Hoe laat is het? Kijk op uw Prisma horloge! Kies uit de volledige Prisma koHektie! Wachten op het wonder BLIK DOOR HET WERELD OOSTEUROPESE ERKENNING Het kinderdrama in België Dure wijntjes DE RODE BURCHT VAN IPHANGA i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE V'tydus :iu mei )St» Nr. 202U7 Zowel in west- als oost-Duitsland kijkt men wat ongelukkig aan tegen een voorstel dat de Poolse partijlei der Gomoelka deed aan minister Brandt, die behalve Bonns minister van buitenlandse zaken ook voorman is van de sociaal-democraten. Gomoelka biedt aan diplomatieke betrekkingen met west-Duitsland aan te knopen nadat Bonn in een verdrag de Oder-Neisselijn erkent als Poolse westgrens. Het opmerke lijke hierbij is dat Gomoelka andere voorwaarden die hij vroeger stelde, dit keer laat vallen. Met name de eis dat Bonn ook de Oostduitse D.D. R. erkent. Minister Brandt voelt voor een en ander best - maar hij ts niet de re gering, waarin de christen-democra tische partner minder enthousiast is. Hij is vanouds een voorstander van het aanknopen van banden met de vroegere vijanden In het oosten als enige manier om spanningen de we reld, althans het werelddeel uit te helpen. Zijn succes was bijvoorbeeld dat Roemenië de bondsrepubliek er kende en daarmee helemaal afstapte van de vijandige houding die haast als politiek voorschrift gold in oost- Europa. Maar formeel houdt men in Bonn zeker in C.D.U.-kring vast aan de fictie dat een uiteindelijk vredes verdrag de grenzen moet bepalen en dat men daarop niet vooruit kan lo pen, zoals Gomoelka nu eigenlijk uitnodigt te doen. Een puur forma lisme, want niemand die gelooft dat de nu al 24 jaar bestaande toestand dat Polen een aantal vroeger Duitse gebieden heeft gekregen (in ruil voor terrein dat nu Russisch is) weer on gedaan kan worden gemaakt. Maar Gomoelka kan best eens be vreesd zyn dat nu Duitsland zich steeds meer ontwikkelt tot machtig ste staat van west-Europa, latere politici wel eens behoefte zouden kunnen gaan voelen om toch maar de historie terug te draaien. Daarom heeft hij het liever eens een keer zwart op wit dat de Oder-Neisselijn Polens westgrens is. Handelsbetrekkingen Die groeiende economische en daardoor ook politieke macht van Bonn is op dit moment zeker niet opgewassen tegen die van de Sow- jet-Unie, die nu fungeert als garan tie zowel voor Polens als voor oost- Duitslands grondgebied. Maar Go moelka noch iemand anders kan er zeker van zijn dat vandaag of mor gen het Kremlin niet eens zoveel aandacht en energie zal moeten be steden aan lastige buur China dat ze de Europese zaken wat op hun be loop laat. Dit laatste geldt ook voor oost- Duit sland. Vandaar dat men het hier Gomoelka aanrekent als een ver grijp tegen de „socialistische solida riteit" om de eis van erkenning der D.D.R. te laten vallen. Maar vanuit oost-Berlijn ziet men ook dat de Westduitse handelsbetrekkingen in oost-Europa steeds toenemen: het wemelt bijvoorbeeld van industriëlen uit de Roer op de beurs van Poznan. En bespreekt zelfs Moskou niet met Bonn om olie te gaan leveren in ruil voor complete fabrieken? Handel - men heeft het in het Roemeense ge val gezien - wil nogal eens de weg effenen voor diplomatieke erken ning. Van Ulbrichts standpunt bezien dreigt het gevaar dat zijn bondge- ten op een gegeven moment niet meer automatisch achter zijn opvat tingen gaan staan, maar bij het be palen van hun standpunt eerst even nagaan of ze niet meer belang heb ben bij goede betrekkingen met Bonn. Dat maakt zijn positie als wordende bondsrepubliek niet be- buurland van een steeds sterker haaglijker. Dat Irak en Cambodja de D.D.R. hebben erkend weegt daar niet tegen op. Het valt allemaal niet zo op, maar er zijn machtsverschuivingen aan de gang, heel langzaam, die op de een of andere dag hun effect moeten hebben. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND NTEUW-LOOSDREOHT. Aan do loswal in Nieuw-Loosdrecht is de vorige nacht de woonboot van een 38-jarige boekhouder, de heer H. van der Woude, uitgebrand. De bewoners waren niet thuis. De brand richtte volgens deskundigen een schade van f 40.000 aan. DEN HAAG. Bij de besprekingen in Rome met de Indonesische minis ter van buitenlandse zaken is komen vast te staan dat openbaarheid bij de uitvoering van de daad van vrije keuze in West-Irian verzekerd is. Dit heeft minister Luns van buiten landse zaken geantwoord op schrif telijke vragen van Tweede Kamer leden. HEERLEN. De 73-jarige L. Vossen uit Linnen is bij Roermond door een auo aangereden, toen hij de rijksweg aldaar met een fiets aan de hand wilde oversteken. Hij was op slag dood. ROTTERDAM. De 59-jarige ha venarbeider J. Abcouwer uit Schie dam is bij een ongeluk in de Rotter damse haven om het leven gekomen. De man geraakte bekneld tussen een kraan en de buffer van een spoor wagon. Hij overleed op weg naar het Havenziekenhuis. ROTTERDAM. Bij het binnenha len van een sleepkabel is de 52-ja- rige dekikneaht van de zuiger Slie- drecht 23, C. Brom uit Rotterdam, uit de sloep waarin hij stond, gesla gen en verdronken. Het ongeluk ge beurde op het Calandkanaal bij Rot terdam. 'AMSTERDAM. Als zetel van het 22ste congres der Internationale Ka mer vari Koophandel, dat maandag 2 juni zal worden geopend, is uit verkoren de stad 1st an bod in Euro pees Turkije. GRONINGEN. In het academisch ziekenhuis in Groningen is de 14- jarige Dirk W. Olijslager uit Alte- veer aan zijn verwondingen bezwe ken. De knaap reed dinsdag 6 mei op zijn fiets plotseling de Beumees weg in Alteveer op en werd toen ge grepen door een bestelauto en zeer ernstig gewond. UTRECHT. De minister van volks huisvesting en ruimtelijke ordening heeft op basis van een ambtelijk be raad in werkgroepverband beslist dat de overloop uit de provincie Utrecht naar Zuidelijk Flevoland tot het jaar 2000 op 145.000 personen kan worden gesteld. DEN HAAG. Koningin Juliana zal op dinsdag 24 juni 1969 een bezoek brengen aan het regionaal woonwa gencentrum te Utrecht en vervolgens aan de gemeente Wijk bij Duurstede. De koningin zal daar onder meer de opgravingen bezichtigen die daar op het ogenblik plaats vinden. Dode en drie ernstig gewonden bij verkeersongeval ■DRONTEN, 28-5. Bij een ver- keersongeval op de voorrangsweg in de gemeente Dronten is de 52-jarige mevrouw J. Leeuwehagen-Vernet uit Woerden om het leven gekomen. Haar even oude echtgenoot en een schoonzus werden ernstig gewond in het Pius-ziekenhuis te Harder wijk opgenomen. De auto, waarin het drietal werd aangereden door een personenauto bestuurd door een 25-jarige inwoner uit Bussum, die zonder acht te slaan op het verkeer de voorrangsweg opreed. Deze jon geman werd eveneens ernstig ge wond in het genoemde ziekenhuis opgenomen. Amnestie voor Tsjechen in het buitenland PRAAG, 28-5. President Svoboda van Tsjeóho-Slowakije heeft dins dag bekend gemaakt dat amnestie zal worden verleend aan de tiendui zenden Tsjechoslawaken die na 9 mei 1968 illegaal het land hebben verlaten mits zij voor 15 september van dit jaar naar Tsjecho-Slowakije terugkeren of hun verblijf in het buitenland laten legaliseren. De amnestie geldt ook voor de men sen die deze Tsjechoslowaken gehol pen hebben naar het buitenland te gaan. FEUILLETON Door To Dorssen-van Loon 3. Een paar weken later stond hij op een zaterdagmorgen opeens voor de deur. Voor ïk mezelf weer onder controle had, was hij al binnen en sloot zelf de deur achter zich. „Hallo", begroette ik hem, „wat ben jen matineus. Je hebt pedh: Aat is de stad in, boodschappen doen". Hij knikte lachend en trok zijn jas uit. „Weet ik. Ik zag haar gaan". M'n gezicht betrok. „Wat kom je dan doen?" „Jou een beetje plagen .Een beetje babbelen. Een kop koffie drinken. En wat verder ter sprake zal komen". Lk moest de kamer nog zuigen. „Je komt ongelegen", was mijn korzelig antwoord. „Zaterdagsmorgens wordt hier gewerkt. „Ik greep de stofzui ger, maar 'hij nam hem uit mijn hand en zette hem opzij. Daarna plantte hij zijn handen op mijn schouders. Lachend zei hij: „Hoe vind je me nu? Een bandiet? Een schooier? Zeg het eens?" Een beetje nijdig probeerde ik een pas achteruit te gaan, maar hij hield me stevig vast. „Wat moet je van me?" Hij schudde zijn hoofd. „Ik moet nooit was. Staat niet in mijn woor denboek der liefde. Ik begeer enkel" Knipogend liet hij mij los en deed enkele passen door de kamer. „Moordflat heb je. Echt een nestje voor jonge, verliefde mensen". „Wil je koffie?" ,De eerste trap naar m'n geluk. Om met Aat te spreken: geweldig". Ik ging naar de keuken en hoorde, dat hij me volgde. Terwijl ik bezig was stond hij achter me. „Ik ben verliefd", zei hij. Zonder om te kijken, knikte ik. .Dat weet ik. Op Aat". „Klopt. Maar ook op jouw figuur. Dat is volmaakt. Ik kan er over oor delen". „Zal best". „Heeft Aat het nooit verteld? Ik heb geschilderd, maar de oude heer zag er geen brood in. Voor hem be staat enkel de zaak. Nu kladder ik wat in m'n vrije tijd, voorzover Aat me nog vrije tijd laat. Ben je wei eens in Griekenland geweest? In Pirrhaeus staat een beeld van Aphrodite, de Griekse naam voor Venus. Een volkomen volmaakt fi guur. Ik zou je wel eens willen schilderen. Als Aphrodite". Ik draaide me om en voelde een kleur opkomen. „Zeker naakt?" „Allicht. Althans overwegend. Maar ik weet, dat je zult weigeren. Tenminste nu" „Waar zie je me voor aan?" Hij lachte vergoelijkend. „Niet boos worden. Woutje. Wat Aat over je verteld heeft, is maar een fraktie van de werkelijkheid. Ik bewonder knappe vrouwen. Aat is er ook een, maar op een heel andere manier dan jij. Jij bentalsof je in één keer uit een stuk marmer bent gehouwen" „En zo koud ook", bitste ik terug, de melk in de koppen gietend. „Mijn specialiteit is zulke vrouwen te ontdooien en te verwarmen". Met de beide koppen in de hand draaide ik me naar hem toe. „Schiet op. standbeeld; je hebt sinds je bin nen bent nog niets anders gedaan dan in de weg staan". Hij deed een pas opzij, alsmaar lachend, maar volgde me toch naar de kamer. Hij zei: „Het is, dat ik Aat ontmoet heb. Een lief poesje, dat na twee aaitjes spint. Maar anders werd i!k dol verliefd op je". M'n kleur werd dieper. Ik voelde het. Terwijl ik de koppen neerzette, antwoordde ik, zonder hem aan te kijken: „En m'n gezicht dan? M'n brill?" „Een man die lief heeft, kijkt daar doorheen. Je bent niet voor mij, dat weet ik nu al. Jij bent niet het type vrouw, dat een ander haar vriend afhandig maakt. Teveel eergevoel. Doch de man, die jou eens naar het altaar voert, krijgt zo ongeveer de meest ideale vrouw, die hij zich maar kan denken. In elk opzicht". Ik werd werkelijk nijdig. „Wat be oog je te bereiken met dat geflirt?" „Elirt ik?" Hij keek me eerlijk verwonderd aan. „Ik meen het met heilige ernst. Je bent een pracht vrouw. De mannen, die jouw voorbij gelopen zijn, kunnen allemaal idio ten worden genoemd". Ik ging zitten en maakte een uit nodigend gebaar. „Houd alsjeblieft op, Peter. Als je niets verstandigs weet te zeggen, drink dan je koffie op en verdwijn tot Aat terug is". „Je wilt de waarheid niet horen, hè?" Ik loosde een diepe zucht. „De waarheid, meneer van Kempenade, is hard en zonder enige romantek. Die heb ik in de loop der jaren leren kennen. Tot m'n twintigste jaar be stond ik niet voor m'n dorpsgenoten, jongens noch meisjes. Vanwege m'n uiteTlijk". Ik wees op m'n gezicht. „Na de dood van m'n moeder, ont dekte men, dat ik wat gel'd had. La ten we vaststellen: een aardig kapi taaltje. Vanaf dat ogenblik kwamen de jongens op me af als vliegen op de stroop. In m'n naïviteit had ik •geen erg in hun werkelijke bedoelin gen. Twee keer ben ik er bijna in getrapt, doah beide keren ontdekte ik nog tijdig hun ware karakter. Je begrijpt het: het was hun voor ne genennegentig procent om het geld te doen en één procent om onderge tekende. De vrouw met de ontsie rende pukkels in haar gezicht en de slechte ogen die ze genadiglijk op de koop toe nemen. Nietwaar? In het donker gebruik je niet je ogen, maar hoofdzakelijk je handen, zodat je nog pret genoeg hunt hebben met dat éne procent. Daarom noem ik een man, die beweert dat hij mij knap vindt en verliefd op me is, óf een dwaas, óf een berekend iemand, die weet, wat er in mijn portemon nee zit". (wordt vervolgd). MOSKOU, 28-5. In Moskou hebben de minister van zeescheepvaart van de Sowjet-Unie, Victor Bakajew, en de ambassadeur van Nederland in de Sowjet-Unie. jonkheer Beelaerts van Blokland, een overeenkomst gete kend betreffende de handelsscheep vaart tussen de Sowjet-Unie en Ne derland. De overeenkomst bevat o.a. de voorwaarden voor een Russisch- Nederlandse scheepvaartverbinding, de in- en uitklaring van de schepen en het repareren van schepen in de havens van beide landen. Zaterdag opening tweede Scheldetunnel Antwerpen BRUSSEL, 28-5. Koning Boude- wijn opent zaterdag a.s. officieel de nieuwe Scheldetunnel in Antwerpen, die de naam draagt van wijlen pre sident John F. Kennedy. Met deze tunnel en het complex van toegangswegen komt niet alleen een belangrijk punt van de toekom stige E-3 snelweg door België gereed - het betekent ook een einde van de groeiende misère van de „Konijnen pijp", de oude Scheldetunnel die reeds lang het verkeer niet meer aan kan. President Nixon heeft het con gres gevraagd voor het begrotings jaar 1970 2.21 mld. dollar uit te trek ken voor economische hulp aan het buitenland. Dit bedrag is 138 min. dollar lager dan wat president John son in januari van dit jaar gevraagd heeft. Voor 50 jaar.... BURGH. De Vereniging tot bevor dering van Vreemdelingenverkeer hield de al-gemene vergadering in de- zaal van de heer Graaf eiland, De ontvangsten over 1918 bedroegen f 154,77, de uitgaven 123,48. ZIERIKZEE. Op initiatief van eni ge heren is een fabriek gebouwd, aanvankelijk voor de bereiding van jam- en groenteconserven, waarbij wellicht later ook vruchtenwijn en vleesconserven kunnen worden ge voegd. ZIERIKZEE. (Adv.). Geëmailleer de plaatijzeren pracht fornuizen, aan 3 zijden zwart emaille en nikkelmon tering met circulatie om de oven om brood te bakken enz. f 105; nikkelen sleekachels f 75. BRUINISSE. Door de werklozen zal in werkverschaffing de haven worden uitgediept met emmers. Zij, die daarvoor aan het werk gezet worden, zullen f 1,50 per getij ont vangen. OOSTERLAND. In de Conferen tiekamer had een oprichtingsverga dering plaats van het Groene Kruis. Ongeveer 200 personen traden als lid toe.. ZIERIKZEE. De Nutsspaarbank herdacht haar 100-jarig bestaan. De commissie van de bank hield van 3 tot 5 uur receptie in hei bankge bouw. ZIERIKZEE. Binnenkort komt er een belangrijke verbetering in de tram-verbinding tot stand .Er zal dan twee keer per dag een tram van hier naar Rotterdam rijden. HAAMSTEDE. (Adv.). Asperges verkrijgbaar in le en 2e kwaliteit a f 0,40 en f 0,25 per pond. Orders voor inmaakasperges worden thans reeds aangenomen. DUIVENDIJKE. Bij de gehouden raadsverkiezing werden op de linkse kandidaten 67 stemmen uitgebracht en op de rechtse 65 stemmen. De lust tot uitvinding is - getuige deze plaat - niet aan een tijdperk gebonden. De foto toont een zonder ling instrument, dat rond 1700 werd uitgevonden en te zien is in het mu ziekhistorisch museum in Bamberg (Bondsrepubliek). Het instrument is uitsluitend bestemd voor het musi cerende vrouwelijke geslacht: het is piano, schrijftafel, kaptafel en naai- box tegelijk. Het gebood de gevoe lige vrouwenwereld van die tijd blijkbaar de mogelijkheid, zich door muziek in de juiste stemming te la ten brengen. WEEKEINDE- ARTSENDTENST Zaterdag 31 mei en zondag 1 juni Dokter G. J. v. d. Waarden, Noord- gouwe, tel. (01112) 480, neemt waar voor de artsen Bontkes en Van Hoorn. Dokter G. A. M. Stenger, Haamstede, tel. (01115) 280, neemt waar voor de artsen Simons en Terpstra. Dokter H. Speelman, Oosterland, tel. (01114) 280, neemt waar voor dokter Van Leeuwen. Dokter E. E. Vleugels Schutter, Zie- rikzee, tel. (011101 2780, neemt waar voor dokter v. d. Zande Zuster T. Blom-van Nicuwenhuizen, Rcncsse, tel. (01116) 674, neemt waar voor zuster Steutel, zus ter Werkman en zuster Van Beveren. DIERENARTS Dierenarts T. van Roon, Zierikzee, telef. (01110)2180, heeft dienst. De weekeindediensten vangen aan zaterdagmorgen half tien. BRUSSEL, 29-5. Een chauffeur heeft woensdag in de buurt van Maurage (bij La Louvière in België) een 14-jari'ge jongen opgepikt en bij de politie gebraoht, die dinsdag in paniek op de vlucht was geslagen nadat hij zijn 11-jarig vriendje Al berto Conter had doodgeschoten. Dit ongeluk gebeurde toen de jon gen speelde met een revolver. De politie heeft achter het huis waar d<? jongen woont, niet alleen de revol ver terug gevonden, doch ook een karabijn. De 14-jarige heeft bekend beide vuurwapens gestolen te heb ben. CHICAGO, 29-5. Op de eerste vei ling van wijnen in de Ver. Staten, die woensdag in Chicago is gehou den, is voor een totaalbedrag van 200.000 gulden geboden. •De hoogste prijs bracht een partij van 12 flessen Chateau Moutonroth- schild uit 1945 op: 2.090 gld. Een grote verrassing was dat 900 gld. werd neergeteld voor een krat Cali- fornische wijn. Cabernet Sausignon 1941. De oudste wijn op de veiling was Durfort Vivens uit 1887 een rode Bordeaux - die 500 gld. opbracht voor een krat van 24 halve flessen. chroom herenhorloge, waterdicht, condensvrij 74.- (chroom herenhorloges reeds vanaf 63.-) edelstaal herenhorloge met datum, waterdicht 109.- edelstaal herenhorloges reeds vanaf 89.-) doublé herenhorloge, luxe model 155.- (doublé herenhorloges reeds vanaf 74.-) Alle Prisma horloges Incabloc Shockproof 30. Het was voor het eerst dat de trekken van de heer van Iphanga zich even ont spanden. „Wanneer ik niet beter wist, zou ik zeggen dat ge voor ziekenoppasser in de wieg gelegd waart!" sprak hij goed keurend. Presto kreeg een kleur als vuur bij dit onverwachte compliment en boog zich haastig uit de vensternis om een pe luw uit te slaan. „Ik ben benieuwd of heer Aram iets vindt!" mompelde hij om het gesprek in andere banen te leiden. Weinig kon hij vermoeden wat Aram reeds gevonden had! Nadat de jonge krij ger enkele ogenblikken besluiteloos had staan denken, kwam hij tot de slotsom dat er niets anders voor hem op zat, dan zijn geluk aan het andere einde van de gang te beproeven. En opnieuw begon hij te lopen, de duisternis tegemoet. De gang leek hem eindeloos. Hij moest nu zeker een uur onderweg zijn! Maar ineens bleef hij verrast staan. Heel in de verte zag hij licht schemeren. Dat kon niet anders be tekenen dan dat hij het einde naderde!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 7