken, waarbij deze zo'n goede in druk maakte, dat hij onmiddellijk een contract aangeboden kreeg. De nacht daarna kreeg hij een aanbie ding van de Glasgow Rangers en aarzelde niet aan deze club de voor keur te geven. Taen de eerste twee doeiverdedigers, Sörensen en Martin, eens geblesseerd waren, kreeg hij in een belangrijk bekerduel zijn grote kans. Hij greep hem met be de han den, liet zich niet passeren en vormt sindsdien een vaste keus voor het eerste elftal. SPORT Ail-Ready I op tweede plaats in Z.K.B. In de 2e klasse van de Zeeuwse Korfbal Bond speelde All-Ready I op het sportpark Bannink haar laat ste wedstrijd. De rood-zwarten ver loren dit zeer aantrekkelijke en spannende duel met gering verschil: namelijk 4-5 van Swift III uit Mid delburg. In deze klasse werd Swift IV uit Middelburg nu kampioen want de Middelburgers wonnen in de eerste wedstrijd met niet minder dan 15-0 van Blauw-Wit terwijl ook Zuidwes ters II met 10-4 aan de zegekar werd gebonden. Volharding steeg een plaats op de ranglijst door met 9-5 van Zuidwesters II te winnen terwijl KVL niet in het veld kwam. Met nog slechts enkele wedstrij den voor de boeg is de stand nu ge worden: Swift IV All-Ready I Swift III Animo III Volharding I Zuidwesters II K.V.L. I Blauw-Wit II 11 9 2 0 20.86-34 14 8 3 3 19.81-48 12 7 0 5 14.71-39 11 5 2 4 12.39-44 13 4 2 7 10.54-63 13 5 0 8 10.52-82 13 3 3 7 9.56-84 11 2 0 9 2.28-77 WASHINGTON. Tijdens het bezoek van premier De Jong en minister Luns, legde eerstgenoemde een krans op de nationale begraafplaats Ar lington. Rechts: gen.-majoor Char les S. O'Malley jr., de districtscom mandant van Washington. 1 i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 8